TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Obsada "The Jacket"

2003-12-31 11:23:00 Stopklatka.pl

Brad Renfro do3ączył do obsady "The Jacket". W filmie, którego reżyserią zajmie się John Maybury, autor "Love Is The Devil", zagrają również Keira Knightley, Adrien Brody oraz Jennifer Jason Leigh [więcej o projekcie>>>].
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Scenariusz kontynuacji "Leona Zawodowca" jest gotowy?

2003-12-23 17:21:00 Stopklatka.pl

W wywiadzie udzielonym niedawno magazynowi "People" Natalie Portman mówiła o swoich zawodowych planach.
Aktorka wyznała, że jest bardzo zmęczona pracą na planie "Gwiezdnych wojen: części III" i "Wzgórze nadziei" dlatego najchętniej wzięłaby długi urlop. Oświadczyła także, że czytała już scenariusz filmu, którego główną bohaterką ma być Mathilda, przyjaciółka Leona Zawodowca z obrazu zrealizowanego w 1994 roku. To naprawdę znakomity tekst i jestem gotowa zrezygnować dla niego z odpoczynku - mówiła Portman. Przed rozpoczęciem pracy na planie będę musiała jednak poćwiczyć trochę w siłowni. To bardzo trudne zadanie szczególnie, że obecnie nie chce mi się nawet wiązać sznurowadeł.

Portman skomentowała także plotki na temat jej udziału w realizacji nowego filmu o przygodach Supermana. od jakiegoś czasu pojawiają się bowiem informacje, że jest ona jedną z głównych kandydatek do roli ukochanej Człowieka ze Stali. Lois Lane. Na razie są to faktycznie tylko plotki, jednak kto by nie chciał zagrać Lois Lane - mówi Portman.

KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Nominacje do Złotych Głobów

2003-12-23 14:34:00 Stopklatka.pl

Po raz 61. ogłoszono nominacje do Złotych Globów, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. To obok Oscarów najważniejsza filmowa nagroda roku. Najwięcej nominacji zdobył dramat "Wzgórze nadziei" ("Cold Mountain"). O jedną mniej nominację otrzymał film telewizyjny "Angels In America".
W gronie pięciu najlepszych filmów dramatycznych znalazły się także: "Niepokonany Seabiscuit", "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (oba w polskich kinach już w styczniu), a także znane już z naszych ekranów "Rzeka tajemnic" oraz "Pan i władca: Na krańcu świata". Za sporą niespodziankę uznać należy nieobecność w tym gronie "Ostatniego samuraja". W gronie pięciu najlepszych komedii lub musicali znalazły się: "Bend it like Beckham" (pokazywany u nas jedynie na 19. WMFF oraz w telewizji Canal+), "Duża ryba" Tima Burtona i "Między słowami" (oba w polskich kinach na początku przyszłego roku), oraz "Gdzie jest Nemo" i "To właśnie miłość", znajdujące się obecnie na dwóch pierwszych miejscach polskiego box office'u. To właśnie z grona tych filmów wyłonione zostaną nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy Film, bowiem Złote Globy uchodzą już od lat za znakomity prognostyk przed nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej.
"Wzgórze nadziei" wyreżyserowane przez Anthony'ego Minghelle, twórcę "Angielskiego pacjenta" otrzymało nominacje w aż w ośmiu kategoriach. Na szczególną uwagę zasługują nominacje aktorskie dla Nicole Kidman (najlepsza aktorka w dramacie) i Renee Zellweger (najlepsza aktorka drugoplanowa). Kidman trzeci rok z rzędu, a Zellweger po raz czwarty otrzymują nominacje do Złotych Globów. Przed rokiem obie zdobyły najważniejsze nagrody, teraz grają we wspólnym filmie opowiadającym o rannym w czasie wojny secesyjnej żołnierzu, który za wszelką cenę pragnie powrócić w swoje rodzinne strony i odnaleźć ukochaną kobietę.
Główną rolę męską gra tutaj Jude Law, który nominowany w kategorii Najlepszy Aktor w Dramacie będzie miał do pokonania m.in.: Toma Cruise'a ("Ostatni samuraj"), Seana Penna ("Rzeka tajemnic") i Russella Crowe'a ("Pan i władca"). W gronie najlepszych aktorek dramatycznych znalazły się także: Cate Blanchett ("Veronica Guerin"), Charlize Theron ("Monster"), Uma Thurman ("Kill Bill: Volume 1") oraz młodziutkie Scarlett Johansson (pokazywana i nagrodzona na Camerimage 2003 "Dziewczyna z perłą") i Evan Rachel Wood (znana z 19. WMFF "Trzynastka"). Scarlett Johasson otrzymała drugą tegoroczną nominację do Złotego Globu za kreację drugoplanowej w filmie "Między słowami".
To właśnie film "Między słowami" ("Lost in Translation") oraz "Rzeka tajemnic" otrzymały po pięć nominacji stając się w tym roku najbardziej utytułowanymi produkcjami fabularnymi po "Wzgórzu nadziei". Na kolejnych miejscach uplasowały się "Duża ryba" oraz "Władca Pierścieni: Powrót Króla", które otrzymały po cztery nominacje. W trzech kategoriach dostrzeżono "Pana i władcę: Na krańcu świata" oraz "Ostatniego samuraja". W kategoriach komediowych swoją 16 nominację do Złotych Globów otrzymał Jack Nicholson (notabene nagrodzony w zeszłym roku za "Schmidta"). Tym razem dostrzeżono jego rolę w "Lepiej późno niż później", notabene nominację otrzymała także jego partnerka z planu Diane Keaton (9 wyróżnienie w jej karierze), ale sam film nie znalazł się w gronie najlepszych komedii/musicali.
W gronie pięciu aktorek komediowych znalazły się także: Diane Lane w znanej już z naszych ekranów roli w "Pod słońcem Toskanii", Jamie Lee Curtis w "Zakręconym piątku" oraz Helen Mirren w "Dziewczynach z kalendarza" (oba filmy już wkrótce zagoszczą w naszych kinach). Mimo uwielbienia dla Nicholsona jego rola (a bardziej historyczne dokonania) stoi w tym roku na pozycji przegranej (bez oceniania jej jakości). Wydaje się bowiem, że po latach ciężkiej pracy ze Złotym Globem wyjdzie z uroczystości Johnny Depp, który tak znakomicie wypadł w "Piratach z Karaibów" (jedyna nominacja dla tego filmu). Poważnymi kandydatami są tutaj także Bill Murray i Billy Bob Thornton, a piątkę uzupełnia Jack Black.
Znakomite aktorki występujące w niezależnych produkcjach zdominowały nominacje drugoplanowe. Maria Bello ("The Cooler"), Patricia Clarkson ("Pieces of April"), Hope Davis ("American Splendor"), Holly Hunter ("Trzynastka") dołączyły do Renee Zellweger. Nie mniej znane i utytułowane nazwiska możemy odnaleźć wśród panów. Alec Baldwin, Albert Finney, William H. Macy, Tim Robbins, a uzupełniają tę kategorię młody Peter Sarsgaard oraz Japończyk Ken Watanabe.
Złote Globy podzielone są na dramat oraz musical/komedia, ale przy ocenianiu najlepszego reżysera obie kategorie się łączą. Tak właśnie wyglądać może oscarowa kategoria doceniająca najlepsze filmy roku? Wśród pięciu nominowanych reżyserów jest czterech mężczyzn (Clint Eastwood, Peter Jackson, Anthony Minghella i Peter Weir), których filmy startują w kategoriach dramatycznych oraz jedna kobieta (Sofia Coppola), której produkcja uznana została za komedię ("Między słowami"). Twórcy niemal tych samych filmów rywalizować będą o nagrodę za scenariusz (druga nominacja dla córki Francisa Forda Coppoli). Grono to uzupełnia/wymienia Richard Curtis ("To właśnie miłość") oraz rodzina Sheridanów za "Naszą Amerykę" (produkcja bardzo pominięta). Kategorie muzyczne przypadły w udziale, tak znanym kompozytorom jak: Danny Elfman, Howard Shore, Gabriel Yared i Hans Zimmer. Wśród autorów piosenek doceniono m.in. Eltona Johna, Eddie Veddera (z zespołu Pearl Jam), Bono (z zespołu U2, druga nominacja z rzędu), Annie Lennox i Stinga.
W gronie najlepszych filmów zagranicznych znalazła się, bardzo już utytułowana (i znana widzom w Polsce) "Inwazja barbarzyńców", jest też triumfator m.in. Europejskich Nagród Filmowych – "Good Bye, Lenin!", nagrodzony w Cannes "Osama", laureat Złotego Lwa z Wenecji rosyjski "Powrót" i pokazywany tam "Monsieur Ibrahim".
W gronie najlepszych seriali znalazły się znane z naszych (małych) ekranów "24 godziny", "Kryminalne zagadki Las Vegas", "Sześć stóp pod ziemią", "Prezydencki poker", "Detektyw Monk", "Seks w wielkim mieście". Nie ma za to niezwykle od lat utytułowanych – "Przyjaciół" i "Rodziny Soprano". Wśród nominowanych kreacji aktorskich znalazły się: Jennifer Garner, William Peterson, Martin Sheen, Kiefer Sutherland, Bonnie Hunt, Sarah Jessica Parker, Bitty Schram ("Detektyw Monk"), Matt LeBlanc ("Przyjaciele"), Tony Shalhoub.
Najlepsze filmy telewizyjne lub miniseriale to m.in. "Angels In America" (w sumie siedem nominacji), "Normal" (pokazywany na 19. WMFF) i "Soldier's Girl". A docenieni aktorki lub aktorzy to m.in: Judy Davis, Jessica Lange, Helen Mirren (druga nominacja w tym roku), Meryl Streep, Antonio Banderas, Al Pacino i Tom Wilkinson. Organizacja przyznająca Złote Globy składa się z około 100 osób i gromadzi zagranicznych dziennikarzy pracujących w USA. Jednym z jej członków jest Yola Czaderska-Hayek, nasza hollywoodzka korespondentka. Nagrody Złotych Globów zostaną wręczone 25 stycznia 2004 roku.

NOMINACJE - KINO
NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY
"Wzgórze nadziei" ("Could Mountain")
"Władca Pierścieni: Powrót Króla" ("The Lord of the Rings: Return of the King")
"Pan i władca: Na krańcu świata" ("Master and Comander: The Far Side of the World")
"Rzeka tajemnic" ("Mystic River")
"Niepokonany Seabiscuit" (Seabiscuit")
NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE
Cate Blanchett - "Veronica Guerin"
Nicole Kidman - "Wzgórze nadziei"
Scarlett Johansson - "Girl with a Pearl Earring"
Charlize Theron - "Monster"
Uma Thurman - "Kill Bill: Volume 1"
Evan Rachel Wood - "Trzynastka"
NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE Russell Crowe - "Pan i władca: Na krańcu świata"
Tom Cruise - "Ostatni samuraj" ("Last samurai")
Ben Kingsley - "House of Sand and Fog"
Jude Law - "Wzgórze nadziei"
Sean Penn - "Rzeka tajemnic"
NAJLEPSZY FILM, KOMEDIA LUB MUSICAL
"Podkręć jak Beckham" ("Bend it Like Beckham")
"Duża ryba" ("Big Fish")
"Gdzie jest Nemo" ("Finding Nemo")
"Między słowami" ("Lost in Translation")
"To właśnie miłość" (Love Actually")
NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU
Jamie Lee Curtis - "Zakręcony piątek" ("Freaky Friday")
Scarlett Johasson - "Między słowami"
Diane Keaton - "Lepiej późno niż później" ("Something's Gotta Give")
Diane Lane - "Pod słońcem Toskanii" ("Under the Tuscan Sun")
Helen Mirren - "Dziewczyny z kalendarza" ("Calendar Girls")
NAJLEPSZY AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU
Jack Black - "Szkoła rocka"
Johnny Depp - "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"
Bil Murray - "Między słowami"
Jack Nicholson - "Lepiej późno niż później"
Billy Bob Thornton - "Bad Santa"
NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
"Inwazja barbarzyńców" ("Les Invasions barbares")
Good Bye, Lenin!"
"Osama"
"Powrót" ("Wozwraszczenije")
"Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Maria Bello - "The Cooler"
Patricia Clarkson - "Pieces of April"
Hope Davis - "American Splendor"
Holly Hunter - "Trzynastka"
Renee Zellweger - "Wzgórze nadziei"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY Alec Baldwin - "The Cooler"
Albert Finney - "Duża ryba"
William H. Macy - "Niepokonany Seabiscuit"
Tim Robbins - "Rzeka tajemnic"
Peter Sarsgaard - "Pierwsza strona" ("Shattered Glass")
Ken Watanabe - "Ostatni samuraj"
NAJLEPSZY REŻYSER
Sofia Coppola - "Między słowami"
Clint Eastwood - "Rzeka tajemnic"
Peter Jackson - "Władca Pierścieni: Powrót Króla"
Anthony Minghella - "Wzgórze nadziei"
Peter Weir - "Pan i władca: Na krańcu świata"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Sofia Coppola - "Między słowami"
Richard Curtis - "To właśnie miłość"
Brian Helgeland - "Rzeka tajemnic"
Anthony Minghella - "Wzgórze nadziei"
Jim Sheridan, Naomi Sheridan, Kirsten Sheridan - "Nasza Ameryka" ("In America")
NAJLEPSZA MUZYKA
Alexandre Desplat - "Girl with a Pearl Earring"
Danny Elfman - "Duża ryba"
Howard Shore - "Władca Pierścieni: Powrót Króla"
Gabriel Yared - "Wzgórze nadziei"
Hans Zimmer - "Ostatni samuraj"
NAJLEPSZA PIOSENKA
"The Heart Of Every Girl" ("Uśmiech Mony Lizy") - muzyka: Elton John, słowa: Bernie Taupin
"Into The West" ("Władca Pierścieni: Powrót Króla") - muzyka i słowa: Howard Shore, Fran Walsh, Annie Lennox
"Man of the Hour" ("Duża ryba") - muzyka i słowa: Eddie Vedder
"Time enough for Tears" ("Nasza Ameryka") - muzyka i słowa: Bono, Gavin Friday and Maurice Seezer
"You Will Be My Ain True Love" ("Wzgórze nadziei") - muzyka i słowa: Sting

NOMINACJE - TELEWIZJA
NAJLEPSZY SERIAL, DRAMAT
"24" ("Przez 24 godziny"/"24 godziny")
"CSI"
"Nip/Tuck"
"Six Feet Under" ("Sześć stop pod ziemią")
"The West Wing" ("Prezydencki poker")
NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Frances Conroy - "Six Feet Under"
Jennifer Garner - "Alias" ("Agentka o stu twarzach)
Allison Janney - "The West Wing"
Joely Richardson - "Nip/Tuck"
Amber Tamblyn - "Joan of Arcadia"
NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Michael Chiklis - "The Shield"
Anthony LaPaglia - "Without a Trace"
William Peterson - "CSI"
Martin Sheen - "West Wing"
Kiefer Sutherland - "24"
NAJLEPSZY SERIAL, KOMEDIA
"Arrested Development"
"Monk"

"The Office" "Sex and the City" ( "Seks w wielkim mieście")
"Will and Grace"
NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM Bonnie Hunt - "Life with Bonnie"
Reba McEntire - "Reba"
Debra Messing - "Will and Grace"
Sarah Jessica Parker - "Sex and the City"
Bitty Schram - "Monk"
Alicia Silverstone - "Miss Match"
NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM
Ricky Gervais - "The Office"
Matt LeBlanc - "Friends" ("Przyjaciele")
Bernie Mac - "Bernie Mac"
Eric McCormack - "Will and Grace"
Tony Shalhoub - "Monk"
NAJLEPSZY MINISERIAL LUB FILM TELEWIZYJNY
"Angels In America"
"My House in Umbria"
"Normal"
"Soldier's Girl"
"Tennessee Williams The Roman Spring of Mrs Stone"
NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Judy Davis - "The Reagans"
Jessica Lange - "Normal"
Helen Mirren - "Tennessee Williams' The Roman Spring of Mrs Stone"
Maggie Smith - "My House in Umbria"
Meryl Streep - "Angels In America"
NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Antonio Banderas - "And Starring Pancho Villa as Himself"
James Brolin - The Rreagans"
Troy Garity - "Soldier's Girl"
Al Pacino - "Angels in America"
Tom Wilkinson - "Normal"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Kim Catrall - "Sex and the City"
Kirsten Davis - "Sex and the City"
Megan Mullally - "Will and Grace"
Cynthia Nixon - "Sex and the City"
Mary Louise Parker - "Angels In America"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Sean Hayes - "Will and Grace"
Lee Pace - "Soldier's Girl"
Ben Shenkman - "Angels In America"
Patrick Wilson - "Angels In America"
Geoffrey Wright - "Angels In America"
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Złote Satelity

2003-12-23 14:33:00 Onet.pl

Oprócz nominacji do Złotych Globów, wczoraj zostały ogłoszone nominacje do nagród International Press Academy, Satellite Awards. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 21 lutego w St. Regis Hotel w Century City.

Wśród obrazów, które ubiegają się o tytuł Najlepszego Filmu Dramatycznego znalazły się: "Nasza Ameryka", "Trzynastka", "Whale Rider", "Ostatni samuraj", "Pan i władca: Na krańcu świata", "Rzeka tajemnic" oraz "Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla". Natomiast w kategorii Najlepsza Komedia lub Musical o laury walczą: "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły", "A Mighty Wind", "Podkręć jak Beckham", "American Splendor", "Lost in Translation" i "Bad Santa".

Nagrody za całokształt twórczości otrzymają: James Cameron, Arnon Milchan i Peter Dinklage.

A oto szczegółowa lista nominowanych w pozostałych najważniejszych kategoriach filmowych:

Najlepsza aktorka w dramacie:
Charlize Theron "Monster"
Toni Collette "Japanese Story"
Naomi Watts "21 Grams"
Jennifer Connelly "House of Sand and Fog"
Evan Rachel Wood, Nikki Reed "Trzynastka"
Samantha Morton "Nasza Ameryka"

Najlepszy aktor w dramacie:
Jude Law "Wzgórze nadziei"
Paddy Considine "Nasza Ameryka"
Hayden Christensen "Pierwsza strona"
William H. Macy "The Cooler"
Sean Penn "Rzeka tajemnic"/ "21 Grams"
Tom Cruise "Ostatni samuraj"

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu:
Hope Davis "American Splendor"
Diane Lane "Pod słońcem Toskanii"
Katie Holmes "Pieces of April"
Diane Keaton "Lepiej późno niż wcale"
Helen Mirren "Dziewczyny z kalendarza"
Jamie Lee Curtis "Zwariowany piątek"

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu:
Bill Murray "Lost In Translation"
Johnny Depp "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"
Billy Bob Thornton "Bad Santa"
Paul Giamatti "American Splendor"
Robert Downey Jr. "Singing Detective"
Jack Black "Szkoła rocka"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w dramacie:
Marcia Gay Harden "Rzeka tajemnic"
Holly Hunter "Trzynastka"
Emma Bolger "Nasza Ameryka"
Patricia Clarkson "Dróżnik"
Annette Bening "Open Range"
Maria Bello "The Cooler"

Najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie:
Djimon Hounsou "Nasza Ameryka"
Benicio Del Toro "21 Grams"
Alec Baldwin "The Cooler"
Ken Watanabe "Ostatni samuraj"
Omar Sharif "Monsieur Ibrahim"
Jeff Bridges "Niepokonany Seabiscuit"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w komedii lub musicalu:
Julie Walters "Dziewczyny z kalendarza"
Emma Thompson "To właśnie miłość"
Patricia Clarkson "Pieces of April"
Catherine O'Hara "A Mighty Wind"
Scarlett Johansson "Lost In Translation"
Shaheen Khan "Podkręć jak Beckham"

Najlepszy aktor drugoplanowy w komedii lub musicalu:
Bill Nighy "To właśnie miłość"
Eugene Levy "A Mighty Wind"
Sam Rockwell "Naciągacze"
Thomas Sangster "To właśnie miłość"
Johnny Depp "Dawno temu w Meksyku: Desperado 2"
Geoffrey Rush "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"

Najlepszy film zagraniczny:
"Inwazja barbarzyńców"
"Spring, Summer, Fall, Winter and Spring"
"Osama"
"Miasto Boga"
"Monsieur Ibrahim"
"Gloomy Sunday" (Germany)

Najlepszy film animowany:
"Gdzie jest Nemo"
"Mój brat niedźwiedź"
"Millennium Actress"
"Trio z Belleville"
"Looney Tunes znowu w akcji"
"Sindbad: Legenda siedmiu mórz"

Najlepsza reżyseria:
Sofia Coppola "Lost In Translation"
Clint Eastwood "Rzeka tajemnic"
Niki Caro "Whale Rider"
Catherine Hardwicke "Trzynastka"
Jim Sheridan "Nasza Ameryka"
Robert Pulcini i Shari Springer Berman "American Splendor"

Najlepszy oryginalny scenariusz:
Quentin Tarantino i Uma Thurman "Kill Bill Vol. 1"
Catherine Hardwicke i Nikki Reed "Trzynastka"
Sofia Coppola "Lost In Translation"
Thomas McCarthy "Dróżnik"
Frank Hannah i Wayne Kramer "The Cooler"
Guillermo Arriaga i Alejandro Gonzalez Inarritu "21 Grams" (Focus Features)

Najlepsza adaptacja:
Brian Helgeland "Rzeka tajemnic"
Gary Ross "Niepokonany Seabiscuit"
Niki Caro "Whale Rider"
Anthony Minghella "Wzgórza nadziei"
Robert Pulcini i Shari Springer Berman "American Splendor"
Billy Ray "Pierwsza strona"

Najlepsza muzyka:
Gabriel Yared "Wzgórza nadziei"
Randy Newman "Niepokonany Seabiscuit"
Thomas Newman "Gdzie jest Nemo"
James Horner "Zaginione"
Howard Shore "Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla"
Hans Zimmer "Ostatni samuraj"
Stephen Trask "Camp"

Najlepsza piosenka:
"The Heart of Every Girl" z "Uśmiech Mona Lisy" - Elton John
"Siente Mi Amor" z "Dawno temu w Meksyku: Desperado 2" - Robert Rodriguez
"Beyond the Sea" z "Gdzie jest Nemo" - Charles Trenet
"Cross the Green Mountain" z "Gods & Generals" - Bob Dylan
"How Shall I See You Through My Tears" z "Camp" - Michael Gore i Lynn Ahrens
"Great Spirits" z "Mój brat niedźwiedź - Phil Collins

Najlepsze zdjęcia:
Eduardo Serra "Dziewczyna z perłą
John Toll "Ostatni samuraj"
Tom Stern "Rzeka tajemnic"
Russell Boyd i Sandi Sissel "Pan i władca: Na krańcu świata"
John Schwartzman "Niepokonany Seabiscuit"
Andrew Lesnie "Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla"

KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

Sam Jackson przed mikrofonem

2003-12-19 00:37:00 Stopklatka.pl

Jak donosi Stopklatka.pl, w tym newsie:

Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Bradley Whitford, Illeana Douglas i Jane Kaczmarek znaleźli się wśród wykonawców, którzy zaśpiewają piosenki dla dzieci na przygotowywanej przez Walt Disney Records płycie zatytułowanej "A World of Happiness". Twórcy płyty uważają, że niosące pozytywne przesłanie piosenki, bardzo dobrze wpływają dla dzieci. Teksty utworów, które znajdą się na krążku mówią między innymi o tym jak być grzecznym i uprzejmym, o przyjaźni i dlaczego warto słuchać tego co mówią inni. Płyta ukaże się w USA 2. lutego przyszłego roku.

Wątpliwe, aby ukazała się w Polsce... Pozostaje zamówić ją w jakimś zachodnim sklepie internetowym. Ale czy warto?
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

"Gwiezdne wojny" nadal w cenie

2003-12-18 11:58:00 Interia.Pl

Interia donośi:

Hełm szturmowca Imperium, wykorzystany w pierwszym filmie sagi "Gwiezdne wojny", okazał się jednym z największych przebojów aukcji, jaka odbyła się w słynnym londyńskim domu aukcyjnym Christie's. Jak co roku, wystawiono tam na sprzedaż pamiątki związane z filmami i gwiazdami przemysłu rozrywkowego. Białe nakrycie głowy sługi sił zła, "grające" w obrazie George'a Lucasa z 1977 roku, sprzedano za kwotę 19 tysięcy 387 funtów!

Przed rozpoczęciem akcji szacowano wartość hełmu na 3 do 5 tysięcy funtów, lecz powodzenie rekwizytu przeszło wszelkie oczekiwania. Dodatkowo, za sumę 3 tysięcy 760 funtów, sprzedano także śmiercionośny miotacz z wyposażenia imperialnego żołnierza.

Znacznie większą niż przewidywana cenę uzyskał także "bondowski" zegarek Rolex, który George Lazenby nosił w filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości" z 1969 roku. Zapłacono za niego najwyższą cenę na tegorocznej aukcji - 22 tysiące funtów, przy czym wstępnie oszacowano jego wartość na 5-7 tysięcy funtów.

Nabywcy nie znalazł natomiast czerwono-niebieski kostium Christophera Reeve z pierwszego "Supermana" (1978). Liczono na cenę pomiędzy 8 a 12 tysiącami funtów, a tymczasem licytujący nie zdołali przekroczyć nie ujawnionej publicznie ceny minimalnej.

Reklamową fotografię Marilyn Monroe z 1950 roku sprzedano za 15 tysięcy funtów.

Dom aukcyjny wystawił także m.in. kolekcję projektów kostiumów Johna Mollo do "Gwiezdnych wojen", "Imperium kontratakuje" i "Obcego", a także bogate zbiory nieżyjącego już reżysera i montażysty Petera Hunta, w skład których wchodziły m.in. robocze wersje scenariuszy wszystkich filmów o Bondzie zrealizowanych w latach 60.

"To była jedna z najbardziej udanych aukcji w tej kategorii" - podsumowała imprezę rzeczniczka Christie's.

KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Ewan McGregor wyśmiany

2003-12-18 11:48:00 WP.Pl

Amerykańscy krytycy zaatakowali rolę Ewana McGregora (na zdj.) w nowym filmie Big Fish, wyśmiewając jego próby naśladowania akcentu "głębokiego Południa" Stanów Zjednoczonych.

Oprócz szkockiego gwiazdora w filmie o młodym człowieku, który próbuje lepiej poznać umierającego ojca, wystąpili Brytyjczycy Albert Finney i Helena Bonham Carter, jednak krytycy skupili się na McGregorze.

Chociaż sam film został oceniony bardzo wysoko, brytyjski krytyk gazety New Yorker, Anthony Lane, napisał:"Istnieją akcenty, których nie powinien naśladować Szkot."

KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Nowy film z Qui Gonem

2003-12-17 23:18:00 Onet.pl

Jak donosi Onet.pl w tym newsie:

Liam Neeson dołączył do obsady najnowszego projektu Ridleya Scotta "Kingdom of Heaven".

W najbliższym czasie Ridley Scott zamierza nakręcić epicki obraz "Kingdom of Heaven". Jego akcja rozgrywa się w XII wieku podczas wojen krzyżowych. Głównym bohaterem jest młody kowal, który zostaje rycerzem i pomaga w obronie Jerozolimy przed krzyżowcami. Nie zabraknie także wątku miłosnego, gdyż młodzieniec zakocha się w księżniczce. W roli głównej zobaczymy Orlando Blooma. Liam Neeson wcieli się w postać ojca młodego kowala. Kandydatką do roli księżniczki jest Kiera Chaplin. W filmie ma wystąpić także Michael Sheen.

Film powstanie dla wytwórni 20th Century Fox. Zdjęcia rozpoczną się 12 stycznia 2004 roku w Maroku. Ridley Scott nie tylko wyreżyseruje "Kingdom of Heaven", ale zajmie się także produkcją tego projektu. Autorem scenariusza jest William Monahan. Budżet obrazu wynosi ponad 100 milionów dolarów.

49-letni Liam Neeson zagrał w filmach "Gangi Nowego Jorku", "Charlie cykor", "Nawiedzony - Niektóre domy rodzą się złe" czy "Lista Schindlera". W tej chwili na ekranach kin można aktora zobaczyć w komedii romantycznej "To właśnie miłość".

KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Piraci z Karaibów bliżej Oscara niż Powrót króla

2003-12-17 20:52:00 WP.Pl.

Wirtualna Polska donosi:

Już po raz piąty ogłoszono coroczne nominacje do nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Charakteryzatorów i Fryzjerów pracujących w Hollywood.

W tym roku aż cztery nominacje uzyskali Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły. Na drugim miejscu (bez większej niespodzianki) znalazła się ostatnia część tolkienowskiej trylogii Władca Pierścieni: Powrót Króla.

Po dwie nominacje przypadły obrazom Ostatni samuraj i Kot.

W kategorii najlepszej charakteryzacji współczesnej nominowano tytuły: Piętno, Daredevil i Aniołki Charliego: Zawrotna Szybkość.

W kategorii najlepszego historycznego makijażu rywalizować zaś będą: Niepokonany Seabiscuit, Ostatni samuraj i Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły.

Nagrody Stowarzyszenia Charakteryzatorów i Fryzjerów uznawane są za wskazówki, które filmy zdobędą Oscary za charakteryzację, a często i za kostiumy.

W prasie amerykańskiej sporo mówi sie także o przewidywanej, pierwszej w karierze, nominacji do Oscara dla Johnny'ego Deppa (zdj. Forum Film), odtwórcy głównej roli w Piratach z Karaibów.

KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Król powraca!

2003-12-17 17:20:00 Stopklatka.pl

Jak podaje Stopklatka.pl:

Dziś, 17 grudnia, do kin w USA wchodzi jeden z najbardziej oczekiwanych filmów 2003 roku. Wieńczący trylogię "Władcy Pierścieni" – "Powrót Króla". Oto wywiad, który specjalnie dla www.stopklatka.pl i www.wladca-pierscieni.pl przeprowadziła Yola Czaderska-Hayek z Viggo Mortensenem, odtwórcą roli Aragorna i tytułowego Króla w filmie Petera Jacksona.

Tutaj można przeczytać wywiad Yoli Czaderskiej Hayek z Viggo Mortensenem, czyli filmowym Aragornem.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

"Piraci z Karaibów 2" oraz Sabe

2003-12-12 12:27:00 Interia.Pl.

Jak już informowaliśmy, rozpoczęły się przygotowania do realizacji ciągu dalszego filmu "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". Jedna z witryn internetowych ujawniła przypuszczalny tytuł nowego obrazu. Podobno ma on brzmieć "Pirates of the Caribbean: Treasures of the Lost Abyss".

Ciekawą informację przekazał serwis Cinescape, powołując się na anonimowe źródło: człowieka zatrudnionego w jednej z firm zajmujących się efektami wizualnymi.

"Pracuję w Fantasy II w studiach Burbank w Kaliforii, nie mogę ujawnić swojego nazwiska. Mogę tylko powiedzieć, że widziałem taki napis. Nie jestem zresztą pewien, czy to jest roboczy tytuł filmu" - miał stwierdzić tajemniczy informator.

Podobno słowo "Abyss" w tytule odwołuje się do nazwy pierwszego pirackiego okrętu, który żeglował po wodach Karaibów. Być może więc bohaterowie opowieści będą poszukiwać legendarnych skarbów, jakie zgromadzono na tej jednostce.

Zdjęcia do "Piratów z Karaibów 2", w których swoje role z oryginału powtórzą na pewno Johnny Depp (Jack Sparrow), Orlando Bloom (Will Turner) i Keira Knightley (Elizabeth Swann oraz znana fanom SW z Episodu I, gdzie wcieliła się w postać Sabe), wystartują najprawdopodobniej jeszcze w 2004 roku.

Reżyserem filmu będzie ponownie Gore Verbinski, który wcześniej zamierza jednak zrealizować dramat "The Weather Man" z Nicolasem Cagem w roli głównej.

Premiera kinowa widowiska odbędzie się w 2005 roku.

"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" to najbardziej dochodowy film aktorski w historii wytwórni Walta Disney'a.

Kinowa dystrybucja obrazu przyniosła na świecie wpływy w wysokości 650 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszego tygodnia na rynku sprzedano zaś aż 11 milionów kaset i płyt DVD z tym tytułem.
KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Na Gwiazdkę przebierz się... za Dartha Vadera ...

2003-12-11 12:52:00 WP.Pl

Wirtualna Polska donosi:


Kinomani, którzy ciągle jeszcze nie mają pomysłów na prezenty gwiazdkowe, będą mogli wydać trochę gotówki na pamiątki filmowe wystawione na aukcję.

Od piątku (12 grudnia 03) hollywoodzka firma Profiles in History handlująca rekwizytami ze znanych filmów wystawi na licytację takie przedmioty, jak: czarny hełm, maskę i zbroję Dartha Vadera z filmu Gwiezdne wojny: Imperium kontraatakuje.

Szef firmy Joseph Maddalena przewiduje, że przedmioty te mogą osiągnąć cenę od 40 000 do 60 000 dolarów, chociaż list reżysera George'a Lucasa uwierzytelniający ich autentyczność może podnieść ich wartość.

"Mam nadzieję, że sprzedamy je za co najmniej 150 tysięcy", powiedział. Zatem przebranie się za oryginalnego Dartha zamiast za Świętego Mikołaja trochę będzie Was kosztować.

Mniej wydacie na sylwestrowy smoking Armaniego, który Robert de Niro nosił w filmie Nietykalni jako Al Capone - zaledwie 2-3 tysiące dolarów.

Na aukcję trafi również kurtka Ala Pacino z filmu Ojciec Chrzestny II, której cena wyniesie prawdopodobnie 7-9 tysięcy dolarów.
KOMENTARZE (13)

Świat Filmu

Liam Neeson zagra u Ridleya Scotta

2003-12-09 11:08:00 Stopklatka.

Stopklatka donosi:

Liam Neeson dołączył do obsady najnowszego filmu Ridleya Scotta, projektu, którego tytuł brzmiał będzie "Kingdom of Heaven".

Obraz określany jest mianem epickiej opowieści o miłości, rozgrywającej się w czasie średniowiecznych krucjat. Główną rolę męską zagra tutaj Orlando Bloom. Aktor wcieli się w postać człowieka, który z rolnika staje się rycerzem, ratuje Królestwo i zakochuje się w księżniczce Jerozolimy. Na planie obrazu pojawi się także Kiera Chaplin, wnuczka Charliego Chaplina.

Prace na planie "Kingdom of Heaven", który powstanie na podstawie scenariusza Williama Monahana, ruszą 12 stycznia przyszłego roku.

Na ekranach polskich kin Neesona oglądać można obecnie w "To właśnie miłość" Richarda Curtisa. Aktor zakończył niedawno prace na planie biograficznego filmu, którego głównym bohaterem będzie Alfred Kinsey. Reżyserem obrazu, opowiadającego o trwających prawie dziesięć lat badaniach tego amerykańskiego naukowca nad ludzkimi zachowaniami seksualnymi, jest Bill Condon, a Neesonowi partnerowali między innymi Chris O’Donnell, Laury Linney oraz Ian McKellen.

KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Ewan zgłoś się!

2003-12-08 20:17:00 Onet.pl

Jak donosi Film.onet.pl w tym newsie:

Ewan McGregor nie dostał co prawda propozycji zagrania w kolejnym Bondzie, ale gdyby dostał...

W obszernym wywiadzie dla gazety "The Toronto Star" aktor sporo miejsca poświecił ewentualnemu występowi w filmie o agencie 007. Jest w końcu w odpowiednim wieku - ma 32 lata - i z pewnością może także pochwalić się odpowiednim akcentem. Przecież to Sean Connery, pochodzący podobnie jak McGregorze ze Szkocji, uważany jest przez fanów za najlepszego odtwórcę Jamesa Bonda. Międzynarodowa sława poparta występami w "Gwiezdnych wojnach" także jest argumentem przemawiającym za McGregorem.

"Rozmawiałem na ten temat z różnymi ludźmi, ale nie z tymi, którzy podejmują decyzje" - powiedział McGregor. "Teraz sprawa nie istnieje, bo przecież Pierce Brosnan zagra w jeszcze jednym, a być może w dwóch Bondach. Ale właśnie w związku z tym łatwiej mi o tym mówić. Gdybym dostał taką propozycję, musiałbym się mocno nad nią zastanowić."

Podobne dylematy McGregor przeżywał, gdy George Lucas zaproponował mu rolę Obi-Wan Kenobiego.

"Wtedy musiałem poradzić się przyjaciół" - stwierdził aktor. "Ale gdy już się zdecydowałem dałem z siebie wszystko. Myślę, że podobnie byłoby z Jamesem Bondem."

KOMENTARZE (14)

Świat Filmu

SWAT w kinach

2003-12-05 18:54:00

Dziś na nasze ekrany wszedł film pt. S.W.A.T. Jednostka Specjalna, w którym główną rolę gra Samuel L. Jackson, czyli Mace Windu. I tym razem Jackson walczy z nieprawością, tym razem jednak jako policjant należący do elitarnej jednostki specjalnej.
KOMENTARZE (10)

Świat Filmu

Ewan McGregor gołębiem pocztowym ...

2003-12-02 13:25:00 Wirtualna Polska.

Wirtualna Polska donosi:

Ewan McGregor udzieli głosu gołębiowi pocztowemu - głównemu bohaterowi animowanego filmu "Valiant", za którego realizację odpowiedzialny jest producent "Shreka" John H. Williams.

Obraz, którego dystrybucją zajmie się studio Walta Disneya, będzie rozgrywającą się w realiach II Wojny Światowej komiczną opowieścią o perypetiach gołębia pocztowego wykonującego dla aliantów niezwykle ważne zadania.

Budżet projektu zamknie się w sumie 35-40 milionów dolarów. Reżyseruje Gary Chapman.
KOMENTARZE (6)
Loading..