TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Zapowiedź "Misji na Lanteeb"

2010-10-27 13:41:55 Amber

Już wkrótce otrzymamy możliwość przeczytania kolejnej książki z serii Star Wars. Na polskim rynku już 25 listopada ukaże się nowa powieść z cyklu The Clone Wars, pt. Misja na Lanteeb. Książka będzie liczyć 360 stron. Autorką jest Karen Miller, a cena jednego egzemplarza wyniesie 34 zł 80 gr.

Co ciekawe tytuł bardzo różni się od tego co znamy z oryginalnej wersji, czyli "Stealth". Otóż jak mówi tłumaczka książki, Anna Hikiert, trudno było znaleźć słowo, które odpowiadałoby w kontekście treści powieści angielskiemu "stealth". Najwierniejsze określenie to "Tajny", ale przymiotnik jako tytuł książki nie brzmi dobrze, tak samo jak utworzony od niego rzeczownik "Tajność". Innymi propozycjami były też "Spisek", "Pułapka", lub też "Podstęp", lecz jak mówi tłumaczka, określenia te w ogóle nie oddawały treści książki, więc również zostały porzucone.

Pozostały więc dwie opcje. "Tajna misja", oraz "Misja na Lanteeb", zdecydowano się na to drugie, gdyż jak określa autorka "Tajna Misja" brzmiała jak następna część serii filmów "Mali Agenci". Ponadto dodaje: Zdaję sobie sprawę, że tytuł nie jest idealny, ale ostateczna decyzja nie należała do mnie.Sojusz Separatystów brutalnie podbija kolejne światy. Planeta za planetą galaktykę ogarnia mrok. W serca żołnierzy Republiki wkrada się zwątpienie.

Anakina Skywalkera też dręczy niepokój. Wraz z Obi-Wanem Kenobim ma wyruszyć z tajną misją na zajętą przez Separatystów odległą planetę, gdzie - jak podejrzewa Yoda - dzieje się coś złego. Wkrótce Anakin i Obi-Wan odkryją jej niepokojący sekret. I będą musieli walczyć o przetrwanie za linią wroga...


Ponadto pojawiła się informacja, że 10 grudnia ukaże się druga część tej dylogii, pt. Oblężenie

Temat na forum
KOMENTARZE (17)

Książki

Zwiastun książki ''Sokół Millenium 3D''

2010-10-27 13:10:41 StarWars.com

W sieci pojawił się zwiastun książki "Millennium Falcon: A 3-D Owner's Guide" autorstwa Rydera Windhama, z rysunkami Chrisa Trevasa i Chrisa Reiffa. Pisaliśmy o niej w tym miejscu. Książka wypełniona jest fascynującymi detalami na temat systemów Sokoła, ale przede wszystkim szczegółowo dopracowanymi rysunkami poszczególnych jego warstw, które razem stworzą trójwymiarowy model tego najbardziej klasycznego statku Gwiezdnych Wojen.Ciekawscy fani zainteresują się zapewne, że główny bohater zwiastuna, czyli aż nadto podekscytowany młody człowiek to Leland Chee, pracownik Lucasfilm, zajmujący się współpracą wszystkich wydarzeń w historii galaktyki, znany też jako Strażnik Holokronu.

Książka wydana przez Scholastic ma 24 grube strony, kosztuje około 22 $ i powinna być już dostępna w sprzedaży na terenie USA.
KOMENTARZE (18)

Książki

Knight Errant: Influx

2010-10-27 12:17:04 StarWars.com

Tym razem coś dla fanów Knight Errant.

Nie tak dawno temu na StarWars.com pojawiło się opowiadanie napisane przez Johna Jecksona Millera. Mowa o "Knight Errant: Influx", krótkiej, liczącej sobie zaledwie cztery strony historii, stanowiącej wprowadzenie do komiksowego i książkowego cyklu Knight Errant. Akcja "Influx" została umiejscowiona w sektorze Grumani, 1032 lata przed zniszczeniem pierwszej gwiazdy śmierci, tuż przed wydarzeniami przedstawionymi w niedawno wydanym pierwszym numerze komiksowej serii. Ten wstęp ma za zadanie przybliżyć czytelnikom postacie i realia występujące w Knight Errant oraz z prwnością podsycić zainteresowanie całym projektem. Przypominamy, że kolejny komiks trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu, natomiast książka ujrzy światło dzienne w styczniu przyszłego roku.

Opowiadanie znajdziecie bezpośrednio na oficjalnej w tym miejscu. Tekst został udostępniony w języku angielskim i można zapoznać się z nim zapoznać bez dodatkowych opłat.


UPDATE (promil - 02/12/2012 17:25)

Od października 2012 roku opowiadanie jest również dostępne bezpłatnie na stronie wydawnictwa Del Rey w tym miejscu.
KOMENTARZE (2)

Książki

Premiera ''Lost Tribe of the Sith: Purgatory''

2010-10-26 20:13:59 StarWars.com

Na oficjalnej stronie StarWars.com pojawił się dzisiaj zapowiadany tydzień temu kolejny tom e-bookowej serii „Lost Tribe of the Sith” autorstwa Johna Jacksona Millera. „Purgatory” (czyściec), bo tak brzmi tytuł owej e-książki, jest piątą częścią sagi Zaginionego Plemienia Sithów z pokładu Omenu. Akcja w najnowszym tomie przeniesie się 10 wieków do przodu, kiedy Sithowie są już długoletnimi władcami planety Kesh i jej rdzennego ludu. Od katastrofy sithańskiego okrętu, datowanej na 5000 lat przed bitwą o Yavin, minęło 1040 lat, a dynastia założona przez Yaru Korosina nadal pozostaje u sterów nowego państwa. „Purgatory” ściągniecie z tego miejsca, e-book ten jest całkowicie darmowy.

Potężna sithańska dynastia założona na planecie Kesh przez rozbitków z „Omenu” przetrwała przez tysiąc lat - tak samo jak ich kodeks, który ceni potęgę ponad wszystko inne. Lady Orielle Kitai uwielbia rządzić, jest potomkinią szlachetnego rodu i członkinią elitarnej organizacji znanej jako Miecze Sithów. Ale Lillia Venn, obecna panująca jako Wielka Mistrzyni posiada jeszcze większą władzę... i nie chce jej stracić.

Kiedy nieudane królobójstwo pociąga za sobą krwawą łaźnię (w przenośni i dosłownie), a podejrzenie pada na Orielle, zostaje ona skazana przez okrutną Venn na bycie niewolnicą. Ale zamierza się zemścić. Przebywając w domu pewnego farmera, który skrywa jakiś sekret, Kitai odkrywa możliwość sprawienia, że zemsta stanie się faktem...


ściągnij „Lost Tribe of the Sith: Purgatory” (.pfd)


Według wcześniejszych zapowiedzi następny tom „Lost Tribe of the Sith”, który nosić będzie tytuł „Sentinel”, ukaże się w kwietniu 2011 – kilka tygodni przed premierą „Fate of the Jedi: Conviction”.


Temat na forum
KOMENTARZE (4)

Książki

Choices of One - okładka

2010-10-23 10:52:19 StarWars.com

Na oficjalnej stronie Star Wars, ukazała się okładka do zbliżającej się wielkimi krokami książki Choices of One. Co w niej takiego specjalnego? Pisze ją znany i lubiany Timothy Zahn, który kojarzy się fanom z takimi klasykami jak na przykład Trylogia Thrawna.
Najnowsza powieść tego autora, skupi się na oddziale szturmowców, dobrze znanym z jego ostatniej książki, pt. Posłuszeństwo Choices of One jest sequelem tej powieści. Pojawią się w niej między innymi Han, Luke, Leia i Mara.Książka ukaże się w twardej oprawie 19 lipca 2011 roku. Okładkę przygotował pan John Van Fleet.
KOMENTARZE (26)

Książki

Zapowiedź "Purgatory"

2010-10-21 05:38:54 StarWars.com

Na oficjalnej stronie starwars.com ukazał się opis i okładka piątego tomu serii Johna Jacksona Millera "Lost Tribe of the Sith" zatytułowanego "Purgatory". Ukaże się on w najbliższy poniedziałek, 25. października. Oto on (ostrzegamy przed ewentualnymi spoilerami):

Potężna sithańska dynastia założona na planecie Kesh przez rozbitków z "Omenu" przetrwała przez tysiąc lat - tak samo jak ich kodeks, który ceni potęgę ponad wszystko inne. Lady Orielle Kitai uwielbia rządzić, jest potomkinią szlachetnego rodu i członkinią elitarnej organizacji znanej jako Miecze Sithów. Ale Lillia Venn, obecna panująca jako Wielka Mistrzyni posiada jeszcze większą władzę... i nie chce jej stracić.

Kiedy nieudane królobójstwo pociąga za sobą krwawą łaźnię (w przenośni i dosłownie), a podejrzenie pada na Orielle, zostaje ona skazana przez okrutną Venn na bycie niewolnicą. Ale zamierza się zemścić. Przebywając w domu pewnego farmera, który skrywa jakiś sekret, Kitai odkrywa możliwość sprawienia, że zemsta stanie się faktem...
Temat na forum


KOMENTARZE (8)

Książki

''Star Wars: Visions'' w sprzedaży

2010-10-19 09:13:25 StarWars.com

W sprzedaży ukazał się album ''Star Wars: Visions'', którego zapowiedź przeczytać można tutaj. Jest to wysokiej jakości album pełen oryginalnych prac poświęconych Star Wars, autorstwa wielu cenionych artystów, wśród nich znaleźli się między innymi: Allan R. Banks, Gary Carter, Michael Coleman, Phillipe Druillet, Ann Hanson, H. R. Giger, Ron Kleeman, Syd Mead, Moebius, Alex Ross, Anthony J. Ryder, Dolfi Stoki, William Stout, Dan Thompson, Scott Waddell, Yuqi Wang, czy Jamie Wyeth.

Żeby dopełnić galerii przykładowych prac z albumu, prócz ostatecznej wersji okładki, poniżej prezentujemy też pracę autorstwa Petera Ferka "The Stuff That Dreams Are Made".


"Star Wars: Visions" zawiera przedmowę Georgea Lucasa, oraz wstęp napisany przez J.W. Rinzlera. Wydanie w grubej oprawie ma 176 stron, a w nich 120 kolorowych i czarno-białych ilustracji. Okładkowa cena tego albumu to 40$, ale książka dostępna jest już za 26,40$ w amerykańskim Amazonie, albo za 17,47 funtów w Amazonie brytyjskim.

Co ciekawe podobno już teraz są snute plany o powstaniu drugiej części takiego wydawnictwa, autor J.W. Rinzler w jednej ze swoich wypowiedzi przyznał, że rozmawiał na ten temat z Georgem Lucasem.

Wszystkie opublikowane przykładowe prace z albumu można obejrzeć w tym miejscu.
KOMENTARZE (7)

Książki

Nowości książkowe w USA

2010-10-15 19:31:00

W ostatnim miesiącu w Stanach ukazało się kilka pozycji książkowych. Poniżej lista najważniejszych z nich.

Pierwsza to The Force Unleashed II Seana Williamsa, wydana w twardej okładce, adaptacja (a może solucja) sequela słynnej gry.

Jako bezwzględny uczeń Dartha Vadera, Starkiller był szkolony w sztuce używania Ciemnej Strony. Zabijał ocalałych z czystki Jedi i czekał na ostateczne zadanie: zabójstwo Imperatora. Służył bez wątpliwości, zabijał bez litości, i pokochał piękną imperialną pilotkę, Juno Eclipse, nie przypuszczając nawet przez chwilę, że był tylko narzędziem w rękach swoich panów. Gdy ich przejrzał, za późno już było na ucieczkę.

Juno opłakiwała go jako zmarłego... ale teraz Starkiller powraca, pozbawiony wszelkich wspomnień i zaprogramowany na zabijanie. Los zbliża oboje do ponownego zjednoczenia, ale Darth Vader jest zdeterminowany, aby nie stracić swojego najlepszego zabójcy po raz drugi. Starkiller i Eclipse muszą przetrwać jego zakusy. Ceną jest wolność. Karą wieczna niewola po Ciemnej Stronie...


Kolejna to przewodnik po drugim sezonie Wojen Klonów, czyli Star Wars: The Clone Wars: New Battlegrounds - Visual Guide Jasona Frya, wydane przez DK.

"Wojna wciąż wstrząsa galaktyką! Republikańska Armia Klonów i Rycerze Jedi wciąż walczą z zagrożeniem ze strony Separatystów. Jednak w niebezpieczeństwie wciąż stają nowe światy, a z mroku wyłaniają się nowi wrogowie. Sprawy mogą się wkrótce skomplikować...ale na szczęście wydawnictwo DK Books poprowadzi Cię przez wszystkie najważniejsze potyczki i wybuchowe przygody z serialu Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów w trzeciej części wielkiego hitu, serii Visual Guide."


Kolejna to wyczekiwany produkt roku. Z okazji 30 lecia Imperium kontratakuje na rynku pojawiło się The Making of Empire Strikes Back J.W. Rinzlera. Album jest w zdecydowanej większości nowy, 30 lat temu wydano pierwszą książkę o powstawaniu Imperium, ale Rinzler zdecydowanie ją uzupełnił, przebudował i dokopał się do wielu materiałów, które wtedy były niedostępne.W albumie znajdą się między innymi informacje na temat:

  • ewolucji scenariusza od konferencji na temat opowieści, przez wstępne streszczenia, aż do piątej wersji scenariusza autorstwa Leigh Brackett, Lawrence'a Kasdana, oraz George'a Lucasa
  • rozwoju nowych kluczowych postaci, w tym Lando Calrissiana, Boby Fetta czy mistrza Yody
  • problemów z realizacją bitwy w zamarzniętej Norwegii
  • konstrukcję Sokoła Millennium w skali 1:1, oraz budowę planety Dagobah wewnątrz studia Elstree
  • techniki, dzięki którym Frank Oz nadał życia Yodzie
  • historii rozwoju Industrial Light & Magic, oraz założenia legendarnego już dziś Rancza Skywalkera

J.W. Rinzler jednak nie osiadł na laurach. Wraz z Benem Burttem wydali kolejną pozycję - The Sounds of Star Wars, czyli przewodnik po dźwiękach sagi.

Kilka ciekawostek zawartych w książce:

  • Żeby stworzyć unikatowe dźwięki przelotów Sokoła Millenium, Burtt wybrał się na Narodowy Festyn Lotniczy i nagrał przelatujące nad głową samoloty z czasu drugiej Wojny Światowej
  • Burtt oparł język Jawów na nagraniach języka Zulu, które potem przyspieszył i podniósł ich wysokość
  • Oddech Dartha Vadera powstał gdy Ben Burtt nagrał swój własny oddech przez maskę płetwonurka
  • Star Wars Epizod III Zemsta Sithów wymagała od Burtta stworzenia 1050 nowych dźwięków


Na koniec jeszcze mały upominek dla fanów Wojen Klonów. Rob Valois wrócił do adaptowania odcinków. Defenders of the Republic to adaptacja odcinków z 3 sezonu, historii kadetów klonów, którzy muszą stać się pełnowartościowymi żołnierzami.The Jedi Path: A Manual for Students of the Force Dana Wallace'a trudno nazwać tylko książką. To album, przewodnik i produkt kolekcjonerski.

"Starożytny podręcznik, spisany przez pierwszych Mistrzów Jedi, edukował i oświecał pokolenia Jedi. Wyjaśnia on historię i hierarchię Zakonu Jedi, oraz wszystko to, co Jedi musi wiedzieć, żeby stać się obrońcą pokoju w gakalktyce - od tajemnic Mocy, po niuanse pojedynków na miecze świetlne.

Przekazywany przez wielu mistrzów do wielu padawana, na swoich stronicach zawiera odręczne notatki tych, którzy go wcześniej posiadali, uczyli się z niego i odkrywali jego sekrety. Od Yody i Luke’a Skywalkera, po Hrabiego Dooku i Dartha Sidiousa, to oni ukształtowali ostateczny wygląd tej księgi, zostawiając po sobie pamiątki na jej stronach, rwąc kartki, oraz dodając osobiste doświadczenia, jako ważne przypomnienie lekcji, której się nauczyli.

Antyczni Mistrzowie, którzy napisali tekst: Fae Coven, Wielki Mistrz i głowa Rady Jedi, Crix Sunburris, as gwiezdnych myśliwców, Restelly Quist, główny bibliotekarz, Skarch Vaunk, mistrz miecza świetlnego, Bowspritz, biolog Jedi i ekspert Żywej Mocy, Sabla-Mandibu, negocjator Jedi i znawca Holocronów, Morrit Ch'gally, zajmująca się rekrutacją Jedi, oraz Gal-Stod Slagistrough, przywódca Oddziałów Rolniczych.

Jedi, którzy dodali osobiste komentarze: Yoda, Thame Cerulian, Hrabia Dooku, Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Darth Sidious, oraz Luke Skywalker.

Dodatkowe niespodzianki: list przedstawiający historię książki, ucięty warkoczyk Padawana, metalowy medialion Jedi, naszywka pilotów Jedi, nadpalony plakat z Kodeksem Jedi, mapa Świątyni Jedi, szkic miecza świetlnego narysowany na odwrocie serwetki z Knajpy Dexa, oraz notatka o brakujących stronach, wyrwanych z książki przez Sithów. "

KOMENTARZE (0)

Książki

''The Making of The Empire Strikes Back'' w sprzedaży

2010-10-15 11:54:13 StarWars.com

W sprzedaży ukazała się książka "The Making of The Empire Strikes Back", którą zapowiadaliśmy już wcześniej. Ksiązka powstała w oparciu o opublikowaną w 1980 roku kronikę powstawania „Imperium kontratakuje”, książkę pod tytułem "Once Upon a Galaxy: A Journal of the Making of The Empire Strikes Back" autorstwa Alana Arnolda. Jednakże została ona znacznie poszerzona o wiele unikatowych zdjęć, rozdziałów dotyczących ewolucji scenariusza, szczegóły dotyczące przedprodukcji...oraz poważnych problemów finansowych filmu, o których George Lucas może opowiedzieć dopiero teraz.

Przykładowe strony z książki można obejrzeć tutaj i tutaj.

Autorem ksiązki jest Jonathan W. Rinzler, autor "Making of Star Wars", który w wywiadzie dla oficjalnej opowiedział trochę o pracy nad książką. Odpowiadając na pytanie o początki swoich badań stwierdził: "zacząłem od przeczytania scenariuszy, poprzeglądałem wiele kartonów, pełnych rzeczy z biura produkcji filmu, gdzie znalazłem kilka skarbów – w jednym z pudeł znalazłem dwie nie opublikowane prace Ralpha McQuarrie, które nie były bezpośrednio związane z filmem – były licencjonowanymi szkicami – zatem nigdy nie wiadomo co można tam odnaleźć. W archiwach rysunków znalazłem niepublikowane studia kolorów McQuarriego, które były w innym folderze od 20 lat. W archiwach prawnych znalazłem oryginalne notatki George’a datowane przed 78 rokiem i tym podobne. Bardzo późno udało nam się potwierdzić kto tak naprawdę grał Imperatora. Dennis Muren (szef zdjęć efektów specjalnych) zdołał potwierdzić, że była to Elanie Baker, żona Ricka Bakera (odpowiedzialnego za make-up) – ledwo zdołaliśmy umieścić to w książce."

Zwiastun albumu można obejrzeć w tym miejscu.

Książka została wydana w grubej oprawie, ma 372 strony, w tym około 150 000 słów i aż 1 200 zdjęć. Cena okładowa albumu to 85 dolarów, właśnie tyle trzeba zapłacić, żeby w sklepie oficjalnej kupić książkę podpisaną przez autora. Książka dostępna jest też: na amerykańskim Amazonie za 49,72$, albo w Amazonie brytyjskim za 22 funty.

Książkę powinni kupić szczególnie ci fani, którzy marzą o ujrzeniu albumu "Making of Return of the Jedi", która zapewne powstanie, jeżeli tylko ta sprzeda się w wystarczającej ilości egzemplarzy.
KOMENTARZE (8)

Książki

Szczegółowa fabuła książki "Red Harvest"

2010-10-13 05:40:32 Random House

28. grudnia w USA ukaże się zapowiadana już przez nas kilka razy powieść będąca prequelem "Szturmowców Śmierci". Podobnie jak poprzednią napisze ją Joe Schreiber, a tytuł to "Red Harvest". Na stronie wydawnictwa Random House ukazał się wczoraj szczegółowy zarys fabuły. Oto on:

Blurb może zawierać spoilery. Czasy Starej Republiki były mroczne i niebezpieczne, rycerze Jedi walczyli z Lordami Sithów i ich bezlitosnymi armiami. Ale Sithowie mają swoje plany - jest między nimi Darth Scabrous i jego marzenie, które wkrótce stanie się przerażająco prawdziwe.

W przeciwieństwie do innych Jedi, którzy znaleźli się w Korpusach Rolniczych, Hestizo Trace posiadła szczególny talent do opieki nad roślinami. Wkrótce jej spokojna egzystencja pośród różnych gatunków roślin zostaje przerwana przez przybycie wysłannika Dartha Scabrousa. Czarna orchidea, którą Trace się opiekowała jest ostatnim składnikiem starożytnej formuły, która zapewni Lordowi Sithów to, czego bardzo pragnie.

Głównym celem jej stworzenia jest nieznany wcześniej wirus - nie zabijający, lecz przekształcający istoty. Powstają głodni i niepowstrzymani nieumarli, mający apetyt na mięso żywych, dowodzeni przez Lorda, obsesyjnie pragnącego władzy i ostatecznej nagrody: życia wiecznego bez względu na cenę, jaką przyszłoby mu zapłacić...


Temat na forum


KOMENTARZE (12)

Książki

Wybierz tytuł książki Reavesa i Bonhoff UPDATE

2010-10-11 21:30:11 EuCantina

Kilka razy wspominaliśmy wam o książce, którą napiszą Michael Reaves i Maya Kaathryn Bonhoff, a która ukaże się jesienią 2011 r. Miała ona nosić tytuł "Holostar" jednak LucasBooks i Del Rey zdecydowały, że to fani mogą wybrać jej tytuł. Głosować można tutaj na następujące tytuły: "Shadow Games", "Pursuit" i "Shadow Play".

Fabuła zaś przedstawia się następująco:

Dash Rendar i jego drugi pilot, Nautolanin Eaden Vrill, oraz droid imieniem Leebo lądują na Tatooine z uszkodzonym hipernapędem. Aby go naprawić, muszą zdobyć kredyty. Pomoc przychodzi w postaci Javuli Charn, gwiazdy holofilmów prześladowanej przez pewnego fana. Potrzebuje ona ochroniarzy podczas swojego tournee po Szlaku Koreliańskim. A Dash potrzebuje pieniędzy. To wygląda na dobry układ, dopóki sytuacja nie zaczyna wyglądać naprawdę źle. Wkrótce Rendar zdaje sobie sprawę, że niebezpieczeństwo grożące Javuli nie jest tym, czym się z początku wydawało. Nasz bohater tkwi po szyję w konspiracji i spiskach, na które wcale nie ma ochoty i które sięgają o wiele głębiej niż mógł przypuszczać. Czy nawet z pomocą swojego rywala, Hana Solo, Dash będzie w stanie ochronić rozpieszczoną gwiazdkę cały czas mając w pamięci fakt, że nie mógł obronić swojej własnej rodziny?

UPDATE:

Jak informuje na swoim facebookowym koncie strona swbooks.com tytuł został już wybrany. Brzmi on "Shadow Games".
KOMENTARZE (30)

Książki

"Dzika Przestrzeń" już w księgarniach

2010-10-05 19:46:57 Wydawnictwo Amber

Od kilku dni w księgarniach na terenie całego kraju można kupić powieść Karen Miller Dzika Przestrzeń, będącą częścią serii "Wojny Klonów" (The Clone Wars).

Trwają zaciekłe Wojny Klonów. Podczas gdy generałowie Jedi walczą z rebeliantami hrabiego Dooku, Kanclerz Palpatine realizuje swój mroczny plan... Obi-Wan Kenobi otrzymuje wiadomość o niebezpieczeństwie grożącym Jedi ze strony Sithów na tajemniczej planecie w Dzikiej Przestrzeni. Mimo odniesionych ran postanawia tam polecieć wraz ze swoim informatorem, senatorem Bailem Organą. Im bliżej są celu, tym potężniejszy jest wpływ Ciemnej Strony Mocy, która pozbawia sił mistrza Jedi. Nie przeczuwają jednak, że idą prosto w pułapkę - i że ucieczka nie oznacza ocalenia...Książka liczy sobie 352 strony, kosztuje 34,80 zł, a przekładu dokonał Błażej Niedziński.

Temat na forum.
KOMENTARZE (11)

Książki

Tydzień Yuuzhan Vongów – książkowe nawiązania

2010-10-03 11:19:21„Nowa Era Jedi” stała się integralną, znaczącą częścią Expandend Universe, czy się to komuś podoba czy też nie. Obecnie jedynymi fanami Gwiezdnych Wojen, którzy nie znają barbarzyńskiej rasy Yuuzhan Vong, są ludzie, którzy ograniczają się tylko do filmów. Jest tak, ponieważ, każdy kto zagłębi się odrobinę bardziej w świat gwiezdowojennych książek, komiksów, RPG tudzież zbieractwa figurek, po prostu musi cokolwiek o NEJ wiedzieć, nawet jeżeli uważa pomysł za poroniony (a przeciwników serii w fandomie nie brakuje). Dzięki ogromowi kontrowersyjnej serii, dostaliśmy mnóstwo odniesień do niej w okresie przed-NEJowym (a także źródła dziejące się w trakcie NEJ, jak „Różnice i Podobieństwa” i „Practical Man”; jak i późniejszy na przykład „Dziedzictwo”, ale na nich skupimy się innym razem). W końcu to odkrywanie przygotowań do Inwazji (albo nawet i… uświadamianie sobie, że niektórzy w Imperium i u Separatystów o niej wiedzieli…), daje tyle przyjemności, co odkrywanie teorii spiskowych. Ci, którzy boją się spoilerów, a są do tyłu ze znajomością tytułów, o których napiszemy niżej, proszeni są o natychmiastową ewakuację!

Zacznijmy od dziejącej się zaledwie trzy lata po „Mrocznym widmie”, napisanej przez Grega Beara „Planecie życia”, zwanej przez niektórych zerowym tomem NEJ. W zasadzie książka przedstawia historię nie do końca związaną z NEJ, jednak punktem wyjściowym, jest poszukiwanie przez Anakina i Obi-Wana zaginionej Jedi rasy Fosh – Vergere – która, jak wiemy, oddała się Yuuzhan Vongom, aby ocalić planetę i odegra ważną rolę w serii (podobnie zresztą jak i sama planeta Zonama Sekot, na której dzieje się akcja, a potem okazuje się nierozerwalnie powiązana z barbarzyńską rasą). W tej też książce po raz pierwszy poznajemy zwrot Przybysze z Dali, jak Ferroanie nazywali Vongów.

Epicko i pięknie udało się Timothy’emu Zahnowi połączyć Starą Trylogię filmową, razem z Nową Trylogią i z serią NEJ, a nawet z jego własną książkową trylogią o admirale Thrawnie w powieści „Poza galaktykę”. Książka dzieje się dwa lata po „Planecie życia” i przez 90% powieści nikt się nawet nie spodziewa, że Yuuzhan Vongowie są ważnym katalizatorem zdarzeń w książce. Opowiada ona o losach wyprawy naukowców i Jedi, i ich próbie przekroczenia granic Galaktyki, w której dzieją się akcja Gwiezdnych Wojen (jak wiemy, do inwazji Yuuzhan Vongów, większość istot uznawała to za niemożliwe). Tak, to ten sam Lot Pozagalaktyczny, o którym już dawno temu czytaliśmy w kultowej Trylogii Thrawna, za którego niepowodzenie, odpowiedzialny był sam admirał. W książce zresztą, interesującą nas sceną, jest zakończenie, gdzie admirał Mitth’raw’nuruodo zapoznaje się z istotą… pracująca dla Palpatine’a, przyszłego Imperatora (nie zapominajmy, że książka dzieje się jeszcze przed Wojną Domową, a nawet odłączeniem się Konfederatów od wciąż demokratycznej Republiki). Można by przypuszczać, że to właśnie było symboliczne zapoznanie Palpatine’a z jednym z jego przyszłych, najgenialniejszych strategów Imperialnych. A najciekawsze jest to, że dzięki końcowej rozmowie dowiadujemy się, że szpieg Palpatine’a wie o Przybyszach z Dali, a co więcej, również Thrawn i Dynastia Chissów szykuje się na ich przybycie. W książce Zahn nam niejako puszcza oko – w końcu fani nieraz się zastanawiali, czy tak naprawdę Palpatine nie wiedział o planach inwazji Yuuzhan Vongów, a stacja bojowa Gwiazda Śmierci, nie była przede wszystkim budowana do walki z nimi… Ta sama Gwiazda Śmierci, którą – o ironio – w imię pokoju w Galaktyce zniszczyli rebelianci, a za którą Han Solo tęsknie wspominał w czasach inwazji. Zahn zdaje się, potwierdził nasze teorie.

Nastają wojny klonów, Republika walczy z Konfederacją Niezależnych Systemów, za trzy lata powstanie Imperium, do inwazji Yuuzhan Vongów zostało jeszcze niemal 50 lat. Tymczasem jeden z najważniejszych Jedi tamtych czasów – Mace Windu – przebywa na Haruun Kal. I tam właśnie, podczas podróży przez dżunglę, doświadcza wizji. Tak, mówię o jednej z najlepszych książek z Gwiezdnych Wojen, i o tych paru zdaniach, które w 2003 roku tak bardzo poruszyły fanów… Pozwólcie, że zacytuję opis wizji Mace’a:

W moich obecnych snach śnię o zniszczeniu Jedi. O śmierci Republiki. Widziałem Świątynię w ruinach, rozbity Senat i całe Coruscant rozbite orbitalnym bombardowaniem przez statki o niezwykłej konstrukcji. Widziałem Coruscant, centrum kultury Galaktycznej, jak stawało się dżunglą o wiele bardziej wrogą i obcą niż dżungle Haruun Kal.

Brzmi znajomo? Tak, Mace Windu miał wizję o upadku Republiki, racja. Ale nie spowodowanym przez chore ambicje polityczne Palpatine’a, a wizję koszmaru, który dotknie odrodzoną Republikę, lata po śmierci Imperatora. Rzeczą, która utwierdza mnie w przekonaniu, że właśnie Yuuzhan Vongów miał autor na myśli, jest to, że Matthew Stover, w tym samym czasie, gdy pisał „Punkt przełomu”, zajmował się też „Zdrajcą”, czyli książką dziejącą się w czasach ich inwazji, w ponad połowie powieści natomiast miejscem akcji jest, właśnie zniszczona stolica Galaktyki – Coruscant, opuszczona, porośnięta dżunglą, a mimo to nadal bombardowana, przez Yuuzhan. Jeżeli kogoś te argumenty nadal nie przekonują (jest ktoś taki?), to niech mi proszę odpowie na pytanie – czy kiedykolwiek przed lub po NEJ pokryta w 99% miastem planeta Coruscant została zniszczona, i to przez „statki nieznanej konstrukcji”? Nie sądzę…

Jak widać Yuuzhan Vongowie odcisnęli na galaktyce swoje piętno, i – jak każda wielka rzecz – i ta inwazja, dla uważnych miała swoje mroczne zapowiedzi. Możemy się tylko domyślać, co by było gdyby wizja Mace’a odbyła się przed Wojną, a Mistrz Jedi miałby czas nad nią kontemplować. Nie dowiemy się, co by się stało, gdyby Palpatine, nie niepokojony przez Rebeliantów, szykował by siły na przybyszów. Nie dowiemy się również, co by było, gdyby Lot Pozagalaktyczny odniósł sukces, a Kenobi i Anakin Skywalker nawiązali by jeden z pierwszych kontaktów. Jednak, to właśnie te możliwości, o które bohaterowie się otarli, dają nam ten dreszczyk emocji i rozpalają wyobraźnię. I nie zapominajmy, że jak dotąd czytamy tylko o książkowych widmach Inwazji…

Autor: Mateusz Matek Michalak
Wszystkie atrakcje tygodnia Yuuzhan Vongów można zobaczyć w tym miejscu.


Temat na forum
KOMENTARZE (21)
Loading..