Książki

Zmarła Vonda N. McIntyre

Smutne wieści dotarły do nas zza oceanu. Zmarła Vonda N. McIntyre, znana fanom Gwiezdnych Wojen jako autorka jednej z pierwszych gwiezdnowojennych powieści: Kryształowej Gwiazdy.

Pisarka zadebiutowała w 1970 roku opowiadaniem "Breaking Point". Za nowelę "Of Mist, and Grass, and Sand" w 1973 roku otrzymała nagrodę Nebula. Jej najbardziej znaną powieścią jest "Wąż snu", za którego w 1976 roku zdobyła szereg nagród (Nebula, Locus, Hugo). W latach 1989-1994 opublikowała również sagę z gatunku space opera - "Starfarers". Składają się na nią cztery powieści.

W jej dorobku literackim znajdziemy również kilka książek osadzonych w uniwersum Star Treka, w tym adaptacje trzech filmów kinowych ("Gniew Khana", "W poszukiwaniu Spocka", "Powrót na Ziemię").

W Polsce, oprócz Kryształowej Gwiazdy, ukazały się następujące powieści jej autorstwa: "Wąż snu" (również pod tytułem: "Opiekun snu") oraz "Księżyc i słońce". Dodatkowo, w 2001 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i Spółka ukazał się zbiór opowiadań "Ognista powódź".

Na podstawie Księżyca i słońca nakręcono film fantasy "The King's Daughter", który obecnie oczekuje na premierę (data jeszcze nieznana). W głównej roli wystąpił Pierce Brosnan.

Vonda N. McIntyre odeszła 1 kwietnia, w swoim domu w Seattle, po krótkiej walce z rakiem trzustki.Tagi: Vonda N. McIntyre (3)

Komentarze (5)

Hugo, Nebula i "Kryształowa gwiazda".
RIP

Autorka najlepszej książki Star Wars. Ta luka w naszych sercach nigdy nie zostanie wypełniona.

Szkoda. Autorka najlepszej książki SW.

Bardzo przykra wiadomość. Akurat zamierzałam przeczytać parę jej książek ze Star Treka, a tu taki news.

Szkoda, bo była bardzo miła i chętnie podpisywała swoje książki.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.