TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Zmarł Gilbert Taylor

2013-08-24 21:37:33

W piątek w swoim domu na wyspie Wight zmarł Gilbert Taylor, dla nas najbardziej znany jako autor zdjęć do „Nowej nadziei”. Urodził się 12 kwietnia 1914, miał ponad 99 lat.– Dzieła Gilberta przetrwały próbę czasu – wspomina George Lucas. – Od dawna podziwiałem jego pracę w filmach takich jak „Noc po ciężkim dniu” czy „Doktor Strangelove” i miałem ten przywilej, by pracować z nim nad „Gwiezdnymi Wojnami”. Był prawdziwym ekspertem w swoim rzemiośle. Jego inspirująca praca będzie żyć w wielu filmach, które stworzył podczas swojej wyjątkowo długiej kariery.Urodził się w Bushey Heath w Hetfordshire w Anglii. Z biegiem lat wstąpił do Royal Air Force (RAF, brytyjskie lotnictwo), gdzie z czasem został operatorem kamery w bombowcach, zajmował się filmowaniem zniszczeń dokonanych przez Brytyjczyków. I choć nie został w wojsku, to jednak to doświadczenie przełożyło się na późniejszą pracę. W roku 1948 został operatorem kamery i nakręcił film „The Guinea Pig” Roya Boultinga z Richardem Attenborough. Potem jego kariera zaczęła nabierać tempa, zwłaszcza od „Nocnego nalotu” Michaela Andersona z 1955. Choć Taylor nie robił w tym filmie głównych zdjęć, wykorzystano go do specjalnych ujęć, w końcu miał doświadczenie, choć niekoniecznie filmowe. Ale otworzyło mu to kolejne drzwi. Przełom nastąpił wraz z filmem „Zimne piwo w Aleksandrii” J. Lee Thompsona z 1958. Tam właśnie tytułowe zdjęcia piwa przyniosły prawdziwą sławę Taylorowi. Potem miał szczęście pracować zarówno u Kubrika w „Doktorze Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” (1964) a także „Nocy po ciężkim dniu” z tego samego roku. Ten drugi film był hitem także z powodu udziału grupy The Beatles. W następnych latach powstały chyba najbardziej znane filmy w dorobku Taylora, czyli „Wstręt” Romana Polańskiego (1965), „Matnia” Romana Polańskiego (1966) „Szał” Alfreda Hitchcocka (1972), „Omen” Richarda Donnera (1976) oraz „Flash Gordon” Mike’a Hodgesa (1980). No i oczywiście „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa.

Gilbert Taylor nigdy nie został nominowany do Oskara, ale za „Nową nadzieję” dostał nagrodę Saturna. Był też kilkukrotnie nominowany i nagradzany przez stowarzyszenia operatorów.

Swoją przygodę z kinem zaczął kończyć jeszcze w latach 80. Ostatni film, który nakręcił to „Don’t get me started” Arthura Ellisa z 1994.Zostawił żonę, która wspomina tylko, że nie było nic, czego Gilbert nie mógł by zrobić. Dee Taylor poznała go podczas pracy w 1963, od tamtego czasu pozostawiali razem aż do jego śmierci.

Dla nas na zawsze pozostanie autorem imponującej sceny otwierającej „Nową nadzieję”, w której masywny niszczyciel imperialny ściga rebelianckiego „Tantive IV”, ale też sceny zachodzących bliźniaczych słońc na Tatooine. Tym samym Taylor wywarł wizualny wpływ na pozostałe filmy w serii.

Temat na forum
KOMENTARZE (11)

Świat Filmu

„Ojciec chrzestny” i „Gwiezdne Wojny”

2013-08-21 17:00:12 oficjalny blogTym razem Bryan Young postanowił wziąć na warsztat jedno z arcydzieł kina lat 70., wcale nie tak odległego „Gwiezdnym Wojnom”, ba, bliższego niż nam się wydaje.

„Ojciec chrzestny” ma głęboki wpływ na cały krajobraz amerykańskiej kinematografii po 1972, roku swojej premiery, a „Gwiezdne Wojny” nie są tu żadnym wyjątkiem.

„Ojciec chrzestny” to mistrzowska eksploracja ludzkiej strony mafii, oraz wpływu jaki wywiera ona na duszę oraz rodzinę, no i był wyreżyserowany przez wieloletniego przyjaciela i mentora George’a Lucasa – Francisa Forda Coppolę.

Półświatek jest ważnym elementem uniwersum „Gwiezdnych Wojen”, od łowców nagród i najemników, przez nieudolnych kryminalnych biurokratów Federacji Handlowej i kryminalnych szych Huttów.Być może otyły ślimak Jabba the Hutt jest bardziej fizyczną reprezentacją duszy Don Corleone, ale nie musimy kopać tak głęboko by znaleźć inspirację „Ojcem chrzestnym” w „Gwiezdnych Wojnach”. Poza oczywistymi analogiami między Huttami a Pięcioma Rodzinami, które widzieliśmy w „Ojcu chrzestnym”, być może najbardziej bezpośrednim wpływem jest ustawienie oraz montaż niektórych, kluczowych scen.

W „Nowej nadziei” rozmowa między Greedo i Hanem, bez wątpienia dwoma wrogami, którzy chcą i mogą pozabijać się nawzajem, przebiega wyjątkowo spokojnie. Najciekawszą interakcją w każdym filmie jest zawsze scena gdy protagonista i antagonista siadają i sobie dyskutują, nawet jeśli wmieszane są w to blastery. „Ojciec chrzestny” dał nam najlepszy przykład takiej sceny, kiedy młody Michael, którego szczęka jeszcze nie wydobrzała po tym jak została uderzona ręką McCluskeya, odbywa rozmowę ze skorumpowanym gliną i Sollozzo. Podobnie jak Han, młody Corleone wie, że to sytuacja „on albo ja” i brutalnie zabija złych z zimną krwią.

Ale wpływ „Ojca chrzestnego”, podobnie jak poziom przemocy u sługusów Jabby, nie kończy się na tym. Jabba staje się też swoistą ofiarą stylu „Gwiezdnych Wojen” inspirowanego „Ojcem chrzestnym”. Luca Brasi, jeden z grubszych głównych egzekutorów Don Corleone zostaje zamordowany garotą w klimatycznej scenie zdrady [udawanej]. Ujęcie jak i wyraz twarzy Luci Brasiego dziwne przypomina – księżniczkę Leię duszącą Jabbę swoimi własnymi łańcuchami niewolniczymi w „Powrocie Jedi”.Ale to nie koniec hołdów dla „Ojca chrzestnego” w postaci Huttów. Najbardziej krzykliwym może być Marlo the Hutt, stworzony w serialu „Wojny klonów”, Marlo nawet nazywa się po Marlonie Brando i bardzo przypomina z wyglądu Don Vito Corleone z „Ojca chrzestnego”, granego przez Marlona Brando. Marlo the Hutt jest jednym z członków rady Huttów, która sama w sobie czerpie z Pięciu Rodzin w „Ojcu chrzestnym”.

Ale to „Zemsta Sithów” może się pochwalić najbardziej dopracowanym hołdem do „Ojca chrzestnego”, podczas sekwencji formowania się Imperium. W „Ojcu chrzestnym” Michael Corleone przewodniczy chrzcinom nowego pokolenia Corleone, które jest przerywane ujęciami jego zbirów mordujących pozostałych przywódców gangów, którzy stali na drodze skonsolidowanej kontroli przestępczego półświatka. To samo można powiedzieć o narodzinach nowego Galaktycznego Imperium, którym przewodził Palpatine. Zgodnie z komentarzem George’a Lucasa do „Zemsty Sithów” ta sekwencja celowo została zmontowana z Anakinem zabijającym przywódców Federacji Handlowej, właśnie jako hołd dla najlepszego obrazu 1972.Ale zanim George Lucas mógł wetknąć „Ojca chrzestnego” do „Gwiezdnych Wojen”, nakręcił wcześniej „Amerykańskie Graffiti”, które wpłynęło na „Ojca chrzestnego”.

Dodatkowo George Lucas pracował nad „Ojcem chrzestnym” sugerował uwagi i dokładał pewne ujęcia. Pomógł też Coppoli wypracować kilka kreatywnych rozwiązań w czasie montażu, tym samym pomógł stworzyć film takim jakim znamy go dziś. Zdaniem Coppoli, to Lucas pomógł mu stworzyć niesamowicie istotną scenę w szpitalu. Nie było żadnych zdjęć pustych korytarzy, które miały na celu zbudować napięcie przed drugą próbą zabójstwa Vito Corleone. To właśnie Lucas zasugerował, by przeszukać wszystkie ujęcia ze szpitala i tam znaleźć krótkie fragmenty, które zmontowano razem tworząc właśnie pusty korytarz. Nikt na widowni się nie zorientował, a sama scena stała się jedną z najbardziej zapadających w pamięć sekwencji filmu.

To dowód na to, że kreatywność ma swoje cykle, które nieustannie rodzą więcej kreatywności. Wielkie filmy inspirują jeszcze wspanialsze filmy, i nigdy nie przestanie mnie to zadziwiać, jak bardzo wielkie filmy wpłynęły na „Gwiezdne Wojny”.
KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Elizjum w kinach

2013-08-16 18:34:12

Dziś na nasze ekrany wchodzi film „Elizjum” (Elysium) Neila Blomkampa („Dystryk 9”). Reżyser jest też autorem scenariusza natomiast jednym z producentów filmu jest Simon Kinberg, czyli konsultant Epizodu VII, współtwórca „Rebels” i własnego spin-offa. Być może ten film pokaże nam jego wizję SF, choć tym razem zdecydowanie większy wpływ na ostateczną wersję ma Blomkamp.

W rolach głównych występują Matt Damon i Jodie Foster. W pozostałych między innymi: Sharlto Copley, Alice Braga i Diego Luna.

Film opowiada o tym jak w 2159 rozwarstwienie społeczne doprowadziło do tego, że biedota mieszka na zniszczonej i przeludnionej Ziemi, a bogacze na luksusowej stacji Elizjum. Jednak stan ten nie będzie trwać wiecznie.


KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Lato w Starwarsówku

2013-08-10 21:31:08

Niby sezon ogórkowy, ale jednak w Hollywood cały czas pracują w pocie czoła. Także ci nasi, czyli starwarsowcy.

Samuel L. Jackson znów będzie czarnym charakterem. Zagra taką rolę w „The Secret Service”, filmie bazującym na komiksie Marka Millara i Dave’a Gibbonsa. Scenariusz i reżyseria – Matthew Vaughn, choć w tym pierwszym pomagała mu Jane Goldman. Film będzie opowiadał o młodym chłopaku (w tej roli Taron Egerton), którego wuj (Colin Firth) rekrutuje do szkoły dla brytyjskich szpiegów. Trwają poszukiwania kogoś do głównej roli kobiecej. Zdjęcia ruszają jesienią, premiera w listopadzie 2014. Na razie SLJ zobaczymy w „Oldboyu”, „RoboCopie” oraz „Captain America: Winter Soldier”.

Skoro już jesteśmy przy tematach Marvelowych, to warto wspomnieć o „Guardians of the Galaxy”. Peter Serafinowicz, czyli głos Dartha Maula zagra tam jednego z oficerów Korpusu Nova. Film będzie miał swoją premierę 1 sierpnia 2014.

Natomiast Steven Spielberg jak zwykle ma problem z nowymi filmami, a raczej ich doborem. Podobnie jest i tym razem. Niedawno pisaliśmy o tym, że najbliższym filmem tego reżysera będzie „American Sniper”. Niestety Steven zrezygnował i to nie tylko z reżyserii, ale ani on, ani Dreamworks nie będą produkować tego filmu, wszelkie prawa pozostały w ręku Warner Bros. i to od nich zależy dalszy los projektu. Za to Steven zdecydował się, że wyprodukuje nową wersję „Gron gniewu”, która jest adaptacją książki Johna Steinbecka. Wersję z 1940 wyreżyserował John Ford. Film opowiada o rodzinie farmerów podczas wielkiego kryzysu. Niestety na razie nie wiadomo jaki będzie kolejny reżyserski projekt Stevena.

Skoro jeden nie chce reżyserować, ktoś inny wchodzi na jego stołek. Co prawda może nie w tym filmie, ale Natalie Portman spróbuje swoich sił jako reżyserka. Już w styczniu ruszą pracę nad filmem „A Tale of Love and Darkness”, który będzie adaptacją wspomnień Amosa Oza, koncentrującą się na historii jego ojca, który miał psychicznie chorą żonę i próbował ją chronić w latach 40. Film zostanie wyprodukowany przez Jerusalem Film Fund. Natalie Portman nie tylko wyreżyseruje, ale też zagra, no i napisze scenariusz.
Ale to nie jest jej jedyny projekt na tapecie. Natalie wystąpi w głównej roli w filmie „Dare Me”, adaptacji powieści Megan Abbott, która jak wierzyć blurbom ma być połączeniem „Heathers” i „Podziemnego kręgu”, ale w środowisku cheerleaderek. Za scenariusz odpowiada autorka książki, produkuje Studio Fox 2000. Film opowiada historię dwóch cheerleaderek, które mogą uważać się za królowe, ale gdy pojawia się nowa trenerka, wszystko się zmienia. Zwłaszcza, że niebawem do akcji wkracza też policja.
Chyba najgłośniejszy obecnie film na tapecie Portmanowej to „Thor: Mroczny świat”. Właśnie ukazał się jego zwiastun, sam film do kin wejdzie 8 listopada.Co powiecie na piątą cześć „Indiany Jonesa”? Wydawać by się mogło, że temat pogrzebany, bo George’owi filmy już nie w głowie, ale Harrison Ford nadal chciałby wrócić do tej roli, jest na to gotowy o ile oczywiście będzie dobry scenariusz. Ale na razie Ford ma w tej sprawie niewiele do powiedzenia. Choć sugerował, by tym razem było mniej kopania tyłków, no cóż Indiana miałby przecież z 70 lat. Za to Harrison nie może narzekać na brak ciekawych propozycji dla aktorów akcji w wieku emerytalnym. Zagra w trzeciej części „Niezniszczalnych”. Już wcześniej pojawiały się takie pogłoski, ale dopiero wywalenie Bruce’a Willisa z obsady przypieczętowało rolę Forda. Partnerują Sly Stallone i Arnold Schwarzenegger. Tymczasem ukazał się drugi zwiastun do „Gry Endera” z Fordem, którą będziemy mogli oglądać od 1 listopada.Na brak pracy nie narzeka Joel Edgerton, czyli młody Owen. Tym razem dostał rolę w filmie Jeffa Nicholsa, do którego zdjęcia ruszą w przyszłym roku. Na razie wiemy tylko, że to projekt SF z pościgiem w tle.

Kto by nie chciał zagrać z Johnym Deppem, który powoli rozważa możliwość zakończenia swojej kariery, ale jednocześnie wciąż dostaje ciekawe propozycje (finansowo). Wśród chętnych by zagrać z Deppem są Ewan McGregor i Gwyneth Paltrow, którzy negocjują swój występ w filmie „Mortdecai”. Depp gra tytułową rolę. Reżyseruje David Koepp.

Choć Liam Neeson żartował sobie, kogo tym razem mieliby mu uprowadzić i wcześniej nie był otwarty na trzecią część serii, jednak pieniądze go przekonały. Za „Uprowadzoną 3” dostanie 20 milionów USD zgodził się, by znów kogoś uprowadzono. Na razie trwają pracę nad scenariuszem – piszą go Luc Besson oraz Robert Mark Kamen, twórcy poprzednich części. Dużo mniej dostanie za podkładanie głosu w „The Prophet”, adaptacji powieści „Prorok” Khalila Gibrana, libańskiego pisarza, poety i malarza. Powieść powstała w 1923 i jest uznawana za klasykę. Ekranizacja będzie gotowa w 2014.

Cały czas nie jest znany los trzeciego „Star Treka”. Podobno zdjęcia mają ruszyć już w przyszłym roku, być może nawet równolegle do „Gwiezdnych Wojen”. Niekoniecznie będą to zdjęcia, gdyż film ma mieć premierę w 2016, kiedy to gwiezdna włóczęga będzie mieć już 50 lat. Nadal jednak nie wiadomo jaki będzie udział J.J. Abramsa w tym projekcie. Oficjalnie informacji o rozpoczęciu zdjęć także nie ma, tylko potwierdzono, że produkcja ruszyła, więc być może reżyser będzie pracować nad dwoma kosmicznymi SF w tym samym momencie. Jednocześnie trwają też przymiarki do znalezienia innych osób na reżyserki stołek. Na razie wiadomo tylko, że Abrams (i Bryan Burk) ponownie wyprodukują obraz, a dwaj główni scenarzyści (Alex Kurtzman i Roberto Orci) pracują nad scenariuszem.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Starwarsowcy w kinach

2013-08-02 18:56:50

Dziś na naszych ekranach pojawiły się trzy nowe premiery, a dwie z nich mają gwiezdne powiązania. Pierwsza to „Smerfy 2” („The Smurfs 2”), gdzie w oryginale głosem narratora jest Tom Kane, czyli narrator a także Yoda i kilka innych postaci z „Wojen klonów” Filoniego.

W filmie Raja Gosnella występują między innymi Neil Patrick Harris, Hank Azaria, Kate Perry, Alan Cumming i Anton Yelchin. Tym razem Gargamel stworzy kilka złych istot złych istot podobnych do smerfów, by wcielić swój kolejny zbrodniczy plan w życie...Niestety u nas film będzie dubbingowany.

Zdecydowanie do innego widza jest adresowany „Koneser” („La migliore offerta”) Giuseppe Tornatore. To dramat i romans jednocześnie, a w obsadzie zobaczymy między innymi Geoffreya Rusha, Donalda Sutherlanda, Sylvię Hoeks oraz Jima Sturgessa i Dermonta Crowleya w roli Lamberta. Dermonta pamiętamy z roli Crixa Madina z „Powrotu Jedi”.

„Koneser” to opowieść o Virgilu Oldmanie, samotnym mężczyźnie związanym z kulturą, który odczuwa ogromną niechęć w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, zwłaszcza kobietami. Ma też pewną obsesję na punkcie zajęcia, którym się zajmuje...


KOMENTARZE (4)
Loading..