TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Yoda. Mroczne spotkanie - Update.

2005-04-28 09:17:00 Merlin.com.pl

W sprzedaży pojawiła się nieco spóźniona książka "Yoda. Mroczne spotkanie". Można ją nabyć np. w internetowym sklepie Merlin, dokładniej mówiąc w tym miejscu. Oto jak została opisana:

Barbarzyńska Wojna Klonów doprowadziła Republikę na skraj upadku. Podczas jednej z batalii rycerz Jedi wymyka się na Coruscant z wiadomością dla Yody. Hrabia Dooku obiecuje pokój. Trzeba podjąć decyzję: zaufać Dooku czy zaryzykować życie milionów wojowników. Wydaje się, że tym razem Mistrz nie ma wyboru...

Update: książka jest już dostępna w sieci sklepów Empik oraz Traffic-Club.

Całość ma 240 stron, oprawione jest w miękką okładkę i kosztuje: 27,5 zł (Merlin) lub 29,8 zł (cena rynkowa).

Temat na forum
KOMENTARZE (29)

Książki

Krótkie info o Dziedzictwie

2005-04-25 23:17:00

O oficjalnej zapowiedzi nowej, dziewięcioczęściowej serii książek po NEJ - pt. "Dziedzictwo Mocy" można przeczytać tutaj.

Dziedzictwo będzie osadzone w nowej Erze Gwiezdnych Wojen. Na razie (od 2000, kiedy wprowadzono podział na Ery) mamy:

Era Sithów - dziejącą się od 25 tys lat przed bitwą o Yavin, aż do 1000 lat przed.

Era ta to na razie przede wszystkim komiksy z serii Tales of the Jedi, gry KOTOR i komiks Jedi vs Sith
Narodziny Imperium - czasy od 1000 przed BY do bitwy o Yavin

Era ta to obecnie przede wszystkim prequele i czasy początków Imperium. W tym także Wojny Klonów, cała seria Republic, ale też np. przygody Hana Solo.
Rebelia - od bitwy o Yavin do bitwy o Endor i czasów po niej (5 rok po bitwie o Yavin)

Era ta opiera się przede wszystkim na klasycznej trylogii. W jej skład wchodzą też komiksy, a także książki jak "Cienie Imperium" czy Opowieści z Mos Eisley lub "Spotkanie na Mimban".
Nowa Republika - od 5 lat po BY aż do 25 lat po BY

Ta era to głównie książki, przede wszystkim X-wingi, trylogia Thrawna, aż do Młodych Rycerzy Jedi. Tu też dzieją się niektóre komiksy - jak Dark Empire, Karmazynowe Imperium czy X-wingi.
Nowa Era Jedi - od 25 do 37 po BY - głównie o konflikcie z Yuuzhanami.

Ta era to w praktyce jedynie seria książek Nowa Era Jedi, prawodpobonie dojdzie do niej też trylogia Dark Nest. Początkowo miałby być też komiksy, ale nie wypaliło.
I teraz dochodzi nowa

Dziedzictwo - ta era rozpoczyna się koło 37 roku po bitwie o Yavin i podobno ma wybiegać nawet w setkę następnych lat.

W Dziedzictwie - które warto tu zaznaczyć, nie ma na razie sprecyzowanego zakończenia pojawi się postać znana wcześniej jako Shira Brie czyli Lumiya. Stwierdzono też, że 60. letni bohaterowie będą zachowywać się prawie jak 40. latkowie. Troy Denning zażartował nawet, że w galaktyce SW lekarze się posunęli z nauką tak daleko, że problemy zdrowotne zaczynają się w wieku 120 lat.

Poza książkami w Dziedzictwie być może powstaną także komiksy.
KOMENTARZE (0)

Książki

Dziedzictwo Mocy

2005-04-24 13:13:00 TF.N

Na zakończenie panelu Celebration III, mówiącego o dalszym rozwoju Expanded Universe, ogłoszony został tytuł 9-książkowej serii, dziejącej się po Nowej Erze Jedi. Jej autorami są Aaron Allston, Karen Traviss, oraz Troy Denning. Poza nimi w panelu wzięli również udział: Sue Rostoni, Leland Chee i Shelly Shapiro.

Seria nosiła będzie nazwę "Legacy of the Force" (Dziedzictwo Mocy), a cały okres czasowy nazwany zostanie "Legacy Era" (Okresem Dziedzictwa). Pierwsza książka serii, napisana przez Aarona Allstona zostanie zatytułowana "Betrayal" (Zdrada). Będzie to pozycja w twardej okładce, po której ukażą się dwie w miękkiej - tak jak to jest zapowiadane na całą serię (1 hardcover i 2 paperbacki itd.). Tom pierwszy ukaże się w czerwcu 2006, natomiast kolejne będą wychodziły w trzymiesięcznych odstępach. Książki będą obracały się wokół wydarzeń, określanych jako "planetarne prawa, zakłócające pokój", a Luke będzie nękany przez wizje "nadchodzących ciemności". Wiele z tego wszystkiego działo się będzie w Nieznanych Regionach. Seria pokryje okres 2-3 lat, główni bohaterowie będą powyżej "sześćdziesiątki", choć autorzy określają to, jako ich druga "czterdziestka".

Postacie, które zobaczymy ponownie to między innymi Tenel Ka, Wedge, Saba i kobieta Sith z komiksów Marvela. Swoje role dostaną także tacy bohaterowie jak Hobbie, Tycho i Corran Horn, prawdopodobne jest również pojawienie się Anakina Solo jako ducha. Największą niespodzianką jest jednak to, że Boba Fett i jego nowi Mandalorianie odegrają jedną z głównych ról - zwłaszcza książki Karen Traviss mają podkreślić ich czyny. W każdym z tomów zobaczymy też wiele nowych postaci, w tym kilka czarnych charakterów - podczas trwania panelu pominięte zostały jednak pytania na temat śmierci którejś z głównych postaci. Dzieci Jedi z poprzednich książek, zostaną teraz pokazane jako dojrzewający Rycerze - w wieku około 20 lat. Zostanie także rozwiązana tajemnica Vergere, dzięki czemu zatoczymy pewien krąg; wydarzeń nowych książek z tymi z prequeli.

Autorzy i edytorzy pominęli pytania na temat tego, czy Sithowie powrócą, oraz to, czy młody Ben Skywalker może w tym odegrać jakąś rolę, nie wiadomo także, czy Jacen będzie miał wreszcie jakiś romans. Powiedzieli jednak, iż George Lucas stanowczo zabronił wspominania o rasie Whillsów w którejkolwiek z książek, nie ma także żadnych planów na temat większej liczby dzieci Solo. Póki "Zdrada" wciąż jest w fazie pisania, nie ma również żadnej wzmianki o Imperialnych bohaterach w pierwszej książce. Autorzy potwierdzili także, że ich pierwsze spotkanie na temat serii miało miejsce w listopadzie, i od tej pory kontaktują się częściej, niż przy wspólnym pisaniu jakiejkolwiek innej serii.

Jeśli zaś chodzi o kolejne informacje na temat trylogii "Dark Nest", Troy Denning ujawnił, iż Kyle Katarn odgrywa tam rolę nie mniejszą, niż Chissowie. Także Raynar pojawi się w książkach - co wyklucza domysły o jego śmierci. Zobaczymy również odbudowę Coruscant, oraz przywrócenie galaktycznego rządu. Denning potwierdził spekulacje, jakoby nadał Leii status Jedi.
KOMENTARZE (32)

Książki

Panel o dalszym rozwoju Expanded Universe

2005-04-24 13:06:00 TF.N

W drugim dniu Celebration III odbył się panel, w którym autorzy i edytorzy odpowiadali na pytania dotyczące nadchodzących pozycji książkowych. Udział w nim wzięli Timothy Zahn, Leland Chee, Sue Rostini, Shelly Shapiro, Troy Denning, Aaron Allston, Pablo Hidalgo, oraz Dan Wallace. Do najbardziej interesujących wiadomości zalicza się ogłoszenie tytułu nowej książki Jamesa Luceno, umiejscowionej pomiędzy Epizodami III, a IV - czyli Dark Lord: The Rise of Darth Vader. Zostały także wspomniane książki z serii "Coruscant Nights" które mimo, iż wyjdą trzy - nie będą trylogią. Edytorzy potwierdzili również, że na razie nie ma żadnych planów co do książki, opowiadającej historię Palpatine`a, choć w kontrakcie pozostały jeszcze dwie nieokreślone pozycje. Zapowiadane są dwie książki umiejscowione w czasach Starej Republiki; jedna z nich będzie miała miejsce na około 1000 lat przed bitwą o Yavin i opowie historię Dartha Bane`a - jedynego Sitha, który przeżył pogrom na Ruusan. Nie ma żadnych planów co do antologii opowiadań, choć wszyscy wyglądali tak, jakby chcieli jedną zrobić. W następnych książkach nie zostaną już także poruszone kwestie Wojen Klonów, więc dla ich wielbicieli pozostanie jedynie komiks Dark Horse`a - "Clone Wars Adventures #4", oraz nowe web stripy nad którymi pracują już Pablo Hidalgo, Paul Ens i Tom Hodges. Timothy Zahn i Michael Stackpole poinformowali, że chcieliby napisać powieść o młodości barona Soontira Fela, jednak na razie nie mają na nią licencji. Zahn chciałby także napisać książkę w stylu serii Młodzi Rycerze Jedi, jednak opowiadającą o Benie Skywalkerze, wspomniał także, iż teraz będzie pisał książkę o Marze Jade, jako Ręce Imperatora, oraz o młodości Luke`a Skywalkera na Tatooine (tych dwoje się nie spotka).
KOMENTARZE (24)

Książki

Star Wars : Labirynt zła ...

2005-04-21 17:06:00

W dniu dzisiejszym do księgarń trafiła do sprzedaży książka "Labirynt Zła" autorstwa Jamesa Luceno. Akcja powieści rozgrywa się tuż przed wydarzeniami Epizodu III - Zemsta Sithów. Książka liczy 334 str. i kosztuje 29,80 zł.

Trwa oblężenie reduty wicekróla Gunraya na planecie Cato Neimoidia. Dowodzony przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego atak kończy się sukcesem, ale Gunray ucieka. Zostawia jednak nadajnik, służący do kontaktowania się z Darthem Sidiousem i hrabią Dooku. Skywalkerowi i Kenobiemu pozostaje tylko rozszyfrować wiadomości o planecie wroga. Ale muszą zdążyć przed kolejnym atakiem.

Jak wydostać się z Labiryntu zła czytaj na Forum.
KOMENTARZE (44)

Książki

Star Wars Costumes

2005-04-19 22:55:00

Na oficjalnej niedawno zapowiedziano kolejną książkę, raczej dokumentującą powstawanie Gwiezdnej Sagi, niż fabularną. Jej autorką będzie Trisha Biggar, główna projektantka kostiumów do nowej trylogii i szefowa działu odpowiedzialnego za ich tworzenie. Książka „Dressign a Galaxy: The Costumes of Star Wars” ukaże się jesienią.

Będzie zawierać ponad 300 zdjęć i ilustracji, z zadziwiającej, bogatej kolekcji stroi powstałych na potrzeby prequeli – od Jedi, przez baronów finansjery czy polityków, aż po piękne stroje królewskich rodów. Kostiumy te to najbardziej niezwykłe kostiumy Mrocznego Widma, Ataku Klonów czy Zemsty Sithów, a także kilka wybranych ze starej trylogii.

Książka będzie opisywać też dokładnie proces powstawania, od szkiców do ostatecznego wykonania. Zobaczymy też proces powstawania wirtualnych kostiumów dla generowanych komputerowo postaci. W książce tej znajdują się też komentarze Samuela L. Jacksona, Jimmy’ego Smitsa, Keishy Castle-Hughes, Ewana McGregora, Haydena Christensena, Natalie Portman i innych aktorów, którzy w osobisty sposób wspominają różne procesy tworzenia.

Znajdzie się tu też słowo wstępne George’a Lucasa i Ricka McCalluma. Książka ukaże się we wrześniu 2005 w twardej okładce, a wyda ją wydawnictwo Harry N. Abrams. Będzie zawierać 224 strony i będzie to wydanie limitowane – tylko 2,5 tys. kopii. Każda z książek będzie mieć certyfikat autentyczności podpisany przez Trishę Biggar, a także sprzączkę wookkiech.


KOMENTARZE (0)

Książki

O powieści ROTS raz jeszcze

2005-04-15 21:12:00

Choć „Zemsta Sithów”, która ukaże ostatni krok, po którym Anakin Skywalker, młodzieniec o dobrym sercu, stał się okrutnym Darthem Vaderem, pojawi się dopiero 19 maja. Ale niecierpliwi mogą już poznać prawie wszystko, dzięki powieści Matthew Stovera, zanim będą mogli przekonać się w kinie jak zamyka się krąg sagi SF George’a Lucasa.

„Zemsta Sithów” to w ogóle ewenement w sprawie nowelizacji. Nie dość, że nie to tylko i wyłącznie scenariusz filmowy zapisany prozą, to jeszcze wbrew przyjętym standardom książka ta została wydana w twardej oprawie, a nie jak większość podobnych – w miękkiej. Sam nakład jest również zdumiewający – 650 tysięcy, co jest nieporównywalnie większą liczbą niż jeden z innych największych hitów kinowych w wersji książkowej– „Faceci w Czerni”. „To blockbuster [film zajmujące miejsca w czołówce boxoffice’ów], nawet jak na standardy innych blockbusterów” – mówi Micha Hersman, klientka w jednym supermarketów – „Myślę, że to ze względu na historię. Każdy przecież czekał na to, by zobaczyć jak powraca Darth Vader, prawdziwy Darth Vader”.

Marka Gwiezdnych Wojen może pochwalić się różnej maści produktami od gier online po nawet Super Eksluzywne przebrania Chewbaccy w rozmiarach także dla dorosłych. Natomiast jeśli chodzi o książki, mało która inna marka może się pochwalić takim sukcesem. Poza nowelizacjami, książkami okołofilmowymi wydano też masę innych tytułów, łącznie wydrukowano ponad 70 milionów książek z logiem „Star Wars”, tak przynajmniej twierdzi Howard Roffman, prezydent Lucas Licensing.

Podobnie jak to bywa w przypadku innych nowelizacji, Stover pracując nad książką, starał się współpracować zarówno z wydawcą jak i filmowcami, najbliżej jak się da. Swą pracę rozpoczął w roku 2003, a skończył latem rok później. Jednak nawet później wprowadzano do niej poprawki, zarówno ze względu na zmiany w scenariuszu, jak również poprawki w samej książce. Stover sam musiał się mocno natrudzić, by jakoś poprawić cała książkę, po tym jak wycięto kilka scen. Jak zdradza sam autor, były to głównie sceny na początku książki, a usunięto je z prostej przyczyny – nie pasowały tam. Stover nie boi się reakcją fanów po skonfrontowaniu książki z filmem. Ma nadzieję, że będą zadowoleni książką, sam zaś uważa Gwiezdne Wojny za nowoczesny mit, w którym zaskakująca akcja jest mniej ważna, niż zbiorowe doświadczenia, dzielone z milionami. To obejrzenie historii, która jest opowiadana wciąż na nowo i nowo. Patrząc realnie, każdy wie, że Anakin stanie się Vaderem, że Republika upadnie, że powstanie Imperium, wiemy, że Anakin spłonie tak, że tylko mechaniczna zbroja będzie mogła go utrzymywać przy życiu.

Stover nie jest jedynym pisarzem fantasy, który napisał książkę z cyklu „Gwiezdne Wojny”. Wśród innych należy wymienić Jamesa Luceno („Labirynt Zła”, będący prequelem do ROTS) czy R.A. Salvatore’a (który napisał nowelizację „Ataku klonów”). Sam Stover ma też już doświadczenie w pracy z tą marką – np. za sprawą „Punktu Przełomu”. A „Zemsta Sithów” jest wyjątkową nowelizacją. Zawsze jest tak, że autor stara się pozostawić w książce jakiś ślad po sobie, np. przez rozbudowę uczuć, myśli postaci, czasem nawet ich historii. W przypadku Epizodów I i II powieści mocno rozbudowały filmową historię, tym razem Stover jednak poszedł w innym kierunku. Postanowił wejść w głąb postaci, zrozumieć ich myśli i motywację.

Matthew Stover ma obecnie 43 lata, dorastał w Illinois i mieszka w Chicago. „Gwiezdne Wojny” w kinie widział przynajmniej 20 razy, „Imperium Kontratakuje” 28. Napisał kilka własnych książek – „The Blade of Tyshalle”, „Iron Dawn” czy „Jericho Moon”. „Zemstę Sithów” uważa, za dzieło Lucasa, które nie przyniesie mu pieniędzy, przynajmniej nie bezpośrednio. Za napisanie książki dostał poniżej 100 tys. USD, co uważa, że nie jest sumą imponującą, ale jak sam stwierdził, posiadanie takiej książki w swoim dorobku, może być cenniejsze niż pieniądze za które mógłby za nie dostać. Pisanie czegoś własnego, ma mniejsze szanse otworzyć mu w ten sposób wszystkie drzwi. Dzięki temu z mało znanego pisarza fantasy, ma szanse znać się pisarzem dość zdany. A to coś, czego nie da się wyrazić tylko w dolarach i centach.
KOMENTARZE (0)

Książki

Zemsta Sithów na liście bestsellerów

2005-04-15 18:10:00 Resztki Imperium

Najnowsza powieść Matthew Stovera, będąca adaptacją powieściową trzeciego epizodu Gwiezdnych Wojen, właśnie zadebiutowała w USA, w tym także na listach bestsellerów, od razu wskakując na 2 pozycję w liście publikowanej przez New York Times. Lista ta dotyczyła jedynie książek wydanych w twardej oprawie (hardcover), a dodatkowo była robiona dzień po tym jak „Zemsta Sithów” pojawiła się w sklepach. W liście opublikowanej przez Wall Street Journal, również książek wydanych w hardcoverach, ROTS trafiła na pierwsze miejsce. Według USA Today, która publikuje łączoną listę wydań twardo- i miękkookładkowych, „Zemsta” zajęła czwartą pozycję. Natomiast Booksan’s umieścił ją na trzeciej pozycji najlepiej sprzedających się hardcoverów. Według danych wydawcy – Del Rey Books, powieść ta sprzedaje się lepiej niż adaptacja „Ataku klonów” - w granicach 20% egzemplarzy więcej. Pierwsze wydanie „Zemsty Sithów” to 650 tysięcy egzemplarzy.
KOMENTARZE (9)

Książki

The Last of the Jedi: Dark Warning

2005-04-15 17:59:00 StarWars.com

W sierpniu nakładem wydawnictwa Scholastic ukaże się w USA drugi tom cyklu, opowiadającego o przygodach Obi-Wana Kenobiego z okresu tuż po wydarzeniach Zemsty Sithów. Książka ta nosi tytuł "The Last of the Jedi: Dark Warning", jej autorką jest Jude Watson, a stworzeniem okładki zajął się John Van Fleet.

Akcja rozpoczyna się od Obi-Wana i jego towarzysza, uciekających bez przerwy przed Nowym Ładem Imperatora, a także przed łowcami nagród - również tym najgroźniejszym, działającym bez żadnych wyrzutów sumienia - Bobą Fettem. Podróże doprowadzają ich w końcu do rozdartego wojną świata, którego mieszkańcy nadal nie chcą zaakceptować panowania Imperium, ani nawet tego, że Wojny Klonów dobiegły końca. Owa planeta może jednak być ostatnim bastionem dla kilku ukrywających się Rycerzy Jedi. Omamiony możliwością odnalezienia swych ostatnich pozostałych przy życiu towarzyszy, Obi-Wan dołącza się do walki, oferując miejscowej, zdeterminowanej armii powstrzymanie niepokonanego Imperium.
KOMENTARZE (12)

Książki

Kolejne newsy książkowe z forum oficjalnej

2005-04-15 17:01:00 Sue Rostoni

Jak podaje Sue Rostoni na forum oficjalnej, Aaron Allston oddał już ukończony plan pierwszej powieści z dziewięcio-częściowej serii dziejącej się po Nowej Erze Jedi, i teraz zaczyna pracować już nad samą książką, Karen Traviss rozpoczęła natomiast pisanie zarysu drugiego tomu.
Więcej informacji o nowej serii ujawnionych zostanie podczas drugiego dnia Celebration III. Powinniśmy wtedy poznać jej nazwę, oraz streszczenie pierwszych tomów.
W ciągu następnych dni zobaczymy także okładki dwóch kolejnych części trylogii Dark Nest. Na "The Unseen Queen" pojawi się Leia, natomiast na "The Swarm War" Luke Skywalker.
Trylogia ta będzie koncentrować się na klasycznych bohaterach, oraz ich dzieciach (Jacenie, Jainie i Benie) mniej więcej równomiernie. Powodem, dla którego na okładkach znalazło się właśnie klasyczne trio jest to, że jest bardziej rozpoznawalne.
KOMENTARZE (11)

Książki

Tworzenie Światów Gwiezdnych Wojen: 365 Dni

2005-04-14 21:39:00 Marsite

Jak donosi Marsite.pl:

George Lucas chciał, aby już od pierwszych dni produkcji Gwiezdnych Wojen każdy kolejny krok był jak najlepiej udokumentowany na zdjęciach. Tysiące tysięcy fotografii z procesu powstawania filmu, od akcji na planie poprzez czynności wokół planu. Teraz, wiele z nich ukaże się po raz pierwszy w nowej marce, jaką będzie super-gruba książka wydawnictwa Harry'ego N. Abramsa.

Mowa o albumie "Creating the Worlds of Star Wars: 365 Days" (Tworzenie Światów Gwiezdnych Wojen: 365 Dni), mającym ponad 700 stron upchanych zdjęciami. Naszym przewodnikiem po tej unikalnej podróży po magicznym świecie sagi będzie John Knoll, kierownik ds. efektów specjalnych w wersji specjalnej Trylogii Gwiezdnych Wojen oraz w nowych odcinkach sagi. Podzieli się z nami informacjami z "pierwszej ręki" na temat epizodów I, II i III, prezentując nam przy tym nowe i rzadkie zdjęcia, które sam zrobił. W przypadku oryginalnej trylogii, Knoll wspomógł się starymi znajomościami z ILM, które dostarczyły mu zdjęcia i anegdoty na temat dni, kiedy Gwiezdne Wojny były młode. Książka będzie też zawierała zdjęcia ręcznych malowideł do filmów, miniaturek oraz prezentacje obrazów z możliwością oglądania ich pod różnym, 360 stopniowym kątem patrzenia.

Do książki zostanie dołączona nie mniej upakowana płyta CD-ROM z panoramicznymi obrazami Knolla, zawierająca obrazy do oglądania pod dowolnym kontem patrzenia. Użytkownicy Hyperspace będą też mogli pobuszować w wirtualnej wycieczce w cotygodniowych seriach "KnollVision", poświęconych Epizodowi III.

"Creating the Worlds of Star Wars: 365 Days" Johna Knolla ma się pojawić w stanach w październiku, a wydawcą książki ma być Harry N. Abrams books.

KOMENTARZE (0)

Książki

Biografia Dartha Vadera

2005-04-14 21:15:00 Resztki Imperium za TF.N

Jak donosi TheForce.Net, na oficjalnej stronie Davida Prowse'a (aktor grający Dartha Vadera w klasycznej trylogii) - można zakupić oficjalną autobiografię aktora. Cena może trochę odrzucać - bo to 50 funtów. Książka ta jest zatytułowana "Straight From The Force`s Mouth". Całość jest wydana w dwóch tomach, pierwszy 416, a drugi 450 stron. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku, swoją autobiografię wydał Jeremy Bulloch, czyli Boba Fett z klasycznej trylogii (więcej>>>).
KOMENTARZE (3)

Książki

Streszczenie czatu ze Stoverem

2005-04-14 17:20:00 Resztki Imperium za StarWars.com

Na Hyperspace, płatnej części oficjalnej strony odbył się niedawno czat z Matthew Stoverem, autorem adaptacji książkowej „Zemsty Sithów”. Może zawierać on drobne spoilery, jednak w większości przypadków Stover nie wchodził w opis scen, ujawniając więcej niż można znaleźć w zwiastunach.

 • Mace Windu w powieści „Punkt Przełomu” to przede wszystkim kombinacja gry Samuela L. Jacksona oraz sposobu w jaki przedstawił go Bob Salvatore w powieści „Atak Klonów”. Przede wszystkim chodziło o opisy walki między Mace`em a Jango Fettem.
 • W adaptacji Stovera znalazło się bezpośrednie odwołanie do Tao Te Ching w cytacie „Kim jest dobry człowiek, ale złym nauczyciel?”. Taoizm jest dużą inspiracją dla Stovera, nie tylko w pisaniu książek, ale też życiu. Prawda jest jednak taka, że do Taoizmu Stover sięgnął dopiero po napisaniu „Zdrajcy”.
 • Sceny bitwy na Kashyyyku w książce są bardzo ubogie. Wynika to z kilku aspektów. Pierwszym było to, że w scenariuszu też były ubogie, powstawały dopiero w ILM. Z drugiej strony, Stover bał się, by sceny te nie przysłoniły głównego wątku, a także by czytelnik mógł znaleźć w filmie także coś nowego.
 • Ulubiona scena w książce, to dla Stovera scena, w której Obi-Wan i Anakin są tuż przed kwaterą Generała Grievousa na Niewidzialnej Ręce. Wiedzą, że zaraz czeka ich konfrontacja z Dooku, ale są razem, współdziałają i mają świadomość braterstwa.
 • Technika, dzięki której za pomocą Midichlorianów można „tworzyć” życie pochodzi bezpośrednio od Lucasa, stąd została tylko zasygnalizowana w książce.
 • W adaptacji znajdziemy sceny z punktu widzenia postaci, znajdziemy także ich myśli. Ale nie wszystkich. Nie ma punktu widzenia Sidiousa, między innymi dlatego, że całkowity Mrok wymaga tajemnicy, a poznanie myśli zwiększa sympatię do postaci, czyni ją bardziej ludzką, czego Stover w tym przypadku nie miał zamiaru osiągnąć.
 • Powieść była trudna do napisania, między innymi dlatego, że były ciągłe zmiany i trzeba było poprawiać ją względem scenariusza. Np. scena pojedynku Sidiousa i Mistrzów Jedi wymagała kompletnej wymiany.
 • Najbardziej pamiętnym momentem podczas pisania powieści ROTS było dla Stovera napisanie pierwszej strony, która wyglądała:

  Gwiezdne Wojny: Część III [TU WSTAWIĆ TYTUŁ]

  Powieść napisana przez Matthew Woodring Stovera

  Na podstawie scenariusza George’a Lucasa

 • Pomiędzy Plagueisem a Palpatine`em mogło być kilku Lordów Sithów, ale ilu wie chyba tylko Palpatine. To była bardziej mentalna relacja, niż bezpośrednia.
 • Stoverowi w pisaniu bardzo też pomogło doświadczenie teatralne, dzięki temu lepiej wczuwał się w postaci i inaczej wyznaczał im zadania, jakie powinny spełnić w powieści.
 • Stover potwierdził, że „Jądro Ciemności” Josepha Conrada było bezpośrednią inspiracją dla „Punktu przełomu”, ale nie jedyną.
 • Stover stwierdził, że ma nadzieję, iż wróci jeszcze do książek Star Wars, ale wpierw chciałby wrócić do swojej sagi Overworld na książkę lub dwie.
 • W powieści „Punkt Przełomu” Mace Windu stwierdza, że nie ma pojęcia, czy Anakin jest Wybrańcem. W ROTS stwierdzi, że nie ma pojęcia, czym właściwie jest przywrócenie równowagi Mocy.
 • Stover nie miał okazji przejrzeć zbyt wiele książek związanych z ROTS. Jedną z nich był Słownik Obrazkowy, który zdaniem Stovera jest po prostu genialny.
 • Lucasfilm wyciął bądź przeedytował w powieści ROTS kilka nawiązań do EU, były to przede wszystkim elementy związane z historią Sithów, z których Stover był dumny, że je wyszukał.
 • Większość dialogów w książce ROTS jest zmieniona, Stover napisał je samemu bazując na filmowych.
 • Porównania ROTS do „Makbeta” Williama Szekspira może i są w jakiś sposób sensowne ze względu na destruktywną relację Sidiousa i Anakina, ale trzeba pamiętać, ze Szekspir nie zajmował się w ogóle mitologią, tylko psychologią, stąd jest to zupełnie inna płaszczyzna.
 • George Lucas nie prosił Stovera, by ten napisał powieść osobiście, raczej to Shelly Shapiro (Del Rey), Sue Rostoni (LucasBooks) i Howard Roffman (Lucas Licensing) prosili George’a by zgodził się na Stovera.
 • Stover w wielu momentach dostał nie tylko szkice koncepcyjne, klipy animatyki, ale też zdjęcia z kręcenia czy nawet skończone, po to by łatwiej było mu oddać klimat, a w szczególności opis środowiska. Ale jak sam stwierdził, woli wizualne szczegóły zostawić tam gdzie ich miejsce, czyli na kinowym ekranie.
 • według Stovera, Wybraniec rodzi się jeden na pokolenie. Tak więc Luke jest w nim w pewnym sensie, tak jak jest nim Anakin.
 • Na koniec Stover stwierdził, że choć od listopada 2003 wie praktycznie wszystko o filmie, ale gdy zobaczył pierwsze klipy, od razu się nimi zachwycił i nie może doczekać się finalnej jego wersji.
  KOMENTARZE (13)
 • Książki

  Zemsta Isard w tłumaczeniu!

  2005-04-11 11:39:00 Andrzej Syrzycki

  Według informacji, które otrzymaliśmy, pan Andrzej Syrzycki właśnie rozpoczął tłumaczenie przedostatniego tomu cyklu "X-wingi" zatytułowanego "Zemsta Isard". Termin oddania gotowego przekładu do wydawnictwa Amber upływa w lipcu, a zatem nową książkę powinniśmy ujrzeć w księgarniach dopiero we wrześniu.
  Co ciekawe, w wydawnictwie na swojego tłumacza czeka już tylko ostatni tom X-wingów - "Starfighters of Adumar", którego przekładem prawdopodobnie zajmie się pani Aleksandra Jagiełowicz. Zakończenie serii "X-wingi" powinniśmy zatem poznać jeszcze przed zakończeniem Nowej Ery Jedi, gdyż nie ma na razie żadnych informacji na temat tego, kiedy do tłumaczenia trafi "The Unifying Force". Podobnie wygląda sytuacja z książką "Survivor's Quest" - możemy mieć tylko nadzieję, że ujrzymy obie pozycje jeszcze w tym roku.
  KOMENTARZE (46)

  Książki

  The Making of Star Wars: Revenge of the Sith – The Final Chapter

  2005-04-04 21:23:00

  W zeszłym tygodniu na oficjalnej pojawił się do ściągnięcia e-book „The Making of Star Wars: Revenge of the Sith – The Final Chapter” J.W. Rinzlera. Obecnie pojawił się on także w wersji darmowej oficjalnej.

  Książka ta to swoisty epilog, publikacji „ROTS – jak powstawał film”, która niestety nie ujrzy światła dziennego w Polsce. Rinzler umieścił w niej całą masę informacji, które nie mogły być opisane podczas głównych prac nad książką, choćby dlatego, że działy się już po zamknięciu i edycji książki.

  Trzeba pamiętać o jednym, „Ostatni Rozdział” jest publikacją, której należy unikać, jeśli unika się spoilerów. Obecnie można ją ściągnąć tutaj.

  Powiązany news: Rozmowa z Rinzlerem.
  KOMENTARZE (0)

  Książki

  Yoda: Mroczne Spotkanie - zapowiedź

  2005-04-01 23:26:00

  „Yoda: Mroczne Spotkanie” to pierwsza powieść w świecie Gwiezdnych Wojen, której główną postacią jest Mistrz Yoda. Autor Sean Stewart odpowiedział na kilka pytań o tę książkę.

  Powieść to w dużej mierze konfrontacja 800 letniego mistrza Jedi – Yody i 80 letniego upadłego Jedi, stojącego za spiskiem Sithów. Obie te postaci są już wiekowe, w przypadku Yody, można powiedzieć dość dużo o jego wiedzy, doświadczeniu. Można też stwierdzić, że „niewinność”, „nieświadomość” czy „pewien rodzaj czystości umysłu” na pewno nie jest atrybutem go określającym. To trochę jak z matkami, które płaczą na weselach, nie dlatego, że są sentymentalne, ale dlatego, że wiedzą iż będzie trudno.

  Z Yodą u Stewarta był problem. Autor, który wychował się na klasycznej trylogii, uważa, że Yoda to przede wszystkim postać, którą znamy z TESB. Mały, śmieszny i zabawny stworek, który jednak posiada olbrzymią wiedzę. Jego pustelnia staje się o wiele bardziej jego domem, niż była nim Coruscant, gdzie był ważną postacią życia politycznego. Dlatego Yoda jakiego znamy z nowych filmów czy innych książek, u Stewarta nie był w pełni sobą. Autor wraca do jego zachowania znanego z TESB.

  Jedną z ciekawszych postaci książki jest Scout. Pomysł by stworzyć tę postać był prosty, było to jedno zdanie „Moc w niej jest słaba”. Z drugiej strony sam autor był przez sześć czy siedem lat trenerem drużyny piłki nożnej, do której należały dziewczynki w wieku 8-14 lat. W tej grupie może ze dwie były naprawdę utalentowane, ale większość musiała się nauczyć szybko biegać, celnie strzelać, musiały nauczyć się grać, by nie wypaść z drużyny, by nie być na samym końcu.

  To właśnie one były inspiracją dla Scout. Zresztą pisanie o niej było dla Seana Stewarta ciekawym wyzwaniem.

  Kwestia Dooku i jego upadku jest bardzo ważna w książce. Dooku nie jest zły, albo przynajmniej nie był zły. Wiedział o istnieniu zła, może go trochę pociągało, ale je odrzucał. Dopiero wydarzenia, smutne, złe i przede wszystkim niezrozumiałe dla Dooku, sprawiły, że zwątpił w to co robił, to co czynił i przeszedł na Ciemną Stronę, wierząc że i tak życie jest niesamowicie brutalne. Czasem tak jest, że dobrym ludziom dzieją się złe rzeczy bez żadnej przyczyny. W tym momencie trudno się im oprzec pokusie zła. Tak było z Dooku. Dodatkowo w pewnym wieku ma się tendencję do zaprzeczania pewnym oczywistym faktom. Wykorzystując te uczucia, Sidious skusił Dooku.

  Ważnym elementem w książce jest też sama idea zabierania młodych Jedi z ich rodzin. Z jednej strony mogą się oni potem czuć zdradzeni przez rodziny, z drugiej przez Zakon, który odebrał im pewne rzeczy. Ale co najważniejsze, Stewart chciał pokazać szok młodych padawanów, gdy dowiadują się, że poza Świątynią Jedi nie wszyscy ich lubią, kochają. Młodzi Jedi są wychowywani w przeświadczeniu o słuszności ich rycerskiej misji Czynienia Dobra, a spotykają potem ludzi, którzy uważają ich za tajną policję służącą skorumpowanemu Senatowi.

  Stewart chciał mieć dwoje młodych Padawanów, którzy będą towarzyszyć Yodzie. LucasBooks od razu zaproponował postaci z filmu, więc autor wybrał jedną z nich – Whie. Dzięki temu w książce mamy wiele różnych postaci. A dodatkowo Whie postać z filmu została rozbudowana.

  Choć autor przeczytał scenariusz do „Zemty Sithów”, to jednak starał się nie dawać żadnych sugestii, co do filmu. Głównie dlatego, że powieść ta jest bardzo różna od klimatu czy struktury opowieści „Zemsty Sithów”.
  KOMENTARZE (0)

  Książki

  Nowa Era Jedi : The Unifying Force

  2005-04-01 08:41:00 Wydawnictwo Amber

  Dokładnie za miesiąc, ukaże się ostatni tom serii Nowa Era Jedi : The Unifying Force autorstwa James'a Luceno, książka będzie kosztowała 34,80 i jest tłumaczona przez panią Aleksandre Jagiełowicz. Na chwilę obecną nie znamy tłumaczenia Polskiego tytułu książki. Więcej na temat pozycji można przeczytać w tym miejscu.
  KOMENTARZE (12)
  Loading..