Forum

Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady

Nasza zabawa nie miała dotąd regulaminu, a wszystko odbywało się w sposób zwyczajowy, tudzież na podstawie milczącego konsensusu... Zdecydowałem się sporządzić jakiś regulamin. Powstał on na drodze obserwacji praktyki w I Edycji. Jego ogólną podstawą była treść posta inicjatora zabawy: Gapcia Gapcioszewicza.
________________________________

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy użytkownik Bastionu mogący pisać posty na forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny z filmowych odsłon Gwiezdnych Wojen, która będzie przedstawiona za pomocą emotek.
4. Jako "emotkę" rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
5. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, jest 1 punkt.
6. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danej Edycji.
7. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
8. Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 6.
9. Jeśli zadający pytanie uzna, że sprawia ono innym Uczestnikom trudność (np. długi czas bez prawidłowej odpowiedzi), może zadać podpowiedź. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
10. Po trzech seriach podpowiedzi, do których stosuje się odpowiednio punkty 8-9, zadający zagadkę winien podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był najbliżej prawidłowej odpowiedzi. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie.
11. W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę, dowolna osoba może reaktywować konkurs zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.

Część III. Podział na Sezony
12. Zabawa dzieli się na Sezony.
13. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z punktem 6.
14. Do rozpoczęcia następnego Sezonu uprawniony jest jej zwycięzca.
15. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
16. Na każdy Sezon przypada jeden temat. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisanego alfabetem rzymskim.

Część IV. Przepisy końcowe
17. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
18. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników nie-Uczestników zabawy, oraz powstrzymanie się od spamowania.
19. Temat Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem ją dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
20. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 16.
21. Niniejszy regulamin funkcjonuje począwszy od Sezonu II.
________________________________

Czy podoba się Wam taki regulamin? Prawie wszystkie konkursy mają swoje tematy przeznaczone na sprawy organizacyjne, czemu więc ten emotkowy miałby być inny?

...

Kilka rzeczy ode mnie do omówienia przed startem 2 edycji:
-Czy organizujemy jakąś kapitułę konkursową, będziemy tu wspólnoe omawiać kwestie zmian, czy wszystko będzie tak jak zdecyduje Gapcio?
-W drugiej edycji dalej mogą być tylko sceny z filmów?
-Czy na pewno zwycięzcy edycji nie mogą brać udziału w następnej (nie chodzi mi tylko o siebie, ale nie widzę sensu w takim przepisie)?
-Co z regulaminem? Będą jakieś poprawki i czy publikować go razem z rozpoczęciem 2 edycji?

Re: ...

Pierwsze pytanie: Hmm, z pewnością jakaś kapituła byłaby czymś, co mogłoby poprawić funkcjonowanie konkursu. Tylko właśnie, co by mogła i jak jej członkowie byliby wyłaniani? Jeśli chodzi o Gapcia, to napiszę do niego PW odnośnie zabrania głosu w sprawie regulaminu.

Drugie pytanie: Ja bym tę normę zostawił póki co. Zbyt mało jest emotek, aby w pełni korzystać z dorobku seriali, komiksów czy książek.

Trzecie pytanie: Nie przypominam sobie, abym taką regulację wpisywał tam. Oczywiście, że nie przewiduję, aby zwycięzca poprzedniej edycji nie mógł brać udziału w następnej. To byłoby głupie i krzywdzące nie tylko dla tejże osoby, ale także dla innych Uczestników.

Czwarte pytanie: To co napisałem to wersja próbna regulaminu, który mógłby zacząć obowiązywać od następnego Sezonu.
Według mnie można go albo publikować po rozpoczęciu Sezonu II w poście inicjującym dany sezon, albo odsyłać do właściwego forum, np. w takiej formie:
Regulamin zabawy: [link]

Kwestią małostkową, ale ważną do przedyskutowania, jest wg mnie również numeracja edycji/sezonów, tj. czy liczby mają być rzymskie, czy arabskie, oraz jak nazywamy ostatecznie następne serie (jako serie, edycje, sezony?).

Re: ...

Możnaby zrobić tak jak (kilkukrotnie) pisał Jacek i z zagadką dodawać informację czy to scena np. z komiksu czy z serialu. A jak nie to chociaż zagadki o filmach zainspirować gułagiem, żeby trzeba było trochę nad nimi pomyśleć.
A co do trzeciego pytania: https://star-wars.pl/Forum/Temat/22853#712919
A numeracja to faktycznie kwestia małostkowa. Wystarczy wybrać jeden sposób, a potem się go trzymać.

Re: ...

Ja bym jednak został póki co przy filmach, a potem stopniowo rozszerzał pulę zagadkową wraz z kolejnymi edycjami (z powodu wyczerpywania się materiału z filmów) na kolejno: seriale, książki/komiksy, przy czym po rozszerzeniu emotkowych scenek na jakieś sytuacje ze źródeł innych niż filmy następowałoby każdorazowo wskazanie, skąd dana scenka pochodzi (czy z filmu, serialu itd.)

Co do trzeciego pytania, tak jak myślałem. To nie ja napisałem tę zasadę w regulaminie ani we wcześniejszych dyskusjach. Ja bym ją odrzucił. Raz, to ma być zabawa. Dwa, nawet ważniejsze - byłoby to karanie kogoś tylko dlatego, że wykazał się wiedzą i refleksem, co doprowadziło do zwycięstwa takiej osoby.

Re: ...

Można zrobić kapitułę która zawsze zaczyna sezon i nigdy nie dostaje punktów. Pam pam pam.

Re: ...

Nje. Do Kapituły pewnie by należały także osoby żywo zainteresowane konkursem i również pragnące oddać się rywalizacji.

Re: ...

Co do 2 jako iż zdania są podzielone poddałbym to głosowaniu uczestnikom poprzedniej edycji (poprzez uczestnika mam na myśli osobę, która chociaż raz próbowała odgadnąć). Ewentualnie można to wprowadzić w V czy VI edycji, kiedy pomysły zaczną się kończyć. Dodatkowo można to zrobić stopniowo tzn. najpierw dodamy np. TCW i Rebels, potem książki Nowy Kanon, książki Stary itd.

W kwestii nazwy, uważam, że najładniej było by z edycjami i liczbami rzymskimi.

Wygrany powinien móc uczestniczyć, inaczej nagroda tak naprawdę zmienia się w karę.

Re: ...

Same filmy zostajæ do update emotków.

Re: ...

A co robimy ze zwycięzcami? Bo na razie jak rozumiem Starkiller, Jacek i ja jesteśmy przeciwko, a ja wciąż nie widzę sensu tej zasady o zakazie odpowiedzi dla zwycięzców ostatniej edycji.
I pytanie do Starkillera, bo rano zapomniałem: skoro nie pamiętałeś o takiej regulacji, to o co chodzi z tym "za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 6", bo myślałem, że to miało dotyczyć tego?

Re: ...

PANE PISZ PAN POSTA BOŚ PAN WYGRAŁ!


...

Re: ...

-15. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
Mam czas do 21:37 21 lutego. Nie będę czekał do ostatnich godzin, ale jeszcze kilka dni bym poczekał. Wciąż ktoś może zgłosić jakieś pomysły na poprawki.

Re: ...

Emperor Reek napisał:
a ja wciąż nie widzę sensu tej zasady o zakazie odpowiedzi dla zwycięzców ostatniej edycji.

-----------------------
Możemy ją zmienić.

Re: ...

Oczywiście chodziło o odesłanie w punkcie 8 do punktu 9, co zauważył także bartoszcze tutaj http://www.star-wars.pl/Forum/Temat/22893#714128 Wybacz, w ostatnim tygodniu wyleciał mi z głowy temat dot. regulaminu konkursu emotkowego, więc ominął mnie Twój post i uwaga dotyczące regulaminu.

Re: Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady

Regulamin ok, kilka punktów mogło by być innych, ale Ci daruję ;p

Oświadczenie

Wygrany może zgadywać. Zasada zostaje zmieniona.

Pytanie

(Nie wiem, czy mogę się wypowiadać w tym temacie, ale zaryzykuję. ) Co jeśli jakaś osoba wygra konkurs, ale jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu dostanie bana? Czy stosujemy wtedy punkt 15 regulaminu, czy np. kolejną edycję rozpoczyna użytkownik, który robił to ostatnio?

Re: Pytanie

Wydaje się to na tyle mało prawdopodobne, że dyskusję na ten temat można odłożyć do czasu, aż się faktycznie przydarzy

Re: Pytanie

Zgadzam się Bartoszcze, choć według mnie osoba mająca bana może po prostu napisać do kogoś innego treść do wklejenia .

czy w przypadku

jak ktoś udzieli odpowiedzi która już wcześniej została udzielona, to może zmienić?
taka zasada była we fragmentowcu OIDP, a w emotkowym nie widzę...

Re: czy w przypadku

Jak już wspomniałem w wątku z samymi zagadkami - powinna być taka możliwość i raczej nikt nie poczuje się oszukany.

...

Jestem za ustaleniem konkretnej pory dawania zagadki i podpowiedzi. Oczywiście wyznaczonej przez zadającego, mam na myśli to żeby trzymał się jednej godziny, np. zadaje zagadkę o godzinie X, więc podpowiedź pojawia się następnego dnia o godzinie X. Taka regularność chyba byłaby dobra, przy okazji konkurs trochę by zwolnił (choć teraz i tak jest powolny w porównaniu z tym co się działo w I edycji). Dodatkowo chciałbym zasadę jednej podpowiedzi na dzień.

Proponuję również zasadę możliwości zmiany odpowiedzi w ciągu 5 minut od jej napisania. Przydałoby się to, kiedy ktoś by pisał odpowiedź z pamięci, a potem na filmie zauważył, że np. pomylił postać która strzela.

Co do rozszerzenia o inne media niż filmy - jestem za dołączeniem seriali, ale pod warunkiem, że zadający pisałby czy to serial, czy film. Emotki są zbyt wieloznaczne, żeby dodać do tej zabawy książki, komiksy itp.

Re: ...

Jedna podpowiedź na dzień to właśnie to co miałem na myśli, więc załóżmy, że zagadkę można zadać od razu po tym jak poprzednik ogłosi, że się odgadło, a podpowiedź dobę po tym (z dokładnością do 2 godzin, bo czasem może się okazać, że się nie da równo po 24 godzinach).
Jeśli chodzi o kolejny punkt to dużo osób ma taki nawyk, że najpierw piszą ogólnie, a potem kolejnego posta ze szczegółami, ale 5 minut na doprecyzowanie możnaby wprowadzić jako regułę.
Możemy spróbować wprowadzić najpierw tylko jedno rozszerzenie, ale może być taki problem, że przykładowo Ty opowiesz się za serialami, Kira za książkami, Lubsok za komiksami, a bartoszcze za pozostawieniem na zawsze jedynie filmów. A podawanie kategorii oczywiście powinno być w tej sytuacji regułą. Poziom konkursu z każdą edycją wzrasta, więc wieloznaczność emotek może nawet być zaletą.

Re: ...

Ja jestem za serialami, bo więcej osób je zna tzn. książek i komiksów jest mnóstwo, a seriale tylko dwa (no może 4 jeśli liczyć CW i FoD). Jest więc większa szansa, że ktoś je obejrzał, niż że przeczytał wszystko. Wieloznaczność może być zaletą, ale bez przesady. Założę się, że gdybym otworzył losową książkę i nawet dał jakiś najbardziej charakterystyczny moment to i tak byłby spory problem. Jak dla mnie emotki się do takich rzeczy po prostu nie nadają. Jeśli moja propozycja będzie przez lud uznana za złą opcję to opowiem się za tym, żeby były tylko filmy.

I jak wam idzie?

Tzn. jak wam idzie omawianie regulaminu? Bo nie chcę się czepiać, ale z tego co widzę, to na razie jeszcze nic konkretnego nie ustaliliście - a dobrze by było, żeby zasady były gotowe przed upływem tygodnia od zakończenia poprzedniego sezonu (z wiadomych powodów).

Re: I jak wam idzie?

Cóż, jeżeli nikt nie protestuje to dwie pierwsze propozycje przejdą, natomiast nie wiem jak to w końcu będzie ze źródłami tych scen. Ja swoje już powiedziałem, Reek chyba też. Teraz tylko pozostaje czekać inne propozycje.

Re: I jak wam idzie?

Gapcio chyba przestał interesować się konkursem, a Starkiller nie wytrzymał z tutejszą "toksyczną atmosferą", a że oprócz Jacka nikt się nie wypowiada to w regulaminie zmieniłbym dwa punkty:
"Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 9. Zgadujący może doprecyzować swoją odpowiedź (np. dodając jakieś szczegóły lub poprawiając błąd) w ciągu 5 minut od jej dodania." (punkt 8)
"Zadający ma obowiązek dodać podpowiedź między 22, a 26 godzinami od zadania zagadki lub poprzedniej podpowiedzi (jeśli zadający wie, że nie będzie miał takiej możliwości należy poinformować o tym uczestników i podać termin w którym doda ewentualną podpowiedź). Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź." (punkt 9)
W tej edycji jeszcze zostaną same filmy (ale będzie to ostatni taki przypadek). Przed środowym wieczorem wszystko powinno być ustalone, a jak nie będzie to zaczniesz z tym co zdążymy uzgodnić.

Re: I jak wam idzie?

IMHO za sztywno trochę. Jeżeli już, to:
"9. Jeśli w ciągu 18 godzin od zadania zagadki nie zostanie udzielona prawidłowa odpowiedź, zadający pytanie powinien dać podpowiedź w ciągu kolejnych 12 godzin, ale nie wcześniej niż w następnym dniu po zadaniu zagadki. Jeżeli zadający pytanie wie, że nie będzie w stanie dotrzymać terminu 12-godzinnego, powinien o tym wcześniej poinformować."

zadający pytanie uzna, że sprawia ono innym Uczestnikom trudność (np. długi czas bez prawidłowej odpowiedzi), może zadać podpowiedź.

Re: I jak wam idzie?

Próbowałem choć trochę dostosować styl do reszty regulaminu. Rozumiem, że według Twojego pomysłu podpowiedź ma być najszybciej 18 godzin po zadaniu zagadki, jeśli była zadana nie wcześniej niż o szóstej rano, a najpóźniej 30 godzin po zadaniu zagadki, jeśli zadający nie poinformuje o zmianie terminu?

Re: I jak wam idzie?

Mniej więcej. Poszerzyłem w ten sposób "okno" z 4 godzin (22-26) z dotychczasowej propozycji do 12.

Re: I jak wam idzie?

Wartoby nadać konkursowi jakąś regularność i uważam, że o ile 4 to faktycznie może być za mało to 6 lub 8 prawie zawsze powinno wystarczyć. A skoro tak pracujemy nad tą regularnością to zadawanie nowych zagadek zostawiamy tak jak było? 7 dni od ogłoszenia kto przejmuje prowadzenie i można zacząć w dowolnym momencie.

Re: I jak wam idzie?

Wszystko jest kwestią decyzji, czy chcemy wymusić dyscyplinę (a wtedy czterogodzinne okienko wystarczy), czy raczej wolimy elastyczność. Zasugerowałem raczej elastyczność (zwłaszcza że sankcji na brak dyscypliny za bardzo nie ma), bo jak ktoś zada zagadkę w niedzielę w południe, to niekoniecznie będzie mieć możliwość podania podpowiedzi akurat w godzinach roboczych w poniedziałek - ale to tylko moja prywatna opinia.

Re: I jak wam idzie?

Zgadzam się z Twoją opinią.

Re: I jak wam idzie?

Wersja Reeka jak dla mnie jest lepsza. Te przybliżone 24 godziny pozwalają przewidzieć kiedy będzie podpowiedź, a jednocześnie konkurs będzie mieć regularniejsze tempo. Tak samo z podpowiedziami, 12 godzin to za mało. Np. sytuacja w której podpowiedź pojawia się o 22. Potem spróbuj dać drugą podpowiedź do godziny 10 dnia następnego ;p. Jak dla mnie system regularnych, 24 godzinnych zagadek i podpowiedzi jest najlepszy.

Re: I jak wam idzie?

Lepsza, bo inspirowana Twoją?

Re: I jak wam idzie?

Oczywiście! Przecież to logiczne, że wolę wersję, która mi najbardziej odpowiada, nieprawdaż?

Re: I jak wam idzie?

Czekaj, ale jak Ty to liczysz?
Na przykładzie: zadajesz zagadkę o 22. O 16 widzisz, że nie ma odpowiedzi, i masz czas do 4 rano na wrzucenie podpowiedzi.
W dotychczasowej propozycji podpowiedź powinieneś dać między 20 a północą.

Re: I jak wam idzie?

A to źle zrozumiałem, myślałem, że to 12 godzin od momentu zadania pierwszej podpowiedzi.

Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Moim zdaniem wielką zaletą wersji Reeka i Jacka jest możliwość dokładniejszego przewidzenia, kiedy pojawi się podpowiedź. Dzięki temu nie trzeba by było wchodzić na Bastion co godzinę i sprawdzać konkursu. Jednak opcja proponowana przez bartoszczego daje prowadzącemu więcej luzu i możliwość dostosowania się do sytuacji, jeżeli coś mu nagle wypadnie. Dlatego opowiedziałabym się raczej za jego pomysłem, z tym, że wg mnie przy zadawaniu zagadki i podawaniu każdej kolejnej podpowiedzi powinno się powiadomić, kiedy uczestnicy mają się spodziewać najbliższej podpowiedzi. Co o tym sądzicie?

Uważam też, że należy ustalić jakieś ograniczenie czasowe udzielania odpowiedzi na ostatnią podpowiedź do danej zagadki, żeby wszyscy wiedzieli, do kiedy mogą odpowiadać. Po upływie tego czasu prowadzący powinien by wyłonić zwycięzcę lub wskazać, kto był najbliżej.

Co do wprowadzenia dziedzin innych niż filmy - hm, skoro chcecie i jeśli większość poprze takie rozwiązanie, mogę się zgodzić. Jednak jestem dość sceptycznie nastawiona, bo w moich oczach urok konkursu tkwił w tym, że nie był on zbyt wymagający i mogli próbować w nim swoich sił także ci, którzy nie mają tak dużej wiedzy o uniwersum, jaka jest wymagana w innych forumowych zabawach. Zawsze moglibyśmy organizować edycje specjalne, podobnie jak w konkursie GŁG, podczas których zagadki zostawałyby poszerzone o dodatkowe kategorie. Jeśli będziecie nalegać na dodanie tych dziedzin na stałe, to zgodzę się z Jackiem, że na początek najlepsze byłyby seriale.

Można też zapytać stałych uczestników konkursu o zdanie. Wtedy proponowałabym napisać w tytule posta "Do stałych uczestników konkursu", żeby wiedzieli, że to do nich, jak zobaczą w lateście. Gdyby Gapcio zainteresował się sprawą, też byłoby bardzo miło...

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Oczywiście, że wolno.
Zadający raczej będzie wiedział, że następnego dnia przez kilka godzin nie będzie mógł dodać podpowiedzi, ale różnie bywa. Uważam, że wystarczy 6 lub 8 godzin (do tego opcja, że prowadzący ogłosi wcześniej opóźnienie). Moim celem wprowadzając temat zmiany tej części regulaminu było głównie, żeby nie dawano podpowiedzi godzinę po zagadce i to już chyba osiągnęliśmy.
Jeśli chodzi o drugi punkt to moim zdaniem wystarczy, żeby ogłoszać kto był najbliżej około tych 24 godzin po 3 podpowiedzi, a kto zgadł można wtedy, gdy padnie prawidłowa odpowiedź.
Bywały już sytuacje, że ta sama zagadka powtarzała się 3 (jak nie 4) razy, więc materiału nam nie zostało dużo (choć za miesiąc będzie można dodać Solo). W 5 edycji niech już będą te seriale i zobaczymy jak to wygląda.
Po tym co napisałaś to ze stałych bywalców przy tych rozmowach brakuje już tylko kuby, więc opinie większości stałych uczestników już mamy.

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Cofam to ostatnie, okazało się, że kuba też już się wypowiedział.

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Przedział 6-8 h na podanie podpowiedzi byłby jak najbardziej ok - oczywiście jeśli miałoby to oznaczać 3-4 h przed upływem 24 h i 3-4 h po.
Jeśli wprowadzimy seriale, a później więcej kategorii, przy zadawaniu zagadki należałoby określić jej dziedzinę, np.: KATEGORIA: Seriale.
Zastanawiam się też, czy za poprawne odpowiedzi na pytania związane np. z komiksami - jako za trudniejsze - nie należałyby się, powiedzmy, 2 punkty, ale to raczej nie byłoby dobre i lepiej nie kombinować przy punktacji.

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

"[...]przy zadawaniu zagadki i podawaniu każdej kolejnej podpowiedzi powinno się powiadomić, kiedy uczestnicy mają się spodziewać najbliższej podpowiedzi." O to to. To jest jedna z najważniejszych rzeczy które chciałbym zobaczyć. Po prostu chcę wiedzieć o której spodziewać się podpowiedzi. Aczkolwiek minimalny czas do następnej podpowiedzi uważam za konieczny, żeby nie było sytuacji, kiedy druga podpowiedź pojawia się po godzinie.

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Jacek112 napisał:
Aczkolwiek minimalny czas do następnej podpowiedzi uważam za konieczny, żeby nie było sytuacji, kiedy druga podpowiedź pojawia się po godzinie.
-----------------------
Dokładnie. Jakieś ograniczenie by się przydało, żeby uniknąć sytuacji, kiedy pojawiają się już dwie podpowiedzi, zanim większość zdąży zobaczyć treść pierwotnej zagadki. Po prostu nie chciałabym, żeby było zbyt rygorystyczne. Np. ja dawałam podpowiedzi dosyć szybko, bo chciałam utrzymać tempo konkursu, ale chyba nie zdarzyło mi się udzielać ich po godzinie od zadania zagadki. W poprzednim sezonie dawałam zazwyczaj tak po 4-5 h, jak widziałam, że już sporo osób próbowało albo ktoś był bardzo blisko i chciałam naprowadzić. Z kolei np. Reekowi zdarzało się zwlekać do dwóch dni. Dlatego rzeczywiście dobrze byłoby ujednolicić czas udzielania podpowiedzi.
Osobiście proponuję takie kompromisowe rozwiązanie: po upływie 18 h od zadania zagadki i braku poprawnej odpowiedzi (tak, jak sugerował bartoszcze) będzie się miało 6 h (albo jakiś inny czas, to jeszcze ustalimy) na podpowiedzenie, przy czym już wcześniej powinno się dać znać, kiedy mniej więcej się podpowie. Co wy na to?

Re: Jeśli wolno mi się wypowiedzieć

Jak dla mnie ok, byleby rzeczywiście ludzie się pilnowali i pisali kiedy spodziewać się podpowiedzi.

Re: I jak wam idzie?

Ja uważam że te wszystkie zmiany są nie potrzebne.
Uważam jednak, że na dodanie podpowiedzi powinno być 24h (Wyjątki w momencie braku odpowiedzi, wtedy podpowiedź miała by się pojawić po napisaniu jednej odpowiedzi)

Re: I jak wam idzie?

Też uważam, że nie ma co zmieniać.
A 24h na podpowiedź to oznacza, że można podpowiadać w przedziale od zadania zagadki do upływu 24 godzin?
No i co jeśli nikt nie będzie miał pomysłu na odpowiedź, będziemy czekać w nieskończoność?
Jednakże zgadzam się z Tobą. Dotychczasowa forma konkursu była bardzo fajna.

Re: ...

Bardzo proszę o ostateczne ustalenie i spisanie regulaminu, gdyż mam zamiar jutro lub najpóźniej w środę rozpocząć kolejną edycję konkursu.

Re: ...

Tzn. na pewno jest ten punkt z 5 minutami, a w tej edycji mają być jeszcze tylko filmy. Pozostaje kwestia czasu na podpowiedź. Ja na miejscu samozwańczego opiekuna konkursu zrobiłbym jakąś ankietę .

Re: ...

Jeśli mówisz o mnie to ja byłem tylko samozwańczym drugim wiceopiekunem konkursu, a to nie jest żadna ważna funkcja, jednak w obliczu rzekomego odejścia Gapcia jego rola przechodzi na mnie, a na początek zarządzę tę ankietę i ogłoszę nabór na nowego wiceopiekuna, który będzie się zajmował takimi rzeczami jak umieszczanie poprawek w regulaminie.
Wracając do ankiety, po namyśle proponuję coś takiego:
najwcześniejsza pora dodania podpowiedzi: 20 godzin po zadaniu zagadki
najpóźniejsza pora dodania podpowiedzi: 28 godzin po zadaniu zagadki
Prowadzący podaje przybliżony termin dodania ewentualnej podpowiedzi. Dotyczy to też sytuacji kiedy nie może trzymać się ustalonych pór dawania podpowiedzi.

Re: ...

Emperor Reek napisał:
[...] po namyśle proponuję coś takiego:
najwcześniejsza pora dodania podpowiedzi: 20 godzin po zadaniu zagadki
najpóźniejsza pora dodania podpowiedzi: 28 godzin po zadaniu zagadki
Prowadzący podaje przybliżony termin dodania ewentualnej podpowiedzi. Dotyczy to też sytuacji kiedy nie może trzymać się ustalonych pór dawania podpowiedzi.

-----------------------
Jak dla mnie coś takiego może być. Jeżeli inni też się zgodzą, myślę, że na tym poprzestaniemy.

Re: ...

Jak dla mnie ok, byleby ten przybliżony termin to było np. "spodziewajcie się podpowiedzi jutro, około 19", a nie "jakoś jutro wieczorem dam podpowiedź".

Re: ...

No tak, to się rozumie.

Regulamin

Jutro mija termin rozpoczęcia kolejnego Sezonu konkursu, które to zadanie spoczywa na mnie, a tu regulamin wciąż nieukończony, dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Wydaje mi się, że w znacznej mierze doszliśmy już do porozumienia. Dlatego przygotowałam propozycję zmienionego regulaminu, która wygląda w następujący sposób:

Regulamin konkursu

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy użytkownik Bastionu mogący pisać posty na forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi oraz Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi), która będzie przedstawiona za pomocą emotek.
4. Jako "emotki" rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
5. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki.
6. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danej Edycji.
7. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
8. Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 11.
9. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której popełni się błąd w opisie sceny. Wówczas można poprawić się w przeciągu 5 minut od udzielenia odpowiedzi (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem).
10. W poście z treścią zagadki prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz punkt 11) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej (patrz punkty 12-13).
11. Jeżeli po upływie 20 godzin od zadania zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, zadający pytanie jest zobowiązany zadać podpowiedź w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
12. Jeśli po trzech podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio punkty 8-11 i 13-14, nikt nie zgadnie, zadający zagadkę winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
13. W poście z trzecią podpowiedzią prowadzący powinien poinformować z dokładnością co do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi.
14. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
15. W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.

Część III. Podział na Sezony
16. Zabawa dzieli się na Sezony.
17. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z punktem 6.
18. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
19. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
20. Na każdy Sezon przypada 1 temat na forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
21. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
22. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
23. Temat Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
24. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 16.

Uff, skończyłam. Poprzednią wersję regulaminu macie tu: http://www.star-wars.pl/Forum/Temat/22950#717926 .
Regulamin trochę się rozrósł, ale było to konieczne do spójnego, czytelnego i zrozumiałego przedstawienia ustalonych w dyskusji zasad. Myślę, że taki regulamin może być. Jeżeli ktoś ma jakieś obiekcje, proszę je zgłosić najlepiej jeszcze dziś, a jeśli wszyscy się zgodzą, wówczas rozpocznę kolejny Sezon, w którym będzie obowiązywał już zaktualizowany regulamin. Tylko przypominam, że muszę to zrobić najpóźniej jutro! Więc proszę szybko się wypowiedzieć!
Pozdrawiam wszystkich.

Przepraszam za spam - zapomniałam

Aha, i jeszcze jedno, przepraszam za spam, ale naprawdę zapomniałam, a to ważne. Czy wprowadzimy jeszcze możliwość zmiany odpowiedzi, jeżeli ktoś wcześniej podał taką samą? A jeśli tak, to na jakich zasadach?

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Wprowadzamy, ale może na zasadach, że jeśli ktoś wskazał tę scenę w ciągu ostatnich kilku minut (żeby najpierw sprawdzać odpowiedzi innych i dopiero zgadywać).

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

9. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej.
Wówczas można się poprawić w przeciągu 5 minut od udzielenia odpowiedzi (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem).

I czy może być taki regulamin?

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Początek tego punktu może wprowadzać w błąd, trzebaby zostawić jakoś wyraźniej zaznaczone, że w sytuacji a należy doprecyzować odpowiedź, ale nie można zmienić sceny.
A taki regulamin chyba wystarczy.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

9. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje, w których można się tylko poprawić:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można poprawić odpowiedź, ale nie zmienić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - wówczas należy wybrać inną scenę.
W obu tych przypadkach można się poprawić w przeciągu 5 minut od udzielenia odpowiedzi (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem).

No nie wiem, czy teraz jest lepiej. Może najlepiej podaj po prostu, jak Twoim zdaniem ten punkt miałby wyglądać.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Nie jest tak źle, ale jak chcesz żebym sam to sfoemułował to może początek tak jak proponowałaś na początku, a potem po prostu dopisać:
9. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której popełni się błąd w opisie sceny. Wówczas można poprawić się w przeciągu 5 minut od udzielenia odpowiedzi (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem) lub sytuacja, gdy ktoś podał typowaną przez nas scenę w ciągu ostatnich 5 minut przed wysłaniem przez nas odpowiedzi.

W drugiej sytuacji na zmianę odpowiedzi nie powinno być limitu czasowego, bo niektórym 5 minut może nie wystarczyć na namyślenie się.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Masz rację, uwzględnię to w regulaminie w kolejnej edycji.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Dokładnie, bez limitu czasowego. Tym bardziej, że może być taka sytuacja, że np. ktoś jest w szkole i tam na telefonie odpowiada. W domu się loguje, patrzy na temat i orientuje się, że jego odpowiedź brzmi tak samo jak innej osoby. Uważam, że w takiej sytuacji zmiana odpowiedzi powinna być dozwolona.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

A czy w przypadku pomyłki w opisie jesteście za ograniczeniem czasowym? Bo też uważam, że czasem człowiek się orientuje dopiero po czasie, no i może chcieć się poprawić, a tu klops. :-\ No i czy czy poza tym zgadzacie się na taki regulamin, bo lada chwila zaczynam konkurs?? Pasowałoby mi jeszcze, żeby bartoszcze i kuba112 się wypowiedzieli, ewentualnie Lubsok, wprowadzimy ostatnie poprawki i zaczynam!

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Niech będzie też zniesione, ale wtedy jeśli ktoś inny poprawi w tym czasie błąd w cudzym opisie to samemu powinien otrzymać punkt. Bartoszcze był niedawno obecny na Bastionie, więc chyba to co chciał powiedzieć już powiedział, także wkrótce raczej będziesz mogła zacząć.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Emperor Reek napisał:
[...]ale wtedy jeśli ktoś inny poprawi w tym czasie błąd w cudzym opisie to samemu powinien otrzymać punkt.[...]

-----------------------
Tak, tak. Kuba proponował wydłużenie limitu czasowego w przypadku błędnego opisu do godziny, czy może być kompromisowo 20 min?

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Kompromisowo byłyby chyba 32 minuty i 30 sekund. Dla mnie limit może być nawet zniesiony, bo może być taka sytuacja jak napisał Jacek, że ktoś szybko napiszę odpowiedź, a następnie długo nie będzie miał czasu jej zmienić.

Re: Przepraszam za spam - zapomniałam

Ja bym wyrzucił limity czasowe, i na doprecyzowanie, i na zmianę jeśli się powtórzy.

Ale nie chcę nic narzucać

Re: Regulamin

Wszystko ok, ale..

Chciałbym znieść ograniczenie czasowe w przypadku powtórzenia sceny, tak jak niektórzy przedmówcy oraz przedłużyć ograniczenie w przypadku błędnego opisu do godziny

Re: Regulamin

Jak dla mnie godzina może być, a dla was? Co do zniesienia w drugim przypadku, no może być...

Re: Regulamin

Jak dla mnie może być i godzina, i całkowite zniesienie limitu. Kira po co się tak śpieszyć? Jak jutro zaczniemy to się nic nie stanie .

Re: Regulamin

Bo jutro mogę mieć dużo mniej czasu

Re: Regulamin

Jak dla mnie to jest sytuacja wyjątkowa i nie ma co się śpieszyć dopóki ciągle dyskutujemy nad zmianami. Chyba nikt nie będzie mieć nic przeciwko jeśli kolejna edycja rozpocznie się parę dni po planowanym terminie.

Do stałych uczestników konkursu!

Proszę o wypowiedzenie się, czy zgadzacie się na taki regulamin i czy mogę już zaczynać kolejny sezon? Jak nie, to zacznę jutro, ale wolałabym dzisiaj.

pytania przed sezonem V

1. Czy "Solo" uwzględniamy już w tej edycji, czy czekamy na wejście DVD/BD/VOD do sprzedaży?

2. Czy rozszerzamy na seriale? Jeśli tak to na które? Czy zaznaczamy w zagadce, że pochodzi z serialu czy z filmu?

3. Czy wprowadzamy do regulaminu obowiązek opisu emotek pozabastionowych (bo niekoniecznie się dobrze wyświetlają)?

4. Czy wprowadzamy do regulaminu obowiązek opisywania sceny w odpowiedzi, czy też pozostawiamy możliwość udzielania odpowiedzi w dowolny sposób, w tym linkiem do filmiku?

Coś tam przez te dwa miesiące jeszcze się pewnie pojawiało, ale nie mam nastroju na szukanie.

Re: pytania przed sezonem V

1. Solo już teraz.
2. Ja bym nie chciała, bo nie znam xD A jak będą to koniecznie podać przy zagadce czy to film czy coś innego.
3. Tak
4. Zostawiłabym po staremu.

Ja bym dodała do regulaminu, że zgadujemy sceny lub konkretne kwestie dialogowe, bo często pojawiało się to w zagadkach w podpowiedziach. W takim przypadku już w pierwotnej zagadce powinno być podane czy chodzi o scenę czy kwestię.

Re: pytania przed sezonem V

Co do cytatów i scen - jestem na tak.

Re: pytania przed sezonem V

Co do rozróżniania cytatów od scen jestem na tak. Dzięki temu wiadomo, w co celować, a czasami od tego dużo zależy.

Re: pytania przed sezonem V

1. Ja bym dał już teraz, film można bez problemu znaleźć w internecie. Może jakość nie powala, ale można przypomnieć sobie niektóre kwestie.

2. Jestem na nie - seriale to przesada. Jednak jeśli lud w demokratycznym głosowaniu wybierze "tak" to napis czy scena pochodzi z filmu, czy z serialu uważam za konieczność.

3. Tak, ale w takiej formie żeby nie pozostawiać pola do interpretacji tzn. link do wyszukiwania w grafice, albo oficjalna nazwa emotki.

4. Niech zostanie po staremu. Uważam jednak, że filmik jest najlepszą opcją, można jednoznacznie stwierdzić o co zgadującemu chodzi.

Re: pytania przed sezonem V

1. Tak. To już było ustalone.
2. To praktycznie też było ustalone wcześniej, że wreszcie je wprowadzamy. Opiekunowie są za tym, żeby na początek dać tylko TCW. A podawanie kategorii popieram.
3. Jestem za, ale nie zależy mi na tym jakoś szczególnie.
4. Nie wprowadzajmy. Jak jest możliwość to niech każdy podaje tak jak chce.

Możnaby też odbierać po punkcie Karasiowi uczestnikom, w razie kilkukrotnego złamania przez nich regulaminu.

Re: pytania przed sezonem V

1. "Solo" w zasadzie miał być wprowadzony już 2-3 tygodnie po jego premierze, więc teraz już czas najwyższy.

2. Hm, z jednej strony seriale dawałyby większe możliwości, z drugiej... jeszcze trudniej byłoby trafić. Seriale łącznie trwają więcej niż wszystkie filmy razem wzięte. Jeśli większość opowie się za ich wprowadzeniem, w porządku, ale ja jestem jednak na nie. Natomiast jeżeli będą, to zadjący zdecydowanie powinien podawać, czy to z filmu, czy z serialu. I chyba najlepiej zacząć od TCW - jako że jest starsze od "Rebeliantów".

3. Tak. Skoro nie wszyscy mają możliwość odczytywania emoji, w ten sposób będzie uczciwie.

4. Nie, niech każdy odpowiada, jak mu najlepiej. W każdym z tych przypadków da się stwierdzić, o którą scenę chodzi, więc nie widzę przeciwwskazań dla żadnego ze sposobów. W dodatku w przypadku linków nie ma wątpliwości, który fragment odpowiadający ma na myśli - choć dokładny opis też jest wystarczający.

I jeszcze odnośne propozycji Evening Star: co do rozróżniania cytatów od scen jestem na tak. Dzięki temu wiadomo, w co celować, a czasami od tego dużo zależy.

Re: pytania przed sezonem V

Póki co sytuacja wygląda następująco:
T/N
1. 4/0 = Tak
2. 1/3 = Nie
3. 4/0 = Tak
4. 0/4 = Nie

Rozróżnienie kwestii dialogowych od scen - 3 osoby stwierdziły, że to dobry pomysł.

Karanie osób łamiących regulamin - Nikt, z wyjątkiem Reeka się do tego nie odniósł, w tym ja, dlatego zrobię to teraz. Otóż jestem na nie, ponieważ mi też zdarza się go łamać . Czyli jest 1/1, ale chciałbym aby wypowiedzieli się na ten temat również inni uczestnicy.

Re: pytania przed sezonem V

Jacek112 napisał:

Karanie osób łamiących regulamin - Nikt, z wyjątkiem Reeka się do tego nie odniósł, w tym ja, dlatego zrobię to teraz. Otóż jestem na nie, ponieważ mi też zdarza się go łamać . Czyli jest 1/1, ale chciałbym aby wypowiedzieli się na ten temat również inni uczestnicy.

-----------------------
Ja w sumie nie jestem za wprowadzaniem jakichś kar. Gdyby miały być, to moim zdaniem dopiero za kilkaktrotne złamanie regulaminu, np. trzy razy. I jak by to miało wyglądać? Że ktoś byłby wyłączony z jednej zagadki?

Re: pytania przed sezonem V

Reek proponował zabranie punktu. No właśnie ja jestem nawet przeciw po trzech razach, bo tak też mi się zdarzało . Dochodzi jeszcze skala - spóźnienie się o godzinę, czy dwie z podpowiedzią jest nierówne spóźnieniu się o cały dzień. Możemy jednak zrobić tak, że jeżeli ktoś uzna, że osoba X już przesadziła to o tym pisze, a inni uczestnicy głosują czy ukarać X, czy nie i w jakim stopniu (przykładowo - zabranie punktu, wykluczenie z następnej zagadki itp.).

Re: pytania przed sezonem V

Nie chodzi mi o takie sytuacje jak spóźnienie się o godzinę lub trochę więcej z podpowiedzią albo zapomnienie o podaniu godziny podpowiedzi i dopisanie o niej później tylko o to kiedy ktoś się nie przejmuje regulaminem i regularnie zmienia odpowiedzi, nie pisze kiedy da podpowiedź albo nie daje ich w pobliżu zapowiadanej przez siebie godziny. A w takich sytuacjach na początek możemy wprowadzić głosowanie o karach (zawieszenie też jest dobrym pomysłem).

Re: pytania przed sezonem V

Co do tego, jakie sytuacje mogłyby być karalne, zgadzam się z tobą. Głosowanie jest OK.

Re: pytania przed sezonem V

Ok, to w takim wypadku ja jestem za głosowaniem kiedy ktoś już przesadzi.

Wstępne podsumowanie

Jako, że jutro o 21:00 chciałabym rozpocząć nową edycję, a niewiele osób się tu wypowiada z propozycjami to wypada zrobić aktualizację regulaminu o zaproponowane kwestie.

Przypominam:
1. Wprowadzenie Solo - 4 głosy na tak
2. Wprowadzenie rzeczy innych niż filmy - 1 na tak, 3 na nie
3. sprecyzowanie znaczenia emotek pozabastionowych - 4 głosy na tak
4. Odpowiedź w formie filmiku lub opisu - 4 głosy za pozostawieniem tej kwestii bez zmian
5. Dodanie informacji o zgadywaniu sceny czy cytatu - 3 użytkowników tego chce
6. kary za łamanie regulaminu - 1 na tak, 3 na nie, gdzie wliczam moją opinię; otóż jestem przeciw czy to karom, czy to głosowaniom co powinno podlegać jakiejś karze, z kilku przyczyn; niepotrzebnie to wydłuża regulamin o kolejną część, która sama dla konkursu jest zbyteczna; wprowadzenie dodatkowo głosowań wiązałoby się z takimi kwestiami, jak wymagana liczba głosów do przegłosowania kary (w momencie małej liczby uczestników w danym momencie robi się problem; jak ustalić minima, gdy liczba uczestników się zmienia), czas na przegłosowanie kary (co wiąże się też z tym pierwszym). Dlatego, jeśli ewentualnie mają pojawić się jakieś kary to muszą wynikać z samego regulaminu z automatu, bo głosowanie wydłuża i jest problematyczne. Także nie każde złamanie regulaminu jest warte karania. To, że teraz np. ktoś nie napisze od razu, czy chodzi o cytat czy scenę jest większym przewinieniem niż to, że dał podpowiedź nie w tym czasie, który zadeklarował. Czy warto jest się tak rozdrabniać?

Poniżej zaktualizowany regulamin (dodane rzeczy pogrubione):

Regulamin konkursu:

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy użytkownik Bastionu mogący pisać posty na forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny lub cytatu (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Hana Solo, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi oraz Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi), które będą przedstawione za pomocą emotek. Zadający zagadkę ma obowiązek zaznaczenia w niej, czy chodzi mu o scenę, czy o cytat.
4. Jako "emotki" rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.
5. Użytkownik zadający zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki ma obowiązek dokładnego opisu tychże, poprzez wklejenie linku do wyszukiwania w grafice, podanie oficjalnej nazwy emotki lub słowne opisanie formy graficznej.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
5. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki.
6. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danej Edycji.
7. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
8. Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 11.
9. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można tylko się poprawić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - w tym przypadku można podać inną odpowiedź.
Wówczas można się poprawić bez ograniczenia czasowego (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem). Jeśli jednak ktoś inny poda wcześniej poprawioną odpowiedź i okaże się ona poprawna, to on otrzymuje punkt.
10. W poście z treścią zagadki prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz punkt 11) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej (patrz punkty 12-13).
11. Jeżeli po upływie 20 godzin od zadania zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, zadający pytanie jest zobowiązany zadać podpowiedź w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
12. Jeśli po trzech podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio punkty 8-11 i 13-14, nikt nie zgadnie, zadający zagadkę winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
13. W poście z trzecią podpowiedzią prowadzący powinien poinformować z dokładnością co do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi.
14. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
15. W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.

Część III. Podział na Sezony
16. Zabawa dzieli się na Sezony.
17. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z punktem 6.
18. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
19. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
20. Na każdy Sezon przypada 1 temat na forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
21. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
22. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
23. Temat "Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady" przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
24. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 16.

Re: Wstępne podsumowanie

Jeśli o system karania chodzi to moja wizja jest taka:
- Głosowanie mogłoby się odbywać niezależnie od zagadek w osobnym wątku.
- Głosować mogliby Ci, którzy cały czas się przewijają w wątku z zagadkami oraz sam "oskarżony". Oskarżony byłby automatycznie na nie, a oskarżający byłby na tak. W skrócie - zarówno oskarżony jak i oskarżający nie mieliby prawa głosu, bo się skracają.
- Oskarżający pisałby jaki rodzaj kary chce dla oskarżonego.
- Można napisać tylko tak, albo nie. Byłby brak możliwości napisania np. "jestem na nie, ale jeśli karą byłoby usunięcie punktu to zagłosowałbym na tak".
- Głosowanie trwałoby 24 godziny i wystarczyłaby jedna osoba do zmiany losu.
- W przypadku kiedy nikt nie zagłosuje to nic się nie dzieje - kary nie ma.
- Mogłoby się odbywać jedno głosowanie jednocześnie.

Re: Wstępne podsumowanie

Nie sądzisz, że to niepotrzebne? To nie lepiej wprowadzić punkt, że po trzykrotnym złamaniu zasady x, y, z użytkownik otrzymuje karę w postaci zawieszenia przy następnej zagadce/odjęcia punktu?

Re: Wstępne podsumowanie

To jest moim zdaniem lepsze. Na głosowanie schodzi zbyt dużo czasu.

Re: Wstępne podsumowanie

Nie, bo wtedy ja też będę co chwila zawieszany za nie dawanie podpowiedzi w terminie . Jeśli już to w ogóle zrezygnujmy z karania i będzie po staremu.

Re: Wstępne podsumowanie

Ja też nie daję czasem w terminie zadeklarowanym xD Tyle, że głosowania to dodatkowe, imo zbędne czynności. Kolejny wątek do tego to kolejny, zbędny temat na forum, a robienie tego w wątku z konkursem robiłoby bałagan.

Czyli idziemy w stronę dobrej woli uczestników w kwestii przestrzegania zasad regulaminu i nie będzie kar? Niech się więcej zainteresowanych wypowie.

Re: Wstępne podsumowanie

Nie no, kar na razie nie trzeba... Można by się nad tym lepiej zastanowić, gdyby pojawiły się masowe przypadki łamania zasad na dużą skalę. Póki co chyba nie ma takiej konieczności.

Re: Wstępne podsumowanie

Kary powinny być. Problemem jest przede wszystkim ustalenie kiedy powinno się je przyznać, bo jeśli komuś nieoczekiwanie coś wypadło to nie można tej osoby winić, ale ciężko ustalić kiedy naprawdę nie mogła dać podpowiedzi zgodnie z planem. Z tego co zrozumiałem, Ty i Kira wolicie punkt w regulaminie od głosowania, a jedynym argumentem Jacka jest "nie, bo to niekorzystne dla mnie". Ewentualnie możemy na razie poczekać, a ja jako swój nowy cel wyznaczę sobie przekonanie Was do wprowadzenia seriali przed 50 edycją (jeśli do takiej dojdziemy).

Re: Wstępne podsumowanie

To poczekajmy i kar nie wprowadzajmy. Dla mnie głosowanie byłoby lepsze bo można je dostosować do sytuacji i użytkownika, bez sztywnych widełek w regulaminie. Oczywiście, że głosuję i proponuję tak, żeby było korzystnie dla mnie, przecież o to w tym chodzi .

Re: Wstępne podsumowanie

Osobiście nie widzę takiej potrzeby, bo czy dotąd w konkursie były jakieś nagminne i mocno dezorganizujące naruszenia regulaminu? Nie wydaje mi się. Ale widzę, że jednak lud się domaga (Ty, Kira i Jacek jednak chcecie jakiejś formy kary, bartoszcze się niestety nie ustosunkował), ale proponuję właśnie punkt w regulaminie automatycznie karę nakładający, bo głosowanie robi syf imo. Brak wrzucenia podpowiedzi w zadeklarowanym terminie jest naruszeniem regulaminu i jeśli się decydujemy na kary to tak czy owak trzeba ustalić jakąś granicę od której kara jest nakładana. Powód tu nie ma znaczenia, bo i tak jest to nieweryfikowalne. Karą zawsze powinno być odebranie jednego punktu, a jeśli użytkownik nie ma punktów to odebranie prawa do zgadywania w kolejnej zagadce.

Proponuję więc wrzucić w części "Punktacja i zasady oceniania punkty:
16. Uczestnikowi zabawy może zostać wymierzona kara w przypadku, gdy:
a) zadając zagadkę nie określi czy chodzi o scenę czy cytat; dodanie tej informacji w podpowiedzi nie zwalnia z otrzymania kary,
b) zadając zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki, nie wytłumaczy ich (patrz punkt 5),
c) zmieni odpowiedź; wyjątkiem są tu sytuacje z punktu 10,
d) nie zamieści podpowiedzi do zagadki po upływie 8 godzin od momentu, który zadeklarował jako godzinę opublikowania podpowiedzi.
17. Karą jest odebranie 1 punktu; w przypadku, gdy uczestnik nie posiada punktów karą jest wykluczenie z odpowiedzi przy kolejnej zagadce.
18. Karę wymierza dowolny uczestnik, powołując się na punkty 16 i 19 pod postem głównym.
19. Nakładający karę ma obowiązek wskazać, który podpunkt punktu 16 został naruszony oraz:
a) w przypadku, gdy karą jest odebranie punktu wkleić pod postem głównym zaktualizowaną tabelkę;
b) w przypadku, gdy karą jest wykluczenie z odpowiedzi zaznaczyć ten fakt pod postem głównym.
20. Naruszenia regulaminu, które nie są wymienione w punkcie 16, nie podlegają karom.
Wydaje mi się to już i tak niepotrzebnym rozwlekaniem regulaminu, ale skoro jest potrzeba to proponuję tak. Nie dawałabym więcej sytuacji, za które możnaby karać, bo te wydają się najbardziej uprzykrzające życie uczestnikom (np. że ktoś zapomni przy zadawaniu zagadki wrzucić aktualną tabelkę i zrobi to później).

Wypowiedzcie się czy Wam to pasuje albo co byście zmienili. W ogóle niech się wypowie więcej uczestników. Co do seriali - gdyby większość się opowiedziała za, no ale widzisz jakie jest zainteresowanie.

Re: Wstępne podsumowanie

Ja się kary specjalnie nie domagam, ale jeśli już musi być to tylko w formie głosowania. Ostatecznie możesz mnie policzyć jako przeciwnika jakiegokolwiek karania.

Re: Wstępne podsumowanie

Ja na razie też się szczególnie tych kar nie domagam, ale uważam za dobre rozwiązanie. Tylko bym trochę załagodził, czyli dodał możliwość poprawienia się jakiś czas po zadaniu zagadki (w przypadku podpunktów a i b), a karał dopiero po trzech sytuacjach ze złamaniem regulaminu (mógłbym razem z kimś innym pilnować ile razy kogoś ostrzegano).

Re: Wstępne podsumowanie

Podpisuję się pod postem Reeka, z tym że jestem za łagodzeniem (czekaniem do np. trzykrotnego złamania zasady) tylko w przypadku a). Według mnie trzeba bardziej pilnować opisywania emoji, bo nieobjaśnianie ich może być utrudnieniem dla użytkowników, którym z jakiegoś powodu się nie wyświetlają. Jeśli ktoś będzie musiał czekać z odpowiedzią, aż zadający opisze emotkę, inna osoba może go uprzedzić. Ogólnie: nieopisywanie "obcych" emotek zmniejsza szansę niektórych uczestników na zdobycie punktów. Dlatego uważam, że sprawiedliwiej będzie potraktować podpunkt b) na równi z punktami c) i d).

Re: Wstępne podsumowanie

W punktach c) i d) też bym dopuścił możliwość poprawy tylko nie bardzo da się pozbyć zmiany odpowiedzi (to mógłby najwyżej rzadko uczestniczący Budziol, ale inni i tak mogliby zobaczyć jego drugą odpowiedź) albo dodać podpowiedź w terminie, który już minął. A punktu b) może ktoś niezastosować tylko dlatego, że przed opisaniem emotek pozabastiobowych będzie chciał obejrzeć zagadkę i kliknie wyślij zamiast pogląd, a takie sytuacje na Bastionie zdarzają się często.

Re: Wstępne podsumowanie

Emperor Reek napisał:
A punktu b) może ktoś niezastosować tylko dlatego, że przed opisaniem emotek pozabastiobowych będzie chciał obejrzeć zagadkę i kliknie wyślij zamiast pogląd, a takie sytuacje na Bastionie zdarzają się często.
-----------------------
To w takim razie o ile ktoś zaraz potem dodałby opis emotki, moglibyśmy rzeczywiście nie wyciągać konsekwencji.

Re: Wstępne podsumowanie

Dobra, to jak generalnie nie macie na nie parcia teraz to zostawmy jak jest. Najwyżej jeśli w tej edycji pewne rzeczy będą wyjątkowo przeszkadzać to się wrzuci w kolejnej. Start nowej dziś o 21:00.

Re: Wstępne podsumowanie

OK, dzięki za uzupełnienie regulaminu. Tylko pojawił się nowy punkt, więc pamiętajmy, żeby przesunąć numerację:

Regulamin konkursu:

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy użytkownik Bastionu mogący pisać posty na forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny lub cytatu (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Hana Solo, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi oraz Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi), które będą przedstawione za pomocą emotek. Zadający zagadkę ma obowiązek zaznaczenia w niej, czy chodzi mu o scenę, czy o cytat.
4. Jako "emotki" rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.
5. Użytkownik zadający zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki ma obowiązek dokładnego opisu tychże, poprzez wklejenie linku do wyszukiwania w grafice, podanie oficjalnej nazwy emotki lub słowne opisanie formy graficznej.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
6. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki.
7. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danej Edycji.
8. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
9. Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 11.
10. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można tylko się poprawić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - w tym przypadku można podać inną odpowiedź.
Wówczas można się poprawić bez ograniczenia czasowego (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem). Jeśli jednak ktoś inny poda wcześniej poprawioną odpowiedź i okaże się ona poprawna, to on otrzymuje punkt.
11. W poście z treścią zagadki prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz punkt 11) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej (patrz punkty 12-13).
12. Jeżeli po upływie 20 godzin od zadania zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, zadający pytanie jest zobowiązany zadać podpowiedź w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
13. Jeśli po trzech podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio punkty 8-11 i 13-14, nikt nie zgadnie, zadający zagadkę winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
14. W poście z trzecią podpowiedzią prowadzący powinien poinformować z dokładnością co do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi.
15. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
16. W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.

Część III. Podział na Sezony
17. Zabawa dzieli się na Sezony.
18. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z punktem 6.
19. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
20. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
21. Na każdy Sezon przypada 1 temat na forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
22. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
23. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
24. Temat "Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady" przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
25. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 16.

Re: Wstępne podsumowanie

Tak, i w zasadzie to teraz jest ok, bo zmiana numeracji pociąga zmiany w opisach:

Regulamin konkursu:

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy użytkownik Bastionu mogący pisać posty na forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny lub cytatu (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Hana Solo, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi oraz Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi), które będą przedstawione za pomocą emotek. Zadający zagadkę ma obowiązek zaznaczenia w niej, czy chodzi mu o scenę, czy o cytat.
4. Jako "emotki" rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.
5. Użytkownik zadający zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki ma obowiązek dokładnego opisu tychże, poprzez wklejenie linku do wyszukiwania w grafice, podanie oficjalnej nazwy emotki lub słowne opisanie formy graficznej.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
6. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki.
7. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danej Edycji.
8. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
9. Na każdego użytkownika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w punkcie 12.
10. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można tylko się poprawić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - w tym przypadku można podać inną odpowiedź.
Wówczas można się poprawić bez ograniczenia czasowego (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem). Jeśli jednak ktoś inny poda wcześniej poprawioną odpowiedź i okaże się ona poprawna, to on otrzymuje punkt.
11. W poście z treścią zagadki prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz punkt 12) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej (patrz punkty 13-14).
12. Jeżeli po upływie 20 godzin od zadania zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, zadający pytanie jest zobowiązany zadać podpowiedź w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
13. Jeśli po trzech podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio punkty 9-12 i 14-15, nikt nie zgadnie, zadający zagadkę winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
14. W poście z trzecią podpowiedzią prowadzący powinien poinformować z dokładnością co do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi.
15. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
16. W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.

Część III. Podział na Sezony
17. Zabawa dzieli się na Sezony.
18. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z punktem 7.
19. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
20. Jeżeli w terminie 7 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowej edycji, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
21. Na każdy Sezon przypada 1 temat na forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
22. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
23. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
24. Temat "Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady" przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
25. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 17.

Re: Wstępne podsumowanie

No tak.

Re: Wstępne podsumowanie

Evening Star napisał:
Tak, i w zasadzie to teraz jest ok, bo zmiana numeracji pociąga zmiany w opisach:

17. Zabawa dzieli się na Sezony.

21. Na każdy Sezon przypada 1 temat na forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

25. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 17.

-----------------------

Tak w zasadzie to teraz zauważyłem, że Evening Star słusznie uwzględniła zmianę numeracji, tyle że odesłanie nie zostało zaktualizowane przed sezonem 3
Jeżeli przepis pkt 25 ma mieć taki sam sens jak w pierwotnym regulaminie, to powinien odsyłać do punktu 21 ("nie urąga..")

Re: Wstępne podsumowanie

W sezonie 3 było ok, w 4 nie było. Teraz już będą wszyscy pamiętać.

...

Skoro konkurs wrócił do latesta ze statystykami (choć miałem nadzieję na takie, których nie sprawdzi się w kilka sekund, gdyby nie były napisane) to poruszę jedną kwestię przed nową edycją. Co myślicie o ograniczeniu maksymalnej liczby zagadek w ciągu dnia do trzech (przykładowo), tak jak działa to np. w konkursie komiksowym (tylko że tam są dwie), żeby nie utrudniać za bardzo osobom nieobecnym na Bastionie przez kilka godzin (a czasem nawet jedną)?

Re: ...

Tak pewnie byłoby sprawiedliwie. Wstępnie się nie sprzeciwiam.

Re: ...

No niestety miałem tylko parę minut żeby poprokrastynować nad statystykami.
Z propozycją się zgadzam, mogą być 3 dziennie - co w razie naruszenia limitu, punkty niezaliczane?

Re: ...

A masz inny pomysł?

Re: ...

Nie, po prostu wskazuję że jak mówimy A to trzeba powiedzieć i B.

To jak?

Dopisujemy to do regulaminu? Bo jutro chcę ruszyć z edycją.

Dopisujemy

Zmiany do regulaminu przed VII Sezonem:

6. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki, z zastrzeżeniem pkt 17.

17. W ciągu 1 dnia kalendarzowego mogą zostać zadane najwyżej 3 zagadki. Jeżeli w ciągu 1 dnia zostaną zadane więcej niż 3 zagadki, za rozwiązanie czwartej i kolejnych zagadek nie przyznaje się punktów.

numeracja pkt 17-25 ulega zmianie na 18-26

26. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z punktu 22.

Re: Dopisujemy

W pkt 17 może lepiej byłoby "za odgadnięcie" zamiast "za rozwiązanie", bo w pkt 2 używamy "odgadnięcie".
Lub "za prawidłową odpowiedź na czwartą i kolejne zagadki" (pkt 6).

Re: Dopisujemy

Ok.

No nie

No po prostu no nie. Tylko 3 zagadki dziennie? Jestem przerażony :O

Re: No nie

Liberum Veto!

Re: No nie

soraski, nie to miejsce
na razie jest 3:1 na rzecz limitu zagadek

Re: No nie

Ups. Rzeczywiście, a więc:
"I`m the Senate"

Re: No nie

Not yet.

Re: No nie

It`s treason then!

Re: No nie

You`ve failed, Your Highness.

Re: No nie

Bitwa na cytaty rozgorzała!

A tak na poważnie, rzeczywiście jest 3:1, więc o ile nic się nie zmieni, jutro rozpoczynam sezon VII ze zmienionym regulaminem.

jajako

potencjalny opiekun zgłoszony w samozwańczym głosowaniu, przypominam że zgodnie z pkt 25 aktualnie (w Sezonie VII) obowiązującego regulaminu, dyskusja o zasadach i organizacji powinna się odbywać w tym właśnie wątku

Ups

Wydało się, że regulaminy wpuszczam jednym okiem, a wypuszczam drugim.

Re: Ups

(jak wszyscy xD)

tak się zastanawiam

gdzie podawać informacje o tym że dotychczasowe odpowiedzi są chybione, dla zachęty dla innych, a żeby nie spamować

Re: tak się zastanawiam

Powiedziałbym, że na privie, ale wtedy pewnie jako jedyny bym ich nie dostawał, więc w sygnaturce.

Re: tak się zastanawiam

Jak Ci napiszę na priv że mimo wszystko nie trafiłeś, to ci, którzy myślą że może już po sprawie, nie będą wiedzieć - a raczej o tych mi chodzi.

Re: tak się zastanawiam

A jak inni nie trafią, a ja będę myślał, że już po sprawie?

Re: tak się zastanawiam

Do całego Bastionu mam wysłać, że dotychczasowi nie trafili?

Re: tak się zastanawiam

Możemy sobie zamawiać.

Re: tak się zastanawiam

Chyba prościej wątek osobny na dyskusje założyć (jeśli nie ma być informacji w głównym).

Re: tak się zastanawiam

I pisać tam po każdej odpowiedzi w temacie konkursowym?

Re: tak się zastanawiam

Mając do wyboru nie pisać wcale, pisać w wątku konkursowym ryzykując łatkę spamera i pisać w wątku do luźnej dyskusji...

Re: tak się zastanawiam

Albo pozwolić ludziom samodzielnie decydować czy coś napiszą, czy nie.

Re: tak się zastanawiam

Odniosłeś wrażenie że sugeruję OBOWIĄZEK pisania?

Re: tak się zastanawiam

Odniosłem wrażenie, że potrafimy decydować za siebie i zachęty niewiele zmienią.

sezon 8

Robimy jakieś zmiany?
To, co było "problemem" końcówki sezonu VII, było bezpośrednim skutkiem sztywnych terminów na podpowiedzi

Re: sezon 8

Albo to, że jedna osoba zapewniła sobie zwycięstwo i inni stwierdzili, że nie było o co grać, choć lider na koniec wyścigu "przesiadł się do bolidu Williamsa". Jakoś nie widzę żadnego związku z terminami podpowiedzi, a nigdy nie byłem przekonany do ich tak dokładnego podawania (chociaż określenie minimalnej przerwy pomiędzy dwiema podpowiedziami było moim pomysłem).

Re: sezon 8

Akurat sytuacje braku odpowiedzi przez całą dobę miewaliśmy i wcześniej (jeśli ludzie zamiast o Złote Kalesony grają wyłącznie o Zwycięstwo Globalne to trudno).

Koncepcja przyspieszenia podpowiedzi w razie braku odpowiedzi w jakimś tam czasie (8h? 12h?) się przewijała, ale wtedy trzeba by było odejść od "gwarantowanej" pory podpowiedzi, która dla części uczestników miała znaczenie. Coś za coś...

TRUDNA ZAGADKA!

piszę tutaj żeby nie spamować w wątku z zagadkami, może liczba zgadujących zwiększy się o co najmniej połowę

Re: TRUDNA ZAGADKA!

Wszedłem specjalnie dla trudnej zagadki, a ty mnie odsyłasz gdzie indziej. Zniechęciłeś mnie teraz do tego konkursu.

Re: TRUDNA ZAGADKA!

Nic dla Ciebie nie znaczymy
A do tego zniechęcasz innych.

Żeby nie spamować

Gratuluję bartoszczemu pomysłu na niestandardowe oznaczenie zagadki. Dzięki niemu w ogóle zajrzałam do wątku.

Re: Żeby nie spamować

trochę się wygłupiamy z Reekiem

Re: Żeby nie spamować

Może więcej takich akcji przyciągnęłoby starych uczestników?

Re: Żeby nie spamować

Pomysł wymuszony buntem młodzieńczym w komitecie początek spoilera ewentualnie odruchowym wpisaniem tego samego tytułu co zawsze koniec spoilera.

IX

No to pora zacząć omawianie zmian. Tylko przydałoby się napisać kto zamierza brać udział w następnej edycji, bo na przykład jedna osoba zgadywała regularnie i potem przestała, a zdążyła zniechęcić do konkursu przynajmniej dwie osoby, a inni przez większość czasu byli nieaktywni.
Wczoraj proponowałem dłuższą przerwę (najlepiej 3 tygodnie), na razie zgodziła się Kira. Jak nie będzie przeciwników to zawieszamy punkt 21. Ze względu na ostatnie zamieszanie proponuję dopisać dwa punkty:
"Jeśli Prowadzący popełni błąd w treści zagadki ma obowiązek jak najszybciej go poprawić, a błędna wersja i odpowiedzi na nią zostają unieważnione." (Tu można jeszcze ustalić co w przypadku prawidłowej odpowiedzi) i "W kwestiach spornych zaleca się wspólne rozwiązanie problemu przez Uczestników. Jeśli nie dojdą do porozumienia decyzję podejmuje jeden z Opiekunów Konkursu."
A ponieważ regulamin i tak jest już zniechęcająco długi możnaby też popracować nad skróceniem go.

Re: IX

Jak dla mnie punkt 21 można wywalić. Chociaż bardziej byłabym zadowolona, gdybyśmy po prostu wydłużyli ten czas, bo byłoby niefajnie, gdyby ktoś naprawdę bardzo długo wstrzymywał konkurs.
Dwa punkty, które proponujesz, są dla mnie w porządku. Myślę, że gdyby ktoś jednak zgadł mimo błędu prowadzącego, tym bardziej należy mu się punkt.
Nie wiem, jak można by skrócić regulamin. Według mnie jest dokładny i to się liczy, ale jeśli Tobie i innym to przeszkadza, możemy nad nim popracować (tylko tak, żeby nie usunąć niczego ważnego).

Re: IX

Tydzień przerwy chyba jest dobrym rozwiązaniem tylko skoro edycja się skończyła to w środku wakacji przydałaby się dłuższa, ale można wywalić. Co do poprawnej odpowiedzi przy błędzie w zagadce z jednej strony kogoś mógł zmylić błąd i inaczej zgadłby, a z drugiej jeśli ktoś wiedziałby i tak to nieuznanie byłoby dla niego krzywdzące. Na skracaniu mi nie zależy, to chyba nawet więcej roboty niż korzyści, ale lepiej wyglądałby krócej. Ewentualnie jak bartoszcze proponuje moją dyktaturę to mogę się zgodzić.

Re: IX

Jestem jak najbardziej za skróceniem regulaminu. Mi się szczerze mówiąc najlepiej grało, jak nie było go wcale. Co do reszty też się zgadzam i postaram się brać udział, choć czasem ledwie zipię z przepracowania. 😨

Re: IX

Nie no, regulamin musi być, bo pewne sprawy jednak trzeba uregulować. W ten sposób unikamy różnych nadużyć i konfliktów.

Re: IX

Po co Wam regulamin, skoro wszystko rozstrzygnie Reek.

Re: IX

Po przemyśleniu sprawy:
1. Na wszelki wypadek wolałabym zostawić punkt 21. Jeśli chodzi Ci tylko o wakacje i chciałbyś móc urządzać letnie przerwy też w następnych latach, możemy dopisać, że w miesiącach wakacyjnych odstęp wynosi do 3 tygodni.
2. Co do punktu „Jeśli Prowadzący popełni błąd w treści zagadki ma obowiązek jak najszybciej go poprawić, a błędna wersja i odpowiedzi na nią zostają unieważnione”. Ja bym napisała tak: Jeśli Prowadzący popełni błąd w treści zagadki, ma obowiązek jak najszybciej go poprawić, a błędna wersja i błędne odpowiedzi na nią zostają unieważnione. Jeśli pomimo błędu w treści zagadki jeden z Uczestników udzielił poprawnej odpowiedzi, pozostaje ona ważna.
3. W kwestiach spornych zaleca się wspólne rozwiązanie problemu przez Uczestników. Jeśli nie dojdą do porozumienia decyzję podejmuje jeden z Opiekunów Konkursu - może być.
4. Przeczytałam cały regulamin i nie mam pojęcia, co można by wyrzucić. Wszystko wydaje mi się potrzebne. Z jednym wyjątkiem.
5. Zastanawiam się, czy punkt 16. w obecnej postaci (W wypadku 7-dniowego braku aktywności przy udzielaniu odpowiedzi na zagadkę dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu) ma sens. Jak możemy mówić o 7-dniowym nieodpowiadaniu na zagadkę, jeśli przy trzech podpowiedziach jedną zagadka nie może pozostawać nierozstrzygnięta przez dłużej niż 4 doby? Może raczej należałoby napisać: Jeśli Prowadzący nie zadaje zagadki przez 7 dni, dowolna osoba może reaktywować konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu, analogicznie do sytuacji przy rozpoczynaniu kolejnych sezonów (Kuba w tej edycji odkładał raz zagadkę przez dwa dni). No i właśnie, co to znaczy „bez prawa do uzyskania punktu”? Może przydałoby się też określić, co należy zrobić, jeśli na wszystkie 3 podpowiedzi nie padnie ani jedna odpowiedź. Ja proponuję takie rozwiązanie: W przypadku braku odpowiedzi na którąkolwiek z wersji zagadki Prowadzący w czasie zgodnym z punktami 11-12 podaje rozwiązanie i zadaje kolejną zagadkę, przy czym tabela wyników pozostaje bez zmian. To jest moja propozycja, ale sprawa jest do dyskusji.

Re: IX

Ten punkt wprowadził Starkiller przed wyznaczeniem terminów na podpowiedzi. Twoje propozycje się nadają, jak dla mnie przy "Jeśli Prowadzący nie zadaje zagadki przez 7 dni..." możnaby nawet trochę skrócić (np. do 4), ale na razie chyba nie trzeba.

Re: IX

Dobra, fajnie. W takim razie jutro przerobię regulamin, żeby można go już było używać od następnych sezonów, i możemy jeszcze zapytać innych, czy się zgadzają (czyli chyba Kubę i Chopperkę, bo na razie nie wygląda na to, żeby Bartoszcze się odbraził ).

Re: IX

Powiedziałbym: żeby się zachęcił.

Re: IX

W porządku, może być i tak.

Reek?

Tak teraz poprawiam regulamin i przyszło mi do głowy takie pytanie: czy jeśli zadający coś pomiesza w zagadce i potem się poprawi, przesuwamy podpowiedź czy zostawiamy ją bez zmian?

Re: Emperorze?

Mowa o terminach podpowiedzi? Chyba powinno się przesuwać, a co uważasz Ty i reszta?

Re: Reek? I reszto?

Ja tak samo jak Ty. Ale mnie wiem, jak pozostali. Tylko moim zdaniem trzeba by to wpisać do regulaminu, bo inaczej każdy będzie robił, jak sam uzna.

Re: Emperorze? I reszto?

To na razie wpisz. Będziemy się martwić, gdy pojawią się przeciwnicy.

Re: Reek? I reszto?

Kuba najpierw uznał, że lepiej nie przesuwać godzin podpowiedzi, a kiedy poznał nasze zdanie, oświadczył, że się nie wypowie. Może jeszcze Chopperka się odezwie. A do regulaminu wpiszę, ale dopiero jutro, a wszystkie pozostałe punkty już dopisałam, więc jutro przed południem powinnam wrzucić gotowy regulamin na Bastion.

Re: Reek? I reszto?

To zbyt skomplikowane i nie chce mi się myśleć, ale w sumie jestem za.

Re: Emperorze? I reszto?

Czyli będziemy przesuwać (o ile będą się znów zdarzać takie błędy). Raczej wszystko już ustalone i jutro domkniemy wprowadzanie zmian.

Regulamin - stali uczestnicy proszeni o zopiniowanie

-Regulamin

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy Użytkownik Bastionu mogący pisać posty na Forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w Konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z Użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny lub cytatu (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Hana Solo, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi, Przebudzenia Mocy, Ostatniego Jedi), które będą przedstawione za pomocą emotek. Zadający zagadkę ma obowiązek zaznaczenia w niej, czy chodzi mu o scenę, czy o cytat.
4. Jako „emotki” rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.
5. Użytkownik zadający zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki, ma obowiązek dokładnego opisu tychże poprzez wklejenie linku do wyszukiwania w grafice, podanie oficjalnej nazwy emotki lub słowne opisanie formy graficznej.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
6. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki, z zastrzeżeniem pkt. 20.
7. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danym Sezonie.
8. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
9. Na każdego Uczestnika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w pkt. 13.
10. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można tylko się poprawić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - w tym przypadku można podać inną odpowiedź.
Wówczas można się poprawić bez ograniczenia czasowego (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem). Jeśli jednak inny Użytkownik poda wcześniej poprawną odpowiedź, to on otrzymuje punkt.
11. Jeśli Prowadzący popełni błąd w treści zagadki, ma obowiązek jak najszybciej go poprawić, a błędna wersja zagadki i błędne odpowiedzi na nią zostają unieważnione. Jeśli pomimo błędu w treści zagadki jeden z Uczestników udzielił poprawnej odpowiedzi, pozostaje ona ważna.
12. W poście z treścią zagadki Prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz pkt 13) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej (patrz pkt. 14-15).
13. Jeżeli po upływie 20 godzin od zamieszczenia zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, Prowadzący jest zobowiązany udzielić podpowiedzi w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
14. Jeśli po trzech podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio pkt. 9-13 i 15-17, nikt nie zgadnie, Prowadzący winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
15. W poście z trzecią podpowiedzią Prowadzący powinien poinformować z dokładnością co do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi.
16. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
17. W sytuacji opisanej w pkt. 11 zamieszczenie podpowiedzi lub wskazanie odpowiedzi najbardziej zbliżonej do poprawnej zostaje przesunięte o czas, jaki upłynął od zamieszczenia błędnej wersji zagadki do jej poprawienia, który może być liczony w zaokrągleniu do pełnych godzin.
18. W przypadku braku odpowiedzi na zagadkę pomimo udzielenia 3 podpowiedzi Prowadzący w czasie zgodnym z pkt. 14-16 podaje rozwiązanie i zadaje kolejną zagadkę, przy czym tabela wyników pozostaje bez zmian.
19. Jeśli Prowadzący nie zadaje zagadki lub nie udziela podpowiedzi przez 7 dni, dowolny Użytkownik może reaktywować Konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.
20. W ciągu 1 dnia kalendarzowego mogą zostać zadane najwyżej 3 zagadki. Jeżeli w ciągu 1 dnia zostanie zadane więcej niż 3 zagadki, za rozwiązanie czwartej i kolejnych zagadek nie przyznaje się punktów.

Część III. Podział na Sezony
21. Zabawa dzieli się na Sezony.
22. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z Użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z pkt. 7.
23. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
24. Jeżeli w terminie 7 dni, a w miesiącach wakacyjnych (lipcu i sierpniu) - 21 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowego, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
25. Na każdy Sezon przypada 1 temat na Forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
26. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
27. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
28. W kwestiach spornych zaleca się wspólne rozwiązanie problemu przez Uczestników. Jeśli nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmuje jeden z Opiekunów Konkursu.
29. Temat „Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady” przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
30. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z pkt. 25.

Re: Regulamin - stali uczestnicy proszeni o zopiniowanie

Dwie uwagi związane z punktami, które były już wcześniej. "9. Na każdego Uczestnika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne, za wyjątkiem sytuacji przedstawionej w pkt. 13." Możliwość odpowiedzi na podpowiedź to nie wyjątek od możliwości odpowiedzi na pytanie główne, ale wiadomo o co chodzi, więc może zostać. Połączyłbym też punkt 12 z 15. A w 17 jak rozumiem czas planowany od błędnej zagadki do podpowiedzi zmieniłby się maksymalnie o godzinę? Bo jednak czasami dla prowadzącego może to być za mało.
A przeciwko Twojej kandydaturze nic nie mam. Jak ustalimy ostateczny skład to go dopiszę otwierając nowy sezon.

Re: Regulamin - stali uczestnicy proszeni o zopiniowanie

Punkt 9 napisał jeszcze Starkiller, a ja uznałam, że jest w porządku, ale w sumie to masz rację.
Z 12 i 15 zrobiłabym tak: W poście z treścią zagadki Prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz pkt 13) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej, w której powinien poinformować z dokładnością do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi (patrz pkt 14). Tylko nie jestem pewna, czy nie zrobiłoby się z tego za długie zdanie.
Nie, w pkt. 17 chodziło mi o to, żeby czas policzyć z dokładnością do godziny, bo rozdrabnianie się na minuty mogłoby być uciążliwe. A Ty jak byś to napisał?

Re: Regulamin - stali uczestnicy proszeni o zopiniowanie

W 9 proponuję coś takiego: "Na każdego Uczestnika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne i 1 odpowiedź dodatkowa na każdą podpowiedź (patrz punkt 13)". I usuwamy ostatnie zdanie z 13.
12 z 15 Może i długi, ale cały regulamin taki jest. Lepiej te punkty wyglądałaby razem, ale można spróbować jakoś je skrócić.
Z 17 nie wiem, możnaby dopisać do 11 "Jeśli Prowadzący poprawił błąd w zagadce ma obowiązek podać termin następnej podpowiedzi lub wyznaczenia następnego Prowadzącego zgodnie z zasadami opisanymi w punktach 12, 14 i 15." (Numery według Twojej dzisiejszej wersji).

Regulamin - teraz już chyba naprawdę

Zgadzam się co do 9 i 12 z 15. Może tych dwóch ostatnich nawet nie trzeba skracać. Ale z 17 zrobiłabym tak: żeby nie pisać o przenoszeniu podpowiedzi wcześniej niż o podpowiedziach w ogóle, ale też nie rozdzielać 11 i 17, przeniosłabym 11 za 14 (bo 15 połączymy z 12), a Twoją wersję 17 umieściłabym zaraz za 11 jako oddzielny punkt. Poza tym do 11 dopisałabym „w treści zagadki lub podpowiedzi”. Cały regulamin wyglądałby wtedy tak:


Regulamin

Część I. Zasady ogólne
1. Każdy Użytkownik Bastionu mogący pisać posty na Forum oraz mający ochotę na wspólną zabawę może wziąć udział w Konkursie.
2. Konkurs polega na odgadnięciu zagadki zadanej przez jednego z Użytkowników.
3. Zagadka polega na odgadnięciu sceny lub cytatu (z filmowych odsłon Gwiezdnych wojen: Mrocznego widma, Ataku klonów, Zemsty Sithów, Hana Solo, Łotra 1, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi, Przebudzenia Mocy, Ostatniego Jedi), które będą przedstawione za pomocą emotek. Zadający zagadkę ma obowiązek zaznaczenia w niej, czy chodzi mu o scenę, czy o cytat.
4. Jako „emotki” rozumie się emotki bastionowe, emoji czy jakieś elementy graficzne imitujące emotki.
5. Użytkownik zadający zagadkę lub podpowiedź, wykorzystujące emotki pozabastionowe lub elementy graficzne imitujące emotki, ma obowiązek dokładnego opisu tychże poprzez wklejenie linku do wyszukiwania w grafice, podanie oficjalnej nazwy emotki lub słowne opisanie formy graficznej.

Część II. Punktacja i zasady oceniania
6. Za każdą prawidłową odpowiedź na całe pytanie, którą wskazuje zadający pytanie, otrzymuje się 1 punkt i prawo do zadania 1 następnej zagadki, z zastrzeżeniem pkt. 19.
7. Kto pierwszy osiągnie liczbę 10 punktów, ten zwycięża w danym Sezonie.
8. Każdy post zawierający wskazanie prawidłowej odpowiedzi winien mieć także w swojej treści aktualną tabelkę wyników z podziałem na miejsca.
9. Na każdego Uczestnika przypada 1 odpowiedź na 1 pytanie główne i 1 odpowiedź dodatkowa na każdą podpowiedź (patrz pkt 12).
10. Nie można zmienić udzielonej odpowiedzi. Wyjątkami są 2 podane niżej sytuacje:
a) popełnienie błędu w opisie sceny - w tym przypadku można tylko się poprawić,
b) udzielenie odpowiedzi, która już padła od 0 do 5 minut wcześniej - w tym przypadku można podać inną odpowiedź.
Wówczas można się poprawić bez ograniczenia czasowego (najlepiej w odpowiedzi na swojego posta z błędem). Jeśli jednak inny Użytkownik poda wcześniej poprawną odpowiedź, to on otrzymuje punkt.
11. W poście z treścią zagadki Prowadzący zobowiązany jest także podać przewidywany czas zamieszczenia podpowiedzi (patrz pkt 12) z dokładnością do godziny i tak samo w poście z każdą kolejną podpowiedzą, za wyjątkiem trzeciej, w której powinien poinformować z dokładnością do godziny, kiedy wyłoni Uczestnika, który był najbliżej poprawnej odpowiedzi (patrz pkt 13).
12. Jeżeli po upływie 20 godzin od zamieszczenia zagadki lub podpowiedzi nie padnie poprawna odpowiedź, Prowadzący jest zobowiązany udzielić podpowiedzi w przeciągu 8 godzin. Wówczas na jednego Uczestnika przypada 1 odpowiedź dodatkowa przypadająca na 1 podpowiedź.
13. Jeśli po 3 podpowiedziach, do których stosuje się odpowiednio pkt. 9-12 i 14-16, nikt nie zgadnie, Prowadzący winien w przeciągu 20-28 godzin po trzeciej podpowiedzi podać prawidłową odpowiedź i wskazać, kto z Uczestników był jej najbliższy. Wówczas wskazany Użytkownik zadaje kolejne pytanie, nie otrzymawszy punktu.
14. Jeśli Prowadzący popełni błąd w treści zagadki lub podpowiedzi, ma obowiązek jak najszybciej go poprawić, a błędna wersja zagadki i błędne odpowiedzi na nią zostają unieważnione. Jeśli pomimo błędu w treści zagadki jeden z Uczestników udzielił poprawnej odpowiedzi, pozostaje ona ważna.
15. Jeśli Prowadzący poprawił błąd w zagadce, ma obowiązek podać termin następnej podpowiedzi lub wyznaczenia następnego Prowadzącego zgodnie z zasadami opisanymi w pkt. 11-13.
16. Jeżeli Prowadzący nie będzie miał możliwości przestrzegać ustalonych ram czasowych, ma obowiązek poinformować o tym wcześniej.
17. W przypadku braku odpowiedzi na zagadkę pomimo udzielenia 3 podpowiedzi Prowadzący w czasie zgodnym z pkt. 11, 13 i 15-16 podaje rozwiązanie i zadaje kolejną zagadkę, przy czym tabela wyników pozostaje bez zmian.
18. Jeśli Prowadzący nie zadaje zagadki lub nie udziela podpowiedzi przez 7 dni, dowolny Użytkownik może reaktywować Konkurs, zadając własną zagadkę bez prawa do uzyskania punktu.
19. W ciągu 1 dnia kalendarzowego mogą zostać zadane najwyżej 3 zagadki. Jeżeli w ciągu 1 dnia zostanie zadane więcej niż 3 zagadki, za rozwiązanie czwartej i kolejnych zagadek nie przyznaje się punktów.

Część III. Podział na Sezony
20. Zabawa dzieli się na Sezony.
21. Dany Sezon kończy się wtedy, kiedy jeden z Użytkowników osiągnie liczbę punktów zgodną z pkt. 7.
22. Do rozpoczęcia nowego Sezonu uprawniony jest zwycięzca poprzedniego.
23. Jeżeli w terminie 7 dni, a w miesiącach wakacyjnych (lipcu i sierpniu) - 21 dni od zakończenia poprzedniego Sezonu jego zwycięzca nie rozpoczął nowego, wówczas może go rozpocząć każdy chętny.
24. Na każdy Sezon przypada 1 temat na Forum. Jego nazwa winna być tworzona według wzoru: Zgadnij sceny z SW z emotek – Sezon x, gdzie x oznacza numer danego Sezonu zapisany cyframi rzymskimi.

Część IV. Przepisy końcowe
25. Konkurs podlega regulaminowi Forum oraz Bastionu.
26. Uprasza się o zachowanie kultury wypowiedzi, szacunku dla innych Uczestników i nie-Uczestników zabawy oraz powstrzymanie się od spamowania.
27. W kwestiach spornych zaleca się wspólne rozwiązanie problemu przez Uczestników. Jeśli nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmuje jeden z Opiekunów Konkursu.
28. Temat „Zgadnij sceny z SW z emotek - zasady” przeznaczony jest do dyskusji nad ogólnym kształtem zabawy, regulaminem jej dotyczącym czy luźnych rozmów na temat poszczególnych zagadek. Zawiera ponadto regulamin zabawy.
29. Temat służący do spraw organizacyjnych nie urąga przepisom z pkt. 24.

Re: Regulamin - teraz już chyba naprawdę

Niech będzie. Niby 17 może wprowadzać w błąd, ale inne punkty wyjaśniają o co chodzi. A jako Opiekunów ostatecznie wpisuję nas?

Re: Regulamin - teraz już chyba naprawdę

Uff. Tak, tylko nas dwoje, bo z obecnych uczestników chyba nadajemy się do tego najlepiej.

Re: Regulamin - teraz już chyba naprawdę

Patrząc na zaangażowanie w zmiany chyba skromnie się z tym zgodzę.

Re: Regulamin - teraz już chyba naprawdę

Jestem za.

Opiekunowie konkursu

Ponieważ skład mocno się nam przerzedził, należałoby wybrać co najmniej jednego nowego opiekuna (w regulaminie jest liczba mnoga, a o ile Bartoszcze nie wróci, został nam tylko Reek). Myślę, że ja się nadaję, a Wy co o tym sądzicie i kogo ewentualnie zgłaszacie?

Look to my coming

on the first light of the fifth day, at dawn look to the east.
Znaczy ten, wszystko już ustalone i 8 sierpnia powinienem rozpocząć kolejny sezon. Raczej wieczorem, ale na razie ciężko przewidzieć.

Edycja jubileuszowa

Najbliższy sezon konkursu będzie już dziesiątym. To nasza najbardziej okrągła liczba do tej pory, więc może z tej okazji zrobimy coś specjalnego, np. wyniki Sezonu X pomnożymy w tabeli wszech czasów przez 2? Myślałam też o jakiejś jednorazowej zmianie zasad, np. poszerzeniu/zawężeniu zakresu zagadek, ale to pewnie nie wszystkim się spodoba, więc chyba najbezpieczniej właśnie policzyć punkty podwójnie. Ale chciałabym wiedzieć, co Wy o tym sądzicie. Byłoby też fajnie, gdybyście zgłosili jakieś swoje propozycje.

Re: Edycja jubileuszowa

Żeby łatwiej było odrobić straty? Od dawna jestem za jakimś poszerzeniem zakresu (co wymagałoby łatwiejszych zagadek), ale teraz ciężko coś ustalić, chyba że w razie potrzeby przedłużymy przerwę, ale w weekend nie będę miał dużo czasu. Można zrobić tak jak kiedyś proponowałem w gułagu, żeby podzielić kilka sezonów specjalnych według chronologii, np. pierwszy do 32 BBY, drugi do 4 ABY i trzeci po nim, ale jak już to tu podzieliłbym na przed i po bitwie o Yavin (jeśli dotrwamy do 20 lub chociaż 15 edycji).

Re: Edycja jubileuszowa

Widzę że jak zawsze wszyscy zainteresowani.

Od jutra?

To jak, jutro zaczynam kolejny sezon z TROS i Mando? Bo jakby ktoś chciał zgłosić jakieś zastrzeżenia, to teraz jest czas.

Re: Od jutra?

Nie zgłaszam.

Propozycja zmiany (czysto formalnej)

Proponuję usunąć z punktu 28. regulaminu zapis o luźnych rozmowach nt. zagadek, ponieważ notorycznie go łamiemy.

Re: Propozycja zmiany (czysto formalnej)

Jestem za! Choć i tak nie ma za to kar, więc się nie ma co przejmować.

Re: Propozycja zmiany (czysto formalnej)

Chyba nie łamiemy, piszemy w miejscu do tego nieprzeznaczonym, ale dozwolonym. Ale i tak wykreśl.

Re: Propozycja zmiany (czysto formalnej)

To chyba pozostałość z czasów jak było więcej uczestników

tutorial

Tu będzie zestaw podpowiedzi, jak konstruować i dekonstruować zagadki w konkursie emotkowym.

tutorial - oznaczanie cytatu

Jeżeli zagadka należy do kategorii "cytat", to nie jest obowiązkowe - zwłaszcza na początku - oznaczanie, które emotki "odzwierciedlają" wypowiedź, które pokazują osobę wypowiadającą cytat, a które naprowadzają na scenę, z której cytat pochodzi.

Jeżeli jednak ktoś decyduje się na zaznaczenie tej okoliczności, to zwyczajowo odbywa się to w sekwencji:
[emotka mówiącego] o o ([emotki pokazujące wypowiedź])
Np. Padme mówi o Anakinie:
o o ()

tutorial - znaczenie emotek

Konkurs w zasadzie opiera się na skojarzeniach
Dlatego emotki mogą oznaczać dokładnie to, co pokazują, albo coś, co się skojarzyło z odgadywaną sceną (pamiętna zagadka Karasia, któremu emotka skojarzyła się z memem starłorsowym) czy postacią występującą w danej scenie (dla uproszczenia będę pisał o postaciach, ale analogicznie rzecz się ma z wszystkimi rzeczami i pojęciami występującymi w zagadce). I tak emotka może oznaczać postać Hana, jak i czynność strzelania, blaster czy inną broń (czy jakie jeszcze skojarzenie komuś przyjdzie do głowy na użytek zagadki).
Przy odgadywaniu (a jeszcze bardziej przy tworzeniu) zagadki warto sprawdzić listę* bastionowych emotek. Grzecznością będzie bowiem (dla niektórych zasadą), żeby postaci posiadającej własną bastionową emotkę nie ukrywać za emotką innej postaci - zatem stary brodaty Luke nie powinien zasadniczo być pokazywany przy pomocy emotki skoro posiada własną (a nawet dwie, bo i )

*w tym miejscu można podpowiedzieć, że okienko wyskakujące po kliknięciu "emotikony" nie zawiera co najmniej jednej dostępnej emotki "naboo" (wstawiamy z klawiatury dodając dwukropek przed naboo)

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.