TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Trochę o nowej „Aphrze” i nie tylko

2020-04-30 17:42:32

Dzisiejsze newsy książkowe zaczynamy wiadomością od autora wielu przewodników, Cole'a Hortona. Podczas zdalnych spotkań w Lucasfilmie ostatnio coraz częściej znów mówi się o Yaddle. Czyżby jakaś sugestia odnośnie nowych historii z tą niedocenianą bohaterką Epizodu I?


Recenzenci już czytają „Poe Dameron: Free FallAlexa Segury. Podobno książka jest dobra, bardzo wciągająca. Dowiadujemy się z niej wiele o drużynie Zorri, są nawiązania do innych źródeł kanonicznych (w tym seriali). My czekamy na premierą do sierpnia.

W zeszłym tygodniu niespodziewanie zapowiedziano drugą audiodramę, tym razem o Doktor Aphrze, którą pisze Sarah Kuhn. Nowe informacje pochodzą z panelu internetowego redaktorów Del Rey. Najważniejsza jest taka, że audiobook obejmie prawdopodobnie okres całego cyklu komiksowego „Darth Vader”, ale w momencie gdy Lord Sithów zajmuje się swoimi sprawami, my będziemy śledzić losy byłej archeolog. Co ciekawe, pojawić ma się Sana Starros.

Z czasów rebelii cofamy się do Wojen Klonów. Zbiór opowiadań dla dzieci „The Clone Wars: Stories from Light and Dark” otrzymał wreszcie okładkę (i tytuł). Książka ma być adaptacją serialu z perspektywy przeróżnych bohaterów, ale będzie też jedna nowa historia o siostrach nocy. Kto ją pisze? Nie wiemy.W kwestii „High Republic” na razie niestety nic nowego. Twitter i Reddit odkryły ostatnio, w jakich kategoriach zarejestrowano markę. Było nawet trochę emocji, ale co ciekawe: my pisaliśmy na ten temat już w połowie marca.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Pamiętacie tą kontrowersyjną fanowską przeróbkę jednej z bohaterek „The High Republic”? Jest nowa. Tym razem The Fandom Menace powiększyło piersi szesnastoletniej Vernestrze Rwoh. Zmieniono także kolory jej szaty Jedi i uczesanie. Grafikę można obejrzeć tutaj.

Na koniec jeszcze dwie rzeczy. Na 03.11 planowane jest wydanie kompletne wszystkich „Niesamowitych przekrojów” z sagi i spin-offów. Mają być też jakieś nowe grafiki. Jako autorzy tekstu podawani są Pablo Hidalgo i Jason Fry.Oprócz tego, ekipa od „The Star Wars Show” będzie rozmawiać na YouTubie z autorami książek (powieści, nie przekrojów). Pierwszy odcinek serii ma pojawić się już jutro. Jeżeli macie jakieś pytania na temat „Alphabet Squadron” do Alexandra Freeda, to można skorzystać z hasztagu #SWSBookClub w mediach społecznościowych.

Zapraszamy do dyskusji o książkach na forum.
KOMENTARZE (6)

Książki

Del Rey zapowiada „Doctor Aphrę”

2020-04-23 21:54:24

Niespodziewanie dziś wieczorem Del Rey ogłosiło, że 21.06, na razie w formie audiobooka, pojawi się kolejna audio drama - „Doctor Aphra”, którą napisze Sarah Kuhn, debiutantka w uniwersum.Fabuła utworu powiązana będzie z pierwszymi scenami szalonej archeolog w komiksie „Darth Vader”, ale oczywiście nie zabraknie nowych z udziałem m.in. 0-0-0 i BT-1.

W poniższym filmiku autorka opisuję Aphrę jako uosobienie chaosu. Audio drama została napisana z jej punktu widzenia, więc należy wziąć poprawkę na to, że narrator raczej wiarygodny nie jest.W podobnej formie rok temu pojawiło się „Dooku: Jedi Lost” Cavana Scotta. Po dużym zainteresowaniu audiobookiem zdecydowano się na wydanie scenariusza w formie papierowej. Może tym razem będzie podobnie. Del Rey komentuje, że na chwilę obecną nie są wstanie niczego oficjalnie ogłosić, ale jest to bardzo prawdopodobne.
KOMENTARZE (5)

Książki

„The High Republic” anulowane?

2020-04-16 17:00:19

W mediach społecznościowych w ostatnich dniach można było natrafić na wiadomość, jakoby program wydawniczy „The High Republic” został anulowany decyzją CEO Disenya Boba Chapka.

Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż nie tylko Chapek stracił dużą część wpływów na rzecz powracającego Boba Igera, ale trzeba wziąć pod uwagę, że oryginalnym źródłem tych plotek jest YouTuber Mike Zeroh. Jego działalność od kilku lat polega na wrzucaniu dziennie kilku filmików, które rzekomo pochodzą od źródeł w Lucasfilmie. Jeszcze przed „The Last Jedi” zdarzało się mu coś trafnie powtórzyć za wiarygodnymi reporterami, jednak jego aktywność jeszcze przed Epizodem IX wymknęła się spod wszelkiej kontroli. Praktycznie codziennie widzowie raczeni byli nowym opisem trailera, z którego chwilę później Disney miał się wycofywać; parę razy w tygodniu Zeroh rozpowszechniał też fałszywe informacje m.in. o zwolnieniu Kathleen Kennedy, wskrzeszeniu Luke'a, powrocie Lucasa do zarządu studia czy bardzo dużej roli Haydena Christensena (Anakin) w „The Rise of Skywalker”. Sprawę skomentował kiedyś Rian Johnson. W Lucasfilmie są specjalni ludzie, obserwujący informacje, które wyciekają do sieci. Wspomnianego YouTubera nigdy nie brano poważnie pod uwagę, a słowa „Zeroh" zaczęto używać na planie Epizodu VIII jako wyrazu przyjacielskiej krytyki. Z innych fajnych historii: Mike zaczął niedawno wrzucać nowego typu filmiki, zatytułowane na przykład: „Mike Zeroh wreszcie wyznaje prawdę! Jego myśli ujawnione (Star Wars Explained)”. Końcówka to oczywiście próba zagarnięcia widowni innemu słynnemu kanałowi.Nie, „The High Republic” ma się dobrze i dalej jest rozwijane. Niemiecki wydawca ogłosił niedawno, że książki z pierwszej fazy u nich pojawiać się będą już od jesieni. Nasz Uroboros tylko odpowiada na Facebooku, że planują wydawanie kolejnych powieści, ale informacje o datach premier będą pojawiały się dopiero, gdy będą mieli stuprocentową pewność, że książka rzeczywiście się ukaże. Na razie ostatni tytuł to „Thrawn: Sojusze”, który już jest dostępny na stronie Empiku.
KOMENTARZE (15)

Książki

„Thrawn: Sojusze” już w sprzedaży

2020-04-15 17:04:38 Uroboros

Od dziś w całej Polsce do sprzedaży trafiła powieść „Thrawn: Sojusze” autorstwa Timothy'ego Zahna, będąca drugim tomem kanonicznej nowej trylogii. Za przekład odpowiada Anna Hikiert-Bereza, a za książkę zapłacimy 49,99 zł przy objętości 480 stron. Przy okazji można zauważyć zmianę polityki dystrybucyjnej wydawnictwa, bowiem książka również jest do kupienia poza siecią Empik.

NADESZŁA PORA, BY THRAWN STANĄŁ TWARZĄ W TWARZ ZE SWOJĄ PRZYSZŁOŚCIĄ…

A VADER ZMIERZYŁ SIĘ Z WŁASNĄ PRZESZŁOŚCIĄ.

Wyczułem zakłócenie w Mocy…
Te słowa brzmią złowrogo w każdej sytuacji… jednak szczególnie groźnie, gdy padają z ust samego Imperatora Palpatine’a. Na leżącej na skraju Nieznanych Regionów planecie Batuu rodzi się zagrożenie dla Imperium. Póki co to tylko widmo niebezpieczeństwa, jego ledwie wyczuwalny zwiastun, jednak niepokoi imperialnego przywódcę na tyle, by postanowił zlecić zbadanie tej sprawy dwóm swoim najbardziej zaufanym agentom: bezlitosnemu wykonawcy jego woli, lordowi Darthowi Vaderowi oraz błyskotliwemu strategowi, wielkiemu admirałowi Thrawnowi. Mogłoby się wydawać, że to niezbyt dobry pomysł: powierzenie tak wrażliwej misji dwójce zaciekle rywalizującej ze sobą o względy zwierzchnika, mającej diametralnie różne zdania na temat polityki Imperium, włącznie z kwestią Gwiazdy Śmierci. Jednak Imperator wie, że to nie pierwszy raz Vaderowi i Thrawnowi przyszło sprzymierzyć siły. A podejmując tę decyzję kieruje się przesłankami, o których jego podwładni nie mają pojęcia…

Ścieżki generała Republiki Anakina Skywalkera i oficera Dynastii Chissów komandora Mitth’raw’nuruodo już raz się skrzyżowały, wiele lat temu. Ten pierwszy wypełniał wówczas desperacką, prywatną misję, drugim zaś kierowały motywy równie niejasne, co tajemnicze. Jednak w obliczu szeregu niebezpieczeństw, grożących im na odległym świecie, mężczyźni są zmuszeni zawrzeć sojusz – kompletnie nieświadomi tego, co przyniesie przyszłość.

Ponownie jako sojusznicy wbrew własnej woli, trafiają na planetę, na której niegdyś walczyli ramię w ramię. Czekają tu na nich dwa wyzwania: sprawdzian ich lojalności wobec Imperium… a także wróg, do pokonania którego mogą nie wystarczyć nawet ich połączone siły.


KOMENTARZE (9)

Książki

Dziwne i zwyczajne wieści ze świata książek

2020-04-11 17:49:58

Pandemia COVID-19 wpłynęła na rynek komiksowy, zatrzymując na jakiś czas wszystkie premiery. W książkach sytuacja wygląda inaczej tylko dlatego, że prawie żadnych nowości na ten czas nie przewidziano. Wyjątkiem miały być dwa albumy: „The Art of Star Wars: The Rise of SkywalkerPhila Szostaka i Abrams Books, oraz „Star Wars: The Mandalorian - The Art and the Imagery” vol.1 wydawnictwa Titan. Pierwszy ostatecznie rozesłano i niektórzy fani już poznają kulisy produkcji Epizodu IX, ale szkice z serialu niestety przesunięto na 26.05. Miejmy nadzieję, że tą datę uda się utrzymać. Tego samego dnia pojawić ma się także „The Art of Star Wars Rebels”, którego premiera przekładana jest już od miesięcy. Wygląda na to, że i tak książkę tę spotka lepszy los niż „The Art of Star Wars: Galaxy's Edge”, które najwidoczniej przepadło całkowicie.W świecie powieści na razie niewiele się dzieje. Jeżeli macie jakieś pytania do redaktorów Del Rey, to może warto zadać je na fanpejdżach na Facebooku lub Twitterze. 26.04 planowana jest transmisja na żywo, podczas której Elizabeth Schaefer i Tom Hoeler udzielą na nie odpowiedzi. Ten drugi i tak jest dość aktywny na Twitterze. Niedawno wstawił na przykład listę utworów muzycznych, których w wydawnictwie słuchano przy pracy nad pierwszą częścią nowej trylogii „Thrawn. Ascendancy: Chaos Rising". Takie praktyki w Del Rey to nic nowego. Wydawnictwo wykorzystuje ten sposób od kilkunastu lat, żeby wprowadzić czytelników w klimat książki.


StarWars.com ma za to fragment innej książki - „Shadow FallAlexandra Freeda, a także zdjęcia zakładek dołączonych do wydania kolekcjonerskiego. Przedstawiają pilotów znanych już z „Alphabet Squadron”, jak również Majora Keize'a, dowódcę imperialnej eskadry, będącej głównym przeciwnikiem bohaterów serii. Czerwcowa premiera książki jest na ten moment niezagrożona.W sieci aktywni są również fani książek Star Wars, korzystający na różny sposób z dodatkowego wolnego. Jeden z nich przygotował szkic i opis statku Brzeszczot z serialu „The Mandalorian”, inspirując się cyklem „Niesamowite przekroje”. Szczegółowe zdjęcia jego prac znajdują się tutaj. Niestety serial na razie nie doczekał się zbyt wielu oficjalnych publikacji. Miejmy nadzieję, że zmieni się to po premierze drugiego sezonu.Pojawiły się też reakcje na niedawne ogłoszenie bohaterów serii książkowo-komiksowej The High Republic. Chociaż niektórzy już nie mogą doczekać się startu nowej ery, inni krytykują jej założenia, wskazując, że w świecie niekanonicznych Legend postęp technologiczny przebiegał w innym tempie. To, co nowością jest teraz dwieście lat przed „Mrocznym widmem”, w tzw. starym kanonie było powrzechne 25 000 lat wcześniej. Mówa przede wszystkim o komunikacji nadprzestrzennej i zasadach Jedi. Innym nie podoba się, jak wyglądają nowi bohaterowie. Steve, członek internetowego ruchu reformatorsko-hejterskiego The Fandom Menace postanowił przerobić Avar Kriss, która jego zdaniem wygląda „nudno”. Być może ma rację; gdyby bohaterka miała długie, rozpuszczone włosy, pewnie nie byłaby w stanie walczyć w bezpośrednim kontakcie, więc może byłaby to okazja to zaprezentowania jakichś nowych technik korzystania z Mocy? Nie wiemy i się nie dowiemy, dlatego tematu chyba nie trzeba dłużej drążyć. Swoją drogą ruch The Fandom Menace jest odpowiedzialny za wydanie własnej książki, pierwszej z kilku planowanych. Jak można się było spodziewać, przedstawione w niej zostają argumenty przeciwko prezes Lucasfilmu Kathleen Kennedy, krytyka trylogii sequeli oraz jej reżyserów, a także sprzeciw wobec komentarza społecznego, który podobnie jak wszystkie dzieła kultury od wieków, prezentują nowe historie z cyklu „Gwiezdne Wojny”. Jak ktoś chce sobie poprawić humor, to na Amazonie jest kilka stron podglądu.
Na koniec dwa filmiki. Jeden z Ashley Eckstein (głos Ahsoki), która czyta książeczkę „The Galaxy Needs You”, w drugim za to usłyszymy i zobaczymy Daisy Ridley (Rey), czytającą „Wielką ucieczkę BB-8”.KOMENTARZE (12)

Książki

Poznajmy bohaterów The High Republic

2020-04-03 14:17:56Nad ranem oficjalna strona Star Wars zaprezentowała sylwetki bohaterów „The High Republic”, która rozpocznie się w sierpniu premierą powieści „Light of the Jedi” Charlesa Soule'a, a następnie będzie kontynuowana w różnych książkach i komiksach. Przypomnijmy: okres Szczytowej Republiki przypada na czas 200 lat przed wydarzeniami z Epizodu I. Jedi w tym czasie są rzeczywiście strażnikami pokoju, Zakon nie jest jeszcze przeżarty biurokracją i dogmatyzmem. Jedi muszą się jednak zjednoczyć przeciwko nowemu zagrożeniu, Najeźdźcom Nihil, którzy wywołują katastrofę na skalę galaktyczną. Rycerze, mistrzowie, padawani, a także inni mieszkańcy kosmosu łączą więc siły, by obronić Republikę, szczególnie niezbadane Zewnętrzne Rubieże. Głównym ośrodkiem operacji staje się Stacja Starlight.

Mistrzynię Jedi Avar Kriss możemy kojarzyć już z holocronu w komiksie o Kylo Renie. Niewiele na razie o niej wiadomo. Jest troskliwa, stawia dobro innych ponad swoim, nie patrzy na świat czarno-biało. Zawsze stara się dostrzegać w ludziach dobro.

Loden Greatstorm to doświadczony i ceniony nauczyciel. Można określić go silnym i mądrym, ale nie brakuje mu też poczucia humoru. Każdą chwilę traktuje jako okazję na nauczenie się czegoś, co ukształtowało nie tylko jego, ale także jego padawanów.

Keeve Trennis jest strasznie niepewną siebie rycerz Jedi. Ma przed sobą świetlaną przyszłość, chociaż sama tego nie zauważa. Próby Jedi przeszła kilka tygodni przed przydziałem na Starlight, dlatego czuje się lekko zakłopotana wśród bardziej doświadczonych od niej. Stara się im udowodnić swoją wartość, ale musi zaufać sobie, tak jak ufa Mocy, żeby to osiągnąć.
(Spoiler):Jak wiemy z „Dooku: Jedi Lost”, Trennis opuściła Zakon Jedi już jako mistrzyni, kiedy coś pozbawiło ją złudzeń. Nie wiemy, czy wydarzenie to zostanie pokazane w komiksie Cavana Scotta, którego ma być główną bohaterką.(Koniec Spoilera).

Stellan Gios jest mistrzem Jedi, który do wszystkiego podchodzi pozytywnie nastawiony. To ceniony nauczyciel i rycerz. Od lat przyjaźni się z Avar Kriss i w duecie są niepokonani. Podczas ataku Najeźdźców Nihil Stellan stacjonuje w świątyni na planecie Caragon-Viner.

O Vernestrze Rwoh słyszeliśmy już wcześniej. Była padawanką Stellana Giosa, a rycerzem Jedi została już wieku szesnastu lat. Stara się dawać dobry przykład młodszym od niej i jednocześnie odnaleźć się w świecie dorosłych Jedi. Przebywa w nadprzestrzeni podczas Wielkiej Katastrofy i jej statek, którym leci wraz padawanem i oficjelami, zostaje wyrzucony nad dziką planetą.Oczywiście to tylko wybrani bohaterowie nowego cyklu. Same grafiki na okładkach już ujawnionych książek pokazują, że będzie ich dużo więcej. Po informacje na temat „The High Republic” zapraszamy do newsów oznaczonych właściwym tagiem ↓.
KOMENTARZE (21)
Loading..