Łotr 1

O kulisach „Łotra 1” raz jeszczeWraz ze zbliżającą się premierą „Łotra 1” na BD/DVD pojawiają się nowe artykuły. Entertainment Weekly ukazuje kilka aspektów z produkcji filmu o których wcześniej niewiele wiedzieliśmy. W dużej mierze zdradzili je Gary Whitta i Gareth Edwards.

Jednym z elementów, który miał trafić do filmu, ale ostatecznie się w nim nie znalazł była planeta Dantooine. Jak twierdzi reżyser, fakt iż Dantooine nie pojawia się w filmie to przede wszystkim kwestia cięć budżetowych. Bohaterowie lecą do bazy rebelii, potem lecą w misję i wracają do bazy rebelii. Przeniesienia bazy z Dantooine na Yavin zwiększyłoby koszty produkcji. Bardzo chcieli pokazać, że Leia mówiąc o bazie na Dantooine dokładnie wiedziała, co mówi wskazując porzuconą lokalizację. To przeniesienie się miało nastąpić w trakcie filmu.

„Łotr 1” miał także ukazać przyczyny zmiany bazy z Dantooine na Yavin. Mieliśmy zobaczyć jak imperialne sondy ją odkrywają i jak przeprowadzana jest ewakuacja. To wszystko jednak było za drogie, więc pocięto koszty. Dantooine zostało jednak ukazane w serialu „Rebelianci” w odcinku Secret Cargo.

Inny przykład budżetowych cięć to przeniesienie Sawa Gerrery na Jedhę. W oryginale chcieli go pokazać na księżycu pełnym wyładowań elektrycznych. Raz, zwiększało to budżet, dwa również historia zaczynała się zbytnio rozrastać, więc wycięto ten świat.

Whitta twierdzi, że mieli dużo więcej pomysłów na pojawienie się w tle różnych znanych postaci z uniwersum. Ale to zostało pocięte z różnych względów. Choć Gary sam przyznaje, że niektóre takie występy nie były potrzebne. Choćby doktor Evazan i Ponda Baba, to jego zdaniem było trochę za dużo.Przy tych wszystkich powrotach ważne było, że dostali przykaz z góry, by raczej koncentrować się na nowych rzeczach i postaciach. Niemniej jednak Whitta bardzo chciał mieć Ackbara w filmie, podczas bitwy o Scarif. Ponieważ bohater ten pojawił się także w „Przebudzeniu Mocy” postanowiono go zastąpić innym kalamarianinem, czyli admirałem Raddusem. Taka mała ewolucja.

Dużo problemów twórcom sprawiła też sama „Nowa nadzieja”, która po dłuższej analizie nie jest tak spójna jak wygląda. Niektóre dialogi są sprzeczne ze sobą. Twórcy „Łotra 1” musieli je sobie wszystkie rozpisać. Jeden z takich problemów, który musieli rozwiązać scenarzyści „Łotra 1” i ich pomocnicy to kwestia transmisji danych i taśmy danych. Oryginalny pomysł w spin-offie był taki, by ukraść plany i odlecieć ze Scarif, dopiero potem gdzieś je przesłać. Ale to było zbyt długie. Musieli to jakoś skompresować, dlatego wieża transmisyjna znalazła się na Scarif. Ale nawet ta wieża początkowo znajdowała się poza Cytadelą. Dlatego kręcono sceny ucieczki z planami. Los bohaterów miał być taki sam, tylko sama transmisja miała się odbyć z innego miejsca. Więc ostatecznie tę sekwencję również skrócono. Twórcy doskonale zdawali sobie sprawę, że film powinien trwać koło dwóch godzin, nie więcej. Czasem trudno było w nim wszystko zmieścić.Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (562) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (732) Gareth Edwards (148) Gary Whitta (64) Łotr 1 (393) Star Wars: Rebelianci (Star Wars: Rebels) (492)

Komentarze (25)

Obecność pary Evazan i Ponda Baba w R1 jest nadużyciem, ale jak rozumiem Ackbar w TFA jest OK? No to nic, jak pogratulować poczucia humoru.

Innowacyjność i świeża historia, te dwie rzeczy sprawiają że R1 już na starcie jest lepszy niż TFA, w którym nie ma nic oryginalnego i świeżego. Lekki remake uniwersum i tyle...

Gareth dziękujemy za odwalenie wielkiego kawału bardzo dobrej roboty według mnie jesteś jedną z najlepszych rzeczy jakie SW spotkało.
A twoje RO było genialne!
Nie to co TFA gdzie po 10 minutach zerkało się na zegarek patrząc ile jeszcze do końca.

Naprawdę szzcerze dziękuje!

Historię w "Łotrze 1" rozbudowano do takiego stopnia, że bardziej nadawałaby się na co najmniej dwa oddzielne filmy niż solowy projekt.

Gary i Gareth - DZIĘKUJĘ!
Podoba mi się to, że otwarcie mówią o cięciach budżetowych.
Już przy TFA mówiłem wielokrotnie, że filmy są robione "tanim kosztem" i w niektórych wypadkach mamy wręcz "dziadowskie oszczędności" - KÓŁECZKA!!!
Na szczęście dzięki Edwardsowi i CGI, R1 wygląda lepiej niż TFA. #2

Gary i Gareth - DZIĘKUJĘ!
Podoba mi się to, że otwarcie mówią o cięciach budżetowych.
Już przy TFA mówiłem wielokrotnie, że filmy są robione "tanim kosztem" i w niektórych wypadkach mamy wręcz "dziadowskie oszczędności" - KÓŁECZKA!!!
Na szczęście dzięki Edwardsowi i CGI, R1 wygląda lepiej niż TFA.

TFA to nawet nie film, to popłuczyny, a to z powodu śmierci kultowej postaci. To tak jak uśmiercenie świętego, a święci powinni być nietykalni. Harrison Ford powinien grać Hana i Indianę tak długo jak zdrowie mu dopisuje, bo tego oczekują od niego prawdziwi fani Gwiezdnych Wojen i Indy`ego. W ogóle to Ford spokojnie mógłby luksusowo żyć grając jedynie w tych dwóch seriach.

Podobało mi się TFA ale Rogue One jest dużo lepszy i osoby z którymi rozmawiałem też tak twierdzą :P
Jednak TFA jest zbyt podobne fabularnie i pojazdy zbyt wtórne

dokładnie Qel masz 100% racji. Ja jak zobaczyłem że na ekranie pojawili się Evazan i Ponda to wstałem, krzyknąłem: "to już przegięcie pały!", wybiegłem z sali kinowej, zdefekowałem się pod plakatem Rogue One i z duma wróciłem do domu. Jak oni śmią takie rzeczy do filmu wrzucać.

Dantooine szkoda, owszem. Fajny patent byłby.
Co do komentarzy tutaj, to beka jak zwykle. Qel tu na dwa konta komentuje xD

"Choćby doktor Evazan i Ponda Baba, to jego zdaniem było trochę za dużo."

Trochę? To było totalne przegięcie pały!

Cieszę się że co raz więcej osób dostrzega po czasie że R1 jest gorsze od TFA. To jak promyk nadziei że Bastion schodzi na psy nieco wolniej niż szybciej :P

Szkoda, że nie nagrali scen na Dantooine, ponieważ bardzo fascynuje mnie ten wątek i chciałabym go zobaczyć na dużym ekranie. Ostatecznie jednak cały film został świetnie przycięty i nie mogę się doczekać 26 kwietnia 😀

Jakbym się dał pisałbym z polskimi znakami i caps lockiem xD

bait 4/10 bo Keran się złapał :(

Hejas niezly bait xD tfa to moze czyscic buty anh

Cieszę się, że część osób już powoli sobie uświadamia, że TFA jest lepszym filmem. R1 wszystkich, w tym mnie, zajarał tzw. "fanserwisem", epickością końcówki, ale nie ma opcji, żebym tego blu-raya odpalał równie często jak TFA. Niezły film, dla fana Star Wars kawał solidnej rozrywki, ale epizodowi VII może buty czyścić.

Film musi tyle trwać, by więcej seansów było, a widza dupa boli od siedzenia dłużej. Parę wyjątków było, ale zazwyczaj film tra 2h. Lubię R1 i czekam na bluray wydanie. Niemniej za trzecim razem w kinie pierwsze połowa filmu juz mnie nuzyla. Z TFA nie mam takich problemów.

Ograniczony budżet to z jednej strony 5 milionów mniej (czy tam dla nowej planety 20 mln), ale przede wszystkim dotrzymanie terminów. Film taki jak Star Wars nie może mieć opóźnień. Zatem budżet i terminy muszą zostać dotrzymane.

A co do dyskusji o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy: również uważam, że TFA to film znacznie lepiej przemyślany i bardziej spójny niż R1. Nie dajmy sobie wmówić, że Rogue One jest pierwszy niż Ep 7 ;).

Nie wyobrażam sobie żeby coś mogło być za drogie dla takiej megakorporacji jak Disney. Potrzebne dodatkowe 5mln $? Phi, bagatelka. I dlaczego uznano że film powinien mieścić się w 2 godzinach? Kto o tym decyduje? Spokojnie może trwać 3 albo więcej!

Ej ale chyba jedna scenka z orbity w "Secret Cargo" to nie wszystko? Mam nadzieję, że Dantooine wróci w 4 sezonie Rebelsów. ;)

Co tu duzo mowic, R1 zmiazdzylo TFA.

Główny nurt każe mówić ze R1 jest lepszy od TFA ale tak nie jest. Abrams znakomicie pociął swój film. R1 ma lepsze i gorsze momenty.

Pierwsza godzina to jeden wielki burdel fabularny. Szukają jakiegoś Sawa, który jako postać jest beznadziejny. W ogóle cały film to jedne wielkie cięcia i skoki (oprócz końcówki). Ja się strasznie zawiodłem :/

Evazan i Ponda Baba to "za dużo"? :D Dawno nie miałem w kinie takiej radochy podczas jednej, literalnie nic nie wnoszącej, krótkiej sceny. Dantooine trochę szkoda, a Garrera... jak dla mnie zupełnie mogłoby go nie być.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Łotr 1"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.