Świat Filmu

Obsada Epizodu VII: Lupita Amondi Nyong’o

Lupita przebojem weszła w tym roku na salony, zdobywając Oskara za najlepszą rolę drugoplanową w „Zniewolonym: 12 Years a Slave”, jednym z pierwszych jej filmów. Urodziła się 1 marca 1983 w stolicy Meksyku, ma podwójne obywatelstwo meksykańskie i kenijskie. Jej rodzice pochodzą z Kenii, gdzie jej ojciec Peter Anyang’ Nyong’o był początkowo nauczycielem akademickim na Uniwersytecie w Nairobi a potem stał się politykiem, był też ministrem zdrowia.

Oboje rodzice wywodzą się z grupy etnicznej plemion Luo (podobnie jak Barack Obama). Tradycją Luo jest nadawanie dzieciom imion na pamiątkę dnia w którym się urodziły. Stąd imię Lupita, które jest zdrobnieniem od Matki Boskiej z Guadelupe.

Gdy miała rok, jej rodzice wrócili do Kenii, gdzie dorastała. Ma pięcioro rodzeństwa, jest drugim dzieckiem. Gdy miała 16 lat, rodzina znów przeniosła się na kilka miesięcy do Meksyku, by uczyć się hiszpańskiego. Jej rodzina należała do artystycznych, dzięki czemu dzieci miały okazję oglądać wiele sztuk, ale też rozwijały swoje zainteresowania. Przyszła aktorka jeszcze w szkole spróbowała swych sił, grając pomniejszą rolę w przedstawieniu „Oliver Twist”. To ją wciągnęło i zaczęła poważnie myśleć nad tym by zostać profesjonalną aktorką. W wieku 14 lat zadebiutowała na scenie w roli Julii w „Romeo i Julia” wystawianym w Nairobi. Potem przez pewien czas była związana z teatrem. Prywatnie wspomina, że bardzo inspirującym filmem dla jej kariery był „Kolor purpury” Stevena Spielberga w którym wystąpiły Whoopie Goldberg i Oprah Winfrey.

Dalej studiowała teatr i film w Hampshire College. Z filmem przygodę zaczęła od drugiej strony, od produkcji. Pomagała w zdjęciach na lokacji w Kenii w „Wiernym ogrodniku” z Ralphem Finnesem (2005) czy w montażu „Immiennika” Miry Nair (2006) a także „Where God Left His Shoes” (2007), gdzie zajmowała się częścią artystyczną.

Jako aktorka niesceniczna zadebiutowała w filmie krótkometrażowym „East River” Marca Greya (2008), kręconym w Brooklynie. Potem wystąpiła w kenijskim serialu telewizyjnym „Shuga” (kilka odcinków z 2009 i 2012). Za rolę w tym serialu dostała nagrodę afrykańskiej MTV.

Sama zajęła się też produkcją, reżyserią i napisaniem filmu dokumentalnego „In My Genes” (2009). Film opowiadał o problemach rasowych białych osób, mieszkających w czarnej społeczności.

W międzyczasie dalej studiowała. Dostała tytuł magistra w szkole dramatycznej Yale, w później przyszła rola w filmie Steve’a McQueena, czyli „Zniewolonym: 12 Years a Slave” (2013). W tym czasie cały czas też grała w teatrze. Została też doceniona nagrodą Herschela Williamsa, przyznawaną wybitnym studentom z Yale za rok 2011/2012. „Zniewolony” jednak to póki co punkt zwrotny jej kariery, zrobiło się o niej głośno, dostała Oskara i jeszcze kilka innych nagród, nagle stała się gwiazdą. Szybko dostrzeżono też jej urodę. Magazyn „People” uznał ją za jedną z najpiękniejszych kobiet. Stała się jedną z twarz wiosennej kampanii Miu Miu, a od kwietnia jest też twarzą Lancôme. Ostatnio trafiła także na okładkę prestiżowego magazynu „Vouge”.

Zanim jednak mogła zacząć wybierać w rolach, zagrała jeszcze w „Non-Stop” (2014) z Liamem Neesonem w roli głównej. Teraz poza „Gwiezdnymi Wojnami” mówi się o niej przy kilku projektach, w tym nowej adaptacji „Księgi Dżungli”.

Biegle mówi po angielsku, hiszpańsku, luo i suahili. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest związana z somalijskim raperem o imieniu K’naan.

Na koniec kilka zdjęć.


Jako Ayira w serialu „Shuga”


Jako Patsey w filmie „Zniewolony: 12 Years a Slave” (Oskar za drugoplanową rolę żeńską)


Jako Gwen w „Non-Stop”

W ramach poznawania nowej ekipy Epizodu VII prezentowaliśmy już sylwetki:
Kathleen Kennedy (producentka)
Bryan Burk (producent i wspólnik Abramsa)
Michael Arndt (scenarzysta)
Simon Kinberg (konsultant i współtwórca serialu „Rebels” i twórca spin-offa)
J.J. Abrams (reżyser, scenarzysta, producent)
Max von Sydow (aktor)
Andy Serkis (aktor)
John Boyega (aktor)
Oscar Isaac (aktor)
Domhnall Gleeson (aktor)Tagi: Liam Neeson (208) Lupita Nyong`o (85) Oskar (86)

Komentarze (3)

Byłaby z niej idealna Asajj ;)

Slavek_8 -> chodzi Ci o Grace Jones, ale ona podobną fryzurę miała też w Bondzie ("Zabójczy widok"). Ale faktycznie to zdjęcie z "Non-Stop" też mi się z Jones skojarzyło.

Z kwadratową fryzurą z ostatniego zdjęcia przypomina mi bohaterkę z filmu "Conan Niszczyciel", ktoś pamięta? :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.