TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Zmutowane ultimatum twórcy w Wenecji

2023-09-29 19:28:43

Dzisiejszy przegląd zaczynamy od sierpniowych zaległości. Na pierwszy ogień animacja „Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos” (Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem). Jest to animacja, którą wyreżyserowali: Jeff Rowe i Kyler Spears. Za scenariusz odpowiadają: Seth Rogen, Evan Goldberg, Jeff Rowe, Dan Hernandez i Benji Samit. Ci dwaj ostatni mają podpisany kontrakt z Disneyem na kilka produkcji i jest w nim opcja na „Gwiezdne Wojny”. W oryginale głos podkładali: Micah Abbey, Shamon Brown Jr., Nicolas Cantu, Brady Noon, Ayo Edebiri, John Cena, Seth Rogen, Rose Byrne, Giancarlo Esposito oraz Jackie Chan.

Po latach bycia chronionym przed ludzkim światem, bracia wyruszają, aby zdobyć serca nowojorczyków i zostać zaakceptowanym jako normalni nastolatkowie poprzez bohaterskie czyny. Ich nowa przyjaciółka April O'Neil pomaga im w walce z tajemniczym syndykatem.



„Ultimatum” (Retribution) Nimróda Antala to kolejny akcyjniak z Liamem Neesonem. Scenariusz napisał Christopher Salmanpour i jest to remake filmu „Nieznany” z 2015. Ponadto występują: Noma Dumezweni, Lilly Aspell, Arian Moayed, Embeth Davidtz i Matthe Modine.

Mieszkający w Berlinie, amerykański biznesmen Matt Turner (Liam Neeson) odwozi dzieci do szkoły, kiedy odbiera tajemniczy telefon. Głos ze słuchawki informuje go, że w jego samochodzie jest bomba, a brak współpracy czy próba kontaktu z policją grożą natychmiastową eksplozją. Aby uratować siebie i bliskich, Matt będzie musiał wykonać szereg zleceń nieznanego szantażysty. Jeśli odmówi, uzbrojony ładunek wybuchnie, zabijając Matta i niszcząc wszystko dookoła. Zmuszony do ciągłej jazdy, niemogący opuścić pojazdu mężczyzna rozpoczyna bezprecedensową walkę z czasem i desperacki wyścig po to, by ocalić życie.



Kolejna propozycja to „Duchy w Wenecji” (A Haunting in Venice) Kennetha Branagh. To jego trzeci film będący adaptacją cyklu powieści Agathy Christie o Herculesie Poirot. Scenariusz napisał Michael Green. Występują: Kenneth Branagh, Kyle Allen, Camille Cottin, Jamie Dornan, Tina Fey, Jude Hill, Ali Khan, Emma Laird, Kelly Reilly, Riccardo Scamarcio i Michelle Yeoh. Wśród producentów znaleźli się Ridley Scott i Simon Kinberg.

„Duchy w Wenecji " to pełen napięcia, niepokojący thriller, który powstał na kanwie powieści Agathy Christie pt. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Film wyreżyserował zdobywca Oscara® Kenneth Branagh, który jednocześnie wystąpil w roli słynnego detektywa Herkulesa Poirota. Akcja filmu rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Wenecji w wigilię Wszystkich Świętych. Herkules Poirot, spędzający dobrowolnie emeryturę w najwspanialszym mieście świata, bierze udział w seansie spirytystycznym odbywającym się w popadającym w ruinę pałacu. Kiedy jeden z uczestników spotkania zostaje zamordowany, detektyw będzie zmuszony rozwiązać zagadkę jego śmierci, zagłębiając się w świat cieni i tajemnic nawiedzonej posiadłości.



Z kolei dziś do kin wszedł film „Twórca” (The Creator) Garetha Edwardsa. Scenariusz jest dziełem Edwardsa i Chrisa Weitza, obaj pracowali przy „Łotrze 1”. Edwards jest również jednym z producentów, a pomagają mu w tym między innymi Kiri Hart i Greig Fraser. Fraser jest także jednym z operatorów, drugi to Oren Soffer. Występują: John David Washington, Madeleine Yuna Voyles, Gemma Chan, Allison Janney i Ken Watanabe. Efekty nadzoruje między innymi Neil Corbould.

Podczas wojny toczącej się pomiędzy ludźmi a siłami sztucznej inteligencji, Joshua (Washington), były agent służb specjalnych, którego żona zaginęła w niejasnych okolicznościach, zostaje zrekrutowany do wytropienia i zlikwidowania nieuchwytnego architekta zaawansowanej technologii. Poszukiwany twórca wynalazł broń, która może przyczynić się do zakończenia wojny, ale też niesie niebezpieczeństwo unicestwienia całej ludzkości. Joshua i jego zespół elitarnych agentów, przekraczając linie wroga, docierają do mrocznego miejsca, gdzie odkrywają, że bronią będącą zagrożeniem dla świata, którą mieli zniszczyć, jest sztuczna inteligencja w postaci małego dziecka.


KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

50 lat „Amerykańskiego graffiti”

2023-08-11 16:28:12

Dwa lata temu świętowaliśmy 50-lecie Lucasfilmu. W tym roku 50-lecie obchodzi ich pierwsza hitowa produkcja, czyli „Amerykańskie graffiti”. Z tej okazji, Lucasfilm przygotował specjalne wydanie filmu na nośniku Blu-ray 4K. W USA pojawi się ono 7 listopada, w wersji zawierającej dodatkowo płytę Blu-ray i kod do wersji cyfrowej. Ma ono kosztować około 30 USD, ale na Amazonie w promocji jest ciut taniej.


„Amerykańskie graffiti” zadebiutowało 11 sierpnia 1973. Film był wyreżyserowany przez George’a Lucasa, który był także współautorem scenariusza. Pisząc go pomogli mu Gloria Katz i Willard Huyck. Film wyprodukowali Francis Ford Coppola i Gary Kurtz, a za montaż odpowiadała między innymi Marcia Lucas. Wystąpili: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Charles Martin Smith, a także Wolfman Jack i Harrison Ford. Film kosztował jakieś 750 tysięcy USD. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zarobił 115 milionów USD, jednocześnie otwierając tym samym Lucasowi drzwi do dalszej kariery. Bez „Amerykańskiego graffiti” Lucas nie dostałby „Gwiezdnych wojen”.

Warto dodać, że w 1978 George Lucas wydał wersję reżyserską, dłuższą o dwie minuty. W 1979 zadebiutował sequel.

Swoją drogą Disney obecnie rozważa zaprzestanie produkcji filmów na nośnikach fizycznych do domowych wideotek. Na początek płyty DVD, Blu-ray czy BD 4K mają zniknąć z oferty w Australii.
KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Mission Oppenheimer: Naznaczony dwór

2023-07-28 19:20:55

Lipiec powoli się kończy, ale był to owocny okres pod względem kinowym. Prezentujemy kilka propozycji, które są godne zainteresowania z gwiezdno-wojennego punktu widzenia, czyli z udziałem Starwarsówka. W lipcu albo straszymą, albo w grze jest broń masowej zagłady.

„Naznaczony: Czerwone drzwi” (Insidious: The Red Door) Patricka Wilsona. Za scenariusz odpowiadają: Scott Teems i Leigh Whannell. Występują: Patrick Wilson, Ty Simpkins, Rose Byrne (Dormé), Sinclair Daniel i Hiam Abbass.

Aby raz na zawsze pozbyć się demonów, Josh i Dalton, który jest w collegu muszą zmierzyć się z mroczną przeszłością swojej rodziny oraz mnóstwem nowych i jeszcze bardziej przerażających strachów, które czyhają za czerwonymi drzwiami.



Kolejna propozycja to „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” Christohpera McQuarriego. Scenariusz napisał McQuarrie i Erik Jendresen. Występują: Tom Cruise, Hayley Atwell, Ving Rhames, Simon Pegg (Unkar), Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Esai Morales, Henry Czerny i Indira Varma (Tala Durith) oraz Marcin Dorociński. Wśród producentów jest Tommy Gormley (VII i IX Epizod). Za efekty odpowiada między innymi Neil Corbould („Łotr 1”).

Ethan Hunt wraz z ekipą IMF trafiają na trop tajnej broni, która w nieodpowiednich rękach może zagrozić losom całego świata.



Kolejna, wręcz bombowa propozycja to „Oppenheimer” Christophera Nolana. Jest on współautorem scenariusza razem z Kai Bird i Martinem Sherwinem. Występują: Cillian Murphy, Emilly Blunt, Robert Downey Jr., Alden Ehrenreich, Matt Damon, Scott Grimes i Jason Clarke oraz Benny Safdie (Nari). Muzykę skomponował: Ludwig Göransson.

Historia amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej.



Ostatnia propozycja to nowy film Disneya bazujący na atrakcjach z parku, czyli „Nawiedzony dwór” (Haunted Mansion) Justina Simiena. Scenariusz napisała: Katie Dippold. Występują: Rosario Dawson (Ahsoka), LaKeith Stanfield, Owen Wilson, Danny DeVito, Jamie Lee Curtis i Jared Leto. Za scenografię odpowiada Darren Gilford (Epizod VII).

„Nawiedzony dwór” to opowieść o przygodach mieszkańców pewnego domu, którzy - chcąc pozbyć się niechcianych współlokatorów zza światów - zatrudniają zwariowaną ekipę tak zwanych ekspertów od duchów.


KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Seriale Star Wars z 23 nominacjami do nagród Emmy

2023-07-13 22:17:22

Wczoraj poznaliśmy nominacje do tegorocznych nagród Emmy, które są przyznawane dla najlepszych tytułów telewizyjnych. Seriale Star Wars zgarnęły łącznie 23 nominacje - najwięcej, bo aż 9 dostał „The Mandalorian”, 8 przypadło dla „Andora” i 5 dla „Obi-Wana Kenobiego”. Laureatów poznamy 18 września, a poniżej możecie zobaczyć listę wszystkich kategorii w których były nominowane seriale z naszego ulubionego uniwersum.

The Mandalorian
  • Najlepsze zdjęcia w serialu półgodzinnym
  • Najlepsze kostiumy fantasy/sci-fi
  • Najlepsze fryzury pasujące do danej epoki i / lub postaci
  • Najlepsza charakteryzacja pasująca do danej epoki i / lub postaci (naturalna)
  • Najlepszy montaż dźwięku w komedii lub serialu dramatycznym (półgodzinnym) lub animacji
  • Najlepsze miksowanie dźwięku w komedii lub serialu dramatycznym (półgodzinnym) lub animacji
  • Najlepsze efekty specjalne w sezonie lub filmie
  • Najlepsza koordynacja występów kaskaderskich w serialu dramatycznym, limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym
  • Najlepsza występ kaskaderski

Andor
  • Najlepszy serial dramatyczny
  • Najlepsza reżyseria serialu dramatycznego
  • Najlepszy scenariusz serialu dramatycznego
  • Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa)
  • Najlepsze zdjęcia w serialu godzinnym
  • Najlepszy muzyczny motyw przewodni
  • Najlepszy montaż dźwięku w komedii lub serialu dramatycznym (godzinnym)
  • Najlepsze efekty specjalne w sezonie lub filmie

Obi-Wan Kenobi
  • Najlepszy serial limitowany/najlepsza antologia serialowa
  • Najlepsze kostiumy fantasy/sci-fi
  • Najlepszy montaż w serialu limitowanym, antologii lub filmie
  • Najlepszy montaż dźwięku w serialu limitowanym, antologii lub filmie
  • Najlepsze miksowanie dźwięku w serialu limitowanym, antologii lub filmie


KOMENTARZE (10)

Świat Filmu

Indiana Jones i twój Asteroid Flash z Niebios

2023-06-30 16:03:09

Dziś na naszych ekranach zadebiutował film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” (Indiana Jones and the Dial of Destiny), którego reżyserem jest James Mangold. To pierwsza nowa produkcja Lucasfilmu, która trafia do kin od czasu premiery „Skywalker. Odrodzenie” cztery lata temu. Co ważniejsze po raz kolejny wracamy do przygód najsłynniejszego archeologa. Scenariusz napisali: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, David Koepp i James Mangold. W rolach głównych występują: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen, Antonio Banderas, John Rhys-Davies, Toby Jones i Karen Allen. Wśród producentów znaleźli się Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, Simon Emanuel, George Lucas i Frank Marshall. Za muzykę ponownie odpowiada John Williams.

1969. Apogeum wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Jones jest zdeterminowany, aby wyjawić nikczemną działalność nazistowskich naukowców licznie stojących za programami kosmicznymi.



To nie jedyna pozycja z udziałem Starwarsówka, którą można zobaczyć w kinach. „Flash” w reżyserii Andy’ego Muschietti to kolejna propozycja dla fanów komiksów. Scenariusz napisali: Joby Harold („Obi-Wan Kenobi”), Christina Hodson, John Francis Daley, Jonathan Goldstein. Występują: Ezra Miller, Michael Keaton, Sasha Calle, Michael Shannon, Jeremy Irons i Temuera Morrison.

Ezra Miller powraca w roli Barry’ego Allena w widowisku DC, w którym po raz pierwszy to on jest głównym bohaterem. Barry używa swojej mocy do podróży w czasie, żeby zmienić wydarzenia z przeszłości. Kiedy jednak próbuje ocalić rodzinę, mimowolnie zmienia przyszłość. Barry zostaje więźniem rzeczywistości, w której generał Zod powraca i grozi powszechnym zniszczeniem. W tym świecie nie ma jednak żadnych superbohaterów, do których można by się zwrócić. Chyba że Barry przekona do przerwania emerytury zupełnie innego Batmana i uratuje uwięzionego Supermana, również nie takiego, jakiego się spodziewa. Jedyną nadzieją Barry’ego na uratowanie świata, w którym przebywa i na powrót do przyszłości, którą zna, pozostaje wyścig o życie. Tylko czy ostateczne poświęcenie wystarczy do przywrócenia dawnego biegu wydarzeń?



Fani Wesa Andersona będą zachwyceni jego najnowszym filmem w iście gwiazdorskiej obsadzie. „Asteroid City” do którego scenariusz napisał Anderson i Roman Coppola całkiem nieźle radzi sobie w kinach, patrząc przede wszystkim na zarobki per ekran. I choć w Stanach w zeszły weekend (pierwszy szerokiej dystrybucji), pozycja miała zaledwie 6 miejsce, to jednak jak się popatrzy na skuteczność na kopię, film pobił największe hity. Także za sprawą obsady. Bryan Cranston, Edward Norton, Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Rupert Friend (Wielki Inkwizytor), Jeffrey Wright, Liev Schreiber, Sophia Lillis, Tom Hanks, Matt Dillon, Steve Carell, Tilda Swinton, Jeff Goldblum, Adrien Brody, Willem Dafoe, Margot Robbie. Za muzykę odpowiada Alexandre Desplat.

Harmonogram konwencji Junior Stargazer zostaje spektakularnie zakłócony przez wydarzenia, które zmieniają bieg historii.



Okazuje się, że Starwarsówek grywa nie tylko w filmach anglojęzycznych. „Chłopiec z niebios” ( Walad min al-Janna) Tarika Saleha to ciekawy thriller osadzony w Egipcie. Jedną z głównych ról gra Fares Fares, który grał senatora Vaspara w „Łotrze 1”. W pozostałych rolach: Tawfeek Barhom, Mohammad Bakri i Makram Khoury.

Adam, chłopak z małej rybackiej wioski, przyjeżdża na prestiżowe stypendium do Kairu. Gdy staje się świadkiem tajemniczego zabójstwa kolegi, zostaje wplątany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę. Zmuszony do współpracy, zgadza się przeniknąć do Bractwa Muzułmańskiego — jednej z najpotężniejszych organizacji islamu, która nie zawaha się przed niczym, żeby chronić swoje tajemnice. Aby przeżyć, Adam bardzo szybko będzie musiał opanować reguły gry niezwykle brutalnego świata, wkraczając na ścieżkę, z której nie ma już powrotu.



Na koniec coś lżejszego. „Wszystko o moim starym” (About my Father). Reżyseria: Laura Terruso. Scneriusz napisali: Austen Earl i Sebestian Maniscalco. Występują: Robert de Niro, Sebastian Maniscalco, Kim Cattrall i Leslie Bibb. Wśród producentów znalazł się Chris Weitz (“Łotr 1”).

„Wszystko o moim starym” to opowieść o przygotowaniach do ślubu, który stanie pod znakiem zapytania, gdy senior rodu zapragnie lepiej poznać przyszłą synową oraz jej rodziców w trakcie wspólnego weekendu. Prostolinijny włoski imigrant o południowym temperamencie kontra rodzina konserwatywnych bogaczy, którzy na wszystkich patrzą z góry. Co może pójść nie tak?


KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Boogeyman: X Uniwersum Volume następny rozdział

2023-06-02 15:59:04

Przegląd kinowy zaczynamy od dzisiejszych nowości. Pierwszy film to „Boogeyman” w reżyserii Roba Savage’a. Scenariusz napisali Scott Beck, Bryan Woods i Mark Heyman, ale ciekawsze może być jeszcze inne nazwisko, autora oryginalnego opowiadania. To Stephen King. Nas jednak bardziej interesuje obsada: Sophie Thatcher (Drash), Vivien Lyra Bair (mała Leia) i do tego Chris Messina, Marin Ireland czy Madison Hu. Jednym z producentów jest Shawn Levy.

Licealistka Sadie Harper i jej młodsza siostra Sawyer przeżywają niedawną śmierć matki. Jednak nie otrzymują zbyt wiele wsparcia od swojego ojca, terapeuty Willa, który woli w samotności zmagać się z własnym bólem. Pewnego dnia w ich domu pojawia się tajemniczy, desperacko szukający pomocy pacjent. Od tego momentu, pogrążoną w żałobie rodzinę zaczyna nękać przerażająca nadprzyrodzona istota żerująca na cierpieniu swoich ofiar.



Kolejna propozycja to komiksowa animacja – „Spider-Man: Poprzez multiwersum” (Spider-Man: Across the Spider-Verse). Reżyserują go Joaquim Dos Santos, Kemp Powers i Justin K. Thompson. Ciekawsi są scenarzyści: Phil Lord, Christopher Miller i Dave Callaham. W oryginale głosów podłożyli między innymi Oscar Isaac i Amandla Stenberg.

Z Brooklynu Miles trafia do multiwersum. Razem z Gwen Stacy, spotykają innych Spider-Manów, którzy mają za zadanie ochronę świata przed zagrożeniami. Kiedy bohaterowie spierają się o to, jak poradzić sobie z nowymi niebezpieczeństwami, Miles musi na nowo zdefiniować, co to znaczy być bohaterem i jak ocalić ludzi, których kocha.



W naszych kinach wciąż grają film “Szybcy i wściekli 10” (Fast X). Reżyseria Louis Leterrier, scenariusz: Dan Mazreau i Justin Lin. Występują: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jason Statham, Charlize Theron, Sung Kang (Piąty Brat), Helen Mirren.

Dziesiąty film sagi „Szybcy i wściekli”, rozpoczyna ostatni rozdział jednej z najbardziej popularnych globalnych franczyz. W ciągu wielu misji i wbrew przeciwnościom losu Dom Toretto (Vin Diesel) i jego rodzina przechytrzyli i prześcignęli każdego wroga na swojej drodze. Teraz muszą zmierzyć się z najgroźniejszym przeciwnikiem, z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia. To wróg, który chce zniszczyć rodzinę i zabrać wszystko co Dom kocha.



Jest też coś dla miłośników książek. Film „Book Club. Następny rozdział” (Book Club. The Next Chapter) Billa Holdermana. Scenariusz napisał wraz z Erin Simms. Występują: Hugh Quarshire (Panaka), Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen, Mary Steenburgen i Andy Garcia.

Cztery przyjaciółki na nowo odkrywają radość z życia. Udają się do Włoch, gdzie przeżyją przygodę, której nigdy nie zapomną.



Ostatnia propozycja to “Strażnicy Galaktyki Volume 3” (Guardians of the Galaxy Vol. 3) Jamesa Gunna. To jego pożegnanie z Marvelem. W filmie wystąpił Dee Bradley Baker, a także Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Karen Gillan i Vin Diesel. Wśród producentów jest Kevin Feige, ale chyba szybko to nazwisko w Starwarsówku nie będzie nic znaczyło.

Wciąż wstrząśnięty utrata Gamory, Peter Quill zbiera swój zespół by obronić wszechświat – misja, która może oznaczać koniec Strażników, jeśli się nie powiedzie.


KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Ray Stevenson nie żyje

2023-05-22 20:20:54



Jak podano do wiadomości Ray Stevenson zmarł wczoraj, na krótko przed swoimi 59. urodzinami. Aktor był hospitalizowany wcześniej na wyspie Ischia na której kręcone były zdjęcia do kolejnego filmu, w którym miał wziąć udział.

Ray Stevenson rozpoznawalność zyskał dzięki serialowi „Rzym” w którym grał Tytusa Pullo. Fani fantastyki kojarzyć go mogą również m.in. z roli Punishera w filmie „Punisher: Strefa wojny" czy roli Volstagga w „Thorze”. Aktor w Gwiezdnych Wojnach miał pojawić się na ekranie w tym roku - zagra on Baylana Skolla w serialu „Ahsoka”.
KOMENTARZE (15)

Świat Filmu

Carrie Fisher z gwiazdą na hollywodzkiej alei sław

2023-05-03 07:22:16

W tym roku 4 Maja będzie nie tylko Świętem Gwiezdnych Wojen, ale również świętem Carrie Fisher. Jak donosi Variety, tego dnia zostanie odsłonięta gwiazda na hollywodzkiej alei sław, poświęcona aktorce.



Gwiazdy mają już między innymi Mark Hamill i Harrison Ford. W przypadku tego drugiego trzeba uważać jak się szuka gwiazdy, żeby się nie naciąć, bowiem druga gwiazda należy do Harrisona Forda, aktora z epoki kina niemego.
KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Złodziejski Wick

2023-04-28 16:54:14

Czas na przegląd kinowy. Zaczynamy od filmu „John Wick 4” (John Wick: Chapter 4) Chada Stahelskiego. Scenariusz napisali Shay Hatten i Michael Finch. Występują: Keanu Reeves, Lawrence Fishburne, Clancy Brown (Savage Opress), Ian McShane, i Donnie Yen (Chirrut).

John Wick po raz kolejny zmierzy się z groźnymi przestępcami czyhającymi na jego życie. Legendarny zabójca będzie walczył w największych miastach świata: od Nowego Jorku po Paryż, Osakę i Berlin. Czy John Wick zginie w najnowszej części?



Druga propozycja to „Dungeons & Dragons: Złodziejski honor” (Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves) w reżyserii Johna Francisa Daleya i Jonathana Goldsteina. Scenariusz napisali razem z Michaelem Gilio. Występują: Chris Pine, Michelle Rodriguez, Rene-Jean Page, Justice Smith, Hugh Grant, Spencer Wilding (Vader w “Łotrze 1”).

Uroczy złodziejaszek i banda niepoprawnych poszukiwaczy przygód podejmują się epickiej kradzieży, aby odzyskać zaginiony relikt. Jednak sprawy przybierają niebezpieczny obrót, gdy wpadają w oko niewłaściwym ludziom.





KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

Zmarł Norman Reynolds

2023-04-07 08:30:43

Wczoraj, 6 kwietnia 2023, w wieku 89 lat zmarł Norman Reynolds scenograf klasycznej trylogii. Reynolds urodził się 26 marca 1936 w Willesden pod Londynem.


Norman Reynolds na Star Wars Celebration IV


Pracował przy scenografii „Nowej nadziei” pod okiem Johna Barry’ego, którego zastąpił w kolejnych filmach. Był głównym scenografem „Imperium kontratakuje” i „Powrotu Jedi”, a le także „Poszukiwaczy zaginionej Arki”. Pracował też przy filmach „Imperium Słońca” Stevena Spielberga, „Obcy 3” Davida Finchera, „Piramida Strachu”, „Mission: Impossible”, czy „Kula”.



Za „Nową nadzieję” dostał Oskara, razem z Johnem Barrym, Leslie Dilleyem i Rogerem Christianem. Drugiego Oskara przynieśli mu „Poszukiwacze zaginionej arki”. Dostał też nominacje do tej nagrody za „Powrót Jedi”, „Imperium kontratakuje”, „Imperium Słońca” i film „Niezwykła Sarah”.

Wraz ze swoimi współpracownikami wyznaczyli kierunek dla „Gwiezdnych Wojen” czy „Indiany Jonesa”, o czym wspomina Kathleen Kennedy.

Jego wkład w pierwsze odsłony sagi „Gwiezdnych Wojen” i serii „Indiana Jones” pomogły ustanowić standard wizualny tych ukochanych historii, które zainspirowały pokolenie scenografów filmowych.

KOMENTARZE (3)
Loading..