TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - Dostępność

2008-11-20 15:56:24Holiday Special został niemal zapomniany po jego emisji w 1978 r. Niemal nie było dowodów jego istnienia dopóki w latach dziewięćdziesiątych nie zaczęły się pojawiać dostępne na VHS a później również na CD i DVD nielegalne kopie nagrane podczas pierwszej i jedynej emisji w USA.

Program wkrótce, pomimo krytyki z jaką się spotkał, stał się legendą wśród fanów Gwiezdnych Wojen. Po części również dlatego, że ciężko było zdobyć jakąkolwiek jego kopię. Do rozpowszechnienia Holiday Special przysłużył się dopiero rozwój Internetu – dzięki któremu, coraz więcej fanów miało dostęp do filmu, a raczej nielegalnych jego kopii. Jednak pomimo jego coraz większej popularności film nadal nie jest oficjalnie dostępny.

Kopie dostarczone w 1978 r. do stacji CBS i jej głównych stacji nadawczych najprawdopodobniej znajdują się w archiwach Lucasfilm, razem z oryginalną taśmą. Niektórzy z oglądających program w telewizji w 1978 r. nagrali je, a później przegrywali na kolejne taśmy. Dostępne dziś wersje są zatem zazwyczaj druga, trzecia czy nawet szósta kopią. Co ciekawe, niektóre z tych kopii posiadają nawet reklamy emitowane w czasie programu. W 2001 lub 2002 roku Holiday Special został poprawiony cyfrowo przy użyciu technologii Dolby Digital przez anonimową osobę i rozpowszechniany w tej postaci w sieci.

Brak oficjalnego wydania sprawił, że pojawiła się duża ilość fanowskich wersji Holiday Special, część z nich została przekonwertowana do wersji DVD. Różnią się one jakością i zawartością. Jedną z najbardziej znanych wersji jest “The Angrysun Edition”, uważa się, że ta wersja została przegrana bezpośrednio z taśmy wysłanej 1978r. do nadania w telewizji.

Pomimo iż większość widzów (w tym sam Lucas) skrytykowała Holiday Special za jego kiepską fabułę i słabe wykonanie, to fani wciąż liczą na pojawienie się oficjalnego wydania, chociażby jako komediowej ciekawostki. Niestety szanse na to są bardzo małe. Lucasfilm nie planuje oficjalnego wydania Holiday Special. Jakiś czas temu komentarza dotyczącego oficjalnego wydania udzielił Steve Sansweet, zapytany o to czy George Lucas planuje kiedykolwiek wydać Holiday Special powiedział: “Nie. Odpowiedź jest bardzo prosta. George nienawidzi Star Wars Holiday Special i.. um, to jest coś czego po prostu nie lubi” . Nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że kiedyś zmienią zdanie.

Wszystkie atrakcje tygodnia Holiday Special przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu
TAGI: Publicystyka (61) Tydzień Holiday Special (11)

KOMENTARZE (8)

 • StarWarsFun2008-11-22 17:43:10

  Lucas zabierze HS ze sobą do grobu,jak tak dalej pójdzie.

 • Mistrz Seller2008-11-20 21:06:25

  Comndo>> Oj może po prostu Lucas jest na tyle uczciwy w stosunku do fanów, że nie zamierza wydawać tego badziewia tylko dlatego by zarobić więcej kasy.

 • Jedi Knight Asdamk2008-11-20 20:37:48

  Może dodadzą do entej trylogii na DWD :D.
  Luke S-> Trochę to uzasadnij, ja nie widziałem HS i mam zamiar obejrzeć, ale bardziej jako komedię/ciekawostkę niż originalne SW ;).
  Comndo-> tak, Lucas to bóstwo w LucasFilmie, jak sama nazwa wskazuje :).

 • Dave2008-11-20 16:22:18

  Lukes tym razem dobrze gada. Wiocha. Lucasowi sie nie podoba- i co z tego? To że może fanom tak, a chodzi przecież głównie o $$$ więc gdyby na DVD "Holiday..." wydali, skoro jest tak kochane, byłby kokosy. Nie rozumiem- Lucas to bóstwo, że jak jemu sie nie podoba i to nie wyda i basta? Shock.

 • Louie2008-11-20 16:15:34

  Nestor --> jak się ma tyle kasy, to się nie umiera. xD

 • Luke S2008-11-20 16:01:54

  Dobre;D

 • Nestor2008-11-20 16:01:16

  Ja nadal wierze, ze LucasFilm wyda HS na DVD. Chocby po smierci George'a. Zawsze moze zapomniec wpisac ten akapit do testamentu :D!

 • Luke S2008-11-20 15:57:15

  ALE WIOCHA;/

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..