TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Star Wars Insider 66

2003-03-25 19:19:00

Ledwo co ochłonęliśmy po informacji, że Star Wars Insider zelega w naszych Empikach (Więcej >>>). Dziś we wrocławskim Empiku Megastore znalazłem kolejny numer – 66 tego pisma, w cenie 39,90. A w numerze znalazły się między innymi:
 • Update o E3
 • artykuł o Kamino i Geonosis
 • Bardzo ciekawy artykuł o powieściach gwiezdnowojennych
 • Opowiadanie Michaela A. Stackpole’a z serii Clone Wars pt. „Elusion Illusion” o Aayli Securze, siedem dni po bitwie na Geonosis
 • Przewodnik po wielkich admirałach
 • Niewidzialne efekty w Mrocznym Widmie
 • O nawiązaniach do SW w filmach (na forum jest podobny wątek tutaj).
 • Kulisy tworzenia Kamino
 • Holonet News
 • Wywiad z C-3PO
I inne ciekawostki.
KOMENTARZE (2)

Różne

Zapowiedzi oficjalnych magazynów

2003-03-22 11:38:00

Kilka dni temu na StarWars.com pojawiła się zapowiedź 40 numeru Lucasfilm Magazine (publikacji francuskiego fanklubu Gwiezdnych Wojen), oraz Star Wars Insidera #67.

Lucasfilm Magazine #40 - a w nim między innymi:
 • Wywiad z głównym producentem serialu Clone Wars (Genndy Tartakovsky).
 • Kolejne informacje o Epizodzie III (wywiad z Rickiem McCallum'em)
Pismo miało się pojawić w sprzedaży od 20 marca.Star Wars Insider #67, a w nim:
 • Artykuły poświęcone 20 rocznicy pojawienia się na dużym ekranie Powrotu Jedi.
 • 100 faktów dotyczących Jedi...
 • Coś dla fanów Warwicka Davisa
 • Troszkę informacji o zespole Maxa Rebo
 • Ken Ralston - spec od efektów specjalnych opowie o finalnej bitwie w Rotj
 • Rick McCallum wspomni co nieco o III Epizodzie
 • "The Trouble with Squibs" - krótka historyjka napisana przez Troy'a Denninga
 • I mnóstwo innych ciekawych materiałów...
Członkowie oficjalnego fanklubu dodatkowo dostaną trzeci numer Bantha Tracks. Insider powinien trafić do sprzedaży 28 marca. Jest duże prawdopodbieństwo, że zobaczymy go także w Polsce w Empikach. 65 numer można jeszcze nabyć w krakowskim Empiku (przy Rynku Głównym), natomiast brytyjski Star Wars Magazine #43 w krakowskim Empiku obok Geanta...


KOMENTARZE (0)

Różne

A(c)kbar Dźalaluddin Mohammad

2003-03-20 19:26:00 Kirtan Loor

Kirtan Loor podesłal bardzo ciekawą informację na temat zbierzności historycznej prawdziwego Akbara z tym Acbar'em, którego znamy z naszej Sagi ?? Znając zamiłowanie Georga Lucasa do historii staro i nowożytnej Azji (Chiny, Japonia, Mongolia) i zapożyczania z w/w kultur np. wzorów na stroje dla bohaterów Gwiezdnych Wojen (patrz: strój Królowej Amidali jest wzorowany na sukniach dam dworu z Zakazanego Miasta). Poniżej zapraszam do przeczytania i poznania historii pewnego władcy i wodza, oraz doskonałego stratega, jakim był Akbar Dźalaluddin:

Akbar Dźalaluddin Mohammad, Abu'l-Fath Jalal-ud-din Mohammad
(1542-1605), syn Humajuna, władca indyjski (padyszach) z dynastii Wielkich Mogołów:

1579-1580 podzielił państwo na 12 prowincji (sub), których liczba do końca jego panowania wzrosła do 15 (były to m.in.: Delhi, Agra, Allahabad, Lahaur, Kabul, Bengal). Na czele suby stał subadar, sprawujący władzę cywilną, wspomagany przez diwana - doradcę w sprawach finansowych, amila - poborcę podatków, i potdara - skarbnika.

1582-1589 uporządkował ostatecznie administrację, wprowadzając na wszystkich szczeblach język perski. Akbar stworzył potężne imperium, w którym nie obowiązywały podziały językowe i narodowościowe, prowadził konsekwentną politykę tolerancji religijnej (m.in. 1564 zniósł dźizję, podatek płacony przez niemuzułmanów, 1593 wprowadził ustawę o tolerancji religijnej, umożliwił zapoczątkowanie stałej misji chrześcijańskiej w pn. Indiach, sprowadzając z Goa 1580,1591 i 1595 jezuitów).

Był zdolnym wodzem i organizatorem, mecenasem literatury, nauki i sztuki. Popierał zwłaszcza tworzącą się od poł. XVI w., mogolską szkołę malarską (miniatury), przejmującą formę i treści hinduskie. Wznosił liczne budowle, np. meczety, twierdze, mauzolea, m.in. zbudował Fatehpur Sikri i Czerwony Fort w Agrze.

Ackbar :

Rebeliancki Admirał rasy Mon Calamari.

... a co wy o ty sądzicie ???
KOMENTARZE (5)

Różne

Gwiezdne Wojny wykorzystują Afrykę!!

2003-03-18 20:49:00 philomythus za BBC

Mahamat Saleh Haroun, afrykański reżyser z Czadu (jego głośny afrykański hit – „Abouna” (Nasi ojcowie) był zgłoszony do Oskara, ale nie został nominowany, opowiadający o dwójce dzieci poszukującej swojego zaginionego ojca) skrytykował George’a Lucasa, twórcę Gwiezdnych Wojen, gdyż jak twierdzi Haroun, Lucas wykorzystuję Afrykę.
Stwierdził, że Lucas używa pustyni afrykańskiej – Sahary w Maroko i Tunezji, jedynie jako kolejnej lokacji dla swoich Gwiedznych Wojen. To właśnie tam kręcono sceny dziejące się na planecie Tatooine w AHN, TPM i AOTC. Afryka staje się zdaniem Harouna jedynie scenerią, a twórcy filmowi z Maroko i Tunezji, tylko drobnymi asystentami amerykańskich potentatów. Amerykanie przylecieli tam zrobić swoje filmy, a Afrykańczycy przestali je robić.
Potem Haroun ogólnie skrytykował amerykański przemysł filmowy, który jego zdaniem przedstawia Afrykę w negatywnym świetle. Filmy o Afrykanach nie są kręcone przez nich samych, stąd pojawiają się nagminnie stereotypy i uprzedzenia. Ludzie mają w pamięci ogrody Edenu i chcą widzieć w Afryce jedynie zwierzęta, nawet jeśli to są ludzie. Hollywood nie chce dostrzegać problemów Afryki. Pokazują jednie aktorów tańczących i szczerzących zęby. Nic więcej. Powiedział też, że „Afryka jest ciągle obrazowana przez innych, dlatego jej obraz w massmediach jest zły”.
O ile pierwsza część zarzutów Harouna, w jakiś sposób na pewno odnosi się do produkcji sagi, o tyle druga część zarzutów jest trochę dziwna. Zwłaszcza w kontekście krytykowania Gwiezdnych Wojen.
KOMENTARZE (1)

Różne

Star Wars Magazine

2003-03-15 20:25:00

We Wrocławskim Empiku Megastore można dziś było kupić Star Wars Magazine 43, a w nim:
 • Informacje o E3 (większość była na oficjalnej)
 • Porównanie potworów wg Daniela Wallaca, czyli rzecz o Acklayu, Reeku i Nexu. Artykuł, zwłaszcza na początku odwołuje się też do klasycznych potworów, jak z filmów „Jazon i Agronauci” czy filmy wytwórni TOHO (japońska wytwórnia – sztandarowy produkt Godzilla). Na koniec dodano też trochę o Kouhunach, Orrayu i Massiffie.
 • Artykuł o Billym Dee Williamsie (i Lando)
 • Temat numeru, sentymentalna wizyta w studiach Elstree – czyli tam, gdzie powstawała historia (oryginalne Gwiezdne Wojny).
 • Artykuł Anthonym Healdzie, u nas postać zupełnie nie znana, a w stanach to właśnie on czyta czyta większość audiobooków SW.
 • Trochę informacji o „Mythmaking” i „Star Wars: Republic”
 • Artykuł o Galaxies
 • A także ankieta

Update Cana tej przyjemności to 33,70 PLN.
KOMENTARZE (6)

Różne

Z cyklu zrób to sam: miecz

2003-03-09 19:13:00 Tvan’Oris

Tvan’Oris podesłał adres strony, na której krok po kroku jest opisane, jak zrobić sobie własny miecz świetlny. Co prawda po angielsku, ale są zdjęcia. Ten adres to http://bigyellowbox.tripod.com/plans02/SaberStyle2Intro.htm.
Ale to nic, bo znalezienie takiego adresu to jedna rzecz, a zrobienie miecza to już zupełnie inna sprawa. Tvan’owi udało się zbudować własny miecz, lekko modyfikując przepis. Poniżej zdjęcia jego miecza.

Jeśli macie jakieś pytania o budowie miecza, możecie je zadać Tvan’owi na forum, obiecał odpowiedzieć. Najlepiej uczyńcie to w tym wątku ponieważ, tam już zaczęła się dyskusja na ten temat.
KOMENTARZE (11)

Różne

Koncert w Montrealu

2003-03-03 18:38:00 Sithclan

14 czerwca tego roku, o 19:30 fani kanadyjscy fani Gwiezdnych Wojem będą mieli okazję posłuchać muzyki z klasycznej trylogii wykonanej przez l'Orchestre à Vents de Musique de Films. Koncert trwać będzie tylko dwie godziny, i odbędzie się w Pollack de l'Université McGill w Montrealu. Bilety dla studentów kosztować będą 10$, a dla dorosłych 12$. Można je zamówić na stronie internetowej l'Orchestre à Vents de Musique de Films >>>
KOMENTARZE (3)
Loading..