Zemsta Sithów

Dalsze poszukiwania lokacji

Watto16 za TV3 News

Już wiele lat temu po sieci krążyła pogłoska, że sceny na Alderaan miał być kręcone w Nowej Zelandii, gdzie miał być między innymi kręcony „Atak klonów”. Ale nie był. Teraz okazuje się, że skauci Lucasa przeszukują Nową Zelandię w celu znalezienia lokacji dla Epizodu III (lub mniej prawdopodobne Indiany Jonesa IV). Okazuje się, że Nowozelandzka kraina Fiordland może być najtrafniejszym wyborem. A na dodatek nie jest ona tak odległa od Australii gdzie będzie kręcony E3.
Trochę danych o samym Fiorlandzie (za encyklopedią WIEM Onetu:
Fiordland, Kraina Fiordów, region fizycznogeograficzny na Nowej Zelandii, w południowo-zachodniej części Wyspy Południowej.
Zbudowany z różnorodnych skał paleozoicznych, intrudowanych granitami. Fiordland jest regionem górsko-wyżynnym, wznosi się maksymalnie do 2648 m n.p.m. Stanowi południowe przedłużenie łańcucha Alp Południowych, które dochodzą tu bezpośrednio do wybrzeża morskiego, tworząc wysokie (do 1800 m) brzegi. Rozcięty jest głębokimi dolinami polodowcowymi, przechodzącymi niżej w rozgałęzione fiordy, osiągające do 45 km długości.
Klimat umiarkowanie ciepły. W górnych częściach dolin rozległe jeziora polodowcowe (Te Anau, Wakatipu i in.). Znajdują się liczne malownicze wodospady. Obszar jest miejscami trudno dostępny i prawie nie zamieszkany.
Bogactwo przyrody nieożywionej i ożywionej chronione jest w parku narodowym Fiordland, założonym 1952, o powierzchni 1,25 mln ha, obejmującym m.in. lasy buka południowego (Nothofagus), rzadkie gatunki ptaków, np. uważanego za wymarłego, odkrytego 1948 takahe, papugę kakapo. Park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.
Mapa Nowej Zelandii
I jeszcze o samym parku Fiordland za Papuzim Portalem Park Narodowy Fiordland znajduje się na południowo zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej (South Island), należy do największych parków na świecie. Założony został w 1952 roku. Jest największym parkiem narodowym Nowej Zelandii. Znajdują się tam: subtropikalne lasy, lasy bukowe, wysokie góry o alpejskim krajobrazie, fiordy oraz przylądki. dwie trzecie parku porośnięte są południowymi bukami i drzewami z rodzaju Podocarpus, z których niektóre mają nawet po 800 lat. Bardzo ciekawe są tam wodospady, z najbardziej znanym Southerland Falls (wys. 580 m) na czele. Na terenach parku spotkać można, oprócz kei, także kiwi oraz takahe.
W 1986 roku został oznaczony jako Światowe Dziedzictwo

Kei to jeden z najdziwniejszych i najbardziej interesujących gatunków papug.
Zdjęcia pochodzą z Encyklopedii Encarta 2000 firmy Microsoft.Tagi: Epizod III: Zemsta Sithów (858) lokacje (89)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Zemsta Sithów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.