Forum

Interesująca analiza Sequeli

Kilka dni temu na subreddicie /r/movies toczyła się dość ciekawa dyskusja na temat "Is modern Star Wars too self-referential?". Natrafiłem tam na bardzo interesujący wątek autorstwa użytkownika GhostofTrundle. Ten gość w 4 postach dokonał bardzo sprytnej analizy dotychczasowych Sequeli.

Przeczytać można tu:
https://www.reddit.com/r/movies/comments/86ai05/is_modern_star_wars_too_selfreferential/dw3pqpu/

Te posty poruszają kwestie, które elektryzują cały fandom:

Jak wygląda Disneyowa strategia odbudowy Gwiezdnych Wojen?
Czy plan na 3 trylogię był, czy go nie było?
Dlaczego TLJ wyrzuca przez okno wątki otwarte przez TFA?

Niejako przy okazji, autor tych postów przedstawia ciekawy punkt widzenia na inne sprawy:

Konstrukcja nowych filmów w relacji do współczesnej kultury masowej,
Rola fandomu, mediów społecznościowych,
Zasadnicza różnica między Prequelami, R1 i Solo a Sequelami,
No i na koniec, czy Oryginalna Trylogia jest naprawdę bezbłędna i jak wyglądał jej odbiór WTEDY?

Zachęcam do rzucenia okiem.

Re: Interesująca analiza Sequeli

OT kochamy pomimo jakichkolwiek usterek
(przymykając oko na ROTJ)

Re: Interesująca analiza Sequeli

W ogóle całkiem fajna dyskusja w komentarzach. Dzięki! Ja dodam jeszcze coś od siebie.

Otwarcie tylu różnych wątków bez odpowiedzi w TFA to taki trochę miecz obosieczny. Z jednej strony spowodowało, że ludzie przez ponad 2 lata dyskutowali na temat pochodzenia Snoke`a, Rey, losów Akademii Luke`a, tego dlaczego ukrywa się na Ahch-To, kim są Rycerze Ren i tak dalej. Co było świetnym ruchem ze strony Disneya - nawet koledzy z pracy, którzy są średnio zainteresowani tym uniwersum, chętnie dyskutowali ze mną na ten temat. Z drugiej jednak strony teorie, które powstały przez ten czas były nieraz tak głębokie i skomplikowane, że odpowiedzi dostarczone przez Johnsona zadziałały na niektórych jak plaskacz. Najpierw wyrzucenie miecza, potem Rey Nobody, następnie Snoke umierający bez oznajmienia wszem i wobec, że jest Darthem Plagueisem. Nie generalizuję, wiem, że część niezadowolonych z TLJ nie lubi tego filmu z powodów typowo filmowych. Jednakże po rozmowach z fanami różnego stopnia widzę, że hajp na te wszystkie odpowiedzi był tak przeogromny, że ludzie byli po prostu zawiedzeni tak błahymi odpowiedziami. Ale powiedzmy sobie szczerze - gdyby Rey okazała się wnuczką Obi-Wana, Finn byłby synem Lando, a Snoke to Darth Plagueis to Rianowi starczyłoby czasu tylko na wyjaśnianie tych wątków. Nie mówiąc już o tym, że byłoby to zwyczajnie głupie. No może poza Plagueisem Ale to już chyba temat przegrany. Nawet jeśli twórcy planowali taki zwrot akcji to prawdopodobnie z tego zrezygnowali - Snoke = Plagueis to już bardziej taki internetowy mem niż coś rzeczywistego.

Czy był plan? Myślę, że.. poniekąd. na pewno był plan na to dlaczego Luke jest w ukryciu. Na pewno był "szkic" relacji Kylo i Rey i jej zwieńczenia w epizodzie 9. Myślę też, że sam konflikt Ruch Oporu kontra Najwyższy Porządek też miał od początku jakiś zarys. Ale to tyle. Nie sądzę, żeby w 2014 wymyślono już Force Bond Kylo&Rey, śmierć Snoke`a prawdopodobnie też nie była przewidziana na epizod 8. Holdo, DJ, Rose - te postacie prawie na pewno wymyślono na etapie TLJ.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.