TWÓJ KOKPIT
0

Gry komputerowe

Lego Star Wars: The Skywalker Saga z datą premiery

2022-01-21 09:26:25Jesli będąc fanami Gwiezdnych Wojen jesteście również fanami Lego, a do tego lubicie sobie pograć, to czeka was niedługo wspaniała przygoda. Lego Star Wars: The Skywalker Saga to gra nowej generacji, która od dłuższego czasu pozostawała w produkcji. Ostatnio słyszeliśmy o niej głównie w kontekście przesuwania premiery, wygląda jednak na to, że proces produkcyjny zmierza do szczęśliwego końca. Ujawniony właśnie zwiastun przedstawia fragmenty rozgrywki i ujawnia datę premiery, która odbędzie się 5 kwietnia 2022 roku. Gra zadebiutuje na Playstation 4, Playstation 5, XBOX One, XBOX SERIES X/S, Nintendo Switch i komputerach.


KOMENTARZE (1)

Gry komputerowe

Dziesięć lat „The Old Republic”: Najlepsze widoki z gry i nowy quiz

2021-12-20 16:26:19Dokładnie 10 lat temu, już oficjalnie, ruszył „The Old Replublic”. 20 grudnia 2011 skończył się tak zwany early-access i gra ruszyła pełną parą.

BioWare czasem stara się angażować graczy w różne akcje. Jedną z nich był konkurs na najlepszy widok z gry. Został on rozstrzygnięty stosunkowo niedawno. Poniżej zwycięzcy i oczywiście te najlepsze widoki.


Hutta (autor screena: Meifanus)


Korriban (Tessthemess)


Makeb (Evabor)


Meksha (Critic)


Ord Mantell (Aeryn-solaris)


Ossus (Urthenom)


Tatooine (Âvaya)


Tython (Mietra)


Yavin 4 (Ohrora)


Zakuul (Rurokar)


Planet jest oczywiście więcej, zaś zwycięskie widoki staną się dekoracjami w grze.

Na koniec wspominków z okazji 10-lecia gry, zapraszamy do udziału w zupełnie nowym quizie, który jest dostępny tutaj. Sprawdzi jak dobrze pamiętacie grę, czekając na dodatek, który przesunięto na luty.
KOMENTARZE (3)

Gry komputerowe

Dziesięć lat „The Old Republic”: Zwiastuny kinowe

2021-12-13 16:44:23Dokładnie 10 lat temu pierwsi użytkownicy mogli zacząć grać (w ramach early access) w „The Old Republic”, przynajmniej już oficjalnie w pełną wersję gry. Przypominamy, że użytkownicy Bastionu mogli brać udział w otwartych beta testach gry, na miesiąc przed jej premierą. Z tamtego okresu pochodzą też nasze pierwsze wrażenia, do których warto zajrzeć po 10 latach, by zobaczyć ile się zmieniło. 10 lat SWTORa to dobry moment, by przypomnieć sobie kilka rzeczy, lub zobaczyć je na nowo.

Właśnie z okazji 10-lecia gry „The Old Republic” BioWare postanowiło odświeżyć zwiastuny gry, te zrobione na sposób "kinowy". Były one bardzo popularne w swoim czasie i mocno kojarzone z grą. Ich nowe wersje są obecnie dostępne na YouTubie w wersji 4K Ultra HD.

Deceived


Return


Hope


Sacrifice


Betrayed


Przy okazji premiery gry w 2010 zorganizowaliśmy wraz z Electronic Arts konkurs wiedzowy w formie quizu. Quiz był dostępny przez ograniczony czas, ci którzy nie wzięli w nim udziału, mają teraz okazję spróbować swoich sił. Quiz został otworzony na nowo do końca roku i jest dostępny tutaj. Pozostałych zachęcamy by próbowali swoich sił w innych quizach, w tym turniejowym i szkoleniowym, natomiast nowy quiz z okazji 10-lecia „The Old Republic” pojawi się za tydzień, dokładnie w 10 rocznicę właściwego otwarcia gry.
KOMENTARZE (11)

Gry komputerowe

Analiza zwiastuna „Star Wars: Eclipse”

2021-12-10 17:56:43 Eclipse

Ubiegłej nocy w sieci pojawiła się zapowiedź gry „Star Wars: Eclipse”, o której już od ponad miesiąca krążyły plotki na różnych portalach (m.in. tutaj). Według wczesnych doniesień gra miała być osadzona w czasach Wielkiej Republiki – jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gry okazało się to prawdą. Co ciekawe, opublikowany zwiastun wcale nie wskazuje swą zawartością na powiązanie z Wielką Republiką. Nie musi to jednak być wielkim zaskoczeniem, gdyż oficjalnie era rozpoczyna się 300 lat przed Bitwą o Yavin, a kończy ponad 200 lat później. Najprawdopodobniej wydarzenia z gry będą odseparowane od wydarzeń z książek i komiksów, ale na potwierdzenie będziemy musieli jeszcze poczekać.

Czego będzie dotyczyć fabuła?


Jakiekolwiek wnioski po obejrzeniu zwiastuna to głównie domysły, ale wydaje się, że tło fabularne w dużej mierze będzie skupione na polityce. Trailer parę razy pokazuje nam enigmatyczną organizację ze znakiem przypominającym literę Y, a jej członkowie wyglądają podobnie do Zyggerian. Wiemy jednak, że Niewolnicze Imperium Zyggerian nie istniało w tym okresie, lecz historia opowiedziana w „Tempest Runner” wspomina Sojusz Zygerrian, który kontynuował niewolniczą tradycje swoich przodków. Ponadto, można również zauważyć przedstawicieli i statki Federacji Handlowej, co nie powinno dziwić, gdyż wspomniana organizacja powstała około 350 lat przed Bitwą o Yavin. Na stronie możemy też przeczytać o „politycznych napięciach, które mogą odkształcić tkaninę pokoju”, co sugeruje, że polityka odegra istotną rolę w tej produkcji. W ewentualnym konflikcie zbrojnym wezmą zapewne udział przedstawiciele Zakonu Jedi, choć na filmie widzimy głównie użytkowników Mocy walczących ze sobą lub, jak w przypadku Yody, stojących w komnacie obrad Rady Jedi.

Kto będzie głównym złym?


W tym przypadku zwiastun zdradza trochę więcej. Od samego początku przyglądamy się rasie bębniarzy — oczywiście sam akt gry na bębnach może być tylko efektownym wprowadzeniem w zwiastunie, bo raczej trudno sobie wyobrazić, że wątek owych nieznajomych będzie się opierać na perkusyjnych wyczynach. Niemniej jednak, wydaje się, że będzie to rasa wywodząca się z Nieznanych Regionów. Poza oczywistym skojarzeniem z Lordem Voldemortem z serii „Harry Potter”, fanom Star Wars wygląd bębniarzy może przypominać takie rasy jak Yuuzhan Vongowie czy Vagaari. Ci pierwsi jak dotąd nie pojawili się w kanonie, jednakże Vagaari są wspominani w trzech ostatnich książkach Timothy'ego Zahna, a ich wygląd znany z Legend bardzo przypomina postacie przedstawione w grze. Do kompletu mamy również trzecią rasę, Grysków, lecz tutaj posiadamy bardzo niewielką wiedzę na temat ich cech fizycznych. Koniec końców, obcy przedstawiony na obrazku może się okazać przedstawicielem zupełnie nowej rasy, stworzonej specjalnie na potrzeby gry. Warto również zwrócić uwagę na zakończenie filmu, w którym widzimy postać wyłaniającą się z czarnej mazi — kadr przywołuje skojarzenia z narodzinami Uruk-hai we „Władcy Pierścieni” lub scenę z Vladimirem Harkonnenem w nowej „Diunie”. Oficjalna analiza zwiastuna na starwars.com sugeruje, że jest to istotna fabularnie postać.

Kiedy bębniarze kończą swój występ, i kiedy zaćmienie jest kompletne, ciemna postać wyrasta z czarnej sadzawki. Kim lub czym jest — dopiero się okaże. Znamy jednak słynne gwiezdno-wojenne powiedzenie: „Mam złe przeczucia co do tego”.

Jedha w latach świetności


Trudno z całą pewnością stwierdzić, ale sporo wskazuje na to, że pierwsza przedstawiona w zwiastunie planeta to Jedha. Na powyższym obrazku widzimy w tle Kultystów Centralnego Izoptera, a chwilę później Uczniów Whillów z rasy Anomid, których można było zauważyć na Jedhie w filmie „Łotr 1”. Nie byłoby to pozbawione sensu, gdyż ta piaszczysta planeta jest ściśle związana z kultem Mocy i Jedi, a w czasach sagi jest już raczej reliktem minionych wieków. Dodatkowo, Jedha jest wspominana w kilku książkowych i komiksowych pozycjach kanonu, tj. „Burza Nadciąga” czy „Out of the Shadows”.

Jedi i ich miecze świetlne


Zwiastun pokazuje paru przedstawicieli Zakonu Jedi i ich różnorodne miecze świetlne. W książkach i komiksach z Wielkiej Republiki mamy szeroki przekrój różnych mieczy świetlnych. Orla Jareni posiada rozkładany miecz o dwóch białych ostrzach, rękojeści mieczy Stellana Giosa i Burryagi mają po obu stronach jelce, a Ty Yorrick dzierży fioletowy miecz świetlny o finezyjnej rękojeści. Wydaje się, że gra może również pozwalać graczom na pewnego rodzaju wybór związany z tą kultową bronią Jedi. Co prawda, na stronie głównej gry nie ma jak dotąd żadnej informacji o personalizacji swojego bohatera, ale trudno sobie wyobrazić, żeby gracz nie miał możliwości wyboru broni. O ile główny bohater gry będzie użytkownikiem Mocy, bo opis gry sugeruje wybór ze sporej ilości grywalnych postaci.

Tales from the Galaxy's Edge


Po raz kolejny nie możemy być niczego pewni, lecz w połowie zwiastuna widzimy dwójkę walczących ze sobą użytkowników Mocy. Miejsce, w którym dochodzi do pojedynku bardzo przypomina lokację z innej gry osadzonej w czasach Wielkiej Republiki, a właściwie wycinka tej gry. W „Tales from the Galaxy's Edge” poznajemy Ady Sun'Zee, a miejsce, o którym mowa możemy zobaczyć m.in. podczas treningu Ady i jej padawana Nooa na planecie Valron.

Na oficjalnej stronie Star Wars pojawił się artykuł z pięcioma podpunktami dotyczącymi zwiastuna. Jeśli jesteście zainteresowani jego zawartością, zapraszamy tutaj.
KOMENTARZE (13)

Gry komputerowe

Star Wars Eclipse zapowiedziane

2021-12-10 08:34:42To dobry czas aby być grającym fanem Gwiezdnych Wojen. Uwolnienie marki z wyłączności dla Electronic Arts pozwala na powstanie wielu ciekawych projektów. Jednym z nich jest właśnie oficjalnie zapowiedziane Star Wars Eclipse. Według słów twórców będzie to przygodowa gra akcji rozgrywająca się w erze Wielkiej Republiki. Za stworzenie gry odpowiada zespół Quantic Dream, a więc twórcy głośnego Detroit: Become Human. Na razie niewiele wiadomo o grze, znajduje się ona na wczesnym etapie produkcji. Nie ujawniono także platform docelowych.
Poniżej bardzo efektowny zwiastun, który wiele nie zdradza, ale zdecydowanie zaostrza apetyt.Temat na forum.
KOMENTARZE (49)

Gry komputerowe

Limited Run Games: Knights of the Old Republic

2021-11-20 00:06:29 Limited Run GamesOstatnio informowaliśmy Was o tym, że Knights of the Old Republic doczeka się swojego remastera. Dla fanów „pierwotnej” wersji KotOR-a mamy dobrą wiadomość, gdyż Limited Run Games przygotowuje specjalnie wersje gry zarówno w wydaniu na pecety oraz na Nintendo Switch, gdzie port gry debiutował 11 listopada.
Knights of The Old Republic można zakupić w kilku wersjach:
 • standardowa na Nintendo Switch - 34,99 dolarów
 • wersja premium (Switch / PC) - 89,99 dolarów
 • wersja Master (Switch / PC) - 174,99 dolarów
 • Mega-Bundle - (wersja Master Switch + wersja master PC - 349,99 dolarów

Wersja standardowa na Nintendo Switch kosztuje 34,99 dolarów, wersja premiuma to wydatek już 89,99 dolarów. Oczywiście należy również do ceny doliczyć koszty wysyłki, które do naszego kraju to wydatek ok. 15 dolarów.

Wersja premium gry obejmuje:
 • gra (wersja PC lub Nintendo Switch),
 • kolekcjonerską monetę,
 • przypinkę,
 • steelbook (tylko w wersji na Switcha),
 • numerowany certyfikat autentyczności,
 • trzy kolekcjonarskie kart,
 • dwustronny plakat,
 • pendrive, z grą (tylko w wersji PC)

Wersja Master gry obejmuje:
 • gra (wersja PC lub Nintendo Switch),
 • kolekcjonerską monetę,
 • przypinkę,
 • limitowane litografie,
 • steelbook (tylko w wersji na Switcha),
 • numerowany certyfikat autentyczności,
 • trzy kolekcjonarskie kart,
 • dwustronny plakat,
 • podręcznik strategiczny do gry w twardej oprawie,
 • pendrive, z grą (tylko w wersji PC)
 • miniaturowe repliki rękojeści mieczy Dartha Revana,
 • otwieracz do listów w kształcie wibroostrza,
 • replika talii do Pazaaka

Knight of the Old Republic od Limited Run Games można zamawiać na ich stronie w tym miejscu do 2 stycznia 2022 roku. Po tym czasie nastąpi produkcja zamówionych gier a później wysyłka. W przypadku gier LRG od dnia zamówienia do otrzymania paczki często mija nawet kilka miesięcy.
KOMENTARZE (10)

Gry komputerowe

Nadciąga nowa gra LEGO Star Wars

2021-10-28 17:54:20 Oficjalna

Na Apple Arcade 19 listopada zadebiutuje gra „LEGO Star Wars: Castaways”. Gracze będą mogli zbudować własną minifigurkę, personalizując ją częściami do zdobycia w grze, odwiedzać nowe planety, spotykać się z przyjaciółmi, ścigać mikromyśliwcami i „doświadczyć klasycznych scen z »Gwiezdnych wojen«”. Fabuła będzie skupiać się na rozwiązaniu pewnej tajemnicy, która ma być kluczem do ocalenia społeczności „rozbitków”. Po drodze nasza minifigurka będzie rozwiązywać zagadki, walczyć z przeciwnikami i innymi graczami lub łączyć się z nimi w grupy. Gra będzie dostępna wyłącznie w Apple Arcade na iPhonach, iPadach i Macach. Nie będzie też (przynajmniej na razie) dostępna w języku polskim.

Warto też wspomnieć, że LEGO Star Wars Battles, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu, zadebiutowało już w Apple Arcade. Abonament dla graczy od Apple jest dostępny za 24,99 zł miesięcznie.
KOMENTARZE (2)

Gry komputerowe

Czy mamy w kanonie miejsce dla „Knights of the Old Republic”?

2021-10-03 20:05:12 Kanon/Slavek

10 września 2021 roku z zaskoczenia, podczas Playstation Showcase, została zaprezentowana krótka zajawka „Knights of the Old Republic Remake”, o czym informowaliśmy tutaj. Ta wiadomość rozgrzała serca wielu fanów i nie obyło się bez żywiołowych dyskusji na temat tego jak ta klasyczna gra z uniwersum Star Wars powinna wyglądać i jakich zmian można się spodziewać po twórcach. Jedne z najczęściej zadawanych pytań na portalu Twitter można streścić do jednego, krótkiego:

Czy „Knights of the Old Republic Remake” będzie kanoniczne?

Mimo, że niejednokrotnie w treści artykułów widnieją słowa „Legendy” czy „legendarny”, żaden z nich nie określił jednoznacznie czy remake będzie osadzony w starym Expanded Universe czy może jednak dopasowany do aktualnie obowiązującego kanonu. Na dzień dzisiejszy możemy chyba przyjąć, że nowy KOTOR pozostanie grą należącą do starego kanonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeanalizować czy historia Revana i jego towarzyszy mogłaby bez modyfikacji przynależeć do kanonu Disneya.

Co stoi na przeszkodzie?


Marvel, Disney Press oraz Del Rey w najlepsze wydają kolejne tomy i zeszyty przynależące do inicjatywy „Wielka Republika” i to właśnie w niej fani doszukują się największych zgrzytów z historią osadzoną w Starej Republice. W rzeczywistości, twórcy tacy jak Cavan Scott czy Claudia Gray lubią subtelnie nawiązywać do Starej Republiki, a historia opisana w tej serii raczej nie stoi w sprzeczności z niczym, co zostało opowiedziane w „Knights of the Old Republic”. „Raczej” jest tutaj użyte celowo, gdyż jedyną zauważalną kością niezgody może być podejście do podróży nadprzestrzennych, szczególnie ich opis w „Out of the Shadows” Justiny Ireland. Tutaj w niewielkim stopniu moglibyśmy zdradzić zainteresowanym tło fabularne, więc dalszy ciąg zostanie ujęty w spoilerze.


W pierwszej fazie serii dowiadujemy się, że nieco przed wydarzeniami z książek miało miejsce Hyperspace Rush, czyli masowe wytyczanie nowych ścieżek nadprzestrzennych w odległych od Jądra regionach galaktyki. Nie znamy skali tego przedsięwzięcia, nie wiemy też na ile rozwinięta była wiedza na temat podróży nadprzestrzennych przed tym wydarzeniem. Wydaje się jasne, że podróże nadprzestrzenne miały miejsce już tysiące lat przed Hyperspace Rush, lecz historia „Out of the Shadows” sugeruje, że setki lat wcześniej szlaków nadprzestrzennych było po prostu mniej. Wracając jednak do gier z serii KOTOR - bohater gry podróżuje do planet takich jak Taris, Dantooine, Kashyyyk czy Manaan, część z nich należy właśnie do Zewnętrznych Rubieży.
Czy ten fakt przedstawiony w serii „Wielka Republika” w jakimś stopniu kłóci się z tym, co widzimy podczas gry? To już pytanie do każdego z osobna, ale nie wydaje się, by miało to być problemem dla twórców gry, gdyby postanowili ująć „Knights of the Old Republic Remake” w aktualnym kanonie.

Większym jednak problemem jest tzw. bleeding wprowadzony w komiksie Charlesa Soule'a o Lordzie Vaderze. Według tej zasady uczeń Ciemnej Strony nagina kryształ kyber do własnej woli, czego efektem jest zabarwienie kryształu kolorem czerwonym. Proces ten mogliśmy też zobaczyć w czwartym zeszycie „The Rise of Kylo Ren", gdzie Kylo zabarwiał kryształ właśnie w ten sposób. To podejście może stać w sprzeczności ze starym kanonem i grą „Knights of the Old Republic", gdzie czerwone kryształy można było pozyskać w normalny sposób.

Co wspiera ten pomysł?


Nawet jeśli, wraz z przejęciem marki przez firmę Disney, kanon odciął się od historii ze starego Expanded Universe, to twórcy książkowo-komiksowi uwielbiają w swoich dziełach zawierać nawiązania do historii tworzonych w czasach, gdy Finn kojarzył się tylko z Finnem Galfridianem, a dzieci Hana i Lei nazywały się Jacen, Jaina i Anakin. Już od 2015 roku elementy Starej Republiki pojawiały się w kanonie. Niezbyt przychylnie przyjęty serial „Star Wars: Resistance” pokazał nam na krótką chwilę Dantooine, a w przewodniku do filmu „Skywalker: Odrodzenie” mamy informację o Legionie Revana. Najwięcej jednak nawiązań możemy znaleźć właśnie w nowopowstałej erze Wielkiej Republiki.


To określenie, wypowiedziane na powyższym kadrze przez Sskeera, pojawia się w serii więcej niż raz i wydaje się być oczywistym nawiązaniem do Meetry Surik, bohaterki drugiej części serii gier ze Starej Republiki. Czy Cavan Scott, wymyślając to powiedzenie, wiedział coś więcej o planach Lucasfilm na Starą Republikę czy to tylko niewinne nawiązanie? Pewnie dowiemy się w przyszłych latach, póki co możemy się posiłkować jego odpowiedzią na Twitterze. Cavan wrzucił GIFa z tekstem „Maybe” na pytanie czy to określenie dotyczy Meetry Surik zwanej Wygnaną.

Poza tym w „Świetle Jedi” wspomniana jest Wielka Wojna Sithów ze Starej Republiki, a „W Ciemność” wprowadza kolto wytwarzane przez rasę Selkathów. Dodatkowo, Claudia Gray przyznała się, że uznaje wydarzenia z „Knights of the Old Republic” za kanon, o czym pisaliśmy w newsie „Czy Stara Republika jest kanoniczna?”.

Lokacja startowa, Taris, została wprowadzona do kanonu już w 2014 roku za sprawą „Tarkina” Jamesa Luceno. Później, niezbyt lubiany przez fanów autor, Chuck Wendig, w jednej z części trylogii „Koniec i Początek” opisał Taris jako zanieczyszczoną planetę pokrytą szczątkami statków i pełną zniszczonych budynków. Jest to oczywiste nawiązane do wydarzeń z gry, a Taris, zgodne z powyższym opisem, możemy zobaczyć w „The Old Republic”, grze MMORPG będącej kontynuacją obu gier z serii KOTOR. Z jakiegoś powodu, Taris zostało również ujęte w mapce zawartej w komiksie „The High Republic Adventures” od wydawcy IDW.

Czy ma to sens?


Odkładając na bok dyskusję na temat możliwości, warto sobie zadać podstawowe pytanie - czy ma to sens? Wprowadzenie historii znanej z gry w dużym stopniu narzuci pewne ograniczenia na przyszłe produkcje dziejące się przed lub po wydarzeniach z gry. Pojawienie się Revana i jego historii w kanonie może na powrót napędzić zainteresowanie marką i jej kanoniczną historią, ale może również ograniczyć swobodę twórczą twórcom takim jak np. Taika Waititi. Wydaje się też, że pozostawienie gry w realiach starego Expanded Universe może okazać się lepszym krokiem marketingowym ze względu na rzesze fanów patrzących z sentymentem na „stare dobre SW” i odgradzających się grubą krechą od współcześnie kreowanych historii w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ostatecznie jednak na pytanie „czy ma to sens?” powinni odpowiedzieć sobie twórcy i osoby decyzyjne w firmach Disney, Lucasfilm i Aspyr.
KOMENTARZE (29)

Gry komputerowe

Nowe zwiastuny nadchodzących gier

2021-09-25 11:11:54 Oficjalna

Fani gier spod znaku „Gwiezdnych wojen” mają się z czego cieszyć w tym miesiącu. „Tales from the Galaxy's Edge: Last Call”, doświadczenie VR stworzonego przez ILMxLAB ekskluzywnie dla platformy Oculus Quest doczekało się zwiastuna. W dwóch nowych historiach gracze udadzą się na misje odzyskania artefaktów dla handlarza z Batuu. Gra jest już dostępna za 25 USD w sklepie Oculusa.

Nowy zwiastun (ujawniający odrobinę więcej niż poprzedni) otrzymało także „Hunters”, nadchodząca gra mobilna dostępna za darmo na urządzeniach z Androidem, iOS i Nintendo Switch. Rozgrywka opiera się na drużynowych starciach na arenie. Wcielimy się w zupełnie nowe postacie, takie jak wojowniczka Ciemnej Strony Rieve czy droida-Jedi, walczące ku uciesze tłumów na planecie Vespaara, wkrótce po upadku Imperium Galaktycznego. Temat na forum.

Warto też wspomnieć, że „LEGO Star Wars Battles”, o którym niedawno pisaliśmy, jest już dostępne na Apple Arcade.
KOMENTARZE (17)

Gry komputerowe

Nadchodzi Star Wars Knights of the Old Republic Remake

2021-09-10 08:47:03Stało się! Po wielu plotkach, fanowskich próbach podjęcia tematu i takiej samej liczbie projektów skasowanych przez Lucasfilm/Disney-a, kultowy tytuł sprzed 18 lat doczeka się prawdziwego remake-u. Star Wars Knights of the Old Republic Remake, zostanie przygotowane przez studio Aspyr, przynajmniej początkowo tytuł dostępny będzie wyłącznie na Playstation 5 i komputery osobiste. Gra zostanie przebudowana od podstaw, aby jak powiedzieli twórcy "nowe pokolenie graczy mogło przeżyć tę legendarną opowieść jak nigdy dotąd". To na razie wszystko co wiemy o nowym KotOR-e, a no i jest jeszcze zwiastun:


KOMENTARZE (24)
Loading..