Świat Filmu

Obsada Epizodu VII: Domhnall Gleeson

Urodzony 12 maja 1983 w Dublinie Irlandczyk pochodzi z rodziny o aktorskich tradycjach. Jest synem Brendana Gleesona, cenionego i znanego irlandzkiego aktora, którego mogliśmy oglądać w takich filmach jak „A.I. Sztuczna inteligencja”, „Za horyzontem”, „Krawiec z Panamy”, „Królestwo niebieskie”, trzech częściach „Harry’ego Pottera” i wielu innych. Jest to o tyle ważne, że czasem trudno rozdzielić role ojca i syna, ich filmowe ścieżki nie raz się krzyżowały.

Domhnall jest najstarszym z czterech synów Brendana i Mary Gleesonów. Zresztą każdy z nich starał się w mniejszym lub większym stopniu pójść w ślady ojca, choć najlepiej póki co wychodziło to właśnie Domhnallowi i Brianowi.

Domhnall swoją karierę aktorską zaczął od epizodu w mini serialu „Rebel Heart” z 2001. Przez kolejne lata raczej zdarzało mu się dostawać różne rólki i czasem grywać, a to filmach krótkometrażowych, a to w serialach, a to czasem w długometrażowych fabułach. Pierwszą większą rolę zagrał w „Studs” Paula Merciera z 2006, w którym zagrał wraz ze swoim ojcem. Następnym krokiem w karierze był film „A Dog Year” George’a LaVoo (2009) z Jeffem Bridgesem w roli głównej. Domhnallowi udało się tam zagrać całkiem sporą rolę, acz sam film nie otworzył mu wrót do kariery. Grunt jednak, że zaczął otrzymywać rolę filmowe. W tym w filmie „Sensation” Toma Halla z 2010, gdzie po raz pierwszy zagrał główną rolę, młodego naiwnego Irlandczyka, który postanawia otworzyć burdel. Film ukazał talent komediowy aktora.

Rok 2010 to przełom w karierze Gleesona. Przede wszystkim wypłynął wtedy na szerokie wody, poza kino irlandzkie-brytyjskie, dzięki roli w serii o „Harrym Potterze”. Gleeson wcielił się w Billa Weasleya, rolę z którą obecnie, póki co, jest najbardziej kojarzony. Wystąpił w obu częściach „Insygni śmierci” (z 2010 i 2011), obie w reżyserii Davida Yatesa. W pierwszej z nich poza ojcem Brendanem Gleesonem wystąpił też Warwick Davis. Davis także i w drugiej.

Drugim istotnym filmem z 2010 jest „Prawdziwe męstwo” braci Coen, remake słynnego westernu, w którym także młody Gleeson miał rólkę.

Jednak to właśnie rola Billa Weasleya, choć pomogła trochę w karierze potem zaczęła za bardzo przeszkadzać, więc Domhnall znów musiał się zadowolić mniejszymi rolami. Czy to w „Dreddzie 3D” Pete’a Travisa (2012) czy „Kryptonim: Shadow Dancer” Jamesa Marsha (2012) albo „Annie Kareninie” Joe Wrighta (2012) z Keirą Knightley. Grunt jednak, że role były, a Domhnall czasu nie marnował, szybko więc go dostrzeżono. Zwłaszcza „Anna Karenina” i jego kreacja zyskały uznanie, był nominowany do kilku filmowych nagród (brytyjskich i irlandzkich). To musiało zaowocować. Zagrał główną rolę w „Czas na miłość” Richarda Curtisa (2013) z Rachel McAdams.

Niedawno na ekrany brytyjskie i irlandzkie weszły dwa kolejne filmy aktora. „Frank” Leonarda Abrahamsona (2014) z Michaelem Fassbenderem oraz „Cavalery” Johna Michaela McDonagha (2014) z Brendanem Gleesonem w roli głównej.

Na premierę oczekuje kilka innych filmów. „Unbroken” w reżyserii Angeliny Jolie, scenariusz napisali bracia Coen, „Ex Machina” Alexa Garlanda z Oscarem Isaaciem oraz „Brooklyn” Johna Crowleya.

Film dla Domhnalla to jednak nie tylko aktorstwo. Próbował swych sił jako scenarzysta i reżyser, na razie jednak tylko i wyłącznie w krótkich formach.

Oprócz kariery filmowej występował także na deskach teatru, z całkiem dobrym skutkiem. Został nawet nominowany do teatralnej nagrody Tony.

Na koniec kilka zdjęć z filmów z Gleesonem.Jako Levin w „Annie Kareninie”Jako Bill Weasly w „Harrym Potterze”Jako Moon w „Prawdziwym męstwie”Jako technik klanu w „Dredd” (3D)Jako Tim w „Czasie na miłość”

W ramach poznawania nowej ekipy Epizodu VII prezentowaliśmy już sylwetki:
Kathleen Kennedy (producentka)
Bryan Burk (producent i wspólnik Abramsa)
Michael Arndt (scenarzysta)
Simon Kinberg (konsultant i współtwórca serialu „Rebels” i twórca spin-offa)
J.J. Abrams (reżyser, scenarzysta, producent)
Max von Sydow (aktor)
Andy Serkis (aktor)
John Boyega (aktor)
Oscar Isaac (aktor)Tagi: Domhnall Gleeson (76) Keira Knightley (231) Oscar Isaac (160) Warwick Davis (85)

Komentarze (7)

Oby miał brodę, bo bez brody wygląda jak lamus :(

@chowder
Teraz będzie poprawnie i Luke będzie miał chłopaka rudego. Merry Jade.

Nawet nie wiedziałem, że jest synem Szalonookiego :)

@BevRemast Mara Jade też. I tak tak wiem, że skasowali EU ale nic nie broni twórcom filmu dać ukochaną Luke`a która będzie ruda i będzie się nazywała Mara Jade nawet jeśli pod względem charakteru nie będzie ją przypominać

ale... on jest rudy...

I Warwick Davis był także w obydwu częściach Insygni a nie tylko pierwszej

"Wystąpił w obu częściach „Igrzysk śmierci” (z 2010 i 2011), obie w reżyserii Davida Yatesa." chyba osoba, która to pisała miała na myśli "Insygnia Śmierci"

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.