TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Filmowy zawrót głowy

2007-02-27 23:06:00 Stopklatka, Onet, Filmweb, inne

Sofia Copolla reżyseruje operę?

Sofia Coppola zadebiutuje w Montpellier we Francji jako reżyser operowy.

Dyrekcja tamtejszej opery poinformowała, że w sezonie 2009-2010 wystawi pod jej kierunkiem "Manon Lescaut" Giacomo Pucciniego. O tej nowej inscenizacji "Manon Lescaut" wiadomo na razie tylko tyle, że wystąpi w niej Francuz Roberto Alagna, uważany obecnie za jednego z największych tenorów świata.

Fragmenty tej opery z udziałem słynnego śpiewaka zostaną wystawione już tego lata. Odbędzie się to w lipcu w ramach Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier.

Podczas tego festiwalu będzie się zresztą mówiło nie tylko o Sofii Coppoli, ale o całej jej rodzinie. Na jednym z koncertów zostanie wykonana muzyka z filmów Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny" i "Czas apokalipsy". Kompozytorem tych utworów jest ojciec słynnego reżysera, Carmine Coppola.


Ale Sofia Coppola dementuje tę informację

Sofia Coppola zapewnia, że nie przymierza się do reżyserowania opery.

Dyrekcja opery w Montpellier ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że autorka filmu "Maria Antonina" będzie reżyserować przygotowywaną na sezon 2009-10 operę Pucciniego "Manon Lescaut", jednak rzecznik Coppoli Robert Gatlock dementuje doniesienia z Francji.

- Wbrew temu, o czym poinformowali niedawno przedstawiciele Montpellier Opera House, Sofia Coppola nie jest zaangażowana w reżyserię tego projektu - powiedział Gatlock.


Warwick Davis w drugich "Opowieściach z Narnii"

Warwick Davis, gwiazda "Willowa", a ostatnio także kolejnych części filmowych przygód Hary'ego Pottera gdzie wciela się w rolę profesora zaklęć i uroków Filiusa Flitwicka, dołączył do obsady drugiego filmu serii "Opowieści z Narnii" - "The Chronicles of Narnia: Prince Caspian".

Fabuła "The Chronicles of Narnia: Prince Caspian" skupiać się będzie na losach tytułowego Księcia Kaspiana, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu ze swoim wujem Mirazem - uzurpatorem na tronie Narnii. Miraz rządzi krajem w sposób niezgodny z jej odwiecznymi prawami, a jego propaganda głosi, że wszelkie mówiące zwierzęta to wymysł wyobraźni a lew Aslan nigdy nie istniał.

W "Księciu Kaspianie" Davis wcieli się w rolę bardzo cynicznego karła Nikabrika, przedstawiciela ruchu oporu wobec Miraza i zwolennika "realistycznej" magii czarownic, co sprawia, że zwraca się przeciwko Aslanowi.

Kontrakty na role w "Księciu Kaspianie" podpisali już także: Georgie Henley, Skandar Keynes, Anna Popplewell, William Moseley, Ben Barnes, Alicia Borrachero, Peter Dinklage oraz Vincent Grass i Liam Neeson , który po raz kolejny użyczy swojego głosu Aslanowi.

Prace na planie "The Chronicles of Narnia: Prince Caspian" rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Nowej Zelandii.


Natalie Portman o izraelskim pisarzu

Natalie Portman będzie reżyserem i gwiazdą filmowej adaptacji autobiografii znanego izraelskiego pisarza Amosa Oza.

"Opowieść o miłości i mroku" to historia młodości Oza opowiedziana na tle walki o Jerozolimę, która dała początek powstaniu niepodległego Izraela.

- Spotkaliśmy się z panią Portman, aby porozmawiać o jej ewentualnym zaangażowaniu w projekt będący filmową adaptacją tej książki - potwierdza rzecznik wytwórni Jerusalem Capital Studios.

25-letnia aktorka chciałaby zagrać postać matki pisarza, która popełniła samobójstwo, kiedy Oz był jeszcze nastolatkiem.

Portman urodziła się w Jerozolimie i płynnie mówi językiem hebrajskim.


Gwiazdy w komedii o spragnionych seksu starszych paniach

Jason Jurman, Warran Kole, Faye Dunaway, Izabella Scorupco, Carrie Fisher, Loretta Devine i Joe Mantegna spotkali się na planie komedii "The Cougar Club", której reżyserii podjął się Christopher Duddy.

Film opowiada historię grupy absolwentów college'u zakładających specjalny klub zrzeszający ich rówieśników świadczących usługi seksualne spragnionym miłości starszym paniom.

Autorami scenariusza komedii są Christopher Duddy, Glenn Garland i Cris Mancuso.


Reżyser "Więźnia nienawiści" zrealizuje "Black Water Transit"

Tony Kaye, autor głośnego "Więźnia nienawiści" z Edwardem Nortonem, stanie za kamerą na planie zapowiadanego od kilku lat dreszczowca "Black Water Transit". Gwiazdami produkcji są Bruce Willis i Samuel L. Jackson. Zdjęcia rozpoczną się na początku kwietnia w Nowym Orleanie.

"Black Water Transit" będzie klasyczną opowieścią o policjantach i złodziejach, z domieszką prawników. Te trzy grupy będę próbowały wykończyć konkurencję i przejąć nielegalny transport broni i zająć się sprawą pewnego morderstwa...

Scenariusz filmu powstał w oparciu o powieść Cartsena Strouda.


Zagubiona u boku Liama Neesona

Maggie Grace, jedna z gwiazd pierwszego sezonu serialu "Lost: Zagubieni", dołączyła do obsady filmu "Taken". Obraz powstanie na podstawie scenariusza autorstwa Luca Bessona i Roberta Marka Kamena, a jego reżyserią zajmie się Pierre Morel, francuski operator, który jako reżyser zadebiutował dwa lata temu filmem "13 Dzielnica". Grace zagra tu główną rolę kobiecą i wcieli się w postać porwanej córki Liama Neesona, który wystąpi w głównej roli męskiej . Grace niedługo będzie można zobaczyć w "The Jane Austen Book Club" w reżyserii Robin Swicord. Ponadto zagrała w "Suburbian Girl" powstałym w oparciu o bestseller "The Girls’ Guide to Hunting and Fishing". Film niedługo trafi na ekrany amerykańskich kin.

Shia LaBeouf synem Indiany Jonesa

Shia LaBeouf kandyduje do roli syna Indiany Jonesa w najnowszej części przygód podróżnika.

Młody aktor ma na swym koncie prace nad filmami "Transformers" i "Disturbia", które niebawem trafią do kin. LeBeouf zagrał w obu produkcjach znaczące role, zwracając uwagę samego Stevena Spielberga. Być może to właśnie młody gwiazdor weźmie udział w filmie "Indiana Jones 4" u boku Harrisona Forda i Seana Connery'ego.

Premiera obrazu planowana jest na 22 maja 2008 roku.


Wakacyjne przygody Indiany Jonesa

Już 18 czerwca rozpoczną się zdjęcia do czwartej części przygód Indiany Jonesa.

Ekipa spędzi na planie całe wakacje na planie.

Scenariusz napisał David Koepp ("Wojna światów", "Jurassic Park"). Reżyserią zajmie się Steven Spielberg, a produkcją George Lucas. Za zdjęcia odpowiadać będzie Janusz Kamiński.

Chociaż nie ogłoszono jeszcze oficjalnej obsady, to bardzo prawdopodobne jest, iż na ekranie zobaczymy Harrisona Forda i, najprawdopodobniej, Seana Connery'ego oraz Liama Neesona.

Do kin film wejdzie 22 maja 2008 roku.


"Piraci z Karaibów" z sześcioma nagrodami od Stowarzyszenia Twórców Efektów Specjalnych

Członkowie Stowarzyszenie Twórców Efektów Specjalnych ogłosili laureatów tegorocznych nagród. Najwięcej wyróżnień otrzymał w tym roku film "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka".

Nagrody Stowarzyszenia Twórców Efektów Specjalnych przyznawane są w 21 kategoriach przeznaczonych dla efektów specjalnych w filmach kinowych, telewizyjnych, wideoklipach muzycznych, grach komputerowych i reklamach. Założone w 1997 roku Stowarzyszenie Twórców Efektów Specjalnych skupia 900 osób pracujących w branży zajmującej się wyczarowywaniem "magicznych" historii na ekranie.

"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" otrzymali nagrody we wszystkich sześciu kategoriach, w których na początku stycznia otrzymali nominacje, w tym za najlepsze efekty wizualne (w filmie, gdzie efekty pełnią znaczącą rolę) oraz za najlepszy pojedynczy efekt specjalny.

Lista nagród przyznanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Efektów Specjalnych w wybranych kategoriach przedstawia się następująco:

Najlepsze Efekty Wizualne (w filmie, gdzie efekty pełnią znaczącą rolę)
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - John Knoll, Jill Brooks, Hal Hickel, Charlie Gibson

Najlepsze Efekty Wizualne
"Casino Royale" - Chris Corbould, Peter Notley, Ian Lowe, Roy Quinn

Najlepsze Drugoplanowe Efekty Wizualne w Filmie
"Sztandar chwały" - Michael Owens, Matthew Butler, Bryan Grill, Julian Levi

Najlepsze Efekty Wizualne w Filmie Telewizyjnym, Miniserialu lub Programie Specjalnym
"Nightmares and Dreamscapes - Battlegound" - Eric Grenaudier, Sam Nicholson

Najlepsze Efekty Wizualne w Teledysku
U2, Green Day - "The Saints are Coming" - Matt Winkel, Mark Glaser, Wayne England, Graham Fyffe

Najlepszy Pojedynczy Efekt Specjalny
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - John Knoll, Ned Gorman, Jakub Pistecky, Tom Fejes

Efekty Wizualne w Grze Komputerowej
"Fight Night Round 3 for PS3" - Sjoholm Christopher, Kat Kelly Hayduk, Hilson Rob, Jepson Celia

Najlepsza Animowana Postać w Filmie
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - Davy Jones - Steve Walton, Jung-Seung Hong, Marc Chu, James Tooley

Najlepsza Animowana Postać w Filmie Animowanym
"Auta" - Złomek - Mike Krummhoefener, Tom Sanocki, Nancy Kato

Najlepszy Świat Wykreowany w Filmie
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - Chris Stoski, Susumu Yukuhiro, Jack Mongovan, Greg Salter

Najlepszy Świat Wykreowany w Serialu, Filmie Reklamowym, Teledysku
"Elisabeth - Odcinek 1" - Dave Bowman, Jimmy Kiddell, Russell Horth, Gurel Mehmet

Najlepsze Modele i Miniatury w Filmie
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - Bruce Holcomb, Ron Woodall, Charlie Bailey, Carl Miller

Najlepsza Kompozycja Obrazu w Filmie
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - Eddie Pasquarello, Francois Lambert, Jeff Sutherland, Tory Mercer

Najlepsza Kompozycja Obrazu w Programie Telewizyjnym, Reklamówce lub Teledysku
"Battlestar Galactica - Resurrection Ship, Part 2" - Lane Jolly, Don Kim, Matt Smith, Chris Zapara

KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

George Lucas na rozdaniu Oskarów

2007-02-27 15:25:04

Na tegorocznej 79 ceromonii rozdania nagród Akademii filmowej swoją obecność podkreśliły przynajmniej dwie postacie tworzące Gwiezdne Wojny. Pierwszą z nich był jeden, jedyny i niepowtarzalny George Lucas, we własnej osobie. Oto nagrodę w kategorii najlepszy reżyser wręczało Martinowi Scorsese wspaniałe filmowe trio - Francis Ford Copola, Steven Spielberg oraz nasz papcio Lucas. Warto przypomnieć, że wszyscy czterej byli przyjaciółmi ze szkoły filmowej, zaś później czasem współpracowali razem przy swoich pierwszych filmach.
Tuż przed ogłoszeniem wyniku trzej panowie wygłosili standardowy, jak na procedury Akademii, śmieszny żart. Można obejrzeć go na nieocenionym YouTube:

Drugim akcentem gwiezdnowojennym jest Oscar za efekty specjalne dla ILM, czyli ekipy Johna Knolla, odpowiedzialnego za efekty specjalne we wszystkich preqelach. Oskara otrzymali za efekty specjalne za film z "Piraci Karaibów: Skrzynia umarlaka".


od lewej: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson i Allen Hall

KOMENTARZE (19)

Świat Filmu

Kompozytor muzyki do Gwiezdnej Sagi wygrywa Grammy

2007-02-18 09:44:00 Stopklatka.pl

Gdy pisaliśmy o nominacjach do tegorocznych nagród Grammy zastanawiało nas który z wielkich kompozytorów muzyki filmowej zdobędzie najwyższe uznanie jury. Walka toczyła się pomiędzy Johnem Williamsem i Hansem Zimmerem. W tym roku tryumfuje Williams.

W kategorii muzyki oryginalnej do filmu kinowego lub telewizyjnego Zimmer nominowany był za soundtrack do drugiej części "Piratów z Karaibów" oraz do "Kodu da Vinci". Williamsa natomiast reprezentował soundtrack do filmów "Wyznania gejszy" i "Monachium". Mimo, iż wszystkie cztery pozycje stały na wysokim poziomie i każda z nich zasługiwała na miano najlepszej, to jury w swoim wyborze skłoniło się ku Williamsowi za "Wyznania gejszy". W sumie na koncie Johna Williamsa już 11 nagród Grammy.

Kompozytor pozostawił konkurencję w tyle również w przypadku innej kategorii - Najlepsza Kompozycja Instrumentalna. Utwór pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Monachium" pod tytułem "A Prayer For Peace" zawładnął sercami jury.


Do walki o tytuł najlepszej kompilacyjnej ścieżki dźwiękowej do filmu kinowego lub telewizyjnego stanęli prawdziwi giganci. Spośród nich niewątpliwie największe szanse na wygraną miały ścieżki pochodzące z "Tajemnicy Brokeback Mountain", "Aut" oraz "Spaceru po linie". Wydawać by się mogło, że to jednak ten pierwszy zdobędzie główną nagrodę, aledecyzją jury to "Spacer po linie" może poszczycić się najlepszą kompilacyjną ścieżką dźwiękową - to w końcu Johnny Cash to bardzo amerykański muzyk.

Jeśli chodzi o najlepszą piosenkę do filmu kinowego lub telewizyjnego, to wybór z pewnością nie był łatwy. Nominowane utwory pochodziły z "Opowieści z Narnii", "Niewygodnej prawdy", "Producentów" oraz "Transamerica", ale to ten z "Aut" ("Our Town") najbardziej spodobał się jury.

W kategoriach spoza muzyki filmowej również znalazły się dwa tytuły pochodzące ze ścieżek dźwiękowych do filmów. Mowa tu o walczącym w kategorii Gospel utworze Yolandy Adams "Victory" (z filmu "The Gospel") oraz nominowanym w kategorii Rock kawałku Johna Mayera "Route 66" z "Aut". Piosenka Yolandy Adams zwyciężyła w swojej kategorii, natomiast utwór Mayera ustąpił kompozycji Boba Dylana "Someday Baby".

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.

KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Dokładna data premiery Indiany Jonesa IV

2007-02-08 16:22:00 LA za Filmweb

Jak donosi Filmweb:

Na 22 maja 2008 roku producenci wyznaczyli datę światowej premiery czwartego filmu opowiadającego o przygodach Indiany Jonesa. W roli głównej wystąpi o czywiście Harrison Ford.

Jakiś czas temu George Lucas potwierdził, że wspólnie ze Stevenem Spielbergiem zakończył już prace nad scenariuszem filmu, do którego zdjęcia powstaną między innymi w Los Angeles.

Niestety, autor "Gwiezdnych wojen" nie zdradził żadnych szczegółów na temat fabuły projektu. Lucas powiedział jedynie, że "scenariusz filmu w dużej mierze opiera się na bohaterach" i zawiera "bardzo interesujące zagadki".

KOMENTARZE (9)
Loading..