TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Książkowe wieści z USA

2006-12-22 17:33:00

Powoli rozpoczyna się gorączka przed Celebration IV. W dniach 24-28 maja 2007 w Los Angeles zostanie zaprezentowana książka „The At of Ralph McQuarrie”, wydana przez wydawnictwo dreams and visions press. W pre-orderze będzie już wysyłana w kwietniu. Całość zostanie wydana w limitowanej ilości zaledwie 2 tysięcy kopii, z tego 250 podpisane). Będzie zawierać przeszło 400 stron prezentujących karierę i wpływy intelektualne, piętno jakie na sagę i nie tylko wywarł artysta w ciągu 30 ostatnich lat. Będzie też zawierać wiele nieznanych wcześniej prac McQuarrie’ego dotyczących ilustracji technicznych, do książek, ale też plakatów filmowych, prac telewizyjnych, prywatnych rysunków i największą kolekcję opublikowanych dotychczas projektów z Gwiezdnych Wojen (stanowią one 1/3 całości).Wszystko będzie zawierać też komentarze w tym samego Ralpha, ale przeczytamy też słowo wstępne George’a Lucasa i wprowadzenie Douga Chianga czy komentarze Anthony’ego Danielsa oraz Kena Ralstona (twórca efektów specjalnych).

Mamy też garść informacji z oficjalnej. Sue po raz kolejny odpowiedziała na pytania fanów na forum oficjalnej. Tym razem dowiedzieliśmy się, że nie ma czegoś takiego jak kanoniczny wygląd postaci z EU, czyli jeśli różnią się one wyglądem na amerykańskiej i japońskiej okładce, obie wersje są tylko ujęciem artysty, a żadna z nich nie odzwierciedla kanonu.
- Okładka do Sacrifice nie jest jeszcze ukończona.
- Polityka redaktorów na seks w książkach i komiksach jest taka, by wszystko zachować w kategorii PG, czyli tak jak to jest w filmach.
- Sue również kategorycznie potępiła pojawiające się na Wookiepedii (u nas na Ossusie :() informacje, że Ben Skywalker jest przodkiem Kola i Cade’a Skywalkerów. Nawet na forum TFNu, Jan Duursema użyła to jako przykładu, a nie jako wykładni. NIE ZOSTAŁO określone, czy Luke i Mara będą mieć jeszcze jakieś dzieci i czy to one właśnie staną się protoplastami Kola’a i Cade’a.
- Nie jest planowany nowy przewodnik po planetach i księżycach, ale szykuje się coś, co powinno doskonale uzupełnić tę lukę. Sue na razie nie chciała zdradzić, cóż to.
- Sue podała też daty publikacji kolejnych tomów serii Last of the Jedi:
#7 – kwiecień 2007
#8 – sierpień 2007
#9 – grudzień 2007
#10 – luty 2008
- Era dziedzictwa rozpoczyna się w 40 roku po bitwie o Yavin, a nie w 37 jak to było ogłoszone wcześniej.

Na blogu Sue Rostoni znalazła się uzupełniona chronologia wydarzeń w Tempest, trzecim tomie cyklu Legacy. UWAGA SPOILERY!
Tempest Troya Denninga rozpoczyna się 173 dnia roku 40 (Dzień 51 – 75:5:21)

Dzień 51 (75:5:21): Jaina i Zekk rozpoczynają swoją służbę w Punkcie Obserwacyjnym Kiris.

Dzień 59: Alema napada na Treisnę Lobi, a przy pomocy Lumiyi zabija Lobi. Han i Leia przeszkadzają w próbie zamachu na Tenel Ka i uciekają, zabierająć Nashtah z sobą.

Dzień 61 (75:5:31)

Dzień 62 (75:6:1): Jacen wydaje nakaz poszukiwania i zatrzymania swoich rodziców.

Dzień 69: Luke walczy z Lumiyą, Mara Jade z Alemą, trwa bitwa o Hapes.

Dzień 70 (75:6:9): Meewalh i Cakhmaim zostają wysadzeni z Sokoła. Jacen strzela do Sokoła.

Wcześniejsze wpisy znajdują się tutaj. Warto zauważyć, że wcześniej Tempest miał się rozpoczynać w 56 dniu.

Na koniec jeszcze jeden wpis. Jak donosi J.W. Rinzler na swoim blogu, prace nad książką “Making of Star Wars” zbliżają się do końca. Właściwie zostało już wprowadzić poprawki do zaledwie kilku stronic i okładki. I co najciekawsze, po trzydziestu latach ukaże się w końcu książka, jakiej nigdy (oficjalnie) nie wydano. Czyli historia tworzenia „Epizodu IV”, pierwszego i oryginalnego filmu z 1977. Co prawda było mnóstwo (liczone w setkach) artykułów na ten temat, kilka filmów dokumentalnych, kilkanaście książek, które próbowały być kronikami tworzenia sagi (w tym wydana w Polsce Gwiezdne Wojny: Jak powstawała kosmiczna trylogia Olivera Denkena), lecz żadna z tych publikacji nigdy nie została wydana pod logiem Lucasfilmu.

A czego w nowym albumie należy się spodziewać? Mnóstwa wywiadów, które z pewnością zostaną bliżej przedstawione na oficjalnej, z Georgem Lucasem, Makiem Hamillem, Carrie Fisher, Harrisonem Fordem, Garym Kurtzem, Johnem Barry, Dennisem Murenem, Johnem Dykstrą i wieloma innymi. Ale i nawet to nie wypełniłoby tej książki. Prawdę mówiąc na dzień dzisiejszy trudno byłoby to nazwać początkiem. Faktem jest, że wystarczyłoby to w roku 1977 wzbogacić kilkoma czarno-białymi zdjęciami, ale w roku 2007 wymagania rynku są inne, na szczęście bardziej kompleksowe, co oznacza, że Del Rey nie zaryzykuje fortuny wydając książkę składającą się z ponad 300 stron, z ponad 500 kolorowymi ilustracjami i 150 tysiącami słów manuskryptu. To więcej niż niejedna powieść (dla porównania Darth Bane ma 120 tys., „Fatum” 160 tys.).

W obecnej formie książka zdaniem Rinzlera opowiada historię jak George Lucas i jego zespół tworzyli film, którego nie chciało wyprodukować żadne studio. A opowieść wzbogacono wcześniej nie publikowanymi zdjęciami. Pojawi się w kwietniu 2007, tuż przed Celebration IV.

Rinzler przyznał też, że Ryder Windham obecnie ciężko pracuje nad ukończeniem Complete Cross-Section dla DK, które będzie zawierać kilka nowych pojazdów. On sam zaś pracuje z Georgem Lucasem nad pozycją, którą ten chciał zawsze zobaczyć. Ale na razie nic więcej nie chciał zasugerować.
KOMENTARZE (0)

Książki

Odpowiedź Ambera na plotki o zaprzestaniu wydawania serii SW

2006-12-21 15:59:00 Nestor za Amber

W odpowiedzi na newsa o rzekomym zaprzestaniu wydawania książek z serii Star Wars przez Amber, pan Paweł Rzetecki z działu literackiego wydawnictwa stanowczo zaprzeczył tej informacji, a w dodatku podał jednemu z naszych czytelników pełny plan na rok 2007, a także wstępny plan wydawniczy na rok 2008. Przedstawiają się one następująco:

Luty 2007 - "Komandosi Republiki. Potrójne Zero", Karen Traviss
Kwiecień 2007 - "Poza galaktykę", Timothy Zahn
Czerwiec 2007 - "Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada", Aaron Allston
Sierpień 2007 - "Darth Bane. Path of Destruction", Drew Karpyshyn
Listopad 2007 - "Dziedzictwo Mocy 2: Więzy krwi", Karen Traviss

Rok 2008:
 • "Allegiance", Timothy Zahn
 • "Legacy of the Force 3: Tempest", Troy Denning
 • "Legacy of the Force 4: Exile", Aaron Allston
 • "Coruscant Nights 1: Jedi Twilight", Michael Reaves
  KOMENTARZE (59)
 • Książki

  Przyszłość książek GW w Amberze

  2006-12-18 21:45:00

  Kilka dni temu w tej informacji pisaliśmy iż do tłumaczenia trafił pierwszy tom nowej serii książkowej pt. "Dziedzictwo Mocy", a także podawaliśmy plan wydawniczy Ambera na pierwszą połowę roku 2007. Jednakże może się okazać iż książki w nim podane mogą nie ujrzeć światła dziennego w polskim wydaniu.

  Z korespondencji, którą otrzymaliśmy od jednej z osób zajmujących się serią jasno wynika, że sprzedaż książek gwiezdnowojennych w Polsce spadła w ostatnim czasie do stopnia, który można określić bez ogródek dramatycznie niskim. Stwarza to sytuację w której wydawnictwo jasno daje do zrozumienia, że po ponad dziesięciu latach zamierza przerwać wydawanie książek z serii Star Wars być może już po pierwszym tomie "Komandosów Republiki", jeśli tylko jego sprzedaż nie będzie wyraźnie lepsza niż ostatnich książek w pierwszej fazie sprzedaży.

  Temat na forum
  Zapraszamy też dziś (wtorek, 19 grudnia) o 20:00 na Kantynę.
  KOMENTARZE (73)

  Książki

  Last of the Jedi 7: Secret Weapon

  2006-12-16 23:22:00 StarWars.com

  Imperium planuje w tajemnicy nową broń, a nadzorem jej budowy zajmują się Darth Vader oraz wielki moff Tarkin. Dołącza do nich nie kto inny jak były uczeń Jedi oraz przywódca Rebelii Ferus Olin. Jednak czy Olin faktycznie jest po ich stronie, czy jest tylko podwójnym agentem usiłującym wyjawić plany Imperium?

  Odpowiedź na to pytanie poznamy już na wiosnę w siódmym tomie serii "Last of the Jedi". Obok możecie zobaczyć okładkę zaprojektowaną przez Phila Falco i zilustrowaną przez Drew Struzana. "Secret Weapon" autorstwa Jude Watson ukaże się za oceanem już w kwietniu 2007 roku.

  P. S.

  Warto nadmienić, że 5 grudnia Scholastic wydał na rynek także poprzednią, szóstą część cyklu zatytułowaną "Return of the Dark Side", o której informowaliśmy wcześniej w tym newsie.
  KOMENTARZE (7)

  Książki

  Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada w tłumaczeniu

  2006-12-13 14:43:00 Andrzej Syrzycki

  Jak poinformował nas pan Andrzej Syrzycki, na dniach rozpocznie tłumaczenie pierwszego tomu cyklu "Legacy of the Force" - "Betrayal" autorstwa Aarona Allstona. Jego polski tytuł to "Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada". Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Amber najprawdopodobniej w czerwcu.

  Plan wydawniczy serii Star Wars w Polsce przedstawia się zatem następująco:
 • Luty 2007 - "Komandosi Republiki. Potrójne Zero", Karen Traviss; tłum. Andrzej Syrzycki
 • Kwiecień 2007 - "Outbound Flight", Timothy Zahn; tłum. Aleksandra Jagiełowicz
 • Czerwiec 2007 - "Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada", Aaron Allston; tłum. Andrzej Syrzycki
  KOMENTARZE (39)
 • Książki

  ''Legacy of the Force III: Tempest'' do kupienia w USA...

  2006-12-06 13:19:12 RI

  W USA w sprzedaży pojawił się trzeci tom cyklu "Legacy of the Force" zatytułowany "Tempest" autorstwa Troya Denninga. Akcja rozgrywa się 40 lat po Bitwie o Yavin, a cały cykl docelowo ma liczyć dziewięć pozycji. Przypomnijmy że na Bastionie można się zapoznać z recenzjami poprzednich dwóch tomów - "Betrayal" oraz "Bloodlines", autorstwa Aarona Allstona i Karen Traviss.

  Czterdzieści lat po Bitwie o Yavin nastaje nowa era w uniwersum Star Wars - pełna szokujących odkryć, dramatycznych stawek i wszechobecnego wroga. Podczas gdy wojna domowa grozi spójności Galaktycznego Sojuszu, Han i Leia Solo rozwścieczają własne rodziny i Zakon Jedi przyłączając się do koreliańskiego powstania. Ale Solowie odkrywają plan rebeliantów, by uczynić Konsorcjum Hapan ich sojusznikiem - za pomocą morderstwa, jakiego hapańska elita ma dokonać na własnej pro-sojuszowej królowej oraz jej córce. Determinacja Solów, by ocalić królową, nie jest jednak w stanie zapobiec nieuniknionym konsekwencjom ich postępowania, które w nadchodzącej bitwie postawią matkę naprzeciw syna i brata naprzeciw siostry. Podczas gdy mroczne umiejętności Jacena Solo wzrastają pod okiem Mrocznej Jedi Lumyii, a jego wpływ na Bena Skywalkera staje się coraz bardziej zdradziecki, obawa Luke'a o siostrzeńca zmusza go do walki na śmierć i życie przeciwko najdzikszemu przeciwnikowi, a Han i Leia zostają na łasce ich największego wroga... własnego syna.

  Polska premiera pierwszej części cyklu "Legacy of the Force" zapowiadana jest na czerwiec 2007 roku.
  KOMENTARZE (16)

  Książki

  ''Komandosi Republiki: Bezpośredni Kontakt'' w księgarniach...

  2006-12-06 12:53:53 RI

  W księgarniach w całej w Polsce w sprzedaży pojawiła się najnowsza powieść wydawnictwa Amber - "Komandosi Republiki: Bezpośredni Kontakt" w tłumaczeniu Andrzeja Syrzyckiego. Jest to pierwsza część cyklu autorstwa Karen Traviss osadzonego w czasach Wojen Klonów.

  Twają Wojny Klonów. Celem komandosów Republiki jest tajny ośrodek naukowy na Qiilurze. Hoduje się tam nanowirusy, które mają zabijać wyłącznie żołnierzy-klony. Ale nawet elitarna Drużyna Omega może nie sprostać samobójczej misji. Chyba że znajdzie sojusznika władającego Mocą...

  Całość kosztuje 34,80 PLN i ma 320 stron. Początkowy fragment powieści można przeczytać w tym miejscu. Przypomnijmy, że druga część cyklu zatytułowana "Komandosi Republiki: Potrójne Zero" zapowiadana jest w Polsce na luty 2007 roku.
  KOMENTARZE (23)
  Loading..