Forum

Trylogia opowiadań Zahna o komorach Spaartii w Wojnach Klonów

Własnie nie miałem styczności z ta pozycją, która pojawia się w Insiderach od jakiegos czasu. Czy ktos kto się miał okazje z tym zetknąc może coś na ten temat napisać???

Zauwazylem to

dzisiaj kiedy sciagnalem te short stories z oficjalnej. Jest w tym pdfie Clone Wars Timeline i tam przeczytalem cos takiego:
"12 months after AOTC,
event: The Spaarti Incident,
source: The Hero of Cartao by Timothy Zahn,
publication: date September 2003."
No nie wiem. Moze ktos mondrzejszy cos wie?

Ja mam nadzieję w weekend

przeczytać. Chyba, że coś wypadnie. Ostatnio tak sobię robię, z tymi pozycjami po angielsku, że czytam dopiero w całości (np. Princess Warrior z cyklu EMpire, wciaż czekam na 3 część).

Na dodatek ukazały sie jeszcze te nowe opowiadanka.

A z tych o Spaarti jak przeglądałem to się Sidious pojawia .

2/3

Do tej pory przeczytałem dwie części, trzecią dostałem dzisiaj... O ile pierwszy odcinek jest dość ciekawy i wyjaśnia co to te Spaartii, o tyle odcinek drugi idzie już na ilość i właściwie nic nowego nie wnosi tylko ciągnie historię. Ciekawe co będzie w trzecim.

PS. Jak chcecie znać Opinię Droida (do pierwszych dwóch części), to wiecie gdzie szukać.

2/3 bis

Sprawdziłem co nieco. Nie jest to zbyt porywająca historia (dlatego trzeba było sprawdzić). Widać kontrakt podpisano na określoną ilość słów i mistrz sie z tego wywiązał, ale niezbyt porywająco, to moje zdanie. Mógł to wszystko zawrzeć w jednym odcinku bez wodolejstwa. Więcej frajdy miałem czytając Aarona Allstona "The Pengalan Tradeoff" z Isidera #65 i to dosłownie.

dzięki

za info juz jakąś opinię sobie wyrobiłem dzięki tobie

mam i ja

"Bohater Cartao" bo pod takim tytułem krąży to opowiadanie w polskim przekładzie a właściwie trzy części - ładnie to sobie skonwertowałem na kindle i przeczytam po ponownej lekturze trylogii Thrawna - obok serii "Młodzi Rycerze Jedi" to jedna z niewielu pozycji ze starego kanonu z którą nie miałem styczności a bardzo bym w końcu chciał zapoznać się z tym autorskim "retconem" Timothy Zahna.

Ktoś czytał?

Rozczarowany?

To dobre militarne trzy krótkie opowiadania ...

Tylko tyle i aż tyle, odniosłem wrażenie, że dano szanse Zahnowi by ten "zretconował" swoją wersję klonowania w czasie Wojen Klonów, ale nie miał na to pomysłu albo wystarczająco dużo czasu. Może też po latach, jakie upłynęły od wydania trylogii Thrawna nie miał już chęci by wracać do pewnych konceptów z tamtych powieści.

Co mnie najbardziej rozczarowało to owe słynne "komory Spaarti" - nazwa jest myląca, sama technologia pozwalająca na dziesięciokrotnie szybsze klonowanie w porównaniu do technik z Kamino nie została stworzona przez firmę Spaarti. Ta użyczyła tylko swojej linii montażowej i zasobów do produkcji na planecie Cartao.

Siły Republiki wymusiły instalację nowego projektu, po czym sprowadziły ową technologię klonowania, własnych pracowników i kilka plutonów piechoty do obrony. I to w zasadzie tyle, niczego więcej o tym przyśpieszonym klonowaniu się nie dowiadujemy. Może źle pamiętam, ale jeszcze Karen Traviss wraca do komór Spaarti w "Rozkazie 66", gdzie sklonowani w ten sposób żołnierze są niczym dzieci we mgle i nie potrafią trafić do celu wielkości kanonierki.

Sama historia to ciężkie starcie w terenie zabudowanym - Separatyści i Republika chcą przejąć fabrykę w nienaruszonym stanie, przez co kilka razy ich działania prowadzą do impasu. Największe straty w tym konflikcie ponoszą owadzi tubylcy i cywile w miastach. Finał ma gorzki wydźwięk i takich historii powinno być więcej w Wojnach Klonów - wojnie bez zwycięzców, pełnego ofiar.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.