Epizod IX

Plotki o Epizodzie IX

26

Pojawiła się już, acz nieoficjalnie, data premiery Epizodu IX. Podobno miałby to być 24 maja 2019, czyli premiery od 2018 wracają na maj i dalej lecą dość przewidywalnie.

Z tą datą wiąże się też jeszcze jedna, istotna. Mianowicie zdjęcia do Epizodu IX miałyby się zacząć w tym roku i to całkiem niedługo. Jedno ze źródeł, niestety mało wiarygodne twierdzi, że zdjęcia rozpoczną się w lipcu. Sugerują też, że jednym z producentów pozostanie Ram Bergman. To plotka, która się pojawiła, gdy nie znano jeszcze roli Riana Johnsona. Zakładano wówczas, że Rian miałby napisać i wyreżyserować VIII i IX Epizod, tymczasem w Lucasfilmie od początku chciano, by Rian przygotował jedynie pierwszy treatment pod IX Epizod, zanim ten zostanie przekazany kolejnym twórcom (Colin Trevorrow i Derek Connolly), tak jak zrobili to J.J. Abrams i Lawrence Kasdan wcześniej. Bergman to producent Johnsona. Raczej nie ma powodu, by wracał w IX Epizodzie.Jednak zdjęcia do Epizodu IX powoli są szykowane. 22 lutego IMAX ogłosił, że trzy kolejne filmy z cyklu „Gwiezdnych Wojen”, to jest „The Last Jedi”, film o Hanie Solo oraz właśnie IX Epizod będą miały nagrane jakieś natywne sceny w technologii IMAX, tak jak miało to miejsce w „Przebudzeniu Mocy”.

Jest duża szansa, że na Celebration w Orlando dowiemy się czegoś o Epizodzie IX, może wtedy poznamy oficjalnie datę premiery. Panel o przyszłych filmach jeszcze nie został zapowiedziany, ale wszyscy się jego spodziewają. A jeśli nie na Celebration, to w tym roku będzie jeszcze jedna okazja, D23 Expo.

Oficjalne oświadczenie w sprawie cyfrowej Carrie Fisher

31

O tym, że zdjęcia do Epizodu VIII z Carrie Fishernagrane wiemy. Ciekawszym tematem była przyszłość księżniczki w kolejnym epizodzie. Tu pojawiły się niedawno plotki, że Disney rozmawia już w sprawie odtworzenia cyfrowego Carrie z jej spadkobiercami. Do tego sugerowano, że przedstawiciele Disneya i Lucasfilmu zeskanowali Carrie Fisher, więc mają już jej cyfrową kopię. Akurat to ostatnie stwierdzenie prawdopodobnie jest jak najbardziej prawdziwe. George Lucas skanował praktycznie wszystkich aktorów podczas prac nad prequelami, ale nie po to by ich wykorzystywać cyfrowo w filmie, a przede wszystkim na potrzeby produktów. Dziwne byłoby, gdyby Disney z takiego pomysłu zrezygnował.Wracając jednak do Carrie. Oficjalna zazwyczaj nie odpowiada na plotki czy fanowskie czy medialne spekulacje. Tym razem zrobiła wyjątek. Lucasfilm nie ma planów cyfrowego odtworzenia Carrie Fisher jako księżniczki czy generał Lei Organy.

Carrie Fisher zawsze była częścią rodziny Lucasfilmu. Nie tylko księżniczką czy generałem, ale przede wszystkim przyjacielem. Jej strata wciąż ich boli. Zachowają jej wspomnienia i dziedzictwo i zawsze będą starać się uszanować wszystko, co dała „Gwiezdnym Wojnom”.

Co dalej z filmową Leią?

57

Śmierć Carrie Fisher sprawiła, że ludzie odpowiedzialni za przyszłe filmy Star Wars muszą zastanowić się nad tym co się stanie z Leią. Niedawno pisaliśmy, że wszystkie sceny z udziałem Carrie w Epizodzie VIII zostały już nagrane, ale zdjęcia do Epizodu IX nawet się jeszcze nie zaczęły.

Jak donosi The Hollywood Reporter, mimo iż nie znane są jeszcze szczegóły to rola Lei w Epizodzie IX miała być większa niż w VIII. Colin Trevorrow, reżyser Epizodu IX ma w przyszłym tygodniu przybyć do Los Angeles aby się spotkać z Kathleen Kennedy i spróbować znaleźć rozwiązanie tego problemu. Czasu mają na tyle dużo, że jeśli zajdzie taka potrzeba to zdążą jeszcze zmienić scenariusz Epizodu VIII i przeprowadzić dokrętki. Innym z rozwiązań jest wykorzystanie CGI, tak jak to miało miejsce w przypadku Peter'a Cushinga w "Łotrze". Zbyt szybko się pewnie jednak nie dowiemy jaką ostateczną decyzję podjęli włodarze Disneya.

Epizod IX będzie kręcony na taśmie filmowej

18Tym razem to dostawca technologii pochwalił się, co szykuje w związku z Epizodem IX. Firma Kodak przyznała, że uruchomi w Wielkiej Brytanii centrum wspierające procesowanie filmów nakręconych na taśmie 65 mm. Jednym z projektów, którym się chwalą jest właśnie Epizod IX w reżyserii Colina Trevorrowa (choć początkowo błędnie podali J.J. Abramsa). Potwierdzili też, że za zdjęcia będzie odpowiadał John Schwartzman z którym Trevorrow już współpracował, choćby w „Jurassic World”.

Taśma filmowa brzmi trochę nostalgicznie, ale ta 65mm ma bardzo dobre możliwości. To właśnie jej używa się przy nagrywaniu scen natywnych w technologii IMAX, co wykorzystano w „Przebudzeniu Mocy”. Jej rozdzielczość jest bliska 10k, podczas gdy wykorzystywana w „Łotrze 1” cyfrowa kamera Arri Alexa 65 ma mniej więcej 6k.

Początkowo Rian Johnson również chciał pracować na podobnym sprzęcie, ale firma Kodak nie wspiera procesowania w USA, więc wykorzystano tam kamerę i taśmę 35mm. Epizod IX w całości ma zostać nakręcony na 65mm.

Warto przypomnieć, że wcześniej Trevorrow sugerował, że chciałby nakręcić też sekwencję IMAX w kosmosie.

Zdjęcia do Epizodu IX powinny ruszyć na przełomie 2017 i 2018.

Status Epizodu IX

12

Bob Iger, szef Disneya, który niedawno podczas wywiadu podzielił się z nami informacjami o kolejnych filmach, wspomniał tam także o tym, co się dzieje z Epizodem IX. Otóż zdaniem Igera powoli ruszyła preprodukcja, o czym poinformował go Colin Trevorrow, zdając mu status.

Dotychczas wiedzieliśmy o tym, że Trevorrow, który wyreżyseruje ten film, pracuje wraz z Derekiem Connollym nad scenariuszem. Zarys otrzymali oczywiście od Riana Johnsona, ale dalej rozwijają go samodzielnie. Zatem scenariusz jest już opracowany na tyle, by mogły się nim zajmować inne działy.

Trevorrow zbiera też swoją ekipę. Za zdjęcia ma podobno odpowiadać John Schwartzman („Armageddon”, „Pearl Harbour”). Pracował on z Colinem przy „Jurassic World” i „The Book of Henry”. Te dwa ostatnie filmy montował Kevin Stitt i wygląda na to, że to on zajmie się Epizodem IX.

Zdjęcia powinny ruszyć na przełomie lat 2017/2018. Na razie nie podano jeszcze dokładnej daty premiery, znamy tylko rok – 2019.

Wieści o Epizodzie IX z Celebration

23

Temat Epizodu IX jest jeszcze odległy, więc niewiele było na jego temat, ale mimo wszystko pojawiło się na jego temat kilka informacji.

Rian Johnson powiedział, że jego droga pracy nad VIII częścią „Gwiezdnych Wojen” wyglądała tak, iż wpierw zaczął od siedzenia i rozpoznawania wszystkiego w Presidio w San Francisco. Dopiero potem zabrał się za pisanie scenariusza, jednocześnie odwiedzał plan „Przebudzenia Mocy”. Dostał wcześniej scenariusz i wszystkie koncepty, ale ważny był też kontakt osobisty z twórcami. Rian twierdzi, że Colin Trevorrow przechodzi obecnie tę samą drogę. Zaczął od zapoznania się z wszystkim w tamtym roku, a teraz pracuje nad scenariuszem i wie jak wygląda Epizod VIII.Carrie Fisher natomiast dwukrotnie, podczas różnych paneli, sugerowała, że wróci w Epizodzie IX. Wpierw mówiła, że został jeszcze jeden film. Potem podczas panelu o przyszłych filmach domagała się, by wraz z nią w kolejnym epizodzie wystąpił jej pies Gary. Oczywiście Carrie poprosiła publiczność o pomoc, by przekonać Kathleen Kennedy o większą obecność zwierząt w nowych filmach. Fisher obiecała też, porozmawiać na ten temat z Trevorrowem.

Coś o Epizodzie IX prawdopodobnie usłyszymy już w kwietniu na panelu o przyszłych filmach podczas Celebration w Orlando. Wtedy będzie to następny film w kolejce.

Epizod IX może być kręcony w kosmosie?

39Colin Trevorrow, reżyser i współscenarzysta IX Epizodu pojawił się ostatnio na panelu podczas festiwalu Sundance. Wspominał on przy tej okazji o pracach, choć właściwie to planach dotyczących Epizodu IX. Trevorrow szczycił się tym, że nakręcił „Jurassic World” na taśmie filmowej, podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Przebudzenia Mocy”. Teraz Colin przyznał, że podobnie będzie w przypadku IX Epizodu. On także będzie kręcony na taśmie jak dwa poprzednie filmy (VII i VIII). Pomijając fakt spójności estetycznej całej trylogii, Trevorrow zauważa, że akcja filmu dzieje się dawno, dawno temu, a filmy historycznej trzeba kręcić na taśmie.

Tak jak to miało miejsce w przypadku „Przebudzenia Mocy” do pewnych scen Trevorrow chciałby użyć kamer IMAXowych. Jak się okazuje reżyser ma już nawet pomysł, ale jednocześnie przyznaje, że wykonanie może być kosztowne i trochę problemowe. Na tyle, że nie wie czy Disney i NASA w ogóle zgodzą się na to. Otóż plan Trevorrowa przewiduje wysłanie kamer IMAX w przestrzeń kosmiczną dzięki pomocy NASA i nagranie tam tła do pewnych scen. Dzięki temu zdaniem reżysera film zyskałby sporo na autentyczności. Na razie Trevorrow nie dostał odpowiedzi. Technicznie jest to możliwe. Może magia tytułu pomoże sprawie.

Warto przypomnieć, że łączenie różnych metod kręcenia jest normą przy nowych „Gwiezdnych Wojnach”. „Rogue One” w dużej części jest nakręcony cyfrowo, ale cześć ujęć powstała na starej taśmie 70mm.

Trevorrow o pracach nad IX Epizodem

35

Nie wszystkim podoba się Colin Trevorrow jako reżyser Epizodu IX. W sieci powstała nawet petycja do Kathleen Kennedy by Trevorrowa wymienić na... George’a Lucasa. Fani odpowiedzialni za petycję twierdzą, że tylko George Lucas gwarantuje naprawdę epickie zakończenie nowej trylogii, a jednocześnie byłoby to jego wielkie pożegnanie z sagą.

Petycję można podpisać tutaj. Obecnie podpisało się pod nią prawie 25 tysięcy fanów.Problemem jednak może być to, że pewne decyzje są już podjęte. Nawet nie wiadomo, czy sam Lucas byłby zainteresowany powrotem, zwłaszcza, że musiałby wpisać się rygory studia filmowego. Coś przed czym całe życie uciekał.

Tymczasem Trevorrow pracuje nad scenariuszem. Nie sam. Pisze go wspólnie z Derekiem Connollym. Connolly jest współautorem scenariusza do „Jurassic World” oraz „Na własne ryzyko”.

Sam Trevorrow wypowiedział się ostatnio o pracy nad Epizodem IX. Odniósł się też do wspomnianej petycji. Mówił, że najzabawniejsze jest to, że wiadomość o niej dotarła do niego, gdy w Lucasfilmie Colin miał przemowę chwalącą Lucasa. Przede wszystkim jego nowatorstwo i pewne szaleństwo, dzięki któremu stworzył sagę.

Trevorrow zdradził też kilka informacji na temat scenariusza nad którym pracuje. Jego zadaniem jest pokazanie nowych światów, szerszego ujęcia galaktyki, ale też nowych postaci. Jednak tam gdzie można, nie będą tworzyć nowych bohaterów, a wykorzystywać już istniejące, zwłaszcza te, które ludzie kochają. Powroty mają być, ale z głową.

Na razie Trevorrow potwierdził też udział Daisy Ridley i Marka Hamilla w swoim filmie. Wcześniej sami potwierdzili się Anthony Daniels i Greg Grunberg.

Jacob Tremblay w Epizodzie IX?

12

Colin Trevorrow intensywnie pracuje nad swoim kolejnym filmem pt. „The Book of Henry”. Jedną z ról w tym obrazie gra dziewięcioletni Jacob Tremblay. Młody aktor niedawno promował w Toronto swój najnowszy film – „Pokój”. Dziennikarze nie do końca wiedzieli jak podejść do chłopca, pytali go między innymi o to, czy zamierza kontynuować swoją karierę. Jacob odparł rezolutnie: „Tak, ale jeśli nie dostanę szansy to zamierzam być Jedi”. Zapytany za kogo by walczył, odparł tylko za Kanadę.

Sam wywiad właściwie nic nie znaczy. Znamy bowiem wielu aktorów, którzy chcieliby pojawić się w sadze, a z różnych przyczyn nie wyszło. W tym przypadku jednak Tremblay współpracuje obecnie z Trevorrowem, a on będzie miał swój wkład w IX Epizod. Dziennikarze postanowili zapytać Colina o szansę Jacoba na pojawienie się w kolejnych „Gwiezdnych Wojnach”. Reżyser odparł tylko:
- To możliwe. To naprawdę możliwe. To jest ogromnie możliwe.

Ale zanim to nastąpi minie jeszcze dużo czasu, więc wiele może się zmienić. Początek zdjęć do Epizodu IX jest spodziewany na pierwszą połowę 2018. Premiera filmu najprawdopodobniej nastąpi w maju 2019. Dokładniej to 24 jeśli Disney będzie kontynuować obecną politykę wydawania filmów z sagi.

Prace nad Epizodem IX oficjalnie rozpoczęte

7

Colin Trevorrow na swoim twitterze wrzucił zdjęcie notatnika Lucasfilmu.Podpisał go także „Powrót do szkoły #IX”.
Tym samym reżyser, mający na swoim koncie dwa pełnometrażowe filmy fabularne („Jurassic World” oraz niezależny „Na własne ryzyko”) potwierdził, że zaczął pracować nad Epizodem IX.

Nie wiemy tylko, co ma znaczyć tajemniczy „Powrót do szkoły”. Są dwa możliwe rozwiązania, albo zabrał się za zaznajamianie materiałów dotyczących całej trylogii, albo podobnie jak wcześniej Rian Johnson, Josh Trank i Gareth Edwards będzie w Lucasfilmie oglądał wiele klasycznych filmów, by poprawić swój warsztat. Możliwe też, że robi jedno i drugie.

Na razie nie wiadomo, kto napisze scenariusz do IX Epizodu. Zarys całej trylogii na podstawie pomysłu George’a Lucasa stworzyli Michael Arndt, Lawrence Kasdan, Simon Kinberg i w od pewnego momentu także J.J. Abrams. Z pewnością Rian Johnson także ma swój wkład. Trevorrow z pewnością wszystko przeanalizuje i naniesie swoje uwagi. Miejmy nadzieję, że dzięki twitterowi będziemy dostawać więcej oficjalnych wieści niż było to przy „Przebudzeniu Mocy”.

Epizod IX powinien się ukazać w maju 2019, zdjęcia zatem powinny się zacząć gdzieś w 2018.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.