TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” wraca do kin

2024-02-12 07:33:24

Po 25 latach od premiery, „Mroczne widmo” wraca do kin. Jak ogłosiła oficjalna film zagości na wielkich ekranach 3 maja 2024. Przygotowano też specjalny rocznicowy plakat, którego autorem jest Matt Ferguson. Nie podano innych szczegółów.Ten brak szczegółów niestety sugeruje jedno, że film raczej trafi do limitowanej dystrybucji, czyli kilka kin w Stanach, może w Wielkiej Brytanii i kilku innych miejscach, na bardzo krótki okres i to wszystko. Podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku z „Powrotem Jedi”. Niestety wówczas, pewnie tak też będzie teraz, film nie pojawił się w polskich kinach.

Nie ma też informacji, czy „Mroczne widmo” trafi w wersji 2D czy 3D. W wersji 3D film trafił do kin w 2012. Kolejne dwa epizody zostały skonwertowane na 3D, ale nowy właściciel, czyli Disney nie był zainteresowany tym by trafiły do szerszej dystrybucji. Można je czasem oglądać na konwentach.

Jako pierwsi informację o powrocie „Mrocznego widma” podali redaktorzy magazynu „Empire”, który świętuje 25-lece filmu.
KOMENTARZE (21)

Mroczne widmo

P&O 575: Czemu na Naboo mają tylko młode królowe?

2024-01-14 09:14:13Dziś zajmiemy się tłem historii “Mrocznego widma”.

P: Czemu królowe Naboo są takie młode i czemu zawsze są to kobiety? Nigdy nie mają króla?

O: Potencjalni przywódcy Naboo są wykrywani w bardzo młodym wieku i szkoleni do sprawowania politycznych funkcji. Więc w wieku 12 lat Padme Naberrie została wybrana na księżniczkę Theed. Podczas, gdy prawdą jest, że pokazani w filmie suwereni Naboo to młode kobiety (Amidala, Jamilia w Epizodzie II i Apailana w Epizodzie III), to bezpośrednim poprzednikiem Amidali był król Veruna, czyli mężczyzna.

Veruna był zmuszony zrzec się swojej funkcji, co spowodowało konieczność wyboru Padme. Ukrył się, ale wkrótce przydarzył mu się śmiertelny i tajemniczy „wypadek”. Nigdy nie połączono z nim senatora Palpatine’a, ale jest pewne, że w tym okresie, czyli blokady Naboo, Palpatine spodziewał się, że Amidala wykaże się pasywną postawą. Więc silna postawa Amidali i jej spryt zaskoczyły Palpatine’a, acz ten i tak potrafił wykorzystać sytuację, by zostać wybranym na urząd Najwyższego Kanclerza.

Postawa Amidali podczas konfliktu z Federacją Handlową sprawiła, że zyskała ona dużą popularność jako Królowa. Nic dziwnego, że wybór ludu Naboo na to stanowisko w kolejnych wyborach opierał się na tym by mieć suwerena, trochę na modłę Amidali. Więc jej następczynie to kobiety. No i charakteryzacja królowej lepiej wygląda na kobietach.

A tak dodając, to przywódczynie to nie jest żadna nowość w „Gwiezdnych Wojnach”. Księżniczka Leia była najmłodszą osobą wybraną do Senatu, wcześniej udało się to zrobić Mon Mothmie.
KOMENTARZE (8)

Mroczne widmo

Natalie Portman o spotkaniu z księciem na premierze „Mrocznego widma”

2023-12-11 22:14:29

Variety wspomina z Natalie Portman premierę „Mrocznego widma” w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzi aktorka, był na niej obecny książę Karol, obecny król Karol III. Porozmawiał chwilę z wówczas młodą aktorką, podobno był bardzo sympatyczny. Zapytał ją o to, czy grała też w oryginalnych filmach, odparła, że nie. Przecież wówczas, w trakcie premiery miała dopiero 18 lat.Natalie Portman przy okazji wspomniała o tym, że dla niej Epizod I to była pierwsza przygoda z zielonym ekranem. Dodała także, że oczywiście jest bardzo otwarta na powrót do „Gwiezdnych Wojen”, ale na razie nikt jej tego nie proponował. Gdyby jednak tak się stało, to trzeba pamiętać, że jej postać zginęła w „Zemście Sithów”, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa musiałaby zostać odmłodzona komputerowo.

Jedno jest pewne, synowie obecnego króla prawdopodobnie lepiej się orientują w sadze. Co więcej udało im się odwiedzić plan zdjęciowy podczas kręcenia, o czym pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (9)

Mroczne widmo

P&O 567: Jak nazywali się piloci z eskadry Bravo?

2023-11-19 09:52:25Tym razem pytanie o pilotów z “Mrocznego widma”.

P: W Epizodzie IV dobrze widzieliśmy ocalałych pilotów. Wiemy, że byli to Luke i Wedge. W Epizodzie I widzimy dziewięcioro pilotów podczas końcowego świętowania na Naboo (ale Celia Imria jako Bravo 5 gdzieś zniknęła). Jak się nazywają pozostali piloci, którzy przetrwali?

O: Najpierw przyjrzyjmy się jednak Epizodowi IV. Tam jasno widać, że bitwę z Gwiazdą Śmierci przetrwali Luke, Wedge i pilot Y-winga. W bazie Rebeliantów widzimy Luke’a schodzącego z myśliwca, a w tle widzimy nie dwóch, a trzech pilotów. Ten z ciemnymi włosami to prawdopodobnie Wedge, drugi to musi być Keyan Farlander, czyli ocalały pilot Y-winga. Ale kim jest ten trzeci? Szybko następuje cięcie i przenosimy się na ceremonię, a tam widzimy mnóstwo pilotów, którzy nie mają imion.Jeśli chodzi o Naboo, to nie ma gwarancji, że tych dziewięcioro pilotów, to dokładnie ci, którzy przetrwali bitwę. W filmie widzimy tylko siedem myśliwców uciekających z wybuchu Okrętu Sterującego Droidami. Nic nie sugeruje, że oficer Ellberger zginęła wracając. Można tylko przypuszczać, że z jakiegoś powodu nie pojawiła się na ceremonii.

To nas sprowadza do kwestii imion postaci tła. Ogólnie Lucasfilm i Lucas Licensing nazywają jedynie te postaci, które są im potrzebne. Mogą być użyte później, albo wyróżniają się jakoś wizualnie. Jeśli scenariusz nie nazywa bohatera, a on nie ma dialogu, ani nie wyróżnia się w żaden sposób, szanse by taka postać dostała swoje imię są nikłe, acz istnieją pewne wyjątki. Na przykład w „Mrocznym widmie” zagrał Christian Simpson, który także jest blogerem. Został więc Bravo VI, znanym jako Gavyn Sykes (pojawił się też w grze Battle for Naboo). Natomiast mimo, że zdjęcie pojawia się w kilku źródłach, ci piloci nie mają jeszcze imion. Za to nazwano już pilotów eskadry Bravo.

Dowódca Bravo: Ric Olié
Bravo II: Porro Dolphe
Bravo III: Arven Wendik
Bravo IV: Rya Kirsch
Bravo V: Dineé Ellberger
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

P&O 549: Co się dalej stało z Bossem Nassem?

2023-07-16 07:28:15Dziś pytanie o losy jednej z postaci.

P: W Epizodzie I poznaliśmy Bossa Nassa. Słyszeliśmy coś o nim w „Wojnach klonów”, pojawił się też w Epizodzie III. Ale co dalej z nim się działo? Istnieje szansa, że się gdzieś pojawi?

O: Na razie nie ma żadnych przesłanek, czy wrócimy kiedykolwiek do Bossa Nassa. Nawet gdy planowano serial „Underworld”, jedyną postacią z prequeli, która miała się tam pojawiać był Boba Fett. Natomiast warto dodać, że Boss Nass pojawił się w grze „Star Wars Galaxies”, która się działa między IV a V Epizodem. Lecz poza tym nie wiadomo, co dalej się z nim stało.
KOMENTARZE (3)

Mroczne widmo

P&O 533: Jak można przepłynąć przez jądro Naboo?

2023-03-26 09:32:07Dzisiaj pytanie o geologię planety Naboo.

P: Jak Jedi i Jar Jar mogą przepłynąć przez jądro planety Naboo w „Mrocznym widmie”? Z pewnością płynęliby przez lawę?O: Naboo jest geologicznie unikalną planetą, gdyż brakuje jej stopionego jądra. Wodne jądro Naboo zwane jest Otchłanią, to system labiryntów mórz i kanałów, który zaczyna się na powierzchni planety i przecina jej jądro. Choć większość tej wody jest w miarę chłodna, są tu jednak prądy utworzone przez nagrzewające się fragmenty jądra. W szczególności trzeba uważać, gdy się podróżuje przypominającymi plaster miodu przejściami.
KOMENTARZE (6)

Mroczne widmo

Jake Lloyd o idealnej wersji „Mrocznego widma”

2023-01-06 02:09:49

Comic Book Resources dokopało się do starego wywiadu z Jakiem Lloydem, w którym opowiedział on o idealnej wersji „Mrocznego widma”, jaką widział. Podobno trwała ona 6 godzin.Rozmowa zaczęła się od tego, że po premierze Epizodu I w sieci pojawiła się jego przemontowana, fanowska wersja – „The Phantom Edit”. Usunięto z niej wiele scen z młodym Anakinem i Jar Jarem. Część starszych fanów była bardzo zadowolona z tego posunięcia. Zresztą, podobnie jak Ahmed Best, Lloyd także „obrywał” za Anakina. A było to dla niego o tyle gorsze, że nagrywał film mając zaledwie 6 lat, więc przed nim było jeszcze całe życie szkolne. Nie było łatwo, zwłaszcza gdy dzieciaki znęcały się nad Anakinem.

Lloyda zapytano co zmieniłby w „Mrocznym widmie”. Odparł, że poprosiłby o oryginalny 6-godzinny montaż. Dodał też, że Matthew Wood był jedną z pierwszych osób, które widziały tę dłuższą wersję filmu i podobno była ona zachwycająca.

Jak wiemy większość filmów na etapie produkcji ma dużo dłuższe wersje. „Zemsta Sithów” w montażu przez długi czas miała cztery godziny. Sześć godzin jednak wydaje się być bardzo długie, nawet na hollywodzkie standardy. Zwłaszcza, że mówimy o wersji filmu, która nie ma ukończonych efektów, więc jest tam sporo ujęć zastępczych jak animatyka. Więc nie była to wersja skończona. Możliwe też, że zawierała jakieś ujęcia alternatywne.

O ile oczywiście istniała. Nikt nie ma wątpliwości, że dłuższa wersja powstała w trakcie produkcji, ale czy akurat miała 6 godzin, czy mniej? Możliwe, że Lloyd, który oglądał ją będąc dzieckiem, zapamiętał ją trochę inaczej. Niemniej jednak, z pewnością ukazywała ona lepiej wizję Lucasa, który chciał pokazać galaktykę z innej strony. Przecież wyleciał cały wątek polityczny w Senacie, z przedstawicielami Alderaanu. Pewnie takich rzeczy jest sporo więcej. Mała szansa byśmy zobaczyli kiedykolwiek tę super długą wersję „Mrocznego widma”. Zostają więc sceny wycięte, na dodatkach na płytach. Ale ich jest zaledwie jakieś 15-20 minut.
KOMENTARZE (8)

Mroczne widmo

Ewan McGregor o wątpliwościach w sprawie angażu do „Mrocznego widma”

2022-09-10 09:23:13

Dość ciekawe wyznanie miało miejsce w podcaście Smartless, którego gościem był Ewan McGregor. Mówił on o swoim angażu w prequelach, a dokładniej w „Mrocznym widmie”. Jak wiemy, nie był on jedynym kandydatem do roli młodego Obi-Wana Kenobiego. Dość poważnym konkurentem był wówczas Kenneth Brannagh, który był wówczas bardziej rozpoznawalnym aktorem. McGregor zabłysnął dopiero, co występem w „Trainspotting”.I jak się okazuje, tamten występ sprawił, że McGregor, który był fanem „Gwiezdnych Wojen” w dzieciństwie, zresztą jego wujek - Denis Lawson tam grał, jednak nabrał pewnych wątpliwości. Przede wszystkim zastanawiał się, czy chce grać w mainstreamowym filmie. Mówił do siebie, że jest aktorem Danny’ego Boyle’a, jest dla brytyjskiego przemysłu filmowego tym, czym Oasis dla muzyki. Więc taka produkcja trochę mu przeszkadzała. Ostatecznie jednak jego przywiązanie do sagi z lat dzieciństwa, a także wsparcie, którego udzielił mu Danny Boyle, zachęcając by wziął tę rolę, sprawiły, iż ostatecznie Ewan ją przyjął.

Dziś chyba trudno sobie wyobrazić innego aktora w tej roli, a sam McGregor wrócił niedawno do roli Obi-Wana w serialu.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

P&O 484: Czy osobiście robiłeś popisy kaskaderskie?

2022-04-17 10:21:41Tym razem pytanie do Nicka Gillarda, koordynatora kaskaderów i twórcy choreografii, o jego osobisty wkład w filmy.P: Czy osobiście wykonywałeś jakiś numer kaskaderski przed kamerą na potrzeby Epizodu I lub II?

O: No, nie wykonywałem kaskaderki w żadnym z tych filmów. Ale byłem dworką w „Mrocznym widmie”.
KOMENTARZE (1)

Mroczne widmo

P&O 475: Dlaczego Anakin był zbyt stary na szkolenie?

2022-02-13 09:53:59Wracamy do kwestii szkolenia Jedi przedstawionego w „Mrocznym widmie”.

P: Dlaczego Anakin był za stary by szkolić go na Jedi?O: Podczas gdy na główne pytanie odpowiedź padła jakiś czas temu, George Lucas w komentarzach do DVD „Mrocznego widma” wyraził swoją opinię na ten temat.

W scenariuszu mamy do czynienia z uporem Obi-Wana Kenobiego, biorącego te młode dziecko by je szkolić, nawet jeśli w teorii to dziecko powinno wpierw być szkolone przez Yodę aż do wieku siedmiu – ośmiu lat. Dopiero wówczas ten siedmio-ośmiolatek byłby oddany jakiemuś Jedi. Stałby się uczniem padawanem jakiegoś Jedi.

Mamy tu więc sytuację w której Qui-Gon che pominąć wczesne szkolenie i wziąć od razu go na swojego padawana, co jest kontrowersyjne i ostatecznie jest źródłem wielu problemów, które narosną później.

KOMENTARZE (4)
Loading..