Komiksy

Kilka informacji o komiksach Mandragory

W niedzielę 2 lipca, na wrocławskich Dniach Fantastyki, odbyło się spotkanie z prezesem zarządu wydawnictwa Mandragora, panem Przemysławem Wróblem. Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących serii "Star Wars":

 • Najważniejsza z nich: Mandragora chce nadal wydawać komiksy Star Wars
 • Mandragora wyda dwie serie komiksowe:
  - Clone Wars Adventures najprawdopodobniej jako 2-3 miesięcznik. Jego podstawowym plusem jest to, że jest przystępny także dla młodszego odbiorcy. Komiks byłby wydawany w formacie jak oryginalny i trafiłby do dystrybucji kioskowej.
  - Jedną z serii, które pojawiły się w ankiecie (KOTOR, Rebellion lub Legacy) jako miesięcznik. Na razie nie zadecydowano jeszcze która.
 • Nowe komiksy mają pojawić się na przełomie września/października, acz istnieje szansa na lipiec/sierpień jeśli wcześniej zakończą się negocjacje z Lucasem, a raczej Lucas Licensing)
 • Rozmowy z Lucasem toczą się za pośrednictwem Szwedów, dlatego trwa to tyle czasu. A po drugie Lucasfilm cały czas liczy sobie cenę licencji po sprzedaży przy filmie, "zapominając" o jej spadku.
 • Sprzedaż komiksów Star Wars w czasach "Zemsty Sithów" była bardzo duża, teraz jednak zmalała o prawie połowę, choć nadal jest znacząca.
 • Obecnie nakład komiksów Star Wars wynosi około 17 tysięcy egzemplarzy, podczas gdy sprzedaje się 10 tysięcy
 • Aby wydawanie komiksów było opłacalne, musi sprzedawać się przynajmniej 50% nakładu, ale nie jest to sztywną regułą, gdyż przy nakładzie 100 tys. egzemplarzy (póki, co nie osiągalnym) już przy 20 tys. jest to opłacalne.
 • Jeśli seria osiąga 30-40% sprzedaży, to wtedy serie komiksowe nie są opłacalne i są wycofywane ze sprzedaży
 • W wydaniach kolekcjonerskich nie ma żadnych dodatkowych stron, ponieważ są one sklejane z zeszytów, które się nie sprzedały - zmieniana jest tylko okładka. Sposób sklejania jest pół automatyczny, pół ręczny, co tym bardziej zwiększa koszty. Od Mandragory zostały wykupione wszystkie egzemplarze kolekcjonerskie. Ich nakład wynosi około 500 - 700 sztuk.
 • Wydawnictwo przyznaje, że czasem ma mało czasu na edytowanie tłumaczeń - po prostu są robione "na wczoraj" stąd błędy w nazewnictwie, jednak obiecano także, iż przeprowadzana będzie konsultacja z grupą fanów z Wrocławia, dlatego też od kolejnych numerów, jakość tłumaczeń powinna się poprawić
 • Orkanaugorze - bo i o tłumacza pojawiły się pytania - jest to jeden człowiek, a nie cała grupa. Specjalizuje się on w tłumaczeniach staroangielskich i slangowych. Posiada także tę zaletę, że tłumaczy bardzo szybko, co jest szczególnie ważne dla Mandragory

  O planach Mandragory rozmawiamy na Forum.  Tagi: Dni Fantastyki (35) Mandragora (29) Plan wydawniczy (82) Wrocław (349)

  Komentarze (22)

  Clone Wars Adventures - super!
  reszta - kiepsko :(

  JA CHCĘ REPUBLIC!

  Jaro --> to co podałeś ma zupełnie inny wymiar, niż CWA - ma dokładnie: 170 x 250, podczas gdy Generał Skywalker ma 168 x 260. Tymczasem np. Władca Dwumyślnych ma format - 120 x 190 - który jest najbardziej zbliżony do CWA. Na mój gust, będą chcieli sięzamknąć w 10-15 PLN. Format ma zostać zachowany jak w oryginale.

  nie jest to tak mało, ale z drugiej strony, na okładce nie będzie już ze wszech miar wkurzającej gwiazdki :)

  Darth Matiz ---> http://mandragora.com.pl/index.php?id=9&idg=2&idk=8 - oryginalnie KAŻDY tom CWA ma 96 stron (razem z reklamami, itp.) i miękką obwolutę, więc, jeśli nie nastąpiła jakaś u nich rewolucja cenowa, to jestem prawie pewien, że tyle będzie wynosiła.

  wiedziałem, że Clone Wars Adventures dadzą zamiast Repów,
  ale i tak kupię
  (jak na razie jest 6 CW Adventures, znając życie jak je wydadzą to stwierdzą, że Wojny Klonów mają z głowy)

  Kurcze, Fajnie się zapowiada. Naprawde fajnie :)
  A jeszcze w poniedziałek byłem zły na Mandragorę.. A co do CW Adventures... Jaro pisał że będzie kosztować ok. 20 zł ... Każdy tom >?

  Z tych trzech propozycji wolę Legacy. Trochę jestem mało entuzjastycznie nastawiony do tej serii, ale nie ma to jak się przekonać na własne oczy :D

  Pan Przemeek Wróbel zdawał się twierdzić, że kreska Duursemy umiarkowanie do niego trafia... a z CW Adventures się cieszę z paru przyczyn: po pierwsze konotuje się z serialem, a więc jeśli młodszym odbiorcom CW na Cartoon Network się podobało, to będą chcieli sięgnąć po komiks. Po drugie, skany tych komiksów są w większości przypadków trudno dostępne na necie, co stawia pod ścianą tych, którzy nie kupują, bo mogą sobie ściągnąć z neta. Wreszcie po trzecie, akurat ich nie mam ;-) A na dokładkę dochodzi opcja konsultacji z fanami, więc jakość tłumaczeń nie powinna mnie zniechęcać :-)

  tez bym chcial zeby legacy wydali ale na dobra sprawe to kupei wszystko co wydadza wiec... :]

  Baca widze ze robisz postepy...

  Legacy, mają dać Legacy. Żenada ta seria i obciach i wieś i trusty i nierówność społeczna, a w dodatku odgrzewany kotlet, jak to jako pierwszy w Polsce ująłem.
  Ale są przynajmniej Imperialni Rycerze, jest 'sajberpank', są Sithy w ciapki na skórze, są nieśmiertelni szturmowcy, jest nawet Skywalker.
  Więc argument kontrowersyjnośći znika, nawet dla tych których przerasta myśl o nim.
  Po pierwsze - w środowisku tzw. fanów to raczej raz, że się podoba ta seria, dwa, że fan i tak kupi jak kosztuje pięć zeta. Proste i oczywiste.
  Po drugie - dla 'niezwykłego fana' vel. 'niefana' czyt. normalnego typa nieskażonego fanowaniem "filmów dla trzynastolatków" to i tak jest wszystko jedno i jak zobaczy, coś nowego (bez Luke'a, Leii i tego sztampowego nudzenia), a jednocześnie ujrzy, że jest to tak oklepane (szturmowcy i wszytko co już wymieniłem), czyli, że i tak to zna, czyli że prawem inż. Mamonia jak zna to lubi, to jeśli choć trochę rusza go melodia Williamsa i magia nazwy SW bez wątpienia kupi. Tyle.

  LS ---> kontrowersje? :) niezły argument (serio, sam bym na niego nie wpadł). ale nie rozumiem, o co chodzi z tą kreską? chyba Duursema jest lepsza od Rebeli czy KOTa, no nie?

  Jaro - była dyskusja - Pan Przemek wyraźnie raczej skłaniał się ku KOTORowi albo Rebellionowi - ze względu między innymi na kreskę. My uśiwwadomiliśmy mu, że Legacy jest przede wszystkim kontrowersyjne, i budzi wiele emocji wśród fanów. Ale na razie ważniejsze od decyzji są negocjajcje o koszty. Dopiero potem będzie wybieranie.

  El Rey ---> więcej szczegółów - dlaczego sądzisz, że będzie Legacy?

  Bedzie Legacy, bo sie na spotkaniu odezwalem nieproszony... jezeli komus nie pasuje prosze pisac;] a co do CW to nawet milo...

  Jaro -> Dla mnie lepsza strona to to iż co miesiąc będzie wydawana jedna z serii. A Adventures i kijem od szczeotki nie rusze... nie dość że rysunki kiepskie (komiks to nie kreskówka...) to jeszcze historie niskich lotów...

  a więc będzie prawie na pewno kosztowało 22,90 PLN/część

  Strider ---> lepsze to, niż Jedi vs Sith, no nie? zawsze wypatruj tej lepszej strony :)

  CW Adventures? Litości...

  Nie, w miękkiej. Ma po prostu mniejszy format od normalnych komiksów DH.

  a powiedzcie, czy CW jest oryginalnie w twardej okładce?

  CW Adventures? fajnie! Ciekawe ile będą kosztować (bo to w końcu ponad 80 stron), przypuszczam, patrząc na podobnej objętości tomy wydawane przez Mandrę, to 19.99.

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:
 • Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.