Łotr 1

Zapowiedź polskiego wydania "Łotra 1"

Galapagos
28

We wczorajszym newsie pisaliśmy o amerykańskim wydaniu "Łotra 1" na DVD, BR i w innych formatach. Dziś informacja z naszego rodzimego podwórka - firma Galapagos zapowiedziała wydanie filmu w Polsce na 26. kwietnia.

Oto oficjalna treść owej zapowiedzi:

Lucasfilm przedstawia epicką przygodę: "Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie". W czasach wielkiego galaktycznego konfliktu grupa bohaterów pod wodzą zbiegłej buntowniczki Jyn Erso oraz szpiega Rebelii Cassiana Andora, podejmuje się desperackiej misji, by wykraść plany Gwiazdy Śmierci, najpotężniejszej broni Imperium.

Dodatki specjalne w wydaniach Blu-ray 3D™ i Blu-ray™:

• Rewolucyjny pomysł

• Jyn: Rebeliantka

• Cassian: Szpieg

• K-2SO: Droid

• Baze i Chirrut: Strażnicy Oświeconych

• Bodhi i Saw: Pilot i buntownik

• Imperium

• Wizja nadziei: Łotr 1. Gwiezdne wojny: historie

• Księżniczka i gubernator

• Epilog: opowieść trwa


Pojawił się również trailer tego wydania, który przedstawiamy poniżej:Temat na forum dotyczący filmu.

Temat do recenzowania "Łotra".

„Łotr 1” na blu-ray

oficjalna
30

Znamy już szczegóły wydania „Łotra 1” Garetha Edwardsa na DVD, Blu-Ray i innych formatach. W USA film pojawi się 24 marca w wersji Digital HD, natomiast DVD, Blu-ray oraz różne VOD pojawiają się 4 kwietnia.


BD/DVD Combo


DVD


Wśród dodatków zobaczymy zarówno dotychczas niepublikowane wywiady z twórcami i obsadą, ale także dokumenty ukazują głębsze spojrzenie na „Łotra 1” oraz ukrytą zawartość. Lista dodatków poniżej:

 • „A Rogue Idea” – to dokument w którym John Knoll opowie o koncepcie filmu i o tym jak rozpoczynano prace nad samodzielnymi „Gwiezdnymi Wojnami”.
 • „Jyn: The Rebel” - bliższe spojrzenie na Jyn oraz to jak Felicity Jones nadała jej finalny kształt.
 • „Cassian: The Spy” - Diego Luna opowie o swojej postaci.
 • „K-2SO: The Droid” - dokument o rozwoju postaci K-2SO oraz występie Alana Tudyka.
 • „Baze & Chirrut: Guardians of the Whills” - lepsze ukazanie relacji tej pary bohaterów, a także dwóch chińskich aktorów – Jianga Wena i Donniego Yena.
 • „Bodhi & Saw: The Pilot & The Revolutionary” - Forest Whitaker i Riz Ahmed opowiedzą o swoich postaciach.
 • „The Empire” - dokument o nowych i starych szwarccharakterach.
 • „Vision of Hope: The Look of Rogue One” - filmowcy opowiadają o trudnościach w pracy nad rozwojem nowego filmu i o tym jak on się ma do świata klasycznej trylogii.
 • „The Princess & The Governor” - dokument o powrocie dwóch bardzo ważnych postaci na ekran.
 • „Epilogue: The Story Continues” - filmowcy świętują premierę „Łotra 1”, a także spoglądają na przyszłe filmy.
 • „Rogue Connections” - nawiązanie i ukryte fakty, który łączą „Łotra 1” z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”Wersje cyfrowe mogą nie mieć wszystkich dodatków. W USA dodatkowo pojawią się także wersje specjalne w niektórych sieciach. Są to Target, Best Buy i Walmart. Dwie pierwsze w pakiecie będą także oferować wydanie blu-ray 3D. Poza nimi na razie nie ma planów na wydanie 3D. Zapewne pojawi się ono jesienią, prawdopodobnie z komentarzem.

Co ciekawe na tym wydaniu na razie nie zapowiedziano wyciętych scen.


Wydanie dla sieci Target


Wydanie dla sieci Best Buy


Wydanie dla sieci Walmart


Na razie jeszcze nie ma informacji na temat polskiego wydania.

Kolejne dokumenty z ILM

15

Industrial Light and Magic dość mocno promuje się w konkursie oskarowym. Z tej okazji wypuszczono dwa kolejne, krótkie dokumenty ukazujące prace nad „Łotrem 1”. W pierwszym zobaczymy Guya Henry’ego i jego przemianę w Tarkina. Drugi zaś ukazuje sekrety tworzenia bitwy kosmicznej nad Scarif.

Poprzedni dokument znajduje się tutaj. Rozdanie Oscarów natomiast już w niedzielę. Zobaczymy, na ile „Łotrowi” się uda.

Dokument ILM o efektach „Łotra 1”

12

Industrial Light and Magic na YouTubie udostępniło krótki dokument-reklamówkę ukazujący jak powstawały dwie lokacje „Łotra 1” – Scarif i Jedha. Na razie „Łotr 1” dostał kilka nominacji do różnych nagród branżowych w kategorii efektów specjalnych, ale niestety nie przekłada się to na same nagrody. Zobaczymy jak pójdzie z Oscarami.

O pracy artystów koncepcyjnych raz jeszcze

9

W londyńskiej księgarni Gosh niedawno pojawili się projektanci kostiumów i artyści koncepcyjni pracujący nad „Łotrem 1”. Była to oczywiście forma promocji książki The Art of Rogue One, niestety nie można było robić zdjęć, ale fani wychwycili kilka bardzo ciekawych informacji.Saw Gerrera miał początkowo znajdować się na innej planecie. Lodowej, były tam oddziały snowtrooperów, przynajmniej na konceptach. Planowano to kręcić w Islandii, ale też zamierzano ukazać inną dżunglę, coś podobnego do tego co pokazano na pierwszy teaserze.

Ciekawostka. Artyści pracując nad konceptami nie tworzą niczego co miałoby kąt 45 stopni.

Gareth Edwards pracował bardzo blisko artystów koncepcyjnych. Niektórzy z nich pojawili się w filmie jako statyści.

Większość z nich pracowała wcześniej przy „Przebudzeniu Mocy”, a także „Ostatnim Jedi” a teraz głównie pracują przy nowym, niezatytułowanym jeszcze filmie (o Hanie Solo).

Gdy kręcono finałowe ujęcie z Darthem Vaderem artyści piętro wyżej pracowali nad dodatkowymi projektami.

Kostiumolodzy mają bardzo pokaźne archiwa także zawierające mundury wojskowe i inne rzeczy, które pozwalają im odtworzyć uczucie klasycznych „Gwiezdnych Wojen” i prawdziwych projektów.

Filmowcy chcieli początkowo stworzyć CRAB-AT, czyli transportowiec przypominający trochę kraba. Jednak gdy patrzyli na Scarif ostatecznie uznano, że nie chcą by w filmie pojawiało się za wiele nowych projektów, by nie zamęczyć widza. Ostatecznie stanęło więc na AT-ACT, które przypominają klasyczne AT-AT.

Pierścienie Kafrene były inspirowane „Łowcą androidów” Ridleya Scotta.

Nie chcieli tworzyć postaci tła na siłę. Każda z nich miała swój cel, a także swoją historię, niekoniecznie opowiedzianą.Potwierdzono to nie raz, bardzo wiele materiału zostało nakręconego, a ostatecznie z niego nie skorzystano.

Zawsze też patrzyli na pracę Ralpha McQuarriego, ale także na Joe Johnstona. Twórcy pragnęli zauważyć, że ten drugi jest mocno niedoceniany, a wkład obu artystów był podobny. Obaj tworzyli język „Gwiezdnych Wojen”, do którego dziś ich następcy się odwołują.

Nad Cydatelą na Scarif pracowano przez dwa miesiące. Ostatecznie zdecydowano ją przeprojektować, co trwało dwie godziny.Nie mieli budżetu na zbudowanie czołgu, a nie chcieli go tworzyć w CGI, więc zaprojektowano i potem zbudowano czołg na podstawie tego, co mieli w magazynie.

W większości pracują w Pinewood. Dla wielu bardzo ciekawym uczuciem jest to, jak potem widzą zabawki na podstawie tego, co stworzyli.

Po skończeniu prac z Garethem Edwardsem, pomalowali wszystkie części, których używali na zielonym ekranie, by je sobie jeszcze raz zwizualizować, zanim odeślą to do ILM.

Większość projektów bardzo się zmieniła podczas prac. Jednym z nielicznych wyjątków jest Baze Malbus, który jest bardzo bliski temu, co pierwotnie zaplanowano.

Wciąż bardzo mocno opierają swoją pracę na modelach. Jest dwóch modelarzy, którzy pracują tylko po to by tworzyć robocze modele na podstawie szkiców. Na podstawie tych modeli są tworzone kolejne szkice i projekty.

Artyści koncepcyjni mają zakaz drukowania czegokolwiek. Z drugiej strony kostiumolodzy mają mnóstwo wydruków porozrzucanych po ich biurach.Zdjęcia z planu pochodzą z Istagrama Alexa Benetela, który miał okazję zrobić je będąc na planie w Londynie. Więcej zdjęć oczywiście na wspomnianym Istagramie.

Z innych wieści. Za oceanem pojawiła się jeszcze jedna możliwa data wydania BD/DVD. Tym razem jest to 4 kwietnia. Jednocześnie to pierwszy weekend, w którym „Łotr 1” wypadł poza pierwszą dziesiątkę. W USA zarobił niecałe 3 miliony USD. Ma tym samym na koncie już 524 miliony USD i 517 milionów USD poza granicami Stanów Zjednoczonych.

„Łotr 1” zmierza na blu-ray

40

Na brytyjskim Amazonie pojawiła się już robocza okładka wydania blu-ray „Łotra 1”. Film można też zamawiać na amerykańskim Amazonie, a także na AmazonVideo. Making Star Wars sugeruje, że płytę zobaczymy 28 marca 2017, oczywiście także w wersji DVD. Na Amazonie daty już nie ma, ale koło 28 marca pojawi się kilka książek okołotorowych, więc kto wie. Na razie jeszcze brak informacji na temat polskiego wydania, dodatków czy jakiejś wersji limitowanej (jak steelbox przy „Przebudzeniu Mocy”).

Z innych wieści łotrowych warto odnotować fakt, że choć „Łotr 1” mocno zwalnia, wciąż pnie się w rankingach zysków. Obecnie jest już drugim najlepiej zarabiającym filmem sagi, prześcignął „Mroczne widmo”, ale do „Przebudzenia Mocy” mu daleko. Jest też drugim najlepiej zarabiającym filmem 2016 na całym świecie (no i pierwszym w Ameryce). Do pokonania pozostał tylko „Kapitan Ameryka 3”, ale wydaje się być to poza możliwościami filmu Edwardsa. Sumarycznie „Łotr 1” zarobił już 1,033 miliarda USD, z tego 520 milionów USD w Stanach i 513 milionów USD poza nimi. Do „Kapitana” brakuje jeszcze 120 milionów, więc może uda się przy jakiejś reedycji. Niemniej jednak film Ewardsa jest siódmym filmem w historii, któremu udało się zarobić ponad 500 milionów USD w Stanach Zjednoczonych.

Cytaty z „Łotra 1”

oficjalna
15

Amy Ratcliffe na oficjalnej przygotowała zestaw 15 cytatów z „Łotra 1”, które nie dość, że zapadają w pamięć to da się jeszcze ich użyć w życiu codziennym. Może z tym ostatnim trochę sobie żartowała, ale coś w tym jest.

 1. „Staliśmy na progu wielkości.” (We were on the verge of greatness.) – Orson Krennic

  W sam raz by pożegnać swoich współpracowników, którzy odchodzą z projektu.
 2. „To szansa by zacząć wszystko na nowo.” ( It’s a chance for you to make a fresh start.) – Mon Mothma

  Zwłaszcza w sytuacji, gdy oryginalny zamysł musi właściwie być zmieniony u podstaw.


 3. „Mówi wszystko, co mu strzeli w obwodach.” ( He tends to say whatever comes into his circuits.) – Cassian Andor

  Jako zamiennik do sformułowania „co mu ślina na język przyniesie”.


 4. „Nigdy nie miałam luksusu posiadania opinii politycznych.” ( I’ve never had the luxury of political opinions.) – Jyn Erso

  Zwłaszcza, gdy ktoś wszedł w grząski temat, którego nie chcemy poruszać.


 5. „Uznaję tę odpowiedź za niejasną i nieprzekonywującą.” ( I find that answer vague and unconvincing.) – K-2SO

  Zwłaszcza, gdy ktoś nas zbywa sformułowaniami „może” lub „zobaczymy”. Idealne podsumowanie.


 6. „Najsilniejsze gwiazdy mają serca z kyberu.” ( The strongest stars have hearts of kyber.) – Chirrut Îmwe

  Idealne by kogoś pocieszyć, rozbawić lub wyjść na astronomicznego idiotę, jeśli nie ta osoba nie pamięta „Łotra 1”.


 7. „Jestem w stanie sam przeprowadzić własną diagnostykę, dziękuję bardzo.” ( I’m capable of running my own diagnostics, thank you very much.) – K-2SO

  W sam raz, gdy ktoś stara się nam wytłumaczyć coś oczywistego, na czym się znamy.


 8. „Pozwólcie im przejść w pokoju.” ( Let them pass in peace.) – Chirrut Îmwe

  W sam raz na kolejkony, czyli choćby następne Star Wars Celebration.


 9. „Jestem jednym z Moca. Moc jest ze mną.” ( I’m one with the Force. The Force is with me.) – Chirrut Îmwe

  Dobra mantra do odmawiania w sytuacji stresowej, lub jakiegoś oczekiwania.


 10. „Twoje zamartwianie się jest mało uzasadnione.” ( Your concern is hardly warranted.) – Orson Krennic

  Idealne podsumowanie, gdy ktoś nas ściemnia, że się o nas martwi.


 11. „Twoja praca przewyższyła wszelkie oczekiwania.” ( Your work exceeds all expectations.) – Wilhuff Tarkin

  Dobry sposób, by pochwalić kogoś za wyjątkowe osiągnięcia.


 12. „Nie wyłgasz się w ten sposób.” ( You can’t talk your way around this.) – Jyn Erso

  Czasem, gdy trzeba użyć mocniejszego języka względem kogoś.
 13. „Uważaj, byś nie zadławił się swoimi ambicjami.” ( Be careful not to choke on your aspirations.) – Darth Vader

  Najlepiej do szefa, który nie dał nam podwyżki, premii itp. Lub do jakiegoś współpracownika, który swoim zachowaniem nas irytuje.


 14. „Uratuj Rebelię. Uratuj marzenie.” ( Save the Rebellion. Save the dream.) – Saw Gerrera

  To już chyba zbyt hermetyczne, ale na konwentach można próbować.


 15. „Czas walki nastał teraz.” ( The time to fight is now.) – Jyn Erso

  Idealne w komunikacji na TSie w grach sieciowych.


 16. A Wam, które najbardziej zapadły w pamięć?

Łotr-Miliarder nominowany do Oscara (x2)

26

Na początek już oficjalnie. „Łotr 1” jest 28. filmem w historii, który zarobił na świecie ponad miliard USD. Dziś jednak ważniejsza jest inna informacja. „Łotr 1” został nominowany do dwóch Oscarów.

W kategorii najlepsze efekty specjalne nominację otrzymali:
John Knoll, Mohen Leo, Hal T. Hickel, Neil Corbould.

Zaś w kategorii najlepsze miksowanie dźwięków:
David Parker, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson.

W tej kategorii za „La La Land” nominowano Andrew Nelsona.

To nie koniec nominacji dla Starwarsówka. Warto wspomnieć, że w kategorii najlepsza aktorka otrzymała Natalie Portman za film „Jackie”. Za najlepszą piosenkę do filmu „Vaina: Skarb oceanu” nominowano Lina-Manuela Mirandę („Przebudzenie Mocy”). Ciekawie wygląda też kategoria zdjęć. Za film „Lion” nominowano Greiga Frasera („Łotr 1”), zaś za „Nowy początek” Bradforda Younga (film o Hanie Solo).

Na koniec jeszcze kilka konceptów z „Łotra 1”. Stworzył je Andreé Wallin, więcej oczywiście można znaleźć na jego stronie. Jest ich tam więcej i są w lepszej rozdzielczości.

Dwa dokumenty łotrowe

3

W sieci wciąż jeszcze pokazują się krótkie dokumenty związane z „Łotrem 1”. Pierwszy ukazuje proces odtwarzania klasycznych okrętów i myśliwców, które pojawiły się w filmie Garetha Edwardsa. Drugi to spotkanie z Nealem Scanlanem i stworami, które udało mu się urzeczywistnić. Drugi z dokumentów jest nagrywany dla Disney Channel, więc ma dużo luźniejszą formę.Archiwum wiadomości dla działu "Łotr 1"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.