Klasyczna Trylogia

P&O 214: Czemu Jedi używają mieczy świetlnych?Dziś jedno z pytań o podstawy koncepcyjne „Nowej nadziei”, a co za tym idzie świata „Gwiezdnych Wojen”. Pytanie pochodzi jeszcze sprzed premiery „Ataku klonów”.

P: Dlaczego Jedi używają mieczy świetlnych? W porównaniu z blasterem wydają się być lekko staromodne. Nie zrozumcie mnie źle, bo uważam, że są one najfajniejszą bronią, ale nie rozumiem tego wyboru z praktycznego punktu widzenia.

O: Wybór broni Jedi był rozważną decyzją. W końcu jest to elegancka broń, nie tak niezdarna i losowa jak blaster. Dodatkowo z punktu widzenia opowieści pozwala łatwo rozpoznać kogoś kto jest Jedi (lub Sithem), i w pewien sposób pomaga Jedi w medytacji i zrozumieniu Mocy.

Odpowiedź brzmi w tradycji. W Epizodzie II zobaczymy, że Jedi są bardzo konserwatywni jeśli chodzi o stare zwyczaje. Znalazłby się pewnie praktyczne powody, by dozwolić romantyczną miłość, ale oni na to nie pozwalają, tak jak nie używają blasterów.Tagi: Epizod II: Atak klonów (793) Epizod IV: Nowa nadzieja (565) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (329)

Komentarze (11)

Ja używam miecza jako lampki nocnej - stoi koło łóżka.

Dy-Laak - fantastyczny opis, nic dodać, nic ująć. Argumentów przeczących nikt by nie znalazł - szczera, najczystsza prawda. :) [2]

Łotr bez BAFTY no ale nie mogli dwa lata z rzędu dać nagrody za efekty specjalne gwiezdnym wojna ;)

Widzę, że na dole jest parę komentarzy o posługiwaniu się bronią biała i palną. Więc choć fakt, że broń biała jest trochę wymagająca żeby ją w pełni opanować trzeba być dość zręcznym ,ale w sumie z użycia jeszcze nie wyszła całkiem przykład? noże ja osobiście mam w kieszeni zawsze przy sobie składany nóż nie funkcji broni ,ale zwykłego narzędzia i przydatny jest ,a po za tym brońbiała nie potrzebuje amunicji jak pistolet czy karabin,strzelba ,którą wiele nie zwojujesz jak ci się naboje wyczerpią jednego czy dwóch,trzech pacniesz kolbą w łeb ,ale jak cię czwarty od tyłu rąbnie to co zrobisz nic nie zrobisz.
A z bronią palną wcale też tak łatwo nie jest jak się zdaje no jasne gdzie spust to wiesz od razu ,ale strzelba nie sam spust ,alee też magazynek,mechanizm wystrzeliwujący kulę, odbezpieczanie no i z celowaniem to też trochę czasu by się dobrze nauczyć plus odrzut ,bo szczerze jak walniesz kilkadziesiąt pocisków z karabina to od mocnego odrzutu nadgarstki trochę bolą.:P

Jedi jako szlachetny zakon wojowników wolał się wyróżniać i postawić na tradycyjne rozwiązania. Broń pokroju blastera była dla zwyłych handlowców, przemytników i innych grup cywilnych. Nauka walki mieczem świetlnym wymagała czasu, wytrwałości i świadczyła o kunszcie właściciela. Pamiętajmy, że Jedi sami je tworzyli, co miało wpływ na ich wizerunek i podkreślało pozycję społeczną.

Dy-Laak - fantastyczny opis, nic dodać, nic ująć. Argumentów przeczących nikt by nie znalazł - szczera, najczystsza prawda. :)

Dy-Laak - uprzedziłeś mnie, to samo chciałem napisać :)

@Lorienjo tylko, że ziemską bronią białą nie odbijesz strzałów w stronę przeciwnika, ani nie przetniesz większości materiałów w galaktyce.

No nie wiem, czy nauczysz się strzelać w kilkanaście minut :/

Blasterem nie odbijesz strzałów, nie rozetniesz tauntauna, nie przetniesz drzwi, nie wytniesz sobie ścieżki w dżungli, nie oświetlisz sobie drogi. Nie wywołasz blasterem takiego efektu psychologicznego, jak włączeniem miecza. Nie ukryjesz pełnowymiarowego blastera w astromechu.
Miecz jest praktyczniejszy dla organizacji preferującej działania zakulisowe i postawę defensywną.

Koncepcja ciekawa, ale chybiona. Wystarczy spojrzeć na naszą historię. Prawie nikt już nie walczy długą bronią białą. No chyba, że jakieś ludy pierwotne. Broń biała długa pozostała bronią rytualną (szermierka), trudną w użyciu, wymagającą CZASU, aby ją opanować. Blaster, tak jak kiedyś broń czarnoprochowa, to broń dla plebsu. Nauczysz używania w kilkanaście minut. I stąd cały romantyzm Jedi. Ale ładnie to wygląda, jak szermierka, czyż nie? "Kończ waść. Wstydu oszczędź."[/i]

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.