TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Celebration 2022: Panel o „Wielkiej Republice”

2022-05-30 13:38:29

Pierwszego dnia imprezy odbył się panel związany z cyklem „Wielka Republika”. Podczas panelu zapowiedziano nowe książki i komiksy (artykuł tutaj). Nie na tym koniec tego, czego można było się dowiedzieć o drugiej fazie projektu. Autorzy przekazali parę interesujących informacji, na ekranie zaś równocześnie wyświetlane były rysunki koncepcyjne. Podobnie jak w przypadku zwiastunów „Ahsoki” czy „Tales of the Jedi”, rysunki również są dostępne dla zdecydowanej większości fanów w podrzędnej jakości. Póki co nie zanosi się na to, żeby te rozmazane materiały miały być zastąpione odpowiednikami w wysokiej rozdzielczości, więc zapraszamy do zapoznania się z poniższymi grafikami, które mogą rzucać światło na to, co czeka nas w drugiej fazie.


Zanim przejdziemy do przedstawienia wspomnianych rysunków, przydatne może się okazać krótkie wyjaśnienie czym jest druga faza tego projektu. Pierwsza faza książek, komiksów, mang i opowiadań opisywała wydarzenia dziejące się 200 lat przed wydarzeniami z „Mrocznego Widma”. Druga faza cyklu rozpocznie kolejny proces wydawniczy książek z ery Wielkiej Republiki — tym razem kolejne 150 lat wcześniej. Książki i komiksy pierwszej fazy nieraz sugerowały, że wydarzenia z przeszłości mają istotnych wpływ na motywacje Marchiona Ro, Nihilów i jego nienawiść względem Jedi. Nie o samego Marchiona jednak chodzi, gdyż tytuły zapowiadanych pozycji sugerują parę innych związków między pierwszą i drugą fazą. By lepiej rozeznać się w linii czasowej tego cyklu, zapraszamy do naszej chronologii kanonu i przewodnika „Jak czytać Wielką Republikę”.


Jednym z ciekawszych wątków związanych z cyklem jest wątek nadprzestrzenny, a dokładniej proces wytyczania nowych szlaków, rozwoju nauki związanej z hiperprzestrzenią i sposobów wykorzystania jej do własnych celów — biznesowych, wojskowych czy eksploracyjnych. Wygląda na to, że druga faza rozwinie ten wątek. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż już jakiś czas temu sugerowano, że druga faza będzie mocno związana z eksploracją, podczas panelu również zwrócono na to uwagę. W pierwszej fazie mogliśmy poznać dwie rodziny, które dorobiły się znacznych pieniędzy na wytyczaniu szlaków nadprzestrzennych, a jakiś czas wcześniej doszło do zdarzenia zwanego „Hyperspace Rush”. Najwięcej na ten temat można przeczytać w książce Justiny Ireland pt. „Pośród Cieni”. Tym razem szerzej przyjrzymy się podróżom w nieznane.

Na panelu zdradzono, że 350 lat przed wydarzeniami z sagi nie ma jako takiej sieci komunikacyjnej, więc informacje przekazywane są w jakiś sposób przez droidy. Na tym etapie pojawia się wielka potrzeba komunikacyjna, więc pracownicy Jedi i Republiki zwani Communication Team istnieją właśnie po to, żeby tą potrzebę spełnić. Na pierwszy rysunku widzimy przykładowy zespół tego rodzaju, na drugim grupę Pathfinders, zajmującą się podróżami do odległych rejonów, wytyczaniem nowych ścieżek i eksploracją tego, co wciąż nieodkryte. Więcej na ten temat dowiemy się zapewne z pierwszych książek i komiksów drugiej fazy.


Wcześniej tego roku informowaliśmy o postaci nazywanej Mother. Fani Legend mogą szerzej otworzyć oczy na dźwięk tego imienia, gdyż w starym kanonie była taka postać, znana również jako Abeloth. Wydaje się jednak, że to przypadkowe podobieństwo — Matka ma dowodzić ekstremistyczną grupą The Path of the Open Hand, której nadrzędną zasadą jest to, Moc powinna być wolna. Co to znaczy? Może oznaczać to, że nie powinno się z niej korzystać, ale to tylko jedna z możliwości. Drugi z rysunków przedstawia jej Herolda, który, jak sama nazwa wskazuje, prawdopodobnie głosi doktryny tego ugrupowania i zajmuję się administracją tego kultu.


Jak to zwykle bywa z powieściami Daniela J. Oldera, postacie w nich zawarte zwykle są dosyć nietypowe. Wygląda na to, że podobnie będzie z The Dank Graks. Trudno stwierdzić kogo przedstawia powyższy rysunek, ale warto wspomnieć o tym, że autorem jest sam Older. Autor powiedział tylko, że postacie są wyrzutkami kultu Sithów. Na pozostałych dwóch obrazkach widzimy kolejne postacie związane z drugą erą. Na jednym widzimy dwie Jedi, Matthea Cathley oraz Olivię Zeveron, które związane są z planetą Jedha. Cavan Scott zwrócił uwagę, że wątek Jedhy jest bardzo istotnym elementem drugiej fazy. Na drugim rysunku widzimy zaś dwójkę kanclerzy, Greylark i Molo. Quarren Molo ma zapewniać wewnętrzną stabilność, pani kanclerz Greylark zaś jest za ekspansją terytorialną. Razem stanowią równowagę w Republice.


Na sam koniec zostały dwa rysunki koncepcyjne, które mogą być uznane za spoiler przez tych, którzy nie przeczytali całej pierwszej fazy cyklu. Na pierwszym obrazku widzimy Niwelatora z książki „Burza Nadciąga”. Na drugim stworzenie o nazwie Nameless. Jeden i drugi oraz związek między nimi wciąż pozostaje pewną tajemnicą, a pierwsza faza nieznacznie poruszyła ten temat. Tytuł komiksu Dark Horse („The Nameless Terror”) sugeruje jednak, że dowiemy się na ten temat więcej.
KOMENTARZE (3)

Książki

Zapowiedzi drugiej fazy „Wielkiej Republiki”

2022-05-28 16:13:57

Star Wars Celebration to impreza, która kojarzy się nam głównie z zapowiedziami filmów, seriali i gier. W tym roku, poza standardowymi panelami, zorganizowano również spotkanie z twórcami projektu „Wielka Republika”. Podczas panelu „The High Republic: For Light and Life” zapowiedziano pierwsze pozycje drugiej fazy, przedstawiono nowe okładki i pokazano nieco rysunków koncepcyjnych.


Już 4 października 2022 roku fanów Wielkiej Republiki czeka powieść „Convergence” Zoraidy Córdovy. Podczas panelu pokazano okładkę, która prawdopodobnie nie jest jeszcze jej finalną wersją. Dowiedzieliśmy się również, że główną bohaterką jest Jedi Gella Nattai. Druga z przedstawionych pozycji to „The Battle of Jedha” — audiodrama autorstwa George'a Manna debiutująca 3 stycznia 2023. Istotną informacją może być to, że już miesiąc później skrypt zostanie wydany w twardej oprawie i w formie ebooka. Historia będzie kontynuacją wydarzeń z „Convergence”.


Poza powieściami pokazano również okładki trzech innych publikacji książkowych. „The Art of Star Wars: The High Republic” Kristin Baver będzie do kupienia już w listopadzie tego roku. Druga z publikacji to „Starlight Stories” od wydawnictwa Titan, zawierająca opowiadania Cavana Scotta, Charlesa Soule'a i Justiny Ireland — wcześniej wydawane w ramach magazynu Insider. Premiera 27 września 2022 roku. Jedna z ciekawszych pozycji tego typu to „Star Wars: The High Republic: Chronicles of the Jedi: An Illustrated Guide to the Galaxy's Golden Age”. Przewodnik ma być pisany z perspektywy in-universe, premiera jest zaplanowana na 29 listopada tego roku.


Do głównej serii komiksowej „Wielka Republika” powraca Cavan Scott wraz z rysownikiem Ario Arindito. Tym razem cykl będzie się skupiać na Jedi Vildarze Macu około 150 lat przed wydarzeniami ze „Światła Jedi”. Historia jest związana z konfliktem mającym miejsce na planecie Jedha. Wnikliwi czytelnicy mogli spodziewać się tego typu opowieści, gdyż wspomniany kryzys na Jedhie był już wspominany w pierwszej fazie. Cztero-zeszytowy komiks Charlesa Soule'a pt. „The High Republic - The Blade” odkryje przed nami tajemnice Ostrza Bardotty Portera Eagle'a. Do projektu „Wielka Republika” dołoży trzy grosze również wydawnictwo Dark Horse. „The High Republic Adventures” rozpocznie się od historii pod tytułem „The Nameless Terror” autorstwa George'a Manna. Seria będzie opowiadać o młodych Jedi, którzy muszą zmierzyć się z bliżej nieokreśloną grozą, lecz nazwa komiksu sugeruje o co może chodzić.


Wcześniej przedstawione powieści to nie jedyne, które mają premiery w ramach debiutu drugiej fazy projektu. „Quest for the Hidden City” George'a Manna (który notabene na tym etapie projektu ma całkiem sporo pracy) będzie pierwszą pozycją dla młodszego czytelnika z premierą 4 października. Podczas Star Wars Celebration przedstawiona okładkę owej książki. Dowiedzieliśmy się również o tym, że Cavan Scott napisze „Path of Vengeance” dla młodego dorosłego, Lydia Kang powieść dla o nazwie „Cataclysm”, a Tessa Gratton kolejną powieść dla młodszych czytelników pt. „Quest for Planet X”. Wszystkie trzy książki zostaną wydane wiosną 2023 roku.


To nie koniec zapowiedzi związanych z Wielką Republiką. Plotki o serialu dla młodzieży osadzonym w tej erze okazały się prawdą, choć to nie „Grammar Rodeo” okazało się tym projektem. Nowy serial animowany o tytule „Young Jedi Adventures” zadebiutuje wiosną 2023 roku. Wiemy też, że będzie opowiadał o młodzikach Jedi w czasach Wielkiej Republiki i najprawdopodobniej będzie produkcją dla najmłodszych.

Podczas panelu zaprezentowano również masę rysunków koncepcyjnych, które zostaną opublikowane na Bastionie Star Wars w osobnym artykule, aby szerzej przyjrzeć się przedstawionym na nich postaciom i potworom.
KOMENTARZE (14)

Książki

P&O 489: Jak wyglądał „mały manewr” Landa w czasie bitwy o Taanab?

2022-05-22 09:46:29P: Czym był „mały manewr” Landa w czasie bitwy o Taanab?

O: Zostało to opisane w „Star Wars Adventures Journal” nr 5. W roku poprzedzającym bitwę o Yavin, Lando był w kosmoporcie Pandath na Taanab, gdy piraci z planety Norulac przybyli by złupić Taanab.

Po tym jak piraci uszkodzili jego statek, Calrissian, założył się i zgodził zaatakować łupieżców. Ukrył swój okręt w pierścieniu lodowym wokół księżyca Taanab, a gdy piraci ruszyli do ataku wypuścił setki sieci conner wprost w atakującą flotę.

Kiedy piraci zostali unieruchomieni, Calrissian celował w nich bryłami lodu powodując kolejne zniszczenia. Ostatecznie poprowadził flotę obrony Taanab, by posprzątać. Samodzielnie odpowiadał za 19 śmierci.K: Warto dodać, czym była sieć conner. To broń opracowana przez firmę Conner Ship Systems. Wystrzeliwało się ją pociskami, które rozwijały się do szerokiego pasa materiału przypominającego pajęczą sieć, tyle że naładowanego. Gdy sieć dotknęła statek, powodowało to wyłączenie jego systemów.
KOMENTARZE (2)

Książki

Wybieraj „Wyższe dobro”

2022-05-18 08:25:50 Olesiejuk

Od dziś oficjalnie można zakupić drugi tom trylogii Dynastia Thrawna pod tytułem „Wyższe dobro” autorstwa Timothy'ego Zahna w przekładzie Marty Dudy-Gryc. Okładkowa cena za książkę wynosi 44,99 PLN. Zamówienia można składać m.in. na stronie księgarni Świat Książki.
Zachęcamy do udziału w sondzie, gdzie możecie głosować na powieści jakie mogą się pojawić w następnym roku. Sonda dostępna po lewej stronie po odświeżeniu głównej Bastionu.


„Dynastia Thrawna: Wyższe dobro. Tom 2” to kolejna część historii jednego z najbardziej znanych czarnych charakterów serii „Gwiezdne wojny”. Zanim Thrawn został wielkim admirałem Imperium Galaktycznego i jednym z najbliższych współpracowników Palpatine’a, kierował flotą swojej rodzinnej planety Csilla położonej w Nieznanych Regionach. Wydarzenia z tego okresu przybliża czytelnikom trylogia „Star Wars: Dynastia Thrawna”.

„Wyższe dobro” przedstawia historię Thrawna po jego wielkim zwycięstwie odniesionym nad przeciwnikami Domu Mitthów – znamienitego rodu panującego na Csilli. Triumf admirała nie sprawia jednak, że wrogowie Imperium znikają. Jako że flota Chissów uchodzi za niezwyciężoną, nieprzyjaciele zmieniają strategię działania i zamiast otwartej konfrontacji wybierają spiskowanie. Thrawn staje przed trudnym zadaniem: tym razem musi ocalić swoją planetę nie z pomocą wojskowej taktyki, lecz z wykorzystaniem sprytu.

„Dynastia Thrawna. Tom 2” spodoba się fanom „Gwiezdnych wojen”, którzy chcą poznać bliżej postać słynnego admirała i kolejny raz przeżyć niesamowite przygody w ulubionym uniwersum. Książka to również dobra pozycja dla miłośników literatury science fiction.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (7)

Książki

Bitwa łowców na arenie

2022-05-14 13:15:33

W tym roku ma mieć swoją premierę gra mobilna „Star Wars: Hunters” o której wspominaliśmy m.in tutaj. W ramach promocji gry zapowiedziano powieść młodzieżową „Hunters: Battle for the Arena” pióra Marka Oshiro, która trafi do sprzedaży 1 listopada 2022 roku nakładem wydawnictwa Disney-Lucasfilm Press. Sama gra miała wstępnie premierę w listopadzie ubiegłego roku na platformie Android, natomiast na Nintendo Switch ma pojawić się w tym roku, zapewne w okolicach premiery powieści.


Ekscytująca opowieść oparta na grze Star Wars: Hunters!

Na planecie Vespaara znajduje się Arena — szereg różnych pól bitewnych, na których wojownicy znani jako Łowcy walczą w zespołach, aby rywalizować przed ryczącym tłumem. Najmłodsza wśród zawodników jest Rieve, wrażliwa na Moc sierota z Korelii, posiadająca zdolności, które ledwo może kontrolować, i przeszłość, którą desperacko chce zostawić za sobą. Ale Rieve ma trudny początek, borykając się z brakiem pewności siebie zarówno na Arenie, jak i wśród innych Łowców. A kiedy tajemniczy nieznajomy pojawia się na Arenie, Rieve obawia się, że jej burzliwa przeszłość w końcu ją dopadła….

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (5)

Książki

„Braterstwo” na całym świecie

2022-05-10 04:01:38 Del Rey

Od dziś w sprzedaży na całym świecie, gdzie sięga internet, dostępna jest powieść „Brotherhood” autorstwa Mike'a Chena, której fabuła dzieje się po wydarzeniach przedstawionych w epizodzie II - „Atak klonów” w czasie wojen klonów. Książkę w nakładzie imprintu Del Rey można zakupić w twardej oprawie, jak i na audiobooku oraz ebooku na platformach popularnych globalnych sklepów.


Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker muszą stawić czoła wyzwaniom jakie stawiają Wojny klonów i zawiązać nową więź jako rycerze Jedi w walce o wysoką stawkę, której akcja toczy się tuż po wydarzeniach z epizodu „Atak klonów”.

Rozpoczęły się Wojny klonów. W całej galaktyce zarysowały są linie frontu, a wraz z każdym światem, który dołącza do Separatystów, pokój strzeżony przez Zakon Jedi jest coraz trudniejszy do utrzymania.

Po eksplozji niszczącej Cato Neimoidię, Federacja Handlowa obwinia o to Republikę i zagraża kruchej neutralności planety. Jedi wysyłają Obi-Wana Kenobiego, jednego z najbardziej utalentowanych umysłów dyplomatycznych Zakonu, w celu zbadania zbrodni i utrzymania równowagi, która zaczęła niebezpiecznie się zmieniać. Gdy Obi-Wan z pomocą neimoidiańskiego strażnika prowadzi dochodzenie, odkrywa, że ​​ślady prowadzą do Separatystów, którzy mają nadzieję wciągnąć planetę do konfliktu i wyczuwa manipulacje Asajj Ventress, która dąży do tego celu.

Wśród narastającego chaosu Anakin Skywalker zostaje awansowany do rangi rycerza Jedi. Pomimo samodzielnej misji Obi-Wana, mistrz obawia się o losy swojego ucznia, którego uparta determinacja nie może powstrzymać przed osiągnięciem swojego celu.

Niegdyś padawan Obi-Wana, teraz jako rycerz Anakin znajduje się na równej – ale niepewnej – pozycji z człowiekiem, który go wychował. Trwające tarcie między nimi zwiększają niebezpieczeństwo dla wszystkich wokół nich. Dwaj rycerze muszą nauczyć się nowego sposobu współpracy – i muszą się szybko nauczyć, aby uratować Cato Neimoidię i jej lud przed ogniem wojny. Aby przezwyciężyć zagrożenie, przed jakim stają, muszą wzrosnąć ponad mistrza i ucznia. Muszą stać się braćmi.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (5)
Loading..