TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Przekazanie pałeczki: oficjalna sylwetka Kathleen Kennedy

2012-11-26 17:27:00

George Lucas wyznaczył Kathleen Kennedy, aby, podobnie jak on będąc filmowcem, wprowadziła Gwiezdne Wojny w nową, śmiałą przyszłość, ale także jako osoba zarządzała Lucasfilmem. Kathleen jest wieloletnią przyjaciółką i współpracowniczką Lucasa, osobą uznawaną za jednego z najbardziej poważanych producentów w świecie filmu, z mnóstwem sukcesów. Kennedy wyprodukowała ponad 60 filmów, które razem zgarnęły 120 nominacji do Oskarów, 25 z nich wygrały, a w sumie zarobiły 11 miliardów USD na całym świecie. Wśród jej filmów znajdują się takie hity jak „E.T.”, „Park jurajski”, „Kongo”, „Szósty zmysł”, trzy filmy „Indiany Jonesa” (zaczynała od „Świątyni”), trylogia „Powrót do przyszłości”, „Kto wrobił królika Rogera”, „Gremliny Rozrabiają”, „Goonies”, „Duch”, „Interkosmos” „Wojna światów”, „Twister”, „Hook” czy „A.I. Sztuczna inteligencja”.Jej filmografia to nie tylko wielkie hity, ale też uznane dramaty, w tym tegoroczny „Lincoln”, czy „Czas wojny”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Motyl i skafander”, „Monachium”, „Niepokonany Seabiscuit”, „Lista Schindlera”, „Imperium słońca” czy „Kolor purpury”. Produkowała też animację w tym „Przygody Tintina”, „Persopolis”, „Amerykańska opowieść” czy „Pradawny ląd” (wyprodukowany przez Lucasa i Spielberga).

Kennedy współpracowała z takimi reżyserami jak Steven Spielberg (wyprodukowała większość jego filmów), David Fincher, Martin Scorsese, Clint Eastwood, Robert Zemeckis, M. Night Shyamalan, Frank Oz, Peter Bogdanovich czy Richard Donner.

Zanim przeszła do Lucasfilm, szefowała The Kennedy/Marshal Company, którą założyła w 1992 wespół z reżyserem i producentem Frankiem Marshallem, którego później poślubiła. Wcześniej, w 1982 współzałożyła inną fenomenalną firmę Amblin Entertainment (razem z Marshallem i Stevenem Spielbergiem). Sama była nominowana sześć razy do Oskara jako producentka. Kennedy jest obecnie wiceprezesem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Pictures Arts and Sciences (AMPAS)), zasiada też w radzie powierniczej. To właśnie ta Akademia przyznaje Oskary.

- Jestem podekscytowana mogąc pracować z wyjątkową grupą tak utalentowanych ludzi – powiedziała Kennedy, gdy zostawała współprzewodniczącym Lucasfilmu. – Gdy George odchodzi na emeryturę, jestem zaszczycona, że to mi zaufał, bym zajęła się jego ukochanymi franczyzami. Mam szczęście, że mam George’a, który będzie mi doradzał jak zrobić następne filmy „Star Wars”, miło mieć takiego Yodę u swojego boku.

Obecnie trwa wstępny proces prac nad planowanym Epizodem VII. Sama Kennedy ujawnia:
- Jesteśmy w samym środku naprawdę ciekawego procesu. Siedzimy sobie z kilkoma scenarzystami i dyskutujemy o pomysłach, rozmawiam o tym, o czym mogą być te historie.

Aktualnie Kennedy poza „Gwiezdnymi Wojnami” pracuje nad serialem „The Talisman”, projektem o Wikileaks dla HBO, kolejną częścią przygód Tintina, filmem „Emma’s War” oraz otwartymi projektami jak „Jurassic Park IV” i „Indiana Jones 5”, które są w dość wstępnej fazie powstawania. Choć prawdopodobnie „Indiana Jones” jest obecnie zawieszony.

Kathleen urodziła się 5 czerwca 1953 w Berkeley w Kalifornii. Prywatnie od 1987 jest związana z Frankiem Marshallem z którym ma dwójkę dzieci. W 2007 Entertaiment Weekly sklasyfikował ją na 31 miejscu na liście 50 najbardziej inteligentnych ludzi w Hollywood.

Kathleen Kennedy będzie producentką wykonawczą nowej trylogii, a potem być może kolejnych filmów Lucasfilmu.
KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Co nowego na srebrnym ekranie?

2012-11-23 08:22:02

Dziś do kin wchodzą dwie propozycje, które mogą zainteresować fanów SW.

Pierwsza z nich to Anna Karenina - kolejna adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja, w której tytułową rolę gra Keira Knightley, a partnerują jej Jude Law (Karenin) i Aaron Johnson (Wroński). Obraz wyreżyserował Joe Wright i jest to jego trzeci (po Dumie i uprzedzeniu i Pokucie) film z Keirą w roli głównej. Adaptacji scenariusza podjął się znany dramaturg Tom Stoppard. Kosztujący 31 mln GBP obraz spodobał się krytykom, którzy chwalili nacisk na inne akcenty, niż w dotychczasowej ekranizacjach powieści, wspaniałe dekoracje i kostiumy oraz aktorską kreację Keiry.Drugi z filmów to dokument kontrowersyjnego reżysera Morgana Spurlocka (Super Size Me) traktujący o... fanach komiksów, gier, fantasy, SF i oczywiście Star Wars, których łączy jedno wydarzenie - konwent Comic-Con. Comic-Con: Epizod V Fani kontratakują (Comic-Con Episode IV: A Fan's Hope) w zabawny sposób opowiada o losach piątki geeków, którzy przybywają na Króla Wszystkich Konwentów. W reżyserię filmu niewielki wkład wnieśli Stan Lee (ojciec komiksów Marvela) oraz Joss Whedon (Firefly, Marvel's The Avengers). Obraz wcześniej pokazywano w ramach wrocławskiego American Film Festival, teraz trafia do szerszej dystrubucji.KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

E.T., C-3PO i R2-D2 spotykają Indianę Jonesa

2012-11-15 16:53:54

Nawiązania do innych dzieł w filmach Lucasa to standard. Wystarczy choćby wspomnieć o powtarzającym się w różnych wariantach numerze THX-1138 w całej sadze, czy o obecności E.T. w senacie w „Mrocznym widmie”. Jednak czasem zdarzają się też nawiązania do „Gwiezdnych Wojen” i chyba najbardziej znane to droidy C-3PO i R2-D2 w Poszukiwaczach Zaginionej Arki (więcej o powiązaniu). Norman Reynolds, scenograf tego filmu stworzył genialne nawiązanie, które zapisało się w historii kina. W czwartej części przygód Indiany Jonesa, czyli w Królestwie kryształowej czaszki Stevena Spielberga, filmie bardziej rozczarowującym niż „Mroczne widmo”, Guy Henderix Dyas postanowił nawiązać do pracy Reynoldsa. Przy okazji wydania Blu-ray Indiany Jonesa, w dodatkach pokazano, gdzie w „Kryształowej czaszce” znajduje się R2-D2 i C-3PO, oraz dodatkowo E.T.. Niestety nawiązanie jest tak subtelne, że w samym filmie wyjątkowo trudno je dostrzec, na szczęście na dodatkach widać to bardzo dokładnie. Znajduje się ono pod sam koniec filmu, w sali, którą dość łatwo rozpoznać, jak się widziało film (bez zbędnych spoilerów).


KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

„Red Tails” na DVD i BD w drugim regionie

2012-11-08 17:13:44

Przy tej całej Disneyowej wrzawie mało kto zwrócił uwagę na inny film wyprodukowany przez George’a Lucasa – „Red Tails”, który właśnie zadebiutował na rynku DVD i BD w Wielkiej Brytanii (drugi region). Płyta blu-ray kosztuje 11,20 GBP, natomiast DVD 11,99 GBP, przynajmniej na brytyjskim Amazonie. Oba wydania nie posiadają polskich podpisów.Na razie nie są znane losy polskiego wydania. Co prawda niektóre sklepy (jak DVDmax) niby mają już ten produkt wylistowany (i to jakoby z polskim lektorem i podpisami), ale niestety nie można się tym sugerować. Podobnie jak polskim tytułem na Filmwebie, który brzmi Eskarda „Czerwone ogony” (Eskarda, nie Eskadra), a tytuł ten został skopiowany już w kilku innych miejscach. Na razie pozostaje nam czekać na jakąś oficjalną zapowiedź, lub ściągnąć film z Wielkiej Brytanii.

Przy okazji premiery „Red Tails” warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. George Lucas mógł stworzyć Gwiezdne Wojny czy Indianę Jonesa, ale nie udało mu się pokonać barier rasowych w Hollywood. Ta legenda kina całkiem niedawno żaliła się na wszystkie problemy jakie miał z „Red Tails” i ich dystrybucją. Film opowiada o grupie czarnoskórych pilotów zwanych jako Tuskegee Airmen.
- To fantastyczna historia o której nikt nie wie. - Mówił Lucas. - A studia nie chciały tego dystrybuować. Trudno było przebić się do kin. W kwestii równouprawnia wciąż mamy wiele do zrobienia. - Potem dodał też. - Jestem z lat 60. Wychowałem się w czasach Martina Luthera Kinga. Myślałem, że żyjemy już w świecie bez rasizmu, skoro wybraliśmy prezydenta Obamę. Ale wciąż mamy długą do przejścia.

Filmowi zarzucano brak białych aktorów, co spowoduje, że nie przyjmie go mainstream. Jednak „Red Tails” to nie tylko film kinowy, to także proces edukacyjny, który wspiera George Lucas. Całkiem niedawno przemawiał on w Towarzystwie Historycznym Nowego Jorku, przy okazji projekcji filmu dokumentalnego „Double Victory”, także opowiadającego historię tych lotników. Film, stworzony przez Lucasa jest pewnym dodatkiem do historii „Red Tails”, opowiedzianym bez hollywoodzkiego rozmachu, koncentrującym się na faktach. Przy użyciu najnowszych technik dokument ten wspomaga działanie fundacji Lucasa Edutropia.org, bo zajmuje się promowaniem wiedzy. W pracy nad fundacją pomaga mu jego obecna partnerka, Mellody Hobson, prezes Ariel Investments.
- Pomagamy 22000 studentów rocznie, staramy się zwiększać poziom wiedzy, by dzięki temu ludzie mogli wyjść z ubóstwa. - Mówi Hobson która sama wychowała się podobnie jak Lucas w niezbyt bogatej rodzinie. - Edukacja to jedyne wyjście.

Lucas „utopił” 60 milionów USD własnych pieniędzy w produkcję „Red Tails”, oraz 35 milionów USD w dystrybucję. Film jednak nie okazał się sukcesem. Od maja jest dostępny t na rynku BD i DVD w USA. Teraz pojawia się w Europie. Więcej o dobroczynnych planach George’a Lucasa przeczytacie tutaj.
KOMENTARZE (4)
Loading..