TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Kokainowy syn wojownik Creeda 65

2023-03-17 19:43:10

Sezon oskarowy już za nami. Gwoli odnotowania, za najlepsze efekty specjalne nagrodę dostał film „Avatar: Istota wody”. W ekipie oskarowej znalazł się Joe Letteri (pracował przy „Wersji specjalnej” trylogii). Trochę większy, bo już nie zbiorowy sukces, Starwarsówek zanotował w Malinach. Adria Arjona („Andor”) została najgorszą aktorką drugoplanową za swój występ w filmie „Morbius”.

Tymczasem warto przypomnieć, co grają w kinach. „Kokainowy Miś” (Cocaine Bear) Elizabeth Banks na podstawie scenariusza Jimmy’ego Warrena to zwariowana komedia, po części oparta na faktach. Występują Keri Russell (Zorii), Alden Ehrenreich (Han Solo), O’Shea Jackson Jr. (Roken), Ray Liotta, Kristofer Hivju i inni. Producentami są Chris Miller i Phil Lord.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niedźwiedzia, który zażył nadmierną ilość kokainy.



Kolejna propozycja to film „Syn” (The Son) Floriana Zellera. Występują: Laura Dern (Holdo), Hugh Quarshire (Panaka), Vanessa Kirby i Hugh Jackman. Za muzykę odpowiada Hans Zimmer.

Życie Petera ulega całkowitej zmianie, gdy nagle zjawia się w nim jego była żona z ich nastoletnim synem.



Następny film to gratka dla fanów talentu Adama Drivera „65” Scotta Becka i Bryana Woodsa, to prawie solowy popis aktora. Za kostiumy odpowadał Michael Kaplan.

Po katastrofie na nieznanej planecie pilot, Mills (Adam Driver) szybko odkrywa, że tą planetą jest Ziemia... tylko, że 65 milionów lat temu.



“Creed III” to raczej okazja do posłuchania muzyki Josepha Shirleya. Film wyreżyserował Michael B. Jordan, który także gra główną rolę. Partnerują mu Tessa Thompson, Jonathan Majors i Wood Harris.

Kiedy przyjaciel Adonisa z dzieciństwa, kiedyś cudowne dziecko boksu, rzuca mu wyzwanie, ich pojedynek okazuje się czymś więcej niż tylko kolejną walką.



Z kin schodzi natomiast film „Królowa wojownik” (The Woman King) w reżyserii Giny Prince-Bythewood i scenariusza Dany Stevens. Występują: John Boyega (Finn), Jordan Bolger (Skad), Viola Davis i Thuso Mbedu.

Opowieść o Afryce i jednym z najważniejszych państw na tym kontynencie w XVIII i XIX wieku - Królestwie Dahomej.


KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Zwiastun „A Disturbance in the Force”

2023-03-04 14:52:17

Już tylko kilka dni pozostało do premiery filmu dokumentalnego Kyle’a Newmana „A Disturbance in the Force: How The Star Wars Holiday Special Happened”. Zadebiutuje on 11 marca 2023 na festiwalu filmowym Southwest w Austin w Teksasie. To dobry moment by wypuścić zwiastun.



Cały czas nic nie wiadomo o dalszej dystrybucji dokumentu. Trochę szerzej pisaliśmy o nim w styczniu.
KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

Dokument o powstawaniu „Holiday Special”

2023-01-20 23:30:48

W tym roku, podczas festiwalu filmowego w Southwest, trwającego w dniach 10 – 18 marca, zadebiutuje dokument „A Disturbance in the Force”. Produkcja ta jest poświęcona kulisom legendarnej już dziś produkcji, czyli „Star Wars: Holiday Special”. Warto dodać, że w tym roku obchodzi ona 45 rocznicę premiery. W 1978 CBS wyemitowało „Holiday Special” tylko raz, przy okazji święta dziękczynienia. Produkcję tę obejrzało wówczas 13 milionów widzów. Choć nigdy więcej jej nie wyemitowano ponownie, ani nie wydano na trwałych nośnikach, dzięki drugiemu obiegowi, stała się niesławną, ale na swój sposób kultową pozycją wśród fanów.



Dziś „Holiday Special” stanowi jeden z najpilniej strzeżonych sekretów uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. To produkcja, która zmieniła telewizję na zawsze. Wielokrotnie do niej nawiązywano, ale nikt oficjalnie jej nigdy nie widział. „A Disturbance in the Force” ukaże nam kulisy produkcji, ale też przedstawi to dzieło z innej perspektywy, choćby na zasadzi wspomnień nie tylko twórców „Holiday Special”, ale również niektórych odbiorców. Dokument wyreżyserowali: Jeremy Coon i Steve Kozak. Są oni także producentami filmu, razem z Kylem Newmanem („Fanboys”). W dokumencie ponadto udział wzięli między innymi Seth Green i Weird Al Yankovic. Niestety na razie nie ma żadnych informacji na temat dystrybucji tego dokumentu.
KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

P&O 520: Czym się różnią od siebie producenci?

2022-12-25 07:42:09



Dziś wykład o producentach, którego udzielił Rick McCallum w trakcie powstawania prequeli.



P: Zauważyłem, że Pan Lucas jest wymieniany w napisach jako „Producent Wykonawczy” filmów z serii „Gwiezdne Wojny”. Jaka jest różnica między producentem wykonawczym a zwykłym?

O: Niestety obecnie nie ma standardu, wg którego klasyfikowałoby się producentów w przemyśle filmowym.

W przypadku „Gwiezdnych Wojen”, George Lucas jest producentem wykonawczym, bo finansuje te filmy, jest też ich całościowym architektem. On jest tu niezastępowalny. Ja z kolei występuję w roli tradycyjnego producenta, czyli koordynatora tysięcy małych detali, które trzeba dopiąć by zrobić film.

To jedna z dróg jak to nazwać, ale w przypadku filmów te tytuły mogą znaczyć mnóstwo innych rzeczy.

Jedną z przyczyn, dla których wiele filmów jest złych jest to, że mają 8 – 12 producentów. Czasem są to przedstawiciele, jak agent jednego z aktorów, który chce uzyskać więcej kontroli, by nie być znanym jedynie jako agent. Gildia Producentów zarządzana przez Kathleen Kennedy robiła wszystko by zaprzestać tych praktyk, gdyż często dewaluuje to wkład prawdziwych producentów.
KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

Zadebiutował serial „Willow”

2022-11-30 20:32:38

Dziś historyczny dzień na Disney+, zadebiutował nowy serial Lucasfilmu, tym razem jednak nie bazujący na „Gwiezdnych Wojnach”. Na podstawie filmu „Willow” (1988) Rona Howarda, którego pomysłodawcą był George Lucas, udało się stworzyć serial, będący w pewien sposób kontynuacją, w pewien sposób nową opowieścią dziejącą się w tym świecie.

W tworzeniu serialu wzięło wiele osób od lat związanych ze Starwarsówkiem. Twórcą jest Jonathan Kasdan, który jest także jednym ze scenarzystów. Partnerują mu John Bickerstaff, Julia Cooperman, Bob Dolman, Hannah Friedman, Wendy Mericle, Stu Selonick, Rayna McClendon. Odcinki wyreżyserowali (każdy po dwa): Philippa Lowthorpe, Debs Paterson, Stephen Woolfenden, Jamie Childs.

Występują: Warwick Davis (Wicket), Erin Kellyman (Efnys Nest), Ruby Cruz, Ellie Bamber, Tony Revolori, Joanne Whalley. W pozostałych rolach występuje między innymi Joonas Suotamo (Chewbacca). Producentami są między innymi Michelle Rejwan, Rob Bredow, Ron Howard, Kathleen Kennedy czy Jon Kasdan. Za muzykę odpowiada John Newton Howard i Xander Rodzinski.



20 lat po pokonaniu niegodziwej królowej Bavmordy, czarnoksiężnik Willow Ufgood prowadzi grupę śmiałków na niebezpieczną misję ratunkową w nieznane.

Dziś na Disney+ zadebiutowały dwa pierwsze odcinki. Kolejne będą pojawiały się co tydzień, aż do 11 stycznia 2023.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Amsterdam pani Harris do raju w moim sercu, kochanie

2022-11-26 13:27:19

Dawno nie było przeglądu kinowego, nadrabiamy. Cześć z poniższych pozycji jednak już może trudno być zobaczyć w kinach, za szybko schodzą.

Zaczynamy od filmu „Nie martw się, kochanie” (Don’t worry darling) w reżyserii Olivii Wide. Scenariusz napisała Katie Silberman. Występują: Olivia Wide, Harry Styles, Chris Pine, Florence Pugh. Autorem muzyki jest John Powell.

Bohaterowie mają szczęście mieszkać w wyidealizowanej społeczności Victory. Jest to eksperymentalne miasteczko pracownicze dla zatrudnionych przy ściśle tajnym Projekcie Victory oraz ich rodzin. Optymizm społeczny lat 50. XX wieku, uosabiany przez szefa, Franka (Pine) – korporacyjnego wizjonera i trenera motywacyjnego – przenika każdy aspekt codziennego życia w tej zintegrowanej pustynnej utopii. Mężczyźni spędzają każdy dzień w siedzibie Projektu Victory, pracując nad „rozwojem nowoczesnych materiałów”. Ich żony zaś – w tym elegancka partnerka Franka, Shelley (Chan) – cieszą się pięknem, luksusami i rozpasaniem swojego osiedla. Życie w nim jest doskonałe, a potrzeby każdego mieszkańca są zaspokajane przez pracodawców. W zamian proszą oni tylko o dyskrecję i niekwestionowane oddanie sprawie Victory. Na powierzchni idyllicznego życia pojawiają się jednak pęknięcia, a spod atrakcyjnej fasady wyzierają przebłyski czegoś strasznego. Alice czuje się w obowiązku sprawdzić, czym zajmują się pracownicy Victory i dlaczego? Jak dużo będzie gotowa poświęcić dla ujawnienia tego, co naprawdę dzieje się w tym raju? Nie martw się, kochanie to odważny, zawiły i zachwycający wizualnie thriller psychologiczny w reżyserii Olivii Wilde z oszałamiającymi rolami Florence Pugh i Harry’ego Stylesa, którym towarzyszy imponująca, wyśmienita obsada.



Drugi film to „Bilet do raju” (Ticket to Paradise) Ol Parkera. Wraz z Danielem Pipskim jest on także autorem scenariusza. Występują: George Clooney, Sean Lynch, Julia Roberts, Billie Lourd.

Rozwiedziona para wyrusza w podróż na wyspę Bali, aby odwieść córkę od podjęcie błędnej ich zdaniem decyzji o wyjściu za mąż.



Kolejny film to „Paryż pani Harris” (Mrs. Harris Goes to Paris). Reżyseria: Anthony Fabian. Scenariusz: Anthony Fabian, Keith Thompson i Olivia Hetreed. Występują: Lesley Manville, Isabelle Huppert, Lambert Wilson, Jason Isaacs.

Londyn, lata 50. XX wieku. Owdowiała sprzątaczka zakochuje się w sukience od Diora i postanawia, że musi taką mieć.



Kolejny film to “Amsterdam” Davida O. Russella, który jest także autorem scenariusza. Występują: Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Anna Taylor-Joy, Chris Rock, Timothy Olyphant.

„Amsterdam”, film wyreżyserowany przez uznanego twórcę Davida O. Russella, to romantyczno-kryminalna opowieść o trójce bliskich przyjaciół, którzy znaleźli się w sercu jednej z najbardziej szokujących i tajemniczych intryg w historii Ameryki.



Ostatnia propozycja to coś dla fanów komiksów. „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” (Black Panther: Wakanda forever) Raya Cooglera. Scenariusz pomógł mu pisać Joe Robert Cole. Występują: Lupita Nyong’o, Letitia Wright, Danai Gurira, Winston Duke. Muzykę skomponował: Ludwig Göransson.

Po śmierci króla T'Challi królowa Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye i Dora Milaje stają w obronie swojego ludu przed interwencją światowych mocarstw. Otwierając nowy rozdział swojej historii, mieszkańcy Wakandy łączą siły z War Dog Nakią i Everettem Rossem, by wytyczyć nowy kierunek dla swojego królestwa.


KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Odeszli w ciągu roku...

2022-11-02 00:07:05



Czasy wciąż mamy niespokojne. Dziś w naszej tradycji obchodzimy dzień zaduszny, to dobry moment by przypomnieć sobie o tych, których straciliśmy w ciągu roku.



Doug Robinson (1930-02-08 – 2021-12-16). Aktor głosowy i kaskader, który grał szturmowca w “Imperium kontratakuje”.



Anthony May (1946-05-23 – 2021-12-24). Aktor głosowy, brał udział przy nagrywaniu dodatkowych głosów w grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.



Dave Wolverton (1957-05-15 – 2022-01-14). Pisarz, autor między innymi “Ślubu księżniczki Lei”.



Kenneth Wannberg (1930-06-28 – 2022-01-26). Edytor muzyczny, wspomagał Johna Williamsa.



Robert Blalack (1948-12-09 – 2022-02-02). Twórca efektów specjalnych z ILM.



Tom Veitch (1941-09-26 – 2022-02-18). Twórca komksów, w tym serii „Mroczne Imperium” oraz pierwszych zeszytów „Opowieści Jedi”, a także współautor historii Greedo w Opowieściach z kantyny Mos Eisley.



Alan Ladd Jr. (1937-10-22 – 2022-03-02). Producent i osoba zarządzająca w Fox.



John Korty (1936-06-22 – 2022-03-09). Reżyser “Przygody wśród Ewoków”.



Christopher Muncke (1942-07-24 – 2022-04-06). Aktor, czyli kapitan Edmos Khurgee w “Nowej nadziei” (szef ekipy skanującej).



Rio Hackford (1970-06-28 – 2022-04-14). Aktor. W „The Mandalorian” wystąpił jako Riot Mar, a także pomagał przy motion-capture dla IG-11.



David Birney (1939-04-23 – 2022-04-27). Aktor. Podkładał głos Anakina Skywalkera w radiowej adaptacji „Powrotu Jedi”.



Neal Adams (1941-06-15 – 2022-04-28). Twórca komiksów.



George Peréz (1954-06-09 – 2022-05-06). Artysta, ilustrator. Stworzył obrazy obcych w „The Essential Guide to Star Wars Aliens” z 1995.



David Hattersly Warner (1941-07-29 – 2022-07-24). Aktor, Wielki Generał Malcor Brashin (głos) w grze Force Commander.



Tom Palmer (1943-07-13 – 2022-08-08). Twórca komiksów, w tym „Luke Skywalker, Last Hope for Galaxy”.

Martha Veich (zm. 2022-09-11). Żona Toma Veicha, współautorka opowiadania o Greedo.



Jan Rabson (1954-06-14 – 2022-10-14). Aktor głosowy. Brał udział w grze „Star Wars: Bounty Hunters”.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

James Earl Jones żegna się z Vaderem

2022-10-14 17:04:25

W rozmowie z Vanity Fair, Matthew Wood zdradził, iż 91-letni aktor, James Earl Jones postanowił rozstać się z rolą Dartha Vadera. Nie będzie już dłużej podkładał pod niego głos. Właściwie nie jest to żadna nowość, bowiem ostatni raz nagrał jedną linię w „Skywalker. Odrodzenie”. Vader w serialu „Obi-Wan Kenobi” został udźwiękowiony dzięki wykorzystaniu oprogramowania firmy Respeecher, o którym pisaliśmy tutaj.

Jak donosi Wood, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Takie były ustalenia między aktorem a Lucasfilmem. Choć fizycznie James Earl Jones przejdzie na emeryturę, jego cyfrowy, odtworzony dzięki sztucznej inteligencji głos, będzie nadal głosem Dartha Vadera.

Jak się okazuje, wkład Jamesa Earla Jonesa w „Obi-Wana Kenobiego” był trochę większy, niż nagrane, archiwalne dialogi. Aktorowi pokazano, a raczej odegrano rezultat i był on krytycznym recenzentem, doradzającym im pewne rzeczy.

Tak więc o przyszłość możemy być spokojni. Głos Vadera pozostanie z nami bardzo długo, a James Earl Jones będzie mógł się rozkoszować swoją emeryturą.
KOMENTARZE (9)

Świat Filmu

P&O 509: Czy praca nad dźwiękiem i montażem daje możliwość używania innych talentów?

2022-10-09 00:35:58



Znów pytanie techniczne, odpowiada Ben Burtt.



P: Czy zadania związane z udźwiękowieniem i montażem umożliwiły ci nałożenie się umiejętności i konceptów? O: Tworzenie filmów to łączenie wielu umiejętności i procesów. Zacząłem od tego, że interesowałem się pisaniem, reżyserowaniem, muzyką, efektami specjalnymi, dźwiękiem i montażem. Wszystkie te zadania są ze sobą powiązane i się nakładają. Nauczyłem się przez wiele lat pracy z dźwiękiem, jak wzmocnić dramatyczność warstwą dźwięku. Jako montażysta, z kolei muszę ją wzmocnić warstwą obrazu. Proces budowania pełnej dramaturgii dźwiękiem jest taki sam jaki stosuję do obrazu. Kluczowym elementem w tworzeniu filmów jest zestawienie dźwięków i obrazów, by wywołać oczekiwaną reakcję emocjonalną u publiczności.

Jestem bardzo szczęśliwy, że „Gwiezdne Wojny” dały mi możliwość zmierzenia się z dwoma dyscyplinami. To nie jest norma.
KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

P&O 506: Jak wygląda współpraca między scenografami a artystami?

2022-09-18 08:35:40



Kolejne pytanie o szczegóły pracy filmowców, odpowiada scenograf Gavin Bocquet.



P: Czy istnieje jakaś trudność w tłumaczeniu tego, co departament artystyczny narysował w to, co twój dział zbudował? Gdzie kończy się ich praca, a gdzie zaczyna twoja? O: Oczywiście, przy czymś takim jak „Gwiezdne Wojny” zawsze istnieje olbrzymia współpraca z Dougiem Chiangiem i artystami koncepcyjnymi z rancza. Praca nad tymi filmami była dla nas bardzo przyjemna.

Od samego początku było to dość proste, istnieją zaledwie niewielkie różnice w tym, co oni dostarczają, a tym, co bierzemy i używamy na planie.

Jak patrzę na pierwszy film, to może z 30% środowisk było stworzonych po naszej stronie, w dziale w Wielkiej Brytanii .Kolejne 30% to głównie rzeczy, które interpretowaliśmy na podstawie konceptów, które dostaliśmy. Zaś kolejne 40% to był efekt przekazywania między nami pewnych pomysłów w obie strony i nawracania, czyli właśnie wspólnej pracy.
KOMENTARZE (2)
Loading..