TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Seriale

Better Call Saul

darth_numbers 2021-11-24 23:02:28

darth_numbers

avek

Rejestracja: 2004-08-03

Ostatnia wizyta: 2022-05-24

Skąd:

czyli o tym jak robić prequele i spin-offy.
Co by o jakości Breaking Bad nie mówić, okazało się być całkiem popularne a na dodatek wypełnione ciekawymi postaciami o niejasnym pochodzeniu i motywacjach. Taka mieszanina tworzy punkt zaczepienia i dobrą okazję do opowiedzenia kolejnej, "skojarzonej" z BB historii, przykucia fanów poprzednika do TV na kolejne sezony, i skoszenia grubych milionów dolców.

BCS jest jednocześnie i Prequelem, i Spin-Offem, ponieważ za jednym zamachem odpowiada na pytanie co było wcześniej, jak i przybliża burzliwe losy bohaterów drugo- i trzecioplanowych znanych z poprzednika. Opowieść koncentruje się na postaci znanej i lubianej (?), czyli skorumpowanym prawniku i uber-cwaniaku znanym pod pseudonimem Saul Goodman. Saul jakiego znamy z BB jest czystej wody przestępcą, egzystującym na krawędzi praworządnego społeczeństwa pod przykrywką prawnika z gębą pełną bezczelnych marketingowych frazesów o sprawiedliwości i obronie najsłabszych przed bezwzględnością "systemu".

Better Call Saul przedstawia drogę tytułowego bohatera od zwykłego osiedlowego cwaniaczka do prawdziwego wyznawcy Ciemnej Strony. Upadek (domniemany) Saula możemy obserwować w 5 aktualnie dostępnych na Netfliksie sezonach. Finał jeszcze nie nastąpił, więc nie znamy wszystkich szczegółów, aczkolwiek to co już zostało powiedziane, maluje naprawdę ciekawy obraz.

Okazuje się mianowicie, że Saul Goodman naprawdę nazywa się James McGill. W toku akcji poznajemy jego dzieciństwo, młodość, relacje rodzinne, rozwój kariery. Mały Jimmy widzi jak naiwność i wiara w dobro innych ludzi niszczy jego ojca. Starszy brat Jamesa jest błyskotliwym perfekcjonistą wierzącym w ład i porządek w świecie. James od bardzo wczesnej młodości widzi ten świat w kategoriach chaosu, jako dżunglę w której przetrwa tylko sprytniejszy, silniejszy, bardziej bezwzgędny osobnik. James nie dysponuje siłą fizyczną, więc musi posługiwać się siłą umysłu, a z czasem również staje się coraz bardziej bezwzględny i odrzuca nakazy moralne wewnętrznego głosu "sumienia".

Ten konflikt Ładu i Chaosu w osobach dwóch braci stanowi główną, symboliczną oś tej historii przez pierwsze trzy sezony. To, co następuje póżniej, to swego rodzaju trumf Chaosu i stopniowy upadek Jamesa McGilla - można powiedzieć, że mamy czyste, gwiezdnowojenne przejście bohatera o dobrych intencjach, na Ciemną Stronę. James staje się Saulem Goodmanem - scena przyjęcia tego pseudonimu naprawdę robi wrażenie. Z czasem popełnia coraz więcej złych i destruktywnych czynów, czasami zupełnie nie sprowokowanych, znajdując oczywiście dla nich racjonalne uzasadnienie.

Ciężko w zasadzie powiedzieć, o czym tak naprawdę opowiada BCS, poza tą kosmiczną rywalizacją Ładu i Chaosu, oraz upadkiem Jamesa/Saula w zło. Serial jest bardzo bogaty w symbolikę, przy czym nie jest to jakiś postmodernizm bo podział na dobro i zło jest wyraźny i niekwestionowany (bardziej niż w Breaking Bad) a istnienie prawd absolutnych w tym fikcyjnym świecie jest faktem. W tle głównej historii rozgrywa się również bardzo skomplikowana akcja drugoplanowa, zagęszczająca atmosferę i wprowadzająca nowych/starych bohaterów. Poznajemy między innymi tragiczną historię Mike`a Ehrmantrauta. Fani klasycznych kryminałów będą wniebowzięci. Zainteresowani działaniami meksykańskich karteli też dostaną "małe conieco". Bohaterowie "drugoplanowi" stanowią ogromną siłę tego serialu - tzw worldbuilding najwyższej klasy.

Generalnie rzecz ujmując, BCS jest bardzo dobre. Moim zdaniem lepsze od Breaking Bad. Polecam. Rzecz jest fantastycznie napisana, dialogi iskrzą, bohaterowie żyją. Cały serialowy świat ma sens, poniewaź ani wydarzenia, ani postacie nie ezgystują w próżni, wszystko ma swoją przyczynę oraz konsekwencje. Jest to mechanizm znany z BB, ale tu został doprowadzony do perfekcyjnej formy.

Można by się rozpisywać, ale szkoda psuć potencjalnym widzom przyjemność z oglądania. Fani SW powinni obejrzeć, kwestia upadku bohatera w Ciemność jest nam w końcu szczególnie bliska

LINK
 • Re: Better Call Saul

  rebelyell 2021-11-25 22:07:55

  rebelyell

  avek

  Rejestracja: 2009-12-01

  Ostatnia wizyta: 2022-08-13

  Skąd: Kovir

  Dla mnie wciąż BB lepsze, ale BCS niewiele mu ustępuje i chyba z sezonu na sezon zbliża się do poziomu poprzednika. Odenkirk grający główną rolę wyczynia niesamowite rzeczy, zaś taką postać Mike`a to ja mogę oglądać nawet jak robi zakupy Z niecierpliwością czekam na następny sezon!

  LINK
  • Re: Better Call Saul

   darth_numbers 2022-03-13 18:55:20

   darth_numbers

   avek

   Rejestracja: 2004-08-03

   Ostatnia wizyta: 2022-05-24

   Skąd:

   rebelyell napisał:
   Dla mnie wciąż BB lepsze, ale BCS niewiele mu ustępuje i chyba z sezonu na sezon zbliża się do poziomu poprzednika.
   -----------------------

   Oczywiście jest to kwestia osobistych preferencji, doświadczeń, etc. Ja chyba jednak wolę BCS. BB miało bardziej "wystrzałową" fabułę, ten pomysł z wejściem w świat przestępczy człowieka, który chował się pod maską fajtłapy był naprawdę niesamowity. BCS nie startuje z takiego poziomu zagrożenia, jakim jest wyrok śmierci. Ot życie drobnego nieudacznika-kombinatora, który nagle dostaje w swoje ręce o wiele skuteczniejsze narzędzia. Ta powolna transformacja Jimmiego w Saula jest dla mnie osobiście fascynująca. Gość który długo był zerem, próbuje się podnieść na wyższy poziom, ale za jaką cenę i gdzie tak naprawdę trafia? Czy to on jest ofiarą złego świata? Czy Chuck miał rację?

   Odenkirk grający główną rolę wyczynia niesamowite rzeczy, zaś taką postać Mike`a to ja mogę oglądać nawet jak robi zakupy Z niecierpliwością czekam na następny sezon!
   -----------------------

   Obsada absolutnie mistrzowska. Wygląda na to, że doczekaliśmy się 6 - niestety już ostatniego - sezonu. Patrz niżej

   LINK
   • przed ostatnim sezonem

    rebelyell 2022-03-14 20:55:27

    rebelyell

    avek

    Rejestracja: 2009-12-01

    Ostatnia wizyta: 2022-08-13

    Skąd: Kovir

    darth_numbers napisał:
    Oczywiście jest to kwestia osobistych preferencji, doświadczeń, etc. Ja chyba jednak wolę BCS. BB miało bardziej "wystrzałową" fabułę
    -----------------------

    Jasne, zgadzam się, co nie zmienia faktu, że obie produkcje uważam za najwyższej jakości. A może też wpływ na moją ocenę ma fakt, że to BB było pierwsze? (coś jak pokolenie OT za najlepsze do końca świata będzie uważało OT, a pokolenie wychowane na PT jest w niej bardziej bardziej zakochane niż starsi oraz ci, których wtedy jeszcze nie było na świecie ) Kto wie.    darth_numbers napisał:
    Wygląda na to, że doczekaliśmy się 6 - niestety już ostatniego - sezonu. Patrz niżej
    -----------------------

    Czekam z wielką niecierpliwością! Jestem pewien, że się nie zawiedziemy

    LINK
 • Trailer sezonu 6

  darth_numbers 2022-03-13 19:07:57

  darth_numbers

  avek

  Rejestracja: 2004-08-03

  Ostatnia wizyta: 2022-05-24

  Skąd:

  Mamy w końcu trailer sezonu 6, na którym skończy się "prequel" do słynnego Breaking Bad. Premiera 18 kwietnia.

  https://www.youtube.com/watch?v=Qz3u06eXf0E

  Trailer będzie (niestety) zupełnie niezrozumiały dla nikogo, kto nie oglądał poprzednich sezonów. Mała ciekawostka dla fanów SW: ostatnia kwestia wypowiedziana w trailerze powinna brzmieć bardzo znajomo!
  Korzystając z okazji jeszcze raz polecam ten serial: jest fantastycznie napisany, zagrany, zdjęcia i reżyseria bardzo dobre. Szczególnie zdjęcia, po prostu piękne. Pierwsza klasa. Osobiście uważam BETTER CALL SAUL za najlepszy serial, jaki kiedykolwiek widziałem, i jedną z najlepszych historii w ogóle, gdzieś na poziomie Ojca Chrzestnego. Moim zdaniem to właśnie takie produkcje powinny być inspiracją dla współczesnych Gwiezdnych Wojen, zarówno kinowych jak i serialowych. Tym bardziej, że BCS dotyka bardzo podobnych tematów, pomimo braku jakichkolwiek związków z fantastyką.

  LINK
 • Re: Better Call Saul

  disclaimer 2022-04-10 14:42:23

  disclaimer

  avek

  Rejestracja: 2016-03-06

  Ostatnia wizyta: 2022-08-13

  Skąd: Szuflada George'a Lucasa

  Panie, jestem na 3 odcinku 5 sezonu, przez 4 poprzednie ledwo przewinie się jakiś wątek wybijający z letargu. O ironio, jak na postać tytułową, Jimmy jest najmniej ciekawą postacią, oczywiście zaraz po Kim Mike siedzący przed TV w domu przez 10h byłby bardziej zajmujący od tych wszystkich generycznych kłótni z bratem w foliowym kocyku, rozstań i powrotów, kancelaryjnych krętactw. Słodzić to można, tylko z umiarem

  LINK
  • Re: Better Call Saul

   disclaimer 2022-04-26 15:50:50

   disclaimer

   avek

   Rejestracja: 2016-03-06

   Ostatnia wizyta: 2022-08-13

   Skąd: Szuflada George'a Lucasa

   6x3 Nacho, Gus, Mike - grube sprawy się tu dzieją, Saula tyle co kot napłakał. I dobrze.

   początek spoilera RIP Nacho, nie spodziewałem sie, że go ubiją na początku sezonu koniec spoilera

   LINK
  • Re: Better Call Saul

   disclaimer 2022-07-12 18:01:38

   disclaimer

   avek

   Rejestracja: 2016-03-06

   Ostatnia wizyta: 2022-08-13

   Skąd: Szuflada George'a Lucasa

   Bardzo dobry start drugiej połowy, jest napięcie, brak zbędnych fillerów, gwarantowany zonk że tak prędko początek spoilera rozwiązali wątek Lalo. Miał wkurzający ryjec koniec spoilera

   LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..