Książki

NYCC 2014: Książkowe wieści

Underworld

W weekend odbyła się impreza New York Comic Con 2014, gdzie nie zabrało osób odpowiedzialnych za książki Star Wars. Panel na którym opowiadano o Gwiezdnych Wojnach przyciągnął uwagę osób zainteresowanych również przyszłością Legend. Oto czego się dowiedzieliśmy:

 • "Tarkin" porównywany jest klimatem i rozwojem postaci do innej książki Jamesa Luceno - "Darth Plagueis",
 • We wspomnianej książce autor wyjawi jak naprawdę miał na imię Imperator. Będzie to oficjalna wersja, która później może pojawić się w nowych filmach z racji wspólnego kanonu.
 • W "Heir to the Empire" pojawi się wątek Luke'a Skywalkera, który musi pogodzić się ze śmiercią swojego nauczyciela, co nie będzie proste,
 • Tytuł książki o Luke'u nawiązuje do "Dziedzica Imperium" jako książki które w pewien sposób zapoczątkowały Expanded Universe,
 • Edytorka Del Rey, Shelly Shapiro, ma nadzieję że słowo "retcon" już nigdy więcej się nie pojawi,
 • Vanesa Marshall przyznała, że przygotowując się do roli Hery, czytała książkę "A Ne Dawn",
 • Na tę chwilę nie planuje się kontynuowania "Legend", ale nie jest to decyzja ostateczna,
 • Członkowie spotkania przyznali, że planowane są książki o osobach niewładających Mocą,
 • Oprócz tego w planach są powieści z kobietami jako główne bohaterki,
 • Jennifer Heddle przyznaje, że póki co ciężko jest stwierdzić kiedy dostaniemy książki w innych erach, takich jak np. Stara Republika. Nikt jednak nie mówi, że nie postaną,
 • Pani Heddle powiedziała również, że nikt z Disneya nie kazał "udziecinniać" ich książek,
 • Na panelu nie zapowiedziano nowych książek, jednak rzekomo już wkrótce zostaną wyjawione kolejne tytuły.


 • Jak widać w książkach również musi opaść kurz związany ze zmianami z Disneyem, oraz że póki co to era Rebelii i Mrocznych Czasów będzie promowana w wydawnictwach książkowych.  Przy okazji wspominanej kilka okazji książki "Tarkin" i jej autora Jamesa Luceno, warto wspomnieć że ostatnio na stronie scifinow.co.uk ukazał się wywiad z autorem "Dartha Plagueisa", gdzie ten odnosi się do Expanded Universe w jego nowej książce.

  James Luceno, po pierwsze i chyba najważniejsze, nie wie o czym będą nowe filmy. Story Group podpowiada mu jedynie w następujący sposób na jego pomysły do książki: "lepiej nie", "to nie pasuje do tej powieści", "może kiedy indziej". Wygląda na to, że Story Group zna scenariusz i instruują czego autorzy nie powinni ruszać. Wciąż jednak są inne źródła z których już można brać pomysły. Wiele elementów z książki będzie się łączyć z historią ze "Star Wars: Rebels", gdyż dzieje się w podobnym okresie. Jest to odwrotna sytuacja, gdy pisał np. "Labirynt Zła" miał dostęp do wielu informacji odnośnie "Zemsty Sithów. Obecnie nie ma takiego przywileju.

  Luceno przyznaje, że jego książka stoi w sprzeczności z niektórymi "Legendami". Podmienia np. elementy z The Force Unleashed i innych źródeł powstałych w okolicach tych gier.

  Autor opisując postać Tarkina przygotował się bardzo dobrze, gdyż wzoruje się na starych filmach z Peterem Cushingiem, próbując wyłapać jego styl i charakter. W większości ogląda stare horrory z wytwórni Hammer, które oglądał jako małe dziecko. Fascynuje go też to, że to Tarkin dowodzi Gwiazdą Śmierci, nie Darth Vader i to jak "trzyma Vadera na smyczy". Chce to rozwinąć i pokazać jak doszło do dowództwa i jego spotkania z Czarnym Lordem.

  James Luceno wie, że Expanded Universe jest ważne dla wielu fanów i próbuje pisać wokół niego, zamiast go nadpisywać, ale nie zawsze jest to możliwe. Stara się nie odnosić zbyt wiele do EU, ale są pewne elementy które po prostu wybrał. I tak w jego książce pojawia się np. Eriadu, skąd pochodził w rozszerzonym wszechświecie Gubernator Takin. Wspomina się też, że nie zabraknie "imperialnego myślenia", ale czy będą odniesienia do Doktryny Tarkina, tego już nie wiemy.

  Autor boi się, że taki duży reboot sprawi więcej złego niż dobrego. Przyznaje się, że ma on sens w pewien sposób z marketingowego punktu widzenia. Martwi się jednak, że wieloletni fani odwrócą się od ich ulubionego uniwersum. Z drugiej strony Luceno podaje przykłady gdzie wiele razy pojawiały się retcony, postaci umierały, a potem powracały. Świetnym przykładem jest powieść "A New Dawn", która tak naprawdę nie ingeruje wiele w stary kanon, poza kilkoma fragmentami.

  Luceno liczy na to, ze jego nowa książka przypadnie do gustu starym czytelnikom, jak i nowym, gdyż pisze ją w starym stylu w całkowicie nowym świecie.

  W Internecie można przeczytać pięćdziesiąt pierwszych stron powieści, która będzie miała premierę już za niecały miesiąc, szóstego listopada. Znajduje się pod tym adresem. Wystarczy kliknąć na "look inside", by przejść do preview.

  Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...

  Weteran Gwiezdnych Wojen, James Luceno, przedstawia Wielkiego Moffa Tarkina, na sposób Dartha Plagueisa, przedstawiając całe, fascynujące, życie legendarnej postaci z "Nowej Nadziei".

  Potomek honorowej i znanej rodziny, odznaczony żołnierz i legislator. Zaufany przyjaciel Jedi i Republiki, prowadzony przez bezwzględnego polityka i Lorda Sithów, który został Imperatorem. Gubernator Wilhuff Tarkin brnie przez imperialne stopnie wojskowe, bezwzględnie odciskając swoje piętno gdzie się da, dążąc do jego przeznaczenia jako architekt władzy absolutnej..

  Władza poprzez strach przed siłą, niż przed samą siłą to cenna uwaga dla jego Imperatora. Pod przewodnictwem Tarkina, broń ostateczna o niewyobrażalnej sile, zbliża się do przerażającej realizacji. Kiedy tak zwana Gwiazda Śmierci zostaje skończona, Tarkin jest pewien że powstające komórki rebelianckie separatystów nie wyjdą na światło dzienne. Z powodu zastraszenia, bądź... zniszczenia.

  Jednak do tego czasu insurekcja pozostaje faktycznym zagrożeniem. Narastające ataki partyzanckie i nowo odnalezione dowody konspiracji Separatystów muszą zostać szybko zniszczone, tak jak każde zagrożenie dla Imperium. By tego dokonać, Imperator zwraca się do swoich najważniejszych agentów: Dartha Vadera, złowieszczego Lorda Sithów, zarówno bezwzględnego jak i tajemniczego, oraz Tarkina, którego taktyczny spryt i zimnokrwista efektowność zapewnią Imperialną supremację, oraz zniszczenie wszystkich wrogów państwa.
  Tagi: Comic Con (158) Del Rey (436) James Luceno (138) Jennifer Heddle (32) Shelly Shapiro (29)

  Komentarze (23)

  A co do "TARKINA" to jest to chyba jedyna powieść z nowego EU, którą być może kupię. Książki Luceno i Trylogia Thrawna to jest to co tygryski lubią najbardziej

  Zgadzam się z przedmówcą, zaczynanie od nowa nowego EU jest bez sensu, ale w pewnym sensie rozumiem Disneya, bo moja 7 letnia córka dzielnie ogląda Rebeliantów, co oznacza, że taktyka działa. Tylko się strasznie zdziwiła, że nie idę na EP7 widząc całą moją kolekcję książek i komiksów SW

  Czekam na nowe epizody niecierpliwie, ale brnięcie w to nowe EU to idiotyzm :v podziwiam kazdego kto kupi nowe pozycje

  sasza, I see what you did there :)

  Yuuzhan Vongowie czy Abeloth mam nadzieje, ze juz nikt nie popelni takich przeciwnikow, to byloby straszne, niech cos takiego wstawiaja do horego portiera ;P jak czytalem te ksiazki to zawsze mnie to irytowalo :P

  Mam nadzieję, że napiszą jak Tarkin działał razem z Boba Fett, a potem ich drogi się rozdzieliły.

  Powieści z kobietami w roli głównej? Brzmi ciekawie :)

  Nie chce mi się wierzyć, że Chewbacca żyje i że Yuuzhan Vongowie nie zaatakowali Galaktyki. To jest straszne i nie do pomyślenia.

  Ciekawe jakie imię dostanie Imperator xD

  TFU jak dla mnie od zawsze było jakoś poza kanonem, tak potężny uczeń nie mógł istnieć. Troche niepokoi mnie brak jakichkolwiek wiadomości z Amberu na temat nowych książek

  Mnie zastanawia czy będzie tam wspomniana przygoda Tarnina w Cytadeli, to co było pokazane w TCW : D. W końcu było to chyba jedno z pierwszych (jeśli nie pierwsze wgl) spotkanie Wilhuffa z Anakinem i już wtedy można było dostrzec jego wpływ na młodego Jedi.

  Dobrze że zaprzeczy TFU, nie lubię za bardzo tej gry a raczej fabuły w niej. Gorzej że nie zdradził ważnych faktów jak np. istnienie Daali, drugiej żony, Ackbar jako niewolnik, długa sieć powiązań z rodzinami Tagge i Motti, udział w Szczycie na Eriadu i td. bez czego nie dało by się zrobić w miarę wiarygodnej biografii Wilhuffa. W sumie na szczęście i nie już za miesiąc będzie wszystko wiadomo.

  Marcin --> Rly? :D Jeżeli chodzi o fabułę to gry/książki nie są na zbyt dużym poziomie. Nie jestem jednym z wielu hejterów tej pozycji, lubię grę gdzie można poczuć pełnię potęgi użytkownika Mocy i książkę, gdzie są świetne opisy walki. Ale myślę, że Luceno odwali lepszą robotę i nie będzie po czym płakać. Zawsze można uznać, że wydarzenia TFU dzieją się po prostu w trochę zmienionej ramie czasowej :)

  Szkoda że zaprzeczy TFU :(

  W kwestii wydawania książek z Legends to mam wrażenie że czekają najpierw na wyniki sprzedaży książek z nowego kanonu. Jeżeli te będę sprzedawać się dobrze to nie będzie dla nich sensu wydawać nic z Legends...

  Jeżeli chodzi o książki to można powiedzieć że w Luceno jedyna nadzieja. Tarkin bardzo dobrze się zapowiada, a Luceno jest jedną z nielicznych osób które mówią to co myślą, zamiast w kółko rzucać ochy, achy i jakie to wszystko piękne i wspaniałe. IMO jedyna osoba z Del Reya której można uwierzyć i polegać na nim.

  Dają nam wielką nadzieję przyznając, że być może kiedyś tam Legends byłoby kontynuowane.. Oby to nie była fałszywa nadzieja..

  Bo znów będę musiał wydawać wiele pieniędzy na książki ;) A za kilkanaście-dziesiąt lat znów mogą usunąć. Po prostu chciałbym, że jak już jest ten serial Rebels i powstają nowe filmy to niech książki rozwiną tylko te wydarzenia, a nie przedstawią inną historię Plagueisa, Bane, okresu z TOR`a itp.

  Czemu jak najmniej?

  Skoro na razie nie chcą kontynuować Legends, to nie chciałbym też by powstawały książki z innego okresu niż teraz (czyli Mroczne Czasy). Wgl mam nadzieję, że powstanie jak najmniej nowych książek :P

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:

  Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.