Forum

Dark Legends (George Mann)

... czyli ciąg dalszy "Myths and Fables", tylko tym razem o ciemnej stronie*. Jedno z opowiadań będzie inspirowane Nosferatu i przedstawi nam Wielkiego Inkwizytora polującego na dzieci obdarzone Mocą.

https://twitter.com/TheSWU/status/1180187638730547201

*Wydawało mi się, że i tamta była bardzo o CSM.

Re: Dark Legends (George Mann)

Zajefajne. Jeszcze lepsze niż poprzednia część. Szkoda, że tylko 7 bajek i że takie krótkie - ja sobie dawkowałem, ale całość spokojnie do łyknięcia w jeden wieczór. Podobały mi się wszystkie opowiadania bez wyjątku, większość jest świetna. Chcę więcej! Trzymam kciuki za 3 część. Mroczne bajeczki SW to jest to!

Poszczególne opowiadania w skrócie:

The Orphanage - Wielki Inkwizytor(?) porywa z sierocińca dzieci wrażliwe na Moc.
Buyer Beware - Maska, która po założeniu ukazuje właścicielowi wizje z przeszłości inspirując go do działania.
The Predecessor - Imperialny oficer dostaje niespodziewany awans, ale dręczy go duch poprzednika i powoli popada w obłęd.
Blood Moon - Wyprawa grupki śmiałków na owiany złą sławą księżyc planety, której sercem jest krwawiący kryształ Kyber.
The Dark Mirror - Historia legendarnego Jedi i jego Padawana.
The Gilded Cage - Siostry Nocy próbują zniszczyć Darth Caldotha (znanego z poprzedniego części).
A Life Immortal - Darth Noctyss przybywa na Exegol w poszukiwaniu nieśmiertelności.

Re: Dark Legends (George Mann)

Ja mam nieco bardziej negatywne wrażenia. Takie sobie to było. Mało easter eggów, mało nowego lore. Dosyć przewidywalne.

Ilustracje dalej bardzo ładne

Najbardziej podobała mi się opowieść o imperialnym oficerze z OCD oraz The Dark Mirror, najpewniej celowo przypominające serial.

Re: Dark Legends (George Mann)

Ja na razie jestem po kilku.

Orphanage takie sobie. Spodziewałem się więcej po inkwizytorze, ale wampiryczny klimat jest

Buyer Beware jak na razie najlepsze

Predecessor - no i tego nie zrozumiałem za bardzo. początek spoilera Ten poprzedni też ześwirował bo widział jeszcze poprzedniego i obu udusił Vader? koniec spoilera

Zobaczymy jak dalej.

Re: Dark Legends (George Mann)

Predecessor jest świetne właśnie dlatego, że lęki głównego bohatera są absolutnie nieracjonalne. Nie wiem, czy to autor świadomie tak wymyślił, czy pogubił gdzieś logikę historii, ale nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo potrzebowałem czegoś w tym stylu w Star Wars.

Re: Dark Legends (George Mann)

A mi za to Predecessor podobał się najmniej (chociaż nadal jest spoko opowiadaniem). Najbardziej podobały się ostatnie 4, najlepszego nie potrafię wybrać.

Zgadzam się za to odnośnie przewidywalności, ale to bajki są (3-krotne podejścia itd.) więc zupełnie mi to nie przeszkadzało.

hm

Blood Moon - typowe o wilkołakach, podejrzewam, że będzie Shistavanen.

Trzy ostanie czyli Dark Mirror, Gilded Cage i Life Immortal bardzo, bardzo kojarzyły mi się z TORem Z tych to chyba najlepsze Dark Mirror

Re: hm

Hego Damask napisał:
Blood Moon - typowe o wilkołakach, podejrzewałem, że będzie Shistavanen.

-----------------------
"podejrzewałem", tak właśnie miało być bo już po

Świetne

Jak dla mnie to Mann mógłby robić takie opowiadania w nieskończoność. Co prawda za niedługo mu się skończą tematy, ale i Myths & Fables i Dark Legends jest świetne, choć chyba wolę Dark Legends bo więcej tutaj mroku i Sithów.

The Orphanage najsłabsze moim zdaniem. Buyer Beware już lepsze, ale też nie aż tak jak dalsze opowiadania. The Predecessor podobało mi się mega, głównie przez plot twist, bo przez całe opowiadanie zastanawiałem się o co chodzi z tym Morsdenem. W pierwszej chwili nie zczaiłem o co chodzi, ale potem jak wyszło na jaw o co chodzi to czułem ciarki

Blood Moon mega klimatyczne, fajna planeta, fajne zakończenie, ale w tego typu książkach wolę te opowiadania, w których mamy użytkowników Mocy.

The Dark Mirror świetne, od tak po prostu fajny klimat i fajny pomysł na amulet. The Gilded Cage też bardzo fajne, przerażający finał, trochę przypominający zakończenie historii Dartha Bane`a. No i znowu Darth Caldoth! Aż przydałoby się, żeby się gdzieś kiedyś pojawił na dłużej.

No i Life Immortal na Exegolu - cud miód orzeszki, piękna historia. Aż człowiek miałby ochotę się zastanawiać nad powiązaniami z TROS.. gdyby nie to, że ma ochotę zapomnieć o TROS.

Zastanawiałem się czy jakakolwiek z tych historii może nawiązywać do High Republic. Chyba nie bardzo, choć będę uwaznie patrzył w przyszłym roku czy nie pojawi się gdzieś planeta Lupal.

Dodatkowe opowiadania o czasach starych i wysokich

Książką Dark Legends byłem trochę zawiedziony. Latem dostałem głównie kolejne historie w nieco spranym już schemacie z Myths & Fables, które mimo moich oczekiwań, nie pokazały mi nieznanych dotąd zakątków galaktyki. Moja opinia o tej publikacji jednak teraz trochę się poprawiła dzięki trzem opowiadaniom z edycji specjalnej - przede wszystkim dlatego, że pozwalają one chociaż przez dziurkę od klucza spojrzeć na czasy przedfilmwe.

Sleep of Ages.

W dawnych czasach, gdy Republiki bronili knights of old, istniało Imperium, którym władała piękna i dobra księżniczka. Legenda opowiada o archeolożce, która zafascynowana historią z dawnych wieków, wyrusza na poszukiwanie grobowca księżniczki. Udaje jej się to - wraz z innymi badaczami trafia do krypty pełnej z skarbów, z ciałem monarchini zamrożonym w karbonicie. Mimo sprzeciwu towarzyszy, pewnej nocy archeolożka postanawia odmrozić ciało księżniczki, która nie tylko okazuje się cały czas żyć, ale nie jest też księżniczką. To tak naprawdę Lady Sith, która władała niegdyś Imperium, ale gdy zdała sobie sprawę, że wiatr wieje w złym kierunku, zamroziła się, mając nadzieję, że zostanie kiedyś odnaleziona. Nie jest usatysfakcjonowana jednak osobą, która ją odmroziła, więc zabija ją i jej zespół błyskawicami Mocy, zamraża się z powrotem, wierząc, że kiedyś zjawi się ktoś bardziej wartościowy.

Bakurat
W czasach przedrepublikańskich (!) na planecie Byss (!!) narodził się kult, który w późniejszym okresie został ustawowo zakazany przez Senat. W Zamku Maz Kanaty przebywa jednak wróżbitka, która posługuje się jego językiem i zdolnościami i przepowiada przyszłość pijanemu wagabundzie. Jej przepowiednia się oczywiście spełnia.

Szmugler jest członkiem grupy, która ma za zadanie przetransportować uciekinierkę Najwyższego Porządku do Ruchu Oporu. Podczas podróży zakochuje się w niej, ale jego kompani decydują się oddać dziewczynę Porządkowi, licząc na wyższy zysk. Chłopak chcąc ratować dziewczynę, wypuszcza potworka, którego wieźli Huttom i stwór zabija całą załogę, a wyniku pomyłki - także dziewczynę.

Bohater pozbywa się zwierzęcia, ale nie wie, co ma dalej robić. Nie musi odpowiadać sobie na to pytanie, bo chwilę później zjawia się Najwyższy Porządek i szmugler zostaje rozstrzelany.

Książka dla dzieci.

A Bitter Harvest

Historia rozgrywa się w okresie Wysokiej Republiki na planecie Batuu - bo gdzie indziej. Do do domu głównego bohatera trafia powsinoga, który nie ma nic, prócz nasion, które próbuje sprzedać żonie mężczyzny. Bohater jednak wyrzuca podejrzanego typa z domu, a nasiona, które zostawił, rozrzuca w lesie.

Następnego dnia ma wrażenie, że jest obserwowany, a w nocy do jego okien puka chochoł. Gdy mieszkańcy osady budzą się rano, okazuje się, że wszystkie plony zostały zniszczone. To dla bohatera tragiczna wiadomość - miał sprzedać je handlarzowi niewolników i zapewnić utrzymanie sobie i żonie.

W nocy zaginęło też z wioski jedno dziecko. Mieszkańcy wyruszają w las, gdzie bohater spotyka Drengiry oraz włóczęgę, który przypomina, że ten zasłużył na swoją karę. Drengiry różnych rozmiarów rozpoczynają atak i tak kończy się trzecia legenda.

Jeszcze jedna teoria ode mnie, potencjalny spoiler odnośnie High Republic: księżniczka z pierwszej historii nazwana jest w pewnym momencie początek spoilera nameless princess koniec spoilera. Oczywiście to może być nic, ale kto wie, czy nie postanowi początek spoilera obudzić się w drugiej czy trzeciej fazie High Republic. W końcu coś podobnego sugerowały niedawne spoilery koniec spoilera.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.