TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Książki

Wielka Republika: W ciemność (Claudia Gray)

mkn 2020-12-14 08:06:36

mkn

avek

Rejestracja: 2015-12-26

Ostatnia wizyta: 2021-10-21

Skąd: Wlkp

Można już przeczytać 3 pierwsze rozdziały. Podobało mi się, może nie tak bardzo jak zajawka LotJ, ale jest to kolejna pozycja gdzie z niecierpliwością czekam na c.d.

Dowiadujemy się trochę więcej o Great Disaster - nie dotyczy on tylko Legacy Run i systemu Hetzal, ale rozciąga się na całą Galaktykę. Mamy połączenie z początkiem LotJ i Legacy Run - już od początku widać ścisłą współpracę twórców <3 Ogólnie ta anomalia w hiperprzestrzeni to bardzo fajny motyw na otwarcie HR.

Dwójkę młodych (Reath i Affie) już polubiłem (na pewno bardziej niż niesamowicie przereklamowanych Cienę i Thane`a ). Dwójka starszych (Cohmac i Orla) intrygująca, wygląda na to, że historia z ich przeszłości będzie ważną częścią książki. A kolega Goede to już w ogóle rządzi

Podoba mi się pomysł z Wayseeker`em (a Jedi who would operate independently of the dictates of the Jedi Council. Some Jedi from time to time, found themselves drawn to a period of solitary action, whether that meant mediatation on the mountaintop, helping revolutionaries on tyrant-ruled world, or even, in one legendary instance, becoming a minor singing sensation on Alderaan. All path could lead to a deeper understanding of the Force.)

LINK
 • Re: Into the Dark (Claudia Gray)

  Mossar 2020-12-14 08:38:55

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2021-10-23

  Skąd:

  No jak go Claudia, od razu przechodzi do kreowania tych postaci i wychodzi jej to świetnie. Reath to taka postać, którą sie lubi od początku, Affie to samo. A historia Orli i Cohmaca intrygująca. Świetnie wypada właśnie ścisła współpraca miedzy tworcami. Imiona, mistrzowie, planety, cały Great Disaster - to wszystko zazębia się do takiego stopnia, że dawno nie widzialem czegoś takiego w książkach i komiksach. W sensie.. nawet nie bardzo kojarzę tego w Legendach. Może czasem coś fajnie nawiazuje do siebie w okresie Republiki, wspomina się coś z komiksów Republic w Komandosach itd. Ale tu wygląda to tak jakby zrobili pulę postaci, wydarzeń i wzajemnie z tego korzystali gadając przez Skype.

  Jeśli coś mnie w tej książce martwi to wątek początek spoilera tych arystokratów z 2 planet. To mi pachnie taka klasyczna historią jak z M&A i nie wiem czy to mnie jakoś bardzo interesuje. koniec spoilera Ale zobaczymy.

  LINK
 • ...

  Melethron 2021-02-17 20:32:47

  Melethron

  avek

  Rejestracja: 2009-02-16

  Ostatnia wizyta: 2021-10-07

  Skąd: Scranton, PA

  Skończyłem czytać Into the Dark, a więc pora bardziej lub mniej dokładnie wyrazić opinię o powieści. Nie jest zaskoczeniem, że książka Claudii Gray jest bardzo dobra. Nie jest to oczywiście genialne rozpoczęcie serii The Light of the Jedi autorstwa Charlesa Soule`a, ale poziom powieści jest wysoki i jest wyrównany od samego początku do końca. Bardzo podobało mi się, że bohaterowie wykreowani przez autorkę nie są tak bardzo stylizowani na niezwyciężonych herosów, a są przedstawieni jako postacie, które są po prostu z krwi i kości i mają swoje słabości, wątpliwości czy żale. Mówiąc o zranionej psychice należy wspomnieć o Cohmacu Vitusie, który przez całą powieść boryka się z własną głową, ale gdy trzeba to potrafi się ogarnąć i wznieść się na wyżyny swoich możliwości (pun intended). Odchodząc od mistrza Jedi, no może nie tak daleko, należy wymienić głównego bohatera, Reatha Silasa. Claudia Gray kolejny raz wykreowała świetną postać i ukazała jej przemianę w miarę rozwoju wydarzeń. Muszę przyznać, że na początku książki padawan nieco mnie irytował, ale z czasem polubiłem go i doceniłem w jak szybkim czasie potrafił zmienić sposób postrzegania rzeczywistości i dojrzał. Orla Jareni nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Mimo, iż jest elementem odstającym od Zakonu Jedi była po prostu jakaś przeciętna. Może rozwiną jej w przyszłych pozycjach. Affie Hollow zdecydowanie nie skradła mojego serca. Taki po prostu nastoletni zapychacz, który ma przypomnieć czytelnikowi o byciu dobrym/przyzwoitym. Ekscentryczny Leox Gyasi zdecydowanie na plus, a Geode to po prostu mistrz! Wyobraźcie sobie gdyby nawigator stał się głównym bohaterem jakiejś powieści.... no brałbym w ciemno! Rola Nihilów jest troszkę zmarginalizowana, ale za to są Drengirowie. Generalnie koncept kozackiej rasy przerośniętych krwiożerczych roślin całkiem mi się podoba i z chęcią chciałbym ją zobaczyć w przyszłych projektach. Mięso musi się zgadzać! Na plus pojawienia się mistrzyni Jedi z rasy Lurmenów, a także dwóch Lasatów. Cieszą takie nawiązania do innych pozycji. Fajnie też było dowiedzieć się co nieco o przeszłości Cohmaca i Orli, a także pozytywnie oceniam to, że umiejętnie podsumowano to na końcu powieści. No i oczywiście wspomnienia o Sithach jak zawsze na propsie. Dopóki opowiadana jest ich historia, znajdowane są ich artefakty, ale oni siedzą w ukryciu i nie odbierają pałeczki głównego złego w serii od Nihilów to jestem zadowolony. Na minus zapisałbym jedynie powoli rozwijającą się akcję powieści, ale nie jest to jakoś bardzo rażące i całość czyta się bardzo przyjemnie.

  LINK
 • Re: Into the Dark (Claudia Gray)

  Gator 2021-03-30 17:20:39

  Gator

  avek

  Rejestracja: 2018-10-10

  Ostatnia wizyta: 2021-10-23

  Skąd: Zbąszynek

  Jak na razie, moja ulubiona książka z "The High Republic". Najciekawsze, według mnie, były dwie postacie: Orla Jareni i Cohmac Vitus. Jest to dwójka Jedi, którzy nie zgadzają się do końca z Radą, a to jakie mają ku temu powody, zostaje wyjaśnione w retrospekcjach.
  Nihilowie zostają przedstawieni w książce od trochę innej strony i okazuje się, że nie są jedynym zagrożeniem dla Galaktyki.
  Również Geode jest świetny.

  LINK
 • Warszawka

  Mossar 2021-09-11 14:31:23

  Mossar

  avek

  Rejestracja: 2015-06-12

  Ostatnia wizyta: 2021-10-23

  Skąd:

  W Warszawie są jakieś targi książki i sprzedają tam przedpremierowo W Ciemność i Hana Solo.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..