TWÓJ KOKPIT
0
FORUM Senat galaktyczny

Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

darth sheldon hiszpański inkwi 2022-04-24 18:11:33

darth sheldon hiszpański inkwi

avek

Rejestracja: 2014-08-04

Ostatnia wizyta: 2022-12-08

Skąd: Topola Wielka

Ponoć może dojść do przekazania Polskich T-72 dla Ukraińców, z racji ich znajomości w tym sprzęcie. w zamian mamy dostać brytyjskie Challengery. Z tego co słyszałem to może doprowadzić do ostatecznego rozpadu logistyki w armii, ale nie znam się na tym za bardzo więc ciężko mi stwierdzić.

https://defence24.pl/polityka-obronna/brytyjskie-challengery-2-w-polsce-zamiast-t-72

LINK
 • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

  AJ73 2022-04-24 18:24:07

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Brytyjczycy na swoich czołgach mają być tymczasowo, do czasu przybycia pierwszych Abramsów. O kupnie przez naszą armię nikt nie mówi.
  Dla mnie dziwnym jest, że to nie Amerykanie wyszli z taką propozycją - a powinni. W końcu, to od nich kupujemy te czołgi.

  LINK
 • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

  bartoszcze 2022-04-24 18:24:54

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  I tak ta logistyka była już całkowicie rozwalona za sprawą zamówienia Abramsów obok Leopardów i T.

  LINK
  • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

   Finster Vater 2022-04-25 02:01:09

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Niemcy ogarniali logistykę przy 8 typach w tym kilka w różnych podwariantach, Sowieci dawali radę przy swoim bardaku przy 4, amerykanie przy pidobnej liczbie i zdecydowanie roznych podwariantach, a nasi "nie dadzą rady" przy trzech podstawowych....

   LINK
   • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

    bartoszcze 2022-04-25 07:14:16

    bartoszcze

    avek

    Rejestracja: 2015-12-19

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Jeden z Wszechświatów

    Abstrahując od tego ile mamy "swoich podstawowych", to dla leopardów, abramsów i challengerów nie będziemy producentami części

    I tak, podczas IIWŚ w jednej tylko dywizji Maczka mieliśmy od groma różnych typów czołgów (na szlaku bojowym shermany, cromwelle i stuarty), ale też zdaje się poziom skomplikowania technicznego wzrósł od tamtej pory i niekoniecznie da się dorobić na tokarce.

    LINK
    • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

     Finster Vater 2022-04-25 11:45:12

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     Do Leosi dostaliśmy komplet części, Abramsy kupujemy z magazynem części , poza tym te czołgi (jak i Challengery) są w sporym stopniu zestandaryzowane w ramach NATO (podobnie jak samoloty itd.)

     Koszmar logistyczny jest wtedy, gdy nie mamy części zamiennych, bo żeby zadowolić wodza wielkością produkcji wszystkie przeznaczyliśmy na produkcję samych czołgów. W rezultacie z 200 Panter tracimy 13 w walkach pod Kurskiem i nastepne 80 uszkodzonych porzucamy/ niszczymy w warsztatach naprawczych, bo nie mamy części aby je naprawić przez kilka tygodni.

     LINK
 • Koszta vs możliwości

  AJ73 2022-04-25 17:55:01

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Odnośnie tematu, który jak widzę się rozwinął to dodam, że zupełnym szaleństwem byłoby rozważanie kupna trzeciego czołgu. Choć jestem sobie w stanie wyobrazić, że pomysł, by kupić od Brytyjczyków czołg, może zapalić się w błaszczakowej główce. Bierzmy jednak choć raz, zamiary na koszta.
  Abrams w naszej wersji wypasionej jest większy i cięższy +/- 15 ton od Leona, co musi skutkować o wiele, wiele wyższymi kosztami eksploatacji. To chyba najbardziej pieniądzożerny czołg na świecie. Ale dorzućmy jeszcze to o czym nie mówi się zbyt wiele, czyli wykluczenie naszej zbrojeniówki z obsługi tych czołgów, oraz wisienkę na torcie - musimy w najbliższych latach wyłożyć dodatkową i zapewne ogromną kasę na modernizację infrastruktury technicznej, terenowej, kolejowej.
  Także tego, mając Abramsa i Leo, pomysły na jeszcze trzeci czołg byłyby tak nie za bardzo. Co więcej, fun fakt jest taki, że Abrams, pomimo jego walorów bojowych nie jest czołgiem, który kiedykolwiek był na poważnie brany pod uwagę w planach zakupowych naszej armii. W planach od zawsze był czołg średni, manewrowy i z dużą siłą rażenia, a nie czołg wagi ciężkiej, jakim Abrams niewątpliwie jest.

  A ponieważ Abrams z zupełnie nieskrojonym pod zapotrzebowanie naszych sił powietrznych efem 35, wyssą niemal do denka budżet na armię, to zupełnym szaleństwem zakupowym byłby pomysł, by dokupić jeszcze brytyjskie Challengery.
  Ale nawet, pomijając już te błaszczakowe zakupy, to wojna na Ukrainie dobitnie pokazuje, co powinniśmy kupić z niewątpliwie długiej listy wojskowych życzeń, jako rzecz pierwszą.
  A są to, wielowarstwowa opl z rozpoznaniem, drony a najlepiej stada dronów, i artyleria. Nowe czołgi - na ten moment, nie są nam potrzebne, ponieważ ich wystawianie w przypadku gdy nie mamy ich czym i w pełni skali kraju osłaniać, będzie przypominało strzelanie do puszek, w potencjalnym konflikcie.

  Zatem, skoro już ten spasiony Abrams rozjedzie nam świeżo położone drogi, to niech już zrobi to w teamie z Leo. Trzeciego do pary naprawdę nam już nie potrzeba

  LINK
  • Re: Koszta vs możliwości

   Finster Vater 2022-04-25 18:41:28

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Ale Ty tak na serio??? Hospody pomyłuj...

   Primo,i raz na zawsze - broń ma być dobra, a nie tania, eko, mniej paliwożerna itd. I obecnie nic lepszego od Abramsa nie ma i długo nie będzie (znaczy jest Merkawka trzecia, ale to bardziej potrzebna komuś kto zamierza okupować jakieś terytoria i mieć transporter o wytrzymałości czołgu). dodatkowo - Abramsik ma turbinę wielopaliwową więc pojedzie na tym co się akurat do niego wleje.

   No i jest cięższy, ale zgadnij dlaczego? może na ten przykład ma lepszy pancerzyk? Jak ci przeszkadza ciężar, to podpowiem - T-55 jest sporo lepszy, a T-34 to już w ogóle. a nasz przedwojenny TKS to no całkowicie ekonomiczny w porównaniu do nich.

   to takie panarydzośmigłowemyślenie P-11c jest tańszy w zakupi i eksploatacji od P-24, więc jasne jest co wybierzemy dla siebie a co sprzedamy na eksport...

   "oraz wisienkę na torcie" - tak, dokładnie - tekst żywcem przepisany z Der Onetowej Żenajdy, lecący ostrym suworowizmem...

   "musimy w najbliższych latach wyłożyć dodatkową i zapewne ogromną kasę na modernizację infrastruktury technicznej, terenowej, kolejowej." - No po tym jak lata temu PO zlikwidowało masę połączeń kolejowych i przestało utrzymywać infrastrukturę to musimy, ale tu nie ma powiązania że "zpowodu Abramsiów"Bo niby dlaczego? Bo wazy 70 ton? Wolne żarty, mosty kolejowe przeznaczone do transportu cięższego wytrzymują 200 ton na oś. Teraz oblicz sobie ile załadowany na czteroosiową lorę nacisku będzie miał Abrams na takim moście.

   Zupełnie od czapy jest argument że Abramsy "rozjezdzą nam nowe drogi" - nikt czołgami w czasie pokoju nie jeździ po drogach, wozi się je koleją a do transportu od stacji są specjalne naczepy. Dla Twojej informacji - Abramsy już jeździły po Polsce, brały udział w manewrach w Świętoszowie i jakoś mosty się nie załamały, drogi się nie zniszczyły. Dziwne, prawda?

   Oczywiście f-35 też przeszkadza, no bo jak to, Polska będzie miała nowoczesne samoloty, zdolne współpracować z najnowocześniejszymi systemami US Army/AF i NATO? No skandal...

   To co piszesz, to wcale tego wojna na Ukrainie nie pokazuje, pomijając że to przecież politycy PO tak protestowali, jak kupowaliśmy Bayraktary Wy po prostu będziecie protestować zawsze, czego by rząd nie zrobił, głupiego czy mądrego - jesteście jak ten Jasio co krzyczał "wilk, wilk" aż go zaczęli ignorować zupełnie, nawet gdy przyszedł prawdziwy wilk. Wojna na Ukrainie pokazuje, że czołgi są potrzebne każdej armii (a im bardziej opancerzone tym lepiej. Gdyby czołgi nie były potrzebne, to Ukraińcy by tak nie prosili nas i państw sąsiednich, aby im ich jak najwięcej podesłać. Zamierzasz wykonywać kontrataki, przełamywać obronę i prowadzić głębokie operacje samą piechotą? No to wyrazy współczucia dla podwładnych.

   A "Challengery", jak się da kupić po taniości lub wręcz dostać, to czemu nie? To dobre czołgi były, a lepiej mieć czołgi niż ich nie mieć. Brytyjczycy linię produkcyjną dawno rozebrali, więc ni ma tutaj mowy o jakichś całkowicie nowych maszyna.

   LINK
   • Re: Koszta vs możliwości

    Finster Vater 2022-04-25 19:41:37

    Finster Vater

    avek

    Rejestracja: 2016-04-18

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kazamaty Alkazaru

    Literówka mi się wkradła nieświadomie, bo nacisk na oś minimalny to jest 20 ton, nie 200

    LINK
   • Re: Koszta vs możliwości

    AJ73 2022-04-25 22:41:44

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2022-12-07

    Skąd: Strike Base XR-484

    -"Wy po prostu będziecie protestować zawsze, czego by rząd nie zrobił, głupiego czy mądrego - jesteście jak ten Jasio co krzyczał "wilk, wilk" aż go zaczęli ignorować zupełnie, nawet gdy przyszedł prawdziwy wilk."

    , ale dlaczego sprowadzasz to od razu do Wy-My ? i lecisz mi "Der Onetem" i PełO ? ... Ja nie robię propagandy, nie neguję sensu stricte, że pis kupił te tanki. W ogóle źle odczytujesz to co napisałem (pewnie dlatego, że umieściłem Błaszczaka ), bo to nie jest żadna krytyka z mojej strony, tylko zasadne pytania które mądrzejsi ode mnie też zadają. To w końcu są ogromne pieniądze, na które trzeba będzie pożyczyć kasę, a nie sztuką jest wejść do sklepu i wydać kasę na topowy sprzęt. Sztuką jest wydać kasę na sprzęt dobry, niewiele ustępujący najlepszym i najdroższym rozwiązaniom, ale skrojony dokładnie pod wymagania wojska, i tańszy. Także w eksploatacji. A Abramsa po prostu wzięto z półki, i żadnych pytań o sens tego zakupu nie było.

    Ja wiem dlaczego Abrams jest aż tak cięższy, i nie neguję też walorów bojowych tego czołgu, co wyraźnie zaznaczyłem w swoim krytykanctwie I nie w tym rzecz, że będziemy mieli oprócz 16stek, następne nowoczesne samoloty. Rzecz w tym, czy akurat to efy35 są potrzebne naszemu lotnictwu, bo ich możliwości nie wykorzystamy w pełni o czym mówią byli piloci. Samolot ten wychodzi bardziej poza bycie samolotem wojskowym, a jest bardziej platformą bojową, częścią całego usieciowionego środowiska pola walki w którym ma działać i współpracować z innymi systemami. A my jesteśmy, i jeszcze długo pozostaniemy na etapie analogowej armii, i o wykorzystaniu możliwości tego samolotu możemy tylko pomarzyć.


    "Kontrataki, przełamywać obronę i prowadzić głębokie operacje" ...]
    To akurat jest błędne rozumowanie i już od dawna na szczęście nie aktualne, gdyż na szczęście jesteśmy po tej lepszej stronie mocy - czyli NATO. Które jest na szczęście sojuszem obronnym. Nie w głowie mu kontrataki i głębokie operacje. Na nasze szczęście
    Przypomnę, że nasza doktryna to koncepcja obrony, i skutecznej, w miarę szybkiej odpowiedzi w taki sposób, by potencjalny agresor szybko zdał sobie sprawę, że będzie jak po grudzie. Mu szło.
    Ja zresztą już gdzieś tam pisałem, że sposób myślenia o obronności w Szwecji czy Finladnii, to kierunek w którym powinniśmy podążać.

    Co do Ukrainy, to oni proszą o sprzęt ciężki. Co nie oznacza samych czołgów. Głównie o artylerię, amunicję krążącą która robi sito z tanków, broń p-panc., przeciwlotniczą, drony, haubice, moździerze itd. Czołgi też oczywiście, ale na ten moment to co wymieniłem jest kluczowe, by wygrać w Donbasie. I nawet gdyby to wszystko mieli, to gdy stosunek sił jest 5, 10 do 1, to sam przyznasz, że bez pomocy z zewnątrz nie sposób wygrać.
    Nie wiem też, czy wiesz, że to właśnie ta Ukraińska piechota - a nie regularna armia, robią doborowym kacapskim jednostkom jesień średniowiecza. Gdyby to było tak jak ruscy zakładali, czyli, że Ukraina stanie na przeciw i będzie jeszcze te kontrataki wyprowadzała, to było by przez ruskich pozamiatane po tygodniu-albo dwóch.
    Innymi słowy, sposób myślenia i dowodzenia ruskich wzięty niemal żywcem z 2WW, przegrywa ze współczesnym sposobem i taktyką prowadzenia działań wojennych.
    To nie Ukraina z czasów aneksji Krymu. To zupełnie inne wojsko. Wnioski z tamtego okresu zostały wyciągnięte, co jest jednym z powodów porażki kacapów w tej wojnie. Bo w sumie, jest to ich porażka.

    A Brytole jak chcą nam Challengery zostawić za darmochę najlepiej, to oczywiście - czemu nie ?. Miejsce się u nas zawsze znajdzie


    LINK
    • Re: Koszta vs możliwości

     Finster Vater 2022-04-26 00:51:48

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     Na szybko - sens jest taki, że właśnie są "od ręki", i dostajemy od tej "ręki" cały pakiet, amunicję bojową i cwiczebną, trenażery, wozy techniczne- ewakuacyjne i nawet mosty do przekraczania rzek, o które tak się nads ekszperci tak boją. Alternatywa... nie ma w zasadzie - na takie Leosie w takiej ilości to by trzeba czekać 10 lat. A wojnę mamy tuż za progiem.

     A co do spalania - fun fact z Ukrainy - okazało się że w warunkach bojowych ruskie diesle palą 2-3 razy tyle niż powinny, bo prędkość to życie, a diesle są "eko" (hehe) na wolnych obrotach, a nie w czasie jazdy na pełnych i częstych zatrzymywań. A potem stają z braku paliwa, bo wedlug obliczeń nie powinny tyle palić. Już pomijając taki fakt, ze Abramsik z turbiną jest gotowy do dzialania zaraz po odpaleniu z zimnego startu, a kacapskie dieselki jie za bardzo.

     Nie wspominając, że dostaniemy je w najnowoczesniejszej wersji, tylko hamerykany takie mają.

     Co do wykorzystania czołgów - to że kacapia nie potrafi ich używać (generalnie, bo widzialem też filmiki jak ostrzelana javelinami kompania rozwija się szybko na pełnych obrotach i ze zwierzyny staje się myśliwym) nie oznacza że ich czas się skończył. Po szczegóły odsyłam do pana Zalogi, ale chyba nie będzie miał czasu aby tu się udzielać

     A efy są przydatne np. do naprowadzania rakiet na dopiero co wystrzelone pociski manewrujące, dzięki swojej głębokiej integracji z innymi systemami, naprowadzanie szesnastek na cele itp. ogólną dominację pola walki. W sumie to nadi trafili idealnie z tym zakupem, bo teraz to znowu musielibyśmy sobie poczekać i czekać. Bez jakiejś specjalnej alternatywy.

     LINK
    • Re: Koszta vs możliwości

     Lord Budziol 2022-04-26 11:34:54

     Lord Budziol

     avek

     Rejestracja: 2011-02-12

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Imperial City

     AJ73 napisał:
     [cytat]-
     "Kontrataki, przełamywać obronę i prowadzić głębokie operacje" ...]
     To akurat jest błędne rozumowanie i już od dawna na szczęście nie aktualne, gdyż na szczęście jesteśmy po tej lepszej stronie mocy - czyli NATO. Które jest na szczęście sojuszem obronnym. Nie w głowie mu kontrataki i głębokie operacje. Na nasze szczęście

     -----------------------

     Generalnie ja tam staram się być neutralny i nie włącząć w wojenki użytkowników ;p ale w temacie samych kontrataków to naprawdę zazdroszczę optymizmu bo rozumiem że skoro wykluczasz wyprowadzane przez nasze wojska kontrataki to zakładasz że obronimy się na samej granicy i nawet na metr ruskich nie wpuścimy?

     LINK
     • Re: Koszta vs możliwości

      AJ73 2022-04-26 17:38:02

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2022-12-07

      Skąd: Strike Base XR-484

      Tam zaraz wojenki użytkowników. Moderacji zbyt często i niepotrzebnie włącza się high alert, przez co zbyt pochopnie ucina fajne i ciekawie rozwijające się dyskusje

      - - - - - - - - - -

      Zaś kontratak kontratakowi nie równy.
      Zależy, czy mówimy o kontr-natarciach całych brygad czy pofantazjujmy - dywizji. Czy też może małych ale licznych batalionowych grup ?. Obronić się sami, nie obronimy. Nikt też wcześniej nie zakładał, że na granicy powstrzymamy nacierające całe dywizje ruskich. Strategia obronna naszego wojska nie zakładała, że staniemy na granicy i będziemy w razie czego uderzać, bo to by było szaleństwo w starciu z przeciwnikiem mającym taką przewagę ilościową. Poza tym, za bardzo nie mielibyśmy czym strzelać w te nacierające ichnie tanki. Nasz podstawy czołg nie byłby w stanie zrobić poważnego kuku ruskim T-80, bo nie mamy takiej amunicji w naszych twardych i tetetkach.
      Zadaniem naszej armii było po prostu jak najdłużej opóźniać nacierającego wschodniego agresora i czekać na szybki przerzut i wsparcie z zachodu jednostek NATOwskich.

      Nie jest tajemnicą, że wschodnia część naszego kraju nie dysponuje szczególnie licznym potencjałem wojskowym. To po stronie zachodniej jest główna część naszych sił zbrojnych, choć powoli to się zmienia. Między innymi za sprawą powołania OT i przerzucenia Leopardów z Żagania pod Warszawę. Czy pomysł z "rozmontowaniem" 11 dywizji z najlepszych czołgów był sensowny - nie mnie oceniać. Choć jeśli mówimy o kontrataku, to ... Tak, ta dywizja miała takie zadania. Na ile w przypadku wojny z przeciwnikiem - który kontolowałby naszą przestrzeń powietrzną wcześniej eliminując nam lotnictwo czy słabiutką opl, pomysł taki miałby szansę na skuteczną realizację, to chyba nie trzeba zgadywać.
      No i jest jeszcze ta nowa dywizja, której tworzenie ma wypełnić lukę południowo-wschodnią. To akurat ma sens, bo tam jest dziura po prostu, i ruskie jechałyby od granicy zatrzymując się dopiero pod Krakowem. Albo i dalej.

      Także za parę latek, jak już nowe Abramsy zostaną dostarczone, jak nowa dywizja z papieru stanie się realną siłą, jak będziemy mieć silną obronę przeciwlotniczą i nowe samoloty, które będą mogły swobodnie operować w naszej przestrzeni powietrznej - bez obaw, że zanim wystartują, to ich ruskie zniszczą, to tak. Wtedy możemy myśleć o kontratakach nawet spod naszej granicy. Na teraz takich możliwości nie mamy, choć oczywiście w naszym interesie jest, by takie możliwości mieć i w razie (nie daj boże) wojny szybko i skutecznie przejść z obrony do ataku

      LINK
 • Ruskie zakręcają nam kurek z gazem

  rebelyell 2022-04-26 19:38:56

  rebelyell

  avek

  Rejestracja: 2009-12-01

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Kovir

  PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego.
  Jeszcze kilka miechów do uruchomienia Baltic Pipe i będą nas mogli cmoknąć!

  LINK
 • Smok grasuje

  AJ73 2022-04-26 21:47:29

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Gaz gazem, poza tym i tak mogą nas cmoknąć. Olaf może nam zazdrościć, bo Niemce tego komfortu nie mają

  Dziwniejsze jednak przypadki ostatnimi dniami mają miejsce u ruskich. Można nawet im zacytować nasze przysłowie, że "kwiecień plecień ..." - niekoniecznie mając na myśli zimę.
  Była Moskwa, czas na Moskwę 2 - czyli Briańsk i jego rurociągi paliwowe, to jak zatopienie dumy floty czarnomorskiej. Ale przecież po drodze mieliśmy składy w Biełgorodzie, a to wsie im ostrzelano, a to kompleks wojskowy w Twerze. I nawet kombinat chemiczny, taki ładny. Pociągi też im się wykopyrkły ... dziwne.

  jak nic, Glaurung

  LINK
 • Re: Ruskie zakręcają nam kurek z gazem

  Wildek99 2022-04-28 09:23:20

  Wildek99

  avek

  Rejestracja: 2021-06-25

  Ostatnia wizyta: 2022-07-14

  Skąd:

  Dzisiaj czytałem, że podobno cztery kraje się wyłamały i zapłaciły w rublach za gaz. O Węgrach to wiadomo, ciekawe kto jeszcze?

  LINK
 • Re: Ruska Inwazja na Ukrainę, cz. 2

  AJ73 2022-04-28 19:43:42

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Ponieważ od 1 maja będziemy mogli zobaczyć na drogach w niemal całym kraju, duże kolumny naszego wojska (w związku z planowanymi ćwiczeniami). I w związku z tym, że to długi łikend, a więc jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli będziemy gdzieś się wybierać autem (a pogoda ma sprzyjać, według najnowszych danych), to po drodze możemy spotkać naszych przemieszczających się wojaków. I to o każdej porze dnia czy nocy.
  Także tego, nie wrzucajmy proszę na forum, informacji co gdzie jechało i jeszcze w jakiej ilosći. To zresztą jest prośba do wszystkich naszych rodaków od samego Dowództwa Generalnego SZ

  Zatem, podziwiajmy, i nie denerwujmy się potencjalnymi korkami, jakby co. No i cicho sza

  LINK
 • Gupie kacapy

  Finster Vater 2022-05-02 00:18:11

  Finster Vater

  avek

  Rejestracja: 2016-04-18

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Kazamaty Alkazaru

  wiedzą, że do Lwowa przyjeżdża Andżelina Żulia (to że to lans wojenny to osobna sprawa) - było nie było osoba rozpoznawalna nawet w jakichś górach Pakistanu i na wyspach Bora Bora. Nie mogą się powstrzymać choć kilka dni, tylko "jeb" rakietką, żeby przekaz medialny z Andżeliną poszedł w świat. Przecież to jest odpowiednik płonących domów robotników w Helsinkach w 1939 (z tym że tam niewyszkolinan kacapia rzucala bomby tam, gdzie najsłabsza obrona, a tu...)

  Takie mam wrażenie, że putler korzysta z tego samego doradcy co nasza totalna.

  LINK
 • Pobieda

  AJ73 2022-05-03 22:28:32

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Nie, nie zegarki,
  ale 9 maja, czyli zbliżający się sowiecki "dzień zwycięstwa" i teorie, co jeszcze ruskie mogą odwalić.

  Jedna mówi o tym, że putin tego dnia wypowie wojnę oficjalnie Ukrainie. Druga, że może zaatakować Mołdawię (coś tam ruskie knują w ostatnich dniach). Trzecia, chyba najbardziej prawdopodobna - jeśli miałbym obstawiać, że może w swoim przemówieniu uznać "republiki Doniecką i Ługańską" za terytorium rosji.
  Pojawiają się jeszcze jakieś bajki Franciszka, że 9 będzie koniec wojny na Ukrainie, bo tak usłyszał ... Cóż, człowiekowi, który ostatnio w Corriere della Sera powiedział, że to "NATO za bardzo szczekało przy granicy z rosją, stąd wojna", chyba nie ma co wierzyć. Odleciał zupełnie.

  LINK
  • Japonia

   Finster Vater 2022-05-04 00:55:24

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Nie zapominajmy że dopiero co zaczęli też grozić Japonii. Mało im batów od Ukrainy, zamierzają się na Moldawię (w końcu godny ich przeciwnik z którym mają jakieś szanse) to jeszcze skaczą do Japonii. Ale głupi ci Rzymianie (wszak Moskwa to "Rzym wschodu" 😀

   A franek uczciwie pracuje na opinię ruskiej wtyki w Watykanie. Co prawda Janusza Kremlin-Moskwy nie przebije, ale rywalizacja poważna

   LINK
  • głuchy telefon

   bartoszcze 2022-05-04 11:31:12

   bartoszcze

   avek

   Rejestracja: 2015-12-19

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Jeden z Wszechświatów

   AJ73 napisał:

   Cóż, człowiekowi, który ostatnio w Corriere della Sera powiedział, że to "NATO za bardzo szczekało przy granicy z rosją, stąd wojna", chyba nie ma co wierzyć. Odleciał zupełnie.


   Oczywiście tak nie powiedział, ale do najlepszych tradycji należy opieranie się na tym, co sobie ktoś dopisał

   "Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona - dodał."
   https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/papiez-franciszek-o-wojnie-w-ukrainie-spotkanie-z-putinem

   Oryginał chyba tylko dla prenumeratorów, ale oryginalne włoskie streszczenie:
   "Tenta anche di ragionare sulle radici di questo comportamento, sulle motivazioni che lo spingono a una guerra così brutale. Forse «l’abbaiare della Nato alla porta della Russia» ha indotto il capo del Cremlino a reagire male e a scatenare il conflitto. «Un’ira che non so dire se sia stata provocata — si interroga —, ma facilitata forse sì»."
   https://www.corriere.it/cronache/22_maggio_03/intervista-papa-francesco-putin-694c35f0-ca57-11ec-829f-386f144a5eff.shtml

   ("abbaiare" oznacza szczekanie, lub gniewne pokrzykiwanie)

   Pojawiają się jeszcze jakieś bajki Franciszka, że 9 będzie koniec wojny na Ukrainie, bo tak usłyszał ...

   Orban miał mu powiedzieć, że Rosjanie mają plan skończyć 9 maja.

   Na placu Czerwonym rozdają samochody albo kradną rowery, co za różnica

   LINK
   • :D

    AJ73 2022-05-04 13:18:27

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2022-12-07

    Skąd: Strike Base XR-484

    No ale w czym problem ? ,

    - "NATO za bardzo szczekało przy granicy z rosją, stąd wojna".

    i cytat oryginalny z wirtualnej - "jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO"

    gdzie widzisz fundamentalną wręcz różnicę między tym co napisałem, a tym co zalinkowałeś, że musiałeś tak skrupulatnie, pedantycznie wręcz dbając o każdy szczegół z mojego posta, interweniować ?

    I oczywiście wiem (jak zapewne każdy, kto śledzi ostatnie wydarzenia), co mu powiedział (opierając się na podawanych informacjach) Orban odnośnie zakończenia wojny. Nie zmienia to faktu, iż są to bajki.
    Podobne do tych o rozdawanych samochodach na placu czerwonym, no ale nie będę się przecież czepiał szczegółów


    LINK
    • Re: :D

     bartoszcze 2022-05-04 13:29:03

     bartoszcze

     avek

     Rejestracja: 2015-12-19

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Jeden z Wszechświatów

     W niczym - ukradł, ukradli mu, ważne że był zamieszany w kradzież, kto by pytał o jakieś FUNDAMENTALNE SZCZEGÓŁY

     Bo w końcu liczy się tylko to, co chciałeś sobie napisać.

     LINK
     • Re: :D

      Asfo 2022-05-04 13:48:24

      Asfo

      avek

      Rejestracja: 2016-03-31

      Ostatnia wizyta: 2022-12-03

      Skąd:

      Sens jest zbliżony, a problem polega na tym, że NATO robiło coś wręcz przeciwnego, czyli nie dopuszczało Ukrainy do członkostwa i nie budowało stałych baz na wschód od Niemiec, w mylnym przekonaniu, że jak nie będzie się denerwować Putina, to może nie zacznie napadać na kraje w Europie, tylko mu wystarczą te które napada w Azji. Putin najwyraźniej uznał to za objaw słabości kruszącej się i zdegenerowanej EU, i właśnie dlatego zaatakował.

      Ale Franciszek z Ameryki albo o tym nie wie, bo nigdy się nie interesował, albo co gorsza ściemnia, z jakiś tajemniczych politycznych powodów.

      LINK
      • Re: :D

       bartoszcze 2022-05-04 14:26:58

       bartoszcze

       avek

       Rejestracja: 2015-12-19

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Jeden z Wszechświatów

       Oczywiście: "nie wiem, być może jednym z powodów" = "przyczyna"

       O innych kwestiach chwilowo nie będę dyskutował, bo nie o tym była mowa.

       LINK
       • Re: :D

        Asfo 2022-05-04 15:22:10

        Asfo

        avek

        Rejestracja: 2016-03-31

        Ostatnia wizyta: 2022-12-03

        Skąd:

        To nadal bardzo źle brzmi, bez uproszczenia też.

        LINK
        • Re: :D

         bartoszcze 2022-05-04 19:22:56

         bartoszcze

         avek

         Rejestracja: 2015-12-19

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Jeden z Wszechświatów

         Aczkolwiek ja nie wypowiadałem się o wypowiedzi Bergoglio, tylko o komentarzach opartych na przekręcaniu wypowiedzi, żeby było efektowniej.

         LINK
         • Re: :D

          AJ73 2022-05-04 20:26:44

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484


          Bez względu co uważasz w swoim przekonaniu (a kontynuować nie ma sensu, bo zaraz polecą bany), clue wypowiedzi Franciszka jest jakie jest i każdy to widzi. Możesz oczywiście na upartego obstawiać przy swoim, ale ani to niczego nie wnosi, ani pożytek z tego żaden.
          Jego zaś (Franciszka) wypowiedź można podsumować cytatem z Terlikowskiego, z którym chyba pierwszy raz w życiu się zgadzam - "Gdy osiągnięto już dno, nagle usłyszeliśmy pukanie od spodu". Tyle.


          LINK
         • Re: :D

          Finster Vater 2022-05-05 13:17:57

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          Tak się kończy "fajnokatolicyzm" vel. "fajnochrzescjaństwo", gdzie na siłę strara się być miłym dla wszystkich. Ladnie to pokazano w serialu "Amerykanie" - ruscy szpiedzy dobrzy, bo "walczą o pokój", a zbrojenia (ale tylko amerykańskie) złe, niedobre. Ludzie zachodu się nigdu nie nauczą, chyba że im kacapia zrobi wjazd na chatę i pobędzie tam kilka lat.

          "Niewiele tylko żądam... Aby w jego domu. Postojem tylko stanęli dwaj Dońce" - Słowacki "Beniowski" [nb. najlepsza polska książka ever]

          LINK
   • Re: głuchy telefon

    Hardrada 2022-05-05 12:54:22

    Hardrada

    avek

    Rejestracja: 2011-01-01

    Ostatnia wizyta: 2022-12-02

    Skąd:

    -"abbaiare" oznacza szczekanie, lub gniewne pokrzykiwanie

    A ja przyznam trochę nie kumam tej "linii obrony". U nas przecież też "szczekanie" oznacza nie tylko szczekanie psa.

    Za sjp.pwn.pl:
    2. szczekać pot. «wymyślać komuś lub oburzać się na coś»
    3. szczekać pot. «obmawiać lub oczerniać kogoś»


    Nadal jednak jest to słowo kojarzone ze szczekaniem psa i użyte zgodnie z powyższymi znaczeniami jest przez to nacechowane negatywnie. W sensie ktoś wymyśla komuś/oburza się/oczernia/itp. jak szczekający pies. Tak to zawsze rozumiałem.

    To nie jest więc tak tak jak ze słowem "zamek", który może dotyczyć średniowiecznego zamku, ale może dotyczyć zamka błyskawicznego lub do drzwi. Sprawdziłem kilka słowników online i wszystkie tłumaczą "abbaiare" jako "szczekać", nie podając żadnego innego znaczenia tego słowa.

    Sprawdziłem też w wyszukiwarce czy jakiś włoski serwis użyje w tym kontekście słowa "cane" (pies) i są takie wyniki: https://www.fattieavvenimenti.it/papa-francesco-la-nato-e-un-cane-che-ha-abbaiato-contro-la-russia-scatenando-il-conflitto/

    Zatem sądzę, że to jest zupełnie jak z polskim "szczekać" i tłumaczenie o szczekającym NATO jest poprawne.

    LINK
  • Re: Pobieda

   darth sheldon hiszpański inkwi 2022-05-05 03:47:51

   darth sheldon hiszpański inkwi

   avek

   Rejestracja: 2014-08-04

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Topola Wielka

   Cóż trzeba pamiętać, że kraj Franciszka był kiedyś na wojnie z krajem Nato, i dość mocno dostali wtedy po głowie

   LINK
 • widzieliście taki miecz świetlny?

  bartoszcze 2022-05-06 13:10:35

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  Skoro sam Mark wrzucił, to i ja udostępniam
  https://twitter.com/MarkHamill/status/1522338834968551424

  LINK
 • Drugi do pary

  AJ73 2022-05-06 17:55:59

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484


  Jeśli wierzyć internetom, to władca wód wszelakich drugi raz się zezłościł i trójzębem walnął w ruskiego admirała. Znaczy w statek. Fregatę znaczy. Nie byle jaką zresztą, bo fregata "Admirał Makarow" to według ruskich nowoczesna (i kilka lat w służbie dopiero) jednostka, mogąca razić cele naziemne rakietami manewrującymi na baaardzoo duże odległości. Co czyni - albo czyniło ten okręt (jeden z trzech o ile się nie mylę) nieporównywalnie groźniejszym i skuteczniejszym w działaniach niż sławetna "Moskwa", która takich możliwości praktycznie nie miała.

  "Makarow" został trafiony Neptunem - albo Neptunami, w okolicach Wyspy Węży. Tak twierdzą Ukraińcy. ruskie natomiast oficjalnie mówią, że nic nie wiedzą, by okręt im się palił. Ale wysłali tam jednostki i śmigłowce ratunkowe. Na zimne pewnie chuchają

  LINK
 • Czerwony ambasador

  darth sheldon hiszpański inkwi 2022-05-09 13:39:54

  darth sheldon hiszpański inkwi

  avek

  Rejestracja: 2014-08-04

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Topola Wielka

  Czyżby ochrona też się niezbyt paliła do swojego zadania skoro tak daleko ludzie weszli

  https://wiadomosci.wp.pl/ambasador-rosji-oblany-farba-w-warszawie-6766965534432032a

  LINK
 • Chytre Polsko

  Finster Vater 2022-08-22 14:32:54

  Finster Vater

  avek

  Rejestracja: 2016-04-18

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Kazamaty Alkazaru

  Czesi zazdraszczają i trochę mają stracha też

  V době, kdy čeští politici odmítali jednu modernizaci staré techniky za druhou, čímž nechtěně podřezávali poslední kousky stromu pod skomírajícím českým obranným průmyslem, v době exemplárně zpackané modernizace tanku T-72, Polsko velmi chytře a systematicky budovalo vojenské kapacity.

  "W czasach, gdy czescy politycy odrzucali jedną za drugą modernizację starej technologii, tym samym nieumyślnie wycinając ostatnie gałęzie z drzewa drzewa dogorywającego czeskiego przemysłu obronnego, obecnie przykładem czego jest nieudolna modernizacja czołgu T-72, Polska bardzo sprytnie i systematycznie buduje swoje zdolności wojskowe."

  https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/polsko-tanky-leopard-raketomety-himars-letadla-f-16-f-35.A220818_133545_vojenstvi_erp

  Język czeski zbliżony, więc sądzę że można czytać bez problemu, co prawda uśmiechając się od czasu do czasu.


  LINK
  • Re: Chytre Polsko

   bartoszcze 2022-08-22 14:52:10

   bartoszcze

   avek

   Rejestracja: 2015-12-19

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Jeden z Wszechświatów

   Tyle że sami Czesi zwracają uwagę, że to portal należący do byłego premiera, który gra swoją grę

   A u nas z kolei np. się martwią, że kupujemy na potęgę i że rozwijanie haubic kupowanych od Koreańczyków może się kłócić z rozwijaniem Kraba, którego Ukraińcy nie mogą się nachwalić.

   LINK
   • Re: Chytre Polsko

    Finster Vater 2022-08-22 15:55:46

    Finster Vater

    avek

    Rejestracja: 2016-04-18

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kazamaty Alkazaru

    No wiadomo że Idnes to Babisa Zresztą "sekcja komentarzy" jest tam urocza, od "ruske kur...y" poprzez "Článek je skandální, autor si asi dělá srandu z lidí " aż po "lepse okupace s Polska nez s Nemecka a Ruska". I aż zadziwiająco dużo z kategorii " wszędzie dobrze gdzie nas nie ma" jak to "Dokonce i dálnic postavili 10x víc než my za stejné období, takže to už není náhoda, prostě máme jednu neschopnou vládu za druhou." lub też "Takže Polsku nezbývá než poděkovat za to, že generace po nás, budou číst o válce v Evropě tak maximálně v hodinách dějepisu.". czy choćby to "Poláci budují armádu a terminály na plyn a my zkušeně budujeme inovativní linku na pečení chleba." lub wręcz hasła do przyszłek kampanii wyborczej w PL "Poliaci majú rozum aj gule."

    A sam autor tekstu też w odpowiedzi napisał, niejako się tłumacząc "Jinak s tím, že bychom se měli u Poláků učit, jak budovat armádu a nakupovat pro ni výzbroj, to naprosto podepisuji a neopomínám to zmínit při všech svých schůzkách s našimi politiky."

    "Poza tym całkowicie zgadzam się z tym, że powinniśmy uczyć się od Polaków, jak budować armię i kupować dla niej uzbrojenie, i nie zapominam o tym wspominać we wszystkich moich spotkaniach z naszymi politykami." - ciekawe czy nasi totalni krytykujący wszystko i zawsze dla zasady (pozdrawiamy tutaj szczególnie redaktorów Onetu) to przeczytali, czy też będą dalej bajdurzyć o proklemlowskim PIS-ie, jak pewien mecenas, co się skumał z tymi, którzy go kiedyś chcieli wrzucić do wora i potem do jeziora.

    Co do Kraba - produkujemy i będziemy produkować, ale 18 sztuk na rok to nie jest tak za dużo (szczególnie jak się sprzedaje na eksport), więc trza kupić więcej (dużo). I uprzedzając - moce przerobowe nawet zwiększone o 100% wiosny nie uczynią, a linia produkcyjna będzie potrzebna do wyprodukowania tych 800 czołgów z indeksem PL.

    LINK
    • Re: Chytre Polsko

     AJ73 2022-08-22 18:46:47

     AJ73

     avek

     Rejestracja: 2017-10-12

     Ostatnia wizyta: 2022-12-07

     Skąd: Strike Base XR-484

     -Co do Kraba - produkujemy i będziemy produkować, ale 18 sztuk na rok

     Ponoć 24 sztuki wraz z wozami dowodzenia plus logistyka. Rocznie. Czyli jeden dywizjon. Zamówienia na Kraba wojsko złożyło na niecałe 100 sztuk. Część z już używanych przekazaliśmy Ukrainie, a i HSW dostała zamówienie na 50 Krabów dla Ukrainy.
     Fakt, moce przerobowe nawet zwiększone wielokrotnie w HSW nie dadzą rady wyprodukować tych 600 zamówionych K9, z czego pierwsze transze w wersji gorszej od Kraba. Stąd i prawdopodobnie Koreańczycy postawią nam fabrykę - albo i dwie, na te haubice, bo nie ma najmniejszych szans, żebyśmy dali radę sami to produkować w oparciu o aktualne moce przerobowe, bo pod takie potrzeby armii zostały ustawione. Jak powyżej, 24 sztuki rocznie.

     Zatem, te 600 sztuk K9, które zaorzą dalszy rozwój Kraba (to nie żadna teoria, Koreańczycy mają nam "sprzedać" know how i z ich pomocą mamy zbudować następcę Kraba.), plus jeszcze wprowadzany lekki Kryl. Wszystko ładnie, jest tylko jeden mały problem. Mianowicie, skąd brać kadry na te przyszłe wakaty ? ...

     LINK
  • Re: Chytre Polsko

   rebelyell 2022-08-22 18:57:08

   rebelyell

   avek

   Rejestracja: 2009-12-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kovir

   Nie wiedziałem, że jesteśmy tacy chytrzy Ale jednak mimo wszystko wolałbym, żeby nasi sąsiedzi, a przynajmniej ci, którzy mają podobne spojrzenie na Rosję, również rozbudowywali swoje zdolności wojskowe, a nie zostawali w tyle...

   LINK
 • A jednak

  AJ73 2022-08-31 18:35:14

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Wcześniejsze podejrzenia potwierdzają się. Ukraińscy piloci na Mig-ach 29 odpalają pociski antyradarowe. Czyjej produkcji, w jaki sposób im się to udało chałupniczą medtodą zintegrować, i kto(*) mógł w tym pomóc - nie wnikajmy, niech się orki głowią.
  W 189 dniu wojny, lotnictwo Ukraińskie wciąż istnieje, jak widać na filmiku ma z czego startować do akcji, i skutecznie niszczyć orkom na Krymie, ichnie radary.

  - https://twitter.com/DefenceU/status/1564570878825926658 - Tak trzymać !.

  (*) słyszałem, że podobno w każdym sklepie za rogiem takie rzeczy montują

  LINK
  • Re: A jednak

   Finster Vater 2022-08-31 19:19:33

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Dokładnie, takie antyradarowe pociski można kupić w każdym sklepie z antyradarowymi pociskami, a integrację to się zrobi w garażu u szwagra 😉

   W żadnym przypadku nie należy tego łączyć z faktem że Amerykanie przywieźli takie pociski do PL i cuś tam przy naszych mig-ach grzebali 😀

   Swoją drogą ciekawe, kiedy ktoś się doczepi do "88" w oznaczeniu pocisku?

   LINK
 • bolszewika goń

  bartoszcze 2022-09-08 19:22:49

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  Ukraińcy zrobili okupantom niespodziankę i nieoczekiwanie pocisnęli ich w słabym punkcie w obwodzie charkowskim. Efekt jest taki, że - przy delikatnej pomocy otrzymanych z Polski czołgów - wyzwalają miejscowość za miejscowością i za chwilę odetną od zaopatrzenia (są podobno kilka kilometrów od Kupiańska) całe zgrupowanie izjumskie próbujące nacierać na Donbas od północy

  ps bolszewika, bo orki na do widzenia zostawiły na maszcie sowiecką flagę
  https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1567538047692013570

  LINK
  • Re: bolszewika goń

   AJ73 2022-09-08 19:58:13

   AJ73

   avek

   Rejestracja: 2017-10-12

   Ostatnia wizyta: 2022-12-07

   Skąd: Strike Base XR-484

   Nie wiem na ile to prawda, ale w jakimś odcinku Wolski mówił między zdaniami, że nasze czołgi nie były do tej pory wystawiane do akcji. Być może to jest właśnie ten moment, a może jeszcze nie ?. Czy dzisiaj mamy jakiś większy przełom, trudno powiedzieć. Właściwie, to za wcześnie nawet mieć do tego powody. Jednak widać dobitnie, że gdyby Ukraińcy od początku dostawali nowoczesny zachodni sprzęt i jeszcze w ilościach jakie potrzebują, to sytuacja dzisiaj wyglądałaby zupełnie inaczej.

   LINK
   • Re: bolszewika goń

    rebelyell 2022-09-08 21:05:15

    rebelyell

    avek

    Rejestracja: 2009-12-01

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kovir

    Zwłaszcza jakby od początku mieli kilkanaście Himarsów. Ruskie by tak nie szarżowały w lutym.

    LINK
   • Re: bolszewika goń

    Influence 2022-09-09 15:49:08

    Influence

    avek

    Rejestracja: 2012-02-04

    Ostatnia wizyta: 2022-11-12

    Skąd:

    Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby Ukraina dostawała podobną pomoc do tej jaką dostaje od USA, Polski czy Wielkiej Brytanii od całego NATO. Druga rzecz to to, że ciężko oszacować realne ukraińskie straty, bo u nas (na "zachodzie") się o nich nie mówi. Sam Wolski od czasu do czasu zasłania się tym że "nie wolno mu o czymś mówić".

    Natomiast realnie, wydaje się na ten moment mało prawdopodobne aby Ukraina byłą w stanie wygrać jakąś dużą operację. Zaraz będziemy mieli połowę września a przesunięcie się linii frontu na korzyść Ukrainy o kilkadziesiąt kilometrów to wbrew pozorom nie jest aż tak dużo. Tegoroczna zima będzie kluczowa i będzie sprawdzianem dla wszystkich. I miejmy nadzieję że nie będzie dla nas zbyt sroga. I że NATO utrzyma "względną" jedność.

    LINK
    • Re: bolszewika goń

     Finster Vater 2022-09-09 16:27:17

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     Putin w zasadzie ma trzy wyjścia (teoretycznie) - wycofać się z zajętych obszarów, porzucić mrzonki o "Rosyjskim Chersoniu" i starać się zalegalizować status quo ante bellum i wrócić z zachodem do "business as usuall", bo przecież tam już nóżkami ze zniecierpliwienia przebierają - tylko że to z pewnością w kacapskich strukturach władzy byłoby poczytane jako oznaka słabości. Drugim jest ogłoszenie powszechnej mobilizacji pt. "wstawaj strana ogromnaja" i wojna totalna z Ukrainą, po jakieś wcześniejszej prowokacji w stylu wysadzenia jakiejś szkoły z dziećmi czy coś w podobnym stylu, z jakiego WoWa jest znany. Później krwawa acz nie za długa wojna z Ukrainą i całkowite jej podbicie. To oczywiście będzie kosztować miliony ofiar, ale ludzi w Rosji mnogo, a na Ukrainie nie, i Ukraina nie jest w żadnym sojuszu więc mimo dostaw będzie musiała walczyć sama. (tu jednak nasza sytuacja z 1939 była o wiele lepsza)

     Trzecie rozwiązanie to przekonanie Zeleńskiego że może być Mannerheimem. wojny - nawet tak ograniczonej Ukraina nie wygra a kontunuowanie takiej szarpaniny wykończy gospodarczo tak Rosję, jak i Ukrainę, a szans na zbrojną interwencję z zachodu nie ma i raczej nie będzie, tak samo jak na samodzielne odzyskanie zbrojnie Krymu. Pewnie jakieś warunki brzegowe będą, czyli Krym autonomiczny z "referendum" przyłączającym go do Rosji, zbuntowane republiki w ramach Ukrainy ale z pełną autonomicznością (de facto niezależne od Kijowa) - tak żeby każda ze stron mogła odtrąbić sukces i dać ozytywny przekaz dla swoich obywateli.

     Teoretycznie, po doświadczeniach na Ukrainie WoWa (i każdy kacapski przywódca) powinien też zrozumieć, że atak na jakikolwiek kraj NATO to cofnięcie Rosji do epoki kamienia łupanego, no ale, czy oni są zdolni do takich wniosków?

     LINK
     • Re: bolszewika goń

      Influence 2022-09-09 18:56:32

      Influence

      avek

      Rejestracja: 2012-02-04

      Ostatnia wizyta: 2022-11-12

      Skąd:

      Może też się okopać na zajętych pozycjach i czekać na to aż Niemcy i ekipa zerwą się ze smyczy USA i bezwarunkowo zaproponują mu powrót do "business as usuall". Bo jednak zimno i drogo to niefajnie.

      LINK
     • Re: bolszewika goń

      AJ73 2022-09-09 20:42:37

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2022-12-07

      Skąd: Strike Base XR-484

      Nie będzie już business as usual. Nie ma już powrotu do tego co było, bo wszyscy w Europie - nawet te zakute łby z Niemiec i Francji wiedzą, że po tym, jak zostali zrobieni i wystawieni na politycznych głupków, nie jest możliwym powrót do stołu z kimś, kto nie dotrzymuje wcześniejszych, latami dogadywanych dealów.
      W ogóle to jesteśmy świadkami zburzenia całego status quo, tak gospodarczego, jak i politycznego. Co z tego się zrodzi, to jeszcze długo nie będzie wiadomo. Ale że idzie już nowe, że zmiany będą, to już fakt jest.
      Tak samo nie będzie legalizacji tego co jest, nie będzie żadnego pokoju, dopóki ostatni kacap nie opuści Ukrainy. To zresztą jest niemal od początku powtarzane przez Zeleńskiego. W ogóle, po tym, co fiutinowe orki zrobiły, czy ktokolwiek sobie wyobraża, że Ukraińcy pójdą na jakąkolwiek ugodę ?. Nie ma takiej opcji.
      To będzie krwawa, i wieloletnia wojna na wyniszczenie, w której ktoś musi przegrać i nie będzie to Ukraina. Jest bowiem jedna fundamentalna rzecz, której nie zastąpi sprzęt z magazynów pamiętających ussr dorzucany orkom, nie zastąpi siłowy pobór który stosują fiutiniści na zajętych i okupowanych terenach, i nie zastąpi tego nawet mobilizacja - gdyby taką w Mordorze ogłoszono. Tym czymś jest determinacja i wola walki, którą mają Ukraińcy. To jest kluczowy czynnik, który pominął zupełnie w swoich kalkulacjach kremlowski kalkulator, i którego nie brali też pod uwagę zachodni wojskowi i politycy.
      Determinacja i wola walki jest po stronie Ukrainy, a tego brakuje orkom. I będzie brakować coraz bardziej.

      Czy ludzi w Rosji mnoga ? ... no tak nie za bardzo bym powiedział. Raz, że tych młodych to tak całkiem już sporo wyemigrowało, a dwa, że tego nie da się zrobić - znaczy rzucić tych mas na front, bez mobilizacji. Pamiętaj, że ichnia propaganda 24/h truje, że jest to "operacja specjalna" - nie wojna. A do operacji specjalnej nie robi się mobilizacji totalej, bo taką należałoby zrobić, jeśli chce się wygrać to co się zamierzało.

      Nie jest też możliwym, by w najbliższej dekadzie fiutin mógł zbrojnie zagrozić pribałtyce (atak na duży kraj = Polska, to już zupełne fantasy). Natomiast taki czarny dla nas (za te 5-10 lat) scenariusz zakłada, że gdyby się odważył, to my będziemy niestety jako pierwsi stroną tego konfliktu. I tu muszę pochwalić nasz nie-rząd, który całkiem dobrze wykorystuje to okienko czasowe na hurtowe (100 Apachów !) zakupy uzbrojenia. Nie wiem czy ktoś im to zasugerował z naciskiem (Amerykanie ?), czy może sam na to wpadli - czyżby symulowane gierki wojenne w których dostawaliśmy w d, jednak były tym kubłem zimnej wody, który zmienia wszystko ?. A może wiedzą coś, czego suweren nie wie ? ... Ale wracając, to jeśli wszystko dobrze się ułoży, to będziemy mieli armię, która z powodzeniem wybije z głowy niedźwiedziowi pomysły na jakiekolwiek przyszłe wojenki. No i północnej flance naprawdę mocne wsparcie - czyli Finów i Szwedów.

      LINK
      • na ten moment

       bartoszcze 2022-09-09 21:03:15

       bartoszcze

       avek

       Rejestracja: 2015-12-19

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Jeden z Wszechświatów

       to Wołodia się raczej ma do zastanawiania, czy mu Federacja wytrzyma

       a tymczasem doniesienia z frontu są takie, że orki panicznie uciekają z Izjumu, żeby uniknąć okrążenia

       LINK
      • Re: bolszewika goń

       Kathi Langley 2022-09-10 00:37:22

       Kathi Langley

       avek

       Rejestracja: 2003-12-28

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Poznań

       AJ73 napisał:
       Tym czymś jest determinacja i wola walki, którą mają Ukraińcy. To jest kluczowy czynnik, który pominął zupełnie w swoich kalkulacjach kremlowski kalkulator, i którego nie brali też pod uwagę zachodni wojskowi i politycy.
       ----------------------
       To jest dosyć zabawne, że wszyscy naokoło zapomnieli że Ukraina zawsze stawała kością w gardle, niezależnie od tego kto tam próbował podbijać

       Co do reszty się zgadzam, wyjątkowo ;p

       LINK
      • Re: bolszewika goń

       Influence 2022-09-10 16:04:23

       Influence

       avek

       Rejestracja: 2012-02-04

       Ostatnia wizyta: 2022-11-12

       Skąd:

       Jesteś wielkim optymistą. I życzę, zarówno Tobie, jak i sobie, żeby dokładnie tak to się potoczyło.

       Natomiast z większością rzeczy się niestety nie zgadzam. Determinacją o wolą walki się nie najesz. Ukraińcy, co pokazuje ta wojna, są zależni od partnerów z "zachodu", głównie USA, Polski i WB. Póki co Niemcy się jakoś bardzo nie wychylają, załatwiają sobie za to sprawy w Europie. To jak Niemcy reagowały na konflikt na Ukrainie jest jednym z kilku pozytywów "zachodniej" mentalności; społeczeństwa w Europie już na starcie wymusiły na swoich rządach aby karać Rosję. Natomiast to było ciekawe przez pierwszy, drugi miesiąc. Teraz wojna spowszedniała, wraca temat kryzysu energetycznego i inflacji. Dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy przerodzi się w niechęć, kiedy Ukraina będzie uparcie odrzucać kolejne oferty pokoju. Poza tym ważniejsze będzie ile się płaci za rachunki od tego co się dzieje gdzieś tam na wschód od nich. I wtedy kraje takie jak Niemcy odzyskają inicjatywę. A jeśli sobie jeszcze fajnie ułożą sprawy w UE to ich pozycja jeszcze wzrośnie.

       I to nie jest tak, że Niemcy czegokolwiek się nauczyły. Właściwie, to nie miały się czego uczyć. Rosja jest jaka jest i oni bardzo dobrze o tym wiedzą, ale nie jest to też bardzo istotne. Duże koncerny niemieckie będą wymuszały na rządzie tani prąd i gaz, a rzad Niemiec będzie się chciał znów oprzeć na Rosji. Popatrz co się dzieje z NSI i NSII. Popatrz jak Niemcy proszą się Rosji o to aby wznowiła przesył. Zobacz co się dzieje w innych miejscach UE; Grecja wysuwa żądania aby potępiać Turcję, z którą Francja również ma na pieńku. I dla której Rosja jest zdaniem Francji przeciwwagą. Węgry są zdecydowanie za współpracą z Rosją. W Bułgarii też nikt na to pewnie narzekać nie będzie, jeśli będzie to miało charakter ogólnego konsensusu. Kraje pokroju Serbii są chyba również nastawione pro-rosyjsko o ile pamiętam.

       Dla Francji i Niemiec to może być dobry moment na powalczenie o projekt armii europejskiej. Co moim zdaniem nastąpi w sytuacji zniesienia wszelakich zasad jednomyślności w UE itp. I nie trzeba chyba mówić, kto finalnie będzie ów armią kierował? To wszystko jest zresztą naprawdę mocno skomplikowane, a wojna na Ukrainie trochę odciąga uwagę od innych rzeczy. w 2023 będą wybory w Polsce, w najbliższym czasie będą też chyba wybory we Włoszech. I tam, zdaje się, realne szanse na wygraną mają partie antyunijne. Ewentualny unio-sceptyczny rzad we Włoszech przy jednoczesnym utrzymaniu się przy władzy w Polsce PiSu będzie bardzo niewygodne dla Niemiec. No i przy tym wszystkim dochodzi jeszcze kwestia kryzysu samego euro i tego jak kompletnie nierówne gospodarczo kraje ów walutę przyjęły. EBC jest w kropce, bo cześć gospodarek potrzebuje wyższych stóp, które znów utopią drugą część. I chyba nawet ekonomiści niemieccy zaczynają coraz głośniej mówić o tym że euro Niemcom przestaje służyć.

       A wracając do Ukrainy - obecna kontrofensywa, zdaniem niektórych analityków, nie idzie aż tak dobrze i podobno sporo Ukrainę kosztowała. Jej dalsze efekty pokażą jaka jest prawda. Ale jeśli tak w istocie jest to Ukraina będzie mieć jeszcze większy problem niż ma teraz. A jeśli w Polsce wygra opozycja, to ich sytuacja dodatkowo się skomplikuje. Bo naprawdę naiwnym byłoby zakładanie, że Tusk, jeszcze niedawno tak mocno anty-brytyjski w swoich działaniach wobec ich brexitu, a przy tym tak pro-niemiecki, byłby jakkolwiek zdolny do postawy sprzecznej z postawą Niemiec. Przypomnijmy sobie chociażby słowa pana Sikorskiego z chyba 2014 roku. Mógłby je sobie nagrać i ponownie puścić Ukrainie w momencie ich negocjacji z Niemcami, Francją i Rosją. Ja to przynajmniej tak w tym miejscu widzę, ale na pewno nie chce wchodzić w szczegóły, bo to zły pomysł i zły wątek.

       LINK
       • Re: bolszewika goń

        bartoszcze 2022-09-10 16:20:25

        bartoszcze

        avek

        Rejestracja: 2015-12-19

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Jeden z Wszechświatów

        Influence napisał:
        Popatrz co się dzieje z NSI i NSII. Popatrz jak Niemcy proszą się Rosji o to aby wznowiła przesył.
        -----------------------

        Przecież Niemcy NIE proszą o uruchomienie NS2, a NS1 jest im potrzebny tylko do naładowania zbiorników na zimę. O czym Rosja świetnie wie i robi co może żeby udawać, że nie może przesyłać nim gazu.

        LINK
       • Re: bolszewika goń

        AJ73 2022-09-10 20:02:41

        AJ73

        avek

        Rejestracja: 2017-10-12

        Ostatnia wizyta: 2022-12-07

        Skąd: Strike Base XR-484

        -"Jesteś wielkim optymistą. I życzę, zarówno Tobie, jak i sobie, żeby dokładnie tak to się potoczyło."

        Pesymistą od urodzenia Niestety, ale nie mam złudzeń, że jako ludzkość zmierzamy w dobrym kierunku. Optymizmu natomiast, to zazdroszczę Ukraińcom.

        Dużo wątków wrzuciłeś, do kilku tych najbardziej istotnych spróbuję :

        "Ukraińcy, co pokazuje ta wojna, są zależni od partnerów z "zachodu", głównie USA, Polski i WB."

        No, tego przecież nikt nie podważa, i jak wiadomo patykami wojen się nie wygrywa. Chyba, że na podwórku grając w państwa miasta Zwróciłem między innymi uwagę na to, że owej determinacji i woli walki ruskie nie brali pod uwagę, a i Zachód pomijał to w swoich kalkulacjach. Wiesz na przykład, kiedy Amerykanie zorientowali się, że Ukraina jednak stawi opór ? - kiedy Zeleński odrzucił propozycję bezpiecznej ewakuacji mówiąc, że zostają w Kijowie. Wtedy nastąpił punkt zwrotny, bo oni (Amerykanie) wcześniej sobie wymyślili, że zrobią partyzantkę u nas i to u nas będą ich formowali i dozbrajali. Nikt tam nie brał pod uwagę, że wojsko Ukraińskie postawi się ruskim na własnej ziemi, i że jeszcze da im łupnia pod Kijowem ...
        A co do Niemiec, które załatwiają swoje sprawy w Europie ... Po pierwsze, to Niemcy jeszcze się nie określiły, po której stronie są. Sorki, że jadę teraz krytykowanym często Bartosiakiem, ale o ile w kwestiach wojskowych to on tak nie za bardzo, natomiast politycznie, szczególnie jak mówi o Niemcach, to trafia w sedno. Zatem, Niemcy j e s z c z e niczego nie załatwiają sobie, bo zwyczajnie nikt nie bierze na poważnie tego co tam Olaf sobie mówi.
        O czym zresztą przekonał się, w Czechach, którzy tak nie za bardzo entuzjastycznie zareagowali by dać Niemcom więcej władzy (w Europie). W ogóle ta ostatnia wizyta Olafa u politycznego sojusznika co by nie mówić, wyszła tak nie za bardzo. Chłodno wręcz było. I podobnie chłodno ostatnio reagują Hiszpanie czy Portugalia. Dlaczego ?.Bo wszyscy zdają sobie sprawę, czym to pachnie.

        "Poza tym ważniejsze będzie ile się płaci za rachunki od tego co się dzieje gdzieś tam na wschód od nich"

        No nie. O ile Krym w 2014 był "gdzieś tam na wschód od nich", a wcześniej Gruzja (dla Francuzów to jak za biegunem), tak teraz dociera już do wszystkich, że to co się teraz dzieje na Ukrainie wpływa bezpośrednio na portfel randomowego Europejczyka. I że bez zatrzymania i porządnego łupnia danego fiutinowi i jego orkom, a następnie pełnego odcięcia się od zależności energetycznej od kremla (co potrwa latami, ale jest to niezbędne do tego, by ceny węgla, gazu, energii za
        te parę lat nie zwalały z nóg jak obecnie) nie ma szans na to, by inflację zdusić, i by stać się odpornym na przyszłe groźby i kręcenia kurkami tego łobuza. Nawet same Niemce się przekonały na własnej skórze, że z tą fiutinowską rurką gazową, to tak nie za bardzo. Że rurka owszem gaz tani im przesyła (opss, chyba już nie), ale ważniejszym po której stronie jest kurek.
        I to właśnie dotarło do wszystkich, nawet tych najbardziej pro-kremlowskich w Europie, że kreml wykorzystuje surowce nie po to, by zrobić nam tu dobrze, tylko by mieć konkretny wpływ, i by w razie czego na kolana - a jest to odwieczne marzenie kacapów, rzucić całą Europę, i dotyczy to także Niemiec. I tego właśnie się
        Niemcy nauczyły i jest to istotne. Bo wbrew temu co sugerujesz, nikt nie będzie robił interesów politycznych i gospodarczych z partnerem, który nie tylko zrywa wszelkie wcześniejsze umowy, ale grozi wręcz, jeśli nie najazdem to atomem.

        "Dla Francji i Niemiec to może być dobry moment na powalczenie o projekt armii europejskiej. Co moim zdaniem nastąpi w sytuacji zniesienia wszelakich zasad jednomyślności w UE itp. I nie trzeba chyba mówić, kto finalnie będzie ów armią kierował?"

        Ale niech se robią tą swoją armię. Pytanie kto oprócz Francuzów i Niemców w tej armii będzie chciał być i to jeszcze pod ichnimi rządami ? ... Chcesz mi powiedzieć, że powstaniem takiej europejskiej armii zakwestionowaliby dalszą swoją obecność w NATO ?, i że idąc dalej, NATO w dalszej perspektywie czasowej należałoby rozwiązać ? (po co NATO, skoro będzie armia Francusko-Niemiecka) ... No nie, to się nie ziści.
        Tylko NATO może być gwarantem bezpieczeństwa w Europie i tylko NATO może powstrzymać przyszłe zapędy kacapów. Poza tym, do tego czasu aż ta ichnia armia powstanie, to będziemy mieli ze cztery dywizje, rakiety, artylerię, lotnictwo na poziomie, opl, i cichy sojusz z Finami i Szwecją nie mówiąc o Anglikach. Także tego, mogą nam skoczyć
        Btw. a tak poważnie, to Amerykanie nigdy nie pozwolą na armię Europejską pod wiadomym dowództwem, bo wiedzą czym to pachnie.

        "A wracając do Ukrainy - obecna kontrofensywa,"

        Na Ukrainie nie ma kontrofensywy w sensie takim, o jakim każdy myśli. To media w swoich przekazach lubią mieć takie słowa-wytrychy, które fajnie można pokazać niusem, a że mało ma to wspólnego z rzeczywistością ? ... to tak jak z przeziębieniem omicronowym Pewnie już oglądałeś ostatni odcinek Wolskiego, on tam bardzo spokojnie i rzeczowo przedstawił to, czego Ukraińcy dokonali na południu, i czego nie udało im się zrobić - ponosząc spore straty w ludziach.
        A co do tego, kto był anty i co kto powiedział w 2014 ... Wiesz, polityka to jest gra, gdzie pada tyle słów, że aż nie che mi się przypominać o tym co Morawiecki mówił p Orbanie jeszcze w lipcu, a co mówi teraz. Na wszystko co w polityce było mówione, należy patrzeć i oceniać w kontekście miejsca czasu i okoliczności - w jakich było mówione


        LINK
        • Re: bolszewika goń

         Finster Vater 2022-09-11 15:23:58

         Finster Vater

         avek

         Rejestracja: 2016-04-18

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kazamaty Alkazaru

         Podziwiam optymizm i wiarę że ludzie będą w stanie się czegoś nauczyć i wyciągnąć wnioski 😀

         Tymczasem w realnym świecie:

         https://www.theguardian.com/business/2022/aug/31/gazprom-to-pay-kremlin-86bn-after-record-profits

         Strach pomyśleć co się stanie jak sankcje zostaną choć trochę poluzowane.

         LINK
         • Re: bolszewika goń

          bartoszcze 2022-09-11 16:50:24

          bartoszcze

          avek

          Rejestracja: 2015-12-19

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Jeden z Wszechświatów

          Zawsze mnie fascynuje epatowanie liczbami bez namysłu (jak w tekście).

          Ceny gazu były wysokie od początku roku (dwa miesiące bez wojny), wojna je tylko podbiła.
          Jednocześnie w pierwszym półroczu 2022 ilość gazu eksportowanego do Europy przez Gazprom była niższa o 31% niż w pierwszym półroczu 2021 (więc jeśli Rosjanie gdzieś ten gaz sprzedali, to poza Europę). A sankcji unijnych na gaz w tamtym półroczu nie było, o ile się nie mylę.
          https://biznesalert.pl/kryzys-gazowy-energetyczny-polska-europa-sankcje-siodmy-pakiet-unia-europejska-rosja-gazprom-energetyka/

          Jednocześnie Europa konsekwentnie stara się ogarnąć potrzeby dostawami z Norwegii, Afryki Północnej i Azerbejdżanu (rury) oraz USA czy Kataru (skroplony). Ilości brane od Gazpromu stale maleją, choć np. Węgry w ogóle nie zamierzają przestawać brać, gazociągiem biegnącym zresztą przez Ukrainę...

          I tak to jest w tym naszym realnym świecie.

          LINK
         • Re: bolszewika goń

          AJ73 2022-09-11 17:07:29

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          Dokładnie.
          A Europa się ogarnie, tyle tylko, że takie zmiany, przeoranie tej zależności i zbudowanie nowych rozwiązań, musi trochę potrwać. Ta zima będzie trudna, ale już kolejny sezon będzie zupełnie inny, Fiutin się przeliczył.

          LINK
         • Re: bolszewika goń

          Finster Vater 2022-09-11 17:38:38

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          -A Europa się ogarnie

          To mówisz że EU zniosła opłaty za emisję CO2, choćby od elektrowni węglowych?

          I jednocześnie stwierdziła że nie będzie wdrażać "Fiut 55"? [nie mówię o chwilowym wstrzymaniu]

          I będzie stawiać na energetykę jądrową? Np. zamykając elektrownie Emsland mimo że mogła dalej działać, i ostatecznie zamykając pozostałe dwie niemieckie po sezonie zimowym?

          I zapewne też zablokowała SWIFT-a dla Sberbanku i Gazprombanku, i nie płaci Ruskim wróblami za surowce?

          Tak wiele pytań, i takie proste odpowiedzi.

          LINK
         • Re: bolszewika goń

          rebelyell 2022-09-12 13:03:36

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Tyle że ceny za emisje CO2 są uciążliwe chyba tylko dla Polski i Estonii, w reszcie EU wysokie ceny energii są związane z kosztem gazu.

          LINK
  • Re: bolszewika goń

   Finster Vater 2022-09-09 00:07:04

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Ciekawe czy przy odwrocie też "ratowali" wpierw wyzwolone pralki i sedesy?

   LINK
   • Re: bolszewika goń

    bartoszcze 2022-09-09 08:06:49

    bartoszcze

    avek

    Rejestracja: 2015-12-19

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Jeden z Wszechświatów

    Możliwe, bo na pewno jakieś S-300 zostawili uciekając
    Nie wspominając o działach plot które wyciągnęli nie tyle z muzeum, ile ze służby górskiej, gdzie służyły do wywoływania lawin.

    LINK
 • gały wychodzą

  bartoszcze 2022-09-10 15:50:53

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  Że doszli do Kupiańska, to już się wydawała wielka sprawa, bo odetną Izjum.
  Dziś padł Izjum, padł Łymań, czytam że coś się rozwija na wschód od Charkowa przy granicy rosyjskiej, że coś się rozwija w Donbasie kierunku na Łysyczańsk, a Rosjanie podobno wieją już nawet z miejscowości będących kilkadziesiąt kilometrów za linią frontu (przynajmniej tej wczorajszej).

  Padła liczba 8-10 tysięcy jeńców (z komentarzem "tylko").

  Jak mawia pewien satyryczny profil, "I remain the master strategist". A w Moskwie odwołali pokaz fajerwerków na 875-lecie miasta

  LINK
  • Re: gały wychodzą

   Finster Vater 2022-09-10 16:08:43

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Oni nie uciekają, oni dokonują "strategicznego przebazowania" - jak w 1920 z nami, jak w 1939 z Finami, jak w 1941 r. z Niemcami.

   Parafrazując Sołonina - armia uchyliła się od walki i umierania za Putina.

   A co do tych fajerwerków, to może jakieś będą 😉 Nie te co zaplanowano, ale bardziej widowiskowe.

   LINK
 • Zupełny odlot

  AJ73 2022-09-21 15:04:16

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Kto by pomyślał, że pół roku później od rozpoczęcia swojej wojny, *iutin będzie juz tylko "bronił" Donbasu - bo tak wynika z jego dzisiejszego orędzia do narodu, w którym ogłosił częściową mobilizację uzasadniając to właśnie "ochroną ludności" na terytoriach j e s z c z e okupowanych. Oczywiście, nie mogło też zabraknąć straszenia bronią jądrową całego Zachodu, który w jego urojeniu wywołał tą wojnę i w ogóle to Zachód jest winien temu, że jeszcze nie ma pokoju - na warunkach rosyjskich oczywiście.
  Jak dalej to się rozwinie - trudno przewidzieć. Jeśli chodzi o nowych "rookie", którzy mieliby być rzuceni na front przeciwko zaprawionym w boju i doświadczonych żołnierzach Ukraińskich, to skutek łatwy jest do przewidzenia. Co prawda, teoretycznie mają jeszcze z kogo brać (luda mnogo), ale po dzisiejszym orędziu dziwnie wzrosło zainteresowanie biletami lotniczymi w jedną stronę, a i ceny poszybowały w górę niczym iskandery hehe.
  Pytanie więc, czy *iutin zdoła na wiosnę zebrać tych 300.000 mobilizantów, kiedy taka informacja nawet (ja bardzo przepraszam) zakutemu do granic możliwości kacapskiemu łbu, dla którego istnieje tylko taki świat, jaki jest przedstawiany w ichniej reżimowej, musi, po prostu musi nasunąć to fundamentalne pytanie - czy to aby nie jest już wojna a nie "operacja specjalna" ?. I dalej, kontynuując, czy aby "druga armia świata" nie dostaje właśnie porządnie w dupę ? ...

  co akurat właśnie się dzieje. Bowiem, ogłoszenie mobilizacji (co prawda, nazywanej "częściowej", ale faktycznie trwa już ona od dłuższego czasu, tylko robiona jest po cichu) jest przyznaniem się przed całym światem, że dostało się bencki. Dwa, straszenie świata atomem pokazuje jedno - że *iutin stracił zupełnie kontakt z rzeczywistością, skoro rozważa (w teorii, i tylko w swojej chorej głowie) jej użycie.  LINK
  • częściowa mobilizacja

   rebelyell 2022-09-21 22:21:38

   rebelyell

   avek

   Rejestracja: 2009-12-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kovir

   Imperium dziadów w całej okazałości, wykupione wszystkie bilety lotnicze do Turcji i Armenii, wielokilometrowe korki na granicy z Finlandią, protesty przeciw mobilizacji. Czyli wóz albo przewóz. Rosja wygrywa z Ukrainą lub dąży do swojego upadku. Sami się o niego proszą.

   LINK
   • Re: częściowa mobilizacja

    Finster Vater 2022-09-21 22:31:18

    Finster Vater

    avek

    Rejestracja: 2016-04-18

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kazamaty Alkazaru

    Mobilizacja to wojna, i nie ma dla niej innego wytłumaczenia. Cóż, rewolucja lutowa 1917 zaczęła się od tego, że ogłoszono mobilizację "inteligencji" Piotrogrodu i Moskwy, więc bunt przeciw temu i rewolucja była naturalnym odruchem obronnym. Kiereński tego niestety nie zrozumiał. Ciekawe, kogo teraz przywiozą w zaplombowanym wagonie i skąd?

    Boję się tylko, że po "referendum" i przyłączeniu zbuntowanych republik do "matuszki rossiiji" Putler nie użył broni jądrowej "w obronie "świętej rusi". Jak wiadomo, tonący brzydko się chwyta. I ciekawe czy wypowie wojnę innym krajom? Wiem że bez sensu i totalnie głupie, ale Hitler też wypowiedział wojnę USA bez żadnego powodu i sensu. Chyba że L-L był tym powodem, ale wtedy to się spóźnił o rok.

    LINK
    • Re: częściowa mobilizacja

     Influence 2022-09-21 23:27:59

     Influence

     avek

     Rejestracja: 2012-02-04

     Ostatnia wizyta: 2022-11-12

     Skąd:

     Wytłumaczenie zawsze się znajdzie. Zwłaszcza że wymówek/realnych problemów robi się coraz więcej. Zbuntowane oddziały czeczeńskie walczące po stronie Ukrainy w sytuacji w której Rosja zaczęłaby naprawdę mocno obrywać być może by mogły doprowadzić do zbuntowania się całej Czeczenii. Sporo uwagi - co prawda nie militarnej ale jednak - trzeba też poświęcać na to aby jakiś zbuntowany, popularny generał nie obalił Łukaszenki. Tadżykistan i Kirgistan toczą ze sobą spór w wyniku którego giną ludzie. Ponownie zaognił się spór na linii Azerbejdżan - Armenia. To naprawdę nie jest dobra perspektywa i nawet jeśli te potencjalne 300 tys. żołnierzy zostanie przeszkolonych, wcale nie jest pewne że trafią akurat na Ukrainę.

     Zdaje się że nawet w takim państwie jak Rosja o użyciu broni jądrowej decyduje kilka osób. Rozpadające się ZSRR też miało taką opcję na stole, a jednak nie zdecydowali się na to. Nie porównywałbym też obecnego Putina z Hitlerem. Putin do momentu inwazji na Ukrainę był bardzo skuteczny. Z Ukrainą się po prostu przeliczył i chyba jednak nie doszacował skali pomocy jaką ta otrzyma od USA czy nawet Wielkiej Brytanii lub Polski. Bo jeśli cofniemy się o kilka tygodni to Ukraina była w dołku tuż przed tym zanim przyjechały HIMARSY i kiedy tak naprawdę Rosja bezkarnie mogła sobie Ukrainę ostrzeliwać z artylerii.

     Pomimo pewnych wyraźnych sukcesów ukraińskich, Niemcy i Francja dalej czekają na ruch innych i nie opowiadają się zbyt mocno po żadnej ze stron. Chyba był tam nawet jakiś pomysł ich wspólnych negocjacji z Chinami aby jakoś zakończyć ten konflikt. Tylko albo mi coś umknęło, albo Niemcy i Francja zbyt wielu lewarów wobec Ukrainy teraz nie mają.

     I ostatnia rzecz - USA. Ich polityka informacyjna względem chin i Tajwanu jest raczej jednoznaczna. Chiny, zdaje się, skupiły sporo amerykańskiego długu. A wiadomo, na wojnie długów się nie płaci, a historię piszą zwycięzcy. I w tym miejscu ciekaw jestem jak realnie mocne są Chiny. I jakim wyzwaniem byłyby na ten moment dla USA. I czy USA byłoby w stanie wyrobić gospodarczo i produkcyjnie w wojnie na dwa fronty. Lub też - co jest niesamowicie mrocznym scenariuszem - na jakich warunkach dogadaliby się z Rosją, gdyby jednak stwierdzili że 100% uwagi skierują na Chiny.

     LINK
     • Re: częściowa mobilizacja

      Finster Vater 2022-09-22 21:13:46

      Finster Vater

      avek

      Rejestracja: 2016-04-18

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Kazamaty Alkazaru

      -I w tym miejscu ciekaw jestem jak realnie mocne są Chiny

      Są mocne liczebnością, ale w dzisiejszej wojnie z bardziej zaawansowanym przeciwnikiem to żaden atut. Szczególnie gdy od przeciwnika oddziela nas morze. A z flotą to u Chińczyków krucho. Szczególnie jakościowo (tak w kontekście personelu, jak i samego sprzętu, wyposażenia - Chińczycy oczywiście nie powiedzą, ale sprzedali fregaty do Pakistanu i, mówiąc krótko, dobrze nie jest). Można by rzec, że Chińczycy mają sporo okrętów, ale liczba nie czyni floty. A co do liczb - 11 nowoczesnych lotniskowców vs. 1 i to mały, 11 krążowników vs. 0, NSSN 65 starych (ale i tak o poziomie szumów nieosiągalnych dla nowych ruskich a tym bardziej chińskich) + 21 nowych Virginii + 9 w budowie vs. 15 chińskich ja-ko-ta-kich, Niszczyciele 60 vs. 28. No z czym do gości? A jeszcze doliczmy marynarki Japonii, Korei Płd. i Filipin. Żywot chińskiej floty będzie krótki, ale z pewnością efektowny i wystrzałowy.

      Potencjały gospodarcze tutaj też są na korzyść stanów, które już teraz produkują lotniskowce taśmowo, a na wypadek wojny mogą te zdolności rozwinąć i produkować kilka równolegle, jeszcze więcej jeżeli chodzi o okręty mniejszych rozmiarów czy OP. Takoż samo jeżeli chodzi o samoloty itp.

      Poza tym Chińczycy robią ten sam błąd co Japończycy w II wojnie (choć u tych to była cała komedia pomyłek), koncentrując się na jakichś wysepkach i wysuniętych bazach bez środków do ich zaopatrywania i obrony. Ten ostatni przykład z Rabaul to takie pomachiwanie szabelką pod nosem niedźwiedzia Grizzly. Należałoby włodarzom w Pekinie przypomnieć, że Japończycy też mieli ów Rabaul w posiadaniu, i niewiele im z tego przyszło.

      LINK
      • Stocznie zatrudniają na potęgę

       Finster Vater 2022-09-25 13:56:52

       Finster Vater

       avek

       Rejestracja: 2016-04-18

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kazamaty Alkazaru

       Jeżeli przejeżdżasz obok Norfolk Naval Yard i widzisz plakaty reklamujące wielkie targi pracy z pozycjami dla każdego na praktycznie wszystkie pozycje, to wiedz że coś się dzieje. Jeżeli to samo widzisz w Newport News, to zaczyna być niepokojące.

       LINK
      • Re: częściowa mobilizacja

       Influence 2022-09-28 07:36:12

       Influence

       avek

       Rejestracja: 2012-02-04

       Ostatnia wizyta: 2022-11-12

       Skąd:

       Nie wiem czy Chińczycy chcą to rozstrzygać wielkimi bitwami morskimi. Bardziej bym się chyba przyglądał wszelakim systemom rakietowym i artylerii, wydaje mi się że oni będą chcieli zacząć mocno defensywnie i czekać na ruch Amerykanów (w przeciwieństwie do Japonii).

       LINK
       • Re: częściowa mobilizacja

        Finster Vater 2022-09-28 13:07:57

        Finster Vater

        avek

        Rejestracja: 2016-04-18

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Kazamaty Alkazaru

        Powiem tak - piechotą na Tajwan nie dojdą. A jak nie zamierzają dopłynąć, to w zasadzie nie ma tematu.

        LINK
        • Re: częściowa mobilizacja

         rebelyell 2022-09-28 19:46:08

         rebelyell

         avek

         Rejestracja: 2009-12-01

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kovir

         Pewnie zastosują blokadę Tajwanu, odbijając piłeczkę w stronę USA, by to oni musieli zaatakować...

         LINK
         • Re: częściowa mobilizacja

          Finster Vater 2022-09-28 20:39:20

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          Znowu - do blokady potrzeba floty, i to dużej. Tym bardziej że flota "blokująca" od zachodu sama włazi między młot japońskiej Okinawy (z bazą US AF w Kadenie) i kowadełko filipińskiego Luzonu. Dla chińczyków najrozsądniej by było sobie odpuścić. Tylko, czy oni są rozsądni?

          LINK
         • Re: częściowa mobilizacja

          rebelyell 2022-09-28 20:47:56

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Ale co odpuścić? Siłowe zdobycie Tajwanu? Oni mogą też czekać aż im gospodarka urośnie ponad USA, na co ci drudzy będą starali się odpowiadać po swojemu, Tajwan zaś może być drugim teatrem "wojny".

          LINK
         • Re: częściowa mobilizacja

          Finster Vater 2022-09-28 21:31:52

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          No właśnie tak, odpuścić siłowe zdobycie Tajwanu i nie drażnić Misia tak w ogóle, bo baza w Rabaul tak potrzebna Chinom, jak seksworkerce niewymowne.

          że też przykład Japonii ich niczego nie nauczył...

          LINK
         • Tajwan

          rebelyell 2022-09-28 22:21:46

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Po prostu inna cywilizacja. Dla nich to sprawa najwyższej wagi. Tyle że do tej pory działali zgodnie z duchem tejże cywilizacji, powoli drążąc skałę, aż nadchodzi Xi, który wszystko przyspieszył - co niektórzy ponoć uważają tam za falstart i że za wcześnie odkryli karty, bo do wcześniej zawsze udawali, że są słabsi niż w rzeczywistości - i dał sobie nawet datę graniczną przyłączenia Tajwanu, ale wyleciała mi z pamięci...w każdym razie ma się to odbyć w tej dekadzie

          LINK
    • Re: częściowa mobilizacja

     Influence 2022-09-21 23:37:55

     Influence

     avek

     Rejestracja: 2012-02-04

     Ostatnia wizyta: 2022-11-12

     Skąd:

     I zapomniałbym - ciekawe dla kogo Putin robi te referenda.

     LINK
     • Re: częściowa mobilizacja

      AJ73 2022-09-22 20:01:40

      AJ73

      avek

      Rejestracja: 2017-10-12

      Ostatnia wizyta: 2022-12-07

      Skąd: Strike Base XR-484

      Nie dla kogo, tylko po co ?. A to akurat jest proste do wytłumaczenia.

      Wygrywając tak zwane referenda na okupowanych teranach da mu w tej jego pokręconej logice rozumowania powód, by grozić Ukrainie i światu bronią jądrową. Zgodnie z ichnią doktryną, w której wprost jest napisane, że rosja moze użyć tej broni w przypadku ataku na jej terytorium.
      To jest blef kierowany głównie do społeczeństw zachodnich i polityków ponieważ on (putin) myśli w ten sposób, że groźba użycia broni jądrowej spowoduje międzynarodowy nacisk dyplomatyczny (i konsekwencje z tego wynikające - czytaj, brak dostaw zachodniego uzbrojenia) na Ukrainę, by zgodziła się na "negocjacje pokojowe".
      To się oczywiście nie uda. Nie teraz, kiedy po udanych kontr-atakach (to nie jest ofensywa, wbrew pozorom i medialnym określeniom) wojsk Ukraińskich Zachód dostał wyraźny argument, że Ukraina może tą wojnę wygrać.

      putin popełnił błąd strategiczny, bo spóźnił się z tymi groźbami. Coś takiego mogłoby zadziałać, zaraz po nieudanej próbie zajęcia Kijowa, na początku wojny. Wtedy właśnie powinien użyć tej groźby, kiedy jeszcze dostawy ofensywnego sprzętu dopiero się zaczynały, a szwaby dzień za dniem i tydzień w tydzień zastanawiały się czy hełmy to broń już ofensywna czy jeszcze nie.
      Gdyby więc wtedy grożąc, Zachód wystraszył się i wstrzymał dostawy, sytuacja dzisiaj byłaby zupełnie inna.
      Na szczęście to "okienko" bezpowrotnie już minęło, a za tą całą sztuczką z referendum i grożeniem bronią jądrową stoi tak naprawdę rozpaczliwa próba kupienia sobie czasu przez ruskich (jeśli Ukraina przystałaby na rozmowy w sprawie tych dwóch okupowanych obwodów), na odtworzenie rozbitych jednostek, wsparcia ich rezerwą z właśnie ogłaszanej mobilizacji, a następnie gdzieś w pierwszych miesiącach przyszłego roku (a być może wiosną), kolejna ruska ofensywa. Ale tym razem prostym sowieckim sposobem - czyli masą luda i Urrraaaa!.


      LINK
      • Re: częściowa mobilizacja

       Finster Vater 2022-09-22 20:24:48

       Finster Vater

       avek

       Rejestracja: 2016-04-18

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kazamaty Alkazaru

       -a następnie gdzieś w pierwszych miesiącach przyszłego roku (a być może wiosną), kolejna ruska ofensywa. Ale tym razem prostym sowieckim sposobem - czyli masą luda i Urrraaaa!.

       Raczej jak już, to pod koniec bieżącego roku. Ruski lubi zimno, zachodni sprzęt nie za bardzo, poza tym grunt zamarza, w lasach nie ma liści i trudniej ukryć "Javelina" i ogólnie łatwiej. Poza tym na wiosnę grunty rozmarzają i no wiadomo, na wiosnę się nie prowadzi operacji na Ukrainie (i teraz to nawet jenerały klasy Denaturova to wiedzą)

       dodatkowe 300 tysięcy mięsa armatniego może być tutaj decydujące, choć wojna (metodą u nas ludu mnogo) może potrwać jeszcze kilka lat, co niestety nie jest dobrym prognostykiem dla nikogo. Putler pewnie liczy na to że człowiek radziecki nie takie rzeczy wytrzymywał, żeby się przejął brakiem Maca w Moskwie, a dwie ciężkie zimy i Niemcy to na kolanach przyjdą.

       Zabawne jest, że wg. ruskiej propagandy nie jest możliwe, żeby dostali oklep od ukraińców, więc ogłaszają urbi et orbi, że ta klęska pod Charkowem to przez Polaków przebranych w ukraińskie mundury. Bo no wiecie, Polacy już im parę razy w historii zrobili historyczne lanie, więc tu wstyd jakby mniejszy, a może nawet i zaszczyt.

       LINK
     • Re: częściowa mobilizacja

      Karaś 2022-09-28 18:44:51

      Karaś

      avek

      Rejestracja: 2007-01-24

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: София

      Na użytek wewnetrzny i historii.

      LINK
      • Re: częściowa mobilizacja

       rebelyell 2022-09-28 19:49:48

       rebelyell

       avek

       Rejestracja: 2009-12-01

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kovir

       Typowe dla sowietów, jak domaganie podpisanych zeznań od katowanych więźniów, by wszystko zgadzało się "na papierze", chociaż każdy dobrze wiedział jaka była prawda. I potem idą w zaparte, jak "to nie nasi żołnierze na Krymie".

       LINK
 • No to bum!

  AJ73 2022-09-27 21:19:27

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Chyba nie powinno być najmniejszych wątpliwości, że za podwodnymi wybuchami przy NS1/NS2 stoją sowieci. Oczywiście, nikt za rękę j e s z c z e nikogo nie złapał, a i udowodnienie kacapom, że to oni, będzie cholernie trudne. Ale na zdrowy rozum - kto, jak nie oni ?
  Sabotaż, który miał miejsce to także czytelny i jasny sygnał, że nasz świeżo co otwarty Baltic Pipe nie może czuć się bezpiecznym.
  Nowym polem fiutinowskiej rozgrywki stał się Bałtyk ?. Na to wygląda, niestety.

  LINK
  • Re: No to bum!

   Influence 2022-09-28 07:32:16

   Influence

   avek

   Rejestracja: 2012-02-04

   Ostatnia wizyta: 2022-11-12

   Skąd:

   Nie jestem specjalistą od analizy wypowiedzi/wpisów tego człowieka, bo mam na niego silną alergię. Ale z newsów które mi się przewinęły mogę chyba stwierdzić że niejaki Radzio Sikorski mógłby się z Tobą nie zgodzić.

   LINK
   • Re: No to bum!

    AJ73 2022-09-28 09:47:34

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2022-12-07

    Skąd: Strike Base XR-484

    Grubo 😙.
    Ja tam nie mam tego problemu, natomiast widzę, że takowy ma niejaka zacharowa. Ale ona ma problem większy, bo stężenie barszczu ukraińskiego w jej organizmie ewidentnie utrzymuje się na tym samym, wysokim poziomie. Widać lubi barszcz.

    LINK
    • Re: No to bum!

     Finster Vater 2022-09-28 13:05:55

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     Fakt że Radzionków wylał miód na uszy kacapskiej propagandy, i jest teraz światowo rozpoznawalnym politykiem. Choć chyba nie o taką sławę mu chodziło

     LINK
     • Re: No to bum!

      rebelyell 2022-09-28 19:45:02

      rebelyell

      avek

      Rejestracja: 2009-12-01

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Kovir

      Na pewno w rassiji jest teraz wyjątkowo znany. No bez sensu, przecież od dawien dawna to sowieci stosowali jakieś zagrywki w konkretne daty, jakieś wizyty oficjeli USA w PL, czy jak teraz - otwarcie Baltic Pipe, pewnie sami podłożyli ładunki już w czasie budowy, "przypadkowo" zostawiając jedną nitkę akurat NS2.

      LINK
      • Re: No to bum!

       Finster Vater 2022-09-28 20:24:12

       Finster Vater

       avek

       Rejestracja: 2016-04-18

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kazamaty Alkazaru

       No Forbes go wrzucił w "tryndy" z nagłówkiem "U.S. Blew Up Russian Gas Pipelines Nord Stream 1 & 2, Says Former Polish Defense Minister"

       https://mobile.twitter.com/Forbes/status/1574860060236386323

       To uczucie, gdy powinno go cieszyć, że nagle cały świat zaczął o nim mówić. Ale jak sądzę, nie cieszy.

       LINK
       • Re: No to bum!

        rebelyell 2022-09-28 20:37:32

        rebelyell

        avek

        Rejestracja: 2009-12-01

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Kovir

        Co za wstyd. Poza tym jakby to byli Amerykanie to czy nie powinni skupić się właśnie na NS@, a nie zostawić w nim jedną nitkę?

        LINK
       • Re: No to bum!

        AJ73 2022-09-28 20:46:20

        AJ73

        avek

        Rejestracja: 2017-10-12

        Ostatnia wizyta: 2022-12-07

        Skąd: Strike Base XR-484

        No ale na tym ten żart Radka polega . On się odniósł w tym swoim tłicie do tego, co Biden powiedział wcześniej. Tam w linku jest nawet wstawiona jego wypowiedź :

        cyt: "Pres. Biden: "If Russia invades...then there will be no longer a Nord Stream 2. We will bring an end to it."

        Reporter: "But how will you do that, exactly, since...the project is in Germany`s control?"

        Biden: "I promise you, we will be able to do that."

        LINK
        • Re: No to bum!

         Finster Vater 2022-09-28 21:28:19

         Finster Vater

         avek

         Rejestracja: 2016-04-18

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kazamaty Alkazaru

         Tak tak, "żartowniś" się znalazł... I dlatego wybrał cytat z... tadam... napięcie rośnie... 8 LUTEGO.

         A obok siedział świstak i zawijał w sreberka.

         LINK
         • Re: No to bum!

          AJ73 2022-09-28 21:59:54

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          ,
          no ale ja się zgadzam, że Radzio tym swoim tłitem po prostu mocno wdepnął. Niefortunność polega na tym, że ten żarcik dobrze by wyszedł na spotkaniu z kumplami przy piwku, ale nie w przypadku byłego szefa MONu w rządzie pisowskim

          LINK
         • Re: No to bum!

          Evening Star 2022-09-28 22:52:02

          Evening Star

          avek

          Rejestracja: 2016-07-13

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Bydgoszcz

          No i co z tego, że z 8 lutego?

          LINK
         • Re: No to bum!

          Influence 2022-09-28 23:45:13

          Influence

          avek

          Rejestracja: 2012-02-04

          Ostatnia wizyta: 2022-11-12

          Skąd:

          Taki "żarcik" z ust człowieka, który już wcześniej mówił co nieco o robieniu komuś łaski (ah tak, Amerykanom) i bardzo mocno propagował niemiecko-francusko-rosyjskie porozumienie dotyczące Ukrainy z 2014 (chyba?). Geniusz dowcipu. A realnie mówiąc, to nie znoszę typa, uważam że jest szkodnikiem i skrajnie pro-niemieckim politykiem. Ale nie idiotą. A jeśli teraz żartował to zachował się jak idiota, albo gorzej.

          Fakt jest taki, że Amerykanie mogli to zrobić. Czysto teoretycznie - mogli. I jeśli nawet to zrobili, a on by wiedział że to zrobili, to powinien zaszyć sobie swoją - jak to chyba mawiał jego kumpel Niesiołowski - szparę oralną. Bo wszystko co uderza w jakiekolwiek porozumienia/interesy niemiecko-rosyjskie jest dla nas dobre. Sojusz z Niemcami też jest moim zdaniem dobry, najlepiej w ramach UE. Ale pod warunkiem że Niemcy i Rosja mają na pieńku. Jeśli nie mają, to powinniśmy się cieszyć że USA są obecnie wielokrotnie silniejsze niż WB była w 1939.

          LINK
         • Re: No to bum!

          AJ73 2022-09-29 00:13:24

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          W obecnym rządzie jest tylu szkodników - z maciero na czele, że szkoda wymieniać. I ggdyby tak przyłożyć miarkę, to nie ma cienia wątpliwości kto tu bardziej szkodzi Polsce. Co do NS, to cały ambaras w tym, że i Amerykanie mogli to zrobić W całej tej sytuacji pocieszające jest to, że jest korzystna dla nas - tymi rurkami gaz już nie popłynie. Niepokojące, że jeśli tego rodzaju sabotaż zdarzył się raz, to może i wydarzyć się raz kolejny.

          LINK
         • Re: No to bum!

          Influence 2022-09-29 00:38:40

          Influence

          avek

          Rejestracja: 2012-02-04

          Ostatnia wizyta: 2022-11-12

          Skąd:

          W kontekście wojny na Ukrainie, odstawiając zupełnie na bok dyskusje ekonomiczno-światopoglądowe, masz, mówiąc w uproszczeniu, opcje pro-amerykańską i pro-niemiecką. I w obecnej sytuacji ja uważam pro-niemiecką za dużo gorszą. Pro-rosyjskiej u nas raczej nie ma. Zresztą wrzucanie tu Macierewicza nie ma zupełnie sensu, on chyba nawet tych tematów obecnie nie rusza. A jeśli już chciałbyś ich na siłę porównywać, to Macierewicz jest w szerszych kręgach - słusznie lub nie - mniej brany na poważnie. Jeśli Sikorski jest bardziej poważnie traktowany i robi takie pomyłki (lub gorzej, nie pomyłki) , to jest zdecydowanie większym szkodnikiem/zagrożeniem. Ale ten temat możemy sobie chyba odpuścić, bo ma potencjał na narobienie roboty moderatorom.

          Jeśli zaś idzie o winowajce - klasyki kryminałów mawiają, że w pierwszym momencie powinno się ustalić kto miał w danym działaniu interes. Kto miał tutaj? Niemcy? Nie. Rosjanie? Nie, im to wytrąca część kart z dłoni, którymi mogą negocjować. NS I i II są projektami rosyjsko-niemieckimi i generalnie w każdym momencie, w zależności od chęci, można byłoby je eksploatować. Jedna strona chce sprzedawać, druga kupować. Tylko że w tym momencie to nie jest modne i na topie, więc teraz trochę nie chcą i czekają. Czekają, bo wbrew temu co twierdzi ich Kanclerz, to Ukraina nie utrzymuje się w wojnie dzięki temu co oni im dostarczyli. Mogłoby być dużo lepiej, ale wcześniej przecież nawet nie puszczali nic przez swoje terytorium.

          Kto zyskuje? Jakby nie patrzeć to cały region Europy środkowej z ich anglosaskimi mocodawcami. Kraje przez które idą nitki prowadzone po lądzie, bo teraz stają się negocjatorem posiadającym karty w ręku. Kto jeszcze? Nie wiem, są jakieś pomysły? Lub czy może ktoś uważa że to jednak na rękę Rosji?

          LINK
         • Re: No to bum!

          rebelyell 2022-09-29 07:02:47

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Ruskie mogli uznać, że to już zgrana karta, poza tym przed zimą i tak by go zakręcili, a tak mają wymówkę, by nie płacić kar za zerwanie umowy. No i przypominam, że jedna nitka NS2 nadal jest sprawna i tylko czeka na uruchomienie.

          LINK
         • Re: No to bum!

          Finster Vater 2022-09-29 12:14:52

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          Tymczasem, gdy uważasz swoich słuchaczy za kompletnych diotów i retynów po lobotomi i udajesz że wierzysz w brednie które wypowiadasz:

          https://twitter.com/i/status/1575125211053277185

          LINK
         • Re: No to bum!

          Influence 2022-09-30 00:49:43

          Influence

          avek

          Rejestracja: 2012-02-04

          Ostatnia wizyta: 2022-11-12

          Skąd:

          Nie tylko to, z perspektywy ruskich jest tego więcej:
          + wymówka do ewentualnego ataku np na Baltic Pipe
          + wzrost cen gazu na świecie
          + ewentualnie, tak jak piszesz, możliwość przerwania dostaw bez kar
          - utrata narzędzia szantażu w razie gdyby Niemcy zmienili zdanie
          - ewentualna strata zysków z dotychczasowej sprzedaży gazu Niemcom
          Niby na plus, ale te dwa minusy jakoś takie większe mi się wydają.

          Niemcy mają same minusy.
          Polska i kraje regionu wychodzą raczej na +, ale też zwiększa się ryzyko ataku odwetowego, ciężko powiedzieć jak to wygląda finalnie
          Ukraina zyskuje, u niej i tak jest wojna, a ma teraz częściową kontrolę nad jednym z rurociągów
          Amerykanie... no właśnie, jak jest z nimi?

          LINK
  • Re: No to bum!

   Evening Star 2022-09-28 22:36:13

   Evening Star

   avek

   Rejestracja: 2016-07-13

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Bydgoszcz

   Beka, jeśli w rzeczywistości nie było żadnego bum

   LINK
 • Mark Hamill tłituje po polsku

  rebelyell 2022-10-01 22:24:03

  rebelyell

  avek

  Rejestracja: 2009-12-01

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Kovir  https://twitter.com/MarkHamill/status/1576289958779682816?t=ApHGYU__7A7ygtkE4TbL7w&s=19

  LINK
  • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

   Evening Star 2022-10-01 22:25:51

   Evening Star

   avek

   Rejestracja: 2016-07-13

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Bydgoszcz

   Jprdl...

   LINK
  • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

   Princess Fantaghiro 2022-10-01 22:35:31

   Princess Fantaghiro

   avek

   Rejestracja: 2016-05-24

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Posępny Czerep

   Ach, ci Amerykanie...

   LINK
  • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

   AJ73 2022-10-01 22:35:41

   AJ73

   avek

   Rejestracja: 2017-10-12

   Ostatnia wizyta: 2022-12-07

   Skąd: Strike Base XR-484

   A nie pomylił języków ? ... bo tak jakoś zwracają tam uwagę w postach

   LINK
   • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

    Evening Star 2022-10-01 22:41:49

    Evening Star

    avek

    Rejestracja: 2016-07-13

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Bydgoszcz

    No pewnie, tylko skoro dzban chce się bawić w virtue signalling to niech chociaż udaje, że się sprawą interesuje. Gdyby się interesował to wiedziałby, że używają cyrylicy. Ale generalnie to bnie jest persona, która rozumem grzeszy. No chyba, że to tweet profetyczny

    LINK
    • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

     rebelyell 2022-10-01 23:27:54

     rebelyell

     avek

     Rejestracja: 2009-12-01

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kovir

     Pewnie nie ma cyrylicy na klawiaturze
     Albo jednocześnie posłodził Ukrainie i Polsce

     LINK
     • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

      Evening Star 2022-10-01 23:33:53

      Evening Star

      avek

      Rejestracja: 2016-07-13

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Bydgoszcz

      Jakoś mi słodko nie jest z tego powodu, to żenująca wpadka i tyle, wręcz obraźliwa dla obu nacji. Ktoś zasugerował, że może amerykańskie dzbany są w stanie cyrylicę powiązać tylko z Rosją, więc gdyby jej użył to wylałaby się fala hejtu na biednego Mareczka, że wspiera nie tych, których trzeba xD

      LINK
      • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

       rebelyell 2022-10-02 00:29:47

       rebelyell

       avek

       Rejestracja: 2009-12-01

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kovir

       Co tu obraźliwego? Bez przesady. Jakby to po niemiecku albo węgiersku napisał to co innego

       LINK
       • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

        Evening Star 2022-10-02 01:50:28

        Evening Star

        avek

        Rejestracja: 2016-07-13

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Bydgoszcz

        No nie za bardzo widzę profit w tym, że amerykańska gwiazdeczka z pokaźną fanbazą nie odróżnia kraju, który wojnę prowadzi od takiego, który jej nie prowadzi.

        LINK
        • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

         Finster Vater 2022-10-02 04:04:54

         Finster Vater

         avek

         Rejestracja: 2016-04-18

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kazamaty Alkazaru

         Ostatnio BBC umieściło napis "Poland" na konturze Białorusi, a Ty wymagasz rozróżnienia jakich państw na wschodzie od amerykańskiego aktora? Amerykanom zdarza się mylić Austrię z Australią.

         LINK
        • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

         rebelyell 2022-10-02 11:54:47

         rebelyell

         avek

         Rejestracja: 2009-12-01

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kovir

         A ja tam wciąż nie widzę nic obraźliwego dla nas.

         LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Evening Star 2022-10-02 15:41:19

          Evening Star

          avek

          Rejestracja: 2016-07-13

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Bydgoszcz

          To mnie akurat wcale nie dziwi

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-02 16:58:30

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Czy znajdujesz w tym coś innego niż dobre intencje Marka?

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Evening Star 2022-10-02 19:32:23

          Evening Star

          avek

          Rejestracja: 2016-07-13

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Bydgoszcz

          "Dobre intencje"?xD Serio? Mareczek to amerykańska gwiazdeczka z obozu liberalnego, która promuje swoją osobę, publikując tego typu tweety, które są związane z tym, co w danym momencie jest "trendy" popierać w social mediach i nic więcej. Tak to działa i nic więcej tu nie ma, a on sam ma to w dupie albo wręcz cieszy michę, bo jak najdłuższa wojna jest na rękę USA z przyczyn, które sam wcześniej wymieniłeś. I w sumie nie miałabym nic przeciwko kolejnemu klaunowi, który sobie wkleja flagę obcego państwa w profil pokazując, jak bardzo jest na bieżąco z current thing, bo do tego się to sprowadza. Tyle, że użył w tym tweecie języka kraju, który nie jest w stanie wojny, a tweet jest o wsparcie kraju, który jest w stanie wojny. Całe szczęście, że napisał sprosotowanie, używając jednak trochę niefortunnych słów. I jednak wielu ludzi mu wytknęło, że się pomylił. Gdyby jednak tego nie zrobił, a inni mu tego nie wytknęli, widziałbyś wpisy dziesiątek klaunów z Polski, uradownaych poklepaniem po pleckach przez Mareczka przez przypadek i w zasadzie piszących, że w sumie nie robi różnicy, bo nasze narody są jak bracia. Jaki poszedłby przekaz do jego fanów, albo jaki mógł już pójść, jeśli nie zauważyli sprostowania? Że Ukraina=Polska=jesteśmy w stanie wojny=powielanie informacji w sm wśród podobnych debili, że Polska prowadzi wojnę. Nie wiem jak Ty, ja mam dość podjudzania nas na wszelkie możliwe sposoby, byśmy się do konfliktu włączyli, dlatego zwyczajnie mnie ten tweet wk**wił. Powinien go skasować i napisać poprawnie, ale ponieważ fajnopolacy jak zwykle się wykazali, i zamiast skrytykować za ignorancję to się spuścili, bo Mareczek napisał po polsku.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          AJ73 2022-10-02 19:54:24

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          -Nie wiem jak Ty, ja mam dość podjudzania nas na wszelkie możliwe sposoby, byśmy się do konfliktu włączyli, dlatego zwyczajnie mnie ten tweet wk**wił.

          Patrząc na to w ten sposób, w pełni się zgadzam. Sam pamiętam jak kilku dziennikarzyn-gwiazdeczek całkiem na serio zadawało pytania, dlaczego z naszych lotnisk Ukraińscy piloci nie latają na Ukrainę na naszych Migach ?. Gorzej, całkiem spore stadko polityko-ekspertów zgodnie przytakiwało, by na taki wariant jak najszybciej rząd się zdecydował.
          Jaki skutek mogło to wywołać, nie trzeba chyba tłumaczyć. Później temat szybko zniknął, zdaje się zaraz po tym, jak ruskie z odległości setek kilometrów walnęły rakietą w jakąś Ukraińską bazę czy skład, przy samej naszej granicy.

          Z drugiej strony, pomimo tej wpadki z doborem odpowiedniego języka, to grafika wygląda bardzo fajnie i robi wrażenie. Jest w tym Moc

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Evening Star 2022-10-02 20:09:46

          Evening Star

          avek

          Rejestracja: 2016-07-13

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Bydgoszcz

          Tu nie ma patrzenia na to w inny sposób z naszej perspektywy. Gdyby napisał cyrylicą to olałabym ciepłym moczem, bo ten typ aktywizmu w internecie wywołuje już tylko politowanie. Ale przekaz mógł pójść do jakiejś grupy ludzi, którzy będą powtarzać, bo klaun nie ma zamiaru napisać poprawnie, ba, wręcz go przypiął do profilu! Niby mała rzecz, ale suma takich małych rzeczy jest już niepokojąca. A że USA nas wepchnie do wojny to jestem przekonana i to w taki sposób, że my zaczniemy, więc spuszczający się nad artykułem 5 się zdziwią, pytanie tylko kiedy. Grafika jest niczym innym jak doklejeniem kolorów do jednego z trosowych plakatów i na dodatek fałszywa, bo powinny być dwie floty imperialne w barwach Chin i USA

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          AJ73 2022-10-02 20:20:20

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          Kurde, zupełnie zapomniałem, że był taki film jak tros

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Evening Star 2022-10-02 20:25:23

          Evening Star

          avek

          Rejestracja: 2016-07-13

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Bydgoszcz

          Tu oryginał (ostrzeżenie przed paszczą Daisy, która się pojawia na pół ekranu xD): https://www.fandom.com/articles/exclusive-rise-of-skywalker-dolby-poster-pits-x-wing-against-first-order

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Finster Vater 2022-10-02 23:01:09

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          Do wojny może nas wepchnąć tylko jeden pacjent, ale on zdecydowanie nie jest z USA 😉

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-03 00:11:31

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          No to teraz pojechałaś z nadinterpretacją, że ten tłit = Polska prowadzi wojnę no chyba że politycznie, ale to na zasadzie "wszystko jest wojną". Poza rym wolę, by ktoś z jego zasięgami pisał takie tłity niż wytwory Kevina Sorbo XD

          LINK
       • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

        Evening Star 2022-10-02 01:58:09

        Evening Star

        avek

        Rejestracja: 2016-07-13

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Bydgoszcz

        Przynajmniej przyznał, że jest debilem.

        https://twitter.com/MarkHamill/status/1576342844272320513?t=cDaHU1EYQnUj-kZ3-m0k8w&s=19

        LINK
  • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

   Finster Vater 2022-10-01 22:56:08

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   E wszystko jest OK. Tłuczemy kacapów rękoma Ukraińców których wspomagamy sprzętem. Jesteśmy prawie jak British Empire, co zawsze walczyło do ostatniego żołnierza (w szeregach sojuszników)

   LINK
   • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

    rebelyell 2022-10-01 23:26:51

    rebelyell

    avek

    Rejestracja: 2009-12-01

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kovir

    Dlatego nie rozumiem tzw. "realistów", którzy jednocześnie do tego nawołują, a narzekają, że pomagamy Ukrainie.

    LINK
    • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

     Finster Vater 2022-10-02 01:44:00

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     No ja też. Ukraińcy tłuką Ruskich, a my to oglądamy na fotelu, popcorn, orzeszki, pifko. Owszem, to kosztuje, ale i tak chyba lepiej niż umierać na froncie bądź uciekać przed miłośnikami pralek patrzącymi co by tu jeszcze zgwałcić.

     LINK
     • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

      rebelyell 2022-10-02 11:53:18

      rebelyell

      avek

      Rejestracja: 2009-12-01

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Kovir

      Otóż to. Naszym sąsiadom wybijają kwiat społeczeństwa, rujnują gospodarkę i psychikę całych pokoleń, a my siedzimy bezpiecznie u siebie, jak Zachodnia Europa w `39. Powstaje pytanie czy na tym się zatrzyma, do czego jednak potrzebne jest dobicie rosji, żeby po pauzie na odbudowę zdolności militarnych nie przyszło im już do głowy najazd na inne kraje.

      LINK
      • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

       Finster Vater 2022-10-02 14:16:05

       Finster Vater

       avek

       Rejestracja: 2016-04-18

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kazamaty Alkazaru

       -, a my siedzimy bezpiecznie u siebie, jak Zachodnia Europa w `39

       No akurat nie 😉 Gdyby Ukrainę rozjechali w miesiąc (a 17 dnia wojny wkroczyła Białoruś i ta Zadniestrzańska) to tak samo by wyglądało. Przecież te czołgi co nam wysłali to nawet dopłynąć do Bosforu nie zdążyły.

       LINK
       • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

        rebelyell 2022-10-02 16:40:00

        rebelyell

        avek

        Rejestracja: 2009-12-01

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Kovir

        Oczywiście. Ale dzięki temu, że Ukraińcy się nie dali złamać i uratowali nam d..., to możemy sobie siedzieć bezpiecznie i rozważać co by im tam dosłać, by zmniejszyli za nas populację orków. A nie ma lepszego zastosowania dla starzejącego się sprzętu, by zamiast utylizacji pociągnął za sobą paru kacapów

        LINK
      • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

       AJ73 2022-10-02 15:20:50

       AJ73

       avek

       Rejestracja: 2017-10-12

       Ostatnia wizyta: 2022-12-07

       Skąd: Strike Base XR-484

       Było o włos.
       Gdyby kacapy zajęły Kijów i cały ich plan zajęcia Ukrainy udał się tak jak sobie wymyślili, to po kilku dniach-tygodniu-może dwóch, mielibyśmy prze*rane.
       Nawet nie o to chodzi, że bylibyśmy następni - to akurat jest mało prawdopodobne, ale graniczylibyśmy na całej granicy z kacapami, bo białoruś to przecież już kacapia z bazami i wojskiem podległym kacapom. Także patrząc na wschód naszej granicy, gdzie nie spojrzeć - kacapy. Cały czas w nas szczekające i grożące.

       Szczęśliwie dla nas - tym razem szczęście do nas się uśmiechnęło, to Ukraina wzięła na siebie to uderzenie, i powinniśmy być do końca świata im za to wdzięczni.
       Tak, rosja została zatrzymana, a za kilka-naście miesięcy zacznie się cofać. Czy Zachód ogólnie mówiąc powinien dobić ruskich ? - to nie takie proste. Dobita rosja to niebezpieczeństwo, że pójdzie w objęcia smoka. Pełny sojusz ruskich z chinami to zbyt duże geopolityczne niebezpieczeństwo dla USA, które prawdopodobnie jeszcze w tej dekadzie zetrą się z chińczykami o Tajwan.

       rosja pobita ekonomicznie i wojskowo, to dla nas 5-10 lat okienka na pełną modernizację armii wraz z wymianą sprzętu - co właśnie się dzieje. Dobrze więc by było, wykorzystać tą szansę losu w pełni. A jak to się uda, to ruskie będą mogły nam, ale tylko skoczyć


       LINK
       • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

        rebelyell 2022-10-02 16:57:04

        rebelyell

        avek

        Rejestracja: 2009-12-01

        Ostatnia wizyta: 2022-12-08

        Skąd: Kovir

        Pobić przede wszystkim pod względem militarnym, by nie mieli czym nam grozić, bo jeśli uwinęliby się z Ukrainą w kilka dni to najpewniej powtórzyli by ten sam myk z koncentracją wojska przy granicy krajów bałtyckich lub Polski. Czym zagrozić jeśli ok.3/4 wojsk z Królewca przerzucili na Ukrainę?

        LINK
        • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

         AJ73 2022-10-02 17:26:58

         AJ73

         avek

         Rejestracja: 2017-10-12

         Ostatnia wizyta: 2022-12-07

         Skąd: Strike Base XR-484

         Po uwinięciu się z Ukrainą poszłyby noty dyplomatyczne do Pribałtyki i państw naszego regionu, by wojska zachodnie opuściły w trybie natychmiastowym nasze kraje. Dalej, żadnych instalacji czy baz na wschód od Odry nie było.
         Mając 150 tysięcy woja, czołgów, artylerii, rakiet pod naszą granicą ... no, trzeba by było mieć mocne nerwy. My jesteśmy kozaki, więc byśmy nie uklękli, natomiast Litwa czy Łotwa, tam mieliby pełne gacie. Na Pribałtykę i tak by wleźli, później, my na bank poszlibyśmy z pomocą - co zrozumiałe, a czego na pewno nie zrobiłyby kraje na zachód od Odry. Kto z nich chciałby ginąć za jakieś Wilno, Kowno, czy niczym biegun północny - Tallin
         A później, co by było później to już bóg raczy wiedzieć

         Teraźniejszość jest taka, że Pribałtyka chcąc nie chcąc liczy na nas w razie czego, że nie pękniemy. A nie pękniemy, ale żeby nie pękać, to trzeba mieć czym postraszyć. Stąd właśnie te duże zakupy. Te pięć planowanych dywizji setki artylerii czołgi, rakiety i kolejne samoloty (Te koreańskie, to na pewno nie ostatni zakup) to nie po to by chronić li tylko naszych granic, ale właśnie po to, że hehe, chcąc nie chcą stajemy się pierwszym zderzakiem obronnym i w razie czego będziemy brali kacapów na klatę, gdyby przyszło im do łbów zajmować te Wilno czy Kowno. I Tallin.

         LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-02 18:23:51

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          No niewesoło było, Ukraińcy bardzo mi zaimponili w lutym
          A słuchałem ostatnio wywiad Bartosiaka z naszym generałem i jestem pozytywnie zaskoczony, bo wydaje się ogarnięty.

          LINK
        • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

         Finster Vater 2022-10-03 16:28:30

         Finster Vater

         avek

         Rejestracja: 2016-04-18

         Ostatnia wizyta: 2022-12-08

         Skąd: Kazamaty Alkazaru

         Tylko że to jest Rosja, tego rozumem nie ogarniesz. Wielkorus nie patrzy i kalkuluje logicznie, wszak taki Stalin po agresji Hitlera nie powinien mieć innych priorytetów, szczególnie że po pierwszych dniach było jasne że to jest przesławne lanie, a jednak 25 czerwca 1941 się wydarzył.

         LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-03 22:17:49

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          No niestety, tam logiki nie uświadczysz. Toż mógł sobie Wołodia do swoich dni żyć bez ryzyka utraty władzy, jako najbogatszy człowiek na Ziemi w przepychu i pośród pochlebnych głosów Zachodniej Europy, której to politycy jedli mu z ręki, powoli kawałek po kawałku przesuwać granicę, na co sobie może pozwolić...to nie, wolał przejść do historii. No to przejdzie.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Finster Vater 2022-10-03 22:48:06

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          Przejdzie, bez dwóch zdań 😀

          W sumie to przecież powiększył terytorium Rosji - kilka lat temu o Krym, a teraz o tezy kolejne regiony. No ale stracił Kaliningrad na rzecz Czechów 😉

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          AJ73 2022-10-03 23:17:43

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          -Toż mógł sobie Wołodia do swoich dni żyć ...

          No właśnie nie mógł. Zobacz jaka "piękna" rocznica 30 grudnia tego roku. I ta rocznica nie dawała mu spokoju i była jego obsesją. Wielokrotnie, przez całe swoje panowanie powtarzał, że dla niego największą katastrofą był rozpad związku radzieckiego. I by uczynić rosję na wzór dawnego związku sowieckiego, był gotów poświęcić wszystko, aby tylko tego 30 grudnia ogłosić samego siebie drugim iwanem groźnym. Co za p***ny narcyz.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Kathi Langley 2022-10-03 23:18:51

          Kathi Langley

          avek

          Rejestracja: 2003-12-28

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Poznań

          AJ73 napisał:
          był gotów poświęcić wszystko
          -----------------------
          well...

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          AJ73 2022-10-03 23:27:58

          AJ73

          avek

          Rejestracja: 2017-10-12

          Ostatnia wizyta: 2022-12-07

          Skąd: Strike Base XR-484

          O kurcze, to cofam powyższe

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-04 07:31:04

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Tzn. mógł do końca swoicj dni żyć w luksusie i napawając się strachem Zachodniej Europy, ale chciał wincyj i wincyj. No to przelicytował.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Finster Vater 2022-10-04 12:49:27

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          W kacapii pamięta się tylko tych, co powiększali teren Matuszki kacapji, i tylko tym stawia się pomniki - i to należy mieć na uwadze jak się ocenia działania tego czekisty.

          Choć to podobnie jak Adolf po Monachium - jakby sobie dał na wstrzymanie (i słuchał Hjalmara) to byłby w Niemczech wysławiany bardziej niż Bismarck, a główne ulice w niemieckich miastach byłyby nazywane jego imieniem.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-04 16:04:24

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Dlatego powinien spasować - jak obiecywał publicznie - po przyłączeniu Krymu. Albo rozwijać kraj, podnosić poziom życia, zamiast pakować miliardy w siły zbrojne, gdy jednocześnie jego obywateli nie stać na kibel w domu

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          Finster Vater 2022-10-04 17:04:29

          Finster Vater

          avek

          Rejestracja: 2016-04-18

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kazamaty Alkazaru

          -zamiast pakować miliardy w siły zbrojne, gdy jednocześnie jego obywateli nie stać na kibel w domu

          Za PRL-u żartowaliśmy że symbolem ZSRR powinien być amorek - goła dupa, ale uzbrojony po zęby

          Trochę z tymi kiblami jak w Indiach, które też budują rakiety i latają w kosmos. Z tym że Hindusi nie mają dostępu do dużej ilości surowców, a ruskie to literalnie śpią na złożach jakie sobie tylko zamarzyć: ropa, gaz, złoto, platyna - a i tak g... z tego.

          LINK
         • Re: Mark Hamill tłituje po polsku

          rebelyell 2022-10-04 23:28:01

          rebelyell

          avek

          Rejestracja: 2009-12-01

          Ostatnia wizyta: 2022-12-08

          Skąd: Kovir

          Właśnie...jakby się spięli to mogliby być krajem, gdzie obywatelom żyje się najlepiej, a nie dziaduje.

          LINK
 • nie dzieląc skóry na miedwiediu

  bartoszcze 2022-10-02 21:58:33

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  ale Ukraińcy dopiero co wzięli Łymań (tak bohatersko wcześniej broniony w maju) i poszli dalej na wschód pod (równie bohatersko wcześniej bronioną) Kreminną, a jednocześnie nagle odpalili ofensywę wzdłuż zachodniego brzegu Dniepru (wykorzystując moment luzowania jednostek na froncie) i rosyjscy komentatorzy mają już pełne gacie, że za chwilę całe zgrupowanie chersońskie może zostać odcięte (pażiwiom, uwidim)

  LINK
  • Re: nie dzieląc skóry na miedwiediu

   Finster Vater 2022-10-02 23:06:30

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   To wygląda na syndrom 1941 - wiedzą (niezależnie co im wmawia propaganda) że są na terytorium okupowanym gdzie tubylcy ich - delikatnie mówiąc - niespecjalnie lubią i najlepszym zachowaniem jest ucieczka w kierunku "dawnej" granicy państwowej.

   LINK
  • Re: nie dzieląc skóry na miedwiediu

   rebelyell 2022-10-03 00:13:23

   rebelyell

   avek

   Rejestracja: 2009-12-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kovir

   bartoszcze napisał:
   jednocześnie nagle odpalili ofensywę wzdłuż zachodniego brzegu Dniepru (wykorzystując moment luzowania jednostek na froncie) i rosyjscy komentatorzy mają już pełne gacie, że za chwilę całe zgrupowanie chersońskie może zostać odcięte (pażiwiom, uwidim)
   -----------------------

   Trzeba przyznać, że wywiadem biją rosjan na łeb, na szyję. Jakby doszło do otwartej wojny z Amerykanami to ci zmietli by ruskich w pył.

   LINK
  • Re: nie dzieląc skóry na miedwiediu

   bartoszcze 2022-10-04 16:28:50

   bartoszcze

   avek

   Rejestracja: 2015-12-19

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Jeden z Wszechświatów

   No i w następstwie natarcia wzdłuż Dniepru dzielna armia rosyjska tak się przegrupowała (nowa nomenklatura) na z góry upatrzone pozycje (stara nomenklatura), że ukraińskie wojska nie nadążają z obsadzaniem kolejnych miejscowości (lokalna ludność wiesza flagi czekając na nadejście swoich żołnierzy). I weź tu człowieku narysuj linię frontu...
   https://twitter.com/francis_scarr/status/1577275595104616449

   LINK
 • Duma

  AJ73 2022-10-07 20:43:19

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Wrzucam tu, bo pare dni temu Włosi ganiali kacapów po bałtyku.
  Nasi (22blt) z Italiańcami na Tajfunach, w chmurach, na Mazurach, autostradzie i po górach . Jak ja kocham te migi , szkoda, że przyszły rok i pójdą już w odstawkę. Co prawda zasłużoną, no ale. Najpiękniejszy samolot świata, moim zdaniem

  - https://twitter.com/DGeneralneRSZ/status/1575087859635486720?cxt=HHwWgIDUuYWE69srAAAA

  LINK
 • Most Krymski

  Influence 2022-10-08 14:40:38

  Influence

  avek

  Rejestracja: 2012-02-04

  Ostatnia wizyta: 2022-11-12

  Skąd:

  w płomieniach, w znaczniej mierze uszkodzony, zawalił się jeden z pasów drogowych. Bardzo fajna wiadomość.

  LINK
 • Urodzinowe fajerwerki

  AJ73 2022-10-09 21:25:24

  AJ73

  avek

  Rejestracja: 2017-10-12

  Ostatnia wizyta: 2022-12-07

  Skąd: Strike Base XR-484

  Siedemdziesiątkę jak osiemnaste urodziny, ma się raz. Nie warto więc liczyć się z kosztami, kiedy efekt wart każdych pieniędzy

  - https://twitter.com/i/status/1579153820349001730

  Przypadek ?

  LINK
  • Re: Urodzinowe fajerwerki

   Princess Fantaghiro 2022-10-09 21:49:35

   Princess Fantaghiro

   avek

   Rejestracja: 2016-05-24

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Posępny Czerep

   JAK PIĘKNIE PŁONIE OKO SAURONA!!! ❤❤❤❤

   LINK
  • Re: Urodzinowe fajerwerki

   rebelyell 2022-10-10 07:14:24

   rebelyell

   avek

   Rejestracja: 2009-12-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kovir

   Chociaż jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom to Władimir obchodził drugi raz, bo ponoć tak naprawdę ma już 72 lata XD

   LINK
  • Re: Urodzinowe fajerwerki

   Evening Star 2022-10-10 15:50:03

   Evening Star

   avek

   Rejestracja: 2016-07-13

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Bydgoszcz

   No, warto było Ale jaka radość była, że się most fajczył Przygotowujcie mieszkania na drugi rzut turystów

   https://twitter.com/M7A7G7X/status/1579354508827979777?t=uGRbAhIESgGfOG2HPKNxeQ&s=19

   LINK
   • Re: Urodzinowe fajerwerki

    AJ73 2022-10-10 16:55:52

    AJ73

    avek

    Rejestracja: 2017-10-12

    Ostatnia wizyta: 2022-12-07

    Skąd: Strike Base XR-484

    Most to obiekt strategiczny. Sklepy, centra handlowe, osiedla mieszkalne czy place zabaw - to tylko w chorej głowie.
    Dzisiejsze ataki to nie jest odpowiedź na spalenie cysterny na moście czy oka Saurona w moskwie. To było planowane już od kilku dni, jako odpowiedź na postępy wojsku Ukraińskich na okupowanych terenach. Tak samo, jak ogłoszone przez drugiego zbrodniarza - czyli łukaszenkę, formowanie większego zgrupowania wojsk białorusko-ruskich. Jest to rozpaczliwa próba by Ukraina część nowych brygad - które już niedługo zostaną wysłane na wschód by dać jeszcze mocniejszego kopa orkom, przenieść i związać je pod Kijowem. Ale tak się nie stanie

    Btw., po sąsiedzku mam dwie przesympatyczne Ukraińskie rodziny. Nie mam też nic przeciwko, by zostali na stałe

    LINK
    • Re: Urodzinowe fajerwerki

     Finster Vater 2022-10-10 17:14:20

     Finster Vater

     avek

     Rejestracja: 2016-04-18

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Kazamaty Alkazaru

     I jeszcze niemiecki konsulat się sfajczył, czyli oni walą na ślepo, tylko po to żeby gdzieś coś wybuchło, zważywszy na cenę rakiet zupełnie bez sensu, Choć kto bogatemu zabroni, choć nie, czekaj...

     I jak człowiek pomyśli, jakie ruskie kiedyś były dobre w propagandę i ogłupianie zachodniej młodzieży, a jakie durne są dzisiaj... Co w sumie też jest wartością samą w sobie, ten kompletny upadek wszystkiego. Miło że człowiek dożył

     LINK
     • Re: Urodzinowe fajerwerki

      rebelyell 2022-10-10 19:20:55

      rebelyell

      avek

      Rejestracja: 2009-12-01

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Kovir

      Finster Vater napisał:
      I jeszcze niemiecki konsulat się sfajczył
      -----------------------

      To nie podchodzi pod atak na kraj NATO?


      Finster Vater napisał:
      I jak człowiek pomyśli, jakie ruskie kiedyś były dobre w propagandę i ogłupianie zachodniej młodzieży, a jakie durne są dzisiaj... Co w sumie też jest wartością samą w sobie, ten kompletny upadek wszystkiego. Miło że człowiek dożył
      -----------------------

      Ta wojna obaliła wiele mitów odnośnie ruskiej "potęgi", od skuteczności wywiadu (nie dorasta zachodniemu do pięt), przez siłę armii, po - tu największa niespodzianka - sprawność propagandy, której dotychczasowa skuteczność i to, jak rosja była postrzegana na Zachodzie, irytowało mnie od dłuższego czasu.

      LINK
    • Re: Urodzinowe fajerwerki

     bartoszcze 2022-10-10 19:55:26

     bartoszcze

     avek

     Rejestracja: 2015-12-19

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd: Jeden z Wszechświatów

     Dokładnie. Rozkazy ataku zostały wydane tydzień temu, Rosjanie powtarzają scenariusze z Syrii kropka w kropkę.

     LINK
 • Przewodów

  bartoszcze 2022-11-15 20:57:03

  bartoszcze

  avek

  Rejestracja: 2015-12-19

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Jeden z Wszechświatów

  Przed zachodem słońca w suszarni zbóż w Przewodowie (województwo lubelskie, tuż przy granicy ukraińskiej) nastąpił wybuch.

  Rozmaite były spekulacje, ale najprawdopodobniej spadła tam ruska rakieta (lub dwie) biorąca udział w terrorystycznych atakach na ukraińskie miasta, bardzo możliwe że zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

  Dwie osoby nie żyją. RIP.

  LINK
  • Re: Przewodów

   Hardrada 2022-11-15 21:18:42

   Hardrada

   avek

   Rejestracja: 2011-01-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-02

   Skąd:

   To teraz ciekawe, czy będzie jakaś odpowiedź NATO i co nią może być, mając na względzie, że musiałaby być w miarę "symetryczna". Np. czy wróci temat no-fly zone albo samolotów dla Ukrainy, czy to nie case otwierający drzwi dla takich opcji.

   LINK
  • Re: Przewodów

   AJ73 2022-11-15 21:21:44

   AJ73

   avek

   Rejestracja: 2017-10-12

   Ostatnia wizyta: 2022-12-07

   Skąd: Strike Base XR-484

   Wyłączyłem tv bo na wszystkich kanałach informacyjnych zleciało się stado "ekspertów", którzy w jakimś amoku podsycanym przez rozgrorączkowane dziennikarzyny, mówią, że teraz to całe NATO wystawi opl na naszej granicy. Ba, zamkną przestrzeń powietrzną. Ba, było nawet o uruchomieniu punktu 5 , dżizas ... już to widzę
   początek spoilera jak Francuzy czy Niemce stawiają się z rakietami na naszej granicy (otwiera właśnie butelkę piwa, mono schłodzone, pycha jest) koniec spoilera

   LINK
  • Re: Przewodów

   rebelyell 2022-11-15 22:30:04

   rebelyell

   avek

   Rejestracja: 2009-12-01

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kovir

   O te ruskie kacapy...ich giełda już się wystraszyła konsekwencji i cała na czerwono. Może Ukraińcy doczekają się bardziej zaawansowanej broni w ramach reakcji, niech kacapom pójdzie w pięty ta "pomyłka".

   LINK
  • Re: Przewodów

   Finster Vater 2022-11-16 00:46:58

   Finster Vater

   avek

   Rejestracja: 2016-04-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Kazamaty Alkazaru

   Jedno jest pewne - kacapy muszą zapłacić, jak Amerykanie za Szafuzę. Jeszcze mają z czego

   LINK
  • Re: Przewodów

   Shedao Shai 2022-11-16 09:21:13

   Shedao Shai

   avek

   Rejestracja: 2003-02-18

   Ostatnia wizyta: 2022-12-08

   Skąd: Wodzisław Śl. / Wrocław

   Za mną od wczoraj chodzi jedna refleksja: jakie to smutne, że w momencie gdy obce rakiety walą w naszą ziemię, człowiek bardziej niż potencjalnego agresora boi się tego, jak jego własny rząd wykorzysta tę sytuację żeby zabetonować się na dłużej u władzy.

   LINK
   • Re: Przewodów

    Finster Vater 2022-11-16 14:05:52

    Finster Vater

    avek

    Rejestracja: 2016-04-18

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Kazamaty Alkazaru

    To się leczy.

    LINK
   • Re: Przewodów

    Vergesso 2022-11-18 09:42:55

    Vergesso

    avek

    Rejestracja: 2007-08-29

    Ostatnia wizyta: 2022-12-04

    Skąd: Toruń

    Dokładnie, ja też się tego obawiałem I obawiam, że PiS bylby gotów wykorzystać to do wprowadzenia stanu wojennego.

    Inna sprawa, że kiedy zaczęły się pogłoski, że to może być ukraińska rakieta, to zacząłem się obawiać również całej masy trolli prorosyjskich (oraz przy okazji korwinowskich), którzy cała sytuację zaczęli wykorzystywać dowykrzykiwania po całym necie haseł "Ukraińcy won z Polski, to wasza wina".

    A jakby było tego wszystkiego mało, to niektórzy w takich sytuacjach jak Przewodów pokazują się że swojej najgorszej strony, jak Jacek Piekara - co prawda nigdy nie byłem wielkim miłośnikiem polskiej fantastyki ale jednak nie spodziewalem się, że taki człowiek może się tak zeszmacić (próba zrzucenia winy za te rakiety na opozycję i wiernopoddańczy hołd wobec władzy).
    Lata temu Dukaj mnie wkurzył, teraz Piekara... widać moja niechęć do polskiej fantastyki nie jest znikąd.

    LINK
  • Re: Przewodów

   AJ73 2022-11-16 09:33:26

   AJ73

   avek

   Rejestracja: 2017-10-12

   Ostatnia wizyta: 2022-12-07

   Skąd: Strike Base XR-484

   Nagłówki nieśmiało zmieniono już na głównych portalach informacyjnych - teraz jest "pocisk produkcji rosyjskiej", heh.
   No dobra, chyba można już napisać, że to co spadło, owszem, było kacapskie, ale było wystrzelone z Ukrainy. Wczorajszy, największy atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną, a jednym z celów była elektrownia blisko naszej granicy. Ukraińska OPL skutecznie zadziałała, ale jak to w takich sytuacjach zdarza się, te dwie rakiety "zwariowały", i niestety walnęły w gospodarstwo rodzinne zabijając dwójkę naszych obywateli 😢.
   Odnośnie OPL, ta informacja pojawiała się już wczoraj - akurat ta część naszej granicy jest bardzi dobrze monitorowana przez NATO, no ale w tym szumie medialnym łatwo było przegapić. Nie zmienia to faktu, że takie tragiczne w skutkach "incydenty" mogą - oby nie, ale mogą jeszcze się zdarzyć.

   LINK
   • Re: Przewodów

    Hardrada 2022-11-16 12:44:18

    Hardrada

    avek

    Rejestracja: 2011-01-01

    Ostatnia wizyta: 2022-12-02

    Skąd:

    Dobrze, że Biden to uciął, bo nie wiadomo jak daleko by zabrnięto z tą "rosyjską produkcją". ruscy mają swoje 5 minut i mają z tej sytuacji niezły ubaw. Nie tylko oni zresztą.

    LINK
   • Re: Przewodów

    Evening Star 2022-11-17 05:46:31

    Evening Star

    avek

    Rejestracja: 2016-07-13

    Ostatnia wizyta: 2022-12-08

    Skąd: Bydgoszcz

    Zauważ, że teraz forumowi warmongerzy cichutko siedzą, a i jakoś trudno najgorliwszym obroncom sprawy sprzedać narrację w mejnstrimie, choć Morawiecki się stara

    LINK
    • Re: Przewodów

     Mossar 2022-11-17 09:12:52

     Mossar

     avek

     Rejestracja: 2015-06-12

     Ostatnia wizyta: 2022-12-08

     Skąd:

     Dochodzi do śmierci 2 Polaków po nieudanym manewrze obronnym kraju, który walczy o swoją wolność. Jest znacząca różnica między tym, a gdyby to rzeczywiście była zabłąkana rakieta agresora jakim jest Rosja. "Forumowi warmongerzy" siedzą cicho, bo co mają robić? O ile nie szukamy w tym wszystkim jakichś teorii spiskowych to sytuacja jest jasna. Doszło do tragedii, do której by nie doszło gdyby nie agresja rozpoczęta w lutym 2022.

     LINK
     • Re: Przewodów

      bartoszcze 2022-11-17 10:13:47

      bartoszcze

      avek

      Rejestracja: 2015-12-19

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Jeden z Wszechświatów

      Zginęło 2 Polaków w wyniku zmasowanego terrorystycznego ostrzału rakietowego Ukrainy przez Rosję, co tu jest trudne do rozumienia?

      LINK
     • Re: Przewodów

      Finster Vater 2022-11-17 12:15:16

      Finster Vater

      avek

      Rejestracja: 2016-04-18

      Ostatnia wizyta: 2022-12-08

      Skąd: Kazamaty Alkazaru

      7 grudnia 1941 w Pearl Harbor Amerykanie strzelali do lecących nisko japońskich samolotów również z artylerii średniego kalibru. Sporo pocisków spadło w zamieszkane rejony, w nie każdym zapalniki zadziałał wyzwalacz. Były ofiary śmiertelne wśród cywilów z tego powodu - nikt jednak nie oskarża o ich śmierć US Navy, oczywiste dla wszystkich jest że cała sytuacja jest 100% winą Japonii.

      LINK
      • Re: Przewodów

       AJ73 2022-11-17 13:13:02

       AJ73

       avek

       Rejestracja: 2017-10-12

       Ostatnia wizyta: 2022-12-07

       Skąd: Strike Base XR-484

       Dokładnie. Tu dodam jeszcze, że niezawodność nawet tych super-nowoczesnych pocisków opl, które są na naszej wschodniej flance też nie jest stu procentowa, i w przypadku zmasowanego ich odpalania - jak to byli zmuszeni robić Ukrińcy dysponując o wiele gorszym sprzętem, także należałoby się liczyć z tym, że dojdzie do podobnej, nieszczęśliwej w skutkach sytuacji, jaka miała miejsce w Przewodowie.
       Oczywiście tego rodzaju uzbrojenie ma pewne zabezpieczenia, z których można skorzystać na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Mianowicie, istnieje możliwość, że rakieta, która nie trafi w cel i będzie leciała dalej, przejdzie automatycznie w proces autodestrukcji. Takie "bezpieczniki" miały starsze systemy, mają i te nowoczesne. W teorii, powinno zadziałać niczym z automatu, ale wiadomo jak to z teorią jest. Zawsze weryfikuje praktyka

       Szczęście w tym nieszczęściu ludzkim, że nie walnęło w blok, szkołę, przedszkole czy szpital. Liczyć niestety należy się z taką możliwością od początku tej wojny, a im bliżej ruskie rakiety latają naszej granicy (jak to było wczoraj), tym prawdopodobieństwo niestety rośnie.

       LINK
      • Re: Przewodów

       rebelyell 2022-11-17 18:21:38

       rebelyell

       avek

       Rejestracja: 2009-12-01

       Ostatnia wizyta: 2022-12-08

       Skąd: Kovir

       Finster Vater napisał:
       7 grudnia 1941 w Pearl Harbor Amerykanie strzelali do lecących nisko japońskich samolotów również z artylerii średniego kalibru. Sporo pocisków spadło w zamieszkane rejony, w nie każdym zapalniki zadziałał wyzwalacz. Były ofiary śmiertelne wśród cywilów z tego powodu - nikt jednak nie oskarża o ich śmierć US Navy, oczywiste dla wszystkich jest że cała sytuacja jest 100% winą Japonii.
       -----------------------

       Otóż to. Potrzeba bardzo dużo złej woli, by inaczej to zinterpretować. Podział na agresora i ofiarę jest tutaj wyraźny, tak jak i kwestia winy rosji od A do Z, Ukraina nie strzelała sobie przecież na wiwat.

       LINK
 • Za garść orzeszków

  Finster Vater 2022-11-23 00:55:29

  Finster Vater

  avek

  Rejestracja: 2016-04-18

  Ostatnia wizyta: 2022-12-08

  Skąd: Kazamaty Alkazaru

  https://cepa.org/article/its-costing-peanuts-for-the-us-to-defeat-russia/

  Czyli czy faktycznie stany wydają fortunę na wsparcie Ukrainy.

  LINK

ABY DODAĆ POST MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..