Karcianki

Star Wars: Gra karciana - Zestaw podstawowy


DAWNO, DAWNO TEMU, W ODLEGŁEJ GALAKTYCE...

Przez tysiąc pokoleń rycerze Jedi strzegli pokoju i prawa w Starej Republice. Nim nastały mroczne czasy… czasy Imperium.” — Obi-Wan Kenobi

W Star Wars: Grze karcianej dwóch graczy będzie walczyć o losy galaktyki. Przyłącz się do Luke’a Skywalkera, Hana Solo, księżniczki Lei Organy, Obi-Wana Kenobiego i innych bohaterów sagi, rzuć wyzwanie Imperium Galaktycznemu i oprzyj się deprawującemu wpływowi agentów Sithów. Nie? W takim razie poddaj się gniewowi i walcz u boku Dartha Vadera, Imperatora Palpatine’a, wielkiego moffa Tarkina i bezmiernej potęgi Imperium Galaktycznego, zgnieć Sojusz Rebeliantów i zgaś ostatnie ogniki zakonu Jedi.

Z każdą turą ciemna strona postępuje o krok w kierunku całkowitej galaktycznej dominacji. W tym samym czasie siły jasnej strony skupiają sią na zniszczeniu trzech kluczowych celów, zanim cała nadzieja zupełnie przepadnie. Star Wars: Gra karciana to żywa gra karciana?, co oznacza, że regularnie będą się do niej pojawiać nowe karty, które pozwolą graczom tworzyć nowe, oryginalne talie.

Wybierz swoją stronę rozważnie – losy galaktyki spoczywają w twoich rękach!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:
 • Instrukcja
 • 1 tarcza Gwiazdy Śmierci™
 • plastikowe łączniki tarczy
 • 48-kartowa talia Sojuszu Rebeliantów™
 • 48-kartowa talia Jedi™
 • 48-kartowa talia Sithów™
 • 48-kartowa talia Marynarki Imperialnej
 • 6 kart Mocy™
 • 6 kart stronnictw
 • 36 dodatkowych kart
 • 1 żeton równowagi Mocy™
 • 44 żetony skupienia
 • 42 żetony obrażeń
 • 10 żetonów osłon

Recenzja ogóra

Kto by pomyślał jeszcze 2-3 lata temu, że będę miał okazję recenzować gwiezdnowojenną grę karcianą, mało tego jeszcze dodatkowo po polsku? Chyba nawet najwięksi optymiści nie wierzyli w to, że doczekamy się kolejnej karcianki z naszego ukochanego uniwersum. Jednak dzięki Fantasy Flight Games (a w Polsce dzięki wydawnictwu Galakta) możemy się się cieszyć Star Wars: Grą karcianą. A jest się czym cieszyć, i to bardzo!

Kupując zestaw podstawowy Star Wars: Gry karcianej dostaniemy ogromne pudełko, w którym znajdziemy wszystko co jest nam niezbędne do gry. Oczywiście najważniejsze są karty a wśród nich cztery 48-kartowe talie Jedi i Sojuszu Rebeliantów dla Jasnej Strony oraz Sithów i Marynarki Imperialnej dla Ciemnej, 36 dodatkowych kart oraz 6 kart stronnictw. Oprócz wspomnianych wcześniej czterech stronnictw w grze mamy także Przemytników i Szpiegów oraz Szumowiny i Nikczemników. Dodatkowo w pudełku znajdziemy przeróżne znaczniki i żetony niezbędne do gry, co dla mnie jest swego rodzaju nowością bo jak do tej pory nie miałem do czynienia z grami karcianymi, gdzie oprócz kart w rozgrywce mamy jeszcze coś dodatkowego. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze tarcza Gwiazdy Śmierci i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ilość elementów niezbędnych do gry jest ogromna. Osobiście przygotowywanie wszystkiego zajęło mi ponad godzinę, jednak po wszystkich „czynnościach” można spokojnie zasiąść do gry.


W grze mamy dwóch graczy, jeden grający Jasną Stroną, drugi natomiast Ciemną. W każdej talii znajdziemy karty Celów, które będą generowały nam zasoby podczas rozgrywki, dzięki którym będziemy mogli wystawiać inne karty. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gracz oprócz korzyści z posiadania Celu na stole musi je także chronić przed przeciwnikiem, gdyż zniszczenie minimum trzech takich kart gwarantuje Jasnej Stronie zwycięstwo. Dodatkowym atutem dla złego gracza jest posiadanie tarczy Gwiazdy Śmierci, którą co turę przekręcamy o jeden punkt do przodu aż do momentu osiągnięcia „12”, co sprawia, że Ciemna Strona automatycznie wygrywa. Oczywiście Jasna Strona nie jest na starcie na straconej pozycji, wszystko zależy od taktyki jaką przyjmie gracz. Aby zwyciężyć możemy korzystać podczas rozgrywki z kart, które posiadamy w swojej talii. Oprócz wspomnianych wcześniej kart Celów mamy także karty Jednostek (przedstawiające postacie, droidy, pojazdy), karty Ulepszeń (służące do zwiększania umiejętności poszczególnych jednostek) oraz karty Wydarzeń i Losu. Każda tura gracza składa się z sześciu faz: Równowagi, Odpoczynku, Dobierania, Wystawiania, Konfliktu oraz Mocy. Mógłbym opisać każdą z tych faz jednak nie o to tutaj chodzi, bo to wszystko można znaleźć w filmikach instruktażowych na stronie Galakty oraz w instrukcji, którą znajdziemy w środku jednak muszę przyznać, że zasady są nieco skomplikowane i niejednemu graczowi przyjdzie poświecić trochę czasu aby opanować zasady. Pewnie pierwsze partie będzie się grało z instrukcją w ręku, tak jak ja to robiłem, ale z czasem każdy powinien opanować reguły tej gry.


Jeśli chodzi o sam wygląd kart to muszę przyznać, że jest to najlepiej wyglądająca gwiezdnowojenna gra karciana jaką widziałem. W poprzednich karciankach takich jak CCG, TCG czy Young Jedi jako ilustracje do kart posłużyły kadry z filmów (lub też specjalnie przygotowane zdjęcia), Jedi Knights miały brzydkie trójwymiarowe ilustracje na kartach, natomiast w Star Wars: Grze karcianej mamy piękne rysowane ilustracje specjalnie przygotowane dla potrzeb gry. Wielbicieli twórczości Ralpha McQuarriego ucieszy zapewne fakt, że na kartach pojawiają się również jego arty, co sprawia, że już samo oglądanie kart może sprawić olbrzymią przyjemność. Polskim akcentem na pewno są prace Mariusza Gandzela, który stworzył między innymi ilustracje do karty Korporacyjny wyzysk.

Największą wadą tej gry w moim osobistym odczuciu jest brak jakichkolwiek boosterów czy innych zestawów z losowo wybranymi kartami. To co napędzało rynek karciankowy kilka(naście) lat temu to oprócz olbrzymiej grywalności niektórych tytułów to właśnie ten efekt zaskoczenia i niepewności co może się trafić w kolejnej paczce z kartami. Tutaj wiemy co dostaniemy w danym zestawie, co sprawia, że gra na tle innych karcianek staję się tania, przez fakt, że nie trzeba kupować olbrzymiej ilości boosterów aby trafić wymarzone karty. Kupujemy to co chcemy i co nam jest potrzebne (oczywiście najlepiej jest kupić wszystko). Dzięki temu, że znamy zawartość poszczególnych zestawów składanie talii staje się jeszcze prostsze. Mimo że w podstawce mamy 48-kartowe talie to standardowa powinna się składać z 60 kart i aby taką talię złożyć należy wybrać 10 kart Celów. Każdy zestaw Celu składa się z 6 kart, które współgrają ze sobą, co sprawia, że początkujący gracz wystarczy, że wybierze 10 Celów i z nich złoży talie. Oczywiście bardziej zaawansowani gracze posiedzą dłużej przeglądając i analizując poszczególne zestawy Celów, jednak już sama taka forma składania swojego zestawu jest przyjazna dla każdego, niezależnie od tego czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z Grą karcianą, czy jesteśmy już zaawansowanymi graczami.


Zagłębiając się w instrukcję możemy przeczytać, że do dobrej zabawy wystarczy nam zestaw podstawowy, gdzie mamy już cztery gotowe talie, jednak możemy je rozbudowywać o Zestawy Mocy czy też o nadchodzące rozszerzenie Krawędź Ciemności. W planach jest także wydanie dodatku Równowaga Mocy, która pozwoli na grę większej ilości graczy niż tylko dwóch. Jednak to tylko dodatkowe opcje samej rozgrywki, które pozwolą się jeszcze bardziej cieszyć samą grą. Mogę jednak zapewnić, że gra gotowymi taliami z podstawki również może dostarczyć wiele radości. Polska wersja sprawi, że gra stanie się dostępna dla każdego a nie tylko osób znających język angielski jak to miało w przypadku poprzednich gwiezdnowojennych karcianek. Osoby, które obawiają się tłumaczenia mogę uspokoić, gdyż nad polska wersją czuwała Anna Hikiert, czyli tłumaczka gwiezdnowojennych książek w naszym kraju.

Star Wars: Gra karciana to nowa nadzieja na rynku gier towarzyskich z naszego kochanego uniwersum. Staranne wykonanie oraz mnogość dodatków sprawia, że można czerpać olbrzymią przyjemność z samej gry, jednak kolekcjonerzy też powinni być zadowoleni. Zasady z początku mogą się wydawać nieco skomplikowane i zdaje sobie sprawę, że niektórzy będą rozgrywać swoje pierwsze partię z instrukcja w ręku, ale gdy już się opanuje podstawy to mogę zapewnić, że przyjemność z gry jest olbrzymia. Polecam każdemu i z niecierpliwością czekam na kolejne zestawy dodatkowe do gry.

Dziękujemy firmie Galakta za udostępnienie gry do recenzji.

Lista dodatków Następny dodatekOceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 9,00
Liczba: 1

Użytkownik Ocena Data
ogór 9 2013-06-06 00:23:20

Tagi: Fantasy Flight Games (22) Galakta (22) Star Wars: Gra karciana (10)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.