TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-30 12:04:44 Rożne

Czyżby Natalie Portman polubiła występy w ekranizacjach komiksów superbohaterskich? Wiele na to wskazuje, bowiem po roli w Thorze Natalie być może pojawi się kolejnej wersji przygód odzianego z niebieski trykot i czerwoną pelerynę przybysza z planety Krypton, czyli Supermana. Darren Aronofsky, twórca Czarnego łabędzia z Portman w roli głównej, uważany jest za najpoważniejszego kandydata do wyreżyserowania obrazu o roboczym tytule The Man of Steel. Aronofsky chciałby, aby postać dziennikarki "Daily Planet" Lois Lane zagrała Natalie (wcześniej w ukochaną Człowieka ze Stali wcielały się Margot Kidder i Kate Bosworth). Producentami nowej wersji przygód Supermana są Emma Thomas i Christopher Nolan, reżyser odpowiedzialny za nowe spojrzenie na Batmana w filmach Batman. Początek i Mroczny rycerz. O stanowisko reżysera The Man of Steel rywalizują z Aronofsky'm Duncan Jones, Jonathan Liebesman, Matt Reeves, Tony Scott i Zack Snyder (twórca Strażników uważanych za jedną z najlepszych ekranizacji powieści graficznych w historii). Stworzony przez komiksiarzy Jerry'ego Siegela i Joe Shustera Superman wielokrotnie gościł na małym i srebrnym ekranie. Doczekał się niezwykle popularnego serialu w latach 50, lecz bez wątpienia najsłynniejszymi ekranizacjami jego przygód są cztery obrazy z Christhoperem Reeve'em w tytułowej roli z lat 1978 - 87 (reżyserowali Richard Donner, Richard Lester i Sidney J. Furie). W roku 2006 powstał Superman Returns Bryana Singera z Brandonem Routhem w roli głównej, który odniósł umiarkowany sukces komercyjny.

Natalie Portman wypowiedziała się niedawno na temat możliwości ponownego wcielenia się w Matyldę, bohaterkę Leona zawodowca Luca Bessona. Przez wiele lat aktorka twierdziła, że nie ma zamiaru występować w kontynuacji tego obrazu, ale chyba zmieniła zdanie. Luc Besson napisał kilka lat temu scenariusz filmu Mathilda, ale stwierdził, że sam nie stanie za kamerą. Zapytana niedawno o losy tego projektu powiedziała: Nie patrzyłam nawet na scenariusz, ponieważ Luc nie chce go wyreżyserować, a jestem zainteresowana, jeśli się zgodzi. Powiedziałam mu, że jeśli będzie reżyserować, zagram bez chwili wahania. Besson kilka lat temu wycofał się z pracy reżysera i skupił na pisaniu scenariuszy oraz produkowaniu filmów w swoim studiu EuropaCorp. Przed kilkoma laty wrócił do reżyserowania obrazem Angel-A i dwoma animacjami o Arturze i Minimkach. Mający premierę w roku 1994 Leon zawodowiec zachwycił krytyków i widzów. Z Jeana Reno uczynił gwiazdę pierwszej wielkości we Francji, a trzynastoletniej wówczas Natalie otworzył drzwi do kariery. Kreacja policjanta-narkomana Normana Stansfielda należy do najlepszych w karierze Gary'ego Oldmana.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

"Poszukiwacze zaginionej Arki" na TVP2 w środę o 21:50

2010-09-27 21:14:44 TVP.pl

Już w środę 29 września na drugim kanale TVP zabrzmi "The Raiders March", a najsłynniejszy archeolog w historii X Muzy kolejny raz stawi czoło hordom nazistów, jadowitych węży i wymachujących mieczami Arabów w poszukiwaniu Arki Przymierza. Tego dnia Dwójka wyemituje pierwszą częśc tetralogii o przygodach profesora Henry'ego "Indiany" Jonesa, juniora. Seans Poszukiwaczy zaginionej Arki, filmy który stanowi wzorzec metra dla kina Nowej Przygody rozpocznie się o godzinie 21.50. Wspólne dzieło Stevena Spielberga, George'a Lucasa i Harrisona Forda zostanie wyemitowane w ramach nowego cyklu filmowego Dwójki o nazwie "Kino na maksa". Nowe pasmo dla kinomanów to (cytując stronę internetową TVP) potężna dawka relaksu przy tytułach pełnych humoru, intrygujących zdarzeń i niezwykłych przygód. W ramach cyklu Dwójka szykuje również emisję kolejnych części przygód Indy'ego. Na pewno nadane zostaną Indiana Jones i Świątynia Zagłady oraz Indiana Jones i ostatnia krucjata. Na temat emisji Indiany Jonesa i królestwa kryształowej czaszki strona internetowa milczy, ale fragmenty czwartego Indiany pojawiły się w zwiastunie reklamującym jesienną ramówkę TVP, więc wiele wskazuje na to, iż telewizja publiczna uraczy nas całą tetralogią.

Opis fabuły zaczerpnięty ze strony TVP2:

Dr Indiana Jones (Harrison Ford) jest archeologiem, który łączy wykłady uniwersyteckie z ekspedycjami badawczymi. Właśnie powrócił z ostatniej, w trakcie której odniósł porażkę w rywalizacji z naukowcem pracującym dla nazistów. Nie dane jest mu zająć się nauczaniem. Otrzymuje bowiem tajne zadanie od służb specjalnych. Wyrusza do Egiptu, gdzie prawdopodobnie odkryto miejsce przechowywania Arki Przymierza. Nie może dopuścić, by święte trofeum znalazło się w rękach Niemców. Pomoże mu w tym jego dawna dziewczyna, Marion (Karen Allen).KOMENTARZE (13)

Świat Filmu

"THX 1138" ukazał się na dysku Blu-ray

2010-09-27 00:32:11 Oficjalna

THX 1138 to litery i cyfry znane zapewne każdemu miłośnikowi Star Wars. Pojawiają się w niezliczonej ilości materiałów związanych z uniwersum począwszy od filmowych epizodów, przez powieści, komiksy na grach, czy ostatnio TCW kończąc. Umieszczając je w swoich dziełach różni twórcy świata Gwiezdnych Wojen oddają hołd pierwszemu pełnometrażowemu filmowi w reżyserii George'a Lucasa o tak właśnie brzmiącym tytule - THX 1138. Z okazji mającej miejsce w tym miesiącu premiery filmu na dysku Blu-ray strona oficjalna Star Wars przygotowała dla fanów tego kultowego, antyutopijnego obrazu sci-fi nie lada gratkę: kilka oryginalnych materiałów promocyjnych z 1971 roku. Wśród nich znajdziecie:
 • Cztery radiowe spoty reklamowe filmu, które możecie odsłuchać tutaj.
 • Naklejkę na zderzak samochodowy z wydrukowanym tytułem i tagline'em filmu (tego rodzaju bumper stickers są w USA bardzo popularne po dziś dzień).
 • Reklamę prasową wydrukowana w jednym z dzienników wydawanych w Los Angeles, datowana na 12 marca 1971 roku (dzień po premierze filmu).

Wydanie Blu-ray wersji reżyserskiej filmu kosztuje w Stanach 24.98 USD. Zawiera ono następujące dodatki specjalne:
 • Komentarz George'a Lucasa i Waltera Murcha (współautor scenariusza);
 • Wyizolowaną ścieżkę dźwiękową;
 • Galerię prezentującą pionierskie osiągnięcą Murcha w dziedzinie montażu dźwięku;
 • Dwa filmy dokumentalne: A Legacy of Filmmakers: The Early Years of American Zoetrope i Artifact from the Future: The Making of THX-1138;
 • Elektroniczny labyrint THX 1138 4EB - pierwozwór THX 1138 zrealizowany przez Lucasa podczas studiów;
 • Krótki dokument pt. Bald;
 • Zwiastuny.

Szczegóły techniczne wydania prezentują się z kolei tak:
 • Język: angielski (DTS-HD High Res Audio), francuski (Dolby Digital 5.1), hiszpański (Dolby Digital 5.1)
 • Napisy: angielskie, francuskie, hiszpańskie
 • Format obrazu: 2.40:1

Zapraszamy do zapoznania się z Bastionową recenzją wydania DVD THX 1138 w wersji director's cut.

Oficjalna strona filmu.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Film ''People vs George Lucas'' w Polsce

2010-09-26 23:15:39 American Film Festival

O filmie ''People vs George Lucas'' pisaliśmy już kilka razy. Jest to film dokumentalny w reżyserii Alexandre O. Philippe, opisujący zadziwiające zjawisko niechęci miłośników Gwiezdnych Wojen do postaci samego George'a Lucasa. Choć film wciąż nie trafił do szerokiej dystrybucji, jednak cały czas podróżuje po różnych festiwalach filmowych i bardzo miło nam poinformować, że w październiku tego roku trafi też do Polski. Film pod polskim tytułem "Skandalista George Lucas" zostanie wyemitowany podczas wrocławskiego American Film Festival, który odbywa się 20-24 października. Film będzie brał udział w festiwalowym konkursie w kategorii American Docs.

Film wyświetlany będzie we wrocławskim kinie Helios (ul. Kazimierza Wielkiego 19 a) na dwóch seansach: 22 października o godzinie 16:15, oraz 24 października o 13:15.

Sprzedaż pojedynczych biletów filmowych zacznie się 1 października, a cena biletów to 13 lub 16 zł – w zależności od godziny zakupu. Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu.

Opis filmu zamieszczony na stronie festiwalu:

W 1977 roku miała miejsce premiera pierwszego nakręconego epizodu sagi Gwiezdne Wojny. W stworzonej przez Lucasa galaktyce zamieszkali nie tylko dzielni rycerze, królewny, imperialni szturmowcy czy przedstawiciele niezliczonych ras i gatunków. Wprowadziły się tam również rzesze fanów – urządzając sobie atrakcyjne i pełne przygód życie w podarowanej im przez Lucasa nowej rzeczywistości. Po niespełna dwóch dekadach George Lucas najpierw zaczął modyfikować galaktyczną rzeczywistość, wprowadzając na ekrany kin poprawioną wersję trylogii – czym wywołał gniewne pomruki publiki – a potem wyprodukował prequel, nową trylogię, naruszając tym samym kosmiczny ład i harmonię, w której żyli szczęśliwi fani.

Alexandre O. Philippe oddaje głos fanom Gwiezdnych Wojen – niemogącym wybaczyć Lucasowi, że zawłaszczył i sponiewierał galaktyczną rzeczywistość, która w ich odczuciu przestała być wyłącznie jego własnością. Relacjonując, z ujmującym poczuciem humoru i dystansem, konflikt między twórcą a widzami, reżyser wywołuje – niezwykle istotne w czasach popkultury – pytanie o status twórcy w relacji z odbiorcą w sytuacji, w której odbiorca nie jest tylko biernym konsumentem, ale staje się współwłaścicielem znaczenia dzieła, przyznaje sobie prawo do ingerowania w nie, komentowania, dostosowywania do własnych celów i wreszcie manipulowania nim. Film Skandalista George Lucas w bezpretensjonalnym, dowcipnym stylu dotyka istotnej kwestii emancypacji odbiorcy, który coraz śmielej domaga się prawa symbolicznej kontroli nad twórcą.


W tym miejscu pisaliśmy co prasa światowa napisała o filmie po jego pierwszych publicznych pokazach. Poniżej prezentujemy trzeci zwiastun filmu:


KOMENTARZE (14)

Świat Filmu

Ceny wydań DVD i Blu-ray "Family Guy: It's a Trap!" już znane...

2010-09-26 11:12:12 TheForce.Net

Serwis TVShowsonDVD.com opublikował na swoich internetowych łamach informację na temat ceny Family Guy: It's a Trap! oraz dodatków specjalnych, które znajdziemy zarówno w wydaniu DVD, jak i Blu-ray. Za możliwość obejrzenia trzeciego już starwarsowego odcinka specjalnego serialu Family Guy trzeba będzie zapłacić następujące sumy:
 • Wydanie DVD: USA - 22.98 USD/ Kanada - 25.98 CAD
 • Wydanie Blu-ray: USA - 29.99 USD/ Kanada - 32.99 CAD

Ponadto podane zostały ceny zbiorczego wydania wszystkich trzech odcinków specjalnych FG poświęconych Gwiezdnym wojnom. Pakiet zatytułowany został Family Guy: The Star Wars Trilogy, zaś jego ceny kształtują się następująco:
 • Wydanie DVD: USA- 34.98 USD/ Kanada- 46.98 CAD
 • Wydanie Blu-ray: USA- 39.99 USD/ Kanada- 49.99 CAD

Lista dodatków specjalnych prezentuje się z kolei tak (może ona ulec zmianie):
 • "Trivial Pursuit"
 • "Dinner and a Movie"
 • Family Guy na Comic-con 2010"
 • "Peter Shin Draws"
 • "Making the Scene"
 • Próbna animacja tzw. animatic
 • Skecz z aktorami podkładającymi głosy postaciom

Sklep internetowy Amazon rozpoczął już przedsprzedaż It's a Trap! w promocyjnych cenach. Premiera familyguyowej parodii Powrotu Jedi 21 grudnia.KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-25 10:56:57 Różne

Ukończone zostały zdjęcia do najnowszego obrazu Paula Haggisa z Liamem Neesonem w jednej z głównych ról. The Next Three Days to historia małżeństwa, którego spokojne i szczęśliwe życie wywraca się do góry nogami, gdy żona zostaje oskarżona o popełnienie morderstwa. Poza Neesonem w filmie występują Russell Crowe, Olivia Wilde, Elizabeth Banks i Brian Dennehy. Scenariusz napisał sam reżyser wspólne z Fredem Cavaye. Autorem zdjęć jest Stéphane Fontainem, zaś ścieżkę dźwiękową skomponowali Danny Elfman i Alberto Iglesias. Premiera w USA planowana jest na 19 listopada. Zwiastun możecie obejrzeć w tym miejscu.

Na koniec smutna informacja. Przed trzema dniami zmarł amerykański piosenkarz i aktor Eddie Fisher, ojciec Carrie Fisher. Urodzony w 1928 roku jako Edwin Jack Fisher był pięciokrotnie żonaty, jego najbardziej znane małżonki to Debbie Reynolds (matka Carrie), Liz Taylor i Connie Stevens. Doczekał się czwórki potomków. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w drugiej połowie lat 40. Wykonywał tradycyjny amerykański pop i stał się idolem nastolatków zanim wybuchła moda na rock'n'roll. Nagrywał dla wytwórni RCA Victor, do jego największych przebojów należą "I Need You Now", "Oh! My Pa-Pa" oraz "I'm Walking Behind You". Oprócz kariery muzycznej występował też w filmach i telewizji. Napisał autobiografię pt. "Eddie: My Life, My Loves". Fisher doczekał się dwu gwiazd w Hollywood Walk of Fame w Los Angeles. Ojciec Carrie Fisher zmarł w wyniku powikłań związanych ze złamaniem biodra. Miał 82 lata.
KOMENTARZE (21)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-22 11:23:39 Różne

Francuski wizjoner kina Jean-Pierre Jeunet przygotowuje się do realizacji nowej wersji przygód królewny Śnieżki. W roli głównej reżyser widziałby Natalie Portman. Twórca Delicatessen, Miasta zaginiony dzieci, Amelii i czwartej części Obcego chciałby, aby jego wersja baśni o Śnieżce była mroczniejsza od poprzedniczek. Scenariusz filmu zatytułowanego Brothers Grimm: Snow White napisała Melisa Wallack. Jednym z producentów obrazu ma byc hollywoodzki reżyser Brett Ratner (Godziny szczytu, Czerwony smok), który o filmie mówi w ten sposób: To nie ta sama "Królewna Śnieżka", którą znali wasi dziadkowie. Nasze krasnoludki nie będą górnikami, ale złodziejami. Pojawi się także smok, znany z pierwszych ludowych opowieści o Śnieżce. Ten film będzie odważny, nie zabraknie elementów komediowych. Obraz powstać ma w wytwórni Relativity Media i zrealizowany będzie w technologii 3D. Zachodnie portale internetowe w informacjach o projekcie powtarzają, iż Brothers Grimm: Snow White ma byc "ostry" ("edgy"). Obecnie na ekranach polskich kin zobaczyć możecie ostatni film Jeuneta pt. Bazyl. Człowiek z kulą w głowie.Na koniec pewna ciekawostka. Portal internetowy Sugar Scape opracował listę "The top 50 hottest lads of 2010". Na szczycie zestawienia "najgorętszych kolesi" znalazł się Matt Lanter, którego wszyscy znany jako głos Anakina Skywalkera w The Clone Wars. Oprócz pracy przy TCW młody aktor znany jest również z roli w nowej wersji serialu 90210 oraz występu w horrorze Sorority Row. Ostatnio wcielił się w postać Edwarda Sullena w parodii serii Zmierzch zatytułowanej Vampire Suck. Dla zainteresowanych: całe zestawienie "hottest lads" znajdziecie tutaj.

KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-18 16:07:31 Gazeta Wyborcza

Julian Glover, znany z roli generała Maximiliana Veersa w Imperium kontratakuje oraz Waltera Donovana w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie wcielił się w rolę polskiego pilota myśliwskiego, weterana bitwy o Wielką Brytanię z 1940 roku. Aktor gra głównego bohatera w krótkometrażowym Battle for Britain w reżyserii Alex Helfrecht. Obraz opowiada o staruszku z Oxfordu nazwiskiem Rogulski, który samotnie świętuje swe 101 urodziny. Spotkanemu przypadkiem młodzieńcowi (Max Fowler) wyznaje prawdę o sobie - był polskim pilotem myśliwskim w Dywizjonie 303 i walczył z Luftwaffe podczas bitwy o Anglię. Chłopak postanawia wynagrodzić mu wszystkie lata, w których żył w zapomnieniu. Scenariusz obrazu napisał Belg Joerg Titel, reżyser, scenarzysta, twórca gier komputerowych i syn polskiej kompozytorki Joanny Bruzdowicz. Teaser możecie obejrzeć poniżej.
Premiera filmu odbyła się przed dwoma dniami w Londynie podczas obchodów dnia bitwy o Anglię. Wkrótce ma zostać wyświetlony w Warszawie. Jak napisał jeden z dziennikarzy tygodnika "The Economist": Polski udział w II wojnie światowej jest w Wlk. Brytanii tak często pomijany, że wzięcie udziału w premierze filmu, który ten udział świętuje, jest naprawdę wielkim i miłym zaskoczeniem.

Bitwa o Anglię (zwana też bitwą o Wielką Brytanię) trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku i miała być preludium do niemieckiej inwazji na Wyspy Brytyjskie (Operacja "Lew Morski"). Była to wyłącznie kampania powietrzna, zaś jej punkt kulminacyjny miał miejsce 15 września (Adlertag). Celem niemieckich sił powietrznych Luftwaffe było zniszczenie Royal Air Force, zapewnienie sobie całkowitej przewagi w powietrzu i oczyszczenie nieba dla sił inwazyjnych. W trakcie starcia walczyło w RAF 145 Polaków, którzy zestrzelili ok. 170 samolotów niemieckich. Zwycięstwo Brytyjczyków i ich sojuszników wynikało zarówno z poświęcenia pilotów, ale także z racjonalnego dowodzenia, wykorzystania radaru i doświadczenia jednostek obsługi naziemnej i obrony p/lot., jak również z niekompetencji naczelnego dowódcy Luftwaffe marszałka Rzeszy Hermanna Goeringa i niedostatecznego zasięgu niemieckich samolotów myśliwskich.

Więcej informacji o filmie znajdziecie tutaj.
KOMENTARZE (9)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-18 01:09:44 Różne

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, iż Lawrence Kasdan, autor scenariuszy do Imperium kontratakuje, Powrotu Jedi i Poszukiwaczy zaginionej Arki, a także uznany reżyser, jest jednym ze współautorów skryptu do obrazu fantasy Paradise Lost. Dziś możemy napisac więcej o tym projekcie. Film będzie oczywiście ekranizacją filozoficzno-religijnego poematu "Raj utracony" Johna Miltona z 1667 roku. Na reżyserskim stołku zasiądzie Alex Proyas (Kruk, Ja, robot, Zapowiedź), zaś całość zostanie zrealizowana w technologii 3D. Producentami obrazu są Thomas Tull, Jon Jashni i Vincent Newman. Scenariusz wspólnie z Kasdanem napisali m.in. Stuart Hazeldine i Byron Willinger. "Raj utracony" to (za Wikipedią) poemat epicki w 12 księgach, napisany jambicznym dziesięciozgłoskowcem; jest to wiersz biały. Akcja "Raju utraconego" rozpoczyna się od upadku Szatana i jego zwolenników. Utwór podzielony jest na dwie części. Pierwsze sześć ksiąg opowiada głównie o buncie aniołów pod wodzą Szatana, tematem ostatnich sześciu ksiąg są natomiast ludzie. Treść zgodna jest zazwyczaj z historią opowiedzianą w biblijnej Genesis, Milton jednak wprowadza do fabuły np. antropomorficzne postacie Grzechu i Śmierci. Premiera ekranizacji poematu Miltona planowana jest rok 2012. Kasdan pracuje obecnie również nad dramatem Risk Pool z Tomem Hanksem, o którym wspominaliśmy w tym miejscu.

Na etapie postprodukcji znajduje się obecnie najnowszy obraz Stevena Soderbergha z Ewanem McGregorem w jednej z głównych ról. Zmieniony został tytuł filmu, który pierwotnie brzmieć miał Knockout, zaś na ekrany kin zawita jako Haywire. Thriller napisany przez Lena Dobbsa opowiadać będzie o tajnej agentce Mallory Kane (w tej roli Gina Carrano), która pragnie dokonać zemsty na ludziach, którzy ją zdradzili, gdy wykonywała kolejne zadanie. Obok McGregora na ekranie zobaczymy również m.in. Michael Douglasa, Michaela Fassbendera, Billa Paxtona i Antonio Banderasa. Premiera w przyszłym roku. Podczas odbywającego się w tym roku po raz 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto miała miejsce premiera dramatu Mike'a Millsa Beginners, w którym również występuje Ewan. Gra on młodego mężczyznę, który dowiaduje się, że jego (będący w podeszłym wieku) ojciec ma terminalnego raka i młodziutką kochankę. W filmie występują Christopher Plummer oraz znana z Bękartów wojny Melanie Laurent. Dwa krótkie klipy pochodzące z Beginners możecie obejrzeć tutaj. Na ekranach filmu można spodziewać się w przyszłym roku.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-16 12:27:26 Różne

Odtwórcę roli Wicketa Wystri Warricka, czyli najsłynniejszego Ewoka z Powrotu Jedi wkrótce znów zobaczymy na ekranach kin. Warwick Ashley Davis, znany również z ról Walda i Weazela w Mrocznym widmie, Willowa i serii horrorów Karzeł, ponownie wystąpi w filmie z cyklu o Harry'm Potterze. W ekranizacji siódmego tomu serii o nastoletnim czarodzieju pióra J.K Rowling - Harry'm Potterze i insygniach śmierci - Davis znów wcieli się w postać Filiusa Flitwicka. Aktor zagra również Griphooka, zastępując Verne'a Troyera. Insygnia śmierci wyreżyserował David Yates, zaś autorem scenariusza jest Steve Kloves. W rolach głównych zobaczymy oczywiście Daniela Radcliffe'a, Ruperta Grinta i Emmę Watson, którym partnerować będzie plejada brytyjskich aktorów z Ralphem Fiennesem, Michealem Gambonem i Alanem Rickmanem na czele. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat, ale na pewno wykorzystany zostanie słynny motyw przewodni, który skomponował John Williams. Premiera pierwszej części Insygniów śmierci 19 listopada. Film będzie wyświetlany również w wersji 3D. Zwiastun możecie zobaczyć tutaj. Warwick Davis pojawi się również w komedii ShortFellas, do realizacji której ruszyły przygotowania. Film reżyseruje Richard Johnstone na podstawie własnego scenariusza. Premiera najpewniej za rok.

Harrison Ford namawia sir Seana Connery'ego do ponownego wcielenia się w rolę ojca Indiany Jonesa, czyli profesora Henry'ego Jonesa seniora, którego brawurowo zagrał w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie z 1989 roku. Aktor miałby powrócić na ekrany w piątej części przygód Indy'ego, której realizacja (jeśli wierzyć słowom Shia'i LeBeoufa) ma wkrótce ruszyć. Jak pisze brytyjski prawicowy tabloid "Daily Express":Wszyscy chcą, żeby Sean znowu zagrał profesora Jonesa. Już podczas produkcji poprzedniego filmu namawiali go do powrotu. Teraz mają nadzieję, że zgodzi się powrócić do tej postaci, nawet gdyby to miała być mała rólka. Harrison Ford wysyła mu prezenty, żeby nakłonić go do przyjęcia roli. Gdyby to zrobił, wszystko odbywałoby się na jego zasadach. Connery, który skończył w sierpniu 80 lat, kilka lat temu ogłosił, iż przechodzi na aktorską emeryturę i będzie pracował tylko w dubbingu. Od tego czasu szkocki aktor trzyma się swojego postanowienia. Gdyby okazało się, że sir Sean powróci do roli profesora Jonesa w piątym Indianie Jonesie, wówczas akcja musiałaby rozgrywać się przed wydarzeniami z Królestwa kryształowej czaszki, gdyż dialogów w tym filmie jasno wynika, że w roku 1957 (czas akcji) ojciec Indy'ego już nie żyje. To jednak mało prawdopodobne, gdyż w nowym filmie na pewno wystąpi Shia LeBeouf jako Mutt Williams. Umieszczenie akcji wcześniej niż w Królestwie... wykluczałoby pojawienie się postaci syna Indy'ego.
KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Archiwalny wywiad z Harrisonem Fordem

2010-09-13 12:39:01 TheForce.Net

W sieci pojawił się pochodzący z 1977 roku wywiad z Harrisonem Fordem, którego aktor udzielił w programie prowadzonym przez Robeccę Connolly "Bobbie" Wygant. Rozmowa dziennikarki lokalnej stacji WBAP-TV (obecnie KXAS-TV) z Fort Worth w stanie Teksas z Fordem odbyła się tuż po tym, gdy po premierze Nowej nadziei w USA wybuchła prawdziwa starwarsomania.Harrison (w koszuli z kołnierzykiem a'la Juliusz Słowacki) mówi w wywiadzie m.in., że był zachwycony, gdy pierwszy raz obejrzał Gwiezdne wojny i dumny ze wszystkich osób, które wzięły udział w realizacji filmu. Aktor stwierdza, że zdawał sobie sprawę jak będzie wyglądał cały film, chociaż zaskoczyło go to, jak bardzo spektakularne i dopracowane są efekty specjalne. Ujęcia otwierające to przejaw geniuszu - stwierdza Ford. Dalej opowiada o tym, że nigdy nie był specjalnym miłośnikiem fantastyki w rodzaju Bucka Rogersa i Flasha Gordona (które inspirowały George'a Lucasa przy pisaniu scenariusza). Ford podkreśla też, że SW to nie science-fiction, ale fantastyka opowiadająca o ludziach, nie o nauce, dlatego - jego zdaniem - tylu osobom nie przepadającym za sci-fi Gwiezdne wojny tak bardzo się spodobały. Wiele rzeczy robiliśmy pierwszy raz, więc było sporo problemów - tak scharakteryzował pracę na planie. Harrison mówi również, że sukces ANH spowodował zmiany w jego życiu; zaczął dostawać więcej propozycji pracy.

Wywiad nagrano w 20th Century Fox Studios w Hollywood.
KOMENTARZE (10)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-12 22:05:39 Różne

Występ Natalie Portman w thrillerze science-fiction Gravity, który przygotowywany jest przez Alfonso Cuarona stoi nadal pod znakiem zapytania. Po rezygnacji Angeliny Jolie to Natalie stała się najpoważniejszą kandydatką do zagrania głównej roli w tym obrazie. Aktorka, której szanse na zdobycie angażu mocno wzrosły po fali pozytywnych recenzji jej kreacji w Czarnym łabędziu jest faworytką samego reżysera, ale nie włodarzy studia Warner Bros. Ci chcą zatrudnić aktorkę, która zagwarantuje filmowi sukces komercyjny. Jako że Portman nie zdecydowała się jeszcze na przyjęcie roli, internet zaczął kipieć od przypuszczeń kto mógłby ewentualnie zając jej miejsce. W spekulacjach króluje nazwisko Sandry Bullock. Ostatnie filmy z jej udziałem, mimo fatalnych recenzji, przyniosły ponad 450 mln dolarów zysku. Bullock otrzymała też Nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, co dodatkowo zwiększa jej szanse na angaż. Gravity określane jest mianem "Cast Away w kosmosie". Obraz ma opowiadać o losach astronautów, którzy jako jedyni z załogi stacji kosmicznej przeżyli jej katastrofę. Budżet ma oscylować wokół sumy 80 mln USD, a całość ma powstać w technologii 3D.

Sofia Coppola została triumfatorką zakończonego właśnie 67. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jej Somewhere zdobył Złotego Lwa. Film opowiada o gwiazdorze kina sensacyjnego Johnnym Marco (Stephen Dorff), który postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie utracjusza, spędzane w luksusach apartamentu w hotelu Chateau Marmont w Los Angeles. Powodem zmiany staje się wizyta jego jedenastoletniej córki (Elle Fanning). Sofia to córka Francisa Forda Coppoli. Zaczynała karierę w biznesie filmowym jako aktorka (głównie w filmach swojego ojca), ale największe sukcesy odnosi w reżyserii. Jej poprzednie obrazy to Przekleństwa niewinności, Maria Antonina oraz najbardziej znany Między słowami, za którego scenariusz odebrała Oscara. Ze Star Wars wiążę ją rola służki Sache w TPM. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż nagrodę specjalną festiwalowego jury (na czele z Quentinem Tarantino) odebrał Jerzy Skolimowski za obraz The Essential Killing.

Samuel L. Jackson powróci do roli agenta federalnego Augustusa Gibbonsa w trzeciej części xXx. Przygotowywany przez Roba Cohena "actioner" będzie mieć podtytuł The Return of Xander Cage, co oznacza oczywiście, iż w głównej roli ponownie zobaczymy Vina Diesla. Scenariusz pisany jest przez Johna D. Brancato, Michaela Ferrisa i Richa Wilkesa. Nowe przygody agenta Cage'a zostaną zrealizowane w coraz to popularniejszym 3D. Pierwsza część xXx miała premierę w 2002 roku i była jednym z tych obrazów, które uczyniły Vina Diesla gwiazdą. W drugiej części (xXx: State of The Union) zastąpił go raper Ice Cube. Recenzenci byli w obu przypadkach bezlitośni, ale o ile "jedynka" okazała się wielkim sukcesem komercyjnym, to sequel zrobił klapę. Samuel L. Jackson wystąpił w obu poprzednich częściach xXx. Aktor pojawi się również w Captain America: The First Avenger Joe Johnstona, do którego trwają obecnie zdjęcia. Jackson wcieli się oczywiście w agenta S.H.I.E.L.D Nicka Fury. W roli najbardziej amerykańskiego spośród komiksowych superbohaterów pojawi się Chris Evans, zaś jego arcywroga Red Skulla zagra Hugo Weaving.

Autor scenariuszy do Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi Lawrence Kasdan został zaangażowany do napisania skryptu obrazu z gatunku fantasy pt. Paradise Lost. Nad scenariuszem pracuje wspólnie ze Stuartem Hazeldinem i Byronem Willingerem.

KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-10 11:33:44 Różne

W kanadyjskim Toronto rozpoczęła się 35. edycja Toronto International Film Festival. Podczas imprezy nastąpi światowa premiera najnowszego obrazu Marka Romaneka Never Let Me Go (wspominaliśmy o nim m.in. w tym miejscu) z Keira Knightley w roli głównej. Ekranizacja powieści Kazuiro Ishiguro pod tym samym tytułem opowiada o przyjaciółkach, które podczas nauki w szkole z internatem odkrywają, iż są klonami hodowanymi jako żywe magazyny organów do przeszczepów. Obok Knightley w filmie pojawią się również Carey Mulligan, Sally Hawkins oraz Charlotte Rampling. Zwiastun możecie obejrzeć pod tym adresem. Wśród zaproszonych na TIFF gości jest również Natalie Portman. Aktorka będzie promować Czarnego łabędzia Darrena Aronofsky'ego.Dzięki roli w tym filmie nazwisko Natalie jest obecnie jednym z najgorętszych w Hollywood. Portman wydaje się być najpoważniejszą kandydatką do występu z thrillerze SF Gravity w reżyserii Alfonso Cuarona (wcześniej z roli zrezygnowała Angelina Jolie). Teraz gwiazdą Leona zawodowca, Bliżej i oczywiście Nowej Trylogii zainteresował się Terrence Malick. Reżyser chciałby, aby Portman wystąpiła w jego najnowszym projekcie pt. The Tree of Life. Film, w którym główne role zagrać mają Brad Pitt i Sean Penn, opowiadać ma o gwieździe rock'n'rolla lat 50. Jerry'm Lee Lewisie. Scenariusz napisał sam Malick, zaś w projekt zaangażowani są również Alexandre Desplat (kompozytor) i Emmanuel Lubezki (zdjęcia). Terrence Malick (Badlands, Cienka czerwona linia) jest jednym z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich, w ciągu trwającej cztery dekady kariery zrealizował jedynie cztery filmu pełnometrażowe, ale każdy z nich uważany jest przez krytykę za arcydzieło. Jerry Lee Lewis doczekał się wcześniej filmowej biografii. W Great Balls of Fire! (1989) Jima McBride'a piosenkarza zagrał Dennis Quaid. Malick jest autorem jednej z wczesnych wersji scenariusza tego obrazu.

Kącik towarzyski. Jak informują brytyjskie bulwarówki Liam Neeson znalazł nową partnerkę. Wybranką aktora jest businesswoman Freya St Johnson. Neeson i St Johnson byli widziani razem, gdy wychodzi z londyńskiej restauracji; aktor trzymał kobietę za rękę. Przypomnijmy, iż Neeson owdowiał w zeszłym roku, gdy jego żona Natasha Richardson (również aktorka, córka Vanessy Redgrave i Tony'ego Richardsona) zmarła w wyniku obrażeń odniesionych w czasie wypadku narciarskiego.
KOMENTARZE (1)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-08 18:30:16 Różne

Natalie Portman być może uratuje realizację thrillera science-fiction Gravity, który przygotowuje Alfonso Cuaron. Scenariusz pisany był z myślą o Angelinie Jolie, gdyż zdaniem włodarzy studia Warner Bros. jej nazwisko w obsadzie zagwarantuje obrazowi sukces. Aktorka jednak definitywnie odmówiła zagrania w tym filmie. Pomysłodawcy Gravity rozpoczęli więc poszukiwania zastępczyni. Mówiło się o Rachel Weisz, Blake Lively i Scarlett Johannson, ale obecnie największe szanse na występ ma Natalie. Krytycy bardzo dobrze przyjęli jej kreację w Czarnym łabędziu Aronofsky'ego, toteż szefowie studia zaproponowali jej rolę w Gravity z pominięciem zdjęć próbnych. Aktorka podobno zaznajamia się ze scenariuszem, a decyzję o przyjęciu roli lub jej odrzuceniu ma podjąć za tydzień. Gravity ma opowiadać o astronaucie (Robert Downey jr.), który pełni służbę na stacji orbitalnej. W czasie gdy przeprowadza wraz z koleżanką naprawę w przestrzeni dochodzi do wypadku, w wyniku którego giną wszyscy pozostali członkowie załogi. Obraz ma zostać zrealizowany w technologii 3D. Jeżeli projekt ostatecznie otrzyma zielone światło to zdjęcia ruszą zaraz po zakończeniu realizacji kontynuacji Sherlocka Holmesa Guya Ritchie'go, w którym Downey jr. gra tytułową rolę. Budżet Gravity ma wynieść 80 mln dolarów (a przynajmniej o takiej sumie mówiono, gdy z projektem wiązano jeszcze nazwisko Jolie).

W sieci można już zobaczyć krótki zwiastun (tzw. teaser) The Wicker Tree, kontynuacji (acz nie bezpośredniej) kultowego brytyjskiego horroru The Wicker Man z 1973 roku, z sir Christopherem Lee w roli głównej. Lee powróci do roli lorda Summerlisle'a, zarządcy wyspy na Hebrydach, gdzie działa neopogański kult. Tym razem na wyspę przybędzie piosenkarka gospel z Teksasu imieniem Beth, która wraz ze swym chłopakiem chce pełnić misję kaznodziejską w Szkocji. Początkowo traktowani z dystansem, z czasem zyskują sympatię miejscowej ludności. Nie wiedzą jednak, iż ciepłe przyjęcie jest jedynie przykrywką dla przeprowadzenia przez neopogan rytualnej orgii, której kulminacją ma być złożenie ludzi w ofierze. W roli Beth zobaczymy Britannię Nicol. Za kamerą ponownie jak w 1973 roku stanął Robin Hardy, który jest również autorem scenariusza. Zwiastun dostępny jest tutaj.

Do obsady filmu Battleship w reżyserii Petera Berga dołączy Liam Neeson. Aktor wcielić się ma w postać admirała Shane'a. Obraz, który jest ekranizacją popularnej gry w statki ma opowiadać o starciu marynarki wojennej z najeźdźcami z kosmosu. Główne role grają Brooklyn Decker, Taylor Kitsch i popularna gwiazdka pop Robyn Rihanna Fenty. Scenariusz popełnili Jon i Erich Hoeberowie. Premiera najwcześniej za dwa lata.
KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-05 19:28:27 Różne

W miniony piątek (3 września), po dwuletnim poślizgu na ekrany polskich kin wszedł dramat Niewinna (The Other Man) w reżyserii Richarda Eyre'a, w którym Antonio Banderasowi i Laurze Linney partneruje na ekranie Liam Neeson. Peter (w tej roli Neeson) i Lisa (Linney) są małżeństwem od ponad dwudziestu lat. Ich poukładany świat wali się, gdy pewnego dnia Lisa znika. Załamany Peter w komputerze żony znajduje jej intymne zdjęcia z innym mężczyzną. Ralph (Banderas) od lat wysyłał jej e-maile. Peter planuje poznać domniemanego kochanka żony i go zabić. Scenariusz filmu powstał na kanwie opowiadania Bernharda Schlinka ("Lektor"). Autorem zdjęć do filmu jest Stephen Warbeck, a muzykę napisał Haris Zambarloukos. Eyre wcześniej zrealizował m.in. głośne Notatki o skandalu. Niewinna na Rotten Tomatoes ma 16% ocen "fresh" (w oparciu o 37 recenzji). Trailer do obejrzenia tutaj.

Natalie Portman, której kreacja w Czarnym łabędziu Darrena Aronofsky'ego spodobała się krytykom zgromadzonym na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, wyznała ostatnio, iż nie jest wybredna, gdy wybiera nowe role. Lubię się uczyć, dlatego gdy wybieram role filmowe, nigdy nie zachowuję się jak snobka. Nie wybrzydzam i nie myślę sobie: "O, będę grała tylko w artystycznych, wymagających myślenia filmach". Owszem, uwielbiam takie projekty, jako kolejne doświadczenia, ale równie mocno kocham duże, rozrywkowe produkcje. Moim celem jest próbowanie nowych rzeczy i szukanie wyzwań - stwierdziła aktorka. Jako swoiste potwierdzenie tych słów można potraktować nadchodzące premiery filmów, w których wystąpi Portman. Obok mającego spore ambicje artystyczne Czarnego łabędzia znalazło się miejsce na komiksową superprodukcję Thor, którą przygotowuje Kenneth Branagh. Natalie ukończyła niedawno zdjęcia do Your Highness Davida Gordona Greena, opowieści fantasy o dwóch braciach, którzy mimo różnic charakterów muszą współdziałać, aby uratować królestwo swego ojca. W filmie obok Portman (która wcieli się w wojowniczą Isabel) zobaczymy również Zooey Deschanel, Jamesa Franco i Danny'ego McBride'a. Natalie Portman zagra też Elizabeth Bennet w przygotowywanej przez Davida O. Russela nietypowej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" pióra Jane Austen. Tytuł Pride and Prejudice and Zombies jasno wskazuje czego możemy się spodziewać po tej produkcji.

Na weneckim festiwalu bardzo dobrze przyjęty został nowy film Sofii Coppoli (Saché z Mrocznego widma, a przede wszystkim uznana reżyserka) zatytułowany Somewhere. Film opowiada o gwiazdorze kina Johnnym Marco (Stephen Dorff), który postanawia przemyśleć swoje dotychczasowe życie utracjusza, spędzane w luksusach apartamentu w hotelu Chateau Marmont w Los Angeles. Przyczynkiem dla tego swoistego rachunku sumienia jest wizyta jego jedenastoletniej córki (Elle Fanning). Tadeusz Sobolewski z Gazety Wyborczej nazwał ten film Największym spełnieniem festiwalu. Krytyk m.in. tak napisał w swej recenzji o tym filmie: Życie aktora, bohatera tabloidów, jest wiecznym czekaniem, spędzaniem czasu w poczuciu bezużyteczności tego, co robi. Staje się prawdziwe dopiero wtedy, gdy zjawia się jego utalentowana córeczka. Cieszy ją to wszystko, co w jego życiu jest niewolniczą rutyną.(...) Było wiele obrazów ukazujących takie życie - film Sofii Coppoli narysowany cieniutką kreską jest jednym z najokrutniejszych, najbardziej przejmujących - od pierwszej sceny, gdy Johnny Marco wprost z hotelowego łóżka, półzasypiając, ogląda występ dwóch identycznych tancerek go-go: rozkładają w pokoju składane rury, puszczają muzykę ze starego magnetofonu i wykonują przed nim swój numer. W tym światku wszyscy - niezależnie, czy są gwiazdami, czy towarzyszącymi artystom "groupies" - pracują w usługach. Gwiazdor jest rodzajem służącego, uwielbiany, a równocześnie pogardzany, odbiera obelżywe SMS-y.. Zwiastun jest dostępny w tym miejscu.
KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

Co się kręci?

2010-09-02 12:52:47 Różne

Hayden Christensen zastąpi Jesse'a Bradforda na planie thrillera The Cold w reżyserii Hiszpana Daniela Calparoso (twórca Nieobecnych). Film ma opowiadac o grupie przyjaciół, którzy zimą wybierają się na polowanie. Podczas łowów stają oko w oko z tajemniczą bestią. Nie wiadomo jednak, czy zagrożenie jest prawdziwe, czy też jest zbiorową halucynacją wywołaną przez zmęczenie i siarczysty mróz. Scenariusz napisał Daniel Friedenberg. Premiera najpewniej w przyszłym roku. W miniony weekend nastąpiła premiera kryminału Takers, zaś na dystrybucję oczekuje horror Vanishing on 7th Street. W obu obrazach Hayden gra jedną z głównych ról.

Wczoraj w weneckim Palazzo Del Cinema rozpoczął się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, najstarsza tego typu impreza na świecie. Filmem, który otworzył festiwal jest głośny Czarny łabędź Darrena Aronofsky'ego z Natalie Portman w roli głównej (pisaliśmy o nim m.im. tutaj). Osadzony w środowisku nowojorskich tancerek baletowych dramat psychologiczny z elementami dreszczowca zebrał pochlebne recenzje w prasie włoskiej, ale pojawiły się również mnie przychylne oceny. Polski krytyk Tadeusz Sobolewski tak napisał o filmie Aronofsky'ego w dzisiejszej Gazecie Wyborczej:spoiler Aronofsky podejmuje motyw swego poprzedniego filmu, "Zapaśnika", który dwa lata temu przyniósł mu tu Złotego Lwa: zwycięstwo w sztuce idzie w parze z życiową klęską. Za zwycięstwo płaci się śmiercią. Niestety, w tym wypadku klęskę ponosi również sam film. Zastosowana estetyka naiwnego horroru, efekty specjalne mające ukazać bolesną i pełną poświęcenia przemianę aseksualnej baletnicy w wampa, rana na plecach, z której, jak można się domyślać, wyrosną jej czarne skrzydła (i to na scenie!) - wszystko to staje się w niezamierzony sposób komiczne, pretensjonalne.spoiler. Sobolewski nazwał Portman największym atutem filmu. W to, że naprawdę tańczy, wierzy się bez zastrzeżeń - stwierdza. Prasa plotkarska rozpisuje się z kolei o scenie pocałunku między Natalie i partnerującą jej na ekranie Milą Kunis. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć Czarnego łabędzia od 21 stycznia przyszłego roku. Zwiastun możecie obejrzeć w tym miejscu.
KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Twórcy "Robot Chicken" zdobywcami nagrody Emmy

2010-09-01 21:08:29 TheForce.Net

Znani amerykańscy telewizyjni i filmowi rozśmieszacze, twórcy serialu Robot Chicken (i jego gwiezdnowojennych odcinków specjalnych; część trzecia już niebawem), konsultanci artystyczni animowanego serialu komediowego Star Wars (pojawi się najwcześniej za dwa lata), a prywatnie fani Gwiezdnej Sagi otrzymali nagrodę Emmy. Seth Green i Matthew Senreich wygrali statuetki w kategorii Creative Arts, zaś w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy program animowany" (Outstanding Short-Format Animated Program) doceniono ich najsłynniejsze wspólne dzieło, czyli nadawany na kanale [adult swim] serial Robot Chicken, konkretnie zaś bożonarodzeniowy odcinek specjalny Full-Assed Christmas Special. RC pokonał takich konkurentów jak: Chowder, The Marvelous Misadventures Of Flapjack, Uncle Grandpa, Disney Kick Buttowski: Suburban Daredevil oraz Adventure Time. Nagroda w kategorii Creative Arts wręczana jest za wybitne osiągnięca techniczne w amerykańskiej telewizji i zazwyczaj trafia w ręce takich członków ekip realizatorskich jak dyrektorzy artystyczni, projektanci kostiumów, montażyści dźwięku itp.

Nazywane "telewizyjnymi Oscarami" Emmy Awards są uważane za najważniejsze trofea amerykańskiego przemysłu telewizyjnej rozrywki. Są wręczane od 1949 roku. Green, Senreich i ich show byli już wcześniej nominowani do tej nagrody. Jeśli jesteście ciekawi wszystkich tegorocznych zwycięzców zajrzyjcie tutaj.
KOMENTARZE (7)
Loading..