TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Tydzień ''Powrotu Jedi'' – Wspomnienia twórców

2008-05-29 16:15:00 Oficjalna

Poniżej kolejna dawka wspomnień z planu “Powrotu Jedi”. Tym razem oddajemy głos ekipie, która pracowała z drugiej strony kamery.

Richard Marquand (reżyser)
Na temat bitwy na miecze świetlne między Vaderem a jego synem:
„Towarzyszyło mi pragnienie, żeby była ona większa od tej w Imperium. I wtedy George powiedział, że nie musi być większa, a nawet nie może. George jest bardzo dosadny. Powiedział: ‘To tylko dwóch gości okładający się nawzajem patykami. Nie przejmuj się tym. Walka jest większa przez to co dzieje się w ich głowach. To czyni ją większą.’

„Ona (Carrie Fisher) lubiła Jabbę. Ona go wręcz uwielbiała. Martwiłem się o nią, ponieważ łańcuch, który miała na szyi, a który on trzymał był bardzo ciasny. Goście, którzy siedzieli w środku nie byli w stanie odpowiednio go złapać trójpalczastymi łapami. Więc powiedziałem im ‘Po prostu trzymajcie go i starajcie się, żeby był naprężony’. Nie mieli wyczucia i ją dusili. A ona mówiła ‘Hej, pociągnijcie łańcuch, pociągnijcie łańcuch. Chcę poczuć, że naprawdę jestem w niewoli’. Więc ich do tego zachęcała.”

Polecenia kierowane do Admirała Ackbara na planie:
„Popatrz w prawo! Popatrz w lewo! Wykrzycz pierwszy rozkaz! Wskaż coś, co widzisz za lewym oknem! A teraz zareaguj jakby za prawym oknem była wielka eksplozja! Krzycz następny rozkaz!”

Howard Kazanjian (producent)
O Sprośnym Okruszku:
„Nie spodziewaliśmy się, że stanie się taką gwiazdą. A było tak: kiedy nawet nie kręciliśmy scen z nim, lalkarz nadal bawił się Okruszkiem pod podłogą. Sprawiał, że robił coś nagle np. dziobał kogoś w ucho czy inne zaimprowizowane akcje i po prostu nie mogliśmy go nie pokochać. Więc, stopniowo, zwiększyliśmy jego rolę.”

„Podczas kręcenia w Stanach nazwaliśmy film Blue Harvest. Klaps, faktury, rezerwacje w hotelach, zdjęciowy plan pracy, raporty z produkcji, czapki i koszulki ekipy – wszędzie był napis Blue Harvest. Kiedy ktoś pytał ‘Co kręcicie?’, a my odpowiadaliśmy ‘Blue Harvest’, nie zatrzymywał się i szedł dalej. Wyobrażacie sobie co by było gdybyśmy powiedzieli ‘Kręcimy kolejny film z trylogii Star Wars’?”

1983
„Z całą pewnością nie było zabawne zostać Ewokiem, zarówno w Elstree jak i w lesie, gdzie kręciliśmy. Bardzo często musieliśmy ich wyciągać z kostiumów i ściągać ich specjalnie zaprojektowaną bieliznę, ponieważ byli całkiem przemoczeni. Odsyłaliśmy ją do pralni, a oni zakładali zapasowe komplety. Bardzo podziwiam ich za wytrzymałość.”

Lawrence Kasdan (współscenarzysta)
„’Kocham cię’, ‘Wiem’ było bardzo popularnym dialogiem z Imperium Kontratakuje, więc kiedy dotarliśmy do tej sceny w Powrocie uznaliśmy, że zabawnie będzie użyć go znowu.”

Ben Burtt (edytor dźwięków)
„W przypadku Ewoków zainspirowało mnie nagranie filmu dokumentalnego BBC, gdzie stara kobieta mówiła po tybetańsku. Był bardzo przenikliwy i brzmiał jak dobra podstawa do języka Ewoków. W końcu, to co powstało było łamanym językiem tybetańskim, lub powtarzanymi słowami z Tybetu, Nepalu i innych języków mongolskich. Huttański powstawał w taki sam sposób.”

Sierpień 1982
„Podczas post-produkcji kwestie Dartha Vadera i C-3PO były zmieniane, ponieważ oni nie mają żadnych scen z ruchem warg i nie trzeba synchronizować z nim nowych słów. Kiedy podczas projekcji okazuje się, że brak jakichś informacji, nie ma problemu i C-3PO może coś o tym powiedzieć. Treepio i Vader są świetnymi skarbnicami wyjaśnień, ponieważ mogą powiedzieć cokolwiek, nawet długo po ukończeniu edycji filmu.”

Duwayne Dunham (edytor)
„Pierwotnie nie było sceny ze spaleniem kostiumu Vadera. Dodaliśmy to w ostatniej chwili. Pamiętam, że mówiliśmy: ‘Co stało się z Vaderem? Czy Luke zostawił go na Gwieździe Śmierci?’ Więc scena została dokręcona na Ranczu Skywalkera i użyliśmy muzyki z Gwiezdnych Wojen ze sceny, w której Luke patrzy na dwa słońca Tatooine.”

Dennis Muren (efekty specjalne)
„Dążyliśmy do osiągnięcia wrażenia, że całe niebo jest zapełnione walczącymi statkami, ale bez chaosu – coś na kształt zorganizowanej dezorganizacji.”

Steve Gawley (modele)
listopad 1983
„Bywa zabawnie jak kupujesz zaopatrzenie. Szaleliśmy w sklepach żelaznych. Kiedy kupiliśmy nasze kolanka od firmy zaopatrującej budowy, facet powiedział ‘Nie mówcie, jesteście z Lucasfilmu, prawda?’”

Wszystkie atrakcje tygodnia "Powrotu Jedi" zebrane są w tym miejscu.
TAGI: ciekawostki (141) Epizod VI: Powrót Jedi (513) Howard Kazanjian (9) Tydzień Powrotu Jedi (13) Za kulisami (43)

KOMENTARZE (12)

 • Dave2008-05-30 20:55:37

  "Hej ciągnijcie łańcuch!"- :D Interesujące są niektóre ciekawostki a Carrie o łańcuchu jest zabójcza :)

 • Long2008-05-30 00:51:28

  Lucas się nie zmienił. Porównaj Duel of the Fates z walkąObiego z Anakinem.
  W TPM walczyło 3 gości, w 3 gigantycznych sceneriach, w długim, epickim pojedynku. W ROTS był pojedynek dwójki przeciwników, również w wielu sceneriach, jednak rozmachem widowiskowym przebijał DotF tylko w kilku momentach. Jednak każdy powie, że walka z ROTS jest większa - mimo, iż widowisko wcale większe nie jest. To chyba też "przez to co dzieje się w ich głowach". Jest to po wszystko po prostu na innym poziomie realizacji.

 • Krogulec2008-05-29 21:20:04

  pomiędzy carrie a jabbą chyba zaiskrzyło...

 • Hansavritson2008-05-29 20:25:45

  Apophis> to tak jest przed pałacem: Artoo Deetoowha bo Seethreepiowha ey toota odd mischka Jabba du Hutt.

 • Hialv Rabos2008-05-29 18:53:36

  Z przeżyciami Carrie, powinni wydać osobne DVD ;P

 • Nestor2008-05-29 18:31:09

  'Nie mówcie, jesteście z Lucasfilmu, prawda?' - ladnie kolo ich wyczail :D

 • Louie2008-05-29 18:10:15

  Powaliły mnie te wspomnienia o Carrie :D

 • Kasis2008-05-29 17:18:50

  Apophis kolanka to kształtki takie, rurki zagięte:]

 • Apophis_2008-05-29 17:15:02

  "Kiedy kupiliśmy nasze kolanka" - nie rozumiem, co kupili? :P

  "To tylko dwóch gości okładający się nawzajem patykami. Nie przejmuj się tym. Walka jest większa przez to co dzieje się w ich głowach. To czyni ją większą." - oj zmienił się Lukas, zmienił...

  "W końcu, to co powstało było łamanym językiem tybetańskim, lub powtarzanymi słowami z Tybetu, Nepalu i innych języków mongolskich. Huttański powstawał w taki sam sposób." - a co z tym robotem przy wejściu do pałacu Jabby? Mi to wygląda na łamany Polski :P Wygrzebcie o tym jakieś info ^^

  "Dążyliśmy do osiągnięcia wrażenia, że całe niebo jest zapełnione walczącymi statkami, ale bez chaosu – coś na kształt zorganizowanej dezorganizacji." - w epIII w bitwie o Coruscant widać ten chaos i niezorganizowaną dezorganizacje :>

 • Mistrz Jedi Radek2008-05-29 16:46:42

  Powiedział: 'To tylko dwóch gości okładający się nawzajem patykami. Nie przejmuj się tym. Walka jest większa przez to co dzieje się w ich głowach. To czyni ją większą.'

  Lucas sie zmienil :(

 • Abe2008-05-29 16:35:38

  No a Carrie Fisher była masochistką :P

 • Sith Trooper2008-05-29 16:29:13

  No ciekawe,ciekawe :D jesteście z Lucasfilmu heh...

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..