Klasyczna Trylogia

"Imperium kontratakuje" włączone do amerykańskiego National Film Registry...

TheForce.Net

Jak informuje serwis TheForce.Net na swe trzydzieste urodziny Imperium kontratakuje otrzyma wyjątkowy prezent. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (U.S. Library of Congress) postanowiła włączyć epizod V do Narodowego Rejestru Filmowego (National Film Registry), gdzie ma być zachowany dla potomności jako symbol amerykańskiego przemysłu filmowego i kultury USA.

Oprócz Imperium kontratakuje w National Film Registry znajdą się w tym roku także inne 24 filmy w tym Wszyscy ludzie prezydenta (1976) Alana J. Pakuli z Dustinem Hoffmanem i Robertem Redfordem w rolach głównych, krótkometrażowy film George'a Lucasa z czasów studenckich Elektroniczny labirynt THX 1138 4EB (1967; pierwowzór kinowego THX 1138) oraz wojenny film dokumentalny Johna Hustona Let There Be Light, który Departament Wojny zakazał rozpowszechniać przez 35 lat. Wraz z włączeniem nowych filmów całkowita liczba obrazów przechowywanych w National Film Registry wyniesie 550.

Biblioteka Kongresu powstała w roku 1800 i jest najstarszą w USA federalną instytucją kulturalną. W National Film Registry przechowywane są filmy, które z uwagi na ich wartość artystyczną, historyczną lub kulturową stanowią znaczący wkład w dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych. Obrazy wchodzące w skład Rejestru wybiera powołana do życia w roku 1988 National Film Preservation Board.

W 1989 do Rejestru została włączona Nowa nadzieja.

Link do wiadomości w serwisie TFN.Tagi: Epizod V: Imperium kontratakuje (521) George Lucas (1061) Nika Futterman (16) THX 1138 (27)

Komentarze (20)

no to jeszcze czekamy na Powrót Jedi :P

W końcu się doczekałem :D

czemu dopiero teraz ??

Ale to powstała tylko biblioteka :)

Powstali jeszcze przed powstaniem listopadowym :0

Szacun

Wreeeeeeszcie. Nawiasem mówiąc, ładny plakat.

Ciekawi mnie gdzie oni te filmy przechowują i na jakich nośnikach, oraz czy dzięki temu Rejestrowi nasi potomkowie będą mogli sobie obejrzeć ESB po (na przykład) wojnie nuklearnej. ;D

Mój ulubiony plakat <3

hehe no to dobrze :)

No i super! :)

Wczoraj o tym trąbili nawet w radiu. :)

Super!

Zapewne dołączą wersje Blue-ray ;p

Nareszcie ktoś to docenił.

super wiadomość, na wieki wieków od teraz dla potomnych ku pamięci :)

Wersja z ... ?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.