Świat Filmu

Prasa o filmie ''People vs George Lucas''

People vs George Lucas

W lutym pisaliśmy o drugim zwiastunie filmu dokumentalnego ''People vs George Lucas'', który opowiada o niechęci fanów Star Wars do osoby Georga Lucasa, oraz o wielkiej debacie o wyższości jednej gwiezdnowojennej trylogii nad drugą.

Premiera filmu odbyła się w marcu na festiwalu filmowym The South By Southwest Film Festival. W dzień premiery na festiwalu odbyły się aż dwa duże pokazy, w tym jeden dodatkowy, ponieważ filmem zainteresowana była naprawdę spora grupa publiczności i przedstawicieli mediów. Co więcej sale wypełniły się też po brzegi podczas kolejnych dwóch festiwalowych pokazów.

Po premierze w prasie pojawiło się wiele recenzji, opinii, oraz wywiadów z twórcami filmu. W tej ostatniej kwestii polscy czytelnicy nie muszą jednak szukać daleko, wystarczy, że zapoznają się z polskim wywiadem z reżyserem filmu Alexandrem O. Philippem zamieszczonym w serwisie starwarsy.pl.

Jeśli zaś chodzi o recenzje zamieszczane w mediach są one przeważnie pozytywne, film nazywany jest "wspaniałym dziełem sztuki dokumentalnej" (Film School Rejects), a Chris Gore z G4 nazywa nawet ten film "najlepszym filmem o kulturze fanów jaki kiedykolwiek widział". Magazyn Slant opisuje film jako mądry, zabawny i mocno angażujący, daje rozrywkę nawet wtedy, gdy tylko prezentuje trudne relacje pomiędzy filmowcem i niechętnej mu armii fanów. Jednak to, co naprawdę mnie wciągnęło to zrozumienie dlaczego ta bitwa ma znaczenie dla tych, którzy nie walczą".

Pojawiły się jednak też pewne głosy sceptyczne, i tak Quint z aintitcool.com uważa, że takie dyskusje prowadzono już od wielu lat, ale chociaż sam brał udział w tej wielkiej debacie, jednak dla fanów nie ma w tym filmie nic nowego, a sam film został zrobiony o kilka lat za późno. Bardzo ciekawą pespektywę na film rzuca David Wharton z serwisu Cinema Blend, który pisze: "Im dłużej trwa film, tym oczywistsze staje się to, że mimo tych wszystkich sądowych argumentów, to nie jest rozprawa sądowa, to grupowa sesja terapeutyczna. Dziwaczna, śmieszna, słodko-gorzka grupowa sesja terapeutyczna, więc być może, tylko może, wszyscy będziemy mogli zacząć zdrowieć."

Jak zapewnia recenzent Film.com nie ma takiego punktu widzenia, który by w filmie był zapomniany, twórcy chcieli za wszelką cenę w pełni oddać tę najważniejszą dyskusję fandomu, nie pomijając też olbrzymiej pasji dyskutantów, dodając "to jest definitywne słowo w tej debacie i trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek potrafił opowiedzieć to lepiej".

Obecnie twórcy pracują nad przygotowaniami do kolejnych pokazów festiwalowych, film pojawi się na międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych w Brazylii It's All True. Ponadto wciąż trwają poszukiwania odpowiedniego dystrybutora, ponieważ twórcy chcieliby dotrzeć do jak najszerszej publiczności.Tagi: The People vs. George Lucas (8)

Komentarze (9)

ekstra plakat nie wygląda jak to miał być film dokumentalny

He hi ho....niezły plakat :D

George, miłość i nienawiść niewielka granica dzieli. W serce swe zajrzyj, bo ciemność otacza serce Twoje... tako Matek rzecze...

Film musi być zajebisty, geeki kochający np Yuuzhan piją pianę Ashokę itp :P Loffciam.

Musi być bardzo ciekawy film. Mam nadzieje, że zawita kiedyś do naszej ojczyzny i polskiej braci fanów (i fanek!) przyjdzie go obejrzeć.

Czy jest jakaś szansa, że "People vs..." zawita do Polski, np. w serii DVD Planete Doc Review? Pewnie znikoma, ale nie należy porzucać nadziei. Dla mnie film z cyklu "must watch".

Plakat epicki :].

Już jakiś czas temu czytałam sobie recenzje i tylko nabrałam większego smaka. Naprawdę jestem tego ciekawa, bardzo.

Czy ktoś wie gdzie to można obejrzeć? Jakiś link czy strona...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.