Różne

Shepperton przegrywa proces

Polish Outpost

Jak donosi Polish Outpost:

Już ponad rok temu pisaliśmy o tym, że firmie Shepperton Desing Studio, która 30 lat temu dostarczała hełmy na plan pierwszych Gwiezdnych wojen - Star Wars - A New Hope, George Lucas miał wytoczyć proces z powodu braku licencji i praw do produkcji oraz sprzedaży hełmów.

Zgodnie z tym co podaje Business Wire proces został zakończony. Centralny Kalifornijski Sąd Okręgowy wyznaczył karę dla studia Shepperton, na czele którego stoi Andrew Ainsworth, w wysokości 20.000.000 $ za straty, które poniósł z tego tytułu Lucasfilm Ltd.

W uzasadnieniu sąd podał, iż jest to wynikiem braku posiadania licencji na sprzedaż kostiumów z Gwiezdnych wojen, dodatkowym obciążeniem było wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów w kwestii autentyczności tychże replik.

Szef działu licencji Lucasfilm - Howard Roffman - tak skomentował wyrok:

Lucasfilm mocno broni wszelkich praw do intelektualnych dóbr związanych z Gwiezdnymi wojnami. Łamiący prawo tacy tak Shepperton muszą zrozumieć, iż będziemy ich za to ścigać bez względu na miejsce zamieszkania oraz do czasu, aż ich działalność zostanie całkowicie zamknięta, jak również będziemy dążyć do uzyskania zadość uczynienia za poniesione straty finansowe.

W dalszej części komentarza Roffman wskazał na fakt, iż wiele fanów Star Wars na całym świecie tworzy repliki z Gwiezdnych wojen na własny użytek, co do czego Lucasfilm nie ma żadnych obiekcji. Wskazał przy tym na 501 Legion Imperialnych Szturmowców, dodając że zamiarem Lucasfilm nigdy nie było zniechęcanie fanów do wyrażania swojego entuzjazmu względem gwiezdnej sagi. Tym nie mniej każdy, kto czerpie zyski ze swojej działalności nie posiadając przy tym licencji, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Czy oznacza to całkowity koniec Shepperton Desing Studio? Wkrótce się to pewnie okaże, ale na chwilę obecną firma w dalszym ciągu funkcjonuje.Tagi: Howard Roffman (19) Lucasfilm (433) Proces sądowy (16) Shepperton (8)

Komentarze (6)

Za 600$ można dostać idealną kopię zbroi z ANH, łącznie z hełmem, więc alternatywy są i to niemałe.

hialv - zbroje są nadal drogie ale i tak ceny zbrój ze studia creation teraz kosztują 2200 zł +inne dodatki i przesyłka - to jednak i tak jest dużo mniej niż było kiedyś - tanieją bo ogółem mają dużo nabywców.

Ale ten hełm z sheppertona to katastrofa - niby fajny, ale za 10 % różnicy do tego z ze SC w rozmiarze hełmu 800 $ to TROCHĘ dużo :P

W ogóle, czy jest jakaś alternatywa? Czy jest szansa, że naprzykład zbroje szturmowców potanieją? Heh ;/...było by miło.

Stird, nie rozumiem po co piszesz w tym tonie. W tym momencie firma Shepperton zwyczajnie oszukiwała ludzi i sprzedawała coś co nie należy do nich. Jakbys się czył, gdyby ktoś sprzedawał rzecz wymyśloną/stworzoną/robioną przez ciebie za w sumie nie małe pieniądze? Nie sądował byś się?
Co do ósmego punktu to piszesz tak, jakby to była rzecz którą fan kupuje do bułek :D I tak kupowała to waska grupa osób...

No i jest coś jeszcze, gdyby GL podarował sobie tą dużą sume i zostawił firme w spokoju to jasno by pokazał, że i inne firmy mogą się obejśc bez licencji. Chciałbyś wysypu gadżetów nie do końca tak fachowych jak te od Shapperton? Bo ja nie.

1) Shepperton Desing tworzy hełmy Szturmowców
2) Shepperton Desing sprzedaje swoje dzieło
3) Lucas się budzi że możnaby na tym zarobić
4) Shepperton Desing dalej strzedaje swoje dzieło
5) Lucas wytacza proces Shepperton Desing
6) Shepperton Desing przegrywa proces
7) Shepperton Desing kupuje licencje na własny produkt
8) Fani kupują dwa razy droższe ale za to licencjonowane hełmy Shepperton Desing

Czyż ten świat nie jest piękny?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.