TWÓJ KOKPIT
0

Andor

Andy Serkis o powrocie do „Gwiezdnych Wojen”

2022-10-28 20:10:07

Jedni byli zaskoczeni pojawieniem się Andy’ego Serkisa w serialu „Andor”, inni słyszeli o tym od roku. Wówczas zadawano sobie pytanie, czy Serkis wróci jako Snoke, protoSnoke czy jeszcze ktoś inny. W najnowszym odcinku „Andora” widzimy go jako szefa pracujących więźniów imieniem Kino Loy. Vanity Fair rozmawiało z aktorem o jego nowej roli.Okazuje się, że kwestia Snoke’a i skojarzeń była na tyle powszechna, że sam Serkis rozumie, iż ludzie mogą się czuć zagubieni. Ale dodał także, że bardzo podobał mu się „Łotr 1”. Lubi też grać postać, która jest przeciwnością wszechpotężnego Snoke’a, bo to raczej zwyczajny człowiek.

I choć oficjalnie niewiele wiemy, kim jest Kino Loy, to Serkis sam sobie wymyślił jego historie. Wg niej Loy był szefem związków, który walczył o prawa ludzi. Jest naturalnym przywódcą, ma rodzinę. I liczy, że wróci do swojego życia jak już skończy się uwięzienie. Tu nie chce na siebie zwracać uwagi, stroszyć piór. Jego cel to przetrwać ten rok, więc jest podatny na systemy motywujące z jedzeniem i rażeniem włącznie. Dał sobie częściowo wyprać mózg. Nawet nie stara się pamiętać, czy uwięziono go słusznie. Zachowuje się czasem jak robot, choć oczywiście chciałby stąd uciec. Jest trybikiem wielkiej maszyny, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Jego historia pokazuje jak rozbito ludzką wolę. Kino przyjmuje to co jest mu dane. Tym bardzo różni się od Andora, który wciąż wierzy, że może coś zmienić. Środowisko więzienia jednak zmienia ludzi i wierzą oni, że nie ma szans na zmianę.

Zresztą to tracenie woli to było coś, co odczuwali na planie. Oni pracowali tam tygodniami, a Tony Gilroy kazał im całymi dniami chodzić boso po metalowych płytach. I tak przez wiele dni. Czuli jak ucieka z nich energia.

Serkis zauważa także, że to więzienie pokazuje jak Imperium działa w myśl zasady „dziel i rządź”. To nic nowego, znamy to z historii, ale i filmów jak „Spartakus”. Opresje to jedno, ale podsycanie niesnasek między więźniami powoduje że koncentrują się na czymś innym.

Zapytany o to, które filmy więzienne były inspiracją i czy może było to „Skazani na Shawshank”, Andy odpowiedział, że w porównaniu z „Andorem” Shawshank to luksusowe więzienie.
KOMENTARZE (6)

Andor

Premiera „Andor” #1x08

2022-10-26 09:18:35

W ósmym odcinku serialu „Andor” powracamy do formuły, która obowiązywała w pierwszych sześciu odcinkach, czyli swoistej mini-trylogii. Za reżyserię najbliższych trzech odcinków odpowiada Toby Haynes, a scenariusz napisał Beau Willimon. Tytuł najnowszego odcinka to „Narkina 5”, a oficjalny opis brzmi: Imperium aresztuje Cassiana, ale nie zna jego tożsamości. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do podzielenia się wrażeniami i pozostawienia swojej oceny.

Showrunnerem serialu jest Tony Gilroy, czyli reżyser, który ma spore doświadczenie z historią Andora, pracował bowiem już przy filmie „Łotr 1”. Główną rolę gra Diego Luna, a za muzykę odpowiada Nicholas Britell.Poniżej znajdziecie daty premier kolejnych odcinków:
 • #1x09 - 02.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x10 - 09.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x11 - 16.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy
 • #1x12 - 23.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy

Temat na forum.
KOMENTARZE (27)

Andor

Wyniki oglądalności „Andora”

2022-10-22 12:07:09

Firma Nielsen, specjalizująca się w raportowaniu oglądalności telewizji w USA, opublikowała najnowszy raport dotyczący danych za 19-25 września bieżącego roku. Był to tydzień w którym swoją premierę miał najnowszy serial z uniwersum Gwiezdnych Wojen - „Andor”. Zgodnie z podanymi przez nich danymi 3 pierwsze odcinki (bo tyle wypuszczono jednocześnie) oglądano łącznie przez 624 miliony minut.Aby móc się odnieść do tych wyników, warto je porównać z poprzednimi serialami Star Wars. Przy trzyodcinkowej premierze i założeniu, że wszyscy obejrzeli całe trzy odcinki to 624 miliony minut oglądalności przekładają się w przypadku „Andora” na trochę ponad 5 milionów widzów. W czasach gdy debiutował „Mandalorianin” firma Nielsen nie zbierała jeszcze danych z Disney+, ale mamy dane z premier „Obi-Wana Kenobiego” i „Księgi Boby Fetta”. Kenobi debiutował dwoma odcinkami z 958 milionami minut w pierwszym tygodniu - co dawało ok 10 milionów widzów. W przypadku Fetta była to jednoodcinkowa premiera z 389 milionami minut, dająca również oglądalność w okolicach 10 milionów widzów. Jeśli patrzeć się zatem na czyste liczby to oglądalność „Andora” wygląda słabiej niż w przypadku poprzednich seriali Star Wars. Dużo o niej powie również raport z kolejnego tygodnia, pozwalający porównać już jaką popularnością cieszy się produkcja w trakcie sezonu, a nie podczas samej premiery.

Na koniec jeszcze małe odniesienie do raportu dotyczącego poziomu zainteresowania „Andorem” w internecie, o którym pisaliśmy tutaj. Niestety okazuje się, że dane użyte do jego wygenerowania były nieprawidłowe, a liczby wyglądają dużo lepiej dla serialu. Nie mamy nowego diagramu, ale samemu można sprawdzić wyniki opublikowane na stronie Parrot Analytics. Zgodnie z opublikowanymi tam danymi zainteresowanie serialem jest 31,7 x większe niż średnia. Co ustawia go trochę poniżej zainteresowania jakim cechowały się poprzednie seriale Star Wars, ale już nie dramatycznie niżej jak sugerował to opublikowany kilka dni temu diagram.


KOMENTARZE (9)

Andor

Premiera „Andor” #1x07

2022-10-19 10:12:54

Siódmy odcinek serialu „Andor” zadebiutował dzisiaj na platformie Disney+. Po dwóch blokach 3-odcinkowych tym razem wg zapowiedzi showrunnera mamy otrzymać trochę inną historię. Odcinek wyreżyserowany jest przez Benjamina Carona, a scenariusz napisał Stephen Schiff. Tytuł odcinka to „Zapowiedź”, a oficjalny opis brzmi: Po akcji na Aldhani Cassian wraca do domu. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do podzielenia się wrażeniami i pozostawienia swojej oceny.

Showrunnerem serialu jest Tony Gilroy, czyli reżyser, który ma spore doświadczenie z historią Andora, pracował bowiem już przy filmie „Łotr 1”. Główną rolę gra Diego Luna, a za muzykę odpowiada Nicholas Britell.Poniżej znajdziecie daty premier kolejnych odcinków:
 • #1x08 - 26.10.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x09 - 02.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x10 - 09.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x11 - 16.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy
 • #1x12 - 23.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy

Temat na forum.
KOMENTARZE (50)

Andor

Wspomnienie odcinków 4-6

2022-10-18 19:53:28

Odcinki serialu „Andor” wydawane są w blokach, które opowiadają pewną zamkniętą historię. Tak też było w przypadku odcinków 4-6, w których śledziliśmy wydarzenia związane z przygotowaniem i realizacją napadu na Aldhani. W przeddzień premiery kolejnego odcinka showrunner Tony Gilroy i Diego Luna grający Andora wspominają ostatni ark.


KOMENTARZE (3)

Andor

„Andor” niekochany?

2022-10-17 21:56:01

„Andor” podoba się większości krytyków i fanów, ale nie wywołuje dyskusji. Mówi się nawet, że to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy tworów Disneya. Ludzie oglądają go, chwalą i na tym interakcje się kończą. Jak donosi TheDirect, Parrot Analytics sugeruje, że poziom zainteresowania „Andorem” może być dla Disneya niezadawalający, a z pewnością jest mniejszy niż poprzednich seriali – „The Mandalorian”, „Księgi Boby Fetta” czy „Obi-Wana Kenobiego”.

Niektóre media podają, że oglądalność „Andora” jest sporo niższa. Parrot Analytics także to delikatnie sugeruje, ale tu warto pamiętać, że oni nie badają tylko tych danych. Dane o oglądalności podaje Nielsen i na razie ich nie ma. Parrot Analytics bada także zaangażowanie w sieci i mediach społecznościowych, związane z danym tytułem. I tu faktycznie „Andor” wypada blado. Już „Księga Boby Fetta” i „Obi-Wan Kenobi” wypadły zdecydowanie słabiej niż oba sezony „The Mandalorian”, ale „Andor” w porównaniu z nimi szoruje dno.Jest kilka różnic między tymi serialami. „The Mandalorian”, dzięki Grogu generował sporo pozytywnych emocji. „Księga Boby Fetta” i „Obi-Wan Kenobi” raczej jednoczyły fanów w narzekaniu i negatywnych komentarzach. „Andor” nikogo nie dzieli, nie powoduje także dyskusji. Jednocześnie otoczenie jest inne, musi się mierzyć z dwoma silnymi konkurentami, czyli chwalonym „Domem Smoka” i dzielącymi „Pierścieniami Władzy”, czy często krytykowaną „Mecenas She-Hulk”. A przecież są jeszcze inne seriale. Spokojny i dobry „Andor” na tym tle, gdzieś znika.

„Andorowi” także nie pomaga formuła. Brakuje tu głośnych występów gościnnych, mocnego akcentu w każdym odcinku. Z drugiej strony jesteśmy dopiero w połowie sezonu, a główna konkurencja właśnie znika z radaru. Niektórzy sugerują także, że fabuła „Andora” nie wiąże się mocno z wyciekiem spoilerów i wiele osób zostawia sobie go na później.

Kolejny odcinek serialu już w środę. Odcinki możecie oceniać i komentować tutaj. Jak widać „Andora” trzeba chwalić trochę bardziej intensywnie.
KOMENTARZE (66)

Andor

Plotki o drugim sezonie „Andora”

2022-10-15 16:49:06Zaczynamy od plotek o drugim sezonie. Tony Gilroy potwierdził, że nad kolejnym sezonem „Andora” pracuje między innymi nowy scenarzysta - Tom Bissell. Ma on większe doświadczenie w grach – jak „Gears 5”, ale pracował też przy serialu „Wybrzeże moskitów” czy filmie „Artysta do bólu”. Ma on odpowiadać za cały swój blok, czyli pewnie trzy odcinki.

Natomiast aktorka Adria Arjona potwierdziła to, co już słyszeliśmy wcześniej. Tony Gilroy chętnie dzieli się z aktorami wiedzą, co czeka ich postacie w drugim sezonie, czy dokąd zmierzają ich losy, nawet jeśli scenariusze nie są jeszcze skończone. Czy to znaczy, że Bix powróci w kolejnym sezonie? Na razie wiemy, że wracają Diego Luna, Stellan Skarsgård (obecnie pracuje na planie „Diuny”), pewnie Genevieve O’Reilly i mamy nadzieję, że jednak pojawi się tu Alan Tudyk. Zdjęcia powinny się rozpocząć w listopadzie i potrwają do sierpnia przyszłego roku.

Na razie jesteśmy jednak w połowie pierwszego sezonu. I tu niespodzianka, którą niejako „zdradzali” przypisani twórcy. Tony Gilroy potwierdził, siódmy odcinek będzie bardzo interesujący, ale będzie raczej samodzielnym. 8, 9 i 10 to kolejna spójna historia, zaś 11 i 12 to finał sezonu.

Genevieve O’Reilly za to bardzo ceni sobie współpracę i kręcenie scen ze Stellanem. Z jednej strony było to zabawne, z drugiej trochę przypominało jej szermierkę.Diego Luna mówiąc o serialu sugeruje, że różne jego segmenty mogą nie tylko opowiadać inną historię, ale wręcz koncentrować się na innym gatunku filmowym. Serial Gilroya potrafi się transformować z czegoś co jest wesołą przygodówką, do thillera szpiegowskiego, albo stać się bardzo polityczny. Raz koncentruje się na postaciach, by później położyć nacisk na coś zdecydowanie większego. Dodał też, że będąc producentem wykonawczym, jest dość dobrze zorientowanym w tym serialu. Odkąd przejął go Gilroy, ścieżka, którą musi przejść Cassian w ciągu pierwszego roku (sezonu) jest bardzo ważna, ale też wyrazista. Jednocześnie jak dodaje, bohater reprezentuje sobą bardzo wiele rzeczy, które pozwoliły Lunie przypomnieć sobie o własnym dzieciństwie.

Aktor Ebon Moss-Bachrach, który gra postać imieniem Arvel Skeen, również nie może się nachwalić Tony’ego Gilroya. Mówił o tym jak bardzo jest to inna, realistyczna wizja „Gwiezdnych Wojen”, ale za wszystkim stoi Gilroy. Może i są inni scenarzyści, ale oni pracują pod jego dyktando. To on odpowiada za pomysły, nazwy i całą budowę świata.

Kolejny odcinek zobaczymy już w środę.
KOMENTARZE (5)

Andor

Premiera „Andor” #1x06

2022-10-12 09:13:34

Na platformie Disney+ swoją premierę ma dzisiaj szósty odcinek serialu „Andor”. Tym samym docieramy do połowy sezonu i finału drugiej „mini-trylogii", czyli odcinka reżyserowanego przez Susannę White, którego scenariusz napisał Dan Gilroy. Jego tytuł to „Oko”, a oficjalny opis brzmi: Misja na Aldhani osiąga punkt kulminacyjny. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do podzielenia się wrażeniami i pozostawienia swojej oceny.

Showrunnerem serialu jest Tony Gilroy, czyli reżyser, który ma spore doświadczenie z historią Andora, pracował bowiem już przy filmie „Łotr 1”. Główną rolę gra Diego Luna, a za muzykę odpowiada Nicholas Britell.Poniżej znajdziecie daty premier kolejnych odcinków:
 • #1x07 - 19.10.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Stephen Schiff
 • #1x08 - 26.10.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x09 - 02.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x10 - 09.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x11 - 16.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy
 • #1x12 - 23.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy

Temat na forum.
KOMENTARZE (15)

Andor

Premiera „Andor” #1x05

2022-10-05 09:23:35

Na platformie Disney+ swoją premierę ma dzisiaj piąty odcinek serialu „Andor”. Jest to drugi z trzech odcinków reżyserowany przez Susannę White, którego scenariusz napisał Dan Gilroy. Jego tytuł to „Oprawca zapomni”. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do podzielenia się wrażeniami i pozostawienia swojej oceny.

Showrunnerem serialu jest Tony Gilroy, czyli reżyser, który ma spore doświadczenie z historią Andora, pracował bowiem już przy filmie „Łotr 1”. Główną rolę gra Diego Luna, a za muzykę odpowiada Nicholas Britell.Poniżej znajdziecie daty premier kolejnych odcinków:
 • #1x06 - 12.10.2022 - reżyseria: Susanna White, scenariusz: Dan Gilroy
 • #1x07 - 19.10.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Stephen Schiff
 • #1x08 - 26.10.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x09 - 02.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x10 - 09.11.2022 - reżyseria: Toby Haynes, scenariusz: Beau Willimon
 • #1x11 - 16.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy
 • #1x12 - 23.11.2022 - reżyseria: Benjamin Caron, scenariusz: Tony Gilroy

Temat na forum.
KOMENTARZE (18)

Andor

O lokacjach i produkcji „Andora”

2022-10-02 15:17:50

Produkcje dziejące się dawno, dawno temu w odległej galaktyce potrafią mieć sporo wspólnego z naszym światem. National Geographic postanowiło zatem się przyjrzeć architekturze lokacji widzianych w „Andorze” i temu na czym były one inspirowane.Niedawno również obszernego wywiadu dla The Wrap udzielił Tony Gilroy. Tony wspomniał, że Disney wielokrotnie próbował podchodzić do seriali Star Wars. Pierwszy raz temat serialowego prequela do „Łotra 1” pojawił się zaraz po zakończeniu zdjęć do tego filmu. Gilroy nie był jednak przekonany - uważał, że wówczas nie było możliwości aby wygospodarować odpowiedni budżet na serial, który chciałby stworzyć. Kathleen Kennedy i Lucasfilm chcieli jednak ruszyć z tematem i wypracowali pomysł, który następnie przedstawiony został Gilroyowi. Ten po zapoznaniu się z nim stwierdził, że wygląda on co prawda profesjonalnie ale strasznie klaustrofobicznie i bardzo szybko pomysły na odcinki by się wyczerpały. Tony przygotował wówczas w ramach odpowiedzi własną propozycję, pokazując jak wg niego powinien wyglądać serial Star Wars. W Lucasfilmie potraktowano ją poważnie i zaczęli tworzyć kolejne wizje, starając się zbliżyć do tego co chciał pokazać Tony ale wciąż kończyli w podobnym miejscu. Minęły jednak lata, wszedł streaming i jak się okazuje ostatecznie znalazł się również budżet na to aby zrealizować wizję w takiej formie w jakiej miał ją Gilroy. Kolejne pół roku zajęło dogadywanie się pomiędzy Lucasfilmem i Gilroyem, jednak gdy rozpoczęła się już produkcja to Tony dostał praktycznie wolną rękę - nadzór Lucasfilmu nad produkcją „Andora” był bardzo niewielki.
KOMENTARZE (25)
Loading..