Różne

Życie w roku 1977

Resztki Imperium za StarWars.com

Oficjalny serwis Sagi ogarnęła nostalgia, z okazji rychłej premiery Gwiezdnych Wojen w wersji niezmasterowanej na DVD. W związku z tym wydarzeniem postanowiono ukazać jak wyglądał świat w roku 1977.
Gdy Gwiezdne Wojny pojawiły się w kinach w maju 1977, muzyka punk rządziła w dyskotekach, a Burt Reynolds uśmiechał się z plakatu, pokazując niebieskim chłopcom, kto jest mistrzem kierownicy. Oto kilka faktów, które swoim czytelnikom postanowiła przypomnieć, bądź przedstawić, oficjalna.

- Jimmy Carter zainaugurował swoją prezydenturę, stając się 39 Prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku przeprosił za pobór na wojnę w Wietnamie.

- Elvis Presley został znaleziony martwy w swojej posiadłości w Graceland. Miał 42 lata.

- Zadebiutowały zespoły „Sex Pistols”, „The Clash”, „Talking Head” i Motorhead”. Królowały “B-52’s”, “Black Flag”, INXS, “Whitesnake”, Def Leppard I X form.

- Steve Wonder zdobył nagrodę Grammy za swój album “Songs in the Key of Life”

- Zadebiutowały seriale “Three’s Company”, “Fantasy Island”, “Eight is Enough”, “CHiPs”, “Statek miłości”, “Soap” oraz “Lou Grant”.

- emitowany przez ABC miniserial “Roots” pobił wszelkie rekordy popularności.

- Bill Murray dołączył do ekipy „Saturday Night Live”

- Rozbił się prywatny samolot, zabijając troje członków zespołu Lynyrd Skynyrd.

- Zmarli Anad’s Nin, Freddie Prinze, Joan Crawford, Groucho Marx, Bing Crosby i Charlie Chaplin.

- Pojawił się pierwszy komputer Apple II.

- W wyniku awarii prądu, Nowy Jork pogrążył się w ciemnościach na 25 godzin, powodując masowe zamieszki.

- W Senacie USA trwała dyskusja na temat programu CIA obejmującego badania nad kontrolą umysłów. Rozpoczęto projekt MKULTRA.

- Złapano Davida Berkowitza, znanego także pod pseudonimem Syn Sama, słynnego seryjnego zabójcę, który przez rok grasował w Nowym Jorku.

- Bilet do kina kosztował 2,23 USD, galon benzyny 62 cent, a znaczek pocztowy pierwszej klasy 13.

- New York Yankees wygrywają w World Series, dzieki Reggie Jacksonowi, który zdobywa trzy bazy a także przydomek „Pan Październik”.

- Największe hity kinowe to „Gwiezdne Wojny”, „Gorączka sobotniej nocy”, „Mistrz Kierownicy Ucieka”, „King Kong”, „Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia” oraz „Narodziny Gwiazdy”

- Inne głośne filmy to „Annie Hall”, „Głowa do wycierania”, „Oh, God”, „Orka”, „Pete’s Dragon”, „Dziewczyna na pożegnanie”, „Szpieg który mnie kochał”, „Carrie”, „Bernard i Bianka” oraz „Kulturyści”

- Annie Hall dostaje Oskara za najlepszy film, a Woody Allen za reżyserie.

- Atari wynajduje Game Brian – pierwszy system używający cartridze.

- Cinematronics wypuszcza grę Space Wars, pierwszą zręcznościówkę z grafiką wektorową, a Mattel wypuszcza grę „Missle Attack” – pierwszą przenośną grę elektroniczną.

- Hity roku:


"Heroes" - David Bowie "We Are the Champions" - Queen "Watching the Detectives" - Elvis Costello "Carry on My Wayward Son" - Kansas "Go Your Own Way" - Fleetwood Mac "God Save the Queen" - Sex Pistols "Margaritaville" - Jimmy Buffett "Nobody Does It Better" - Carly Simon "Sheena Is A Punk Rocker" - The Ramones "You Light Up My Life" - Debby Boone "Dancing Queen" - ABBA "Star Wars Theme/Cantina Band" – Meco – Gwiezdne Wojny jesienią 1977 trafiły na pierwsze miejsce listy przebojów – muzycznych.
Na oficjalnej można jeszcze zobaczyć radiową reklamę ANH tutaj >>>.Tagi: Kroniki (3)

Komentarze (13)

No proszę, a jakby mnie kto spytał, co się wtedy działo, to tylko premierę ANH bym potrafił wymienić.

Alek Roj - i właśnie tego, my, dzieci nowych czasów, które nic wstrząsającego w kinie nie przezyly (a jesli przezyly, to maja w zyciu za dobrze i do wszystkiego podchodza z rezerwa i z krytycznym spojrzeniem, przez co nie potrafia tego docenic), wam, ludziom z dawnej epoki, ktorym nie zawsze rozowo sie zylo, cholernei zazdroscimy. Co jak co - ale tych seansow i tych przezyc mozna zazdroscic. Co mysmy przezyli?... ano, nic, panie, wszystko mialkie i bez wyrazu, wszystko juz bylo i wszystko widzielismy. Nic nas nie zaskoczy, nic nas nie rzuci na kolana... to gorzka refleksja na 30 rocznice rpemiery SW.

Ale lista :) To były czasy! a nam przyszło w takich miałkich i mrocznych czasach żyć... nie dzieje się nic ważnego, wszystko jest bez ikry... i tylko każdy sobie musi sam robić życie ciekawym...

Fakt, teraz już pamietam: GW weszły w Polsce na ekrany kin dopiero wiosną 1978! Swoją drogą sporo czasu cenzurze zeszło... Pewnie im się spodobało i oglądali w kółko! ;)
To był pierwszy film SF, jaki widziałem w kinie. Miałem 8 lat... W TV od roku leciał "Space:1999" i wszystkim nam (dzieciakom) się wydawało, że to jest czad - te efekty wydawały się takie realistyczne na małym ekranie (szczególnie czarno-białym)... a tu nagle "Gwiezdne wojny" pokazały pod tym względem nową jakość. Lucas przeniósł nas w sam środek kosmicznej bitwy. To było pierwsze widowisko SF na taką skalę. I nie chodzi tu tylko o powtarzanie oczywistości, że "nikt przedtem czegos takiego nie zrobił". Chodzi o to, że MY - nasze pokolenie - wcześniej czegos takiego nie widzieliśmy.
Nie jestem jakimś "starwarsowym fanatykiem", ani zresztą fanatykiem żadnej innej serii. Jestem tylko fanem kina SF. Chcę po prostu powiedzieć, że tamten seans filmowy był wtedy cholernie silnym przeżyciem. Nie chcę uciekać się tu do porównań erotycznych, ale one z perspektywy czasu same się nasuwają.

No prosze. NY bez światła przez 25 godzin ? Apokalipsa :D ?

Też uważam, że nie ma co tu pisać PZPR=SLD. Co innego na blogu, który wyraża opinie autora. No chyba że jakieś dziecko Neostrady albo giertychowski maturzysta potrzebuje dalekoidącego uproszczenia.

Królowały “B-52's", “Black Flag", INXS, “Whitesnake", Def Leppard I X form.

ratunku...

To byly czasy....

"PZPR (późniejsze SLD)" to chyba trochę przesadzone...:/ Ktoś kto napisał tekst w tej postaci albo używa bardzo topornego skrótu myslowego, albo stara się uskuteczniać jakąś chorą propagandę (a po cholerę nam polityczna propaganda w newsach na Bastionie?), albo jest poważnie niedouczony historycznie... Trochę to niesmaczne... I żeby było juz calkiem jasne - ja nie twierdzę,że SLD (a właściwie jeśli Szanowny Autor znałby historię to wiedziałby, ze faktycznie SLD jest partią dopiero od 1999, wcześniej była to tylko koalicja różnych - tylko w niektórych przypadkach postkomunistycznych ugtupowań lewicowych - postkomuniści nazywali się SdRP byli tylko częścia SLD).. ale wracająć... Nie twierdzę, że SLD nie jest partią zbudowaną w duże części z postkomunistów - jednak biorąc pod uwagę historię organizacji, ale przede wszystkim warunki w jakich działa i zasady jakie wyznaje to różnica jest ogromna... Ech... Aha! I żeby było już całkiem wszystko jasne - nie zaliczam się do elektoratu SLD. Nie lubię tylko jak ktoś zupełnie niepotrzebnie wypisuje takie głupoty...

A czemu tu nic o Bob'ie Marley'u nie pisze.Przeciez podczas premiery STAR WARS to rowniez jego muzyka krolowala na swiecie

jakoś tego nie pamiętam. pewnie dlatego że mnie wtedy na świecie nie było :-D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.