Przebudzenie Mocy

Doug Chiang i Iain McCaig wracają do sagi

W końcu mamy jakąś oficjalną informację na temat nowych epizodów i spin-offów. Szkicami koncepcyjnymi, kreowaniem wizualnym światów i postaci zajmą się Doug Chiang i Iain McCaig, którzy pokierują zespołami projektowymi. Obaj dołączą do ekipy prezes Lucasfilmu Kathleen Kennedy zajmującej się przyszłością Gwiezdnej Sagi na wielkim ekranie, w której skład wchodzą już J.J. Abrams, Michael Arndt, Lawrence Kasdan, Simon Kinberg, Bryan Burk oraz w mniejszym stopniu George Lucas. Chiang i McCaig nie są bynajmniej ludźmi z łapanki, mają olbrzymie doświadczenie, a przede wszystkim obaj nadali wizualny kształt prequelom.

Zanim Doug Chiang został szefem zespołu projektowego Epizodu I, pracował wcześniej jako dyrektor kreatywny w ILM, współtworzył też efekty specjalne. Za swoją pracę był niejednokrotnie nagradzany, dostał między innymi Oskara za wizualną stronę filmu „Ze śmiercią jej do twarzy”. Pracował między innymi przy filmach „Ekspres polarny”, „Beowulf”, „Opowieść wigilijna”, „Matki w mackach Marsa” jako główny projektant wizualny. Pracował też przy efektach specjalnych w „Mrocznym widmie”, „Terminatorze 2”, „Masce”, „Forrescie Gumpie”, „Jumanji” czy „The Doors”. Pracując już jako projektant w „Mrocznym widmie” udało mu się znaleźć równowagę między prostotą kształtów a pewną złożonością scenografii, która sprawia wrażenie realności. Nadał tym samym wizualny ton wszystkim prequelom. W „Ataku klonów” pracował już tylko jako kierownik sekcji projektującej koncepty. W „Mrocznym widmie” pojawił się jako jeden z uczestników parady flag.

Iain McCaig pracował przy całej nowej trylogii. Jest przede wszystkim odpowiedzialny za kilka najbardziej zapadających w pamięć projektów, czyli Dartha Maula oraz stroje królowej Amidali. Stworzył setki rozpoznawalnych postaci, stworów, kostiumów czy sekwencji akcji. Został uwieczniony także w filmach. Zagrał jednego z doradców senatora Orn Free Taa w „Mrocznym widmie”, a jak podaje oficjalna robił także za szturmowca w wersji specjalnej „Imperium kontratakuje”. McCaig zajmował się nie tylko konceptami, ale też scenopisami. Na swoim koncie ma udział w takich filmach jak „Star Trek VI: Wojna o pokój”, „Terminator 2”, „Hook”, „Harry Potter i Czara Ognia”, „John Carter”, „Jack – pogromca wmapirów”, „Outlander” (który także współprodukował), a także „Avengers” i „Guardians of the Galaxy”.

– To cudownie wrócić! Minęło prawie dziesięć lat odkąd ostatni raz pracowałem przy „Gwiezdnych Wojnach”, ale to moje korzenie, które miały wpływ na każdy film, który potem projektowałem. To wciąż trochę nierealne, że będę pracował nad kolejnym – mówi Chiang. – Miałem szczęście być na pierwszym Star Wars Celebration w Denver w 1999, bardzo cieszyło mnie uznanie naszych projektów przez społeczność fanowską. Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć ponownie w takim wydarzeniu i poznać nowych fanów.

– Zabranie nas zza desek projektowych, by spotkać ludzi dla których tworzyliśmy te filmy to zawsze jest wielka sprawa – mówi McCaig. – Informacja zwrotna od fanów z całego świata pomogła nadać kształt wielu projektom w uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. – Zapytany o swoją pracę przy nowych filmach McCaig jedynie się uśmiecha. – Nigdy nie sądziłem, że dożyję takiego dnia. To czysta magia, że znowu zbierają nas razem.

I na koniec jeszcze jedna informacja, która ewidentnie przewija się w wypowiedziach obu twórców. Znaleźli czas by przyjechać do Essen na Celebration Europe II. Oficjalnie mają mieć panel, w którym opowiedzą o swoich wcześniejszych filmach, ale z pewnością będzie okazja, by zdradzili także coś o nowych. Zważywszy na to, że swój przyjazd zapowiedziała tam także Kathleen Kennedy, to właśnie tam należy się spodziewać jakiś oficjalnych zapowiedzi.

Temat na forumTagi: Celebration (417) Doug Chiang (95) Epizod I: Mroczne widmo (583) Epizod II: Atak klonów (859) Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (397) Epizod V: Imperium kontratakuje (520) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (867) Epizod VIII: Ostatni Jedi (508) Han Solo (spin-off) (378) Harry Potter (103) Iain McCaig (34) Industrial Light & Magic (268) Kathleen Kennedy (381) Spin-off Kinberga (64) Star Trek (109) Terminator (39)

Komentarze (7)

No coz, jakis wybor to jest, ale dlaczego nie sprobowac kogos nowego?

darth_numbers, nikt nie podważa mistrzostwa McQuarriego, jako protoplasty tej sztuki, osobiście dla mnie też jest niedoścignionym wzorem, jakkolwiek on już nie żyje, a i przy NT nie czuł się na siłach by uczestniczyć w produkcji, dlatego osobiście namaścił Douga Chianga w rozmowie z GL, jako swego następcę, tak, więc nie popadaj w absurd ze zbytnią propagacją OT i jej twórców, ja też się na OT wychowałem i kocham wszystko, co z tym związane, jednak trzeba iść na przód, RMC już nigdy nic nie stworzy dlatego wybór Douga Chianga, oraz Iaina McCaiga jest jedynym słusznym i konsekwentnym wyborem.

Conceptarty Chianga są fantastyczne nawet na tle mistrza MCQ, każdy z nich ma własny indywidualny styl malowania i rysowania, nie ma sensu porównywać ich prac, dużo prościej jest je podziwiać. Mam wszystkie konceptarty obu wirtuozów w rozdzielczości UHD i idę o zakład, że nie znasz wszystkich prac MCQ mowa ofkoz o pracach z SW.

Fantastyczne? Stara gwardia?
Ci goscie moga co najwyzej McQuarriemu buty czyscic. Estetyka nowej trylogii to straszne bezguscie. Powrot tej samej ekipy do nowych gwiezdnych wojen to naprawde, naprawde zla wiadomosc.

Dobre wieści, ich prace są fantastyczne!

Śliczne szkice koncepcyjne przybywajcie! :D
Dobra wiadomość :]

Stara, sprawdzona gwardia wraca...super sprawa :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Przebudzenie Mocy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.