Forum

Rzekome boty na RT, MC

Ostatnio internet zalewają informacje o tym, że Audience Score na RT (wynoszący obecnie 54%) i ocena userów na Metacriticu (48%) została wygenerowana przez boty. Na początku czytałem to z pobłażaniem myśląc sobie, że po prostu zwolennicy tego filmu nie chcą uwierzyć w to, że jest spora liczba ludzi, którym się ten film nie podoba. Ale ostatnio zacząłem mieć spore wątpliwości.

1. Bastion. Prawda jest taka, że, uśredniając, Bastion jest wymagającym widzem. Podczas gdy za granicą zdecydowana większość wychwalała TFA, na Bastionie była od samego początku naprawdę masa negatywnego odbioru tego filmu. Bastionowicze nie dają sobie w kaszę dmuchać, coś im się nie podoba to się nie podoba, nie ma przebacz xD Mimo tego, jakby próbować uśrednić nasze oceny z tematu recenzenckiego to średnia byłaby zdecydowanie wyższa od Metacriticowego 48%. Ciężko byłoby to zrobić bo mało osób wystawiło konkretne oceny, ale myślę, że średnia ocena mogłaby być w okolicy 70%.

2. Social media. Mam polubione jakieś konto instagramowe, które wrzuca regularnie content Star Warsowy. Ostatnio wrzucili ankietę wg której ponad 80% ludzi kliknęło "I like TLJ" czy coś w ten deseń. HelloGreedo na Twitterze zrobił podobną ankietę i wg niej 87% lubi TLJ (ok. 3000 głosów). W przypadku StarWarsNewsNet wygląda to tak: 63% ludzi ocenia TLJ na 8-10, 25% na 6-8, 8% 3-5 i 4% 0-2. W dalszym ciągu to daje wyniki na poziomie o wiele wyższym niż 48%. Dobra dobra, powiedziecie, że to są ludzie, wokół których skupiają się tylko fani Star Wars, a oceniać na Metacritic mogą też casuale. Ale to właśnie casuale odbierają ten film najlepiej. Przynajmniej na to wygląda z moich obserwacji, ale myślę, że zgodzicie się tu ze mną.

3. Filmweb i IMDB. Jeśli film jest słaby to na Filmwebie też potrafią zrównać film z ziemią. Aktualnie Ostatni Jedi ma średnią ocen 7.4, czyli ocenę, którą zwykle mają filmy, które się spodobały.

Ja wiem, oceny, ocenami, po co w ogóle się nimi przejmować skoro praktycznie nic sensownego nie oddają. Ale ciekawi mnie czy rzeczywiście taka akcja miała miejsce - masowane niszczenie Disneyowskiego giganta przez jednego bądź wielu "Master Codebreakerów". Jak sądzicie?

Dodam jeszcze, że tak sytuacja pozwoliła mi zauważyć pewną moją cechę. Podatność na opinie innych. W przypadku TFA przez kilka miesięcy byłem mega zauroczony filmem i dopiero po jakimś czasie zaczęły mi pewne elementy doskwierać. W przypadku TLJ medialna atak na ten film + w rezultacie niskie wyniki na MC i RT spowodowały, że te rozważania zaczęły mi się zaraz po premierze. Myślę, że gdyby nie ta sytuacja to jeszcze sporo czasu bezkrytycznie cieszyłbym się tym filmem. Wydaje mi się też, że jest sporo osób, które mogą mieć podobne "objawy". Możliwe, że gdyby nie ten "atak botów" czy po prostu "atak rzeczywistych ludzi, którzy chcieli wyrazić swoje niezadowolenie" to w ogóle nie było tej całej spiny ze zniszczeniem dorobku Star Wars. Inaczej mówiąc: w przypadku TFA ilość niezadowolonych była pewnie taka sama, ale skala tego zjawiska w internecie nie była aż tak zauważalna. Teraz, w przypadku TLJ, niezadowoleni z większą zawziętością wyrażają swoje niezadowolenie w internecie i wydaje się jakby problem był wielokrotnie większy niz przy TFA.

Ogółem

Filmweb to akurat słaby wyznacznik. Ocena jeszcze się nie unormowała, jak na bardzo świeży okres po premierze to słaba średnia, przybędzie jeszcze więcej głosów, a im więcej ocen tym zawsze tendencja jest spadkowa nie wzyżkowa.

Na ten przykład TFA ma 7,5 po 200 tysiącach głosów a R1 ocenę równoważną z ep VIII... ale po ponad 100 tys głosów.

Mi za koronny dowód zasłużonego mieszanego odbioru wystarczy seans TLJ.

To jest po prostu kontrowersyjny film. Stworzyli mieszankę złożoną z dekonstrukcji ikonicznej postaci, nudnej gonitwy i bardzo skromnych bitew.

BTW Jaki medialny atak? Przecież opinitwórcze media, naczelni filmowznawcy filmwebu, rt są zachwyceni. Medialny atak to jest na filmy z herosami DC. SW ma idealny marketing i odbiór środowisk filmowych.Re: Ogółem

Złe nazewnictwo, miałem na myśli atak ludzi w internecie - Facebook, Twitter, filmy na Youtube. Jedyna grupa, która jednoznacznie chwali ten film to krytycy.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Re: Rzekome boty na RT, MC

Po prostu garstka nerdów nienawidzi nowych SW. Lekiem na ich depresję i niepowodzenia życiowe jest szczera nienawiść i prowadzona wobec tych filmów krucjata. To nie wina tego, jakie te filmy są, to tylko przedmiot do wyładowania się. Gdyby ich nie było, znaleźliby sobie coś innego. Żywią się nienawiścią, pozwala im ona zapomnieć o rzeczywistości. Chcą zrobić wszystko, żeby te filmy zniszczyć. Boty to już chyba zupełny upadek.

Trudno to zrozumieć, to jest chore. Pewnie na ten post również zaraz rzucą się hieny.

Statystyka z iMDB (ocena - procent osób, które ją wystawiły):

10 - 20,8%

9 - 19,2%

8 - 20,4%

7 - 13,7%

6 - 8,3%

5 - 4,6%

4 - 2,8%

3 - 2,4%

2 - 1,9%

1 - 6,0%

74,1% ocen powyżej 7. Takie różnice między iMDB a RT i MC się nie zdarzają.


Ale im się nie uda. Nie wygrają. TLJ obroni się samo.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Fajna statystyka i pokazuje, że co najmniej 20% widzów to absolutne pelikany, które sztucznie zawyżają ocenę prawdopodobnie każdego filmu, jaki oglądają. Rozumiem nawet lubić ten film i go ubóstwiać, ale 10/10? Niezła żałość, dla mnie to jest najbardziej sztuczna statystyka. Sam gdybym miał tam konto dałbym 1 żeby zrównoważyć ocenę końcową w okolice maksymalnie 4,5.

Botów oczywiście nie ma ale nie chciało ci się kliknąć w link powyżej. Przyjmij do wiadomości, że są ludzie, którzy nie lubią disnejowskich dzieł i zacznij z tym normalnie żyć, a nie dopisujesz psychologiczne rysopisy do czegoś tak błahego, jak ocena filmu w internecie.

TLJ się nie obroni samo bo gdyby to był `stand-alone movie` to nikt by tego nie oglądał i żadnego kultu Star Wars by nie było. Do poziomu OT brakuje temu filmowi w wymiarze choćby czysto artystycznym całych lat świetlnych.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Niby "coś tak błahego" a jednak walczysz jak Rejtan xD

Re: Rzekome boty na RT, MC

Kluczem jest "nie lubią disneulyowskich dzieł". Czyli nawet nie muszą oglądać bo i tak wiedzą z góry że słabe i 1/10 bo tak.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Czemu 10/10 od jakiegoś "zwykłego" widza ma być złe, jeśli wielu branżowców wystawiło takie czy niewiele niższe noty jak choćby "mocne 9" Michała Walkiewicza z fw? Koleś jest niezwykle krytyczny, z dziadostwem jedzie bez ogródek, potrafi zjechać film reżyserowi w twarz, a tasiemcom Marvela i DC sypie 1-4 jak z karabinu:

http://www.filmweb.pl/video/wywiad+wideo/Dyskusja+re%C5%BCyserki+filmu+%22Big+Love%22+z+krytykiem+filmowym%2C+Micha%C5%82em+Walkiewiczem+-+cz%C4%99%C5%9B%C4%87+1-27689

Mimo, że osobiście nie wystawiłbym 10tki, to taką ocenę można zrozumieć. Zaś 1/10? Takiej noty nie da się obronić, zwykły hejt/ bot.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Mi często film się podoba i daję bardzo wysoko, albo nie podoba i daję bardzo nisko.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Artystycznie to akurat TLJ wypada bardzo ładnie. Plenery, kostiumy, widoczki, fajnie wyglądające wybuchy w kosmosie czy efekty na Crait. Chyba, że pisząc "artystycznie" miałeś też na myśli jakieś aspekty niewizualne. Wtedy to już TLJ wypada gorzej..

Re: Rzekome boty na RT, MC

Luke S napisał:
Po prostu garstka nerdów nienawidzi nowych SW.
-----------------------

Pomijając oceny znajomych fanów z Bastionu, to:
-byłem z trójką znajomych w kinie, każdy stwierdził, że bardzo słaba część,
-rozmawiałem z co najmniej czterema osobami, które widziały film i same zaczęły rozmowę o tym, że to było strasznie słabe
-oceny znajomych na Filmwebie spoza fandomu: trzy oceny 7/10, jedna 4/10, druga 5/10.

Grono moich znajomych zostało zinflitrowane przez nerdów SW, którzy rujnują wizerunek TLJ.

Sory, ja szanuje, że komuś się podobało, więc daj sobie spokój z szerzeniem propagandy, jakoby to była sprawa garstki nerdów. xD

Re: Rzekome boty na RT, MC

Ach te teorie spiskowe Luke`a S. xDDD

Re: Rzekome boty na RT, MC

http://www.indiewire.com/2017/12/star-wars-last-jedi-backlash-alt-right-female-characters-1201910095/

Pewna grupa przyznała się nawet do ataku botów.

RT oczywiście nie będzie chciało kręcić afery, jednak 90% recenzji negatywnych pochodzi od osób, które nie miały konta/ oceniają pierwszy raz. Come on, bądźmy poważni. Jeśli nie boty, to atak pewnego środowiska.

Re: Rzekome boty na RT, MC

Niektórzy nawet pisali w recenzjach że założyli konto tylko po to, żeby wyrazić swoje niezadowolenie.

Przypomnę:
http://www.star-wars.pl/Forum/Temat/22611#702114

Re: Rzekome boty na RT, MC

Ale macie problem z zakładającymi konta specjalnie dla oceny. ~ Średnia ilość oceniających SW na RT to ~1mln, DSW jakieś 10 razy mniej, za to RotS ma prawie 34mln! Tam to dopiero były boty, hejterzy i pelikany. ~

Re: Rzekome boty na RT, MC

Ja nie mam, piszę tylko że się z tym nie ukrywali

jak

mię to śmieszy W obydwie strony, a może w więcej.

Chcą zrobić wszystko, żeby te filmy zniszczyć. Boty to już chyba zupełny upadek.
Dziennik TVPiS z 19:30?

Nie, heheszki na Bastionie


Ale im się nie uda. Nie wygrają. TLJ obroni się samo.

Samo tymi co klikają 10! Wadzy raz kupionej nad starwarzami nie oddamy nigdy!!!

https://media.giphy.com/media/3JwFrVaMVRUly/giphy.gif

Re: jak

-Ale im się nie uda. Nie wygrają. TLJ obroni się samo.

________________
To brzmi jak sekta.

..

Tak sobie to tłumaczcie xD

.

Najbardziej sensowne wytłumaczenie dla mnie jest takie że rzeczywiście nikt sie w żadne boty nie bawił tylko, podobnie jak przy akcji ze szkalowaniem EA (ktorej bylem czescia xD), ludzie ktorzy nigdy nie oceniali na MC, RT, zakladaja konta żeby dać 0 albo 1. Ocena zaczela spadac to ludzie szli za ciosem, żeby wynik był jeszcze niższy.

Sam robiłem to samo na reddicie w przypadku BF2

Re: .

A najśmieszniejsza jest analogia do zamachów terrorystycznych. Jak tylko jest zamach w Europie to się od razu przyznaje do tego ISIS. Teraz jak pojawił się w internetach zarzut o tworzenie botów to już kilka grup/osób przyznało się, że to oni xD

Najbardziej rozwaliło mnie to:
https://www.rawstory.com/2017/12/trump-loving-troll-says-he-created-bots-to-post-bad-reviews-of-the-last-jedi-because-hes-mad-about-feminism/


no dobra

Przyznaję sie, to ja, ostatnio mniej piszę na Bastionie bo nie mam czasu, bo piszę cały czas negatywne recki na RT i MC.

Sprawa wyjaśniona, tak naprawdę ludziom film się podoba, tylko zawistny Shedao im psuje opinię.

Re: no dobra

Ok. Temat do zamknięcia, już wszystko jasne.

Re: no dobra

Czyli Shedao jest botem. Tak podejrzewałem.

Re: no dobra

Szedał nie jest botem. Szedał jest po prostu zawistny o to, że Snoke jest potężniejszy od Shedao.

Re: no dobra

Mój pilot od telewizora jest potężniejszy od Snołka. Biedny Shed, to wszystko tłumaczy, tą nienawiść, trolling, hejcenie NK. Chyba że jednak jest botem.
Ale jest jeszcze jedna opcja. W końcu cały Bastion to multi kilku osób. Jeśli Bastion tak działa to może inne portale też tak działają? Może nawet to te same osoby? Może ktoś, czyim multi jest Shed, ma też mnóstw multi na RT i wyżył się za ich pomocą na TLJ? A teraz, złamany wewnętrznie jak Kylo przez czyn, którego nie był zdolny psychicznie popełnić a jednak to zrobił, przyznaje się nam za pomocą tego właśnie multi? To złamany człowiek. Zniszczony. Jest taki samotny że tworzy nowe multi żeby z nimi rozmawiać. Powinniśmy pochylić się nad tym problemem i wysłać tego człowieka (lub bota) w miejsce w którym mu pomogą, tj. do wariatkowa.

Re: Rzekome boty na RT, MC

-Dodam jeszcze, że tak sytuacja pozwoliła mi zauważyć pewną moją cechę. Podatność na opinie innych. W przypadku TFA przez kilka miesięcy byłem mega zauroczony filmem i dopiero po jakimś czasie zaczęły mi pewne elementy doskwierać. W przypadku TLJ medialna atak na ten film + w rezultacie niskie wyniki na MC i RT spowodowały, że te rozważania zaczęły mi się zaraz po premierze. Myślę, że gdyby nie ta sytuacja to jeszcze sporo czasu bezkrytycznie cieszyłbym się tym filmem. Wydaje mi się też, że jest sporo osób, które mogą mieć podobne "objawy".

Wybacz, że tak bezpośrednio ale zauważyłem u Ciebie taką właśnie cechę i nawet sugerowałem krótki odpoczynek - współczuję i zdaję sobie sprawę iż takich osób podatnych na wpływy jest więcej (np. Plinkett "otworzył oczy" niektórym młodym fanom na PT).
Reagowałem ostro gdy pisano, że Łotr 1 jest dobrym filmem dla fanów, ale generalnie kiepskim.
Teraz jest odwrotna sytuacja, czyli mniej szkodliwa moim zdaniem, bo w pierwszym przypadku fani są widzem mniej wymagającym, a w drugim bardziej

Cały czas powtarzam: miejmy świadomość iż fani/widzowie udzielający się na różnych "stronkach" to margines. Osób czytających komentarze jest znacznie więcej, ale też czytają wybiórczo i unikają "rakotwórczych" treści.

Kilka lat temu poczytałem komentarze na filmwebie pod kilkoma filmami i bardzo szybko dałem sobie spokój - strata czasu.

PS
Skoro dostrzegłeś, że jesteś podatny na opinie innych, to dobry znak i znaczy że jesteś na dobrej drodze do samodzielności
Ja osobiście zachęcam do konstruktywnej krytyki, ale trzeba uważać bo można stracić kontrolę i szybko przejść na CSM (negatywne pisanie wciąga, jest łatwiejsze i daje "kopa" - zauważyłem kiedyś, iż mimo że film mi się podobał, to piszę głównie o tym co mi się nie podobało. Trzeba znaleźć odpowiedni balans - oczywiście jeżeli kochamy Star Wars, bo jak nie to...).

Black Panther

Prawdopodobnie to tylko ściema albo pokłosie audience score`a Ostatniego Jedi, ale ponoć jakaś grupa fanów DCEU planuje "atak" na film Black Panther w serwisie rottentomatoes. Jednocześnie przyznają się do zrobienia tego samego z TLJ.

Hehe. Która to już grupa, która rzekomo obniżała wynik TLJ? Przyznawanie się do tego stało się popularne jak widać. No nic, piszę o tym jak o ciekawostce. Zobaczymy czy rzeczywiście coś z tych pogróżek się sprawdzi. Jeśli tak to paradoksalnie może to prowadzić do pozytywnej zmiany. Czyli całkowitej deprecjacji ocen w internecie.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.