TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Kroniki Jedi z Wielkiej Republiki

2023-03-28 10:20:31

28 lutego tego roku miała miejsce premiera opracowania „The High Republic: Chronicles of the Jedi - An Illustrated Guide to the Galaxy's Golden Age” autorstwa Cole'a Hortona. Według opisu powinniśmy spodziewać się ilustrowanego poradnika przedstawiającego złotą erę Jedi. Publikacja skupia się nie tylko na Jedi z okresu Wielkiej Republiki, ale znajdziemy tam też informacje o wszelkiej maści potworach oraz bohaterskich postaciach związanych z cyklem. Książka obfituje w ciekawe ilustracje bohaterów, stworzeń, maszyn, mieczy świetlnych i lokacji. Jak donoszą ci, którzy zaopatrzyli się w to opracowanie, kronika zawiera informacje związane nie tylko z pierwszą fazą, ale też obecnie rozwijaną fazą drugą.


For light and life.

Immerse yourself in the thrilling world of Star Wars: The High Republic with this incredibly illustrated guide to the golden age of the Jedi!

Set hundreds of years before the Skywalker Saga, this book is the ultimate in-universe guide to the Jedi Knights of Star Wars: The High Republic, providing fascinating insight into a time of valiant heroes, terrifying monsters, and daring exploration. Featuring stunning original illustrations and exclusive new revelations, this striking book is an essential collectible that will transport you to the galaxy’s gilded age.

THE ULTIMATE IN-UNIVERSE JEDI GUIDE: Learn about the Jedi of the High Republic, with detailed profiles of heroes such as Avar Kriss, Bell Zettifar, Stellan Gios, Keeve Trennis, Burryaga, Yoda, and more.

STUNNING ILLUSTRATIONS: See fan-favorite characters, creatures, vehicles, and locations come to life through amazing illustrations and never-before-seen artwork.

LEARN THE SECRETS OF THE HIGH REPUBLIC: Uncover the mysteries of the Force and learn about the technology of the Jedi Order, including its starfighters and the unique lightsaber designs of this incredible era.

KOMENTARZE (10)

Książki

„Horyzont północy, stracony dla Jedi”

2023-03-25 14:45:33 Olesiejuk

Niedawno rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią otrzymaliśmy świeży powiew zapowiedzi na tę porę roku. Na 26 kwietnia została zapowiedziana długo wyczekiwana i wysoko oceniana przez fanów książka „Dooku - Stracony dla Jedi” pióra Cavana Scotta, będąca skryptem audiobooka. Za przekład treści odpowiada Krzysztof Kietzman.
Na 4 maja, w dzień Gwiezdnych Wojen, ma ukazać się kolejna pozycja z cyklu Wielka Republika, którą jest powieść „Horyzont północy” autorstwa Daniela José Oldera w przekładzie Anny Hikiert-Berezy. Obie książki zostaną wydane w miękkiej oprawie ze skrzydełkami i kosztują 50 zł w cenie okładkowej, ale w obniżonej cenie można dokonywać zamówień m.in. w księgarni Świat Książki tutaj i tu.


Emocjonująca historia złowieszczego hrabiego Dooku. Darth Tyranus, hrabia Serenno. Przywódca separatystów. Rozświetlające ciemność czerwone ostrze. Ale kim był, nim został lordem Sithów? Gdy Dooku zaczyna szkolić nową uczennicę, na światło dzienne powoli wychodzi ukryta prawda o jego przeszłości. Urodzony w zamożnej rodzinie, początkowo mieszka za kamiennymi murami rodowej posiadłości, z której widać Cmentarny Księżyc, gdzie spoczywają kości jego przodków. Ale wkrótce inni poznają się na zdolnościach chłopca i legendarny mistrz Jedi Yoda zabiera go z domu, by wyszkolić go w ścieżkach Mocy. Dooku doskonali umiejętności i pnie się w górę w hierarchii zakonu. Zaprzyjaźnia się z innym Jedi, Sifo-Dyasem, bierze na padawana dobrze rokującego Qui-Gona Jinna – i próbuje zapomnieć o swojej rodzinie. Jednak nie potrafi się oprzeć osobliwej fascynacji mistrzynią Jedi Lene Kostaną i misją, którą ta wykonuje dla zakonu, polegającą na odnajdowaniu i badaniu pradawnych artefaktów Sithów w ramach przygotowań do nieuchronnego powrotu najzagorzalszych wrogów, z jakimi Jedi przyszło się kiedykolwiek zmierzyć. Zawieszony pomiędzy światem zakonu, prastarymi obowiązkami utraconego domu oraz kuszącą mocą artefaktów, Dooku walczy ze sobą, by podążać drogą światła – choć ciemność zaczyna już go powoli pochłaniać. Scenariusz na podstawie słuchowiska.

Temat do dyskusji na forum.


U progu zwycięstwa… czy też klęski? Po serii druzgocących ciosów, zadanych Republice przez Nihilów, wszystko wskazuje na to, iż udało jej się w końcu zmusić nikczemnych grabieżców do odwrotu i że wreszcie widać światełko w tunelu. Wówczas jednak rozchodzą się wieści o rzekomym ataku tych okrutnych piratów na przemysłową, kosmopolityczną planetę Korelia, leżącą w samym sercu Jądra Galaktyki. Z misją zbadania tej sprawy wyruszają mistrzowie Jedi Cohmac Vitus i Kantam Sy wraz z padawanami Reathem Silasem i Ramem Jomaramem. Każde z nich po wielu miesiącach stawiania czoła niekończącym się zagrożeniom toczy własne, prywatne bitwy. Gdy docierają na Korelię, Reath i Ram spotykają młodą, śmiałą specjalistkę od ochrony zwaną Trzask, której przyjaciel padł ofiarą ataku Nihilów. Padawani sprzymierzają się z nią, aby zinfiltrować szeregi koreliańskich elit, podczas gdy ich mistrzowie wybierają działanie bardziej oficjalnymi kanałami. Współpraca z Trzask okazuje się niebezpieczniejsza, niż ktokolwiek się spodziewał, a tymczasem Ram prosi swoją przyjaciółkę Zeen o pomoc w skomplikowanym fortelu z udziałem galaktycznej gwiazdy popu. Koniec końców to, co odkrywają na Korelii, okazuje się być częścią większego planu… planu, który może doprowadzić Jedi do druzgocącej klęski… DANIEL JOSÉ OLDER to główny architekt cyklu Star Wars: Wielka Republika oraz autor kilkunastu innych powieści, licznych opowiadań i nowel. Jest także scenarzystą serii komiksowej Star Wars: The High Republic Adventures oraz wielu pozycji Marvela. Zdobył International Latino Book Award i był nominowany do nagród Kirkus Prize, Mythopoeic Award, Locus, Andre Norton Award oraz World Fantasy Award.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (11)

Książki

Powrót Jedi „z pewnego punktu widzenia”

2023-03-12 13:26:06 starwars.com

W tym roku będziemy obchodzić 40-lecie premiery epizodu VI - „Powrót Jedi” i jak przy okazji poprzednich czterdziestek, przyszykowano akcję marketingową promującą to wydarzenie - Return of the Jedi 40th Anniversary. Czytelników książek powinna zainteresować zapowiedź kolejnej rocznicowej antologii opowiadań „From a Certain Point of View”, która tym razem będzie rozgrywać się w czasie akcji epizodu VI. Premiera książki ma odbyć się 5 września 2023 roku w nakładzie wydawnictwa Del Rey.
Do antologii wróciło paru autorów znanych z poprzednich wydań, jak i pojawiło się sporo debiutantów w uniwersum: Olivie Blake, Saladyn Ahmed, Charlie Jane Anders, Fran Wilde, Mary Kenney, Mike Chen, Tom Angleberger, Kristin Baver, Akemi Dawn Bowman, Emma Mieko Candon, Olivia Chadha, Gloria Chao, Adam Christopher, Paul Crilley, Amal El-Mohtar, M. K. England, Jason Fry, Adam Lance Garcia, Lamar Giles, Max Gladstone, Thea Guanzon, Ali Hazelwood, Patricia A. Jackson, Alex Jennings, Jarrett Krosoczka, Sarah Kuhn, Danny Lore, Sarah Glenn Marsh, Kwame Mbalia, Marieke Nijkamp, Danielle Paige, Laura Pohl, K. Arsenault Rivera, Dana Schwartz, Tara Sim, Phil Szostak, Suzanne Walker, Hannah Whitten, Sean Williams, Alyssa Wong.
Poprzednie zbiory „From a Certain Point of View” i „The Empire Strikes Back” pojawiły się w 2017 i 2020 roku. Warto wspomnieć, że w tym roku na polski rynek trafi pierwsza antologia w nakładzie wydawnictwa Olesiejuk.


Świętujmy rocznice premiery „Powrotu Jedi”, filmu który wpłynął na uniwersum i przeżyjmy to ponownie oczami czterdziestu autorów w czterdziestu opowiadaniach.

25 maja 1983 roku Gwiezdne Wojny ugruntowały swoją spuściznę jako największa seria filmowa wszechczasów. Aby uczcić czterdziestą rocznicę, czterdziestu pisarzy odtwarza kultową sceny z „Powrotu Jedi” oczami postaci drugoplanowych, od bohaterów i złoczyńców po droidy i różne stworzenia. „Z pewnego punktu widzenia” zawiera min. historie autorów:

-Olivie Blake zapewni mrożący krew w żyłach wgląd w umysł Imperatora Palpatine'a.
-Saladyn Ahmed opowiada tragiczną historię opiekuna rankorna.
-Charlie Jane Anders bada życie i czasy Sarlacca.
-Fran Wilde ujawnia tajną misję Mon Mothmy, by ocalić Sojusz Rebeliantów.
-Mary Kenney opisuje kronikę jednodniowej wyprawy Ewoka Wicketa na leśnym księżycu Endora.
-Anakin Skywalker jednoczy się z Mocą w porywającej opowieści Mike'a Chena

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (9)

Książki

Podwójna premiera growych powieści

2023-03-07 04:51:07 Disney-Lucasfilm Press, Del Rey

W tym roku mają odbyć się premiery dwóch gier w uniwersum Star Wars, jedna to „Jedi: Ocalały”, sequel „Jedi: Upadłego Zakonu” z 2019 roku, której data wydania została przesunięta na kwiecień oraz „Hunters”, darmowej gry sieciowej, której dokładna data nie została jeszcze ogłoszona. Obie gry łączy podobne podejście marektingowców do promocji gier, bowiem obie otrzymały powieści poszerzające świat przedstawiony w obu produkcjach.
Powieść „Jedi: Battle Scars” autorstwa Sam Maggs ma rozgrywać się po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej odsłonie serii gier i została wydana przez Del Rey.
Powieść młodzieżową „Hunters: Battle for the Arena” pióra Marka Oshiro trafiła do sprzedaży nakładem wydawnictwa Disney-Lucasfilm Press.


Cal Kestis przewodzi załodze statku Mantis w przygodzie rozgrywającej się pomiędzy Star Wars Jedi: Fallen Order a wyczekiwanym Star Wars Jedi: Survivor.

Cal Kestis zbudował sobie nowe życie po latach ukrywania się. Wspólnie załoga Cala pokonała łowców nagród, Inkwizytorów, a nawet uciekła przed samym Darthem Vaderem. Co ważniejsze, Merrin, Cere, Greez i wierny droid BD-1 są najbliższą rodziną Cala od czasu upadku Zakonu Jedi. Nawet jeśli przyszłość galaktyki staje się z dnia na dzień coraz bardziej niepewna, z każdym ciosem zadanym Imperium załoga Mantis staje się coraz śmielsza.

Podczas rutynowej misji spotykają szturmowca, który jest zdeterminowany, by wytyczyć własny kurs z pomocą Cala i załogi. W zamian za pomoc w rozpoczęciu nowego życia imperialny dezerter przynosi wiadomość o potężnym, ale niepewnym narzędziu do walki z Imperium. Co więcej, może im pomóc w dotarciu do celu. Jedyny haczyk — pogoń za nim doprowadzi ich na ścieżkę jednego z najniebezpieczniejszych sług Imperium, Inkwizytora znanego jako Piąty Brat.

Czy naprawdę można zaufać imperialnemu dezerterowi? I chociaż Cal i jego przyjaciele przeżyli już starcia z Inkwizytorami, ile razy mogą uciec przed Imperium, zanim skończy się szczęście?

Temat do dyskusji na forum.


Ekscytująca opowieść oparta na grze Star Wars: Hunters!

Na planecie Vespaara znajduje się Arena — szereg różnych pól bitewnych, na których wojownicy znani jako Łowcy walczą w zespołach, aby rywalizować przed ryczącym tłumem. Najmłodsza wśród zawodników jest Rieve, wrażliwa na Moc sierota z Korelii, posiadająca zdolności, które ledwo może kontrolować, i przeszłość, którą desperacko chce zostawić za sobą. Ale Rieve ma trudny początek, borykając się z brakiem pewności siebie zarówno na Arenie, jak i wśród innych Łowców. A kiedy tajemniczy nieznajomy pojawia się na Arenie, Rieve obawia się, że jej burzliwa przeszłość w końcu ją dopadła….

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (3)

Książki

Książki kanonu zgodne z Legendami

2023-03-03 13:43:42

Niektórzy z Was mogą pamiętać temat „Książki nowego kanonu zgodne z EU”, w którym forumowicze pod przewodnictwem Shedao Shai próbowali stworzyć listę książek, które śmiało można czytać jako suplement do istniejących już książek ze starego kanonu (zwanego aktualnie Legendami). Taka lista powstała przez jakiś czas, lecz w pewnym momencie z różnych względów zatrzymała się w miejscu. Od tamtego czasu doszło sporo nowych pozycji książkowych — można więc przyjrzeć się aktualnej sytuacji. Czy po tylu latach ciągle powstają historie, które dałoby się bez przeszkód wrzucić do starego kanonu? Zobaczmy.


„Dynastia Thrawna” Timothy'ego Zahna


Dla potencjalnego fana starego kanonu, który nie chce angażować się w obecny kanon chyba najsensowniejszym wyborem jest najnowsza trylogia Timothy'ego Zahna pod tytułem „Dynastia Thrawna”. Historia dzieje się w Nieznanych Regionach w rejonie ściśle związanym z rasą Chissów, a bohaterowie należący do tej rasy muszą mierzyć się z wszelakimi problemami polityczno-militarnymi. Co ciekawe, mimo iż tytułowy Thrawn jest w tej historii istotnym elementem, to mamy tutaj całą rzeszę Chissów ważnych z punktu widzenia opowieści. Wydaje się również, że Timothy Zahn pisząc kanoniczne książki o Thrawnie nie przejął się za bardzo zmianą jednego kanonu na drugi. Bez oporów nawiązuje do wydarzeń i postaci znanych między innymi z „Lotu Pozagalaktycznego”, co skutkuje nieodpartym wrażeniem, że „Dynastia Thrawna” śmiało mogłaby być częścią starego kanonu. Kto wie, może Timothy miał już w głowie podobną historię przed przejęciem marki?


Z pewnego punktu widzenia...


Na początku roku poznaliśmy plan Wydawnictwa Olesiejuk i jedną z zapowiedzianych pozycji jest „From a Certain Point of View”, czyli zbiór krótkich historii związanych bezpośrednio z „Nową Nadzieją”. Za granicą wydano również drugi tom skoncentrowany na postaciach i wydarzeniach powiązanych z piątym epizodem sagi. Te krótkie opowieści są uzupełnieniem wydarzeń z filmów i nic nie wskazuje na to, by miały w jakimś stopniu kłócić się z historią Gwiezdnych Wojen opisaną w starym Expanded Universe. Zakup książki zaplanowanej na koniec tego roku może być dobrym pomysłem dla kogoś, komu nie w smak disneyowska linia fabularna, a chciałbym przeczytać coś z tego uniwersum.


Czyżby Wielka Republika?


Czy to możliwe, żeby kanoniczna era Wielkiej Republiki mogła bez przeszkód być częścią starego kanonu? Wiele wskazuje na to, że tak, choć są niewielkie różnice, które mogłyby dyskwalifikować tę serię jako twór pasujący do starego kanonu. Zacznijmy jednak trochę szerzej. Jak dotąd Wielka Republika to okres pomiędzy około 400 a 200 BBY (nie mamy póki co dokładnych danych, które precyzowałyby początek i koniec tej ery). Ten okres w starym kanonie był niemal zupełnie pominięty — uznano bowiem, że skoro Sithowie zniknęli z galaktyki na 1000 lat to w tym okresie nie ma sensu tworzyć żadnych nowych historii (poza mało znanym komiksem o Yaddle). To powoduje, że Wielka Republika z aktualnego kanonu nie konfliktuje z żadną legendarną historią z tego okresu. Należałoby więc zastanowić się nad tym czy w tym cyklu znajduje się coś co kłóciło by się ze staro-kanoniczną historią Starej Republiki? Wydaje się, że raczej nie. Niektórzy autorzy wręcz umieszczali nawiązania do Starej Republiki, gry „Knights of the Old Republic II” czy wydarzeń opisanych w starym kanonie. Pewną zagwozdką jest kwestia podróży nadprzestrzennych, które w czasach Wielkiej Republiki przechodzą rewolucję (m.in. pod kątem wytyczania nowych szybszych szlaków nadprzestrzennych). To można by uznać za pewnie nieścisłość względem Starej Republiki z Legend, lecz nie mamy wystarczającej wiedzy na temat szlaków nadprzestrzennych z czasów Starej Republiki, żeby móc to ocenić jednoznacznie. „Wielka Republika” to póki co aż 14 książek i niemal tyle samo komiksów, więc łatwo przegapić pojedynczą wzmiankę czy zmianę względem starego kanonu. Nam nie udało się znaleźć nic jawnie kłócącego się ze starym kanonem. Jeśli Wy coś takiego znaleźliście to podzielcie się tym w komentarzu.


Coś jeszcze?


Jeśli przejrzycie sobie oryginalny temat na forum to możecie zauważyć, że parę książek z wcześniejszych lat również pasuje do starego kanonu. Mowa między innymi o „Dziedzicu Jedi”, który był pisany przez Kevina Hearne'a jeszcze przed kasacją kanonu. Do Legend pasują również „Rebel Rising”, które jeszcze nie doczekało się polskiej wersji, „Lordowie Sithów”, „Oddział Inferno”, „Guardians of the Whills”, „Ruchomy Cel” czy „Ucieczka Szmuglerów”. Wydaje się również, że poza naprawdę drobnymi różnicami pasowałaby do starego kanonu trylogia o Padme, ale w tej serii znajdziemy tyle szczegółów dotyczących Padme, jej rodzinnej planety Naboo, polityki zorientowanej wokół Coruscant, że łatwo o ewentualne różnice. Kto wie, może ktoś pokusi się o sprawdzenie tego w tym roku, gdyż 2023 rok upłynie częściowo pod znakiem Padme za sprawą Wydawnictwa Olesiejuk.

Na koniec można zadać sobie pytanie — czy tego rodzaju próby współdzielenia dwóch niezależnych od siebie kanonów mają sens? Dla wielu pewnie nie, lecz w środowisku zorientowanym wokół Gwiezdnych Wojen bardzo silnie funkcjonuje pojęcie headcanonu, czyli pewnego prywatnego kanonu każdego fana. Jeden nie akceptuje istnienia „Ostatniego Jedi”, drugi „Skywalker: Odrodzenie”, a jeszcze inny wszystkich sequeli. Ktoś inny może starać się zapomnieć o istnieniu któregoś z nowych seriali albo nawet pojedynczego odcinka. Dla jeszcze innego fana nie ma czegoś takiego jak Expanded Universe, nie ma książek i komiksów, bo tylko filmy są prawdziwymi Gwiezdnymi Wojnami. Nawet za czasów starego kanonu niektórzy świadomie usuwali ze swojego mózgu wszelkie myśli związane z „Wojnami Klonów”, szczególnie te związane z Ahsoką czy przedstawieniem Mandalorian. Co fan to inne podejście do tego uniwersum, rozwijanego przecież od wielu wielu lat i uwielbianego w różny sposób przez różnych fanów z różnych pokoleń. Stąd też pomysł na ten artykuł — może jakiś fan starego kanonu postanowi sięgnąć po trylogię Zahna bądź którąś z pozostałych książek wymienionych w zestawieniu.
KOMENTARZE (5)
Loading..