TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-03-30 20:29:52 Balav

Po pewnej przerwie znów nadszedł czas na kolejną garść informacji o tym, co porabiają obecnie aktorzy i filmowcy związani z Gwiezdnymi Wojnami oraz jakie filmy z ich udziałem zawitają wkrótce na ekrany naszych kin. Dziś „na tapecie” ląduje para odtwórców głównych ról w „Mrocznym widmie”, czyli Liam Neeson i Ewan McGregor. Dominować więc będą klimaty szkocko-irlandzkie, acz nie tylko.

Do Oscara Schindlera, Roberta Roya MacGregora i Michaela Collinsa, czyli postaci historycznych, w które wcielał się w swej karierze Liam Neeson dołączy wkrótce Abraham Lincoln. Film o 16. prezydencie Stanów Zjednoczonych przygotowuje Steven Spielberg, za zdjęcia odpowiedzialny ma być Janusz Kamiński, zaś ścieżką dźwiękową ma tradycyjnie zając się John Williams. Obraz ten ma zadebiutować na ekranach kin w przyszłym roku, jednakże obecnie informacje o tym projekcie są dosyć skąpe, ponieważ twórca „Szczęk” najpierw zamierza zrealizować ekranizację komisków Herge’a o Tintinie. Jak donosiła brytyjska prasa Spielberg nie ma zamiaru wycofać się z tego projektu, mimo iż nad obrazem o Lincolnie zastanawia się również Robert Redford. W postprodukcji znajduje się obecnie kolejna część „Opowieści z Narnii” na bazie dzieł C.S. Lewisa, pt. „Podróż wędrowca do świtu” , w której Liam Neeson tradycyjnie użycza głosu Aslanowi. Film reżyseruje Michael Apted, zaś premiera w USA planowana jest na 10 grudnia tego roku. Do polskich kin już niedługo (bo 9 kwietnia) zawita „Starcie Tytanów” w reżyserii Louisa Letteriera (ta superprodukcja fantasy to remake filmu Desmonda Davisa z 1981 roku), w którym Neeson wciela się w postać Zeusa. Natomiast w sierpniu czeka nas krajowa premiera kinowej adaptacji słynnego serialu z lat 80. „Drużyna A” , w której pamiętny Qui-Gon Jinn występuje w roli pułkownika Johna „Hannibala” Smitha.

Wiele wskazuje na to, że najbliższe dwa lata będą niezwykle pracowite dla Ewana McGregora (którego możemy jeszcze oglądać na naszych ekranach w tytułowej roli w „Autorze widmo” Romana Polańskiego), ponieważ zaangażowany jest on obecnie w kilka obiecujących projektów. Warto wspomnieć o dwóch z nich. W styczniu ruszyły zdjęcia do nowego obrazu Stevena Soderbergha („Ocean’s 11”, „Erin Brockovich”) „Knockout” , w którym młody Obi-Wan Kenobi gra jedną z głównych ról. Jak podaje portal imdb.com najnowszy obraz Soderbergha ma być thrillerem o tajnej agentce Mallory Kane (w tej roli Gina Carrano), która pragnie dokonać zemsty na ludziach, którzy ją zdradzili, gdy wykonywała kolejnie zadanie. Autorem scenariusza jest Len Dobbs, w filmie mają również wystąpić m.in. Michael Douglas i Antonio Banderas. Premiera planowana jest na rok 2011. Ewana McGregora usłyszymy też wkrótce w brytyjskiej kukiełkowej animacji „Jackboots on Whitehall” w reżyserii Edwarda McHenry’ego. Według informacji dostępnych na portalu film.com film ma ukazywać (z dużą dawką angieskiego humoru) alternatywną historię II wojny światowej, w której Niemcom udało się zająć Londyn, a jedyny ratunek dla Wielkiej Brytanii leży w rękach prostego farmera imieniem Chris (w tej roli McGregor). Obraz ten znajduje się obecnie w końcowej fazie produkcji i ma zostać ukończony jeszcze w tym roku. Głosów obok słynnego Rentona z „Trainspotting” użyczają również Rosamund Pike, Timothy Spall oraz Tom Wilkinson. Ewana McGregora będziemy mogli znów zobaczyć na naszych ekranach od 16 kwietnia, tego dnia bowiem będzie miała miejsce premiera opartego na faktach obrazu Granta Heslova „Człowiek, który gapił się na kozy” (adaptacja książki Johna Rolsona), w którym szkockiemu aktorowi partnerują George Clooney, Kevin Spacey i nagrodzony w tym roku Oscarem Jeff Bridges.
KOMENTARZE (10)

Świat Filmu

Saga na Blu Ray?

2010-03-30 09:12:00

Co jakiś czas wraca temat sagi Gwiezdnych Wojen w wydaniu Blu Ray (BD). Jakiś czas temu zapytano o to także Chrisa Dunna, dyrektora zarządzającego w 20th Century Fox. Odpowiedział tylko, że o to raczej powinniśmy pytać George’a Lucasa, dodał przy tym, że wydanie DVD oryginalnej trylogii pojawiło się dopiero w 2004, czyli dość późno w cyklu życia formatu, wtedy był już właściwie wszechobecny. Chris Dunn przyznał także w jaki sposób są wybierane tytuły, które mają być wydane na BD. Przede wszystkim koncentrują się na gatunkach – akcji, sensacyjnych i SF, ze względu na upodobania kupujących (związane poniekąd z demografią). Dopiero z czasem dojdzie do większej dywersyfikacji, wraz z rozwojem rynku. Po wybraniu tytułu zaczynają w grę wchodzić inne elementy, takie jak to, czy film wymaga przeróbek, czy trzeba się dogadywać z reżyserami i producentami.

Natomiast warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznego ComicConu Steve Sansweet potwierdził wydanie BD całego cyklu. Będzie to specjalne wydanie wszystkich 6 części w jednym pudełku z wieloma atrakcjami, acz należy się spodziewać go bliżej premiery serialu aktorskiego.
KOMENTARZE (0)
Loading..