TWÓJ KOKPIT
0

Książki

„Stracony dla Jedi” oczekiwany przez fanów

2023-04-26 07:47:21 Olesiejuk

Dziś do sprzedaży w Polsce trafiła długo wyczekiwana i wysoko oceniana przez fanów książka „Dooku - Stracony dla Jedi” pióra Cavana Scotta, będąca skryptem audiobooka. Za przekład treści odpowiada Krzysztof Kietzman. Książkę w miękkiej oprawie ze skrzydełkami można zamawiać m.in. w księgarni Świat Książki tutaj.


Emocjonująca historia złowieszczego hrabiego Dooku. Darth Tyranus, hrabia Serenno. Przywódca separatystów. Rozświetlające ciemność czerwone ostrze. Ale kim był, nim został lordem Sithów? Gdy Dooku zaczyna szkolić nową uczennicę, na światło dzienne powoli wychodzi ukryta prawda o jego przeszłości. Urodzony w zamożnej rodzinie, początkowo mieszka za kamiennymi murami rodowej posiadłości, z której widać Cmentarny Księżyc, gdzie spoczywają kości jego przodków. Ale wkrótce inni poznają się na zdolnościach chłopca i legendarny mistrz Jedi Yoda zabiera go z domu, by wyszkolić go w ścieżkach Mocy. Dooku doskonali umiejętności i pnie się w górę w hierarchii zakonu. Zaprzyjaźnia się z innym Jedi, Sifo-Dyasem, bierze na padawana dobrze rokującego Qui-Gona Jinna – i próbuje zapomnieć o swojej rodzinie. Jednak nie potrafi się oprzeć osobliwej fascynacji mistrzynią Jedi Lene Kostaną i misją, którą ta wykonuje dla zakonu, polegającą na odnajdowaniu i badaniu pradawnych artefaktów Sithów w ramach przygotowań do nieuchronnego powrotu najzagorzalszych wrogów, z jakimi Jedi przyszło się kiedykolwiek zmierzyć. Zawieszony pomiędzy światem zakonu, prastarymi obowiązkami utraconego domu oraz kuszącą mocą artefaktów, Dooku walczy ze sobą, by podążać drogą światła – choć ciemność zaczyna już go powoli pochłaniać. Scenariusz na podstawie słuchowiska.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (5)

Książki

Niezbędne Legendy wracają

2023-04-23 14:08:17 Del Rey

Na sierpień 2023 roku zapowiedziano kolejne cztery pozycje z cyklu The Essential Legends Collection, wznowień legendarnych powieści w nowej oprawie graficznej od imprintu Del Rey. Wśród zapowiedzi mamy drugi tom serii Komandosi RepublikiPotrójne Zero” autorstwa Karen Traviss, trzeci tom serii The Old RepublicFatalny sojusz” pióra Sean'a Williamsa oraz powieści „Poza galaktykę” i „Rozbitkowie z Nirauan” napisane przez Timothy'ego Zahna. Każdą książkę będzie można zakupić po 17,00 USD.KOMENTARZE (13)

Książki

Nowe publikacje od Ameet

2023-04-14 08:12:10 Ameet

Wydawnictwo Ameet nie daje o sobie zapomnieć i jak co roku prezentuje nam nowe pozycje w swojej ofercie. Dziś ukazały się dwie publikacje aktywizujące dla najmłodszych z serii LEGO Star Wars: „Imperialny patrol” to zbiór łamigłówek z dodanym mini-zestawem, który można zakupić po 19,99 PLN, druga pozycja to klasyczny mix kolorowanki z naklejkami „Kolorowanka z naklejkami” w cenie 9,99 PLN.


KOMENTARZE (4)

Książki

Zapowiedziano trzecią fazę „Wielkiej Republiki”

2023-04-08 15:13:20

Jedną z atrakcji drugiego dnia Star Wars Celebration był panel dotyczący ery Wielkiej Republiki. Na początku skupiono się na pozostałych pozycjach drugiej fazy, zaś druga połowa panelu dotyczyła planu na trzecią końcową fazę projektu o tytule „Trials of the Jedi”.


Z pomocą plansz takich jak ta powyżej zaprezentowano plan na trzy kolejne fale, które mają być wydawane od końcówki 2023 roku aż do wiosny 2025. To nowość w ramach „Wielkiej Republiki”, gdyż poprzednie fazy wydawane były stosunkowo szybko. Twórcy tłumaczą to tym, że chcą dać czas fanom na nadrobienie poprzednich pozycji. Może być również tak, że w ten sposób wydawnictwa planują przygotować grunt pod świat książkowo-komiksowy bez Wielkiej Republiki. Ostatnie lata to głównie pozycje książki i komiksy z „Wielkiej Republiki” — może w następnych latach doczekamy się większej ilości historii o innej tematyce.


Podobnie jak w przypadku fazy pierwszej postawiono na podział oparty o trzy fale. W uproszczeniu można rzec, że zaplanowano jedną falę na jeden rok. Pierwsza z zapowiedzianych książek dla dorosłego czytelnika to „The Eye of Darkness” George'a Manna. Ma opowiadać o zwycięstwie Marchiona, a jej bohaterami są m.in. Elzar Mann i Avar Kriss. Premiera zaplanowana jest na 14 listopada 2023 roku. Druga z nich to „Temptation of the Force” Tessy Gratton (premiera latem 2024), zaś ostatnia należeć będzie do Charlesa Soule'a, czyli tego, który rozpoczął Wielką Republikę. Jej tytuł to „Trials of the Jedi”, zaś premiera dopiero wiosną 2025 roku.

Książki dla młodego dorosłego rozpoczną się od „Defy the Storm” Tessy Gratton i Justiny Ireland. Premiera 12 marca 2024 roku, opowieść ma dotyczyć Vernestry Rwoh oraz Imriego Cantarosa. Poźniej spodziewać możemy się „Tears of the Nameless” George'a Manna (jesień 2024) i „Into the Light” Claudii Gray (wiosna 2025). Na koniec zaprezentowano książki dla młodszych czytelników. Pierwsza z nich to „Escape from Valo” Daniela J. Oldera i Alyssy Wong (notabene Alyssa to nowy nabytek ekipy tworzącej ten projekt). Premiera zaplanowana na 30 stycznia 2024 roku. Późniejsze premiery to „Beware the Nameless” Zoraidy Cordovy (lato 2024) i „A Valiant Vow” Justiny Ireland (wiosna 2025).


To oczywiście nie wszystko. Dalej kontynuowane będą sztandarowe komiksy „The High Republic” Cavana Scotta oraz „The High Republic Adventures" Daniela J. Oldera. Pokazano również komiks „Trials of the Jedi” zaplanowany na jesień 2023 roku. Zapowiedziano również enigmatyczny tytuł „Chronicles from the Occlusion Zone” Lydii Kang, którego premiera już w październiku 2023. Historia ma dotyczyć obszarów kontrolowanych przez Nihilów.

Tegoroczny panel obfitował w informacje, lecz nie zdecydowano się pokazać grafik koncepcyjnych czy innych materiałów graficznych. Na to najpewniej będziemy musieli trochę poczekać, choć prawdopodobnie można spodziewać się czegoś dodatkowego na łamach oficjalnej strony Star Wars. Pokazano również jak cykl łączy się z serialem „The Acolyte” — o tym jednak w osobnym artykule.
KOMENTARZE (12)

Książki

Kataklizm i Planeta X w „Wielkiej Republice”

2023-04-04 08:46:55

Dzisiaj za granicą ma miejsce premiera dwóch kolejnych książek drugiej fazy „Wielkiej Republiki”. Tym samym zmierzamy fabularnie do końca historii opisanej za sprawą drugiej fazy cyklu, choć ze względu na różnego rodzaju opóźnienia wydawnicze wciąż przed nami wiele historii komiksowych. Pierwsza z premier to powieść dla dorosłego o krótkim tytule „Cataclysm” autorstwa Lydii Kang, która jest bezpośrednią kontynuacją „Convergence”. Druga z książek nazywa się „Quest for Planet X”, jej autorką jest Tessa Gratton. Jest to powieść młodzieżowa (middle grade), a zawarta w niej historia ma kontynuować wątek fabularny Rooper Nitani rozpoczęty w „Quest for the Hidden City”.


Od kiedy wydawnictwo Olesiejuk z sukcesami rozpoczęło wydawanie „Wielkiej Republiki” na naszym rynku, artykuły związane z tą erą na Bastionie Star Wars rzadziej dotyczą szczegółów tego, co dzieje się w związku z projektem za granicą, a częściej tego co związane z naszym rodzimych rynkiem. Większa część osób odwiedzających Bastion zainteresowanych historią Wielkiej Republiki poznaje te opowieści czytając polskie wydanie, więc naturalnym krokiem było odejście od nowinek, plotek i domysłów dotyczących historii pojawiających się w oryginalnym wydaniu i skupienie się na regularnym informowaniu o polskich premierach. Niemniej jednak, od czasu do czasu warto spojrzeć na to co dzieje się w „The High Republic”. Poza dwoma wspomnianymi wcześniej premierami książkowymi sporo dzieje się również w związku z komiksami. Historia Jedi na Jedhie autorstwa Cavana Scotta zmierza powoli do końca, parę dni temu wydano 7 numer zeszytu, a do końca zostały jeszcze trzy (premiera finału 24 maja 2023 roku). Zakończyła się również mini-seria Charlesa Soule'a o Porterze Engle'u pod tytułem „The Blade”. W ostatnim numerze poinformowano o tym, że to nie koniec opowieści dotyczącej tego charyzmatycznego Jedi — Porter powróci w historii zatytułowanej „The Broken Blade”. Największe problemy z dostarczeniem swoich historii ma wydawnictwo Dark Horse. Większość komiksów zaliczała obsuwy, lecz to komiksy tego wydawnictwa mają z tym największe problemy. „The High Republic Adventures: Quest of the Jedi” Claudii Gray jest już przesuwane od kilku miesięcy i obecnie premiera przewidziana jest na 26 kwietnia tego roku. Do końca czerwca wydawane będą również inne komiksy z serii „The High Republic Adventures”.

Nota wydawnicza „Cataclysm”:

After the thrilling events of The High Republic: Convergence, the Jedi race to confront the Path of the Open Hand and end the Forever War.

After five years of conflict, the planets Eiram and E’ronoh are on the cusp of real peace. But when news breaks of a disaster at the treaty signing on Jedha, violence reignites on the beleaguered worlds. Together, the royal heirs of both planets—Phan-tu Zenn and Xiri A’lbaran—working alongside the Jedi, have uncovered evidence that the conflict is being orchestrated by outside forces, and all signs point to the mysterious Path of the Open Hand, whom the Jedi also suspect of causing the disaster on Jedha.

With time—and answers—in short supply, the Jedi must divide their focus between helping quell the renewed violence on Eiram and E’ronoh and investigating the Path. Among them is Gella Nattai, who turns to the one person she believes can unravel the mystery but the last person she wants to trust: Axel Greylark. The chancellor’s son, imprisoned for his crimes, has always sought to unburden himself of the weight of his family name. Will he reconcile with the Jedi and aid in their quest for justice and peace, or embrace the Path’s promise of true freedom?

As all roads lead to Dalna, Gella and her allies prepare to take on a foe unlike any they’ve ever faced. And it will take all of their trust in the Force, and in one another, to survive.

Nota wydawnicza „Quest For Planet X”:

A trio of adventure-seekers set off to find the legendary Planet X and save the galaxy as they know it!

Despite rumors of conflict between the Jedi and the Path of the Open Hand, two of the Republic’s most powerful prospecting families announce a contest to chart new hyperlanes.

Under the guise of joining the competition, Dass Leffbruk and Sky Graf recruit Jedi padawan Rooper Nitani, only to reveal their real plan: find the mysterious and legendary Planet X. The trio’s quest takes an unexpected turn when they meet members of the Path of the Open Hand, forcing the heroes to put their goals aside to help the Jedi—and the galaxy—before it’s too late.

KOMENTARZE (8)

Książki

Trzecia faza „Wielkiej Republiki” będzie największa [Prima Aprilis]

2023-04-01 09:42:15

Już za kilka dni dowiemy się więcej o „Wielkiej Republice” podczas Star Wars Celebration w Londynie. Twórcy postanowili jednak uchylić rąbka tajemnicy. Trzecia faza Wielkiej Republiki ma być największa, z uwagi na popularność projektu i ekspansję ery na seriale animowane i aktorskie. To wiąże się nie tylko z większą ilością książek i komiksów, ale też niewielkimi zmianami w strukturze projektu.


Jak dotąd projekt był podzielony na dwie podczęści — fazy i fale. Trzecia faza będzie się oczywiście składać z trzech fal, lecz to nie koniec podziału. Każda z fal będzie się składać z dwóch frakcji (z angielskiego „fraction”). Taka decyzja podyktowana była tym, że każdy z autorów cyklu chciał dorzucić swoją cegiełkę do finału historii. Nie dało się ująć wszystkiego w ramach fal, stąd też podział na frakcje. Ostatnia z frakcji, ta zawierająca ścisły finał, będzie podzielona na cztery piktale (w oryginale „feegle”). Każdy piktal to finał opowiadany z perspektywy kogoś innego — Jedi, Nihilów, Drengirów i senatorów. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas naprawdę obszerne finałowe starcie.


Twórcy zdają sobie sprawę, że taki podział może być mylący dla niektórych fanów. Stąd krok w stronę fandomu. Kolejnym elementem całej układanki będzie tajemnicza fuzja, czyli przedstawienie wszystkich historii z Wielkiej Republiki w ramach jednego serialu animowanego. Każda książka czy komiks ma być przedstawiona w postaci pojedynczego 4-minutowego odcinka. Przecieki sugerują również, że Disney ma przygotowane kilka dodatkowych nazw, gdyby potrzebne były kolejne poziomy wydawanych cyklów: flagi, fety, fuchy i farmazony.

Artykuł był żartem prima-aprilisowym. Nic nie wskazuje na to, żeby decydowano się na kolejne podziały, szczególnie że sami twórcy nieraz mylili fazę z falą ;)
KOMENTARZE (6)
Loading..