Świat Filmu

Film ''People vs George Lucas'' w Polsce

American Film Festival

O filmie ''People vs George Lucas'' pisaliśmy już kilka razy. Jest to film dokumentalny w reżyserii Alexandre O. Philippe, opisujący zadziwiające zjawisko niechęci miłośników Gwiezdnych Wojen do postaci samego George'a Lucasa. Choć film wciąż nie trafił do szerokiej dystrybucji, jednak cały czas podróżuje po różnych festiwalach filmowych i bardzo miło nam poinformować, że w październiku tego roku trafi też do Polski. Film pod polskim tytułem "Skandalista George Lucas" zostanie wyemitowany podczas wrocławskiego American Film Festival, który odbywa się 20-24 października. Film będzie brał udział w festiwalowym konkursie w kategorii American Docs.

Film wyświetlany będzie we wrocławskim kinie Helios (ul. Kazimierza Wielkiego 19 a) na dwóch seansach: 22 października o godzinie 16:15, oraz 24 października o 13:15.

Sprzedaż pojedynczych biletów filmowych zacznie się 1 października, a cena biletów to 13 lub 16 zł – w zależności od godziny zakupu. Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu.

Opis filmu zamieszczony na stronie festiwalu:

W 1977 roku miała miejsce premiera pierwszego nakręconego epizodu sagi Gwiezdne Wojny. W stworzonej przez Lucasa galaktyce zamieszkali nie tylko dzielni rycerze, królewny, imperialni szturmowcy czy przedstawiciele niezliczonych ras i gatunków. Wprowadziły się tam również rzesze fanów – urządzając sobie atrakcyjne i pełne przygód życie w podarowanej im przez Lucasa nowej rzeczywistości. Po niespełna dwóch dekadach George Lucas najpierw zaczął modyfikować galaktyczną rzeczywistość, wprowadzając na ekrany kin poprawioną wersję trylogii – czym wywołał gniewne pomruki publiki – a potem wyprodukował prequel, nową trylogię, naruszając tym samym kosmiczny ład i harmonię, w której żyli szczęśliwi fani.

Alexandre O. Philippe oddaje głos fanom Gwiezdnych Wojen – niemogącym wybaczyć Lucasowi, że zawłaszczył i sponiewierał galaktyczną rzeczywistość, która w ich odczuciu przestała być wyłącznie jego własnością. Relacjonując, z ujmującym poczuciem humoru i dystansem, konflikt między twórcą a widzami, reżyser wywołuje – niezwykle istotne w czasach popkultury – pytanie o status twórcy w relacji z odbiorcą w sytuacji, w której odbiorca nie jest tylko biernym konsumentem, ale staje się współwłaścicielem znaczenia dzieła, przyznaje sobie prawo do ingerowania w nie, komentowania, dostosowywania do własnych celów i wreszcie manipulowania nim. Film Skandalista George Lucas w bezpretensjonalnym, dowcipnym stylu dotyka istotnej kwestii emancypacji odbiorcy, który coraz śmielej domaga się prawa symbolicznej kontroli nad twórcą.


W tym miejscu pisaliśmy co prasa światowa napisała o filmie po jego pierwszych publicznych pokazach. Poniżej prezentujemy trzeci zwiastun filmu:Tagi: The People vs. George Lucas (8)

Komentarze (14)

Niech ktoś to nagra i udostępni, muszę to obejrzeć!

Tonks -> tak.

A będzie to z polskimi napisami?

Lukas konta ludzie, w domyśle fani SW. Wiadomo że ludzie mają większą siłę no i co z tego, George chowa się za grupą prawników więc siły są wyrównane.

Zgodzę się z Borem na temat kwestii tłumaczeń tytułów w Polsce, jednakże ten tytuł to zapożyczenie z "The People vs Larry Flynt", na polski przetłumaczone jako "Skandalista Larry Flynt". Jasne, można drugi raz skorzystać z tego samego pomysłu, jednak IMO angielskich tytułów filmów tłumaczyć nie należy, jeśli już, to umiejętnie.

Szkoda, że mnie tam nie będzie. Mam nadzieję, że wyjdzie kiedyś na DVD.

Jak mnie to denerwuje kiedy polski dystrybutor całkowicie zmienia tytuł filmu, a ten powinien brzmieć "Ludzie kontra G.L.", co z tego że skandalista brzmi lepiej, jak oryginalny tytuł jest taki i tego trzeba się trzymać. Poza tym nie widzę żadnego powodu żeby nazywać Lucasa skandalistą, ciekawe kiedy w naszym kraju zaczną w końcu poprawnie tłumaczyć tytuły filmów, a nie dokonywać własnej interpretacji, a tak się właśnie zazwyczaj dzieje.

Nagrajcie kamerą i puśćcie do neta!

Szkoda, że tylko we Wrocławiu.

Wrocławianie wybierają się grupowo na seans w niedzielę 24 października. Zgłoszenia do 1 października na kupno biletu grupowego zbieramy w tym temacie:

http://www.wfgw.fora.pl/fanklub,6/the-people-vs-george-lucas-w-heliosie,548.html

Po tym terminie spóźnialscy będą musieli sobie kupić bilety na własną rękę :)

Na Innych Sferach padł pomysł, żeby iść. Czekajcie na oficjalne informacje od Łedża albo na Bastionie albo na wrocławskim forum.

Krótko i zwięźle: koniecznie i obowiązkowo!

Jak patrzę na program całego festiwalu...to mam ochotę przejechać się do Wrocławia ;). Jest parę naprawdę znakomicie zapowiadających się tytułów.

We Wrocławiu, taaaaaaaaaak! :D Obowiązkowo ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.