Forum

Komiksy - co przeczytać?

Chcę zabrać się wreszcie na porządnie za komiksy. Na razie udało mi się dostać marvelowskiego omnibusa.
Słyszałem, że seria Legacy jest świetna, w dodatku nie koliduje czasowo chociażby z książkami, odpada więc problem powiązań fabularnych, o których nie mam pojęcia
Zachęcająco wygląda też seria KoTOR-a.
Coś jeszcze?

Re: Komiksy - co przeczytać?

O! Cudne są Tales of the Jedi z okresu ok. 5000 BBY.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Ja dodam tylko, że mimo iż są to dobre komiksy, to niekoniecznie dobre na pierwszy ogień.

Z jednej strony to nienzane nowemu czytelnikowi czasy, z drugiej nieznane postaci. Stąd łatwo się zniechęcić. Ja sam do serii przekonałem się bardziej znacznie później.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Mistrz Seller napisał:
Z jednej strony to nienzane nowemu czytelnikowi czasy, z drugiej nieznane postaci. Stąd łatwo się zniechęcić. Ja sam do serii przekonałem się bardziej znacznie później.
-----------------------
Ale z reguły komiksy czyta sie po to, bo poznać fabułę i bohaterów, nieprawdaż? Także nieznajomość tego i tego nie może przeszkodzić w miłej lekturze

Re: Komiksy - co przeczytać?

Tylko, że ci TotJowi (zwałszcza w pierwszych historiach dziejących się 5000 lat przed), nie są za bardzo przedstawieni, można się pogubić w realiach bo to świat SW, ale bardzo zmieniony. A fabuła pierwszych historii jest dość średnia i może zniechęcać. Po prostu TotJ jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę jak na pierwsze komiksy SW.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Mistrz Seller napisał:
Z jednej strony to nienzane nowemu czytelnikowi czasy, z drugiej nieznane postaci.
-----------------------
Nie rozumiem, w czym to może przeszkadzać. Przecież jak za pierwszym razem oglądałeś "Gwiezdne wojny" to też nie znałeś czasów i postaci.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Chodzi oto, że tam nie koniecznie są one dobrze wprowadzone i jest duży natłok nowych rzeczy w którym można się pogubić. Poza tym wizja czasów jest dość oryginalna i można się w niej trochę pogubić.
Ja jak czytałem TotJ za pierwszym razem to byłem strasznie w tym wszystkim pogubiony.
Dopiero jak poznałem trochę barziej uniwersum SW to jakoś lepiej mi sie rozumiało TotJa

Re: Komiksy - co przeczytać?

Tam nie ma ani nic mega oryginalnego, ani nie ma tak dużo nowych rzeczy. Historia jest bardzo prosta i dokładnie opowiedziana - pomijając prequele (dziejące się 1000 lat wcześniej i mające niewielkie powiązanie z tym co potem), to najpierw mamy 2 historie poświęcone wyłącznie przedstawianiu postaci, potem o tym jak się poznają i przeżywają pierwsze przygody, i potem naprawdę rusza z kopyta - a z twoich postów możnaby wywnioskować, że czytelnik jest rzucany od razu w wir wydarzeń. Wiem, że masz problemy z przyswajaniem nowych rzeczy, ale.. nie każdy ma. ;P
Mogę się zgodzić, że "średniowieczne" SW niekoniecznie musi być tym, czego oczekuje nowy czytelnik, ale jest to kwestia klimatu, a nie przedstawienia fabuły/świata/postaci, które jest bez zarzutu.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Mi właśnie o te prequele chodzi, bo tam wprowadzenie wszystkiego szwankuje.
Bo w TotJowym KotORze to nowe postaci są wprowadzone dobrze, a i fabuła jest ciekawa. Tyle, że nie każdy jest w stanie docenić taką Sagę Nomi Sunrider.
Nie mówiąc już o tym, że sam świat jest kompletnie inny i człowiek może się wydać zagubiony, tym bardziej, że w pierwszych chronologicznie historiach nie ma delikatnego wprowadzenia tylko zasypują człowieka różnymi rzeczami.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Trochę wstyd mi przyznać, że jeszcze nie przeczytałem Golden Age of Sith i Fall of Sith Empire. Cóż... co się odwlecze to nie uciecze.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Ja od nich zacząłem, bo jak zaczynałem TotJ to nawet niewiedziałem, że historie były wydawane nie po kolei.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Książki i komiksy zawsze należy czytać w kolejności wydawania. Zawsze.
(oprócz Spotkania na Mimban, tego nie należy czytać w ogóle )

Re: Komiksy - co przeczytać?

Tylko, że w TotJ nie ma żadnych oznaczeń kolejności. Gdy ja czytałem pierwszy raz to leciałem chronologicznie TotJ.
Niestety twórcy Złotego wieku sith nie pomyśleli o tym i początek serii jest ciężki.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Są internety, można sprawdzać.

Re: Komiksy - co przeczytać?

Ale w internecie wszędzie są kolejności chronologiczne. Nie ma nigdzie informacji, żeby nie czytać po kolei.
Poza tym nie każdy przed czytaniem czegokolwiek przeszukuje cały internet. Po prostu zaczyna od pirwszego numeru, albo pierwszej chronologicznie historiii

Re: Komiksy - co przeczytać?

Nic już nie można powiedzieć półżartem, bo się dostanie wypracowanie.

asdfg

KOTORy są dobre, ale tylko do "Windykacji" włącznie (potem to takie ciągnięcie bez celu).

Jeśli inwestujesz w Omnibusy to tym łatwiej będzie ci ogarnąć czasy prequeli (bo nie będą porozwalane po jednozeszytówkach i krótkich seriach), które są dość sensownie poprowadzone wg mnie, więc polecam Rise Of The Sith, Emissaries And Assassins, Menace Revealed (choć tam jest najmniej ciekawych historyjek) i Clone Wars 1-3. Potem jest seria Dark Times (Mroczne Czasy), która jest uważana za jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) - jest mroczniejsza, dzieje się po Czystce Jedi, no i... warto ogólnie.

No i Tales of the Jedi to jest taka starwarsowa Księga Rodzaju. Historia dość prosta, ale epicka, no i bardzo klasyczna dla tego świata.

Co do Dziedzictwa to dla mnie 1/3 frajdy w tej serii było pokazywanie światów/ras/motywów z wcześniejszych pozycji 100 lat później, więc tu mogłoby ci trochę umknąć - choć fabułę dałoby się zrozumieć. No i faktycznie jest to solidna seria.

Re: asdfg

Co do Dziedzictwa, to chodzi ci o światy/rasy/motywy z wcześniejszych komiksów czy w ogóle z uniwersum? Bo jeśli to drugie to nie ma obawy, z książkami/grami jestem zaznajomiony.

Re: asdfg

W ogóle z uniwersum (czemu tylko komiksów ;P).

Re: Komiksy - co przeczytać?

KotORy są fajne, bo są to prawdziwe przygodowe Star Wars, ale połączone z trochę poważniejszymi motywami.
Choć faktycznie po zakończeniu I głównej historii twórca się pogubił.

Hm

Przede wszystkim seria "Republic". Głównie te osadzone w czasach Wojen klonów - mistrzostwo. Później, tak jak już wspomniano, warto sięgnąć po "Dark Times" (swoją drogą wstęp do tej serii jest przedstawiony w jednych z ostatnich numerów "Republic").

Bardzo polecam też serie "Crimson Empire" (opowiadająca o Kiru Kanosie, jednym z członków tzw Czerwonej Straży Imperatora).

Co do Dziedzictwa, to niby masz racje, że nie koliduje czasowo z niczym innym, ale czy ja wiem czy to jest dobre na start? Ponadto seria czerpie z Republic, NEJ i paru innych rzeczy. W dodatku w środku serii jest historia, która jest częścią crossoveru, który jest osadzony w jeszcze trzech innnych seriach komiksowych. Ale zawsze można spróbować.

Re: Hm

Zdecydowanie Republic jest mega. Choć na pewno nie należy się zrażać po pierwszej historii, bo ona nie pokazuje nawet ułamka zajefajności tych późniejszych.

Rebel Heist

Opłaca się zabrać za SW: Rebel Heist? Krótka miniseria, ale chciałem sobie porównać z ongoing Marvela, bo te same czasy.

Na początek

doradzałbym:

Karmazynowe Imperium t. 1-2 - najlepsze komiksy Star Wars.

Cienie Imperium - miło się komponuje jako interludium między ESB i ROTJ.

Empire: Zdrada - czyli o zdradzie... w Imperium.

A jak się spodoba, to można jechać z dłuższymi seriami

odświeżę

Właśnie zbliżam się do końca Dark Times i muszę przyznać, że ta seria ma wszystko, czego od niej oczekiwałem. Świetne fabularne podłoże, które wyciska w stu procentach, ciekawych bohaterów, wartką akcję.
Te tytułowe mroczne czasy to świetny temat - przekształcenie Republiki w Imperium, czystka Jedi, to wszystko jest miodem na serce starwarsowego fana. Oczekiwałem, że Dark Times rzeczywiście będą "dark" i nie zawiodłem się.

Re: odświeżę

Dark Times to jedna z moich ulubionych serii - ma niekonwencjonalne rozwiązania fabularne jak na space operę i porusza "niewygodne" tematy a z rycerzy Jedi czyni śmiertelników, pełnych słabości i wątpliwości.

Potrzebna pomoc w odnalezieniu się w Eu

Cześć,
w tym roku postanowiłem zagłębić się w to mam nadzieje ciekawe uniwersum i potrzebuję porady odnośnie chronologii czytania książek i komiksów.
Za sobą mam:
Zaginione plemie sithów
-Revan
-oszukani
-fatalny sojusz
-zagłada
-błędny rycerz
-droga zagłady
-zasada dwóch
Jestem na 2 rozdziale Dynastii zła i uświadomiłem sobie, że być może przeczytane już w styczniu i lutym książki warto połączyć z czytaniem komiksów bezpośrednio powiązanych z danymi książkami.
Czy istnieje jakaś możliwość, żeby ktoś nakierował mnie jakie komiksy powstały i mają związek z w.w książkami.
Dzięki

Re: Potrzebna pomoc w odnalezieniu się w Eu

Z komisów w tym okresie są z tego co ja wiem: "The Old Republic: Zaginione słońca" (wydane w Star Wars Komiks Extra) i cała seria "Rycerze Starej Republiki".
Jeszcze listopadzie w ramach serii Legendy ma być wydane: "Opowieści Jedi: Rycerze Starej Republiki".

BTW Z tego co zauważyłem ominąłeś książkę: Świt Jedi. W nicości.

Re: Potrzebna pomoc w odnalezieniu się w Eu

Chronologiczne spisy komiksów są na Bastionie, o tutaj http://star-wars.pl/Tekst/1868
Z tymi konkretnie pozycjami nie ma jakoś bezpośrednio powiązanych komiksów, ale ogólnie te czasy są w nich dość dobrze przedstawione i siłą rzeczy pewne znajome wątki się pojawiają. No a np. seria Tales of the Jedi to w ogóle must-read jeśli chodzi o SW EU - polecam.

.....

http://star-wars.pl/Tekst/1868 - lista komiksów z całą chronologią i objaśnienia co, jak i w czym zostało u nas wydane

http://star-wars.pl/Tekst/91 - taka sama, chronologiczna lista książek

I wszystko możesz wszystko sobie poukładać, wyselekcjonować etc.

Jeśli - jak widzę - czytałeś serię The Old Republic to z komiksów możesz przeczytać np. Zaginione Słońca (nie za dobre, ale też TOR).

Z pozostałych książek które wymieniłeś, to chyba żadna nie jest jakoś bardzo mocno powiązana fabularnie z komiksami (ale ekspertem od nich nie jestem i mogę się mylić). Za to jakieś nawiązania oczywiście zawsze istnieją.

PS. Widzę, że chcesz przeczytać wszystkie książki po kolei? Odwagi i wytrwałości, przyda ci się

PS. Czytałeś Revana. A grałeś wcześniej w obie części Knights of the Old Republic?? Polecam. Wtedy możesz przy okazji sprawdzić sobie serię komiksową o tej samej nazwie. To dwie inne historie i bohaterowie, ale oczywiście miejscami są pewne powiązania.

.....

http://star-wars.pl/Tekst/1868 - lista komiksów z całą chronologią i objaśnienia co, jak i w czym zostało u nas wydane

http://star-wars.pl/Tekst/91 - taka sama, chronologiczna lista książek

I wszystko możesz wszystko sobie poukładać, wyselekcjonować etc.

Jeśli - jak widzę - czytałeś serię The Old Republic to z komiksów możesz przeczytać np. Zaginione Słońca (nie za dobre, ale też TOR).

Z pozostałych książek które wymieniłeś, to chyba żadna nie jest jakoś bardzo mocno powiązana fabularnie z komiksami (ale ekspertem od nich nie jestem i mogę się mylić). Za to jakieś nawiązania oczywiście zawsze istnieją.

PS. Widzę, że chcesz przeczytać wszystkie książki po kolei? Odwagi i wytrwałości, przyda ci się

PS. Czytałeś Revana. A grałeś wcześniej w obie części Knights of the Old Republic?? Polecam. Wtedy możesz przy okazji sprawdzić sobie serię komiksową o tej samej nazwie. To dwie inne historie i bohaterowie, ale oczywiście miejscami są pewne powiązania.

Kto to?

Czy wie ktoś może co to za gwardziści stoją za Karbinem?
Zdjęcie: http://www.starwarsnewsnet.com/wp-content/uploads/2015/12/IMG_0707.jpg

Re: Kto to?

Chyba nie do końca odpowiedni temat na takie pytania?
O ile się orientuję, tylko gwardziści z osobistej straży Imperatora nosili te mundury. W komiksie była chyba mowa, że to "ludzie Karbina", ale najprawdopodobniej po prostu wypożyczeni od Palpatine`a.

Re: Kto to?

Elendil napisał:
najprawdopodobniej po prostu wypożyczeni od Palpatine`a.
-----------------------

Leasing?

Re: Kto to?

Z jakiego komiksu to w ogóle jest? Pierwszy raz widzę to na oczy.

Re: Kto to?

Z któregoś zeszytu "Dartha Vadera", tej serii Marvela, co się ostatnio skończyła.

Re: Kto to?

Najbardziej pasują do opisu gwardii slońca, która była czymś w rodzaju kultu sithów a później stała się częścią imperium i podlegała Palpatinowi

Re: Komiksy - co przeczytać?

Z nowych komiksów najbardziej lubię serię Darth Vader, jednak niektóre wątki przeplatają się z serią "Star Wars"

Re: Komiksy - co przeczytać?

Osobiście mogę polecić np.
Serię Star Wars, lub Darth Vader, no cóż, albo nawet Eskadrę Czarnych, gdzie rysunki nie każdemu, z tego co słyszałem weszły szczególnie w pamięć, ale historia jak najbardziej godna polecenia. Poe, BB 8, pewien agent Imperium. Naprawdę świetna sprawa. Podoba mi się np.początek spoilera polityka około trzydzieści parę lat ABY, gdzie zarówno Nowa Republika, Ruch Oporu czy First Order nie chcą siebie jako PIERWSI atakować, tylko po to by nie dać pretekstu do rozpoczęcia konfliktu tej drugiej stronie koniec spoilera. To tyle z komiksów w Polsce. Daj znać czy czytasz te po angielsku, to polecę coś wtedy.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.