Książki

Star Wars: Nowa nadzieja: Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine

Autor: Alexandra Bracken
Ilustracje: Ralph McQuarrie i Joe Johnston
Oryginalny tytuł: Star Wars: A New Hope: The Princess, the Scoundrel, and the Farm Boy
Wydanie PL: Egmont, listopad 2015
Wydanie USA: Disney Lucasfilm Press, wrzesień 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Ilustracja na okładce: Khoa Ho
Stron: 276
Cena: 29,99 złDawno, dawno temu w odległej galaktyce...

Ta historia zaczyna się tak, jak wiele innych: dawno, dawno temu... Daleko poza migoczącymi gwiazdami, które widzisz na nocnym niebie...

Za czasów Starej Republiki setki systemów gwiezdnych współżyły w pokoju, ciesząc się dostatkiem. Na straży tego porządku stał starożytny zakon wojowników Jedi. Nadszedł jednak czas przerażających ciemności, które z niepowstrzymaną siłą ogarnęły całą galaktykę. Większość szlachetnych rycerzy zginęło. Teraz gwiazdami rządzi złe imperium, powoli, lecz systematycznie unicestwiając ostatnie bastiony nadziei.

Oto historia trojga bohaterów, na których drodze stanęło przeznaczenie – którzy znaleźli się w niewłaściwych miejscach o niewłaściwym czasie. Wspólnymi siłami pokażą całej galaktyce, że mają w sobie coś więcej, niż wydaje się na pierwszy rzut oka... być może to oni są naszą ostatnią nadzieją...


Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 6,14
Liczba: 7

Użytkownik Ocena Data
Lord Kenobi 9 2016-05-05 17:44:55
Jacken 9 2016-01-04 19:36:55
szymon3258 9 2016-01-03 15:20:17
ptychu8 8 2017-03-12 10:20:28
Strangler 6 2017-02-19 21:21:22
Ricky Skywalker 1 2016-01-22 13:22:48
Shedao Shai 1 2015-12-25 22:28:49

Tagi: Alexandra Bracken (1) Disney Press / Disney Lucasfilm Press (112) Egmont Polska (489) Jacek Drewnowski (105)

Komentarze (3)

Wg. mnie bardzo fajna, Lord Kenobi opisał wszystko.
Kompletnie nie rozumiem tak niskich ocen.
początek spoilera Scena po ucieczce z Tatooine na pokładzie Sokoła. Gdy Ben zawołał R2D2 i powiedział do niego, iż Bardzo cieszy się, że znów latamy razem stary przyjacielu. Tej sceny nie było na filmie, a dzięki niej właśnie, mamy bardzo fajne nawiązanie do dawnych czasów. Osobiście myślę, że wartość tej książki polega właśnie na tych małych detalach. koniec spoilera

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:
http://swiatstarwars.blogspot.com/2016/05/recenzja-star-wars-nowa-nadzieja.html

9/10 Zacznijmy od faktów: książka jest adaptacją "Nowej nadziei" z punktu widzenia Lei, Luka i Hana. Z tego powodu nie możemy przeczytać o niektórych scenach (np. jak C-3PO i R2-D2 tułają się po pustyni), ale nie ma to najmniejszego wpływu na odbiór książki, ponieważ autorka zgrabnie przekazuje - czy za pomocą dialogów czy myśli - co działo się w momentach, o których nie mogliśmy przeczytać. Autorka rozwija sceny widziane w filmie, dzięki czemu nabierają one większego sensu. Ukazuje również zupełnie nowe sceny. Powieść jest oparta na scenariuszu do filmu jak i do słuchowiska radiowego (oraz oczywiście wyobraźni Autorki). Jest może kilka sprzeczności miedzy filmem, a książką np. Han na Yavinie 4 mówi do Luka "Niech Moc będzie z tobą" na co w filmie Luke nie odpowiada wogóle, ale jednak w książce Luke dziękuje Hanowi.
Książka jest ozdabiana rysunkami pana McQuarriego i pana Johnstona. Niektóre rysunki są naprawdę dobre i wpasowują się czytany przez nas fragment książki, a co do niektórych mam mieszane odczucia - niby klasa sama w sobie, ale coś mi się w nich nie podobało.
Autorka idealnie wnika w psychikę bohaterów. Używa w powieści takiego sformowania jak "planety centralne" - nie można po prostu "Światy Jądra"?
Najbardziej zawiodłem się na części poświęconej Lei. Książka łagodzi charakter Lei, która w filmach jest powiedzmy sztywna. Mam wrażenie, że angażowała się w tą całą rebelie po to żeby się przypodobać swojemu ojcu - Bailowi Organie. Zawiodłem się również na fragmencie przesłuchania - myślałem, że będą jakieś prawdziwe tortury, a tu jej podali serum prawdy. Mamy w części Lei trochę nawiązań np. Leia najmłodszą senator w historii czy ciotki Organy z Aldeerana.
Moim zdaniem część poświęcona Hanowi Solo wypadła najlepiej. Widzimy, że Hanowi nie zależy tylko na pieniądzach - po prostu nie chce pokazywać swoich uczuć. Co do sceny w kantynie z książki wynika, że to jednak Han strzela pierwszy. :)
Co do części poświęconej Luke`owi. Luke bardzo przeżywa śmierć Bena Kenobiego. Jest również zawiedziony Hanem i jego postawą w stosunku do rebelii. Czytany również jak powoli zaczyna korzystać z Mocy oraz jak odbywa się jego test na pilota.
Wydanie polskie jest bez zarzutów, tylko tłumaczenie - ogólnie bardzo dobre, ale słowo "basic" chyba przyjęło się nie tłumaczyć na polski, a tutaj jednak jest przetłumaczone.
Powieść jest warta polecenia, dałbym 10 gdyby nie jakieś drobne błędy o których pisałem. Polecam tę powieść zarówno nowicjuszom jak i starszym fanom.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.