TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Tydzień Sithów - Sithowie w książkach

2009-12-30 22:30:21Lordowie Sithów są bez wątpienia jedną z ikon Gwiezdnych Wojen i to od samego początku, ale zwłaszcza w pierwszych dziełach, pomimo ich obecności, nie poświęcano im zbyt wiele czasu. Byli tajemniczy, skrywający gdzieś swoją historię, którą stopniowo poznaliśmy dzięki książkom (i komiksom). Dziś bez wątpienia można śmiało stwierdzić, że pojawiają się w co drugiej czy co trzeciej. Tylko czy to, że się pojawiają sprawia, że książka jest o nich? Stąd też postanowiliśmy wybrać kilka pozycji, które dają nam największą wiedzę o Sithach, odkrywają stopniowo tajemnicę. Pozycji, które budowały ich historie, ujawniały ją w taką, jaką znamy do dziś.Na początku Sithowie pojawiali się jedynie w wybranych pozycjach, głównie związanych z filmami czyli adaptacjach epizodów (ANH, TESB, ROTJ) - dzięki obecności Dartha Vadera i Imperatora, oraz dość znaczącym dziele dla wczesnego EU czyli „Spotkaniu na Mimban”. Jednak źródła te niewiele mówiły o przeszłości, o tym, kim Sithowie są. W podobnym tonie zachowały się także dwie kolejne adaptacje (AOTC i ROTS), a także kilka innych pozycji, z których chyba najbardziej typową jest „The Rise and Fall of Darth Vader”, która dość mocno koncentruje się na samym Vaderze, sprawy Sithów spychając gdzieś na drugie miejsce. To właśnie czyni ją typową, niby o Sithach, ale traktowanych jedynie w kategorii postaci, względnie szwarccharakteru. Cała magiczna otoczka, pozostaje nieujawniona.

Przez wiele lat, Sithowie prawie nie pojawiali się w uniwersum Gwiezdnych Wojen, stając się legendą, występującą jedynie w filmach. Wrogami zazwyczaj byli albo Mroczni Jedi, albo dowódcy Imperium, a starożytni Lordowie pozostawali w cieniu, z czasem ich tylko wspominano. Jednym z pierwszych, który ich wykorzystał był Kevin J. Anderson, który w trylogii Akademii Mocy („W poszukiwaniu Jedi”, „Uczeń Ciemnej Strony” oraz „Władcy Mocy”) powołał do życia jednego z najsilniejszych spośród członków zakonu - Exara Kuna. Tym samym rozpoczął także niesamowitą przygodę, z innymi erami w świecie Gwiezdnych Wojen. Przez wiele lat w książkach jednak nikt nie szedł w jego ślady. Należy jednak dodać, że Exar to nie tylko książki, ale też komiksy, a to już zupełnie inny temat.

Zmianę przyniosło dopiero „Mroczne widmo” - wspaniała adaptacja Terry'ego Brookesa, która nie tylko ukazała nam Sithów w akcji, ale i poszła o wiele dalej. Zdradziła kolejny sekret z ich przeszłości - Dartha Bane'a i zasadę dwóch. Niebawem opisaną w opowiadaniu „Darth Bane: Odrodzenie zła” oczywiście Kevina J. Andersona. To wywróciło do góry nogami wszystko, co wiedzieliśmy o Sithach. Ale sprawiło też, że dużo chętniej twórcy EU zaczęli do nich sięgać. Wystarczy wspomnieć o Jude Watson i jej młodzieżowych seriach, w których zaczęło się roić od artefaktów, czy naukowców szukających magii Sithów. Z drugiej strony, zaczęto też ukazywać innych Sithów - choćby Dartha Maula („Łowca z Mroku”, „Saboteur” czy fenomenalny „Episode I Darth Maul Journal” ukazujący tajniki szkolenia), czy Sidiousa („Maska kłamstw”) i ich sposoby działania. Wszystko po to, by w końcu ukazać zasady ich sukcesji, idei zemsty w niesamowitej książkowej trylogii: „Labirynt Zła” – „Zemsta Sithów” i „Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera”. To właśnie tu po raz pierwszy ukazano niesamowite relacje miedzy uczniem a mistrzem, nienawiść, czekanie, zdradę. Całość tego misterium zwieńczyła trylogia poświęcona Bane'owi – „Droga zagłady”, „Rule of Two” czy „Dynasty of Evil”, która ukazały źródła Sithów żyjących według zasady dwóch. Pośrednio tym tropem podąża inna książka – „Moc wyzwolona”, gdzie Vader zaczyna knuć przeciw swemu mistrzowi.

Jednak EU to nie tylko Sithowie związani z Banem. Najwięcej zmian w tej materii, przełamanie pewnego tabu czyli nieukazywania Sithów, zostało przełamane w „Dziedzictwie Mocy”, gdzie mamy do czynienia z zupełnie inną grupą Sithów. Częstokroć też innym podejściem. Tu wykorzystano choćby Lumiyę, ale też zaczęto wykorzystywać pewne elementy Ciemnej Strony, przemalowując je na modłę Sithów. Całe Dziedzictwo Mocy ich dotyczy, w mniejszym stopniu powiela to się także w „Fate of the Jedi” czy w pewien sposób powiązana z nią seria „Lost Tribe of the Sith”. To wszystko ma na celu ukazanie mnóstwa różnych obrządków jak i wierzeń opartych na naukach Sithów, które poszły zupełnie innymi ścieżkami. Wiele wskazuje, że to właśnie ten trop będzie rozwijany w przyszłości.

Wiedza o Sithach nie ogranicza się tylko do pozycji fabularnych. Niestety na razie nie doczekaliśmy się jakiegoś specjalnego kompendium wiedzy tylko o Lordach Sithów. Jednym z ciekawszych bez wątpienia jest „Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force”. Innym dość ciekawym dziełem, acz znów skoncentrowanym głównie na Vaderze jest specjalne wydanie magazynu Star Wars Insider: „Vader: The Ultimate Guide”. W pewnym stopniu jest to pierwowzór albumu o Vaderze, który pojawi się w roku 2011 – „The Complete Vader” (więcej na ten temat).

Sithowie i może albo a zwłaszcza Vader stali się także inspiracją dla wielu pozycji przeznaczonych dla dzieci. Jak choćby książeczki-opowiadania: „Darth Maul’s Revenge” czy bardziej przewodniki: „The Story of Darth Vader, „Beware the Dark Side” czy „Secrets of the Sith”.


Pozostałe atrakcje Tygodnia Sithów znajdziecie tutaj.
KOMENTARZE (12)

Książki

Zapowiedzi książeczek dla młodych czytelników

2009-12-29 19:06:45 TheForce.net

Dzisiaj na stronie amerykańskiego oddziału sklepu Amazon ukazała się zapowiedź drugiej książki dla młodych czytelników, autorstwa Rydera Windhama pt. "Breakout Squad: The Curse of the Black Hole Pirates", będąca kontynuacją powieści, o której pisaliśmy w tym miejscu.

Oto opis fabuły:

Podczas swojej pierwszej oficjalnej misji, nowo sformowany oddział Breakout oraz towarzyszący mu młody Jedi Nuru Kungurama trafiają na odległą planetę w Nieznanych Regionach. Schwytani przez piratów uświadamiają sobie, że pośród nich jest zdrajca. Tymczasem w innej części galaktyki Lordowie Sithów próbują skaptować Jedi do pomocy przy swoich mrocznych planach...Przeznaczona będzie dla dzieci w wieku 9-12 lat, będzie miała 160 stron i ukaże się w miękkiej okładce 22. lipca przyszłego roku.

Drugą pozycją, która ukaże się tego samego dnia będzie książeczka z serii "The Clone Wars", którą przeczytać będą mogły maluchy od 4 do 8 lat, licząca 48 stron, zatytułowana "The Hunt for Grievous". Autorem będzie Chris Cerasi. Nie wiadomo o czym będzie opowiadała, domyślać się można, że będzie adaptacją odcinków "Grievous Intrigue" i "The Deserter", które wyświetlone zostaną 1. stycznia 2010 r.
KOMENTARZE (7)

Książki

Zapowiedzi książeczek dla dzieci

2009-12-26 09:01:15 StarWars.com

W przyszłym roku młodsi fani Star Wars będą mogli poznać bohaterów filmów w kilku książkach przeznaczonych dla nich.

I tak: już 1. stycznia nakładem wydawnictwa Scholastic ukaże się książeczka "Heroes", w której dzieci w wieku 9-12 lat poznają m. in. Luke'a Skywalkera, Hana Solo czy Leię. Ukaże się w twardej okładce, będzie liczyła 12 stron.W maju natomiast wydawnictwo DK proponuje: "Join the Rebels" Catherine Saunders oraz "Death Star Battles" Simona Beecrofta. Pierwsza będzie przeznaczona dla dzieci uczących się czytać, druga przeznaczona będzie dla dzieci umiejących już samodzielnie czytać, czyli nieco bardziej rozbudowane zdania, słowniczek i ciekawostki umieszczone w okienkach informacyjnych.Niedawno informowaliśmy was też o przewodniku po postaciach z serialu The Clone Wars. Na stronie oficjalnej ukazała się pełna wersja okładki i przykładowe strony.
KOMENTARZE (7)

Książki

Zamieszanie wokół Karen Traviss

2009-12-25 12:32:43 RI

Wszystko zaczęło się od wpisu na blogu Karen Traviss, która oznajmiła, że „Imperial Commando #2” zostało skasowane. Plotki zaczęły żyć własnym życiem, więc warto zająć się chwilę faktami. Po pierwsze Karen podpisała kontrakt na dwie książki z cyklu „Imperial Commando”, pierwsza część – „501st” została opublikowana a autorka zabrała się za drugą, mającą być jej ostatnią książką w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Pojawiły się problemy wynikające tak z doświadczenia pisarskiego autorki jak i umów, a co gorsze nie było znaku, że uda się je rozwiązać w ciągu kilku lat. Dlatego Karen zgłosiła się do wydawcy, że rezygnuje z książki. W kolejnych wpisach na różnych stronach (i blogach) powieściopisarka ujawniła, co rozumie pod tajemniczym terminem ograniczeń wynikających z umów. Uwaga, znajdują się tu spoilery zarówno do serialu Wojny Klonów jak i Imperial Commando. Oto jej wersja, póki co jedyna, którą udało się sklecić z różnych wypowiedzi Karen.

Po pierwsze, zdaniem autorki powieść poświęcona Bobie Fettowi została skasowana przez wydawcę, z powodu możliwych problemów z kanonem związanych z produkcją serialu telewizyjnego. Karen nie ma pojęcia o jakie niezgodności chodzi.

Po drugie, Karen nie mogła rozwikłać sprawy Seva, jego przeznaczenie było poza jej możliwościami - względy prawne, jak tłumaczyła wielokrotnie, właścicielem postaci jest LucasArts, więc oni mają prawo zrobić z nią, co chcą, bez uznawania innych rozwiązań.

Po trzecie, Karen stwierdziła, że nie zmieni swojej decyzji, acz docenia to, że fani ciągle ją o to pytają. Na ten krok zdecydowała się prawie rok temu. W styczniu 2009, gdy kończyła „501st” powiedziano jej o ważnych zmianach w kanonie, które będą miały miejsce w nowych odcinkach Wojen Klonów. Ukazano to w kilku książkach, które ukazały się latem (dokładniej „The Clone Wars: Visual Guide Ultimate Battles” i „The Art of The Clone Wars”). Powiedziano jej, że Mandalorianie stali się długoletnimi pacyfistami, którzy od wieków nie walczą, a sama Mandalore’a to post-apokaliptyczny świat zniszczony przez wojnę. Kazano jej też nie odwoływać się do późniejszej historii Mandalorian, co było dość dziwne względem ciągłości w poprzednich książkach autorki. I choć jest to dość częsta praktyka w różnych markach, to niestety bywa trudna w zastosowaniu. Zarówno obie serie o Komandosach, jak i kilka starszych książek i komiksów, bazowało na oryginalnej i logicznej historii, która nie zaistniałaby w pacyfistycznym społeczeństwie. Podobnie z motywami postaci, które bazują na kulturze wojowników żyjących na nie zniszczonej nuklearnie Mandalorze. Karen wstępnie rozmawiała na ten temat z redaktorami w styczniu 2009, acz nie udało się jej ich przekonać do zmiany. W dodatku było już za późno by przepisać powieść „501st”, uwzględniając zmiany.

Po czwarte, Karen stwierdziła, że nawet potencjalna zmiana kanonu w przyszłości nie zmieni jej decyzji. Dla niej było już za późno na początku 2009 roku, a jako pisarka nie może czekać kilka lat, by dokończyć dzieło dopiero gdy w jakimś niesprecyzowanym bliżej okresie pojawi się okazja, by dokończyć książkę. Jako pisarka do wynajęcia nie ma aż takiej siły przebicia, by zmieniać kanon. Taka niestety jest praktyka, a główną przyczyną odejścia Karen są problemy z kanonem. Ta decyzja dojrzewała w niej dość długo.

A co się stanie teraz z książką? Karen sama stwierdziła, że nie wie. Istnieje streszczenie, jakieś prace, a o tym, że główne postaci uciekną Imperium wiemy już z „Revelation”. Traviss sama przyznaje, że takie podejście (także autora) jest bezsensowne i nieprofesjonalne, a traci na tym jedynie czytelnik.

To oświadczenie wywołało dość dużą burzę listów do Karen z prośbami o jej powrót. Sama przyznaje, że nie o wszystkich sprawach może mówić (klauzule tajności). W końcu jest tylko rzemieślnikiem, pisarzem do wynajęcia, acz sposób zmian w kanonie. Otóż spróbujcie sobie wyobrazić, że II Wojna Światowa to tylko fikcja, jedna wielka opowieść, a my zaczynamy prace nad serialem „Szeregowiec Smith”, o grupie żołnierzy w trakcie wojny, którą rozpoczął jakiś koleś w kraju zwanym Niemcy. Tylko, że tak po kilku sezonach przychodzą do nas i mówią, że zmienili kilka rzeczy w tym ten koleś - Hitler, on nie istniał. Ktoś go zabił gdy wchodził do Reichstagu zanim objął urząd. I? Dopiero wtedy zaczynają się schody. Czy wojna w ogóle wybuchła? Ta historyjka oczywiście dość przerysowana, ale oddaje tę sekwencyjną logikę, która pchnęła Karen ku jej decyzji. Trzeba pamiętać, że nie każda zmiana w kanonie działa. Niektórym przychodzi to z trudem, innym nie udaje się.

Karen dodała, że zawsze starała się w Gwiezdnych Wojnach wybierać drogi, którymi nikt nie podążał, tak by nie wchodzić przypadkiem na terytorium innych autorów, przez to nie tworzyć problemów z kanonem. Niestety nie miała szczęścia i ktoś inny dotknął jej terytorium. Dlatego jak sama pisze podjęła pragmatyczną i racjonalną decyzje, a nie emocjonalną. I ma nadzieję, że udało się jej wytłumaczyć całe zamieszanie najlepiej jak tylko może.

Czy to wybór jedynie pragmatyczny, pozbawiony emocji? Cóż to są słowa autorki, choć kilka faktów się nie zgadza. Po pierwsze obie pozycje, wskazane pośrednio przez autorkę – dość zdawkowo opisują temat Mandalorian. Po drugie, skoro zdecydowała się na krok (co podkreśla) w styczniu 2009, to czemu dopiero podjęła go pod koniec roku?


Temat na forum
KOMENTARZE (24)

Książki

Zapowiedź ''Szturmowców śmierci'' i kilka informacji roboczych

2009-12-23 23:43:05 Amber

Na stronie internetowej wydawnictwa Amber ukazała się zapowiedź pierwszej z książek, planowanych na rok 2010. Mowa tu o "Szturmowcach śmierci" autorstwa Joe Schreibera. Powieść ukaże się w czwartek, 28 stycznia. Jej objętość to 256 stron, a cena wyniesie 29,80 zł. Przekładem zajął się Błażej Niedziński, dla którego jest to pierwsza tłumaczona książka spod znaku "Star Wars".

Imperialna barka przewożąca więźniów na księżyc karny w odległym zakątku galaktyki ulega awarii. Ratunkiem wydaje się dryfujący, najwyraźniej opuszczony gwiezdny niszczyciel. Dowódca wysyła na jego pokład ludzi na rekonesans. Ale wraca tylko połowa z nich - a wraz z nimi pojawia się zabójczy wirus,który w ciągu kilku godzin zabija prawie wszystkich. A garstka tych, którzy jeszcze żyją, przekonuje się, że śmierć to dopiero początek koszmaru...

Temat na forumPonadto, warto jeszcze powiedzieć, że w ostatnim czasie kolejne dwie powieści trafiły do tłumaczenia. Jedna z nich, to zapowiadana na kwiecień "Republic Commando: Order 66", przekładem której zajmie się Anna Hikiert. Kolejną jest zapowiadana na maj "Darth Bane. Dynasty of Evil", która będzie drugą w dorobku Błażeja Niedzińskiego. Nie są jeszcze gotowe plany wydawnicze na drugą połowę roku, jednak będziemy o nich informować na bieżąco.

Wszystkie zapowiedzi znajdziecie tutaj>>>.
KOMENTARZE (15)

Książki

''A Scanimation Book'' i encyklopedia postaci TCW

2009-12-19 00:34:12 Amazon.com

Na amerykańskim Amazonie znalazły się dwie zapowiedzi zupełnie nowych wydawnictw ze Star Wars w tytule.

Pierwsze to "Star Wars The Clone Wars Character Encyclopedia", czyli jak sam tytuł podpowiada, encyklopedia postaci z serialu "The Clone Wars". Opublikowana przez wydawnictwo DK, encyklopedia powinna mieć 208 stron, kosztować około będzie 17 $, a w sklepach powinna ukazać się w drugiej połowie czerwca 2010. Pozostałe szczegóły zobaczyć można na Amazonie.

Drugi zapowiedziany tytuł to "Star Wars A Scanimation Book", czyli zebrane prace autorstwa Rufusa Butler Sedera, który sam opracował specjalną technikę, którą nazwał "scanimation". Skanimacja to specjalna technologia pozwalająca tworzyć obrazy, które wyglądają jakby się ruszały. Z resztą autor resztą omawia szczegółowo tę technikę w tym miejscu. Swoją pierwszą książką dla dzieci zrobioną w tej technice pod tytułem "Gallop!", artysta zdobył sobie sławę na całym świecie. Skanimacja Star Wars ma przedstawiać kilka klasycznych scen z wszystkich sześciu filmów sagi, w tym między innymi: ostateczną walkę Dartha Vadera i Obi Wana Kenobiego, manerwy Sokoła Millenium w pasie asteroid, czy ognisty pojedynek między Darthem Maulem i Qui-Gon Jinnem.

Książka, wydana w grubej oprawie, ma ukazać się maju 2010 i kosztować około 15 dolarów. Reszta szczegółów i drobnej jakości okładka tutaj.
KOMENTARZE (9)

Książki

Premiera powieści "Darth Bane: Dynasty of Evil"

2009-12-11 22:41:01Kilka dni temu w USA ukazał się trzeci tom powieści Drew Karpyshyna z serii "Darth Bane" zatytułowany "Dynasty of Evil". Autorem okładki, podobnie jak w przypadku tomu pierwszego jest John Jude Palencar. Przypomnijmy fabułę:

Dwadzieścia lat minęło od momentu gdy Darth Bane, Czarny Lord Sithów, zniszczył starożytny zakon, oddany ciemnej stronie i przekształcił go w krąg dwóch. Mistrza, posiadającego potęgę i mądrość, oraz ucznia, zdobywającego wiedzę, a w końcu stawiającego czoła swojemu nauczycielowi, by w pojedynku na śmierć i życie, przejąć tytuł Czarnego Lorda. Jednak uczennica Bane'a, Zannah, już wyzwała swojego mistrza do śmiertelnej walki, żeby udowodnić, że jest godną następczynią. Poniosła klęskę. Zdecydowany, by sen o władzy Sithów nad galaktyką nie umarł wraz z nim, Bane ślubuje, iż odkryje sekret zapomnianego Czarnego Lorda, który zapewni nieśmiertelność Sithom... i jemu samemu.

Doskonała okazja nadarza się, kiedy na górniczej planecie Doan zabity zostaje emisariusz Jedi. Daje to Bane'owi wymówkę, by posłać swą uczennicę w celu rozwikłania zagadki morderstwa, podczas gdy on sam wyrusza w tajemnicy na poszukiwania starożytnego holocronu Dartha Andeddu i zawartej w nim cennej wiedzy. Jednak Zannah nie jest głupia. Zdaje sobie sprawę z tego, że jej bezlitosny mistrz zaczął w nią wątpić. Wyczuwa także, że Bane ukrywa coś kluczowego dla jej przyszłości. Jeśli więc zamierza zdobyć tak pożądaną potęgę, Zannah musi działać szybko.

Kiedy Bane wdziera się do odległej twierdzy fanatycznego kultu Sithów, Zannah przygotowuje się do obalenia swojego Mistrza. Znajduje sobie własnego ucznia - buntownika Jedi na tyle przebiegłego i opanowanego, by obrać drogę Sithów i stać przy niej, gdy w końcu wydrze Bane'owi tytuł Czarnego Lorda.

Jednak Zannah nie jest jedyną osobą posiadającą chęci i potęgę wystarczającą do zniszczenia Dartha Bane'a. Księżniczka Serra z królewskiego rodu planety Doan jest nękana przez wspomnienia wielkiego żołnierza Sithów, który zamordował jej ojca i torturował ją, gdy była dzieckiem. Pragnąc zemsty, wynajmuje bezlitosnego zabójcę, nakazując mu znalezienie swojego oprawcy... i sprowadzenie go żywego, by poznał jej gniew.

Tylko Sith, który zgładził swojego mistrza, może zostać Czarnym Lordem. Dlatego, gdy Bane nagle znika, Zannah musi znaleźć - a być może nawet uratować go - nim własnoręcznie będzie mogła go zabić. Podąża zatem za swoją zdobyczą od mrocznych otchłani zdewastowanego i stojącego na skraju katastrofy świata, aż do leżącej na nieurodzajnych terenach, pustynnej placówki. To właśnie tam, w walce na miecze świetlne, raz na zawsze rozstrzygnie się przyszłość najpotężniejszych użytkowników ciemnej strony.


Powieść ukaże się w maju przyszłego roku w Polsce nakładem wydawnictwa Amber. Pozostałe zapowiedzi na pierwsze półrocze 2010 r. znajdziecie tutaj.

Temat na forum
KOMENTARZE (20)

Książki

Pokolenie Star Wars

2009-12-07 00:25:42 StarWars.com

Na oficjalnej ukazała się zapowiedź zupełnie nowej książki pod tytułem "Generation Star Wars", której wydanie zaplanowanej na następny rok. Oto kwiecista zapowiedź tego wydawnictwa:

"Pokolenia fanów przetrwały tak jak przetrwali fani Gwiezdnych Wojen - nie poprzez samo istnienie, ale rozkwitanie po ponad 30 latach. Kiedy pierwszy film Star Wars pojawił się w kinach w 1977 roku zainspirował on ruch lojalnych zwolenników, który przerasta zwykłą fascynację kinowym hitem SF.

Gwiezdne Wojny to światowy fenomen szczęśliwych pokoleń bliskich sobie duchem osób, które biorą udział w opowieściach, komiksach, kostiumach, grach, a nawet w czekaniu w kolejce na następne wielkie wydarzenie. Są znanymi osobistościami i gwiazdami rocka. To politycy, artyści, nauczyciele, naukowcy, rodzice i pisarze. Co więcej, ich hojne akty charytatywności, twórczości, czy pomocy społecznej, wszystko w imię ich wspólnej pasji, są legendarne.

W zbliżającej się książce "Generation Star Wars", autorki Bonnie Burton, Mary Franklin, oraz autor Pete Vilmur, pracownicy Lucasfilmu z unikatowym dostępem do fandomu i jego historii, odkryją tajemnice grup indywidualistów, które myślałeś, że rozumiesz. Są kimś więcej niż fanami i fankami, Pokolenie Star Wars to siła z którą należy się liczyć, i siłą z której można się cieszyć. Książka jest zaplanowana do wydania od Del Rey w następnym lecie."

A zatem oficjalna książka o światowym fandomie Star Wars, autorstwa Bonnie Burton, Mary Franklin i Pete Vilmura, ma zostać wydana latem następnego roku.

Temat na forum
KOMENTARZE (16)

Książki

Wieści książkowe

2009-12-06 21:38:00 RI

Na początek oficjalnie, w lipcu ukaże się nowa powieść Seana Williamsa („Moc Wyzwolona”), osadzona w realiach gry „The Old Republic”. Powieść już została zapowiedziana wcześniej, ale tym razem ujawniono jej tytuł – „The Old Republic: Fatal Alliance”. Powieść zostanie wydana w twardej oprawie i będzie liczyć 430 stron. Jednak to nie koniec, bowiem kolejną książkę z serii „The Old Republic” napisze Paul Kemp („Crosscurrent”). Już wiadomo, że będzie to jego trzecia książka z cyklu „Gwiezdne Wojny”, obecnie autor pracuje nad sequelem „Crosscurrenta”. Autor na swoim blogu ujawił, że książka (z serii TOR) będzie wydana w twardej okładce - zatem tegoż samego należy się spodziewać po „Fatal Alliance”, zaś sequel „Crosscurrenta” zostanie wydany w paperbacku. Swoją drogą jest już dostępny fragment „Crosscurrenta” (klik!). Ważne jest jednak to, że obie książki z serii „The Old Republic” należą do podstawowego kontraktu książkowego (nie są dodatkami, jak to bywało wcześniej). Sue Rostoni wspomniała zaś, że powieści te nie mają nic wspólnego z planowanym niegdyś cyklem 9 książek w Starej Republice – ten cykl został skasowany i pogrzebany.

Jednak prawdziwą „niespodziankę” przyszykowała fanom Karen Traviss, która nagle stwierdziła, że rzuca „Gwiezdne Wojny”. Autorka odżegnywała się, że kończy z sagą już w wakacje, gdy narzekając na zmiany, jakie wprowadziły w kanonie Wojny Klonów, doprowadziła do skasowania książki o Bobie Fetcie, którą miała napisać, a także wstrzymała prace nad przewodnikiem po broni (tu jest poszukiwany nowy autor). Jej ostatnią książką miała być druga część „Imperial Commando”. Niestety w tym tygodniu autorka na swoim blogu poinformowała, że nie napisze powieści, zamieściła wyjaśnienie problemów z ciągłością, a także szkic powieści. Co ciekawe, to właśnie tam, Sue Rostoni po raz pierwszy dowiedziała się o tym, że Karen rzuca sagę. Póki co, nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, czy książkę napisze inny autor, czy zostanie ona ostatecznie skasowana.

W lutym 2010 ukaże się trzecie opowiadanie z cyklu „Lost Tribe of the Sith”. Na razie potwierdzono jedynie tytuł – „Paragon”, zapewne dostępne w formie elektronicznej na oficjalnej. Nie wiadomo czy napisze je John Jackson Miller.

Sue Rostoni potwierdziła, że zmieniono zdanie w sprawie przedruków serii „Fate of the Jedi”. Będą to standardowe paperbacki, a nie wersje premium jak wcześniej zapowiadano. Stwierdziła też, że cykl „The Clone Wars” skończy się na razie na dylogii „Gambit” Karen Miller. Nie ma dalszych planów w tej materii, przynajmniej obecnie.
KOMENTARZE (32)

Książki

''Luke Skywalker i cienie Mindora'' w księgarniach

2009-12-05 13:10:37

W księgarniach na terenie całego kraju można już znaleźć najnowszą książkę Matthew Stovera pod tytułem "Luke Skywalker i cienie Mindora". Książka, w tłumaczeniu Andrzeja Syrzyckiego, jest grubsza niż zapowiadano - ma 368 stron, niestety wzrosła też jej cena do 39,80 zł.

Imperator Palpatine i Darth Vader zginęli. Ale walka się nie skończyła.
W sześć miesięcy po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci niedobitki Imperium wciąż nękają Nową Republikę. Oddziałami czarnych szturmowców dowodzi Lord Shadowspawn, potężny sługa Ciemności, który opanował umysły swoich żołnierzy i sprawił, że są mu ślepo posłuszni. Nowa Republika wysyła przeciw niemu oddział generała Skywalkera. Luke ląduje na Mindorze... i wpada w pułapkę.


To ostatnia książka SW wydana w Polsce w tym roku, wstępny plan wydawniczy na rok 2010 zobaczyć można tutaj.

Temat na forum
KOMENTARZE (30)

Książki

Dwie kolejne prace z ''SW: Visions''

2009-12-04 00:18:57 StarWars.com

Jak pisaliśmy już tutaj, jesienią 2010 pojawi się album wydawnictwa Abrams Books pod tytułem "Star Wars: Visions". Wygląda na to, że będzie to album z wysokiej jakości grafikami profesjonalnych artystów zajmujących się fantastyką, którzy dotąd nigdy nie rysowali niczego ze świata Star Wars.
Obecnie wiadomo, że wśród autorów obok zapowiadanego wcześniej Donato Giancoli, pojawią się: Ed Binkley, Jacob A. Pfeiffer i Enki Bilal. Prace tych dwóch ostatnich prezentujemy poniżej.KOMENTARZE (9)

Książki

Star Wars Blueprints: Rebel Edition

2009-12-03 23:59:46 StarWars.com

Latem zeszłego roku ukazało się wydawnictwo "Star Wars Blueprints: The Ultimate Collection", które zawierało zestaw kilku planów technicznych pojazdów i postaci ze Star Wars. Piszemy o nim w tym miejscu.

Teraz wydawnictwo DK Publishing zapowiada kolejną wersję takiego zestawu. Znów do pracy wrócili artyści Chris Trevas i Chris Reiff, a całość technicznym opisem opatrzył Ryder Windham. W " Star Wars Blueprints: Rebel Edition" znajdą się plany techniczne między innymi: X-winga, Y-winga, Bazy Echo, i wiele innych. Prócz samych planów w tym wydaniu znajdzie się też 32-stronicowa księga zawierająca mnóstwo informacji i ilustracji.

"Star Wars Blueprints: Rebel Edition" ma się ukazać w sprzedaży w kwietniu 2010.
KOMENTARZE (4)
Loading..