TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Tydzień ''Powrotu Jedi'' – George Lucas o filmie

2008-05-27 22:16:35 Oficjalna

George Lucas, człowiek, od którego to wszystko się zaczęło. Co sam stwórca Star Wars mówił o „Powrocie Jedi”? Jak wspomina produkcję po latach?

Jak wiadomo Lucas ma zawsze decydujące słowo jeśli chodzi o wszelkie projekty do filmów. Wspomina on powstawanie niektórych z postaci.
W 1983 Lucas tak mówił o Jabbie:
"(Jabba) jest wzorowany na wszystkich tych złych charakterach w stylu sułtanów – Marlon Brando w „Ojcu Chrzestnym” byłby dobrym przykładem. Zawsze istniał ten typ grubych, złych sułtanów, którzy leżeli na swym łożu podczas gdy torturowano ludzi."
Na rysunku po prawej widnieje jeden z wczesnych projektów Jabby. Lucas pokazał swoim pracownikom odpowiedzialnym za projekty film o termitach. Królowa termitów w swoim gnieździe otoczona przez mniejsze owady była pierwowzorem Jabby.

Wypowiedź o Sy Snootles (piosenkarce z pałacu) z tego samego roku: "Poszedłem zobaczyć pierwszą wersję jej kukiełki i miała te malusieńkie usta. Wtedy przyszło mi do głowy – czy to nie byłoby super, gdyby na końcu tej cienkiej trąbki znajdowały się olbrzymie, czerwone usta? Usta Micka Jaggera."

Jeśli już jesteśmy przy Sy Snootles to trzeba wspomnieć muzyczną scenę z pałacu "sułtana z Tatooine". Lucas był nią rozczarowany, dlatego powrócił do niej podczas prac nad Edycją Specjalną.
"Scena w pałacu Jabby miała być wielkim muzycznym numerem, ale niestety skończyło się zaledwie na kilku ujęciach. Teraz, dzięki efektom komputerowym byliśmy w stanie zamienić tą scenę w prawdziwy numer jakim miała być od początku."

Gdy na ekrany kin weszła Edycja Specjalna „Powrotu Jedi” Lucas opowiadał często o VI epizodzie. Wspominał ewolucję pomysłów oraz produkcję.
"W pierwszym filmie kręciliśmy na piasku – tam były wszystkie odcienie brązu. W drugim osadziłem akcję w śniegu, więc mieliśmy wszystkie odcienie bieli. I do tego dodałem zielony, taki zgniły, bagienny. Co pozostało do trzeciego filmu? Z dostępnych środowisk, kiedy trzeba kręcić gdzieś tu, na Ziemi. Więc tak naprawdę las był jedyną opcją, która mi pozostała."

"Do momentu gdy dotarliśmy do trzeciego filmu, mieliśmy już tak wiele różnych postaci, że było trochę bardziej kłopotliwe zająć się nimi wszystkimi. Żonglowanie tymi wszystkimi różnymi bohaterami i utrzymanie ich wszystkich w powietrzu bez upuszczenia któregokolwiek było nie lada wyzwaniem."

"Na barce jest taka sekwencja, w której Boba Fett zostaje przewrócony. A nie mieliśmy tak naprawdę odpowiedniego ujęcia, żeby całość dobrze wyglądała. Więc odwróciłem jedno z ujęć w którym Boba Fett spada i teraz wygląda jakby wstawał."

Jak mogliście przeczytać przedwczoraj pierwotnie Yoda i Obi-Wan mieli bardziej pomagać młodemu Skywalkerowi w walce z Vaderem i Imperatorem. Koncepcja ta uległa zmianie, a oto co powiedział na ten temat Lucas:
"Czułem, że jednym z najistotniejszych elementów trzeciego filmu jest to, że Luke w końcu jest sam i musi samotnie walczyć z Vaderem i Imperatorem. Gdyby dało się wyczuć, że Yoda lub Ben jest tam by mu pomóc lub na niego wpłynąć, zmniejszyłoby to wagę tej sceny."

Po premierze „Zemsty Sithów” jednym z wałkowanych przez fanów (i nie tylko) tematów były wspomnienia Leii dotyczące Padmé. Jak się okazuje sam Lucas już wcześniej miał wątpliwości co do tej sceny. Oto jego wypowiedź z 1997 roku:
"Wątek, którego nigdy tak naprawdę nie rozwinąłem to śmierć matki Luke’a i Leii. Wymyśliłem całą jej historię w pierwotnych szkicach scenariusza, ale ostatecznie nie przetrwała. Gdy dotarłem do „Powrotu” chciałem, żeby któreś z dzieci miało jakieś wspomnienia dotyczące matki, ponieważ będzie istotną postacią w nowych epizodach, które piszę. Ale naprawdę nie byłem pewny czy Leia powinna ją pamiętać czy nie."
Teraz już wiemy, że raczej nie powinna.


Jednym z nieodłącznych elementów starej trylogii są duchy Jedi, a zwłaszcza Obi-Wana Kenobiego. W jednej z ostatnich scen widzimy świetliste postacie Yody, Kenobiego i Anakina. W 1997 roku Georgie Lucas poruszył kwestię duchów Jedi.
"Jedną z rzeczy, która nigdy nie zostanie wyjaśniona w filmach, to sposób w jaki Ben zdołał zachować swoją osobowość, ponieważ to stało się gdzieś pomiędzy trzecim a czwartym filmem. Założyłem, że to zdolność, której nauczył się od Yody; Yoda powiedział mu jak to zrobić."


Wszystkie atrakcje tygodnia "Powrotu Jedi" znaleźć można tutaj.
TAGI: ciekawostki (142) Epizod VI: Powrót Jedi (531) George Lucas (1146) Tydzień Powrotu Jedi (13) Za kulisami (43)

KOMENTARZE (15)

 • Lordfilip2008-08-14 14:32:43

  A dlaczego nie tydzień IMPERIUM KONTRATAKUJE przecierz to taki dobry film.

 • Sky2008-05-29 03:11:33

  Ależ Kasis ja nie wątpię, ja wiem, że Ty pewna firma jesteś :D Tylko chciałbym te informacje wykorzystać na Ossusie, a wiadomo że ludzie mają do Wiki o wiele mniej zaufania niż do normalnych serwisów, także chciałbym poznać dokładne źródło, bo niestety przeglądałem tak pobieżnie Oficjalną i nie znalazłem :(

 • Darth M`Arth2008-05-28 21:23:28

  ...a Yoda nauczyl sie od quai gona :D fajny artkul ;)

 • Kasis2008-05-28 19:01:13

  Sky, nie ma sprawy, ale jak się skończy Tydzień Powrotu Jedi:P To naprawdę jest z oficjalnej.
  Jakbym zapomniała to przypomnnij się na gg.

 • Sky2008-05-28 18:49:55

  Long -> nie. Wokół różnych tematów związanych z oryginalnymi SW narosło tyle legend, że czasami nie sposób stwierdzić co jest faktem a co wymysłem fanów. Dlatego proszę o konkretne źródło.

  A skoro dla Ciebie "to tylko FILM" - to po co tu jeszcze siedzisz? -.-

 • Mistrz Jedi Radek2008-05-28 16:49:10

  Genialnie sie czyta o takich wstepnych projektach i pomsylach na film. Mam nadzieje, że jeszcze troche sie dowiemy czegos ciekawego :) A scena, ktora dokumnetuje to ze Obi'emu pomagal Qui-gon jest w Czarnym lordzie

 • Long2008-05-28 12:39:05

  Podstronę na oficjalnej? A to już nic nie można po prostu przyjąć za fakt? Ludzie... niespodzianka... to tylko FILM!! :]
  Czasem mi przypominacie, skąd biorą się stereotypy o fanach... :]

 • Dave2008-05-28 12:20:18

  No. Ciekawe...

 • Nestor2008-05-28 07:44:30

  Apophis_-> "ponieważ to stało się gdzieś pomiędzy trzecim a czwartym filmem"

 • Sky2008-05-28 04:14:01

  Poproszę o konkretną "podstronę" na Oficjalnej, gdzie zawarte są te informacje.

 • Long2008-05-28 01:44:17

  O-jej, wielki mi szczegół. Yoda nauczył go porozumiewać się z Qui-Gonem, a ten nauczył go łączyć się z Mocą po śmierci. Wszystko trzyma się kupy, mister Lucas! :) Gud dżob!

 • Apophis_2008-05-28 00:16:26

  "ałożyłem, że to zdolność, której nauczył się od Yody; Yoda powiedział mu jak to zrobić." - Eeee... to przecież Qui-Gon nauczył Obi-Wana jednoczenia się z Mocą! I jest to fakt kanoniczny.

  Nestor - na jaki serial? W aktorskim nikt znany ma nie wystąpić.

 • Darth GROM2008-05-27 23:54:48

  Respekt4Lucas za cały ten świat!

 • Louie2008-05-27 23:26:42

  No i w sumie miał rację z tym, że Luke powinien walczyć sam;)

 • Nestor2008-05-27 22:24:05

  "Yoda powiedział mu jak to zrobić" - czekam na serial! :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..