TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Kroniki Młodego Indiany Jonesa na DVD

2007-10-31 20:49:00

I oto nadchodzi nagrodzony Emmy serial „Przygody młodego Indiany Jonesa”, po wielu latach ostatecznie zadebiutuje 23 października na DVD, przy okazji zawierając masę, dotychczas nieznanych dodatkowych materiałów, które nie tylko pozwolą wejść głębiej widzowi w świat Indiany Jonesa, ale też lepiej poznać historię prawdziwych wydarzeń i osób, które przewijają się w tle przygód młodego globtrotera.

Zawsze fascynowały mnie postaci i wydarzenia historyczne, mówi George Lucas, twórca serii, która pierwotnie była emitowana w telewizji w latach 1992 – 1994. Młody Indiana Jones dał mi szansę rozwijania spraw i pomysłów, które często są bolączkami dzisiejszego, współczesnego świata, ciągnie reżyser. „The Adventures of Young Indiana Jones Volume One”, będzie pierwszym z trzech pakietów w serii wydanej przez Lucasfilm, CBS Home Entertainment oraz Paramount Home Entertainment. Pierwszy pakiet będzie składał się z 12 dysków zawierających siedem pełnych odcinków oraz 38 towarzyszących dokumentów, opisów historycznych oraz interaktywnych gier czy interaktywnej chronologii.

38 historycznych filmów towarzyszących serialowi, to oryginalne dzieło wydziału dokumentalnego Lucasfilm, wspieranych przez weterana CBS News, Davida Schneidera. To uzupełnienie epizodów serii, ze wskazówkami naukowców, historyków i autorytetami z wielu dyscyplin, którzy w sposób niezapomniany i świeży ukazują nam drugie dno „Przygód Młodego Indiany Jonesa”. Wśród wywiadów znajdziemy wypowiedzi generała Colina Powella, Henry’ego Kissingera, Glorii Steinem, Martina Scorsese, Barbary Boxer, Jamesa Earla Jonesa, Hala Davida oraz Deepaka Chopra oraz wielu wybitnych akademików.

Uznany przez krytyków serial to kombinacja przygody, romansów i historii, był kręcony w 35 krajach, to dzieło największych talentów w przemyśle filmowym, uznanych aktorów, reżyserów, scenarzystów, którzy dostali 11 nagród Emmy i 26 nominacji za tę produkcję. Bł to też pierwszy telewizyjny serial używający pionierskiej cyfrowej produkcji, która pozwoliła Lucasowi przygotować technologie pod prequele Gwiezdnych Wojen.Młody Indiana Jones to był jeden z najbardziej ambitnych i złożonych projektów jakie kiedykolwiek tworzono dla telewizji, a rezultat oszałamiewający, seria która ukazała nam Indiego z zupełnie innej strony, mówi producent Rick McCallum, który także wyprodukował prequele oraz Wersję Specjalną Gwiezdnych Wojen. Przez lata utrzymywało się zainteresowanie fanów serią, i gdziegolwiek jestem pytają mnie, co dalej. Jestem szczęśliwy, że ludzie którzy dorastali na tej serii będą mogli ją teraz mieć dla siebie, a nowe poklenie będzie w stanie odkryć to zdumiewające aktorstwo, reżyserię, czy pisanie scenariuszu, które zawsze były wyznacznikiem tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

W odcinkach zobaczymy Seana Patricka Flanery’ego (Boondock Saints, The Dead Zone) jako nastoletniego Indianę Jonesa, Coreya Carriera (Nixon) jako Indy’ego w wieku 9 lat. W epizodycznych rolach ujrzymy Christophera Lee, Vanessę Redgrave, Maxa von Sydowa, Anne Heche, Lukasa Haasa, Elizabeth Hurley, Catherine Zetę-Jonesa, Jeffreya Wrighta oraz Daniela Craiga.

Gdy emitowano serial w telewizji, krytycy opisali go jako inteligentny, dobrze napisany i bez precedensu w historii TV. The Hollwood Reporter określił serię mianem ekscytujacej, zabawnej, przygodowej, błyskotliwie zrobiony, z historią która w prosty sposób oczarowuje. Bill Moyers powiedział, ta zajmująca opowieść to droga do wyobraźni dziecka, i jego dziadka także. Historia nie była nigdy opowiedziana lepiej i bardziej zajmująco zarówno młodszych jak i starszych. Niech młody Indy będzie kompanem mojego wnuka w 21 wieku.

W serialu znajdziemy też kilka największych nazwisk przemysłu filmowego – jak Bille August (Nędznicy), Mike Newell (Harry Potter i Czara Ognia), David Hare (Godziny), Terry Jones (Monty Python i Świety Graal), Deepa Mehta (Water), Joe Johnston (Park Jurajski III), Nicholas Roeg (Nie patrz), Michael Schultz (Car Warsz), Rosemary Anne Sisson (Schodami w górę i w dół), Frank Darabont (Skazani na Shawshank) czy Jonhathan Hensleigh (Szklana Pułapka 4).Część I kolekcji pojawi się 23 października w USA, będzie zawierać wiele interaktywnych materiałów będących doskonałymi przewodnikami po XX wieku. Druga część pojawi się już 18 grudnia, a trzecia na wiosnę 2008. Razem będą zawierać 22 filmy oraz 94 dokumenty, interaktywne gry napisane przez River Deep, interaktywną chronologię napisaną przez Terra Incognita Production, oraz historyczne notki autorstwa profesora H.W. Brandsa z Uniwersytetu w Teksasie. Wszystko oczywiście w Dolby Stereo oraz ewentualnie angielskimi podpisami (w USA).

Poniżej zaś zawartość kolejnych dysków.

Młody Indiana Jones dysk 1

My First Adventure (1:25:44). Od starożytnych piramid Egiptu do egzotycznych bazarów Maroko, Indiana Jones odnajduje radość, podniecenie, niebezpieczeństwo i przygodę na każdym kroku.Pierwszy rozdział serii rozpoczyna się w rodzinnym miasteczku Princeton, gdzie zobaczymy urywki z życia rodzinnego Jonesów, ojca Henry’ego, matkę Annę i niezniszczalnego Henry’ego Waltona Jonesa Jr., bardziej znanego jako Indiana Jones. Dziewięcioletni Indy wraz z rodziną wyrusza w wyprawę wokół świata, rozpoczynając w Oxfordzie, gdzie do drużyny dołącza nie nonsensowna wychowawczyni, Helen Seymour.Ich pierwszym egzotycznym celem jest Dolina Królów w Egipcie, gdzie Howard Carter akuratnie wykopuje niedawno odkryty grobowiec. W obozie dochodzi tajemniczego morderstwa, które młody Indy pomaga rozwiązać T.E. Lawrence’owi, legendarnemu Lawrence’owi z Arabii.Dalej podróż wiedzie Indiego do Tangieru w Maroko, gdzie jego rodzina przebywa z Walterem Harrisem, korespondentem London Timesa (i autorem powieści „Morroco That Was”). Tam spotyka Emily Keene, Szarifę Wazanu i zaprzyjaźnia się z młodym marokańskim niewolnikiem imieniem Omar. Po zuchwałej wycieczce na bazar, Indy i Omar zostają pochwyceni przez handlarzy niewolników, a po niebezpiecznej podróży przez piaski Północnej Afryki trafiają na bazar niewolników w Marakeszu, a Indy musi się zmierzyć z własnymi słabościami, by przetrwać.Występują:
Corey Carrier jako Indy
Ruth De Sosa jako Anna Jones
Lloyd Owen jako Henry Jones
Margaret Tyzack jako Helen Seymour
W pozostałych rolach występują Joseph Bennett (Horawd’s End) jako T.E. Lawrence, Pip Torrens (Doctor Who, Poirot) jako Howard Carter, Kevin McNally (Gibbs z Piratów z Kariabów) jako Walter Harris, Rowena Cooper jako Emily Keene, Ashley Walters jako Omar, Oliver Ford Davies (Sio Bibble w prequelach) jako kapitan okrętu oraz Vic Tablian (Barranca i Człowiek małpa w Poszukiwaczach Zaginionej Arki) jako Demetrios.

W oryginale segment o Egipcie był częścią dwu godzinnego pilota Young Indiana Jones and the Curse of the Jackal z 1992, gdzie drugą połową była historia z Meksyku z 1916 z Seanem Patrickiem Flanerym, jako Indym zamieszanym w Meksykańską Rewolucję. Teraz ten drugi segment znajduje się na dysku 8.

Egipski fragment kręcono w czerwcu i lipcu 1991 w Egipcie oraz Hiszpani.

Fragment z Tangieru nigdy nie został puszczony w telewizji, a był kręcony pod koniec lat 90., kiedy to przerabiano serial na dwu godzinne filmy. Był kręcony pięć lat później niż fragment egipski (luty i maj 1996), więc Corey Carrier wygląda nieco inaczej niż w pierwszej połowie „My First Adventure”.

Segment łączący, gdzie T.E. Lawrence zmierzy się z Demetriosem był kręcony w Tunezji 11 sierpnia 1997, podczas produkcji Mrocznego Widma, z Josephem Bennetem i Viciem Tablianem powracających do swych ról oraz statystami w rolach Pierre’a, Indy’ego i Hellen.

Zdjęcia: David Tattersall i Ashley Rowe
Montaż: Egdar Burcksen i Paul Martin Smith
Scenografia: Gavin Bocquet i Ricky Eyres
Kostiumy: Charlotte Holdich i Louse Page
Muzyka: Lawrence Rosenthal
Produkcja: George Lucas, Rick McCallum
Scenariusz: Jonathan Hales (Egipt), Jule Selbo (Tangier) na podstawie opowiadania George’a Lucasa
Reżyseria: Jim O’Brien (Egipt), Michael Schultz (Tangier)
I dodatki:Acheology: Unearthing Our Past (0:19:17). Historia ludzkości jest datowana od conajmniej dziesiątków tysięcy lat, ale zapisane są tylko jej fragmenty. Starając się poznać ludzką przyszeszłość archeolodzy wyruszają w podróże po świecie, starając się poznać prawdę, trochę jak detektywi, łączący nieliczne poszlaki, by odkryć dawne tajemnice. Produkcja i scenariusz: Adam Sternberg.Howard Carter and the Tomp of Tutenkhamun (0:22:34). To kolejny dokument Adama Sternberga tym razem poświecony wspaniałemu archeologowi i wielkiemu 20-wiecznemu odkrywcy, Howardowi Carterowi, który odkrył grobowiec Króla Tut. To dzięki niemu egiptologia zaistniałą w masowej kulturze.Colonel Lawrence’s War: T.E. Lawrence and Arabia (0:36:05). Był zarówno bohaterem akcji, jak i intelektualistą. Uciekł z bezpiecznej posady biurowej podczas I Wojny Światowej, został przywódcą powstańców, walczył z Arabami przeciw Imperium Ottomańskiemu. Dokument wyprodukowała i napisała Sharon Wood.From Slavery to Freedom (0:30:08). Dokument Marka Paga o historii niewolnictwa i odzyskiwaniu przez ludzi wolności.

Młody Indiana Jones dysk 2Passion for Life (1:34:12). Młody Indy i jego rodzina spotyka Theodore'a Roosevelta, byłego prezydenta USA, który jest na safari w Brytyjskiej Afryce Wschodniej (obecnie znanej jako Kenia). Roosvelt był na oficjalnej ekspedycji sponsorowanej przez Smithsonian Instition by zbierać gatunki dla muzeum Narodowego w Waszyngtonie. Jednym z nich był oryks szablorogi, który wówczas był dość częstym gatunkiem, teraz praktycznie nie możliwym do znalezienia.

Indy chce pomóc Rooseveltowi. Ale też zaprzyjaźnia się z chłopakiem z plemienia Masajów - Meto i dowiaduje się od starszyzny plemiennej o delikatnych łańcuchach ekologicznych. Odkrywa balans, który łączy wszelkie życie afrykańskiej sawanny. Jest też zakłopotany wczesno XX wieczną praktyką zabijania zwierząt by wystawiać je w muzeum, aby zachować gatunek.Potem Indy podróżuje do Paryża, by uczyć się o nowych ruchach artystycznych, gwałtownie powstających na artystycznej scenie. I choć Louvre oferuje wszelkie rodzaje klasycznej sztuki, prawdziwi artyści mogą być znalezieni w biedniejszych i groźniejszych dzielnicach Paryża. Młody Norman Rockwell zabiera Indy'ego do bohemiańskiej kafeterii w Montmartre, gdzie urzęduje artysta Pablo Picasso, i jego spokojniejszy kompan Georges Braques oraz Edgar Degas. Picasso jest zdeterminowany by udowodnić starej gwardii w postaci Degasa, że jego prace nie rujnują sceny artystycznej, jak twierdzi Degas.Występują: Corey Carrier jako Indy, Ruth De Sosa jako Anna Jones, Lloyd Owen jako Henry Jones oraz Margaret Tyzack jako Helen Seymour. Gościnnie występują: Danny Webb (Alien3) jako Pablo Picasso, Jean Pierre Aumont jako Edgar Degas, Isaac Senteu Supeyo jako Meto, James Gammon (Wzgórze Nadziei) jako Teddy Roosevelt; Paul Freeman (Poszukiwacze zaginionej arki) jako Selous; Lukas Haas (Marsjanie atakują) jako Norman Rockwell;

Afryka była jednym z najmocniejszych przeżyć. Kręciliśmy w Maasai Mora oraz nad rzeką Tana. Tam jest coś, co trafia głęboko w człowieka. Nie chodzi tylko o królestwo zwierząt, ale unikalną równowagę życia, które jest absolutnie perfekcyjne. To niesamowity kontynent. Kiedy się wyjedzie z Nairobi w Kenii ma się wrażenie, że życie nie zmieniło się tu od tysięcy lat. To niesamowite. - Mówi producent Rick McCallum.Chciałem zrobić epizod o Kenii, głównie dlatego by pokazać ekologiczną przygodę, która na prawdę była bardzo silna. A Teddy Roosevelt to wspaniała postać, tak jak i relację między Indym i chłopcem Masajów, to coś co wiedziałem, że mogę napisać dobrze i będzie dobre. Ale to co interesujące to też opowieść o językach. Gdziekolwiek Indy się udaje, próbuje nauczyć się lokalnego języka, a tu mieliśmy komunikację między chłopcami z dwóch odmiennych kultur. Indy uczy się od tego chłopca i jego świata jak rozwinąć problem Roosevelta. To na prawdę dobra historia, taka jaką chciałbym oglądać. - Mówi scenarzysta Matthew Jacobs.

Zdjęcia: Miguel Icasa Solana i David Tattersall; montaż: Edgar Burcksen; Scenografia: Gavin Bocquet; Kostiumy: Charlotte Holdich; Muzyka Laurence Rosenthal i Joel McNeely; Producent wykonawczy: George Lucas; Producent: Rick McCallum; Scenariusz: Matthew Jacobs (Brytyjska Afryka wschodnia) i Reg Gadney (Paryż); Reżyseria: Carl Schultz (Afryka), Rene Manzor (Paryż).

Młody Indiana Jones dysk 3

Trzeci dysk będącym suplementem do drugiego, gdzie znajduje się film pt. Passsion for Life, znów będący połączeniem paru odcinków. Oto co na nim znajdziemy:Theodore Roosevelt and The American Century (0:30:50). Znany w swoich czasach jako „Amerykański Lew”, Roosvelt wprowadził Stany Zjednoczone w XX wiek. Był pierwszym prezydentem, który podróżował za granicę, pierwszym który leciał samolotem, wielką figurą z olbrzymią osobowością. Roosvelt czerpał życie pełnymi garściami, a jego pasji starczyłoby co najmniej na pięć żyć. To jego dziedzictwo pchnęło dalej amerykanów, nawet wiele pokoleń później. Film wyprodukowany i napisany przez Davida O’Della.Ecology: Pulse of the Planet (0:24:12). Póki co, Ziemia jest jedyną znaną nam kolebką życia we wszechświecie. A jej wyważony i delikatny ekosystem utrzymuje życie. W tym dokumencie zobaczymy jak ważną rolę odgrywają ludzie jako zarządcy i nadzorcy zdrowia naszej planety, ze szczególnym uwzględnieniem naprawy błędów poprzednich wieków w Północnej Kalifornii. Ponownie autorem tego dokumentu jest David O’DellAmerican Dreams: Normal Rockwell & The Saturday Evening Post (0:24:17). Prawdopodobnie żaden artysta nie ujął tak optymistycznego ducha Ameryki jak zrobił to w pierwszej połowie XX wieku Norman Rockwell. W erze zanim telewizja stała się mass medium, które łączy naród, Amerykanie przerzucali strony The Saturday Evening Post, by dowiedzieć się o ich samych, czy o świecie. Portretując ich na okładkach najbardziej popularnych numerów, to właśnie dzieło Rockwella. A co najważniejsze pomimo swych osiągnięć, nigdy nie uznawał się za artystę. Autorem dokumentu jest Mark Page.Art Rebellion: The Making of the Modern (0:26:06). Paryż w drugiej połowie XIX wieku stał się miastem, które ściągało ludzi. Była to nowoczesna metropolia, rozwijająca się, przyszłościowa, ze elektrycznym oświetleniem, stalowymi wieżami. A od 300 lat ściągająca także artystów. Energia i innowacyjność często była przelewana na płótno, ale niektórzy ogarnięci pasją młodzi artyści dorastający w duchu rewolucji, starali się sięgnąć ku własnym osobistym wizją, które zmieniły sztukę na zawszę, tworząc nowoczesny świat. Autorem dokumentu jest Mark Page.Edgar Degas: Reluctant Rebel (0:22:53). Pośród młodych artystów, zmieniających oblicze współczesnego im świata był też Edgar Degas. Ale choć był w samym sercu rewolucyjnego ruchu, Degas różnił się od swych towarzyszy, pochodził z arystokratycznej i bogatej rodziny. Ale pomimo to udało mu się zszokować świat sztuki obserwując i malując paryżan każdego dnia. Jego prace z nagimi kobietami uznawano za skandaliczne, a on nigdy nie zdobywał swych tematów jak to robili klasyczni artyści. Choć był konserwatystą politycznym i społecznym, dzięki swym pracom zdobył przydomek buntownika. Dokument ponownie autorstwa Marka Page’a.Braque & Picasso: A Collaboration Cubed (0:23:14). Entuzjaści samotnika Pabla Picasso często przypisują mu całą zasługę stworzenia kubizmu, ale nie można zapominać o jego bardziej cichym współpracowniku, który tak jak i on zasługuje na wspomnienie. George Braque i Pablo Picasso byli zżyci ze sobą, ale ich wzajemne stosunki napędzała wzajemna konkurencyjność, zwłaszcza gdy każda nowa praca jednego z nich była inspiracją dla następnego wielkiego osiągnięcia. Ten dokument ukazuje Picassa i Braque, także koncentrując się na ich wzajemnej współpracy. Raz jeszcze autorem jest Mark Page.Młody Indiana Jones dysk 4

Perils of Cupid (1:33:02). Tym razem młodego Indianę Jonesa i jego rodzinę zajmą sprawy sercowe, a wszystko to w scenerii jednego z najbardziej romantycznych miast Europy. W Wiedniu, Indy jest oczarowany Księżniczką Zofią, córką Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Jego frustracja z powodu marnych efektów sercowych, doprowadza prawie jego rodzinę do dyplomatycznego incydentu. Tymczasem Indy szuka rady od członków pierwszej światowej konferencji psychoanalitycznej, ale słowa wiedzy które przekazują mu Zygmunt Freud, Carl Gustav Jung czy Alfred Adler na nic się zdają uwikłanemu w nieszczęśliwą miłość dziewięciolatkowi. Ale już w tym wieku widać po nim wytrwałość i impulsywność, zwłaszcza gdy wdziera się do strzeżonego pałacu, aby dać Zofii prezent.Potem we Florencji, Indy studiuje fizykę i prawa magnetyzmu. Tymczasem jego matka, Anna Jones otrzymuje swoją lekcję od pasjonata Giacomo Pucciniego. Kompozytor operowy wykorzystuje fakt nieobecności profesora Henry’ego Jonesa, by pokazać Annie piękno Włoch. Serce Anny zaczyna wichrować, a młody Indy wyczuwa, że może się wydarzyć coś strasznego.Występują Corey Carrier jako Indy, Ruth De Sosa jako Anna Jones, Lloyd Owen jako Henry Jones oraz Margaret Tyzack jako Helen Seymour. Gościnnie występują George Corraface (Ucieczka z L.A) jako Giacomo Puccini, Lennart Hjulstrom jako Franciszek Ferdynand, Ernst Hugo Jardegard jako Carl Jung, Bjorn Granat jako Alder, Amalie Alstrup jako Zofia oraz Max Von Sydow (Hannah i jej siostry, Raport mniejszości) jako Zygmunt Freud.Fani z pewnością dostrzegą dwa mignięcia na ekranie. Pierwsze z nich to Pernilla August (Shmi Skywalker) grająca Emilie, guwernantkę Zofii, oraz Bruce’a Boę (generał Callist Rieeken) grającego ambasadora Kerensa.

Perils of Cupid składa się z dwóch oryginalnych epizodów – „Vienna, November 1908” początkowo czwarty odcinek w pierwszym sezonie wyświetlony w kwietniu 1992. Druga połówka to odcinek pt. „Florence, May 1908”, który pokazuje, że w „filmowej” wersji zmieniono kolejność. W oryginale był to 29 odcinek i znajdował się w drugim sezonie, nigdy nie wyświetlono go w USA.Segment o Wiedniu wyreżyserował Billie August, występuje tu wielu wielu szweckich aktorów.

Segment o Florencji to dzieło Mike’a Newella, reżysera „Czterech Wesel i Pogrzebu” czy „Harry’ego Pottera i Czara ognia”

Odcinek o Wiedniu był kręcony w Sztokholmie i Wiedniu w lutym i marcu 1991, a o Florencji we Florencji i Pizie w październiku 1992.Młody Indy Jones dysk 5

Dysk piąty Przygód Młodego Indiany Jonesa to głównie materiały dodatkowe do filmu "Perils of Cupid".Giacamo Puccini: Music of the Heart (0:25:34). Aż po dziś dzień opery Giacomo Pucciniego są wystawiane przy pełnej widowni. Jego prace w tym - La Boheme - to fascynujące historie z powabną muzyką, na które wciąż jest zapotrzebowanie. Miast oper o mitologicznych, heroicznych, historycznych aspektach czy bazujących na klasycznej literaturze, prace Pucciniego koncentrowały się na prawdziwych ludziach w prawdopodobnych okolicznościach, niejednokrotnie inspirowanych życiowem doświadczeniem artysty. Dokument wyprodukowany przez davida O'Della.It's Opera! (0:29:02). Większość z nas potrafi rozpoznać dźwięk opery, gdy go usłyszy, ale mało kto wie, czym ona na prawdę jest. Co jest sekretem opery? Odkryj jak kompleksowa współgra różnych form sztuki - piosenki, muzyki, kostiumów, dekoracji, dramatu, czy reżyserii - zlewają się by stać się prawdziwie unikalnym doświadczeniem, przez przegląd nowoczesnych przedstawień operowych, ale też poznając jej historyczne korzenie, a także przedstawienie "Wesele Figara". Dokument Davida O'Della.The Archduke's Last Journey: End of an Era (0:20:55). W czerwcu 1914 specjalny pociąg przeworzacy acyksięcia Franciszka Ferdynanda, dziedzica tronu Austrii, jechał do Sarajewa. terroryści zaatakowali, a 19 letni strzelec zabił Arcyksięcia i jego żonę. A to spowodowało reakcję łańcuchową, gdy sieć dyplomatycznych sojuszy posypała się wciągając świat w wojnę, która zabiła miliony i okaleczyła kolejne, a także zakończyła królewską dominację w Europie. Dokument autorstwa Sharon Wood.Powder Keg: Europe 1900 to 1914 (0:26:06). Pomiędzy sierpniem 1914 a listopadem 1918, 27 krajów wypowiedziało sobie wojnę. 60 milionów mężczyzn z całego świata walczyło, a ponad 8,5 miliona zginęło. Ale latem roku 1914 światowi przywódcy kładli podwaliny pod najbardziej destrukcyjną wojnę jaką znała ówczesna historia, nie wiedząc konsekwencji. Dlaczego? Dokument autorstwa Sharon Wood.Sigmund Freud: Exploring the Unconscious (0:21:56). Były czasy, gdy relacja pacjent - lekarz była mocno autorytarna, doktorzy nie słuchali, tylko przypisywali, a cierpiących na schorzenia psychiczne skazywano na zimne i brutalne programy powrotu do zdrowia. Zygmunt Freud zmienił to wszystko rozwijając psychoanalizę, dzięki której słuchał on pacjenta i starał się oznaczać jego podświadomość, studiując tak sny, jak i mitologię, by odkryć naukę. Śmiałe konkluzje Freuda wprowadzały w zakłopotanie konserwatywne środowisko jego czasów, ale do dziś jesteśmy świadomi jego wpływu na dzisiejszy świat. Dokument autorstwa Adama Sternberga.Carl Jung and the Journey to Self Discovery (0:19:30). Protegowany Freuda, Carl Gustav Jung czuł, że idee jego mentora są zbyt ograniczone, szukał innych źródeł, aby badać behawioryzm indywiduum i kultur. To właśnie badania Junga pozwoliły zidentyfikować i sklasyfikować typowe ludzkie zachowania i osobowości w archetypy, i jak kultura i społeczeństwo kształtuje nas samych. Jung pozostał wierny w siłę indywiduum, pomimo norm kształtowanych przez społeczeństwo. Dokument wyprodukował Adam Sternberg, a scenariusz napisał Adam Sternberg z Kristin Pichaske.Psychology: Charting the Human Mind (0:26:33). Analiza umysłu, eksploracja ludzkich motywów i zachowań to niektóre z przełomowych dziedzin studiowanych w XIX i XX wieku, kształtowane przez obdarzonych wizją myślicieli i wspomagane pamiętnymi eksperymentami. Ten dokument śledzi rozwój pierwszych naukowych prób Wilhelma Wundta, praktyk Zygmunda Frueda oraz kontrowersyjnej filozofii eugenicznej, której podwaliny stworzyli B.F. Skinner i Stanley Milgram. Dokument wyprodukował Adam Sternberg, a scenariusz napisał Adam Sternberg z Kristin Pichaske.Młody Indy Jones dysk 6

Travels with Father (1:32:29). Tym razem podróż po całym świecie z ojcem zaprowadza młodego Henryego Jonesa Jr. i jego rodzinę do Rosji w pierwszych latach XX wieku. Niezdarnść powoduje, że Junior ląduje w gorącej wodzie wraz z ojcem. a chcąc uniknąć kary, Indy ucieka na rosyjską wieś, gdzie spotyka dziwnego starca imieniem Lew Tołstoj. Obaj zgadzają się w jednym, że całe zło jest w innych ludziach. Obaj wyruszają dalej szukać prostszego życia, przez piękne wiejskie widoki, spotykają cyganów i unikają Kozaków. Cała ta wyprawa powoduje, że Indy zaczyna tęsknić za domem, ale na długo nie zapomni wyprawy z upartym starcem.Następnym celem podróży jest Grecja, gdzie jego matka, Anna odkrywa, że ojciec i syn muszą spędzić ze sobą więcej czasu. Obaj jeżą się na samą myśl o wspólnym towarzystwie, ale razem odkrywają piękne miejsca starożytnej Grecji, ale Henry musi w końcu przejść przez zuchwałość i upartość, gdy przechodzą do tematu nauki filozofii Arystotelesa. Seria różnych przygód prowadzi ich do osamotnianego monastyru na samym szczecie góry. Kiedy Indy studiuje tam w bibliotece spotyka Nikosa Kazantzakisa, pisarza, który pewnego dnia Greka Zorbę. Lekcje przerodzą się także w wycieczkę w małej skrzyni zawieszonej na linie tuż przy mającym tysiąc stóp zboczu góry.Występują Corey Carrier jako Indy, Ruth Da Sosa jako Anna Jones, Lloyd Owen jako Henry Jones i Margaret Tyzack jako Helen Seymour. Gościnnie występują Michael Gough (Ściśle tajne, Batman) w roli Tołstowja, George Yiasoumi jako kierowca Aristotle oraz George Jackos jako Nikos Kazantzakis.

Zdjęcia: Giles Nuttgens; Montaż: Paul Maurtin Smith; Scenografia: Ricky Eyres; Kostiumy: Trisha Biggar; Muzyka: Laurence Rosenthal; Producent wykonawczy: George Lucas; Producent: Rick McCallum; Scenariusz: Frank Darabont, Matthew Jacobs oraz Jonathan Hales; Reżyseria: Michael Schultz (Rosja), Deepa Mehta (Grecja)."Travels with Father" był kręcony w Pradze, Meteorze, Delfach oraz Atenach w czerwcu 1994. Akcja dzieje się w roku 1909. Oryginalny odcinek różni się od tego w wersji DVD, gdzie pojawiał się segment z Seanem Patrickiem Flanerym jako 20-letnim Indym. W 1997 dostał też nagrodę Emmy za najlepsza muzyczna kompozycję w miniserii.

No i na koniec jeszcze o dodatkach

Seeking Truth: The Life of Leo Tolstoy (0:31:15). Urodzony w najwyższych kręgach rosyjskiego społeczeństwa, zmagał się z dziedzictwem swego arystokratycznego życia. Jego skonfliktowane dzienniki stały się podstawą do późniejszego pisania i stworzenia arcydzieł takich jak "Wojna i Pokój" czy "Anna Karenina". Późniejsza praca wyczerpała go emocjonalnie, ale odkrył nowe życie pod pragmatycznym sztandarem Chrześcijaństwa, i dożył swych dni w spokoju i umiarze. Dokument autorstwa Sharon Wood.Unquiet Voices: Russian Writers and the State (0:26:00). Na początku XIX stulecia, rosyjscy pisarze tworzący narodową literaturę, nie przystająca do moralnych i filozoficznych głębi i intensywności. Buntowali się przeciw konwencji, zmieniając to czego oczekuje się po powieściach i zmieniając tym samym światową literaturę, doświadczając przy okazji zmian politycznych. Byli to Aleksander Puszkin, Mikołaj Gogol, Iwan Turgenew, Lew Tołstoj, Fiodor Dostojewski, Anton Czechow, Maxim Gorsky czy Aleksander Sołżenicyn. Dokument autorstwa Sharon Wood.Aristotle: Creating Foundations (0:21:37). Żaden inny filozof nie rozważał na tyle tematów, ani nie miał tylu odkryć, co Arystoteles. W starożytnej Grecji, Arystoteles różnił się od swego mentora, Platona, nie tym, że nie miał odpowiedzi na pytania, ale raczej szukał zrozumienia życia, przez doświadczenie go tu i teraz. Jego analityczne nauki i zdobywanie wiedzy doprowadziły go do rozwoju logiki, a te prace kontynuuje się po dzień dzisiejszy, i to zarówno w salach sądowych, gdzie prawnicy analizują kodeksy, jak i przy tworzeniu oprogramowania. Dokument autorstwa Jeniffer Putrecelli.Ancient Questions: Philosophy and Our Search for Meaning (0:23:52). Od świtu czasu i ludzkości, ludzie na całym świecie zadają sobie pytania na temat tego, co widzą. Każdy człowiek jest urodzonym filozofem, a wielu z nich kształtowało i próbowało zrozumieć co znaczy być człowiekiem. Dokument Marka Page'a wyprodukowany przez Marka Page'a i Jennifer Petrucelli.Młody Indiana Jones dysk 7Journey of Radiance (1:35:41). W Benares, największe religie świata gromadzą się przy brzegu rzeki Ganges. Indy oczywiście się tam pojawia i zostają mu przedstawione najważniejsze religie świata przez bardzo imponującego przewodnika - Jiddu Krishnamurti. Młody chłopiec jest wybrany przez ruch teozoficzny i ogłoszony następnym mesjaszem. Ale nie wszyscy w to wierzą, a już na pewno nie Helen Seymour, która nie wierzy teozofom a już na pewno nie ich gościom - Annie Besant i Charlesowi Leadbeaterowi. Dochodzenie Helen daje jej lekcję na temat tolerancji, sceptycyzmu i uprzedzeń, podczas gdy Indy doświadcza spojrzeń na wiele różnych wiar.

Następnie rodzina Jonesów udaje się do Pekinu, gdzie Indy, Anna i panna Seymour zwiedzają Wielki Mur. Ale ich podróż zabiera ich dalej w głąb lądu, a Indy zapada na tajemnicza chorobę. Zdesperowana Anna chce mu pomóc. Biedna chińska rodzina sprawuje nad nimi opiekę, a Anna musi być dzielna wobec dziwnych zwyczajów i praktyk medycznych, które stosuje tu doktor Wen Chiu, zwłaszcza jak zależy jej na ozdrowieniu syna.Występują: Corey Carrier jako Indy, Margaret Tyzack jako Helen Seymour, Ruth De Sosa jako Anna Jones, oraz Lloyd Owen jako Henry Jones. Gościnnie wystąpili John Wood (Gry wojenne, Czekolada) jako Charles Leadbeater, Dorothy Tutin jako Annie Besant, Ping Wu ("Seinfeld", "24") jako Li Shung Sui, Nigel Fan jako Ah Pin, oraz Hemanth Rao jako Krishnamurti. Zdjęcia: Giles Nuttgens i Oliver Stapleton; Montaż: Louise Rubacky i Edgar Burcksen; Scenografia: Gavin Bocquet i Lucy Richardson; Kostiumy: Charlotte Holdich; Muzyka: Laurence Rosenthal; Producent wykonawczy: George Lucas; Producent: Rick McCallum; Scenariusz: Jonathan Hensleigh (Benares), Rosemary Anne Sisson (Pekin) oba na podstawie opowiadań George'a Lucasa. Reżyseria: Deepa Mehta (Benares), Gavin Millar (Pekin).

Oba oryginalne odcinki były wyświetlane jako "Benares, Styczeń 1910" i "Pekin, Marzec 1910". Początkowo miały być wyświetlane jako odcinek 9 i 11 pierwszego sezonu, ale skończyło się na 25 i 24 w drugim.Zdjęcia odbyły się w Shangaju i Pekinie w listopadzie (3-15) 1991 oraz w Benares od 23 lutego do 12 marca 1991.

Hemanth Rao został wybrany do roli Krishnamurti dzięki sile jaką prezentował w szkolnych przedstawieniach. Ale potem zajął się karierą inżynieryjnąJiddu Krishnamurti: The Reluctant Messiah (0:26:50). Został wyrwany z ubóstwa i choroby w Indiach i ogłoszony nowym mesjaszem, miał przynieść światu zbawienie. Chłopiec, który stał się symbolem nowego ruchu duchowego, przemawiający do znudzonych sporami socjalnymi, religijnymi dogmatami i materializmem. Ale już jako dorosły odrzucił swą pozycję, odkrywając własną ścieżkę. Przed tymi którzy za nim podążali Jiddu Krishnamurti różnił się wobec oczekiwań i nie zaoferował nikomu zbawienia. Zamiast tego wzywał do odrzucenia religijnej dogmy, zachęcał tych, którzy go słuchali do odkrywania własnych odpowiedzi. Dokument autorstwa Adama Sternberga i Lisy Clark.Annie Besant: An Unlikely Rebel (0:26:55). Annie Besant była silną kobietą ery autorytarnej. Przeszła drogę od żony wikarego, do przywódczyni religijnej. Żyła odważnie i z pasją. Zwracała uwagę na warunki pracy biednych, wypowiadała się na tematy tak radykalne jak prawa kobiet czy kontrola urodzin, indyjski nacjonalizm czy braterstwo ludzi. Starała się zakończyć cierpienie na świecie i znaleźć duchowe oświecenie. Dokument wyprodukował Adam Sternberg, a stworzyli go Adam Sternberg i Lisa Clark.Medicine in the Middle Kingdom (0:26:49). Jedna z najstarszych światowych cywilizacji, Chiny stworzyły kompleksową i wyszukaną kulturę, której częścią był też system medyczny, radykalnie różny od zachodniego. Dziś tradycyjna chińska medycyna jest praktykowana także poza granicami Chin. Jak do tego doszło? I czym jest chińska medycyna? I czy na prawdę działa? A jeśli tak to jak? Dokument autorstwa Sharon Wood.Eastern Spirituality: The Road to Enlightenment (0:29:06). Światowe wiary religijne można podzielić według dwóch podstawowych grup. zachodnia duchowość (Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam) oraz Wschodnia (Buddyzm i Hinduizm). I choć wszystkie te wiary, mają wiele wspólnego zwłaszcza w pytaniach, które zadają, różnią się w tradycji. Na zachodzie, śmierć jest końcem ludzkiego doświadczenia, podczas gdy na wschodzie tylko fragmentem cyklu. Na zachodzie szczęście osiąga się przez podążanie za żądzami, na wschodzie przez wyrzekanie się ich. Na zachodzie nie ma miejsca na dwuznaczności, podczas gdy droga oświecenia wschodu wymaga odrzucenia tego co pewne. Dokument autorstwa Adama Sternberga i Lisy Clark.

Młody Indiana Jones dysk 8Spring Break Adventure (1:35:59). Jest rok 1916, student szkoły średniej, Indiana Jones mieszka z ojcem w Princeton, w New Jersey i dorabia sobie przygotowując napoje. Zbliża się przerwa wiosenna, a Indy myśli tylko by zabrać swoja dziewczynę Nancy (córkę autora Cliffhangera - Edwarda Stratemayera) na przejażdżkę nowym Bugati. Zdobycie części do zagranicznego silnika wydaje się jednak niemożliwe, ale przysługa dla profesora pracującego w laboratoriach Thomasa Edisona podnosi nadzieje. Tyle, że plany Indiego zostają pokrzyżowane przez tajemnicze włamanie i kradzież elektrycznego motoru oraz pogłoski o niemieckich szpiegach. w rezultacie tę tajemnice może rozwikłać jedynie Indy i Nancy.Indy i jego ojciec jadą na południe odwiedzić rodzinę w Albuquerque. Wraz ze swoim kuzynem Frankiem, Indy udaje się do Columbus w Nowym Meksyku, by zobaczyć dziki owies, gdy miasteczko zostaje zaatakowane przez Pancho Villę i jego kompanów. Odgrywając bohatera, Indiana podąża za zwolennikami Villi na pusytnie i niebawem zostaje pojmany. Do 16-latka dobrego w walce szybko trafiają słowa Villi i przyłącza się do ich sprawy, walcząc poich stronie gdy generał Pershing ściga ich po pustyni. Indy spotyka się i zaprzyjaźnia z belgijskim emigrantem Remym. Doświadcza intensywności młodego George'a S. Pattona, a także odnajduje mordercę, który uciekł 8 lat temu prawu w Kairze podczas wcześniejszej przygody Indiego, a ta ścieżka zaprowadzi go do ogarniętej wojną Europy...Występują: Sean Patrick Flanery jako Indy, Lloyd Owen jako Henry Jones, oraz Ronny Coutteure jako Remy. Gościnnie występują Robyn Lively (Nastoletnia czarownica) jako Nancy Strattemeyer, Francesco Quinn (Platoon, "24") jako Jose, Mike Moroff ("Od zmierzchu do świtu") jako Pancho Villa, Mark L. Taylor (Arachnophobia) jako profesor Thompson, Clark Gregg jako Dickinson, oraz James Handy ("NYPD Blue") jako Frank Brady.Zdjęcia: David Tattersall; Montaż: Edgar Burcksen, Louise Rubacky, Paul Martin Smith, GBFE; Scenografia: Gavin Bocquet, Ricky Eyres, Barbara Kretschmer, Jeffrey Ginn; Kostiumy: Charlotte Holdich, Louise Page, Peggy Farrell; Muzyka: Laurence Rosenthal; Producent wykonawczy: George Lucas; Producent: Rick McCallum; Scenariusze na podstawie opowieści George'a Lucasa: Matthew Jacobs (Princeton), Jonathan Hales (Meksyk). Reżyseria: Joe Johnston (Princeton), Carl Schultz (Meksyk).Film składa się z epizodu z drugiego sezonu "Princeton, Luty 1916" oraz drugiej połówki pilota (Młody Indiana Jones i klątwa szakala). Princeton wyświetlono po raz pierwszy 20 marca 1993, a szakal 4 marca 1992.W oryginalnym pilocie segment z Meksykiem pojawił się zaraz po Egipcie 1908 (teraz połowie My First Adventrue) i rozwiązano tam zagadkę ukradzionej głowy szakala.

Aktor Mike Moroff, który gra Pancho Villę ma osobiste powiązanie z rolą, jego dziadek był jednym z jeźdźców Villi, a Moroff posiada kilka listów miłosnych napisanych przez Villę. Mój ojciec dorastał w Chilhuahua, w Meksyku, skąd pochodzi Villa, mówi Moroff, to był bohater mojego ojca.

Młody Indiana Jones dysk 9

9 płyta to dodatki do Spring Break Adventure.Thomas Edison: Lighting Up the World (0:26:52). I choć cały kraj był już pełen podziwu wobec Thomasa Edisona za jego zdumiewające odkrycie fonografu, ale to był dopiero jeden z wielu przełomowych patentów. To jego wspaniała ambicja doprowadziła do oświetlenia nowoczesnego życia nie za pomocą lampy gazowej a elektryczności. Ale droga do odkrycia żarówki była pełna kontrowersji i konfrontacji, i choć Edison wygrał bitwę o żarówkę, to właśnie ten konflikt był jego największym wyzwaniem. Dokument autorstwa Douga Hamiltona.Invention and Innovation: What's Behind a Good Idea? (0:22:55). Amerykański urząd patentowy jest nieustannie zasypywany tysiącami całkowicie zadziwiających pomysłów które miały ułatwić życie, lecz miast kierować się zdrowym rozsądkiem ich twórcy kładą nacisk na dobre intencje. Nauszniki dla psów? Szkło protekcyjne dla kurczaków? Jak odróżnić na prawdę dobre pomysły od reszty? Co sprawia, że wynalazek staje się innowacją? Dokument będzie śledził ścieżki życia nowoczesnego wynalazcy, Deana Kamena, który stworzył Segway, przenośną maszynę do dializy oraz iBota. Dokument autorstwa Douga Hamiltona.The Mystery of Edward Stratemeyer (0:26:15). Postaci, które stworzył Edward Stratemeyer, są jednymi z najbardziej ujmujących i trwałych fikcyjnych bohaterów wszechczasów, choć tylko nieliczni znają imię ich autora. Jego płodne i osiągające sukces pisanie spowodowało, że edytorzy nalegali by ukrył się za pseudonimami, aby nie było wiadomo ile z tych wszystkich tomów napisał jeden człowiek. Poruszał wyobraźnie dzieci, dostarczając niesamowite przygody i podniecenie, stworzył Toma Swifta, Nancy Drew Hardych. Stratemeyer jest ojcem wielu postaci, które wciąż fascynują młodych czytelników w kolejnym tysiącleciu. Autorem dokumentu jest Todd Wagner.Wanted: Dead or Alive -- Pancho Villa and the American Invasion of Mexico (0:28:09). Ponad 100 ballad wysławia jego imię powtarzając mit: wyjętego spod prawa, bandyty, kochanka, nowego Robin Hooda. Jego wizerunek został dodatkowo doskonale ukazany przez Hollywood, więc amerykanie wierzą, że Francisco Villa był bohaterem. Ale 9 marca 1916 amerykańskie wojska zebrane przy południowej granicy były gotowe do inwazji na Meksyk. tysiące żołnierzy miały polować na jednego człowieka - Villę, idealistę, rewolucjonistę, który przeobraził się w wroga po szokującym najeździe na terytorium USA. Dokument autorstwa Marka Page'a.General John J. Pershing and His American Army (0:28:26). Kiedy w 1914 wybuchła Wielka Wojna, amerykanie byli pewni, że za oceanem rozszalał się europejski konflikt. Ale kiedy niemieckie łodzie podwodne zaczęły atakować amerykańskie cele cywilne, rząd USA nie mógł pozostać neutralny, musiał wkroczyć do akcji. Dowództwo przekazano generałowi Johnowi J.Pershingowi, weteranowi polowania na Pancho Villę. Alianci chcieli by amerykanie dołączyli do ich sił, uzupełniając ich straty. Ale Persing odmówił. Zamiast wzmocnić siły Brytyjczyków czy Francuzów, Pershing wolał stworzyć amerykańskie siły. To właśnie stało się podstawą powstających i kształtujących się sił zbrojnych amerykanów. Dokument autorstwa Jennifer Petrucelli.George S. Patton: American Achilles (0:29:35). Długo czekał na starcie, twierdząc, że jest przeznaczony dla wojny. Polując na Pancho Villę, Patton zaznał sławy, dzięki zabiciu kilku poruczników Villi i przywiezieniu ich ciał do obozu amerykańskiego w swoim jeepie. To był tylko początek sławy, której pożądał, a ona została mu prawie ukradziona przez rany zadane w czasie I Wojny Światowej, które spowodowały, że nie mógł walczyć. Powrócił dopiero w czasie II Wojny Światowej jako dziki i zaciekły przywódca, pierwszy amerykański generał walczący przeciw nazistą. Jego zdumiewające taktyki w basenie morza Śródziemnego dowodziły jego geniuszu w dowodzeniu czołgami, a to zmieniło sytuację w ogarniętej wojną Europie. Ale wojowniczość Pattona była deprecjonowana przez jego zamiłowanie do przemocy, której doświadczali także jego właśni ludzie. Dokument autorstwa Marka Page'a.

Młody Indiana Jones dysk 10

Love's Sweet Song (1:32:54). Zagubiony po walkach u boku Pancho Villi, Indy przemierza ocean, gdzie Wielka Wojna właśnie szaleje po Europie, mając nadzieję, że tam znajdzie swój cel. Wraz z belgijskim nacjonalistą i przyjacielem Remym Baudoinem Indiana zamierza dołączyć do armii Belgii. Pierwszym przystankiem jest dla nich jednak Irlandia, gdzie muszą zaoszczędzić trochę pieniędzy by wyruszyć w dalszą drogę, dlatego chwytają się różnych prac. Indy pracuje jako barman w pubie do którego uczęszcza pisarz sztuk teatralnych Sean O'Casey, który chce umacniać duch tożsamości Irlandczyków nową sztuką, ale stara gwardia którą ucieleśnia W.B. Yates ma inne zdanie. Tożsamość jest jednak bardzo ważna w tej opowieści, Indy będzie musiał udawać bogatego Amerykanina by przypodobać się Irlandce imieniem Maggie, podczas gdy jej brat Sean Lemass bacznie na niego spogląda. Ale tożsamość Irlandii powoduje krwawą Wielkanocną Rebelię, która wybucha nim Indy może wyjechać do Londynu.Po przeżyciach w pełnej przemocy i chaosu Irlandii, Indy i Remy przybywają do Londynu by się zaciągnąć do armii. Wiedząc, że jego życie niebawem przemieni się w śmiertelny pojedynek, Indy niezdarnie szuka komfortu w towarzystwie kobiet, w tym przedziwne spotkanie zaaranżowane przez Sylvi Pankhust. Ale daje się za to oczarować pięknej dziewczynie, Vicky Prentiss, która sprawdza bilety w autobusie. Razem spędzają romantyczny czas w idyllicznej prowincji angielskiej. Indy wraz z Vicky odwiedzają też jego starą nauczycielkę, Helen Seymour która zaprasza ich na bankiet na którym jest obecny Winston Churchill.Wystąpili: Sean Patrick Flanery jako Indy, Ronny Coutteure jako Remy orazd Margaret Tyzack jako Helen Seymour. Gościnnie wystąpili: Elizabeth Hurley (Austin Powers) jako Vicki Prentiss, John Lynch jako Sean O'Casey, Shane Connaughton (Moja lewa stopa) jako W.B. Yeats, Darragh Kelly jako Sean Lemass, Susannah Doyle jako Maggie Lemass; Nell Murphy jako Nuala, Vanessa Redgrave (Howard's End, Julia) jako Lady Prentiss oraz Kika Markham jako Sylvia Pankhurst.Zdjęcia: David Tattersall; Montaż: Edgar Burcksen i Louise Rubacky; Scenografia: Gavin Bocquet; Kostiumy: Charlotte Holdich; Muzyka Laurence Rosenthal oraz Joel McNeely; Producent wykonawczy: George Lucas; Producent: Rick McCallum; Scenariusz: Jonathan Hales (Irlandia) oraz Rosemary Anne Sisson (Londyn); Reżyseria: Gillies MacKinnon (Irlandia) i Carl Schultz (Londyn).W oryginale były to epizody "Irlandia, Kwiecień 1916" oraz "Londyn, maj 1916". Odcinek irlandzki był częścią drugiego sezonu i był kręcony we wrześniu 1992, a ten w Londynie był pierwszym prawdziwym odcinkiem (po pilocie) w pierwszym sezonie, a nakręcono go w czerwcu 1991.Pełnia podczas przechadzki Indyego i Vicky po parku ma oddawać 17 maja 1916.

Segment irlandzki zawiera obrazy które oddają zniszczenia Wielkanocnej Rebelii, jedne z pierwszych efektów jakie stworzono.W jedynej chwili mamy scenę pojedynku na języki. Wiemy, że Indy i Vicky mówią po francusku, niemiecku, włosku, węgiersku, szwedzku, grecku (tak starożytnym jak i nowożytnym) i arabsku. Ale Indy nie na walijskiego.

Młody Indiana Jones dysk 11

I oto kolejny dysk dodatków tym razem do filmu "Love's Sweet song".1916 Easter Rising: The Poets' Rebellion (0:25:54). Wielkanoc 1916. W południe w Dublinie eksploduje broń, zbieranina Irlandzkich rebeliantów wypowiada wojnę najpotężniejszemu imperium. Rozpoczyna się to porwaniem na poczcie. I pomimo walecznego ducha niepodległości, niezorganizowana rebelia, nie zdołała zdobyć serca ludzi, którzy postrzegali ją jako beznadziejny i nieludzki akt żałosnej przemocy. Ale po rozprawieniu się z powstaniem, brytyjska odpowiedź po pojmaniu buntowników scementowała ich rolę jako męczenników i zinstytucjonizowała używanie przemocy dla politycznych zmian w Irlandii, które trwały przez stulecie. Dokument autorstwa Karena O'Riordan.The Passions of William Butler Yeats (0:27:43). Aż do XX wieku, irlandzka literatura praktycznie nie istniała w wyobrażeniu świata. Każdy szukał raczej w Anglii wielkiej literatury. Jeden człowiek to zmienił: William Butler Yeats, który odnowił irlandzką literaturę. Jego wiersze, sztuki bazujące na celtyckiej mitologii odrodziły irlandzki głos. Dokument Davida O'Della.Sean O'Casey vs. Ireland (0:25:18). Kiedy Irlandia walczyła o niepodległość, pisarz Sean O'Casey widział jak bieda popycha ludzi ku sprawą narodu i flagi. O'Casey jeżył się słysząc pompatyczne wypowiedzi hipokrytów, którzy nawoływali do nacjonalizmu. Zastanawiał się co jest świętsze w Irlandii, słowa księży czy słowa patriotów. On powątpiewał istotność tych fundamentów, ukazując postaci które reprezentowały te idee w swoich sztukach jako zniewolone przez rodaków. Dokument autorstwa Karena O'Riordan.Ireland: The Power of the Poets (0:26:53). Poezja była potężna w Irlandii. Kraj targany przemocą, ubóstwem i głodem stworzył jedne z najwspanialszych wierszy. Ale od najstarszych czasów Irlandzcy poeci mieli wielką władzę, szlachetni bardowie towarzyszyli wodzom aż do ery nowożytnej, gdzie stali się komentatorami, swoim słowem wspomagając przemiany społeczne w kraju. dokument autorstwa Betsey Bayha koncentruje się na irlandzkich twórcach: Eavan Boland, Paul Muldoon i Seamus Heaney.Winston Churchill: The Lion's Roar (0:33:47). Błyskotliwy, arogancki i energiczny. Winston Churcill przeprowadził swój ukochany naród przez zło II Wojny Światowej, kiedy to Brytania była mocno zagrożona. Ale na początku lat 30. wydawał się już politykiem kończącym swą karierę, który najlepsze lata miał już za sobą, ale to on dostrzegł zagrożenie ze strony Hitlera. Kiedy się ono ziściło, Churchill został premierem, a całe jego życie dobrze przygotowało go do tej roli. Dokument autorstwa Sharon Wood.Demanding the Vote: The Pankhursts and British Suffrage (0:27:07). W 1913 roku brytyjski rząd został zaatakowany przez własnych ludzi, którzy podpalali budynki i niszczyli witryny sklepowe tudzież atakowali domy przywódcą rządowych. Rewolucjonistkami były sflustrowane brytyjskie kobiety, złe na to, że ich rząd nie chciał traktować ich poważnie. Ich celem było równouprawnienie, prawo do głosowania. Ale w wiktoriańskiej Anglii to żądanie zdawało się być zbyt daleko idące by uznać je za sensowne. Prasa nazwała je "sufrażystkami" a przewodziła nimi Emmeline Pankhurst oraz jej córki Christabel i Sylvia. Ale choć odniosły sukces, musiały zapłacić za niego dużą osobistą cenę. Dokument wyprodukował Adam Sternberg, a napisali Lisa Clark i Adam Sternberg.Fighting for the Vote: Women's Suffrage in America (0:31:29). I choć gdy rodziły się Stany Zjednoczone, Deklaracja Niepodległości gwarantowała prawa podstawowe, to jednak cele i intencje przyświecające jej twórcą, prawo wyborcze gwarantowały tylko białym, płacącym podatki mężczyznom. Większość społeczeństwa była pozbawiona prawa głosu, nie mogąc uczestniczyć w tym, co się działo z ich ojczyzną. Zmagania amerykańskich kobiet o prawo dogłosu były rewolucją socjalną, która zmieniła rolę mężczyzn i kobiet, zgodnie z zasadami które przyświecały ojcom założycielom: równość i wolność dla wszystkich. Ale obecnie niewielu amerykanów zdaje sobie z tegosprawę. Dokument autorstwa Adama Sternberga i Lisy Clark.Młody Indiana Jones dysk 12

Dwunasty dysk w pierwszej odsłonie zebranych przygód Młodego Indiany Jonesa zawiera dokumenty, ale także i interaktywne gry, które mają uzupełniać całość. A oto co można tam zobaczyć.Historical Lecture: The Promise of Progress (0:41:27). To 40 minutowy wykład profesora H.W. Brandsa, pracującego na wydziale historii Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Na poprzednich dyskach można znaleźć wiele dokumentów, koncentrujących się na różnych tematach, ten natomiast stara się zebrać wiele z nich w głębszy kontekst i perspektywę.XX wiek rozpoczął się od przyśpieszenia zmian zarówno w technologii, jak i społeczeństwach, świat stawał się coraz lepiej połączony, a reformy społeczne zmieniły istniejące dotychczas status quo. Przyszłość kształtowała się jasno dla tych, którzy wierzyli w to, że problemy mogą być rozwiązane współdziałaniem inteligencji i celowości. To prowadziło do rozwojowych inicjatyw w polityce, fizyce, wynalazkach, psychoanalizie czy sztuce. Choć dla młodego narodu, jakim są Stany Zjednoczone, rozwój ma dwie strony, wiele innowacji i pomysłów rozwijało życie, ale też sam imperializm otworzył w Ameryce mroczny okres. Dokument wyprodukował David Schneider, napisał H.W. Brands.Interactive Timeline (dodatek DVD-ROM). Dzięki temu będzie można oglądać historię wczesnego XX wieku w różny sposób. Przeglądając strony w dzienniku Indy'ego widzimy zdjęcia, notatki, szkice powstałe podczas jego przygód. Chronologia i mapa ukazują także najważniejsze wydarzenia historyczne, na świecie, a także mają zaindeksowane fragmenty dokumentów z wszystkich trzech woluminów serialu.

Revolution Interactive Game (dodatek DVD-ROM). Ta edukacyjna gierka bazuje na Spring Break Adventure, gdzie Indy wraz ze swoim kuzynem Frankiem udają się na południe USA wzdłuż granicy z Meksykiem. Uczy i bawi, dzięki różnym zagadka i puzzlą, które może pomóc rozwiązać wiedza historycznych faktów.Minimalne wymagania dla dodatków DVD-ROM to Windows 2000 z Pentium 4, 1 GB Ram, 150 MB na dysku, karta graficzna 64 MB i 16 bitowa karta muzyczna oraz oczywiście DVD-ROM. Mac wymaga tylko OS X w wersji 10.3.9, procesora G4, 1 GB RAM i 150 MB na dysku.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Młody Indy na DVD

2007-10-25 20:13:00

I ostatecznie w dniu dzisiejszym w USA pojawiła się na DVD pierwsza część przygód Kronik Młodego Indiany Jonesa. Niestety nie wiadomo kiedy pojawia się w Polsce, obecnie prawa do tego tytułu ma Imperial Cinepix.KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Dzieje się w Starwarsówku

2007-10-25 20:12:00 Stopklatka, Onet, Filmweb, inne

Stephen Fry i Carrie Fisher w parodii "Dumy i uprzedzenia"

Brytyjczycy zamierzają raz jeszcze nakręcić "Dumę i uprzedzenie" Jane Austin. Po wersjach kostiumowych, współczesnych czy bollywoodzkich przyszła pora na parodię jednej z najbardziej znanych pozycji brytyjskiej literatury.

Role główne Lizzie Bennett i Pana Darcy'ego nie zostały jeszcze obsadzone. Wiadomo już, że ojca Lizzie zagra Stephen Fry ("Czarna Żmija") a jego żoną będzie Carrie Fisher ("Gwiezdne wojny"). Jako George'a Wickham zobaczymy komika Russella Branda. Rolę Lydii Bennett, zakochanej Wickhamie powierzono debiutującej na dużym ekranie piosenkarce Lily Allen.

Całość wyreżyseruje Tristram Shapeero ("Absolutnie Fantastyczne") według scenariusza Roberta Farrara ("Sypialnie i przedsionki"). Produkcja filmu ruszy wiosną 2008. Budżet wynosi 2,5 miliona funtów.


Horror według opowiadania Gogola

Dwie legendy horroru - Robert Englund i Christopher Lee, postanowiły połączyć siły przy realizacji horroru opartego na opowiadaniu Mikołaja Gogola. Było ono już podstawą scenariusza do radzieckiego "Wij" z 1967 roku, w którym trzech młodych kleryków zostało zmuszonych do zmierzenia się z siłami ciemności.

Będzie to pierwsze jak dotąd spotkanie Englunda i Lee na dużym ekranie.


Natalie Portman między Tobeyem Maguire i Jakiem Gyllenhaalem

Natalie Portman wystąpi u boku Tobeya Maguire i Jake'a Gyllenhaala w nowym filmie Jima Sheridana "Brothers".

Projekt będzie remakiem dramatu "Bracia" duńskiej reżyserki Susanne Bier z 2004 roku. Maguire wcieli się w postać żołnierza, który wyrusza do Afganistanu. W tym czasie jego młodszy brat - w tej roli Gyllenhaal - opiekuje się jego żoną (Portman) i dzieckiem.

W oryginalnym filmie w roli żony żołnierza można było zobaczyć Connie Nielsen.

Sheridan reżyserować będzie według scenariusza Davida Benioffa. W roli producentów pojawią się Ryan Kavanaugh, Michael De Luca i Joni Sighvatsson. Zdjęcia rozpoczną się na początku listopada.

Portman ostatnio wystąpiła w filmie fantasy "Pana Magorium's cudowne Emporium"


Samuel L Jackson w "Małej Brytanii"

Samuel L Jackson postanowił zlekceważyć zalecenia agenta i wystąpić gościnnie w brytyjskim serialu komediowym "Mała Brytania".

Gwiazdor nie może występować w amerykańskich serialach telewizyjnych, aby nie zepsuć swojej wysokiej pozycji w Hollywood, co oznacza, że nie będzie mógł przyjąć roli w nowej amerykańskiej wersji kultowego serialu.

Zafascynowany serialem aktor zamierza obejść zakazy i pojawić się gościnnie w brytyjskim oryginale.

- Uwielbiam "Małą Brytanię". Moi agenci nie pozwalają mi występować w amerykańskiej telewizji, więc chętnie zagram w wersji brytyjskiej - mówi przekorny gwiazdor.


Amertykańscy operatorzy nagradzają twórcę efektów specjalnych do "Gwiezdnych Wojen"

Richard Edlund znany twórca efektów specjalnych, który brał udział w tworzeniu efektów specjalnych do wszystkich filmów oryginalnej trylogii "Gwiezdnych Wojen", a za pierwszy z nich uhonorowany został Oscarem, otrzyma nagrodę specjalną od członków amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów.

Amerykańscy operatorzy uhonorują Edlunda za jego wkład w rozwój sztuki filmowej. Nagroda przyznana mu zostanie w czasie dorocznej gali rozdania nagród amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, która odbędzie się 26 stycznia przyszłego roku.

Edlund jest także twórcą efektów specjalnych do filmów takich jak "Poszukiwacze zaginionej Arki", za który także otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Duch", "Szklana pułapka" i "Obcy 3".


Caviezel i Karvan popełniają zbrodnie przeciwko naturze

James Caviezel, nam wciąż najlepiej kojarzony z głównej roli w "Pasji" Mela Gibsona oraz popularna australijska aktorka, Claudia Karvan ("Zemsta Sithów", "Akwamaryna"), zagrają główne role w nowej wersji australijskiego klasyka, horroru Colina Egglestona z 1978 roku pt. "Long Weekend".

Za kamerą w czasie realizacji remake'u stanie Jamie Blanks, twórca "Ulic strachu" "Walentynek".

Główni bohaterowie oryginalnego "Long Weekend" to małżonkowie Peter i Marcia, którzy wybierają się pod namiot w odległe rejony Australii. Chcą podreperować swój związek i ponownie do siebie zbliżyć. Po drodze przez swoje gapiostwo Peter śmiertelnie potrąca kangura, a w czasie dalszej drogi, zarówno on jak i jego żona, popełniają coraz więcej zbrodni przeciw naturze. Wkrótce dochodzi do serii bardzo dziwnych wydarzeń - Marcia zaczyna słyszeć dziwne odgłosy podobne do płaczu i zawodzenia, a co gorsze wszystkie napotkane zwierzęta wydają się być do nich bardzo wrogo nastawione....

Autorem oryginalnego scenariusza jest Everett De Roche, który napisze także scenariusz remake'u.


Ogłoszono nominacje do 'australijskich Oskarów'

Sezon nagród rozpoczyna się na dobre. Wczoraj ogłoszono nominacje do Brytyjskich Niezależnych Nagród Filmowych, dziś zaś Australijski Instytut Filmowy ogłosił w Sydney nominacje do dorocznych nagród filmowych i telewizyjnych. Nagrody AFI należą do najważniejszych w Australii i często nazywane są 'australijskimi Oskarami'.

W kategoriach filmowych najwięcej nominacji otrzymały "Romulus, My Father" (15 plus jedna nominacja do nagrody specjalnej) oparty na bestsellerowych wspomnieniach Raimonda Gaity o jego ojcu. 12 nominacji (i dalsze 2 do nagród specjalnych) otrzymała opowieść o piosenkarce z nocnego klubu "The Home Song Stories". Aż 11 nominacji otrzymał "Clubland", a 9 "Noise".

Dwudniowa uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się 5 i 6 grudnia.

Nas jednak interesuje ta kategoria:
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Frankie J. Holden w "Clubland"
Richard Wilson w "Clubland"
Marton Csokas w "Romulus, My Father"
Russell Dykstra w "Romulus, My Father"

Csokas to Poggle Mniejszy z AOTC.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Ratatuj

2007-10-21 17:53:00

Na nasze ekrany wszedł w piątek pixarowski film "Ratatuj" w którym w wersji oryginalnej jednego z głosów użyczył John Ratzenberger, czyli major Derlin z TESB.

Młody szczur o imieniu Remy pragnie zostać szefem kuchni w Paryżu, stolicy dobrego smaku i jedzenia. Jego pasją jest gotowanie. Niestety nie jest to łatwe zadanie – przede wszystkim dlatego, że nikt nie przepada za widokiem szczurów w kuchni. Kiedy Remy przenosi się do piwnicy jednej z najsłynniejszych restauracji, kulinarny świat Paryża wywraca się do góry nogami.

Więcej o filmie
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Indiana Jones 4 - cały ten stuff

2007-10-20 10:31:49 StarWars.com

Dziś chcielibyśmy pokazać Wam, że produkcja nowego Indiany Jones'a jest bardzo powiązana z Gwiezdnymi Wojnami, znacznie bardziej niż tylko osobami George'a Lucasa, Harrisona Forda, czy Johna Williamsa. Film produkowany jest przez Lucasfilm, więc jego promocja przechodzi w bardzo podobny do SW sposób. Nie oznacza to tylko tego, że wiadomości o nowym filmie znajdują się na oficjalnej stronie Gwiezdnych Wojen, ale też kontynuowana jest współpraca Lucasfilmu z wydawnictwami: Del Rey, Dark Horse, Sholastic, DK.

W ten oto sposób adaptacją książkową filmu zajmie się wydawnictwo Del Rey, które wybrało już autora bestsellerów z New York Timesa - Jamesa Rollinsa. Z kolei wersję młodzieżową napisze znany nam James Luceno, m.in. autor książki "Narodziny Dartha Vadera". Prócz młodzieżowej książki o kryształowej czaszce, Scholastic ma w planach wydać też serię młodzieżową „How to be Indy”. Indianą zajmie się też DK wydając „Ultimate Indiana Jones” także autorstwa Jamesa Luceno, zaś Laurent Bouzereau i J.W. Rinzler pracują obecnie na „Complete Making of Indiana Jones”, w której będzie przedstawiona historia powstawania czterech filmów. Komiksową adaptację "Królestwa kryształowej czaszki" napisze znany nam dobrze z komiksowej serii "Knights of the Old Republic" John Jackson Miller, rysunkami zajmie się Luke Ross.

Również kolekcjonerzy powinni być ukontentowani, ponieważ figurkami Indiany Jonesa zajmie się Hasbro. Pojawią się też zestawy Lego - najpierw nawiązujące do starych filmów, a wiosną przyszłego roku te do nowego filmu. A skoro tak, i skoro mieliśmy już dwie części Lego Star Wars, to przyjdzie też czas na LEGO Indiana Jones: The Videogame. Jeżeli podobały Wam się przygody bohaterów naszej ulubionej Sagi w wersji 'klockowej' na pewno przypadnie Wam do gustu i ta produkcja tworzona przez LucasArts przy współpracy ekipy z Traveller's Tales Games, która pracowała wcześniej nad LEGO SW. Producenci gry zapowiadają wstępną datę jej premiery na lato 2008. Wiadomo, że będzie dostępna na konsole, nie wiadomo jednak nic na temat wersji na PC. Czyżby kolejny po Force Unleashed powód do zakupu Xboxa czy PS3? Akcja LEGO IJ będzie toczyć się podczas trzech znanych nam filmów. Jak twierdzi Jim Ward z LucasArts gra ma być przeznaczona zarówno dla dorosłych, którzy znajdą w niej nieco humoru znanego im z filmowych przygód słynnego archeologa, jak i dla dzieci, które będą mogły napawać się wspaniałą przygodą, która być może wprowadzi ich w świat Indy'ego. Więcej informacji o grze znajduje się tutaj.
KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Star Wars na DVD znów w sklepach

2007-10-16 00:39:24 Imperial CinePix


W dniu dzisiejszym dystrybutor Imperial CinePix wprowadził na rynek nowe wydania "Gwiezdnych Wojen" na DVD. Wszyscy czytelnicy zastanawiają się pewnie czym te wydania będą różniły się od tych poprzednio wydanych? Otóż jak się okazuje będą one pozbawione dodatków - wszystkie filmy to wydania jednopłytowe. Z kolei te pojedyncze płyty nie będą się niczym różniły od tych wydanych wcześniej: trzech prequeli, oraz starej trylogii z grudnia 2005 roku (nie będzie to ekskluzywne wydanie z 2006 roku wraz z oryginalną wersją kinową).

Szczegółowe opisy płyt znajdują się na stronie internetowej dystrybutora. Warto zauważyć, że w znanym sklepie internetowym Merlin.pl filmy te będą dostępne 22 października.

Być może - dla odmiany - tym razem wszystkie filmy będą pasować do siebie okładkami.
KOMENTARZE (14)

Świat Filmu

Indiana Jones IV - czekając na teaser

2007-10-14 12:27:35 IndianaJones.com

Czekamy jeszcze do 22 listopada. To wtedy ma ukazać się pierwszy teaser czwartej części przygód najsłynniejszego archeologa. A w tak zwanym międzyczasie ogłoszono tytuł filmu: "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull", czyli "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki".

Niestety produkcję filmu nawiedzają ostatnio częste nieszczęścia. Kilka tygodni temu w Los Angeles skradziono zdjęcia i komputery, na których znajdowało się wiele materiałów z filmu. Na szczęście złoczyńca został szybko schwytany przy próbie sprzedania tych materiałów internetowej stronie plotkarskiej, która natychmiast poinformowała policję. W podzięce za obywatelską postawę Steven Spielberg zorganizował konferencję prasową, w której potwierdził wcześniejsze przypuszczenia, że głównymi przeciwnikami Indiany będą Rosjanie, których zagrali prawdziwi rosyjscy aktorzy. Dodał też, że George Lucas nie był drugim reżyserem filmu, ale będzie razem ze Spielbergiem decydował o montażu.

Drugim nieszczęśliwym wydarzeniem był fakt, iż jeden ze statystów postanowił złamać zasady swojego kontraktu i wyjawił fragment fabuły, tylko ten znał, ponieważ aktorom grającym nieznaczne role daje się tylko konkretne fragmenty scenariusza. Było to również nieszczęście dla niego, ponieważ tym samym złamał sobie karierę.

Z kolei jeśli chodzi o obsadę, "Indiana Jones 4" jest najszczęśliwszym z filmów - potwierdzono, że muzykę do filmu napisze sam mistrz John Williams, tak naprawdę - piszę ją właśnie teraz, w październiku. We wcześniejszych wywiadach nie mógł jeszcze powiedzieć ile znanych motywów muzycznych będzie nam dane usłyszeć w nowym filmie.

Na najbardziej oczekiwany w Ameryce film, według sondażu tamtejszej sieci multipleksów, przyjdzie nam czekać do 22 maja 2008.
KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Gwiezdny Pył już w kinach

2007-10-12 20:28:00

Dziś na nasze ekrany wszedł film „Gwiezdny pył” na podstawie książki Neila Gaimana. Jednym ze scenografów w filmie jest Gavin Bocquet

Akcja "Gwiezdnego pyłu" rozpoczyna się w wiosce Mur, gdzie życie toczy się od lat w ten sam jednostajny sposób. Mur graniczy z Krainą Czarów, do której wieśniacy dostać mogą się przez otwór w murze podczas odbywającego się raz na 9 lat Jarmarku. Pewnej nocy młody Tristran Thorn obiecuje swej narzeczonej gwiazdkę z nieba. Jednak, by ją zdobyć musi udać się do Krainy Czarów, tajemniczej krainy elfów, wróżek i goblinów, z której nikt jeszcze nie powrócił.

Więcej o filmie tutaj.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Różnie o Indym

2007-10-11 17:37:00 Stopklatka, Onet, Filmweb, inne

Kara za gadulstwo o "Indianie Jones"

Steven Spielberg chce wyciąć z filmu "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" wszystkie sceny z udziałem młodego aktora Tylera Nelsona, który zdradził w jednym z wywiadów fabułę filmu. 24-letni Nelson był tak podekscytowany swoim występem u boku Harrisona Forda i Cate Blanchett, że opowiedział całą fabułę i opisał kluczowe sceny filmu w wywiadzie dla gazety "The Edmond Sun" z Oklahomy. Rozwścieczony niedyskrecją aktora reżyser nie wyklucza podobno wycięcia z filmu wszystkich scen z udziałem Nelsona. - Kto wie, czy ten młody człowiek jeszcze kiedykolwiek dostanie szansę, aby pracować w tym mieście? - mówi rzecznik Spielberga.

Kradzież na planie "Indiany Jonesa"

Na planie filmu "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" doszło do kradzieży. Nieznani sprawcy weszli w nielegalne posiadanie komputerów, zdjęć i innych produkcyjnych materiałów pochodzących z realizacji tego filmu.

Przedstawiciele Stevena Spielberga potwierdzają tę informację, ale nie chcą zdradzić gdzie i dokładnie kiedy doszło do kradzieży. Ta dyskrecja ma podobno pomóc w trwającym śledztwie.

To kolejne naruszenie tajemnic jakie skrywają przed widzami twórcy czwartej części "Indiany Jonesa". Niedawno jeden ze statystów zdradził w sporych szczegółach fabułę powstającego filmu, za co Spielberg chce go usunąć z obsady.


Spielberg mówi o "Indianie" i oczekiwania

Steven Spielberg spotkał się z reporterami portali internetowych zajmujących się filmem. Było to spotkanie niejako w podzięce za odmowę przyjęcia przez te portale skradzionych z z planu "Indiany Jonesa" materiałów.

W trakcie konferencji Spielberg potwierdził, że głównymi złymi bohaterami są Rosjanie, który zagrali prawdziwi rosyjscy aktorzy. George Lucas nie był drugim reżyserem "Indiany", lecz będzie razem ze Spielbergiem decydował o montażu. Reżyser przyznał również, że tytuł "Kingdom of the Crystal Skull" został wymyślony już rok temu.

Spielberg powiedział także kilka zdań na temat drugiej części "Transformers". Scenariusz jest już podobno gotowy, a Spielberg i Shia LaBeouf z całą pewnością powiązani są z projektem.

Warto dodać jeszcze jedną rzecz:

Wśród odwiedzających amerykańskie multipleksy osób przeprowadzono sondaż na temat najbardziej oczekiwanych filmów, jakie pojawią się w kinach w przeciągu następnych 12 miesięcy. Okazuje się, co nie jest żadną niespodzianką, iż Amerykanie przede wszystkim chcą zobaczyć Harrisona Forda jako podstarzałego "Indianę Jonesa".

Respondentom przedstawiono listę przyszłorocznych premier, z których mieli wybrać pięć najbardziej ich interesujących i ustawić je w kolejności od jednego do pięciu. W badaniu wzięło udział 2000 osób.

Poniżej przedstawiamy listę 20 najbardziej wyczekiwanych filmów:

1. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
2. The Dark Knight
3. Skarb narodów 2
4. American Gangster
5. Opowieści z Narnii: Książę Kaspian
6. Iron Man
7. Jestem legendą
8. Get Smart
9. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
10. Charlie Wilson's War
11. Hancock
12. Beowulf
13. Złoty kompas
14. Mamma Mia!
15. The Incredible Hulk
16. Speed Racer
17. Step Brothers
18. Film o pszczołach
19. Pana Magorium cudowne emporium
20. Starship Dave

KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Star Wars DVD za 29,90 w Media Markt

2007-10-10 17:52:09 ICO

Redaktorzy zaprzyjaźnionego serwisu Imperial City Online odkryli ważną promocję sklepu Media Markt. Z okazji urodzin tego sklepu, obok tanich lodówek i telewizorów, można kupić też nasze ulubione filmy: i tak każdą z sześciu części Sagi od piątku (aż do wyczerpania zapasów) można będzie nabywać w sklepach MM po rewelacyjnej cenie 29,90 za sztukę. Ponadto w sprzedaży znajdzie się znany już wcześniej pakiet zawierający części IV-VI w cenie 89,90.

KOMENTARZE (30)

Świat Filmu

Star Wars 3D - nie w 2009

2007-10-01 15:09:23 TheForce.Net

W serwisie internetowym FilmJerk.com znajduje się lista premier filmowych, na której ostatnio znaleziono zapisane na rok 2009 Gwiezdne Wojny 3-D - cała saga została zapisana na wiosnę 2009. Uważni redaktorzy Theforce.net skontaktowali się od razu z Lucasfilm i otrzymali taką oto oficjalną odpowiedź:
W chwili obecnej Lucasfilm nie ma żadnych określonych planów w sprawie wydania Gwiezdnej Sagi w wersji 3-D. Choć sam projekt intryguje nas, to Lucasfilm obecnie jest zajęty produkcją nowego serialu animowanego The Clone Wars, czwartą częścią Indiany Jonesa oraz innymi projektami rozrywkowymi.
Wygląda na to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ujrzymy w przyszłym roku Gwiezdnych Wojen 3D. Nie obejrzymy tak szybko myśliwca TIE wylatującego prosto z ekranu, jednak prędzej czy później to nastąpi. Faktem pozostaje, że zapowiadane na przyszły rok strajki w Hollywood mogą przyspieszyć właścicieli kin do wprowadzenia nowej technologii wyświetlania filmów w trójwymiarze.
KOMENTARZE (12)
Loading..